TAD LEIDEN Politie overweegt toezicht met cameras langs de weg Leidse korpschef Mostert houdt pleidooi voor proef Nieuw gesprek over kabelkrant Toerist beroofd Zender 'Balans' in beslag s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - De korpschef van de Leidse politie Mostert wil een proef nemen met het plaatsen van camera's langs de openbare weg. Op die manier zou de politie ondanks haar personeelstekort toch meer preventief toezicht kunnen houden. De proef zou overigens wel met de nodige waar borgen moéten worden omkleed om de privacy van de bur gers zoveel mogelijk te beschermen. Dat het personeelstekort tot grote problemen leidt, staat volgens Mostert vast. Volgens hem worden de moeilijkheden echter niet door de overheid erkend. Mostert stelt dat de ministers van justitie en bin nenlandse zaken ten onrechte de indruk wekken dat agenten nog wel meer tijd op straat kunnen doorbrengen. Hoewel het Leidse korps dus te krap in het personeel zit, heeft dat nog niet geleid tot 'Amersfoortse' toestanden, waarbij ernstige delicten niet konden wor den opgelost wegens personeelsge brek. door Meindert van der Kaaij Nog niet zo lang geleden trok de commissaris van Amersfoort lan delijk de aandacht door bekend te maken dat. een aantal verkrach tingszaken niet onderzocht kon worden door een tekort aan men sen. Ook in Leiden is de politie in de publiciteit geweest met verge lijkbare problemen. Een malafide garagehouder, die er met enkele auto's van klanten vandoor was ge gaan, bleek niet te kunnen te wor den aangehouden. Daarnaast zou den fietsers op het pas afgesloten deel van de Breestraat (tussen Koornbrugsteeg en 't Gangetje) niet worden bekeurd, omdat de po litie de tijd aan andere, belangrijke re dingen wil besteden. De korpschef van de Leidse poli tie Mostert nuanceert deze zaken enigszins. "De garagehouder is niet aangehouden, omdat hij geen vaste verblijfplaats heeft en wij het ver moeden hebben dat hij niet meer in de stad is. Dat vind ik vervelend voor de mensen die hij heeft opge licht, maar we kunnen geen ijzer met handen breken. Wat de fietsers op de Breestraat betreft. Dat is nog een proef en we hebben beloofd dat we daar ondersteunend bezig zouden zijn. Daarbij komt dat juri disch gezien de fietsers heel moei lijk zijn te verbaliseren, vanwege de vele stegen die op de Breestraat uitkomen". Uitmelken "Maar zulke zaken als in Amers foort hebben we in Leiden nog niet gehad. Het verschijnsel komt in Leiden in andere vorm voor. Zo moeten 'verdachten veel langer worden opgesloten dan gebruike lijk is. We gaan dan tot het maxi mum van onze bevoegdheden. Als we drie man personeel hebben, kunnen die maar één verdachte te gelijk 'scheren en knippen'. De an deren moeten op hun beurt wach ten. Tot het verleden behoort ook het 'uitmelken' of laten 'sudderen' van verdachten: het langdurig ver horen van vermoedelijke daders. Er wordt een verbaal gemaakt voor het misdrijf waarvoor de verdachte is gepakt. Wat hij daarnaast even tueel nog op zijn kerfstok heeft, ko men we zo dus niet te weten. De personeelscapaciteit staat dergelij ke verhoren gewoon niet toe. We zitten echt aan het plafond. Wie weet had ik wel mijn nek moeten uitsteken en niet mijn collega Van Brakel uit Amersfoort", vraagt Mostert zich af. "Minister Korthals Altes (justi tie) en Van Dijk (binnenlandse za ken) kunnen dus wel zeggen dat de politie meer op straat moet zijn om de burger een gevoel van veilig heid te geven, maar ze gaan voorbij "aan het feit dat agenten wel eens moeten uitrusten. Even bijkomen van de spanningen. De veelal jonge knapen en meiden staan vaak on der grote druk en daar wordt te vaak aan voorbij gegaan. Ik maak me steeds grotere zorgen over het motiveren