'Met tests en afzondering kweek je schijnzekerheid' over bezuinigingen bestaan Achtergrond 'Er is hoopbinnen EuropaNieuw leven erbuiten Justitie voelt niets voor verplicht aids-onderzoek gevangenen MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 De naam 'Er is hoop' gelisatiecampagnes - die is be dacht door het Instituut voor Evangelisatie in Doorn - blijft voorbehouden aan acties in Eu ropa. Gebleken is, dat de verta ling van het woord 'hoop' in veel Afrikaanse en Aziatische landen op problemen stuit. Daarom zul len in Afrika en Azië de campag nes worden gehouden onder het motto 'Nieuw leven'. Kalevi Lethinen, aftredend di recteur van de Europese afdeling van 'Campus Crusade for Christ', deelde dat mee op een Europese stafconferentie van 'Campus Crusade' in Dalfsen. Leo Habets, aftredend directeur van het Insti tuut voor Evangelisatie, wordt zijn opvolger in deze functie. Op de bijeenkomst in Dalfsen riep Habets zijn 630 medewer kers op tot meer evangelisatie. "Niet werkloosheid, milieuver vuiling of aids vormen de groot ste bedreiging van het leven in West-Europa, maar de afwijzing van Jezus Christus door grote delen van de bevolking. Veel mensen denken dat ze Jezus wel kennen, maar ze hebben een voorstelling van hem op grond van vooroordelen, waarna ze dat beeld afwijzen''. Habets kondigde aan, dat 'Campus Crusade' in 1989 een Europese studentenconferentie wil houden. Een van zijn 'onmo- gelijke dromen' is om op middel bare scholen met evangelisatie werk te beginnen. "De beweging blijft jong zolang er genoeg jonge bij komen". Document van paus. De paus zal'op korte termijn een do cument over de fundamenten van de moraaltheologie (ethiek) uitgeven. Dat maakte hij zater dag bekend in een 'apostolisch schrijven' ter gelegenheid van de 200ste sterfdag van de stichter van de Orde der Redemptoris ten, Alfonds van Liguori. "Het moderne leven roept vra gen op die niet gemakkelijk zijn op te lossen", schrijft de paus. "De onopgeefgbare norm voor een ethisch verantwoorde le venswandel is het Woord van God, door het leerambt van de kerk, het pausschap, op authen tieke wijze uitgelegd". De heilige Alfons heeft als mo raaltheoloog vooral de nadruk gelegd op de samenhang tussen waarheid, welzijn en vrijheid. "Die zienswijze is in de moderne tijd bijna geheel verloren ge gaan", zo meent de paus. "De herontdekking hiervan is een van de belangrijkste taken van de kerk". Uit betrouwbare kringen in het Vaticaan is te horen, dat de curie - het hoogste bestuursor gaan van de Rooms-Katholieke Kerk - aanvankelijk bezwaren had tegen het nieuwe document. Op het Tweede Vaticaans Conci lie werden plannen om zoiets uit te geven om praktische redenen al in de ijskast gezet. Ook nu heb ben bisschoppenconferenties uit Noord-Amerika, West-Europa en Afrika zich over het nut van zo'n stuk kritisch uitgelaten. Zij vre zen dat regels en voorschriften systematisch zullen worden vastgelegd, terwijl nu al is te voorspellen dat die op lokaal ni veau niet altijd op dezelfde ma nier kunnen worden nageleefd. Abortus De Braziliaanse bisschop penconferentie wil, dat abortus en euthanasie in de grondwet worden verboden. Dat blijkt uit voorstellen die zijn ingediend bij de grondwetgevende raad. Daar naast willen de bisschoppen steun van de overheid voor hét particuliere onderwijs dat niet op winst is gericht, en voor het behoud van geestelijke verzor ging in de krijgsmacht. De voorzitter van de bisschop penconferentie, mgr. Luciano Mendes, overhandigde de voor stellen, ondertekend door ruim 1.7 miljoen Brazilianen, aan voorzitter Ulysses Guimaraes van de