Streuer raakt achterop Timman smaakmaker in Amsterdam Bel voor laatste 'ronde' van Joop Coe niet WK Piket zesde op Filipijnen Van den Berk loopt verder uit op grote rivaal Strijbos Verrassende terugkeer van Spencer Steenvoorden vierde in strijd om 'drie landen-cup' Beste jaarprestatie Van Noort Martinez onbereikbaar voor zijn concurrenten MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man heeft de ondankbare rol het OHRA-schaaktoernooi dit jaar kleur te geven. Door afzeggingen van Karpov, Beljavski. Kortsjnoi en Ljubojevic is hij in Amsterdam de enige speler uit de top-tvvintig van de wereld. In de openingsronde kweet de 35-jarige grootmeester zich uitste kend van zijn taak. Met zwart ver sloeg hij gisteren in Krasnapolsky heel losjes de Columbiaanse debu tant in de kroongroep, Alonso Za pata. De overige twee partijen Goelko - Tsjernin en Van der Wiel - Chandler eindigden in rustige re- Het jaarlijkste schaakfestival in Amsterdam is de dupe geworden van het grimmige beleid van de wereldschaakfederatie. Zonder overleg verschoof de FIDE de in terzonale toernooien en het we reldkampioenschap voor junioren naar de maanden juli en augustus waardoor ongeveer tachtig groot meesters gedwongen werden hun plannen te wijzigen. Voor de in fe bruari gecontracteerde Kortsjnoi, Beljavski (vervanger voor Karpov) FIDE dupeert organisatie schaakfestival en Ljubojevic (winnaar 1986) bete kende dat geen festival in Amster dam. Karpov had al eerder afge zegd om zich in alle rust voor te bereiden op zijn match om de we reldtitel tegen Kasparov. De toernooileiding vond vervan gers in de Russen Sokolov en Tsjernin, en de Brit Chandler. Zo wel de komst van de aanvalslustige Sokolov, met Joesoepov gedeeld derde op de wereldranglijst, be schouwde de organisatie terecht als een schot in de roos. Hem werd de rol toebedacht met Timman te wedijveren om de eindzege van 10.000 gulden. Groot was de teleur stelling toen de Russische schaak federatie enkele dagen voor het be gin liet weten dat Sokolov om per- De termijn was te kort om nog een competente vervanger van het zelfde kaliber te strikken. Vandaar dat de organisatie besloot Goelko te promoveren van de vandaag be ginnende grootmeestergroep naar de kroongroep van zes. De naar de Verenigde Staten geemigreerde Rus maakte min of meer als enige in de grootmeestergroep, door pas behaalde toernooizeges in Cannes en Biel, aanspraak op de promotie. Door alle aderlatingen werd Jan Timman de eenzame favoriet in Amsterdam. Op grond van zijn ELO-rating en plaats op de wereld ranglijst (vijfde) moet de Amster dammer het toernooi met rond de anderhalve punt verschil winnen. Maar ELO-cijfers vormen niet al tijd een garantie voor klinkende prestaties. Daar kan Timman zelf over meepraten. De Amsterdammer heeft zich echter wonderbaarlijk snel her steld van zijn rampjaar 1986. In vliegende vaart heeft hij zich weer opgewerkt tot de beste van het westen. In zes maanden plukte hij her en der veertig ELO-punten en bestormde hij de top-vijf van de wereldranglijst. Per 1 juli staat hij gedeeld vijfde maar met zijn tij dens de nationale titelstrijd in Hil versum vergaarde punten (17) pas seert hij de nummers drie (Sokolov en Joesoepov) royaal en is hij weer terug op de plek, die hij door zijn inzinking verliet. Door de verrichtingen in het eer ste half jaar heeft het zelfvertrou wen van Timman grenzeloze pro porties aangenomen. Dat bleek gis teren in de eerste ronde tegen Za pata. die op basis van zijn