van mijn korps. Ieder een vraagt om bestrijding van de criminaliteit en verwijt de agenten in de straat dat dat niet gebeurt. Dat is niet terecht, want die doen toch zo vreselijk hun best." Vorige week stelden winkeliers in de binnenstad dat, als rolluiken - door het gemeentebestuur verbo den worden, dat moet worden ge compenseerd door een vaker sur veillerende politie. Dergelijke toe nemende eisen doet Mostert hoofd schuddend af. "Wat niet uit de lengte komt, moet uit de breedte komen. Als ik daarmee akkoord ga, gaat dat beslist ten koste van ande re zaken. We zijn blij dat we kunnnen reageren op meldingen van burgers en bij dringende zaken kunnen optreden. Ja, ik vünd dat een zeer slechte zaak. Eigenlijk zouden we vooral preventief bezig moeten zijn, maar dat is volstrekt onmogelijk. Tot mijn grote spijt, maar dat zal u niet verbazen". Leefklimaat Mostert zit nu te wachten op een uitbreiding van het aantal man schappen. Of dat ook inderdaad ge beurt, is een andere zaak. Er zijn op dit ogenblik 211 agenten - afge zien van administratief en tech nisch personeel - in Leiden werk zaam. Dat aantal is sinds 1981 be vroren. "Samen met andere korps chefs hebben we bij de minister al aangedrongen op ontdooiing van de situatie. In Leiden is sinds 1981 de bevolking toegenomen, het ge bied is door de nieuwbouw in de Korpschef Mostert legt uit hoe het leefklimaat Stevenshof aanmerkelijk uitge breid. In plaats dat we zes of zeven mensen erbij krijgen, moeten we één procent personeel inleveren. Kortom, we krijgen straks te ma ken met een tekort van tien ar beidsplaatsen", constateert hij met een bedrukt gezicht. Niet zo lang geleden is er een on derzoek geweest waarbij alle agen ten precies moesten bijhouden welke werkzaamheden zij verich- ten. Mostert hoopt nu dat de uit komst zal zijn dat de politiezorg in Leiden onder het aanvaardbare ni veau zit. Gevolg daarvan moet zijn dat er een herschikking van midde len zal komt. "Den Haag heeft op dit moment maar liefst 2300 agen ten, terwijl het inwonertal maar vier keer zo hoog is als die van Lei den. Er zijn natuurlijk wel verschil len in kenmerken, maar ik vind dat we in dat licht meer recht hebben op groei dan Den Haag". Op de vraag of er in Leiden een ordeprobleem dreigt moet hij een tijdje nadenken. Dan, zorgvuldig formulerend: "Iedereen beleeft 'or de' anders, doordat er verschillen de normen zijn. Als ik zeg dat er geen probleem is, trap ik op de te- in de Meren- wijïc wonen. Die zullen zeggen dat de politie geen orde kan houden. Maar in plaats van orde, gebruik ik zelf liever de term leefklimaat. Daarin zou ik in de stad nog wel heel veel willen verbeteren. Neem bijvoorbeeld de omgeving van scholengemeenschappen. Tijdens de pauzes ondervinden omwonen den en winkeliers in winkelcentra vreselijk veel overlast van zich ver velende leerlingen." "In die situaties - waarbij de ene burger de ander veel hinder be zorgt - zou ik verandering willen brengen. Maar ik denk ook aan het lukraak neergooien van vuil op straat, waarbij gedacht wordt: 'dat ruimen anderen wel weer op'. Dat vuil bederft voor veel mensen het leefklimaat. Ik kom dan ook weer bij het punt van preventief bezig zijn. Dat zit er voor ons niet in. En waarom niet? Omdat het geld nu naar de gemeentereiniging moet gaan, die het vuil moet opruimen. We zitten dus in een spiraal waar heel moeilijk is uit te komen. Ja, daar zit ik wel eens mee". Adviezen Stel dat Mostert een dochter van 16 jaar heeft, zou hij haar met een stel vriendinnen naar een disco la ten gaan? Met een grote lach: "Ja. Ik zou natuurlijk weer blij zijn als ze heelhuids terugkomt, maar ik zou dat haar niet onthouden." Met een serieuzer gezicht: "Mij valt trouwens op dat meisjes