grondwetgevende raad. Het is de bedoeling, dat Brazilië nog vóór het eind van het jaar i grondwet krijgt. Naar schatting van deskundi gen worden er elk jaar in Brazilië meer dan een miljoen illegale abortussen uitgevoerd. Het stadsbestuur van Rio de Janeiro besloot afgelopen dins dag, dat abortus voortaan is toe gestaan als zwangerschap het ge volg is van verkrachting of als het leven van de moeder gevaar loopt. De Rooms-Katholieke Kerk heeft dat besluit afgewe zen. Volgens aartsbisschop kar dinaal Eugenio Sales van Rio is abortus 'altijd wreed' en 'een zeer ernstige belediging van God'. "Aan verkrachte vrouwen zal de staat juist alle steun moe ten geven, maar niet de valse gunst van een tweede geweld daad". De kardinaal - bekend om be paalde conservatieve opvattin gen - liet zich ook uit over nog een heel andere zaak. Hij zal vol gend jaar niet meer meedoen aan de officiële Vastenactie van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie. Al jaren heeft Sales pro blemen met de vaak kritische do cumenten van de vooruitstre vende leiding van de bisschop penconferentie. Hij komt nu met een eigen actie in zijn bisdom. Vervolging Een groep rooms-katholie- ken in Slowakije heeft bij het Va ticaan geklaagd over vervolging van priesters. "Met die vervol ging gaat de Tsjechoslowaakse regering in tegen de akkoorden van Helsinki", schrijven zij. Twee Slowaakse priesters wer den tot voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld omdat ze zonder goedkeuring van de auto riteiten de biecht hadden ge hoord en in een particuliere wo ning de eucharistie gevierd. Bei de rechterlijke uitspraken zijn in hoger beroep bevestigd. In de Moravische stad Olo- mouc werd een pastoor ontsla gen. In een brief aan het bureau voor religieuze zaken van de Tsjechoslowaakse regering ver wijten meer dan 200 rooms-ka- tholieken uit deze stad de autori teiten, dat zij de geestelijkheid voortdurend in de gaten houden en priesters steeds minder de ge legenheid geven "hun pastorale werk te doen en een positieve in vloed op de gelovigen uit te oefe- Gehuwde priester. In aan wezigheid van zijn vrouw, beide zonen en twee kleindochters is zaterdag in Weybridge in het zui den van Engeland de 76-jarige David Mead Briggs tot rooms-ka- tholiek priester gewijd. Briggs was vroeger anglicaans priester, maar ging in 1955 over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Bin nenkort gebeurt hetzelfde met nog twee gehuwde vroegere an glicaanse priesters. De drie zijn de eersten in Engeland. Hervormde Kerk: aangeno men naar Warga-Wartena-War- stiens (Fr.) kandidaat mevrouw E. J. de Ridder Hattem, naar Neuw-Stadskanaal G. P. den Hollander Stavoren, naar Bleis- wijk voor deelwerk kandidaat J. van der Heijden Bennekom, naar Bergen op Zoom H. M. Boogert Amersfoort. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Mitchell (Ontario) L. W. Bilkes Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Sprang-Capelle, in combinatie met Dovenzorg, R. Boogaard Leiden, voor Nieuw- dorp J. C. van Ravenswaay Er melo, voor Borssele J. J. van Ec- keveld Zeist, voor Kapelle-Bie- zelinge B. van der Heiden Woer den. