Bayreuth weer in greep van Richard Wagner 'Werk in Bayreuth doe je uit idealisme' Werkteater ontvangt geen subsidie meer Vamp van stomme film Pola Negri overleden MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 Waar Par si fallt ind Lohen grimt' BAYREUTH (GPD) - Zomer in Bayreuth. De rozen in het Ri chard Wagnerpark fonkelen langs de allee die opstijgt naar het Festspielhaus. Het be kroont de voormalige groene heuvel in het noorden van de stad. Een paar duizend auto's ontsieren straten, die genoemd zijn naar Isolde, Siegmund en Brunhilde, maar ook naar Fürt- wangler en dr. Richter. De eer ste pauze is aangebroken in een repetitie van 'Die Meistersin- ger', een van de vijf opera's die dit jaar worden gespeeld. Musi ci in rok hangen op het zonnige balkon en zien hoe het publiek zich, druk pratend, naar het restaurant beweegt. Dat is erop ingericht om in korte tijd een kleine 2000 maaltijden voor te zetten aan de hongerige Fest- spielgangers. Honderd man be dienend personeel rent gehaast van tafel tot tafel. door Joh. M. Pameijer Bayreuth is weer in de greep van Richard Wagner. Dertig voorstel lingen lang komen hier 60.000 ope raminnaars Wagner vieren. Men sen uit de hele wereld: 3000 uit Amerika, 2500 uit Frankrijk, 400 uit Nederland, zelfs uit Japan komen de bezoekers, meestal via Holland se reisbureaus, naar de Beierse Wa- gnerstad. Elke dag zetten anonieme be wonderaars verse bloemen op het graf van de componist. Het ligt ach ter Wahnfried zijn woonhuis, dat sinds 1966 een druk museum is. Een kleine heuvel met een onge- graveerde marmeren plaat geeft de plaats aan van de grafkelder, waar in Wagner destijds is bijgezet. De as van zijn geliefde Cosima houdt hem daar sinds 1930 gezelschap. Bezoekers blikken treurig neer op de grafplaats alsof de aanbeden toondichter pas vorige week de ogen sloot. Bayreuth en Wagner, ze lijken onafscheidelijk en zijn dat in feite ook. Bayreuth is een provinciestad maar de topzware cultuur heeft het tot wereldstad gemaakt. Men fluis tert dat Wagner een sociaal voelend man was, die zijn 'Ring' compo neerde voor iedereen, niet alleen voor de aristocratie. Daarom zocht hij een Burgerbühne van enorme afmetingen in een provincieplaats, een goedkoop theater van planken en latten. Het verhaal gaat, dat Wagner in een encyclopedie iets las over het grootste toneel van heel Duitsland: het Markgrafliches Opernhaus in het onaanzienlijke Bayreuth. Rei zend in zijn rijtuig over de weg van Leipzig naar München bezocht hij het schitterende theater. Als oud ste nog in tact gebleven barokthea- ter van het land komen ook heden nog 60.000 bezoekers zich verga pen aan het pronkerige interieur van hout. Ze laven zich aan de adembenemende schoonheid, ter wijl een gids door middel van een geluidsband laat horen hoe gaaf de akoestiek is. Het gapende toneel was vroeger 27 meter diep. Acteurs konden met een bespannen rijtuig zo door de achterdeur het toneel oprijden en naar verluid, waren complete overstromingen, veldsla gen en aardbevingen mogelijk door middel van technische ver nuftigheden die verloren zijn ge raakt. Maar Richard Wagner vond het te klein. Daarom bouwde hij met fi nanciële steun en kredieten van zijn weldoener Ludwig II, het Fest spielhaus op de strategisch gelegen groene heuvel. Wagner had zijn tempel. Achter de legendarische facade gaat een enorme artistieke industrie schuil, waar nu al getim merd wordt aan de reusachtige de cors van de "Ring"-enscenering voor 1988. Tot in onze eeuw was de familie Wagner bezig om de schulden af te betalen. En dat voor een theater, dat buiten de Festspiele (25 juli - 30 augustus) niet voor openbare voor stellingen wordt gebruikt. Directeur Wolfgang Wagner en het kantoorpersoneel zijn het hele jaar door in de weer om de volgen de Festspiele administratief en ar tistiek voor te bereiden. Op 15 no vember moeten alle bestellingen voor kaarten uit de hele wereld bin nen zijn. Persvoorlichter Matthias Vogt meldt, dat er 300.000 aanvra gen binnenkomen voor nog geen 60.000 plaatskaarten. Al het werk in het Festspielhaus is