weinig be trokken zijn bij geweldsplegingen. In negen van de tien gevallen zijn er jongens bij een vechtpartij be trokken. In Leiden staan bepaalde plaatsen bekend als heel gevaar lijk, zoals de Haarlemmerstraat en het viaduct bij de Plesmanlaan. Uit onze cijfere blijkt dat feitelijk ner gens. Ik begrijp wel dat de Haar lemmerstraat er heel luguber uit ziet met de vele donkere portieken. Dan komen we op het punt: wat is veilig? Dat beleeft iedereen anders. Het praatje dat je in Leiden 's nachts overhoop wordt geschoten is volstrekte onzin. In vergelijking met andere middelgrote steden is de stad beslist niet onveiliger." Met zijn jarenlange ervaring in alle geledingen van het politie korps moet Mostert de minister van binnenlandse zaken - die over de gemeentepolitie gaat - wel goe de adviezen kunnen geven. Mos tert heeft daarbij goed in de gaten dat een gulden maar ééen keer kan worden uitgegeven. Ook de econo mische realiteit staat niet toe dat de politie plotseling grote geldsom men krijgt. Er moeten kortom keu zes worden gemaakt. "Het is altijd moeilijk om ergens geld weg te halen, maar ik zou dan willen kijken naar het ministerie in Den Haag. Daar zit een hele grote organisatie die volgens mij veel flink kan worden afgeslankt. Dat zal een kwestie van afvloeien wor den. Daarnaast zou ook de ver- keersveiligheidsdienst op de snel wegen onder het mes kunnen. De i proef provinciale wegen, waar de ge meentepolitie op moet letten, zijn veel gevaarlijker en vaker het to neel van ongelukken. In de derde plaats vraag ik mezelf wel eens af of juist wij voor de kosten van de be veiliging van Schiphol moeten op draaien". De omvangen van de ver schillende korpsen zijn volgens Mostert onstaan in de tijd dat de bomen tot in de hemel groeiden. Die zullen nu eens serieus tegen het licht moet worden gehouden, meent hij. Er zit ook geen ruimte meer in het automatiseren van handelin gen in het politie-apparaat. "Veel dingen worden al afgedaan op een sigarendoos. Die zouden mis schien ook wel op een sigaretten doos kunnen, maar of het daardoor iets sneller gaat, is de vraag. De po litieman komt toch al weinig meer op het bureau voor administratieve handelingen". In plaats daarvan zou Mostert gebruik willen maken van andere technische hulpmidde len. Camera's "Ik weet dat er veel 'maren' aan vast zitten. Toch zou il willen nemen met punten waar dat nodig is. Dat ge beurt nu in winkels, winkelcentra en garages. Waarom niet op de openbare weg. Mensen zullen te genwerpen dat het 'Grote Broer kijkt naar u' uit het boek '1984' van Orwell dan echt bewaarheid wordt. Een anonieme instantie die de bur gers overal in de gaten houdt en de privacy tot het nulpunt reduceert. Daarom moeten er wel waarborgen komen dat het systeem niet wordt misbruikt." "De ervaringen in winkelcentra wijzen op een sterke preventieve werking. Het is dus zo dat iets ge zien wordt, maar ook dat mensen die iets van plan waren het nu maar uit hun hoofd laten. De pakkans voor hen is dan te groot. Voor de veiligheid moet soms een prijs worden betaald en dat is in dit ge val privacy", aldus Mostert. Als plaats voor een proef denkt hij aan de Broekweg (fietspad langs de spoorlijn tussen de Merenwijk en het Station). Een ander technisch hulpmiddel waar Moster met 'smart' op zit te wachten is het apparaat dat blaas- zakjes en bloedproeven overbodig maakt. Bij een alcoholcontrole blaast de automobolist in een pijp je en de computer wijst aan of de persoon in kwestie met teveel alco hol op achter het stuur is gekropen of niet. Dat betekent een enorme besparing van tijd en moeite. Daar bij hoeft er ook geen dokter meer aan te pas te komen. "We zouden dat een tijdje geleden krijgen, maar we hebben nog