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Wageningen e.o., in samenwerking met de af deling Wageningen van de Ne derlandse Protestanten-Bond G. Tj. Kindt Wieringen-Den Helder. Baptistengemeenten: be dankt voor Groningen G. Leu- venink Almelo. DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Het ministerie van justitie voelt voorlopig niets voor een verplichte aidstest voor gedetineerden. De di rectie gevangeniswezen plaatst vraagtekens bij de betrouwbaar heid van deze momentopname. Zij vreest bovendien dat mensen die sero-positief blijken te zijn (besmet met het aidsvirus) een stempel op gedrukt krijgen. Wel verschijnt binnenkort een circulaire met maatregelen in de sfeer van hygië ne en voorlichting om het besmet tingsgevaar in alle inrichtingen (ook tbr-instellingen en instituten van de kinderbescherming) tot een minimum te beperken. door Inge Crul/ANP „De verplichte test zal de gemoe deren nog wel even blijven bezig houden. En ik acht het ook niet uit gesloten dat hij er ooit komt - als de samenleving daarom vraagt. Maar ik, en ook de geneeskundig inspec teur, zijn er fervente tegenstanders van". C. Davids, plaatsvervangend hoofd van de directie gevangenis wezen van het ministerie van justi tie, reageert met begrip maar tege lijk ook met enige relativering op de onrust die in het gevangeniswe zen onder gedetineerden en perso neel is ontstaan over de risico's op aids-besmetting. Onrust Die commotie dateert van de laatste maanden, waarin vanuit het buitenland, met name Spanje, plot seling verhalen kwamen over Aids in gevangenissen en zelfs bedrei gingen met de dodelijke ziekte via verwondingen of ongewild seksu eel contact. In ons daarmee nauwe lijks vergelijkbare en gunstig afste kende humane gevangeniswezen zijn tot nog toe geen aidsgevallen geconstateerd. Als dat zo zou zijn waren de patiënten naar het zie kenhuis gegaan, zegt hij. De ontdekking, of liever, het be kend worden van drie sero-positie- ve gevallen in de penitentiaire in richtingen in Amsterdam, Den Bosch en zeer recent Rotterdam, zorgde voor de onrust in het Ne derlandse gevangeniswereldje. Werkelijke aantallen kan Justitie nooit geven, omdat er geen ver plichte test bestaat en vrijwillige melding bij binnenkomst van een gedetineerde beperkt blijft tot de kamer van de gestichtsarts. D. Romkema, hoofd begeleiding in het huis van bewaring in Rotter dam, sprekend namens de door vakantie afwezige directeur: „We wéten het niet. In principe zijn we niet op de hoogte, de gestichtsarts heeft zijn beroepsgeheim". In Rotterdam werd men 'gealar meerd' doordat een sero-positieve gedetineerde vanuit zijn eigen emoties zijn probleem van zich af trachtte te praten. En daar was dan de plotselinge confrontatie van personeel en gedetineerden met een zaak waarover wel voorlich ting was gegeven maar die toch steeds zo ver van ieders bed leek. Angst Vanwege zijn gedrag en, bena drukt Romkema, niet vanwege zijn fysieke situatie was de bewuste man onhoudbaar in de betrekke lijk kleine gevangenismaatschap pij en werd hij apart geplaatst. Daarmee was het incident echter niet voorbij: de gedetineerden zochten en vonden kanalen om hun angst voor besmetting naar buiten te brengen. Een gedetineerde van de Rotter damse drugsvrije afdeling: „Bui ten kan ik zelf mijn omgeving kie zen, hier niet. Je weet dat hier veel drugsverslaafden zitten en je weet ook dat er veel aidspatiënten in die groep zijn. Dus zeg ik: test de men sen bij binnenkomst". Die eis laten de gedetineerden vergezeld gaan van een wens de virusdragers af te zonderen: „Net als de drugsvrije afdeling, niet op een cel, maar in een aparte vleugel, dat is toch hu maan". Ook willen ze meer hygië nische maatregelen zoals weggooi- scheermesjes, papieren handdoek jes, weggooihoesjes voor wc-bril- len en vloeibare-zeepautomaatjes. Erg gevoelig voor het argument dat ze besmette mede-gedetineer den in feite willen isoleren blijken de verontrusten niet. Een lid van de gedetineerdencommissie: „Laatst was hier hier iemand die ging helemaal door het lint, sloeg met zijn hoofd tegen