gericht op dertig voorstellingen in de hoogzo- Krans De middag voor de openingspre mière wordt er traditiegetrouw een Het Markgrafliches Opernhaus in Bayreuth krans gelegd op het graf van Wag ner. Om vier uur begint de premiè re. Dames in kostbare toiletten en heren in rok, zoals het al ruim een eeuw is gegaan. Televisiecamera's, al dagen tevoren geïnstalleerd, snorren op volle toeren. Heel Bay reuth lijkt te gloeien van de Wag- ner-koorts. Een maand lang schijnt er niets anders te bestaan dan Par- sifals, Lohengrins, Tannhausers, Tristan und Isoldes en Meistersin- ger. Schijnt! De stad zelf leeft onge stoord voort in haar provinciale draf. Alleen de vlaggen op de Marktplatz, de Luitpoldplatz, de Maximilian- en de Richard Wag- nerstrasze, herinneren er aan dat tientallen nationaliteiten elkaar hier ontmoeten in hun aanbidding van Wagner. De Bayreuther laat het gelaten aan zich voorbijgaan. „Zij komen zelf nauwelijks aan kaarten," zegt Fremdenverkehr-directeur Schuh- macher. Wagner wordt hier zowel bewierookt als gehaat." stelt hij nuchter vast. Het hele Festspielspektakel gaat aan de neus van de bevolking voor bij. Alleen de vele hotels, de mid denstand en de taxicentrales slaan er munt uit. De Festspiele hebben geen belang bij de Bayreuther. Die boeken geen overnachtingen, en blijven niet uitgebreid in een van de nachtlokalen 'ausklingen' na de voorstelling. Bayreuther gaan naar huis. Daar valt niets aan te verdie- De Festspiele hebben een com mercieel karakter gekregen. Ze kosten totaal tegen de zestien mil joen Mark. Meer dan de helft wordt terugverdiend uit de verkoop van plaatskaarten, die tussen de DM 34 en DM 220 kosten. De rest komt uit subsidies en giften, waarbij de in ternationale vriendenstichting van de Festspiele, met meer dan 2500 leden, jaarlijks meer dan een mil joen mark bijdraagt. Ondanks de kosten zijn er mensen, die al vijftig jaar lang elk jaar terugkomen. Zij hebben nog nooit behoord tot de 240.000, die jaarlijks naast een kaartje grijpen. Inmiddels is er geen etalage in de stad, die niet iets van Wagner uit stalt. Bijna elke bank verhuurt zijn Schaufenster aan platenfirma's. Boekwinkels liggen vol met antie ke boeken over en van Wagner, zijn leven, zijn briefwisselingen, de complete libretti van zijn opera's. Men zegt dat over Wagner meer is geschreven dan over de Bijbel. Etalages De stad ademt Wagner, maar VW-directeur Schuhmacher zegt: „We leven wel met Wagner, maar niet van Wagner." Hij wijst op de komst van de universiteit, nu tien jaar geleden en op de industrie. Maar toch: de plaatselijke sigaret ten-gigant koos voor Bayreuth als vestigingsplaats omdat de direc teur een Wagner-fanaat is. De Fest spiele zorgden voor een prettige in frastructuur, die de stad aantrekke lijk maakte als universitair kli maat. Zo heeft Richard Wagner de stad geen windeieren gelegd. Jaar lijks zijn er 320.000 overnachtin gen, waarvan het derde deel in Festspieltijd. Het Haus Wahnfried krijgt op ge wone dagen 150 bezoekers, maar als er Festspiele zijn komen er da gelijks 600. Voor velen is het een soort bedevaartsoord. Men wil ons er graag laten geloven, dat Wagners antisemitistische uitspraken, waar menigeen hem nog steeds om haat, te maken hadden met een persoon-' lijke vete tussen hem en de joodse componist Meyerbeer. Wagner er gerde zich groen en geel aan de boertige smaak van de componist en hij probeerde hem te treffen in het feit, dat hij een jood was. De la tere Nazi's gebruikten deze uit spraken om Wagner als hun eigen muzikale profeet te profileren, iets waar de componist van Germaanse "Gesammtkunstwerke" het moge lijk hartgrondig mee oneens zou zijn geweest. 'Zur Eule' Na de voorstellingen in het Fest spielhaus op de groene heuvel zwermden kunstenaars en publiek uit over de stad. Ze ontmoetten el kaar in verschillende lokalen, die hun deuren tot de volgende mor gen geopend hielden. Daar discus sieerde men na over enscenering en interpretatie. Dertig jaar lang was de speisesaal 'Zur Eule' een ge liefd trefpunt voor Wagner-vereer- ders. Frau Heyse toont trots het gastenboek, waarin vele belangrij ke namen voorkomen. 