TAD LEIDEN 'Persoonlijk zeg ik dat veel vliegen niet gezond is' LEIDSCH DAGBLAD Prof. dr. W.J. Rietveld voorzitter van Europese Vereniging voor Chronobiologie Nieuwbouw voor aan de Kanacdweg in februari gereed s ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - President Kennedy maakte veel tussenstops tij dens zijn lange vliegreizen; de Amerikaanse pendelaar Henry Kissinger had aan boord van het vliegtuig een eigen slaapcabine waarin hij de reistijd doorbracht; president Reagan schijnt tijdens verre reizen een speciaal dieet te volgen. Foefjes zijn het om de 'jet-lag', ook wel de 'transat lantische kater' genoemd, te verhinderen. Wie verre reizen maakt, raakt uit zijn ritme en door het werken in ploegendienst kryg je eenzelfde ef fect. Fabeltjes? Prof. dr. W.J. Riet veld, hoogleraar fysiologie aan de Leidse universiteit, beweert ten stelligste van niet. Uit je ritme ra ken heeft alles te maken met de biologische klok, waarmee alle le vende wezens (behalve bacteriën) zijn uitgerust. door Annemiek Ruygrok Chronobiologie heet de weten schap die zich met dit fenomeen bezighoudt en prof. Rietveld is daarvan een enthousiast beoefe naar. Tot eind augustus kunnen belangstellenden met de chrono biologie kennis maken in de Hor tus, waar een expositie over 'de biologische klok' is ingericht. En onlangs werd het tweejaarlijkse congres over chronobiologie in Leiden gehouden. Rietveld, de ko mende twee jaar voorzitter van de Europese Vereniging voor Chrono biologie, had in de organisatie van beide evenementen een flinke vin ger in de pap. "Chronobiologie beslaat een heel breed terrein: van één-celligen is het ritme van de biologische klok in één chromosoom te bepalen, maar evenzo goed hebben weten schappers kunnen vaststellen dat bij de mens die over miljarden cel len beschikt eveqzovele 'klokjes' aanwezig zijn. En al die bioklokjes moeten op elkaar zijn afgestemd, want anders raakt de mens uit zijn ritme". Deze kennis is voor veel facetten van de samenleving van belang. 'Jet-lag' is misschien een modieus voorbeeld van ontregeld zijn. Maar met ploegendienst hebben veel mensen te maken. Vandaar dat chronobiologie, ontwikkeld sinds het eind van de jaren dertig, van een 'lachertje' tot een zeer serieuze wetenschap is geworden. Biologische klok "Het is een lekkernij om erin te duiken. De natuur is gebaseerd op het ritme van dag en nacht, op sei zoenen en op de maanstand. De biologische klok is vele malen nauwkeuriger dan een digitaal hor loge. Die natuurklok loopt in een periode van 24 uur. Maar de men selijke klok doet dat niet precies, die moet worden bijgesteld. Soms loopt hij een beetje sneller dan 24 uur, soms een beetje trager". Door iemand in een isoleerka mer neer te zetten^ waarin geen daglicht kan doordringen, worden niet alleen de tijden van waken en slapen (het 'activiteitsritme') ontre geld, maar ook het temperatuurrit- me. Bij de een kan het activiteits ritme een dag van ruim 33 uur gaan volgen, bij de ander zal dat ritme misschien in 17 uur gaan lopen. "Het licht bij de mens moet vrij fel zijn, wil het een functie als sych- ronisatiesignaal hebben. Zo niet, dan treedt een ontregeling in. Als het licht te zwak is of het komt op een verkeerd tijdstip, daar wen je als mens niet aan". Wie naar de Verenigde Staten vliegt om op vakantie te gaan, zal gemiddeld twee dagen nodig heb ben om aan het tijdverschil te wen nen. Maar wie altijd in nachtdienst werkt, krijgt te maken met zoveel botsende synchronisatiesignalen dat er lichamelijke of psychische problemen ontstaan. Rietveld: "Er is een omstreden onderzoek met bananevliegjes gedaan. Een deel werd permanent ontregeld. Die vlogen éls het ware constant tus sen de VS en Europa op en neer. Wat bleek? Hun overlevingskans verminderde met 20 procent. Nu wil ik daarmee niet zeggen dat door veel te vliegen je overlevings kans kleiner wordt, maar persoon lijk zeg ik dat het niet gezond is". Een onderzoek onder mensen die veel 's nachts werken, wees uit dat die mensen er weinig of geen last van hadden. Maar toen de on derzoekers navraag gingen doen bij mensen die geen nachtdienst meer verrichtten, regende het klachten: van maag-darmstoornis sen tot psychische problemen. "Daaruit blijkt dat er goede en slechte gewenners zijn. De mensen die er niet tegen konden, werden op een andere plek gezet, waar ze gewoon overdag konden werken. Nu de arbeidsmarkt krapper wordt, is die mogelijkheid van overplaatsing niet altijd aanwezig. Vandaar dat het aantal klachten zal