vorig jaar behaalde eindzege in de groot meestergroep naar de kroongroep steeg. De nationale kampioen be diende zich tegen de 28-iarige Co- lumbiaan van de Aljechin-verde- ding. Een defensie die genoemd werd naar de oud-wereldkam pioen, hoewel die er volgens com mentator Hort nooit enige heil in zag en de variant zelden speelde. Timman vond met zwart tegen Za pata wel aanknopingspunten. Hij had constant een plezierige stel ling, waarin hij moeiteloos de druk op de witte zetten verhoogde. Met zijn zestiende zet werd de situatie kritiek voor wit. Toen de Colum- biaan twee zetten later koos voor de opportunistische opstoot van de dame-pion (D5) en voorbij ging aan de voor de hand liggende dame- ruil, sloeg Timman snel en vaardig toe. Zijn taak werd echter verge makkelijkt door een blunder van Zapata in het vervolg. Zapata - Timman was boeiend door de superieure uitstraling van de zwart-speler. Goelko - Tsjernin en Van der Wiel - Chandler boden de vele toeschouwers weinig spek takel. Goelko bood na negentien zetten in twee en een half uur remi se aan tegen zijn vroegere landge noot en Leidenaar Van der Wiel en Chandler speelden 45 zetten voor dat het punt door herhaling van zetten gedeeld werd. LEIDEN - Schaker Jeroen Piket heeft de op de Filipijen verspeelde strijd om het wereldkampioen schap voor junioren zaterdag nog alleszins naar behoren weten af te sluiten. Wist de Duitser Norwerth tijdens de voorlaatste ronde nog met een remise te ontsnappen uit een voor Piket riante positie, in de slotronde wenste de Leiderdorper er geen gras meer over te laten groeien. De Oostenrijker Klinger, die tijdens het dertien ronden tel lende toernooi lange tijd om de ere prijzen had meegestreden, zag zich middels een torenoffer van Jeroen Piket gedecideerd aan de kant ge zet. Piket eindigde daarmee op een score van 8 uit 13, hetgeen hem achter de met een score van tien punten winnende Indiër Anand nog een gedeelde zesde plaats op leverde. Dat het toernooi op de Fi lipijnen in de breedte uitermate sterk was bezet, bleek wel uit het feit dat favorieten als Hellers en Sokolov het met een lagere score dan Piket dienden te stellen. Roche wint in Kortenhof Zoetemelk (links) loert naar Roche die in de eindsprint in Kortenhoef echter te snel was voor de oud-wereldkam pioen. (foto ANP) NIEDERWURZBACH (ANP) - Motocrosser John van den Berk is op weg naar zijn eerste wereldtitel in de 125cc-klasse. In de Grote Prijs van West-Duitsland vergroot te de Yamaha-coureur gisteren zijn voorsprong op titelverdediger Da ve Strijbos tot 36 punten. Er staan nog twee wedstrijden (vier man ches) op het programma. Over twee weken rijden de coureurs in de Verenigde Staten, waarna het seizoen op 30 augustus in Oosten rijk wordt afgesloten. Van den Berk nam op het mod- dercircuit in Niederwurzbach veel risico's om zijn voorsprong op ri vaal Strijbos te verstevigen. In de eerste manche was de Amerikaan Bob Moore als eerste weg, gevolgd door de Fransman Bayle, Strijbos en Van den Berk. In de vijfde ronde zette de leider in de wereldtitel strijd zijn aanval op Strijbos in. De wereldkampioen werd opgejaagd BREDENE - Thomas Steenvoor den is in de strijd om de 'drie lan- den'-cup op een vierde plaats ge ëindigd. De Noordwijkse triatleet legde in de laatste wedstrijd, een halve triathlon in het Belgische Bredene, beslag op de negende po sitie. Eerder dit seizoen stonden de kwart-triathlon in het Duitse Essen en de 'halve' van Stein in het teken van de strijd om de drie