'Kortingen aanslag op beschaving' Koopmanshuizen na afbraak op dezelfde plek teruggezet Waarschuwing Justitie tegen schijnerkenningen' Bankrovers nog steeds spoorloos MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 HIMNUiMI, "Dit heeft zelfs niets meer met be leid te maken. Het is het beleid van het kasboek, dat op termijn juist een doorwerking zal hebben naar de duurdere voorzieningen in de gezondheidszorg", aldus Meijer gisteren voor de NCRV-radio. Volgens de PvdA-woordvoerder wijzen de aangekondigde bezuini gingen op de kortlopende gezins hulp, het welzijnswerk, de WVC- subsidie voor het onderwijsvoor rangsbeleid en het sluiten van her stellingsoorden (totaal 125,6 mil joen gulden) op een paniekstem ming op het ministerie om aan de afgesproken bezuinigingen te kun nen voldoen. Met de pleidooien voor een 'zorgzame samenleving' heeft het in ieder geval niets meer te maken. "Willen we als overheid in de ja ren tachtig en negentig de burgers nog bepaalde grondrechten op dit gebied bijven geven, of gaan we toe naar een situatie waarin ieder een maar voor zich zelf zorgen moet. Het terug kunnen vallen op de overheid behoort bij het niveau van de beschaving die we hebben. We zijn nu echter hard op weg die situatie te verlaten", aldus Meijer. Bij de ambtelijke top van het mi nisterie is de kritiek van kamer voorzitter Dolman op het tijdstip Caravaiibrand: 2 min. schade ETTEN-LEUR (ANP) - Een grote uitslaande brand heeft zaterdag avond een caravancentrum aan de Oude Kerkstraat in Etten-Leur grotendeels in de as gelegd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade bedraagt 2 miljoen gulden. De brandweer van Etten-Leur wist met assistentie van de Breda se brandweer te voorkomen dat een loods van het nabij gelegen be drijf Vriesveem bv vlam vatte. Daarin bevonden zich volgens de brandweer duizenden liters ammo niak. De brand trok veel bekijks, waar door het verkeer op de rijksweg Breda-Roosendaal vertraging on dervond. Het aannemersbedrijf Woudenberg uit Ameide gaat 17 augustus aan een opmerkelijk karwei begin nen: de afbraak van acht oude koopmanspanden in de Rotterdamse Wijnha ven aan. de Nieuwe Maas. Toegegeven, op zichzelf is daar niets opmerkelijks aan. Het bijzondere van de opdracht is echter dat de firma Woudenberg in 1991 de acht koopmanshuizen weer op dezelfde plaats en op de millimeter nauwkeu rig terugzet. Alsof er niets is veranderd. ROTTERDAM - De reden van de ze unieke operatie in Rotterdam - de afbraak en opbouw van acht koopmanshuizen - is de aanleg van een spoortunnel die precies onder de acht bewuste panden is ge pland. De komst van de spoortun nel is noodzakelijk, omdat de spoorbruggen over de Nieuwe Maas en de Koningshaven al jaren lang knelpunten in het treinver keer op de spoorlijn Rotterdam- Dordrecht vormen. door Ronald van Dam Na vele discussies zijn de ge meente Rotterdam, de Nederland se Spoorwegen, Rijkswaterstaat en het minsterie van verkeer en water staat tot overeenstemming geko men om de spoorlijn onder de grond te leggen. De lijn duikt na Rotterdam CS meteen onder en komt vlak voor station Rotterdam- Zuid weer boven. Omdat volgens de planning de spoortunnel onder de acht oude koopmanshuizen zou doorlopen, wilden de gemeente Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen deze panden met de grond gelijk ma ken. De vergunning was al afgege ven, maar de sloop van de huizen met monumentale waarde ging niet door. Tegenstanders (Stads herstel, Oud Rotterdam en de Inge nieur Tromp Stichting) vochten het plan aan tot aan de Hoge Raad toe en die besloot uiteindelijk