toenemen". Ochtend en avond Het verschil zit hem ook in och tend- en avondmensen. Die laatste categorie zal minder moeite heb ben met nachtdienst dan de eerste. "Waarin verschillen ochtend- van avondmensen? In het ritme van hun biologische klok. Bij ochtend mensen loopt die sneller, die zitten dus dichter bij die 24 uur. Bij avondmensen loopt de klok trager, die zitten ovey die 24 uur heen. Bij een avondmens komt de lichaams Prof. W. Rietveld: De mens beschikt over miljarden bioklokjes. Die moeten op elkaar zijn afgestemd, anders raak je uit het ritme". (foto Jan Holvast) temperatuur later op de dag op werkniveau. Vandaar dat het voor bijvoorbeeld docenten aan middel bare scholen af te raden is om proefwerken vroeg, 's ochtends om acht uur, te geven. Maar laat in de middag is ook niet goed, want dan komen de ochtendmensen weer in de problemen". Om de gevolgen van werken in ploegendienst zo gering mogelijk te houden, is het volgens Rietveld raadzaam om met roterende sche ma's te werken. "Tegenwoordig gaat men steeds meer op een snel wisselend schema van maximaal vier, hooguit vijf dagen over. En bovendien wordt het in voorwaart se richting samengesteld: men be gint met een nachtdienst, vervol gens is er een ochtenddienst, dan een middagdienst, tenslotte een avonddienst en dan begint de nachtdienst weer". Avondmensen veranderen trou wens veelal langzamerhand in och tendmensen. Naarmate men ouder wordt, begint men de dag eerder en gaat 's avonds vroeger naar bed. "Als je ouHer wordt gaatje biologi sche klok sneller lopen. Vandaar dat oudere mensen vaak van me ning zijn dat de tijd sneller gaat. Dat is ook het geval. Dit heeft als gevolg dat mensen boven de 50 jaar steeds meer in de problemen dienst werken. Dat heeft bedrijfs geneeskundige consequenties. Wat te doen in zo'n geval. Keur je ie mand dan af?" Overigens is voor reizende Roe ien als zakenlieden en politici een hoopgevende ontwikkeling gaan de: door toediening van een hor moon uit de pijnappelklier (mela- tomine) verdwijnt het katerige ge voel dat door jet-lag wordt veroor zaakt. Dit kan tot gevolg hebben dat het prestatievermogen, ook na een lange vliegreis, niet of nauwe lijks wordt aangetast. Depressies Voor mensen die aan seizoensde pressies lijden, is echter nog niets uitgevonden. Toch zijn 'bij het val len der bladeren' mensen die daar voor gevoelig zijn, extra depres sief. Zelfmoorden komen in de herfst meer voor dan in zomer of winter. Ook lijden sommige men sen aan vooijaarsdepressies. "Met het vallen van de bladeren heeft dit dan ook niets te maken. Maar als de dagen korter worden, is bij som mige mensen de synchronisatie te zwak. En bij anderen is dit het ge val als de dagen langer worden. Door trucs - iemand veel in het licht zetten of iemand wakker hou den - kun je die depressies voorko men. Het lastige is alleen dat dit een jaarlijks terugkerend ver schijnsel is, zodat de behandeling elk jaar moet worden herhaald". Wie als mens in een isoleerbun ker gaat zitten, raakt ontregeld. Volgens Rietveld komt dat gevoel bij oudere mensen heel vaak voor. Niet omdat ze letterlijk in een bun ker zitten, maar figuurlijk wel: "De biologische klok van oudere men sen zit losser in elkaar. Daardoor raken zij intern sneller ontregeld. Hun gevoeligheid voor signalen neemt af. En aangezien oudere mensen vaak in een sociaal geïso leerde positie verkeren, geen ar- beid-rust-proces meer hebben en een ontregeld slaap-waak-patroon door het gebruik van slaapmidde len bijvoorbeeld, is hun positie ver gelijkbaar met mensen in een iso leerbunker. Stel nu dat ontregeling leidt tot versnelde veroudering, terwijl tegelijkertijd ouder worden een grotere kans op ontregeling geeft, dan is het misschien een taak voor de overheid om te kijken of minder snel verouderen wanneer ze nog een sociale functie kunnen houden. We zouden meer naar andere culturen moeten kij ken, waarin grootouders in het ge zin een belangrijke rol spelen in opvang en opvoeding van de klein kinderen. Wat ik nu zeg is heel sus pect, want wetenschappelijk is het niet te bewijzen. Maar het is het overdenken waard". Raakvlakken Chronobiologie is dus een we tenschap die veel raakvlakken met andere wetenschappen heeft. Er is zelfs bewezen dat door een chrono- biologisch schema van kankerpa tiënten op te zetten, de overle vingskans bij een behandeling met celdodende middelen groter wordt. "Celdeling zit ook in een 24 uurs-ritme. Om nu de goede cellen bij een behandeling zo weinig mo gelijk te