landen-tro- fee. „Het is vooral een kwestie van re gelmatig presteren", meende Steenvoorden na afloop. De Noordwijker doelde daarmee voor al op het feit dat sommige toppers niet in het eindklassement voor kwamen, omdat zij niet aan alle drie de wedstrijden meededen. Ook diegenen die door pech waren geveld en één keer niet waren gefi nisht, vielen buiten de boot. Ben va'n Zeist uit Amersfoort wérd to taal-winnaar in een tijd van 10 uur en 9 minuten. Achter de Groninger Henry Kiens en de Belg Geert Joris eindigde Steenvoorden als vierde in 10 uur en 53 minuten. Van Zeist dankte de winst vooral aan zijn zege in de halve triathlon van Stein, waar hij de gehele con currentie op ruime achterstand wist te zetten. In Bredene eindigde hij achter Axel Koenders op een tweede plaats. Koenders duldde twee weken na zijn behaalde Euro pees kampioenschap op de hele tri athlon opnieuw geen concurrentie. De meervoudig Nederlands kam pioen lijkt weinig last te hebben van zijn zware inspanning in het Finse Joroinen en bereidt zich nu in alle rust voor op 'Almere'. Deze Hollandse klassieker wordt ook het hoofddoel van Steenvoor den. Het is de vierde keer dat Steenvoorden van start zal gaan in deze oudste triathlon van Europa. Na een 28ste, een 18e en een 12e plaats gokt de Noordwijker over twee weken op een positie bij de eerste tien. DONINGTON PARK (DPA) - Jor ge Martinez werden gisteren we reldkampioen in de kleinste mo torsportklasse. De Spanjaard won de Grote Prijs van Engeland in de 80cc-klasse, waardoor de titelver dediger onbereikbaar werd voor zijn concurrenten. Het was de zes de seizoenzege van Derbi-coureur, die alleen in de Grand Prix van West-Duitsland de overwinning miste. Van de Nederlanders haalde alleen Theo Timmer de finish. Hans Spaan, Wilco Zeelenberg en Jos van Dongen vielen met pech uit. en verloor de macht over het stuur. Strijbos belandde met zijn motor in het publiek. „Ik was mijn bril verloren en kon niets meer zien", luidde zijn verklaring voor de mis ser. Van den Berk profiteerde di- rekt van het ongeluk. Bayle was in tussen naar de eerste plaats opge schoven. Achter hem ging de Osse- naar als tweede over de finish. Strijbos kwam na een inhaalrace als vierde binnen. In de tweede manche kreeg Strij bos opnieuw met pech te maken. Een lekke voorband maakte in de derde ronde een einde aan zijn po ging de achterstand op Van den Berk, die vierde werd, goed te ma ken. Strijbos werd elfde. De Nederlandse motorcrosser Kéës van der Ven is door zijn goede prestatie bij de de Grand Prix van België opgeschoven naar de vierde plaats in het algemeen klassement van het wereldkampioenschap in de 500 cc. Van der Ven werd in de eerste manche vijfde en in de twee de manche tweede. De Belg Georges Jobé, die voor ei gen publiek in Namen wereldkam pioen had kunnen worden, moet nog een week geduld hebben. Jobé won de eerste manche souverein, maar viel in de tweede uit. Martinez veroorzaakt een champagne-douche. (foto ap> De Italiaan Fausto Gresini boekte in Engeland zijn zevende achtereenvolgende Grand Prix- overwinning in de 125cc-klasse,. De Garelli-coureur ondervond op het circuit van Donington Park nau welijks enige tegenstand. In de kwart-literklasse zegevierde de Westduitser Anton Mang voor de vijfde keer in dit seizoen. Zijn land genoot Reinhold Roth behield de leiding in de strijd om de wereldti tel. Zijn voorsprong op Mang be draagt zes punten. DONINGTON PARK (ANP) - De kans dat Egbert Streuer en Ber nard Schnieders