'Zur Eule' is een klein museum vol portretten van sterren, die hier in de Festspiele furore maakten. „Het leukst waren de ontmoetin gen tussen publiek en kunstenaars. Tot diep in de nacht zaten ze in dit lokaal achter hun wijntje na te pra ten. Dat waren nog eens tijden," zucht Frau Heyse weemoedig. Aan het eind van de jaren vijftig ver dwenen de gasten uit het lokaal, waar ook Richard Wagner in zijn tijd een wijntje kwam drinken. Het is er stil geworden, maar nog altijd herbergt 'Zur Eule' een brok leven de historie van de Festspiele. Voor een groot deel vertrokken de gas ten naar 'Wein Stephan', maar de ontmoetingen tussen kunstenaars en publiek zijn minder geworden. Biefstuk De tijd, dat de gewone man in het stamlokaal van Christian Sammet, die zichzelf het grootste wonder van Bayreuth noemde, een Brün- hilde-biefstuk, Wotan-schinken en Hundig-keilen bestelde is voorbij. Cosima Wagner ergerde zich zo aan de naamsmisbruik, dat ze een ver bod liet uitvaardigen. Maar gedu rende de Festspieltijd van 1987 is er in het Stadtmuseum een tentoon stelling van foto's, die de bazuin blazende, stamkroeghoudende amateurfotograaf Christian Sammet maakte. Het is een van de bewijzen, dat Bayreuth de draak weet te steken met zijn Festspieltraditie. „Als er al sprake is van een Wagner-cultus, dan wordt die in stand gehouden door de buitenlanders," zegt Schuhmacher. De bevolking van Bayreuth, die zelf nauwelijks iets met de Festspiele op heeft, lacht zich tranen om de lekencabarets, die in kleine theaters parodieën spelen met prikkelende titels als 'Parsi fallt und Lohen grünt' en 'Der Ring der liebe Jungen'. Tege lijkertijd kent iedereen de waar heid, die een taxichauffeur mij toe vertrouwde: „Zonder Wagner was Bayreuth nergens." Tenor Frederik van der Kooi: BAYREUTH - Hij is een van de vijf Nederlanders die al jaren in het koor van de Bayreuther Festspiele zingt. Frederik van der Kooi, gebo ren in Tietjerksteradeel, opge groeid in Utrecht en nu al weer ze ventien jaar Berlijner. Geheel af- geschminkt meldt hij zich in de de primerende kantoorgang van het Festspielhaus. Tussen de bedrij ven door, want „Die Meistersin- ger" staat straks weer op de plan ken. Van der Kooi zat in het eerste bedrijf en moet in het derde bedrijf weer opdraven. Hij heeft twee en een half uur pauze, genoeg voor een gesprek en nog een ritje per au to naar zijn appartement in de stad. door Joh. M. Pameijer -Haus Wahnfried in Bayreuth DEN HAAG (GPD) - De randstedelijke toneelgroepen Werktea ter, Perspekt, Discus, het Ka-theater en De Salon krijgen per ingang van 1 augustus 1988" geen subsidie meer. Dit heeft minister Brinkman van WVC de Tweede Kamer in een brief laten weten; hij volgt hiermee de in juni uitgebrachte adviezen van de Raad van de Kunst op, die meent dat deze vijf gezelschappen artistiek gezien onvoldoende be staansrecht hebben. Bij De Salon gaat het om een tus sentijdse beëindiging van een reeds vastgestelde subsidieperio de. Om die reden zal de minister over het opheffen van deze groep nog een tweede mening aan een werkgroep van onafhankelijke deskundigen vragen. Over het voortbestaan van even eens met opheffing bedreigde re pertoiregezelschappen Globe en Theater zegt de minister nog geen beslissing te kunnen nemen. Eerst wil hij de discussie over het totale kunstbeleid afwachten. April dit jaar heeft Brinkman in zijn 'Brief over het kunstbeleid' te kennen ge geven dat hij beschikbare geld voor de kunst 'billijker' wil gaan verdelen. Deze operatie zal voor een deel ten koste van het totale toneelbudget moeten gaan. De vraag luidt dus of de Tweede Ka mer wel of niet voldoende geld voor het Eindhovense Globe en het Arnhemse Theater wil overlaten. Verhoging van subsidie krijgen in elk geval Het Vervolg uit Maas tricht, het Friese Tryater, het Am sterdamse theater Mickery, het beeldende theater van Studio Hin- drik en de groep Maatschappij Dis- cordia. Datzelfde geldt voor het Onaf hankelijk Toneel, Orkater, RO- theater en het nieuwe Haagse re pertoiregezelschap