'Ik heb het er altijd druk mee gehad' Dankzij slecht strandweer 300.000 corsobezoekers Computer in Alphense basisschool beter benut 'Prachtverzameling' ansichten Koudekerker Van Kuilenburg U KUNT HET LEZEN IN DE VOOR UW EIGEN STUK VAh KRANT lNEDERLAND PAGINA 6 Will REGIO MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 huizen. Er zijn zoveel verschil lende bouwstijlen. Mooie èn lelij ke". De in Hazerswoude geboren Van Kuilenburg heeft er duide lijk plezier in om zijn verzame ling te laten zien. Wie denkt eventjes een paar albums kaar ten te kunnen bekijken, komt be drogen uit. De collectie is op pro fessionele wijze geordend. "Dat is niet zomaar vanzelf ge KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Of zijn collectie prentbriefkaar ten en foto's uniek is, is niet be kend. En wat er verder zo bijzon der aan is? Het maakt Koudeker ker T. J. van Kuilenburg niet uit. "Ik vind het een prachtverzame ling en ik ben er gewoon trots op", zegt hij. De bewoner van be jaardenhuis Rhijndael bezit van bijna alle molens in Nederland een afbeelding en hetzelfde is het geval met alle raadhuizen die in ons land staan. Stadspoorten ge nieten eveneens zijn belangstel ling en ook daarvan is derhalve een respectabel aantal afbeeldin gen aanwezig. "Je moet oog voor schoonheid hebben", verklaart de 76-jarige Van Kuilenburg zijn hobby. "Dat ging in het begin zo: je zag een molen en dacht 'wat is dat eigen lijk mooi'. Hetzelfde met de raad Prent van het oude Koudekerk- se raadhuis. Bo ven het café is nog vergaderd. gaan", vertelt de trotse eigenaar. "Het kan wel 25 jaar geleden zijn dat ik met de verzameling ben begonnen. In het begin kwamen alle kaarten door elkaar in één al bum. Je had een kaart uit Fries land, plakte die in en de volgen de plakte je er gewoon naast, al kwam die uit Limburg. Na lang tobben en knoeien ben ik op een systeem uitgekomen en dit vind ik het juiste". Dat blijkt. Wie wat over mo lens te weten wil komen, is bij Van Kuilenburg aan het juiste adres. Hij zoekt de bijzonderhe den in enkele ogenblikken op. Keurig getypte etiketten vermel den de naam, het bouwjaar, de vlucht (lengte van de wieken) en natuurlijk ook de plek waar de molen staat. Bus "Na mijn pensionering, ik had toen al een hoop kaarten, ben ik gewoon verder gegaan met het verzamelen van molens, raadhui zen en stadspoorten. Ik ben ook veel weggetrokken om aan kaar ten te komen. Ik ging bij voor beeld met de bus naar Dor drecht, zag daar een molen en ging vervolgens op zoek naar de kaart ervan". In het album staat bij de betreffende molen dat de naam 'Kijck over de Dijk' is en dat hij in 1713 is gebouwd. De vlucht is 26-33. Van Kuilenburg denkt met plezier terug aan zijn reisjes op jacht naar kaarten. "Je moest soms wel lang op de bus wach ten, maar je kwam zo de hele Al- blasserwaard door. Als ik geen zin had om naar huis te gaan, ging ik gewoon in een hotelletje en dan de volgende dag weer ver der". De bejaarde Koudekerker zegt dat van de ongeveer duizend mo lens in Nederland er niet veel zijn waarvan hij geen afbeelding heeft. Hij weet veel van deze voor ons land representatieve bouwwerken* Een lange rij boe ken over molens benadrukt nog eens zijn liefde ervoor. Uniek Ook de raadhuizen staan volop in de belangstelling. Van Kuilen burg be^it unieke plaatjes, waar onder een van het raadhuis in Middelburg. Eén toont wat op 17 mei 1940 over was van het ge bouw na het bombardement en een ander laat zien hoe goed de restauratie is gelukt. Tevens is er nog een kaart van het oude raad huis van Alphen aan den Rijn, in middels gesloopt. "En heb je de kaart met het oude raadhuis van Koudekerk gezien. Daar hebben ze nog vergaderd boven café De Brug", commentarieert Van Kui lenburg. Ook voor de gemeentehuizen heeft hij menig reisje gemaakt. "Als ergens een raadhuis in aan bouw was, ging ik kijken en trachtte ik de bouw te volgen door in die buurt foto's op te scharrelen. Maar je kwam ook aan kaarten door ruilvrienden. Molenverzamelaars houden wel onderling contact. Zo'n contact kan