beschadigen, terwijl tege lijkertijd de kwaadaardige cellen wèl worden aangetast, moet je een infuus met dergelijke middelen op het voor de patiënt meest gunstige tijdstip toedienen. Het probleem van deze werkwijze is vanzelfspre kend dat zij te individualistisch ge richt is. Met de grote toevloed van patiënten is dat ondoenlijk. Maar met programmeerbare pompen; die worden ontwikkeld, is een vrij individuele behandeling moge lijk". Sommigen ziekten hebben ook een voorkeur voor een bepaalde tijd van de dag of het jaar, zo heeft de chronobiologie uitgewezen. Zo treden hartinfarcten vaak op om streeks negen uur 's ochtends of negen uur 's avonds, komen lon gaandoeningen - ook in gematigde streken - vaak in het voorjaar voor en treedt baarmoederhalskanker veelal in juli en augustus aan het daglicht. "Waarschijnlijk zit die tu mor er dan al een tjjdje, maar wordt hij pas in die maanden dui delijk. Werk je deze gegevens ver der uit, dan is het misschien raad zaam om het bevolkingsonderzoek naar deze ziekte in de maanden juli en augsustus te houden. Omdat dan de grootste kans bestaat om de ziekte op te sporen". Het gelach om de wetenschap pers die zich met chronobiologie bezighouden is al lang verstomd. En als het aan Rietveld ligt zal hetr vak in de komende jaren nog van zich doen spreken. Niet voor niets wrijft hij zich in de handen bij het vooruitzicht dat hij de komende twee jaar voorzitter is van de Euro pese Vereniging voor Chronobiolo gie. "Met al die bezuinigingen bin nen de medische faculteit kun je toch niet uit de voeten. Dan moet je af en toe een lichtpuntje zoals dit hebben". Hij zal de kans benutten om Europese chronobiologen en hun collega's uit andere disciplines meer op één lijn te krijgen dan nu het geval is. Want met de biologi sche klok dient terdege rekening te worden gehouden, zo is zijn rots vaste overtuiging. Beton bij halte stadhuis wordt verwijderd LEIDEN - Om de doorstroom van bussen in de Breestraat tijdens de proef met de verkeerslichten tus sen de Koornbrugsteeg en de Kore- vaarstraat beter te laten verlopen, zal de gemeente het beton wegha len uit de 'haven' bij de bushalte voor het stadhuis. Dat heeft de be geleidingscommissie Breestraat gisteren besloten. Volgens direc teur B. Leeuwenburgh van het re giokantoor van de NZH zullen de bussen elkaar dan beter kunnen passeren dan nu het geval is. De gemeente zal voorts een rijtij- denonderzoek houden. Dat heeft zij ook tijdens de eerste fase van de proef gedaan; de resultaten van beide onderzoeken zullen naast el kaar worden gelegd om de eventu ele verschillen in de rijtijden van de bussen gedurende de diverse fa ses van de proef te kunnen vaststel len. De begeleidingscommissie be sloot tot het weghalen van het be ton bij de bushalte naar aanleiding van een notitie van Van Leeuwen burgh over de gevolgen voor de NZH van de proef met de verkeers lichten. Uit onderzoek is gebleken dat veel bussen ernstige vertragin gen oplopen. Daarvan is weer het gevolg dat de wettelijk vastgestel de rusttijd voor buschauffeurs op bepaalde lijnen tot op en in twee gevallen onder het minimum ge daald. Om aan die laatste gevallen, die zich voordoen op de lijnen 41 en 60, een einde te maken, heeft de NZH besloten extra bussen in te zetten. Van Leeuwenburgh ver wacht dat dat in de loop van vol gende week zal gebeuren. De extra bussen zullen volgens hem blijven rijden zolang de rusttijd van de chauffeurs in het gedrang is. LEIDEN - Het nieuwe kantoor van het Regionaal Ziekenfonds Leiden Alphen (RZLA) aan de Ka naalweg begint al aardig gestalte te krijgen. Het kantoorcomplex moet volgend jaar februari gereed zijn en volgens directeur J. Kool van het ziekenfonds ziet het er naar uit dat dat aardig gaat lukken. De bouw ligt zelfs een aantal dagen voor op schema, zo stelt hij. Het kantoor kost ongeveer 20 miljoen en het zal plaats bieden aan 200 werknemers die ruim 6500 vierkan te meter tot hun beschikking zullen krijgen. Het complex is groot genoeg om ook de eventuele fusie-partner van het RZLA te huisvesten. Welk zie kenfonds dit is, kan Kool op dit mo ment nog niet zeggen. Het definitief doorgaan van de plannen hangt onder meer af van de uitslag van een onderzoek naar de beste vesti gingsplaats voor het nieuwe, gefu seerde ziekenfonds. De vraag of het nieuwe kantoor in Leiden niet dé meest aangewezen plaats hiervoor lijkt te zijn, toil Kool voor de uit slag van van het onderzoek niet beantwoorden. (foto's Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9