dit seizoen hun wereldtitel in de zijspanklasse pro longeren, lijkt na de Grote Prijs van Engeland verkeken. Op het circuit van Donington Park zetten de Britten Webster en Hewitt via een duidelijke zege een flinke stap in de richting van hun eerste titel. Streuer en Schnieders moesten op ruime afstand genoegen nemen met de tweede positie, waardoor de achterstand op de Britten op liep tot twaalf punten. De machine van het duo uit As sen bleek zaterdag al in de laatste training over te weinig vermogen te beschikken. Ze moesten giste ren van de tweede startrij vertrek ken achter Webster en de Zwitser Biland. Vooral op de rechte stuk ken verloor de machine van Streuer veel terrein. De wereldkampioenen konden het gebrek aan vermogen aardig compenseren door voor de boch ten pas laat in de remmen te knij pen. Tot aan de vijftiende ronde bleef de Nederlandse combinatie in het spoor van Webster en Bi- land, die om en om de koppositie bezetten. Het inhalen van een ach terblijver kostte Streuer echter zo veel moeite, dat de leiders uit het zicht verdwenen. De strijd om de overwinning werd in de twintigste ronde beslist. Biland, die na zijn zege in Frank rijk met veel zelfvetrouwen naar Donington was gereisd, moest met machine-pech de pits in. Voor Webster en Hewitt was het toen een koud kunstje hun derde over winning binnen te halen. Theo van Kempen en Geral de Haas, ploeggenoten van Streuer en Schnieders, haalden de finish niet. In de eerste ronde kwamen ze als zesde door, daarna zakte de Yama ha steeds verder af. Na tien ronden gaf het duo er de brui aan. Spencer Wereldkampioen Eddie Lawson heeft zich nog niet neergelegd bij een vroegtijdige troonafstand in de halve-literklasse. Op het circuit van Donington Park zegevierde de 29-jarige Amerikaan voor de derde keer in dit seizoen. Wayne Gard ner, leider in de wereldtitelstrijd, verdedigde zijn positie via de twee de plaats. Zijn voorsprong op num mer twee in de stand, Randy Ma- mola, groeide tot veertien punten. De Grote Prijs van Engeland stond in het teken van de verras sende terugkeer van oud-wereld- kampioen Freddie Spencer. De Amerikaan kon dit seizoen door blessures nauwelijks racen en zijn sponsor dreigde enkele weken ge leden de geldkraan dicht te draai en. Tijdens de trainingen bleek dat de maandenlange rustperiode 'Fast Freddie' geen goed heeft ge daan. De Honda-rijder kwalificeer de zich wel, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Bij de start van de wedstrijd verrastte Spencer al zijn collega's. Drie ronden lang reed hij aan kop van het veld. De verbazing was groot in de pits, maar motorpech weerhield de Amerikaan uiteindelijk van een succesvolle come back. Na het wegvallen van Spencer werd Lawson het mikpunt voor de overige rijders. Op de voet gevolgd door Gardner, die de snelste trai- ningstijd had neergezet, en regen koning Randy Mamola. Vooral Lawson kon op het bochtige cir cuit goed uit de voeten. De topsnel heid van zijn Yamaha ligt bedui dend lager dan die van de Honda van Gardner, maar met perfekt bochtenwerk hield de wereldkam pioen zijn Australische rivaal ach ter zich. Drie achterblijvers werden Gard ner noodlottig. Vier ronden voor het einde slaagde Lawson er in de langzame toerrijders snel te passe ren. De Australiër, die experimen teerde met nieuwe banden, had meer problemen en zag zijn con current pas na de streep terug. „Het had geen zin risico's te nemen om het gat met Lawson te dichten. Met twaalf punten voor in de titel strijd