niets gehoord. Het ministerie is nog steeds bezig met het uitzoeken welk apparaat het beste is. Het zal wel niet meer voor 1 oktober bij ons zijn. Voordat het is uitgezet en is geïnstrueerd zijn we weer een paar maanden ver der". LEIDEN - De gemeenschappelij ke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken - de beheerder van de óntvangstmast in Oegstgeest - wil toch nog een keer praten met het Leidsch Dagblad (LD) en de Leidse Courant (LC) over het uitgeven van twee com merciële kabelkranten op één tele visiekanaal. Al eerder hebben het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant geprobeerd tot een verge lijk te komen over deze zaak. Dat is toen niet gelukt. Passagier mishandeld LEIDEN - De spoorwegpolitie heeft zondagochtend om vijf uur vijf Hagenaars in de leeftijd van 23 en 24 jaar overgedragen aan de Leidse politie, nadat zij in de trein een passagier hadden mishandeld. Het vijftal is op het Leidse politie bureau ingesloten. LEIDEN - Een 24-jarige Brit die op een camping in Noordwijkerhout verblijft, moest een bezoekje aan Leiden afgelopen vrijdagavond duur bekopen. De man vroeg op de Stationsweg ter hoogte van de bloemenkiosk twee jongens om een vuurtje. De man werd echter onmiddellijk vastgegrepen, van zijn rugzak en zijn tas beroofd, waarop het tweetal het op een lo pen zette. De verbouwereerde Brit raakte op die manier zijn tent, slaapzak, kooktoestel, walkman en jas kwijt. Het probleem is dat het LD dit vooijaar met Omroep Rijnland een overeenkomst heeft gesloten over de verdeling van de zendtijd op het zogenoemde infokanaal van het re gionale kabelnet. Het LD zou vol gens deze overeenkomst het groot ste deel van de zendtijd vullen met een commerciële kabelkrant. Een flink deel van de resterende tijd zou de niet-commerciële infokrant van de streekomroep te zien kun nen zijn. Het dagelijks bestuur van dé gemeenschappelijke regeling hechtte zijn goedkeuring aan deze verdeling. Het algemeen bestuur floot het dagelijks bestuur echtér op het laatste moment terug. Dat eiste dat ook geprobeerd zou worden ruim te te maken voor de commerciële kabelkrant van de Leidse Courant, die in een laat stadium ook met een aanbod op de proppen was geko- Het dagelijks bestuur ging met de twee Leidse kranten om de tafel zitten en deed een compromis voorstel, dat voor de Leidse Cou rant overigens nogal ongunstig was. De directie van deze krant wees het voorstel daarom ook af en deed een beroep op het bestuur toch nog met een nieuw voorstel te komen. Dat is nu dus kennelijk ge beurd. Hoe het nieuwe compro misvoorstel luidt, wil secretaris G. Noordermeer van het dagelijks be stuur niet bekend maken tot de Baldadigheid LEIDEN - Twee jongens, een van 19 uit Valkenburg en een 16-jarige Leidenaar, zijn in de nacht van za terdag op zondag op heterdaad be trapt toen zij op de Lammen- schansweg een houten paal uit de grond trokken en die door de ruit van een woonhuis gooiden. ting gebeurt dat komende woens dag. De betrokken partijen is ver zocht voor het gesprek geen mede delingen te doen aan de pers. LEIDEN - Uit de kelderruimte van 't Veerhuis heeft de politie zater dagavond de complete zendinstal- latie van Radio Balans in beslag ge nomen. De zender was op het mo ment van de inval onbemand. Paard schrikt van auto en slaat op hol LEIDEN - Een paard dat voor de sulky van een 39-jarige Hazerswou- denaar was gespannen, schrok gis termiddag op het Lammenschans- plein zo van een auto, dat het zich uit het tuig wist los te trekken en op hol sloeg. Daarbij liep het op het fietspad tegen de fiets van een 34- jarige Leidse op, die daardoor ten val kwam, maar geen letsel aan de aanrijding overhield. Pas op de De Sitterlaan kon het paard door de