muur, overal zat bloed. Dat is toch ontzettend gevaarlijk?" Spuiten Niemand bagatelliseert de moei lijkheden en de gevoelens van de gedetineerden. Noch op het minis terie, noch in het Rotterdamse huis van bewaring. De onrust leidde in Rotterdam overigens niet tot de hier en daar gesuggereerde revolu tiesfeer maar tot overleg tussen ge detineerden en leiding. Grootste probleem waar men mee worstelt is inderdaad de grote concentratie drugsverslaafden. Binnen de in richtingen heerst immers, net als in de 'vrije' maatschappij een ver hoogd risico op aids door bij voor beeld het gebruik van vuile spui ten en onbeschermde seksuele ho mo- en heterocontacten. Vanuit plaatselijk overleg, met name in Amsterdam, raakte Justi tie al in een eerder stadium betrok ken bij het denken over maatrege len tegen verspreiding van aids. Uit het overleg van directeuren van inrichtingen kwam de wens om praktische handreikingen en dat resulteerde weer in de circulai re die het Directoraat-Generaal Jeugdbescherming en Delinkwen- tenzorg nu op stapel heeft staan. Davids beaamt de woorden van de Rotterdamse gedetineerden: „Als je je afvraagt waar het verschil ligt met de gewone samenleving zie je vooral dat de gedetineerde zich niet aan zijn omgeving kan ontrekken". Een omgeving die, geeft hij toe, bevolkt wordt door een hoge concentratie drugsver slaafden: meer risico, met daar tegenover ook meer controlemoge lijkheden. Stempel Davids: „Ons probleem is: moet je in gevangenissen wel de aidstest doen die je in de rest van de samen leving afwijst?" Die vraag is voor lopig met nee beantwoord. Een praktisch argument is dat de test niet meteen betrouwbaar is door de incubatietijd van zo'n drie maanden. Dus bij degene die een week voor hij wordt vastgezet nog besmet contact had kan hij nog niets uitwijzen. „Echte zekerheid heb je dan pas als je iedereen zou isoleren. Een extra probleem is dat je met name in een huis van bewa ring te maken hebt met een sterk wisselende bevolking zodat de test zeer regelmatig herhaald zou moe ten worden", aldus Davids. Ook zijn er ethische bezwaren te gen een verplichte aidstest aan te voeren. Davids spreekt over het stempel dat je iemand opdrukt. Het zal, zegt hij, al moeilijk genoeg Minister Deetman van onderwijs is op vakantie en heeft veel leer krachten, studenten en ouders in onzekerheid achtergelaten over het volgend schooljaar. Moeten ou ders en studenten meer zelf gaan betalen nu er weer verder bezui nigd moet worden dan voorzien was? Waar wordt het komend jaar het mes in gezet? Niemand weet het nog, het ministerie hult zich in absoluut stilzwijgen. De woord voerders van de minister verwijzen naar Prinsjesdag. Op de derde dinsdag in september krijgen we te horen wat ons bovefi het hoofd hangt. door Taco Haerkens Worden de salarissen van de on derwijsgevenden alsnog via een omweg aangepakt zoals die van de vervangers in het basisonderwijs? Op pijnlijke wijze is de onderwijs bonden enige tijd terug duidelijk geworden dat de minster het ak koord uit 1985 over de herstructu rering van de salarissen beter heeft bestudeerd dan zij. Deetman zegt: "ik betaal per uur net zoveel als an ders, maar de vervangers van zie ken doen minder werk en houden dus aan het eind van de maand minder geld over dan de onderwij zer die normaal voor de klas staat". De minister die aan het begin van deze kabinetsperiode moeite had met het invullen van een mil jard aan bezuinigingen, is nu op nieuw akkoord gegaan met het schrappen in zijn begroting. Om hoeveel geld het precies gaat, wordt angstvallig geheim gehou den. Er circuleren cijfers tot