Dees: verder bezuinigen op ziekenhuizen Katholieke scholen vrezen te grote invloed bisschop Afrekening nota's specialisten gaat fondsen te makkelijk af Onderzoek jeugd in de cel KNMP: medicijnen vergoeden Opstelling mgr. Gijsen 'liefdeloos' Klachten over mededeling van resultaat aids-testen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 Vermindering met 4000 bedden UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) heeft het Interprovinciaal Overleg Welzijn (IPO) en het College voor Ziekenhuisvoorzieningen advies ge vraagd over de extra vermindering van het aantal zieken huisbedden met 4000 (bovenop de 8000 waartoe al was be sloten) die de adviescommissie-Dekker voor de gezond heidszorg heeft aanbevolen. De provincies krijgen een half jaar om plannen te ontwerpen, het col lege drie maanden om daarover te adviseren en de staatssecretaris zelf wil ze dan binnen drie maan den vaststellen. Dees ziet het liefst dat hele ziekenhuizen dichtgaan. Dat levert een grotere besparing op dan inkrimping van het aantal bed den per ziekenhuis. Uit de adviesaanvraag blijkt vol gens de Nationale Ziekenhuisraad dat Dees de mogelijkheid wil heb ben om bouwplannen, die nu in de wettelijke goedkeuringsmolen zit ten, op te houden als ze belangrijke invloed hebben op het aantal bed den in hun regio. De NZR meldt voorts, dat de adviesaanvraag ook betrekking heeft op vermindering, concentratie en een betere verde ling van de verschillende specialis men. Dees wil doublures en ver snippering tegengaan om kosten te besparen. UTRECHT (ANP) - De zieken fondsen en hun verzekerden heb ben zich opvallend snel aangepast aan het nieuwe systeem voor de af rekening van specialistennota's. Een maand na het aanbreken van de 'contractloze periode' tussen ziekenfondsen en specialisten blij ken de fondsen het extra werk vrij gemakkelijk aan te kunnen, terwijl er bij de verzekerden nauwelijks meer vragen leven. Veel zieken fondsen hebben hun speciale infor matielijn bij gebrek aan telefoon tjes al afgeschaft. Navraag bij een groot aantal zie kenfondsen in den lande leert ver der dat de ziekenfondsverzekerden zich door de nieuwe situatie niet la ten afschrikken. Het ziet er naar uit dat ze gewoon naar de dokter gaan als ze dat nodig vinden. Een opval lende daling van het aantal specia- listenbezoeken is nog nergens ge bleken. "Alles loopt soepel", aldus directeur A. Bartray van het zie kenfonds in Nijmegen desge vraagd. Bij de andere ziekenfond sen overheerst dezelfde tevreden heid. Medisch adviseur D. Stol van het ziekenfonds PWZ in Purmerend is niet onverdeeld gelukkig met de opvallende afwezigheid van moei lijkheden: "Waar ik bang voor ben is dat staatssecretaris Dees vanach- weleens zou kun- Voordat de provincies hun plan nen opstellen krijgen ze aanwijzin gen aanwijzingen kunnen ook concrete sluitingsvoorstellen inhouden. In de Wet Ziekenhuisvoorzieningen wil Dees een artikel opnemen dat hem in staat stelt zelf tot sluiting of beddenvermindering over te gaan als de provincie niet binnen de ge stelde termijn een plan kan of wil ontwerpen. De gelegenheid tot im spraak wordt beperkt. Dees zal geen beslissingen meer nemen over verzoeken om vergro ting van het aantal specialismen van individuele ziekenhuizen tot dat hij het ziekenhuisplan van de provincie binnen heeft. Hij zal ook maatregelen nemen om het aantal medische verrichtingen omlaag te krijgen. Voor specialisten die door deze maatregelen schade lijden wordt een financiële regeling ge troffen. De Nationale Ziekenhuisraad heeft in een reactie op het rapport- Dekker al laten weten, dat hij pas aan het verdwijnen van nog eens 4000 bedden zal meewerken als de capaciteitsvermindering met 8000 bedden is afgehandeld. Met de ex tra reductie moet volgens de NZR niet voor 1991 worden begonnen. In de tussentijd kan dan een gron dige analyse worden gemaakt van het aantal ziekenhuisbedden dat na 1990 nodig is. De NZR heeft dit standpunt op 13 juli in een gesprek met Dees herhaald. Maar een offi cieel antwoord is nog niet binnen. nen denken dat dit betalingssys teem zo goed gaat, dat hij het wil houden. Hij kan het restitutiesys teem, waarbij de verzekerde net als ih' de particuliere verzekering de nota's vergoed krijgt, nu door de achterdeur invoeren, want die staat open. De adviescommissie van Wisse Dekker voor