eigenaar in samen werking met de politie worden ge vangen en gekalmeerd. Het dier, dat wonden aan linker- en achter been had opgelopen, is ter plaatse door dierenarts Muurling in sa menwerking met de Dierenhulp- dienst behandeld. LEIDEN - Bij het oversteken van de oversteekplaats bij de kruising KlokpoortlOude Singel, zijn een 80-jarige man en zijn 72-jarige vrouw zaterdag aangereden. Beiden moesten met hoofdletsel naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp worden gebracht. De vrouw liep eveneens een beenbreuk op. Het echtpaar kwam even over twaalven vcmaf de Langegracht en stopte bij de oversteekplaats op de kruising KlokpoortlOude Singel. Na gekeken te hebben of er niets aankwam staken zij over, maar halverwege kwam er een auto vanaf de Hooigracht. Deze wagenbestuurd door een 28-jarige vrouw uil Oegstgeest, reed zo snel dat het echt paar geen kant meer opkon. De automobiliste trachtte nog te remmen, maar zij kon het echtpaar niet ontwijken. (foto P.L. Schipper) Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Steven zv M. Besse en L.J. Vink, Lisette Rosalie dv J.M.A.W. Hoogeveen en R.S.M. Otten, Adrianus zv L. Hazenoot en P. van Duijn, Johnnie zv J.W.G. Warmenhoven en A. de Mol, Martin zv M. Heemskerk. Thomas zv J.G.H Bosman en M.J.A. Heemskerk, Johannes Cornelis zv J.C. Potters en T.D.R.I.L. de Jager, Stepha nie Michaela dv J.A.A. van Velzen en M.L. Higareda Rivera, Sebastianus Jo hannes zv J.P. Meershoek en H.W.M. van der Salm, Renate dv P.M.J. Oomen en M. den Oude, Paul Peter zv N. van Lookeren Campagne en S. van Riet schoten, Ruben zv L.P.J. van der Zon en L. Meijer, Simone Marjolein dv L.C. Haasnoot en S. Weber, Elisabeth Gerar- da Maria dv C.J. Rotteveel en G.M. Ha verkamp, Simon Adriaan zv L. Visscher en M. Offenberg, Francisca Dorina dv H.W. de Wilde en M.G. Banis, Julia Eva Danielle dv J.W. Tieleman en J.I. Sha- mier, Djoemandoe Arvid zv A.C. de Jon ge en A. van Rhyn, Samantha dv A H. van Delft en E. Sturm, Erik Pascal zv P.L.C. Koot, Kevin Eduard Emile zv N. i den Eykel en D.A.F. Idenburg, Na- S. Akdeniz en H. Akdeniz, Nicky M.C. Walen, Diane Theodore Maria dv J.J. Guldemond en C.W.M. Geerlings, René Jacob zv H. Janssen en M.J. van der Mey, Susanne Therese dv S.C. Held en Y.L.C. Wedervoort, Gonne dv C.J. van der Laken en J. Maas, Daan Tijs zv E.A. Heijnis en R.C. Schuite, Robert Pieter P.W. de Graaff en J.E.T.M. van Bon, Hendrik Lamberthus zv H.J. Floor en M.P.J. van Leeuwen, Duivensport Postduivenvereniging Het Oosten vloog vanuit Bergerac. De uitslag: 1,5 P. Juffermans; 2,9 combinatie Van Putten-van Wee- ren; 3 R. van den Nieuwendijk; 4,10 J. Smit; 6,7,8 T. van As en zn. Het Oosten vloog ook vanaf Sois- sons: 1,2,4,5 P. Juffermans; 3,10 T. van As en zn; 6,9 combinatie Van Putten-van Weeren; 7 J. Smit; 8 J. Verbaan. Vereniging De Zwaluw hield eveneens een wedvlucht: 1,2,3 J. v.d. Kooij; 4,5,6,7,9 H. v.d. Kooij; 8 H. v.d. Voort; 10 K. Jansen. De Blauwkras vloog ook vanuit Bergerac: 1 H. Koone; 2,10 J. Schouten; 3,6,7 combinatie de Mooy; 4 J. Rozier; 5 Tang de Wete ring; 8 H. Filippo; 9 N. Nievaart. De wedvlucht van De Blauwkras vanuit Soissons: 1 combinatie Nieuwendijk2,6,10 A. Witte- veen; 3,9 N. Bink; 4 combinatie Blom; 5,7 A. Houweling; 8 P. Landensbergen. De Vriendenclub vloog vanaf Bergerac: 1 combinatie Kooy- Werkhoven; 2,6 F.J. Compier; 3,8 J. Beekman; 4 W. Sierajr. Wz.; 5 combinatie Ligtvoet-Burge- meyer; 7 I. v.d. Lee; 9 J.J. Degen; 10 A. Siera. De wedvlucht vanuit Soissons: 1 Gebroeders Van der Voorn; 2 R. Noordermeer; 3 L. Po- lane; 4 W. Siera jr. Wz.; 5,10 F.J. Compier; 6 L. Koopman; 7 H. Gijsman; 8 Th. Dongelmans; 9 combinatie Koov-Werkhovy.n STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5