Alphen wil greep op horeca Grafische 'supermarkt' in vroegere veilinghal OOK 'NdSKp&, Katwijk eiland in grote kerkelijke Dodelijk ongeval in Rijsenhout Zeehonden baby uit zee gehaald in Noordwijk Buitenlandse rolstoelers maken dienst uit op bloemenmarathon zeehondencrèche pieterburen PAGINA 10 W III REGIO DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 Nieuwe verordening moet overlast voor buurt beperken ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen over weegt de invoering van een overlastverordening om het nachtelijk rumoer dat vertrekkende café- en discobezoe kers veroorzaken zoveel mogelijk te beperken. Zo'n veror dening stelt het college van burgemeester en wethouders in staat alleen een vergunning voor vestiging van horeca zaken te verlenen als de woon- en leefsituatie in de naaste omgeving niet op ontoelaatbare manier wordt beïnvloed en er geen geluidshinder optreedt. Tot nu toe kan de gemeente aan ex ploitanten wel bepalingen opleg gen die de overlast binnen de hore- ca-gelegenheden beperken, maar tegen het lawaai dat vertrekkende bezoekers veroorzaken is niets te doen. In een nota van de gemeente over horeca-vestigingen in het cen trum en de daarmee gepaard gaan de beïnvloeding van het woon- en leefklimaat, wordt de overlastver ordening daartegen als middel ge noemd. In Alphen is over deze problema tiek de afgelopen twee jaar het no dige te doen geweest. "Namen als De Slof en Starlight roepen een beeld op van klagende omwonen den", zo staat in het rapport te le- i die p wegen, stelt de HAARLEMMERMEER (ANP) De 18-jarige H.J. Langenkamp uit Nieuw-Vennep is maandagmiddag rond half vijf om het leven geko men bij een verkeersongeval op de Bennebroekerweg in Rijsenhout. De man kwam met zijn auto in een flauwe bocht aan de linkerkant van de weg terecht, waardoor hij in botsing kwam met twee bomen. De politie vermoedt dat de jonge automobilist op slag dood is ge weest. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De politie sluit niet uit dat het slachtoffer uit de bocht is gevlogen als gevolg van oliesporen. gemeente in de nota, maar ook aan horeca ondernemers moet gele genheid tot vestiging in het cen trum worden geboden. Hier botsen de belangen, 'want in het centrum is vrijwel geen plaats denkbaar of er ligt wel een woopwijkje letter lijk vlak om de hoek' Hoewel met een overlastverorde ning tegen bestaande ondernemin gen niets kan worden gedaan, wil de gemeente meer greep krijgen op nieuwe initiatieven. In de nota wordt daarom precies aangewezen waar zich in de toekomst dancings mogen vestigen (Thorbeckeplein, Castellum-as), en waar cafés en snackbars mogen worden geopend (directe omgeving Thorbecke- plein-Aarhof-Pieter Doelman- straat). Dat neemt niet weg dat de overlast voor omwonenden daar binnen de perken moet blijven. De eerder genoemde overlastver ordening moet daar borg voor staan, al is toepassing daarvan niet eenvoudig, staat in de nota te le zen. Vraag blijft nu eenmaal wan neer sprake is van aantasting van het leefmilieu. De grens tussen aanvaardbaar en onaanvaardbaar is veelal moeilijk te trekken. Als er een nieuwe verordening komt, kunnen B en W bij het ver strekken van een vergunning reke ning houden met de aard en het ka rakter van de straat/wijk en die van de onderneming. De aanwezigheid van hinder veroorzakende bedrij- Becbrijvencentrum Alkemade eind oktober gereed ALKEMADE - De oude veilinghal aan het Zuideinde in Roelofa- rendsveen wordt momenteel om gebouwd tot een grafische super markt. "Voor de vakmensen klinkt dat misschien een beetje denigre rend, maar in de praktijk wordt het gewoon een soort supermarkt", zegt B. Vinke van het reclamebe drijf Creado. Begin dit jaar kwam