de gezond heidszorg heeft immers al voor de afschaffing van het natura-systeem (artsrekening rechtstreeks naar het fonds) in het ziekenfonds gepleit". Stol zou het onverstandig vinden als de bewindsman het restitutie systeem nu inderdaad zou invoe ren: "Via het naturasysteem kon den we de behandelingen nog enigszins sturen en de kosten zo in de hand houden. Die greep zouden we verliezen als er een restitutie- systeem zou komen". De meeste specialisten hebben sinds 1 juli geen contract meer met een ziekenfonds. Hun belangen vereniging LSV is in een conflict verwikkeld met de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) en heeft haar leden ge vraagd uit protest hun contracten met de ziekenfondsen op te zeg gen. De VNZ wil de praktijkkos tenvergoeding van de specialisten drastisch verlagen, terwijl ze in een beleidsnota ook te kennen heeft gegeven de vrijheid van de specia listen aan banden te willen leggen. Door het opzeggen van de con tracten gaat er geen geld meer rechtstreeks van de fondsen naar de specialisten. De ziekenfonds verzekerden moeten zelf de reke ningen betalen, nadat zij het geld van de fondsen hebben ontvangen. In het algemeen betalen de zieken fondsen de ingediende nota's bin nen twee weken uit aan hun verze kerden. Het apart verwerken van de spe cialistenrekeningen geeft veel werk. Voorheen stuurden de speci alisten per maand een declaratie in, nu moet het fonds iedere rekening apart controleren en uitbetalen. Vaak klopt er iets niet. K. Fontein Strootman van het ziekenfonds in Amersfoort: "De specialisten en hun assistenten zijn administratief niet onderlegd. Van de honderd re keningen zijn er tien tot vijftien niet in orde". Ook verzekerden die nen de nota's lang niet altijd cor rect in. Sommige ziekenfondsen kun nen het extra werk aan met hun normale bezetting, andere hebben extra uitzendkrachten ingescha keld. Hoeveel geld dat de fondsen kost is na een maand nog niet te zeggen, maar de VNZ raamt de ex tra kosten voor alle ziekenfondsen samen op enkele tientallen miljoe- nen guldens. In Alphen en Alkmaar ALPHEN AAN DEN RIJN/AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse afdeling van de internationale organisatie voor de rechten van het kind (DCI) begint een onderzoek naar het verblijf van minderjarigen in politiecellen. De politiekorpsen van Alphen aan den Rijn en Alk maar hebben al toegezegd mee te werken aan het onderzoek. Zij gaan volgende week bijhouden hoe veel minderjarigen worden binnenge bracht. R. Wormhoudt van DCI maakte dit gisteren bekend. Volgens Wormhoudt is zo'n onderzoek nodig omdat het vaak voor komt dat jongeren lang in een cel worden opgesloten. "Vorig jaar zat een minderjarige 35 dagen vast in een politiecel in Nunspeet. In die tijd is de jongen één keer gelucht. Rond de feestdagen wordt er wel gesnotterd om deze probleemgevallen en worden er kamervragen ge steld. Maar door het jaar heen hoor je er niets meer van.'Dit onderzoek moet duidelijk inzicht geven in deze problematiek". Volgens Wormhoudt zijn jongeren die in politiecellen verblijven globaal in te delen in vier groepen. "De eerste groep zijn degenen die strafbare feiten hebben gepleegd. Dan krijg je de groep minderjarige vreemdelingen. We vermoeden dat die over het hele land verspreid zitten. Er is dan wel opvang voor vreemdelingen op Schiphol, maar gezien de grote toeloop kun je nagaan dat het daar vol is". "Daarna krijg je de zogenaamde weglopers. Die verblijven ook vaak nachtenlang in de cel in afwachting van een of andere opvangrege- ling. De laatste groep zijn jongeren uit internaten die wel eens in een politiecel worden gezet om af te koelen. Wij vinden een lang verblijf van jongeren in zo'n cel een slechte zaak al was het maar omdat de op vangmogelijkheden vaak niet zo goed zijn. Vaak is er amper tijd om te luchten". Herensociëteit blokkeert koop theater Almelo ALMELO (ANP) - De over dracht van de milj benenverlie zen opleverende Almelose schouwburg De Hagen aan het Van der Valk-concern, die maandag 3 augustus zou ge beuren, gaat voorlopig niet door, door een kort geding dat 'De Sociëteit tot nut en ver maak' uit Almelo, de huurder van een sociëteitszaal in de schouwburg, tegen de overi gens armlastige gemeente Al melo. De sociëteit beroept zich op een notariële akte van 1958. Ge meenteadvocaat