ben ik tevreden", verklaarde de grootste kanshebber voor de wereldtitel. Lawson rekent zich voorlopig ook nog titelkansen toe. ..Er komen nog zes wedstrijden Voldoende mogelijkheden om de achterstand weg te werken", aldus de titelverdediger. Sebastian Coe na zijn zege in Stuttgart. (archieffoto AP) KORTENHOEF (ANP) - Het klas sieke criterium van Kortenhoef heeft zaterdag Tour-winnaar Ste phen Roche als winnaar gekregen. De Ier was na 110 kilometer de snelste van een kopgroep van tien renners. Het tiental reed 35 kilome ter voor het einde weg uit het pelo ton. Eric Breukink, de Nederlandse Tour-revelatie, eindigde als twee de. Joop Zoetemelk, die in 17 van de 32 ronden van Kortenhoef start te, kwam als derde over de eind streep. Hij kreeg voor zijn laatste ronde van Kortenhoef een bel aan geboden. Op dezelfde dag boekte Adri van der Poel in de 24e Grote Prijs Kanton Aargau in Gippingen een imponerende overwinning. De Ne derlandse kampioen won deze wedstrijd van de eerste categorie na een vlucht van tweehonderd ki lometer. In de sprint versloeg hij de jonge Limburger Frans Maes- De Grote Prijs Aargau werd in de stromende regen afgewerkt. Met zijn tijd van 4.32.37 voor de 206,8 kilometer (gem. 43,903 km/u) ves tigde Van der Poel desondanks een wedstrijdrecord. De eerste schif ting werd al in de tweede (van 22) ronde doorgevoerd. De kopgroep bestond hoofdzakelijk uit Zwit sers. Kort na de helft van de koers scheidden zich veertien renners af. De definitieve beslissing viel pas in de laatste ronde. Op een demarrage van Van der Poel had alleen Maes- sen een antwoord klaar. Ook de Zwitser Stephan Joho sloot aan. De lokale favoriet verloor echter onmiddellijk het contact toen zijn frame brak. Hennie Kuiper won gisteren de zesde wedstrijd in de Westduitse criterium-reeks om de Cola-trofee. De 38-jarige oud-wereldkampioen versloeg in Siegen na 80 kilometer de veldrijder Klaus-Peter Thaler en de baancoureur Dieter Giebken. Hun landgenoot Didi Thurau bleef leider in het algemeen klassement. Het Tour-criterium in Heerhu- gowaard werd gistermiddag ge wonnen door Gerrie Knetemann. Na 100 kilometer versloeg de vete raan Nico Verhoevpn in de sprint. LONDEN (ANP) - Sebastian Coe zal zijn loopbaan besluiten zonder wereldkampioenschap. De Brit zegde gisteren af voor het toernooi om de mondiale titels, dat van 29 augustus tot 6 september in Rome wordt gehouden. Een voetblessure verhindert de 30-jarige Coe voluit te trainen. Een operatie aan de rechtervoet had niet het gewenste resultaat. Vier jaar geleden moest Coe zich voor de eerste wereld kampioenschappen in Helsinki af melden met een virusinfectie. Voorbeeldig gelanceerd door Bert Oosterbosch won Teun van Vliet gisteravond het profcriterium in Sas van Gent gewonnen. Door de hulp van zijn ploeggenoot was hij de snelste van een kopgroep van acht. De 22-jarige Oostduitser Jens Heppner werd gisteren winnaar van de Ronde van Hessen voor amateurs. De DDR-ploeg over heerste deze ronde duidelijk. Naast de individuele eindwinnaar won deze ploeg in de voorbereiding op de wereldtitelstrijd het ploe- genklassement en vier etappes naast de proloog. De zesde en laat ste etappe werd in de stromende regen gewonnen door de Oostduit ser Thomas Barth. Hij won de sprint van een koptrio, dat vele mi nuten voorsprong op het peloton Van Veendendaal kan stijgende lijn doortrekken LEIDEN - Na zijn verdienstelijke optreden tijdens de ronde van Luik, heeft amateurwielrenner Frank van Veenendaal de