deze firma met het idee in de oude veilinghal een grafisch bedrijvenpark te ves tigen. Liggen de meeste bouwacti viteiten momenteel stil, in de voor malige veilinghal wordt driftig aan de realisering ervan gewerkt. Eind oktober moet het gebouw onder dak bieden aan zeven kleine zelf standigen, allen gespecialiseerd in een of ander facet van de grafische industrie. Op de begane grond komen be halve een ontvangstruimte met showroom en spreekkamers een bedrijfsadviesbureau, een reclame bureau, een offsetdrukkerij, een zeefdrukkerij en beletterbedrijf en een muziekstudio. Los van de gra fische bedrijven vestigt zich daar uit praktische óverwegingen ook nog een verwarmingsbedrijf. Op de eerste verdieping komen een fo tozetterij, een ontwerp- en mon tageafdeling en een aantal donkere kamers. Van de 1100 beschikbare vierkante meter vloeroppervlak is dan nog slechts 150 meter over voor eventuele uitbreiding en voor andersoortige grafische industrie. Gezocht wordt bij voorbeeld nog naar een vormgeverAithograaf, ter wijl ook een illustrator en een mar keting- en communicatiedeskundi ge op het verlanglijstje staat. "We hebben hen niet nodig uit geldgebrek, maar als aanvulling op de achterliggende gedachte", zegt Vinke. "We willen namelijk graag zo compleet mogelijk zijn en een antwoord kunnen geven op alle vragen op grafisch terrein. Mensen hoeven dan niet meer van het ene naar het andere bedrijf te worden gestuurd. Ze kunnen hier in één pand werken met verschillende die in hun vak zyn gespe cialiseerd". Het is de bedoeling dat het gra fisch centrum eind oktober geheel klaar is. Dat biedt dan werk aan circa twintig mensen. De exploita tie komt in handen van een stich ting (in oprichting) die luistert naar de naam All Graphic Team. De on dernemers in het pand maken ge zamenlijk gebruik van voorzienin gen als de telefoon, kopieer- en zendapparatuur. Met de stichting van het bedrijvencentrum is een bedrag gemoeid van 80.000 gulden. Vinke, zo bescheiden mogelijk: "In deze opzet is dit tamelijk uniek. We hebben een voorzet ge geven en net als destijds met de tulp op de watertoren getoond on ze nek te durven uitsteken. Niet omdat we zo nodig móeten, maar omdat dit een oplossing is voor een aantal mensen dat zelfstandig be zig is. Tevens krijgt de oude'vei ling, die alleen nog als opslagplaats dienst deed, met deze invulling een heel zinnige bestemming". ven kan reden zijn nieuwe vesti gingen te weigeren en aan ope nings- en sluitingstijden kunnen door het college voorwaarden wor den gesteld. Verder zouden B en W tijdelijke vergunningen kunnen verstrekken (voor een proefperio de^ NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft gistermorgen een drie weken oud zeehondje uit zee ge haald. Een vroege bezoeker markte het in moeilijkheden verkerende beestje op en waarschuwde de po litie. Na contact met het opvangcen trum voor zeehonden van Lenie 't Hart in Pieterburen is het beestje overgebracht naar het vliegveld Valkenburg waar het vervolgens per vliegtuig is overgevlogen naar Eelde en vandaar per auto naar het opvangcentrum. Het jeugdige zee hondje kreeg de naam Corine, de voornaam van een van de Noord wijkse politieagenten. Niet alle atleten reden zonder problemen de Cauberg op. i Creado middenziet toe op de werkzaamheden grafisch bedrijvencentrum. i de oude veilinghal, die eind oktober is (foto Nanno Bloupot) leet Errol Marklein en in Weert was de Belg Pol van Winckel de snel ste. De Belgische atleten Pol van Winckel en Luc van Landeghem - de winnaar van de bloemenmara thon in 1985 - kwamen door om standigheden pas gisteren voor het eerst aan de start voor de etappe koers. Beide atleten strijden echter alleen maar om de dagprijzen en