onder leiding van Hans Croiset. Aan deze vier in Rotterdam en De Haag gevestigde groepen is Wel de voorwaarde ver bonden dat ook de eigen stad in de verhoging meedeelt. Aan het budget van De Voorzie ning in Groningen zal het subsidie bedrag van het inmiddels opgehe ven gezelschap Werk in Uitvoering worden toegevoegd. Met ingang van 1 augustus 1988 treden er twee nieuwe initiatieven tot het toneelbestel toe, te weten een groep rond regisseur Frans Strijards en Nieuw Amsterdam van de toneelmakers Rufus Collins en Henk Tjon. Bijna vijf miljoen voor schilderij Dali LOS ANGELES (AFP) - Een Ja panner heeft een schilderij van Sal vador Dali gekocht voor 2,3 mil joen dollar (ruim 4,6 miljoen gul den). Het gaat om verreweg de hoogste prys voor een werk van de surrealistische Spaanse schilder, zei de directeur van een veiling huis in Los Angeles. Hij wilde geen bijzonderheden geven over de ko per. Tot nu toe was de hoogste prijs voor een Dali 1 miljoen dollar. Het nu verkochte doek, een tussen 1974 en 1976 gemaakt olieverfschil derij, heet 'Gala, kijkend naar de Middellandse Zee, en op een af stand van 20 meter bekeken over gaand in een portret van Abraham Lincoln (Hommage aan Rothko)'. Gala, de vrouw van Dali, overleed in 1982. De veilinghouder gelooft dat het om een van de laatste meesterwer ken van Dali gaat. In 1979 kocht hij het van de schilder en in 1985 leen de hij het uit aan het Salvador-Da- limuseum in Saint-Petersburg (Florida). De recordprijs voor de Dali hangt volgens de veilinghouder sa men met de slechte gezondheid van de schilder, die 83 is. Frederik van der Kooi is niet de oudste Nederlander in Festspiel- dienst. Met zijn acht jaar ervaring verliest hij het ruimschoots van zijn collega Piet van Kampen, die al achttien jaar in het koor mee draait. De glans en glitter, die de Bayreuther Festspiele naar de bui tenwacht uitstralen, zijn voor hem al jaren geleden verbleekt. Voor hem is het een werkplek, waar hij het vak leerde. Stammend uit een degelijk Fries gezin volgde hij in zijn latere woon plaats Utrecht bij verschillende le raren zanglessen. Hij kreeg de raad om in Berlijn een stemdiagnose te laten doen. Hij meldde zich aan de Musikhochschule en ontmoette daar professor Walther Geisler. Die begeleidde hem tot zijn eindexa men en stuurde hem naar Bay reuth om een stemtest te doen bij prof. Balatsch, de dirigent van het Festspielkoor. "Het jaar daarop, in 1979, werd ik uitgenodigd om mee te zingen. Van dat eerste jaar herinner ik mij de vreselijk lange repetitiedagen. Als 'Unstudierte' wasje van 's mor gens tien tot 's avonds tien uur in touw, onderbroken door enkele korte pauzes. Dat gebeurde gedu rende vijftig dagen. In totaal zijn we hier zeventig dagen. Niemand heeft een vast contract, geen or kestlid, geen solist en niet één van de 135 koorleden. We zijn allemaal freelancers, die telkens voor een jaar worden ingehuurd. In januari krijg je een brief met de vraag of je beschikbaar bent. Uit het féit, dat ik elk jaar word teruggevraagd leid ik af, dat het goed gaat. Per jaar zingen er honderd mensen bij prof. Frederik van der Kooi: 'Iemand wordt groot omdat hij in Bayreuth zijn kansen heeft benut'. (foto gpd) Betovering Nu hij al jaren geen 'Unstudierte' meer is, is ook het aantal repetities minder geworden, hoewel er gedu rende de vijftig Festspieldagen da gelijks vele uren aan 'proben' wor den besteed. „Er hangt hier een fij ne sfeer. In de loop van de tijd zijn we een grote familie geworden, on der leiding van onze vader Wolf gang Wagner. Je ziet hem overal doorheen flitsen om te zien of afles in orde is. Met iedereen maakt hij een praatje". Van de betovering, die het pu bliek ervaart, merkt Frederik van der Kooi achter de coulissen niets. "In de eerste acte van "Die Meis- tersinger" zingen we vijf minuten. Dan zijn we klaar. Dat is geen grote belevenis. Veel leuker is de Fest- wiese uit de derde acte. Dan zitten tweehonderd man uit het koor, waaronder 65 mensen uit Bay reuth, als toeschouwers rond de weide als de meesters komen voor zingen. Wij geven onze