toevallig ontstaan. Ik liep ëens op Texel, waar het raadhuis in aanbouw was. Nergens een kaart van te krijgen. Ik liep dus maar eens naar het oude ge meentehuis, vroeg het aan de portier en hij zei: 'Spaart u raad huizen? Ik ook'. Ik kreeg toen vier kaarten van Texel van hem en nog het adres van een Leide- naar die ook verzamelde". Prachtig Voor de stadspoorten reisde, Van Kuilenburg onder meer naar Amsterdam, waar in de tuin van het Rijksmuseum een groot aan tal heel oude gerestaureerde stadspoorten staat. "Heb je die T.J. van Kuilenburg: "Ik vind het een prachtverzameling en ben er gewoon trots op". wel eens gezien? Prachtig". "Ik heb het er altijd druk mee gehad. Het is eigenlijk mijn le venswerk", stelt Van Kuilenburg vast, waarna hij een beetje droe vig opmerkt 'dat het feest nu ei genlijk over is'. Zijn gezondheid belemmert hem nog erg actief te zijn. Maar het vertellen over zijn hobby en het laten zien van de albums gaat hem nog best af. Be langstellenden zijn altijd wel kom. Net zoals afbeeldingen van molens, raadhuizen en stadspoorten, die nog in zijn ver zameling ontbreken. Veel kun nen dat er niet zijn, hoewel hij pas nog tot de ontdekking kwam dat hij geen kaart heeft van het gemeentehuis van Alphen aan de Maas. Sport 00wy inde to regio f0 gemist? KNIP UIT-STUUR OP Postzegel rtfet ftodtg. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Teletoon (i v bon opsturen naar het leidsch'Alphens Dagbl n plaats v EO-wagen oogst naast toejuichingen afkeurend gefluit RIJNSBURG/ LEIDEN/ NOORDWIJK - De weer goden zijn het Rijnsburgs bloemencorso 'Bloemen spreken elke taal', dat afge lopen zaterdag door een deel van de streek trok, dan toch nog redelijk gezind ge weest. Zaterdag gedurende de tocht was het weliswaar wat fris, maar droog, alleen in de avonduren viel er in Noord wijk een flinke bui toen de corsowagens op de Koningin Wilhelmina ston den. Langs de route was de belangstel ling in Rijnsburg en Leiden, maar ook in Oegstgeest bijzonder groot. Volgens N. Hemmes, secretaris van de stichting Rijnsburgs Corso, was dat vooral dank zij de weers omstandigheden. "Het was zater dag geen strandweer en dat komt er veel meer publiek op het corso af dan bij een lekker strandweekein- de. Wat dat betreft hadden we niets te klagen". Volgens Hemmes en ook een woordvoerder van de politie was het dit jaar drukker dan vorig jaar. "In 1986 werd het aantal bezoekers geschat op 250.000 en nu naar mijn mening zo'n 50.000 meer. Maar het is natte vinger werk. Ik ga gewoon af op mijn ervaringen", aldus een zeer tevreden corso-secretaris. Voor het gemeentehuis in Rijns- burg was ter gelegenheid van de doortocht van het corso een tribu ne neergezet, waarop onder ande ren burgemeester F. Jonkman en een aantal van zijn collega's uit de streek hadden plaatsgenomen. Op de tribune ook WD-gedeputeerde T. Jansen, de secretaris van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Blaauw, en pro minenten uit de bloemen- en vei lingwereld. De diverse corsowagens oogst ten in Rijnsburg - maar ook elders - veel applaus. Zoals de winnende praalwagen 'Vlaggen' van de Bondsspaarbank in Rijnsburg van de hand van de Maastrichtse arran geur George Scharnig. Maar ook voor 'Communicatie' van de bloe menveiling Flora en 'Satellieten' van de Noordwijkse VW gingen de handen langdurig op elkaar. Trouwens alle ontwerpen van de kunstenaars Jaap van der Plas en Joop van Egmond werden door de kijkers als bijzonder geslaagd erva- Ook de postkoets van een be kend Noordwijks etablissement met maar liefst tien aangespannen paarden werd door de toeschou wers als geslaagd beschouwd, maar vertedering wekten de rij tuigjes met kinderen die achter de postkoets reden en die dezelfde Noord wijkse 'uitbater' vertegen woordigden. De inspanningen van de jongens en meisjes van de EO- Ronduit Club met de praalwagen 'Verkeer' werden niet overal op hoge prijs gesteld. De zingende en dansende jeugdige vertegenwoordigers van de radio-omroep werden op de Leidse Haarlemmerstraat zelfs met enig afkeurend gefluit begeleid, maar