dat waarop de bezuinigingen zijn aan gekondigd, in het verkeerde keel gat geschoten. Dolman betoogde eind vorige week dat ministers be zuinigingen doorgaans bij de pre sentatie van de begroting op Prins jesdag aankondigen en niet mid den in de (parlementaire) vakantie. "Als een dief in de nacht", voegde het PvdA-kamerlid Van Otterloo hier zaterdag voor de KRO-televi- sie aan toe, "omdat de plannen deels al per 1 januari aanstaande ingevoerd moeten worden". De secretaris-generaal van het ministerie van WVC en voormalig CDA-toppoliticus Hans de Boer wees zaterdag voor de KRO-radio de beschuldiging van de PvdA over onbehoorlijk bestuur van de hand. Destijds zou aan minister Van der Louw van WVC al ge vraagd zijn vroeger met plannen te komen dan op de derde dinsdag in september. "Provincies en ge meenten hebben er recht op te we ten wat het eventueel boven het hoofd hangt", aldus De Boer. Bo vendien 'is er zo meer tijd om voor de rechter de voorgenomen maat regelen te bestrijden'. Debat Vertegenwoordigers van de bei de regeringsfracties toonden zich niet erg enthousiast over het terug roepen van de Tweede Kamer voor een spoedbehandeling van de be zuinigingsvoorstellen. WD'er Kamp zei bereid te zijn met de op positie over de procedure van de behandeling te praten, maar niet over 'een begrotingsdebat voordat de begrotingen zijn ingediend'. Het gaat de oppositie om een spoeddebat over voorgenomen be zuinigingen op de gezinsverzor ging van 49 miljoen gulden, op de rijksuitkering voor welzijnswerk aan gemeenten en provincies (30 miljoen in 1988 en 40 miljoen in 1989) en het volledig stopzetten van de WVC-subsidies voor het on- derwijs-voorrangsbeleid (14 mil joen) en het sluiten van de negen tien herstellingsoorden (26 mil joen). Het totale bedrag aan bezui nigingen, 125,6 miljoen gulden, is nog maar de helft van de ongeveer 250 miljoen (3 procent) die Brink man moet bezuinigen. Verdere be zuinigingen, met name op het ge bied van de volksgezondheid, wor den op Prinsjesdag bekendge maakt. de panden niet gesloopt mochten worden. De gemeente Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen zaten zo doende met de acht koopmanspan den in hun maag. "Ze hebben over wogen om een betonconstructie onder de huizen aan te brengen", vertelt G.J. Woudenberg, directeur van het gelijknamige aannemers bedrijf uit Vianen. "Maar dat kost te meteen al 6 miljoen met het risi co dat de huizen toch schade zou den oplopen. Daarom is er gezocht naar een alternatief'. BERGEN OP ZOOMDEN HAAG (GPD)- Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft ambtenaren van de burgerlijke stand verzocht geen akten op te maken waarmee Filippijnse minderjarigen worden erkend. Ze vraagt in een brief aan ambtenaren van de burgerlijke stand dergelijke akten aan te hou den en contact op te nemen met de officier van justitie. De bewinds vrouwe wijst daarin op het feno meen van 'schijnerkenningen'. Dat fenomeen werd onlangs bekend na de aanhouding van twee verdach ten in Bergen op Zoom. De Rotterdammers benaderden in cafés alleenstaande mannen om een akte te ondertekenen. Daarop erkenden zij minderjarige Filippij nen als hun kind. Met de akten kunnen de Filippijnse kinderen, die waarschijnlijk naar hier wor den gehaald voor prostitutie, een Nederlands paspoort krijgen. De ambtenaren van de burgerlijke stand moeten de officier van justi- SAS VAN GENT (GPD) - De rijks politie Midden-Zeeuwsch-Vlaan deren is nog steeds op zoek naar de daders van de overval op de Rabo bank, vrijdagmiddag in Sas van Gent. Na het opmaken van de kas is gebleken dat zij er met 