commenta ren en reageren. Je doet spelend mee. Dat is leuk. Zo merk je niet dat Wagner eigenlijk vrij langdra dig is. In Lohengrin ben je bezig met je eigen vermoeidheid. Dan sta je bijna een uur op een scheef to neel. Probeer dat maar eens. En dan moet je nog zingen ook". Inmiddels echter heeft het oud ste koorlid.zich al dertig jaar geen moment verveeld, evenmin als Frederik van der Kooi, die Bay reuth alleen zal verlaten als zich een solocontract aandient. Vorig jaar zong hij Ottokar in 'Der Zigeu nerbaron' (met Iwan Rebrof en Sylvia Gesti) in Duitsland en stond hij 35 voorstellingen naast Marco Bakker in 'Die lustige Witwe'. Na afloop van deze Festspiele ver sterkt hij twee maanden lang het extra koor van de Nederlandse Operastichting in 'Don Carlos'. So loconcerten staan geboekt voor De Lier, Berlijn en Bennebroek. DeTe- pertoirelijst, die hij me ter hand stelt bevat 24 rollen in opera, ope rette en musical en tal van partijen in het oratoriumrepertoire. Het laatste contract dat Hans de Roo vorig jaar als opera-intendant in Amsterdam afsloot was voor Van der Kooi, die hij de Operastichting in het Holland Festival een van de Meesters was in 'Die Meisfersinger von Nürnberg'. Genoteerd Hij wil best een contract in Am sterdam of Enschede. Voorzingen bij Opera Forum deed hij onlangs ongevraagd. Met weinig succes omdat ze niemand nodig hadden. Maar Frederik hoopt er in stilte op, dat ze in Enschede"zijn naam heb ben genoteerd. Alleen dan zal hij een streep zetten onder Bayreuth. "Want Bayreuth doe je uit idea lisme. Niemand hier verdient veel. Dat kan niet. Het is een eer om hier te mogen werken. Dat geldt niet al leen voor koorzangers, ook voor de grote solisten. Vroeger werden ze naar Bayreuth gehaald omdat ze een grote naam hadden. Tegen woordig gebeurt het omgekeerde. Iemand wordt groot omdat hij in Bayreuth zijn kansen benut heeft". De bevestiging van deze bewe ring krijg ik als Van der Kooi mij tijdens de generale clandestien meevoert naar het enorme achter toneel, waar via gesloten televisie circuits het gebeuren op de Bühne kan worden gevolgd. Twee zwaar geschminkte figuren, die uit het halfdonker opdoemen groet hij in het voorbijgaan joviaal met "Hallo Berndt, hallo Peter". „Dat zijn Bernd Weikl en Peter Hofmann, twee heel groten. Zo gaan wij hier met elkaar om. Als gelijken. Of je nu groot bent of klein, je hebt el kaar in zo'n voorstelling nodig". SAN ANTONIO (AFP-Rtr) - Pola Negri, een van de sterren van de stomme film uit de jaren '20, is dit weekeinde in San Antonio overle den. Pola Negri, die eigenlijk Apol- lonia Chalupa heette, heeft de afge lopen 25 jaar vrijwel in volledige afzondering geleefd. De uit Polen afkomstige filmster is overleden aan de gevolgen van een hersentu mor. Haar leeftijd is niet precies bekend: 88, 90 of 93 jaar. Na haar succes met de Duitse film .Passion' emigreerde Pola Ne gri in 1923 naar de Verenigde Sta ten. Daar speelde zij de rol van de ,vamp' in een twintigtal films. Na de opkomst van de geluidsfilm, waarin haar sterke accent opviel, keerde zij terug naar Europa. Kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog vertrok Pola Negri voorgoed naar de Verenigde Sta ten. De actrice is verloofd geweest met Rudolph Valentino, die echter een week voor de huwelijksdatum overleed. Volgens het circuit in Hollywood stierf Valentino met Negri's naam op zijn lippen. Ook heeft zij een liefdesrelatie gehad met Charlie Chaplin. In haar auto biografie .Memoirs of a star' schreef Negri dat hij huilde toen zij een einde aan de verhouding maakte. In 1935 maakte de Europese pers melding van c trekking tussen Negri en Hitier. Haar film .Mazurka' stond bekend als een van Hitiers grote favorie ten. De filmster heeft die relatie immer ontkend. Zij is twee maal getrouwd ge weest. In 1919 trad zij in het huwe lijk met de Poolse graaf Eugene Domski, maar de scheiding volgde al een jaar later. In 1927 trouwde zij met de Russische prins Serge Mdi- vani. De prins kwam in 1936 om het leven bij een polowedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14