in Rijnsburg daarentegen met vèel applaus ontvangen. Het Rijnsburgs corso werd vrij dagmiddag door de Belgische am bassadeur in ons land, J.F. Herpin, officieel geopend. De uitnodiging van het corsobestuur aan de Belgi sche ambassadeur was geen toeval lige keuze. "België is een goede en betrouwbare handelspartner, waar al ver voor de Tweede Wereldoor log bloemen naar toe werden geëx porteerd. Vandaar dat verzoek aan Herpin", vertelt Hemmes. Noordwijk Noordwijks WV-directeur Wim Rovers was redelijk tevreden over het verloop van het corso in de bad plaats. "Iedereen fleurt wat op als het corso in deze natte en koude da gen binnentrekt", aldus Rovers. Die tevredenheid van de WV-di recteur was vooral te danken aan het massale bezoek aan de corso wagens gisteren. De parkeerterrei nen waren goed bezet en er ont stonden op weg naar de bloemen- badplaats zelfs files. Zaterdagavond was het allemaal wat minder. In het binnengedeelte van de badplaats was het nog lek ker druk, maar in Noordwijk aan Zee was het, volgens Rovers, veel minder vol langs de route dan ge bruikelijk. aan zien voorbij zagen trekken. Deze twee Rijnsburgse jongetjes gaan helemaal op in hun rol in hun op maat gemaakte sjees en krijgen de handen veelvuldig op elkaar, (foto Dtck Hogewoning) ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe wel het computeronder wijs reeds zijn intrede heeft gedaan bij som mige van de 46 Alphense basis scholen, komt de gemeente Alphen met een invoeringsplan om er be ter gebruik van te maken. Het gaat daarbij om de rol van de computer in het leerproces en de nieuwe toe- passingsmogelijheden. Op het pro gramma staan de aanschaf van een computer voor elke school en een goede scholing en begeleiding van leerkrachten. Uit het actieplan dat volgende week woensdag wordt besproken in de Alphense raadscommissie voor onderwijs: "Mede onder in vloed van" de commercie en vaak onder druk van de ouders blijken scholen bereid om een computer aan te schaffen die dan na enige tijd ongebruikt ergens staat of door een enkele enthousiaste leerkracht wordt gebruikt om zelf de moge lijkheden van het apparaat te leren kennen". En verder: "Wij pleiten ervoor om niet uit modieuze overwegin gen tot het invoeren van compu ters over te gaan. De oorzaak van het veelal niet 'doorbreken' van het apparaat ligt in het feit dat de ver wachtingen veel te hoog gespan nen zijn en de aanpak te onzorgvul dig is. Zowel inhoudelijk als orga nisatorisch moet worden voorko men dat er een onoverzichtelijke situatie ontstaat". Het computerproject op de Al phense basisscholen gaat zeker twee jaar duren. De kosten bedra gen 125.000 gulden. De jaarlijks toegezegde gift van 30.000 gulden door het computerbedrijf Business Management Systems, biedt de mogelijkheid dat alle scholen voor 60.000 gulden worden voorzien van een startpakket. De overige kosten voor programma's, printpapier en diskettes komen voor rekening voor het schoolbestuur. De keuze van de apparatuur ligt bij de school of het bestuur, maar de begelei dingsgroep beveelt de aanschaf aan van een Philips MSX-2 pakket. Elke school krijgt de beschik king over een besteedbaar bedrag van 2700 gulden. Aan de hand van een wensen- en prioriteitenlijst wordt naar een gefaseerde verde ling van de beschikbare gelden ge streefd. Voorwaarden zijn wel dat het bedrag 'herkenbaar' moet wor den besteed en dat voor de aan koop twee teamleden een nascho lingscursus hebben gevolgd. Het computerproject ïgint wellicht reeds dit najaar. Bij het invoeringsplan wordt er van uitgegaan dat in hét Alphense onderwijsveld geen zogeheten 'nul-situatie' bestaat. Er is al enige kennis aanwezig en ook sommige scholen hebben ervaring met het computeronderwijs aan leerlingen. Om hiervan een goed beeld te krij gen is het noodzaak een inventari satie te maken, zo is te lezen in het invoeringsplan. Hiervoor is een taak weggelegd voor de schoolbe sturen. Tevens dienen de besturen de prioriteit aan te geven voor hun scholen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6