vijf- honderd- zeshonderd miljoen gulden, maar hoe zulke bedragen bijeengesprokkeld moeten worden is onduidelijk. Kort voor Deetman naar zonni ger oorden afreisde heeft hij laten weten de salarisstructuur in stand te willen houden. Maar waar moet het geld dan vandaan komen? De minister wil in elk geval minder 'dure' leer krachten.. Een oudere leerkracht is duurder dan een jongere. Bij het afnemen van het aantal leerlingen geldt dat de leerkracht die het laatst is binnengekomen, het eerst weg moet. Dat is niet alleen fnui kend voor de kwaliteit van het on derwijs - jongeren brengen nieuw enthousiasme binnen de school muren - maar ook slecht voor de begroting. De ramingen op grond waarvan die is samengesteld, klop pen daarom niet meer. Deetman wil nu extra oudere leerkrachten kwijt. Simpel ontslaan als er weer eens een school moet inkrimpen kan niet en helpt evenmin. De salaris sen van deze leraren zouden nog ja renlang op de begroting van onder wijs drukken. Beter is het daarom ze vervroegd te laten uittreden. Leerkrachten die de vut ingaan, kosten onderwijs niets meer. Het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds ABP moet dan voor de kos ten opdraaien. Wat zijn de mogelijkheden op dit vlak? Deetman mag van het kabi net met de onderwijsbonden on derhandelen over verlaging van de van vut-leeftijd naar 58 jaar. Voor verbetering van de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren is dit jaar een kleine 800 miljoen be schikbaar. Veertig procent van de ambtenaren staat bij onderwijs op de begroting. Deetman mag naar verhouding van dat extra geld ge bruik maken, wat neerkomt op 320 miljoen gulden in twee jaar. Uit gaande van de vuistregel dat er dertien leerkrachten betaald kun nen worden met één miljoen gul den, betekent dat dat er in 1987 en 1988 2100 leerkrachten vervroegd de vut in kunnën. Bij elkaar zijn dat er 4.200. Daarmee zijn de problemen de wereld niet uit: de belangstelling is' ongetwijfeld groot en de vut-plaat- sen zijn beperkt. Dit nog los van de vraag of het ABP blij is met deze onbetaalde rekening van de minis ter van onderwijs. Wat de maatre gel precies oplevert is ook niet dui delijk. Ook wordt gespeculeerd over verhoging van les- en collegegel den. Kort voor zijn vakantie heeft Deetman de geruchten hierover gevoed. Maar het is niet duidelijk wat de minister voor plannen heeft. Wil hij de belangstellenden voor studies als bedrijfskunde ontmoe digen omdat er straks toch geen werk is voor mensen met zo'n op leidingen? Of wil de minister luie studenten aansporen tot extra in spanning op straffe van extra colle gegeld? Wie met zijn studie wil stoppen, blijft dan niet hangen en bespaart de overheid zo handen vol geld. Rechtenstudenten kosten het rijk jaarlijks 3.600 gulden, stu denten in technische vakken onge veer 15.000 en dierenartsen in op leiding bijna 37.000. Dat geld kan de minster dan in de zak houden. In elk geval wil Deetman af van regelingen waarbij niet tevoren be kend is hoeveel ze uiteindelijk kos ten. Bij die regelingen is alleen vastgesteld hoeveel ze kosten voor ieder die er gebruik van maakt. Maar hoeveel mensen dat zijn, is tevoren niet bekend. Studiefinan ciering en het speciaal onderwijs zijn daar voorbeelden van. De laat ste wordt nu omgezet in een rege ling waarbij per jaar niet meer dan een vast totaal bedrag mag worden uitgegeven. Bij studiefinanciering ligt dat an ders: een student heeft nu eenmaal een minimumbedrag nodig om zijn huur, studiekosten en levenson derhoud te betalen. Hoeveel men sen studiefinanciering aanvragen is wel ongeveer, maar niet precies te voorzien. Een