35.000 gulden vandoor zijn. Het enige nieuwe spoor dat de politie heeft gevonden na het aantreffen van de vluchtauto in Zandstraat (enkele kilometers ten noordwesten van Sas) is een bebloede jas die waar schijnlijk aan een van de daders heeft toebehoord. De jas werd gis termiddag niet ver van de vlucht auto gevonden. Vrijdag al had een speurhond een bebloed jasje en een broek op ongeveer een kilome ter van de auto gevonden. Voor het De firma Woudenberg, die al wat contacten met de gemeente Rotter dam had, kreeg in de gaten dat er in Rotterdam een leuke klus in aan tocht was en kwam met het plan om de huizen te demonteren, op te bergen en later weer neer te zetten. Directeur Woudenberg: "We hadden er al enige ervaring mee. Vorig jaar hebben we een plan voorbereid om op een soortgelijke manier het Van Dishoeckhuis uit Vlissingen af te breken en langs de Vecht in Utrecht weer op te bou- tie waarschuwen als de aanvrager akten overhandigt waarop een Fi lippijnse moeder toestemt met een erkenning van haar kind door een Nederlandse man. Het gaat dan om papieren die zijn opgemaakt door een met name genoemde notaris uit de Filippijnen. De akten zijn vervalst. De hoofdofficieren van justitie worden erop gewezen dat zij op grond van het Burgerlijk Wetboek vernietiging van een schijnerken- ning kunnen vorderen. De twee Rotterdammers die in Bergen op Zoom door de mand vielen, zijn gisteren voorgeleid bij de rechter commissaris in Breda. De recht bank laat zich niet uit over het re- overige tast de politie in het duis ter. Niemand heeft de overvallers de (gehuurde) vluchtauto zien ver laten. Om kwart over twee vrijdagmid dag drongen twee gemaskerde mannen het kantoor van de Rabo bank aan het Keizer Karelplein binnen door met een grote bijl een ruit in te slaan. Het tweetal klom door de ruit en stond zo in de werkruimte van het bankperso neel. Deze werkruimte is wel met gepantserd glas gescheiden van de publieksruimte. De overvallers hielden met twee pistolen het per soneel onder schot. Na het in ont vangst nemen van het geld sprong het tweetal weer door het raam, (foto GPD) wen. Dat is uiteindelijk niet door gegaan. Met de Rotterdamse koop manspanden moest zoiets ook mo gelijk zijn". De gemeente Rotterdam zag wel wat in het plan van de firma uit Ameide en besteedde de opdracht aan. Van de vijf aannemersbedrij ven die zich er op inschreven, was de aanbieding van Woudenberg om de operatie voor 8,4 miljoen gulden uit te voeren, de goedkoop ste. De gemeente Rotterdam koos dan ook voor het bedrijf uit Amei de. sultaat van de verhoren. De politie in Bergen op Zoom zegt dat ze er in ieder geval niet veel wijzer van is geworden. De Rotterdammers zou den verklaren dat ze de Filippijnse minderjarigen uit liefdadigheid naar Nederland proberen te halen. "Het verhaal komt er op neer dat het arme kinderen zijn die het erg slecht hebben in hun land. Hier zou hen een veel betere toekomst wachten", aldus politiewoordvoer der Belaert. Volgens Bergenaar Dirk, die een schijnakte ondertekende, is bij de besprekingen met de Rotterdam mers met geen woord over liefda digheid gerept. "Niks geen zielig verhaal", zegt hij, "het ging alleen om een reisdocument dat waar- waarbij een van beiden zich aan het glas verwondde. Het was in de Sasse Rabobank de tweede overval in ruim een jaar. Vorig jaar juni gingen enkele over vallers na gijzeling van de beheer der en zijn vrouw er met anderhal ve ton vandoor. Politiewoordvoer der Bodrij zei gisteren een vermoe den te hebben dat de daders van afgelopen vrijdag in Nederland zijn gebleven. Uit de weinige woor