komen voor het algemeen klasse ment uiteraard niet meer in aan- merking. Gistermorgen stond in Valken burg een 'bergrit' op het program ma. Onder meer moest de bekende Cauberg worden bedwongen. Een uitslag kon nog niet worden be kendgemaakt door de jury, omdat diverse atleten protesten hadden ingediend tegen de gang van zaken gedurende de wedstrijd. Er was gisteren tijdens de tocht in Bel gisch en Nederlands Limburg veel belangstelling, zowel van het pu bliek als van de media. Veronica heeft de gehele dag ge filmd in de ronde. De reportage wordt morgenavond in het pro gramma De Heilige Koe uitgezon den. De BRT maakte een radio-re portage van de strijd in Molenbeer- sel. Na de etappes vah gisteren leidt Wolfgang Petersen in het alge meen klassement. Hij wordt ge volgd door zijn landgenoot Wolf gang Peterse en de Vlaardinger Huub Nelisse. In de B-klasse gaat Maija Lokker uit Purmerend aan de leiding, Margrit Quell uit het Duitse^ Mammendorf bezet de tweede plaats. Wolfgang Marklein draagt de groene trui van het pun tenklassement en Iwan van Bree- men uit het Gelderse Beesd draagt de 'bollekes'-trui. KATWIJK - "Het is niet mogelijk, maar ik zou graag in Katwijk willen wonen. Dat zeg ik niet om de Katwijkers naar de mond te praten, maar de sfeer en vooral het kerke lijke leven spreken mij enorm aan". Pfarrer Franz Reinhard Wattjes uit het Westduitse Alsdorf (bij Aken) heeft het duidelijk naar zijn zin in Katwijk, waar hij vier weken dienst heeft gedaan als voorgan ger tijdens de Duitse kerk diensten die 's zondags in Katwijk en Noordwijk worden gehouden. door Kees van Kuilenburg Pfarrer Wattjes uit Bondsrepubliek was voor 21ste keer vakantie-predikant In beide kustplaatsen verzorgde de predikant op verzoek van de Duitse Evangelische Kirche kerkdiensten. Wattjes leidde el ke zondag 's morgens een dienst in Katwijk en 's avonds een in Noordwijk. "De rest van de week heb ik wat geluierd", zegt hij la chend. Deze zomer was hij voor de 21- ste keer vakantie-predikant. Eind vorige week nam hij weer afscheid van de Katwijkers en Noordwijkers, maar als het aan de 69-jarige emeritus-predikant ligt komt hij volgend jaar weer terug. "Tenminste als de kerk mij weer hebben wil", zegt hij voorzichtig. De vertrekkende 'Pastor im Ruhestand', zoals de Duitsers zeggen, wordt de ko mende weken opgevolgd door pfarrer K. Grashoff, die afkom stig is uit Aken. Voor Grashoff is; het de eerste keer dat hij als pre dikant naar de kust komt. Wattjes is een van de vele Duit se predikanten die jaarlijks ge durende de zomermaanden zon dags de kerkdiensten in den vreemde verzorgt. Collega's van hem 'staan' bijvoorbeeld tijdelijk in Spanje, Italië, Frankrijk, Bel gië en Oostenrijk. Voor preken in andere landen dan Nederland voelt Wattjes echter niet. Zijn liefde gaat alleen uit naar de Ne derlandse kust en dan nog in het bijzonder naar Katwijk. "Ik zou niet graag naar Spanje of Italië gaan. Die drukte daar zou mij slecht bevallen". Nederlands Wattjes heeft in Katwijk de af gelopen jaren uiteraard veel con tacten opgedaan. "Tijdens mijn eerste vakantie in Katwijk sprak iemand mij in het Duits aan. Wilt u alstublieft Nederlands tegen mij spreken, heb ik vervolgens gevraagd. Op die wijze heb ik mij bij wijze van spreken met han den en voeten de Nederlandse taal eigen gemaakt", vertelt in het oostfriese Embden (in de buurt van Delfzijl) geboren Wat tjes. "Ik kan beter met de Neder landse taal overweg, dan met het zogenaamde 'Achener plat', dat in de buurt van mijn woonplaats wordt gesproken". De pastor heeft het in Katwijk Wat zijn tijdelijke werk in de kustplaatsen betreft, heeft de Duitse pastor veel aan de evan gelisatiecommissie van de her vormde en gereformeerde