stijgen de lijn door weten te trekken tij dens zijn volgende etappekoers, de ronde van Wallonië. In deze wed strijd over zeven dagen, zat Van Veenendaal tijdens de tweede etappe attent in een, naar uiteinde lijk bleek, beslissende ontsnap ping van zeven renners. Het eerder tijdens de eerste etappe opgelopen tijdsverlies verhinderde de Sassen- heimer vervolgens om nog mee te spelen in de strijd om de ere-plaat- sen. Van Veenendaal gaf de tijdens de tweede rit veroverde zesde stek echter niet meer uit handen. Zelfs kwam de Moone-glas renner met een zesde plaats tijdens de korte slottijdrit van gisteren nog dichtbij een hogere klassering. De trui voor de beste jongere werd bovendien een prooi voor de 20-jarige Moone- Glas coureur. Jan-Hendrik Lager- weij en André van Reek maakten gisteren een verdienstelijk gastde- buut bij de Tijs-Tapijt ploeg. Zij kwamen tijdens een klimkoers in West-Duitsland als de respectieve lijke nummers 12 en 14 over de meet. Coe behaalde Olympisch goud op de 1500 meter tijdens de Spelen van Moskou (1980) en Los Angeles (1984). Vorig jaar werd de Engels man in Stuttgart Europees kam pioen op de 800 meter. Coe is hou der van het wereldrecord op de 800 meter (1.41,72) en de 1000 meter (2.12,18). Beide records werden in 1981 gevestigd en lijken voorals nog onaantastbaar. Coe zou in Rome starten op de 800 meter. Sinds mei heeft hij geen wedstrijd meer gelopen. Voor de wedstrijden om de Europa Cup voor clubteams (Milaan) en die voor landenploegen (Praag) zegde hij af. Ook bij de Adriaan Paulen Memorial, waar hij als een van de internationale sterren was aange kondigd, ontbrak Coe. Het Italiaanse publiek zal het bij de wereldtitelstrijd in Rome waarschijnlijk moeten stellen zon der veel successen van landgeno ten op de loopnummers. Er zijn veel afmeldingen. Alberto Cova, wereld- en Olympisch kampioen op de tien kilometer, zegde af we gens vormgebrek. Gabriela Dorio, Olympisch 800-meterkampioen. deed hetzelfde. Het is onzeker of" Europees tien-kilometerkampioen Stefano Mei, de marathonloper Giovanni Poli en Orlando Pizzola- to en de 800-meterloper Donato Sa- bia aan de start zullen verschijnen. LEIDEN - Peter van Noort heeft zaterdag in Amsterdam bij het kogelslingeren een af stand van 65 meter bereikt. Een nationale bestejaarprestatie. De atleet van De Spartaan uit Lisse is sedert 30 augustus van vorig jaar houder van het Ne derlandse record met 65,92 me ter. Han Kulker greep vrijdag een avondwedstrijd in Amsterdam aan om zijn vorm te testen voor de wereldkampioenschappen in Rome. De Bataven-atleet leg de een 800 meter af in een mati ge I minuut en 50 seconden. Drie clubgenoten van Kulker bleven eveneens onder de 2 mi nuten: Hans Minnee liep 1.55,6 John van Wieringen 1.57,5 en Hans Van der Vijver 1.59,6. Tij dens diezelfde wedstrijd lever den enkele jeugdige streekatle- ten uitstekende prestaties. De B-juniore Marjan Kortman (AAV36) liep van kop af een winnende race op de 800 meter in een tijd van 2.15,8, een tijd zij de snelste vrouw van de avond werd. Arjan Rijnsburger (AV-Holland) raf felde bij de C-junioren de 400 meter af in 52,1. De hardloopcriteria blijken AV-Holland atleet Theo van der Veer goed te liggen. Na zijn vierde plaats vorige week in Boxmeer eindigde hij vrijdag in Hoorn eveneens als vierde. Hij legde de 11 kilometer af in een tijd van 32.56, waarmee hij niet ver achterbleef bij winnaar Klaas Lok. Veel Italiaanse afmeldingen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11