den die de overvallers spraken werd maakte het bankpersoneel op dat ze van Nederlandse afkomst zijn. "We denken daarom eerder aan Nederland dan aan Vlaande ren", aldus Bodrij. Er wordt op dit moment met acht mensen gewerkt aan het opsporen van de daders. De firma Woudenberg begint 17 augustus met het afbreken van de acht panden naast het bekende 'Witte huis', het oudste flatgebouw van Europa dat overigens zelf niet hoeft te wijken voor de spoortun nel. Dat karwei moet al op 15 no vember van dit jaar geklaard zijn. Woudenberg: "Ja. dat is wel kort dag, maar het moet op die datum af zijn. Dat is contractueel vastge legd. Daarna wordt met de bouw van de spoortunnel en het nieuwe ondergrondse station Rotterdam- Blaak begonnen. We beginnen met tien tot twaalf mensen aan het pro ject. Dat aantal wordt wellicht als het nodig is, uitgebreid tot twin tig". Als de bewoners er uit zijn, gaan de mensen van Woudenberg eerst de huizen schoon en leeg maken. "Daarna verwijderen we alle latere inbouwsels, zoals bijvoorbeeld zachtboardwanden", meldt Wou denberg. "Als flat er allemaal uit is, heb je een veel beter beeld van de oorspronkelijke vorm van de hui zen. Tegelijkertijd gaat architect Bob van Beek uit Warmond alles fotograferen en opmeten. Tot nu toe hebben we dat nog maar sum mier kunnen doen, omdat de mees te panden nog bewoond zijn". Nummering De volgende stap in het demon tage-proces is de nummering van de onderdelen. Per pand en kamer krijgt ieder onderdeel een num mer, dit om te voorkomen dat later bij de opbouw een stuk muur van het ene pand in een ander terecht komt. Woudenberg: "We beginnen van bovenaf met demonteren. Eerst de dakspanten en zo steeds verder naar beneden. Het grove houtwerk bergen we in droge ruimtes op. De muren zagen we in elementen en die gaan in de 20 con tainers die we speciaal hiervoor hebben gekocht. Als ze vol zijn schijnlijk nooit gebruikt zou wor den." Erkend De politie in Breda heeft gisteren twee inwoners van die plaats ver hoord die eveneens een schijnakte hebben ondertekend. Het verhoor heeft volgens Belaért geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De mannen zouden ieder twee kinde ren hebben erkend. Een van die kinderen, een jongen, zou wonen op het adres waarop hij bij de ge meente staat ingeschreven. De po litie heeft hem echter nog niet thuis aangetroffen. Of de jongen is gevlucht, weet Belaert niet. "Hij was in ieder geval weg." De andere drie Filippijnse kinde ren zijn evenmin gevonden. Zij wo nen in ieder geval niet op het adres waarop ze bij de gemeente Breda staan ingeschreven. De rechter commissaris in Breda heeft beslo ten de voorlopige hechtenis van de twee Rotterdammers te verlengen. Weer ontsnapping uit gevangenis van Leeuwarden LEEUWARDEN (ANP) - Voor de tweede keer binnen drie dagen is zaterdag uit het Leeuwarder huis van bewaring een gedetineerde ontsnapt. Zaterdagmiddag nam een 32-jarige Oostenrijker de be nen tijdens het luchten. Afgelopen donderdag ontvluchtte al een 24-ja- rige Amsterdammer door de tralies van zijn cel te verwijderen. Hoe de Oostenrijker op klaarlichte dag kon ontsnappen is voor de politie een raadsel. De man zat vast we gens inbraken en is volgens de po litie ongevaarlijk. Bedreigde kraker klaagt journalist en politie aan AMSTERDAM (GPD) - Tegen een journalist van dagblad Het Parool is bij de officier van justitie een aanklacht ingediend wegens smaad en uitlokking van bedrei ging tegen een Amsterdamse kra ker. Ook tegen een politieman is bij de hoofdofficier van justitie een aanklacht ingediend wegens be dreiging met geweld