leven zonder onze kerheden zit er ook niet in voor de minister die op elke werkdag 140 miljoen gulden uitgeeft. onderwijs Wim Deetman in een college-zaal van de Leidse universiteit. Ook het personeel van de gevang nemen om besmetting te voorkomen. zijn voor het gevangenispersoneel te leren omgaan met degene van wie bekend is dat hij virusdrager Aids is overigens niet de enige besmettelijke ziekte waarmee Jus titie in gevangenissen te maken krijgt: ook tuberculose en hepatitis B komen onder meer voor. De laat ste ziekte is zelfs besmettelijker dan aids en wordt omringd door stringente voorzorgen die op zich al een garantie tegen aidsbesmet- ting vormen. Bij al die ziektes is echter het essentiële verschil dat ze te genezen zijn. Voorlichting Davids: „De directie moet vol gens de gevangenismaatregel op de hoogte zijn van alle besmettelij ke ziekten. Aids vormt echter een uitzondering. Je kunt beleidsmatig ook niets met de constatering van het virus bij iemand. Want als je het weet - wat is dan de volgende stap?" De maatregelen die Justitie voor ogen staan concentreren zich op preventie door hygiëne en inten sievere en structurelere voorlich ting dan nu al gebeurt: bij de ge stichtsarts, op papier, door bijeen komsten, in de opleiding van peni tentiair inrichtingswerkers, met behulp van een videoband die in de maak is voor allerlei mensen die te maken hebben met risicogroe pen zoals ook douane en politie. Met name de bijeenkomsten voor gedetineerden zullen zeer regelma tig gehouden moeten worden door de steeds wisselende bevolking. Justitie zal vanuit Den Haag overi gens de extra middelen die nodig zijn voor hygiëne ter beschikking stellen. Alles geldt voor gedetineerden én personeel. De laatsten kunnen immers op talloze manieren te ma ken krijgen met besmettingsge vaar: bij het fouilleren, visitatie, celinspectie, de vuile was, het uit elkaar halen van vechtende gedeti moet de nodige maatregelen neerden - altijd is er de kans dat ze zich verwonden. De penitentiair inrichtingswerker zal veel meer dan voorheen handschoenen moe ten dragen. Bloed Romkema pratend vanuit de Rotterdamse praktijk: „Dus als er bloed vloeit niet snel je duim erop, maar eerst die handschoenen aan. Een EHBO-er denkt ook eerst na als hij bij een ongeluk de straat op rënt". Veel huizen van bewaring zijn oud, komt de hygiëne dan niet toch ^1 gauw in gevaar? Romkema: „Aids krijg je niet van een gebouw of van de douche. Het gaat om een mentaliteit die moet veranderen. Iemand die een vuil verband af doet kan het niet zomaar ergens neergooien, om maar wat te noe men". De aanpak is duidelijk: lie ver de hele groep benaderen, dan een kleine groep tot outcasts ma ken. Romkema: „Met tests en af zondering kweek je een schijnze kerheid". Niemand in het Nederlandse ge vangeniswezen sluit het gebruik van drugs binnen de gevangenis muren uit. Een kans op een vuile spuit is en blijft een reeële moge lijkheid aids te krijgen. Ook homo seksuele contacten in de gevange nis zijn niet uitgesloten. Het risico van aids blijft daarbij spelen, zij het dat dit ook bestaat bij seksuele contacten tijdens weekeindverlof of bezoek zonder toezicht. Gratis spuiten verstrekken zal Justitie niet doen, condooms zijn wél ver krijgbaar. Blijft de mogelijkheid dat men sen aids gebruiken als terreurmid- del, als dreigement naar personeel of medegedetineerden. Zij kunnen er op rekenen dat ze op dezelfde manier worden behandeld als de gene die een mes op iemands keel zet: er volgen onmiddellijk maatre gelen op, van afzondering tot over plaatsing.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2