kerk in Katwijk te danken. "Ed Berg man en zijn medewerkers sloven zich in de zomermaanden gewel dig uit om de Duitse kerkdien sten mogelijk te maken. En dat zelfde geldt voor de familie Wijn- obel in Noordwijk. Als die men sen er niet waren, konden de Duitse predikanten het wel ver geten", zegt hij dankbaar. Hoger Voor de wekelijkse Duitse kerkdiensten in het gebouw De Hoeksteen aan de Emmastraat is redelijk veel belangstelling. Zo'n 40 tot 50 Duitsers, maar soms ook Nederlanders, bezoeken weke lijks de kerkdienst. Volgens Wat tjes was het aantal bezoekers een jaar of tien geleden heel wat gro ter. De predikant meent dat het bezoekerstal vooral is gedaald doordat er steeds minder Duit sers naar Katwijk komen. "De jeugd kiest voor Spanje of voor een ander warm land en trekt minder naar de Nederlandse kust". Het werk van de Duitse predi kant blijft hoofdzakelijk beperkt tot het leiden van de wekelijkse diensten. Hoewel hij beschik baar is voor degenen die een ge sprek met hem willen, wordt daar weinig gebruik van ge maakt. "De mensen komen voor de zee en het' strand en hebben dan kennelijk weinig behoefte om bij mij langs te komen. Dat kan ik eigenlijk wel begrijpen. Maar nogmaals, als"-ze behoefte hebben aan een gesprek, kunnen ze rustig langskomen". Oorlogsjaren Pfarrer Wattjes heeft in Kat wijk vele vrienden gemaakt. Hoofdzakelijk opgedaan op het strand. "Ik praat graag met men sen en door die gesprekken heb ik veel contacten gelegd. Er zijn zelfs Katwijkers die bij ons in Duitsland' op bezoek komen", geeft hij zijn band met de kust streekbewoners aan. In zijn ge sprekken met 'de Katwijkers ko men tal van onderwerpen aan de orde. Daarbij wordt ook niet ge schroomd om een gevoelig on derwerp als de Tweede Wereld oorlog aan de orde te stellen. "Maar dit gaat altijd in goede harmonie en zonder enige haat ten opzichte van elkaar. Ik heb begrip voor de mensen die veel leed en ellende als gevolg van het Duitse optreden hebben onder vonden. Ook veel Duitsers had den in die oorlogsjaren moeite met de nazi's, dat probeer ik dan altijd duidelijk te maken. En ook dat lukt in een goed en openhar tig gesprek". Bijzonder goed te spreken is Wattjes over de zogenaamde woensdagavondzang in de Oude Kerk aan de Boulevard. "Gewel dig dat met elkaar zingen. Een keer heb ik een dergelijke dienst mogen leiden en dat was een hele fijne ervaring". Het kerkelijk le ven in de badplaats wordt door pfarrer Wattjes als iets heel bij zonders ervaren. "Ik noem het wel eens een 'eiland in het grote kerkelijke meer'. Waarschijnlijk voel ik mij daarom ook zo goed thuis in Katwijk". Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt aangetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel. De zeehondencrèche in Pieterburen weet per jaar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het wel en wee van het zeehonden- bestaan, Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t.n.v. zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting. I BON -j i Ja, ik red een zeehondeleven! i Maak mij donateur en stuur een acceptgiro 1 ter waarde van f I Naam Adres I Kode Plaats: - Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 Wl Pieterburen (Posizeg Pfarrer Wattjes: "Ik versta het Nederlands beter dan het 'plat Duits' dat in Aken wordt gesproken'. altijd naar zijn zin gehad. "Dat geldt niet alleen voor mij, maar ook voor mijn vrouw en onze twee kinderen. Ook zij voelen zich gelukkig in Katwijk, vooral door het familiekarakter van de badplaats. Dat vind je niet in Scheveningen of in Zandvoort Noordwijk heeft ook een wat an der karakter dan Katwijk, maar toch voel ik mij daar ook wel thuis".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10