en de dood. Aanleiding is een publicatie in Het Parool van 28 juli. Daarin wer den de pesterijen van criminele krakers vermeld tegen een gezin dat in een toegewezen woning was getrokken die daarvoor enkele ke ren was gekraakt en ontruimd. Als een van de schuldigen werd een in hetzelfde pand wonende kraker met naam en adres in het artikel vermeld. Na het verschijnen van het arti kel werd de kraker volgens zijn ad vocaat mr. B. Pleiter, voortdurend telefonisch bedreigd. Ook ontving hij een rouwbrief, waarin werd aangekondigd dat hij zal worden vermoord. De brief was afkomstig van de 'familie Kok'. De raadsman heeft opsporing en een gerechte lijk vooronderzoek tegen deze on bekende briefschrijvers gevor derd. Volgens de advocaat zou de betreffende kraker twee dagen na het verschijnen van het bewuste artikel ook bedreigd zijn door een hoofdagent van politie. gaan de containers naar onze be waakte opslagplaats in Ameide. Er zal bij het afbreken best het een en ander sneuvelen, maar we hebben op onze opslagplaats nog genoeg vergelijkbaar materiaal in voorraad". Woudenberg begint in 1991 met het opbouwen van de panden, een karwei dat in 1993 afgerond moet zijn. "Maar in 1990 gaan we het houtwerk al klaarmaken. De kozij nen, deuren, houtlijsten en goot- lijsten worden van tevoren gepre pareerd en eventueel vernieuwd". Als de spoortunnel klaar is, kun nen de koopmanspanden, die stammen uit het einde van de acht tiende eeuw, niet zomaar worden teruggezet. Eerst komen op de bo venkant van de tunnel betonnen kolommen die doorlopen tot an derhalve meter onder het straatop pervlak. Op die kolommen worden betonnen funderingsbalken ge plaatst, vervolgens een laag met ondermeer rubber en dan weer be tonnen funderingsbalken. "Er wordt verwacht dat de tun nel tijdens de aanleg af en toe een stuk zakt", verklaart Woudenberg. "Voor ons betekent dat dat we de fundering evenzoveel keer water pas moeten maken, voordat we gaan bouwen. De ruimte tussen die twee lagen funderingsbalken is on ze speelruimte". Het rubber moet voorkomen dat de bewoners van de panden geen hinder van geluid en trillingen van de treinen onde- vinden. Ervaring De firma Woudenberg heeft een hoop ervaring op het gebied van re novatie. De firma uit Ameide knap te onder meer het Catharijnecon- vent op, herbouwde het Zuiderzee museum in Enkhuizen en was ook betrokken bij de restauratie van het Utrechtse stadskasteel Ou- dean. Maar ook in nieuwbouw-sec- tor is Woudenberg actief. Directeur Woudenberg: "We hebben de laatste 25 jaar 50 nieuwe kerken in Nederland gebouwd". Woudenberg is trots op zijn ope ratie: "Het unieke van dit project is dat de panden op exact dezelfde plek worden teruggezet. Het zijn mooie huizen. Ik denk dat het een goede zaak is dat die spoorbrug wordt gesloopt. Dat was toch een lelijke eend in die omgeving. Let maar eens op. De kade wordt geres taureerd. Het wordt daar een heel leuk stukje Rotterdam". Eelke de Jong (52) overleden GRONINGEN (GPD) - De schrij ver/journalist Eelke de Jong is af gelopen zaterdag op 52-jarige leef tijd aan kanker overleden. De laat ste jaren werkte De Jong als voor lichter bij psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo. In de jaren ze ventig was hij schaapsherder op de Veluwe. Als journalist heeft Eelke de Jong zijn sporen vooral bij de Haagse Post verdiend. Samen met Peter van Straaten, Rijk de Gooijer schreef hij de succesvolle brieven- serie 'Beste Jongens'. Vanaf 1983 publiceerde hij met Rijk de Gooij er de tragi-komische lotgevallen van Koos Tak, een fictieve geschie denis over een journalist in hart en Als schrijver publiceerde De Jong onder andere de verhalen bundels 'Ginds' (1971), 'Drugschet- sen' (1973), 'Mae West in Giet hoorn' (1978) en 'De kunst van het lassowerpen' (1984). Verder stelde hij een bundel samen met de beste hondenverhalen en een met schaapherdersverhalen onder de titel 'Drama in het bos'. Samen met Hans Sleutelaar bracht hij in 1972 de bundel 'Sprookjes van de Lage Landen' uit, geïllustreerd door Pe ter Vos. Zijn verhalen hebben doorgaans een melancholieke ondertoon en gaan veelal over het leven op het land. Zijn werk is nooit bekroond met literaire prijzen. Zijn collega- schrijver, de illustrator Peter van Straaten, zei onlangs over hem in een interview: "Als schrijver is Eel ke altijd onderschat en nog wel het meest door hemzelf. Hij verzon al tijd allerlei uitvluchten om maar niet te hoeven schrijven". Eelke de Jong. (archieffoto) Slijters bang voor verhoging van accijns DEN HAAG (ANP) - De Neder landse slijters hebben premier Lubbers gevraagd de accijnzen op gedistilleerd niet verder te verho gen. In een brief aan de minister president wijst het bedrijfschap voor de detailhandel in gedistil leerde dranken erop dat de afzet van sterke drank in de eerste zes maanden van dit jaar opnieuw sterk is verminderd. De slijters houden rekening met een afzetda ling van 10 a 15 procent ten opzich te van het voorgaande jaar. Daar mee wordt de dalende lijn van de laatste jaren voortgezet. In de afge lopen 13 jaar is de omzet al met in totaal 30 procent gekelderd, aldus de brief. Volgens het bedrijfschap heeft de laatste accijnsverhoging in 1984 toch al averechts gewerkt. De ver hoging leidde tot een daling in het verbruik, zodat de opbrengst aan accijnzen aanmerkelijk slonk. Een eventuele nieuwe accijnsverho ging zal eerder deze neergaande spiraal versterken, aldus de brief. Bovendien kan de bedrijfstak een nieuwe verhoging niet meer ver werken, en desastreuze gevolgen voor de slijters zullen dan ook niet uitblijven. Het bedrijfschap vindt dat de slijters volop hebben meegewerkt met het alcolholmatigingsbeleid van de overheid. "Mede daarom zou de positie van de detailhandel in dranken niet bij voorbaat nog verder uitgehold moeten worden", aldus de slijters. Wandelaar vindt been op strand van Terschelling TERSCHELLING (ANP) - Een in woner van Formerum heeft ruim een week geleden op het strand van Terschelling een mannenbeen gevonden. De Terschellinger poli tie maakte dat afgelopen zaterdag bekend. De politie vermoedt dat het lichaamsdeel afkomstig is van een van de opvarenden van de En gelse veerboot Harold of Free En terprise, die bij Zeebrugge kapseis de. De rijkspolitie heeft contact ge had met de politie in Zeebrugge hierover, maar kon het niet beves tigd krijgen. Het linkerbeen is vori ge week maandag begraven op het kerkhof van Terschelling. TOL (ANP) - De Kamers van Koophandel in Noord-Holland zijn tegen het heffen van tol bij be staande en nieuwe oeververbindin gen in de provincie. Zij vrezen dat de achterstandssituatie waarin het bedrijfsleven in het noordelijk deel van de provincie nu al zit, daardoor nog groter wordt. Felle kritiek PvdA op plannen Brinkman DEN HAAG (GPD) - De voorgestelde bezuinigingen op welzijn 'tasten het niveau van de beschaving in ons land aan'. Volgens vice-voorzitter van de PvdA-fractie Meijer maakt minister Brinkman (WVC) met dit beleid zijn plei dooien voor een 'zorgzame samenleving' tot een farce. Unieke operatie in Rotterdam voor aanleg spoortunnel Koopmanshuizen: tijdelijk wijken voor tunnelaanleg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3