mr. Van Drooge noemde het onvoorstel baar dat een clunje notabelen, die twee keer per week met tien leden in de sociëteit bijeen zijn om een borrel te drinken, ter wijl voor de rest van de week het gebouw is gesloten, de ver koop verhinderen. anp) UTRECHT (ANP) - Als genees middelen niet in de normale ziekte kostenverzekering worden opge nomen komen mensen die chro nisch medicijnen nodig hebben voor hoge tot zeer hoge kosten te staan of ze zullen die geneesmidde len niet gebruiken. De apothekers- vereniging Koninklijke Neder landse Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie zegt dit in- een brief aan de'vaste kamercommissie voor volksgezondheid die op 31 au gustus een hoorzitting houdt over het advies van de commissie-Dek ker. De KNMP noemt de aanbeveling om medicijnen buiten het basis pakket te houden in strijd met de door de adviescommissie-Dekker voor de gezondheidszorg zelf ge noemde uitgangspunten solidari teit, toegankelijkheid en betaal baarheid. De kosten van verschil lende medicijnen lopen sterk uit een en zijn voor de consument niet voorspelbaar, aldus de KNMP. Als ze niet in de basisverzekering ko men, zullen veel mensen zich er niet aanvullend voor verzekeren. Het gevaar is dan, dat ze door de arts voorgeschreven middelen om financiële redenen niet aanschaf- vanwege hun gezondheidstoe- mijn een beperkte lijst geneesmid-- stand wel móeten, bovendien zeer delen op te stellen die door het zie- hoog. De KNMP tekent hierbij aan, kenfonds worden vergoed. Maar ze dat het ook mogelijk is dat onnodig betwijfelt of dat een besparing zal voor ziekenhuisopname wordt ge- opleveren van 20 tot 30 procent, zo- kozen, omdat in de ziekenhuizen als de commissie-Dekker aan- verstrekte geneesmiddelen wel in neemt. De problemen die het op- de basisverzekering zitten. De KNMP heeft geen bezwaar te gen de aanbeveling, op korte ter stellen en bijhouden van zo'n lijst met zich meebrengt moeten niet worden onderschat, zo waar schuwt de KNMP. DLN HAAG - Stadsar- cheologen van Den Haag heb ben gisteren aan de Scheve- ningseweg de fundamenten blootgelegd van een gebouw uit de eerste helft van de der de eeuw na Christus, de Ro meinse periode, en tal van potscherven opgegraven. Het gaat mogelijk om een woon huis of een tempel, heeft een woordvoerder van de ge meente meegedeeld. Op on geveer dezelfde plaats zijn in het verleden ook al opgravin gen gedaan. Zo werden er on der meer oude beeldjes aan getroffen. (foto ANP) Van der Louw RIJSWIJK (ANP) - De huidige voorzitter van de Omroepraad, A. A. van der Louw is door minister Brinkman van wvc voorgedragen als voorzitter van de Mediaraad. De Mediaraad vormt vanaf de inwer kingtreding van de mediawet, het adviescollege voor beleidsaangele- genheden betreffende omroep, pers, en reclame-uitingen. Op het ogenblik worden deze taken nog vervuld door de Omroepraad, de Persraad en de reclamecodecom missie. Deze laatste instantie blijft bestaan, maar zal alleen een toe zichthoudende taak krijgen. In afwijking van het VNZ-beleid werkt één ziekenfonds met een systeem van 'cessies': het zieken fonds Delfland-Schiedam-West- land in Delft vraagt verzekerden een handtekening te kennen geven zodat het fonds de rekeningen rechtstreeks aan de artsen mag uit betalen. Van de 210.000 verzeker den hebben er volgens G. de Bruin van de verstrekkingenadministra tie slechts 10 van zo'n regeling af gezien: "We doen dit alleen om on ze verzekerden te ontlasten, die mogen niet de dupe worden". De VNZ voelt niets voor dergelijke re gelingen. Ze zijn wel makkelijker voor de verzekerden, maar de VNZ is bang dat de specialisten dan niet meer onder druk staan om het con flict met de ziekenfondsen op te lossen en snel een nieuwe overeen komst te tekenen. Voorzitter C.F.A. Heijen van de Landelijke Specialisten Vereni ging vindt het zelfs helemaal niet zo nodig dat specialisten en zieken fondsen nog overeenkomsten slui ten, zo blijkt uit een beschouwing in het artsenblad Medisch Contact. "Welke belangen hebben partijen bij zo'n overeenkomst? Indien de ze belangen uitsluitend tegenge steld zyn, en daar lijkt het verdacht veel op, vormt dat natuurlijk een zeer slechte basis voor een over eenkomst". Kootjes kwijt: dokter berispt DEN HAAG (ANP) - Het Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft een huisarts berispt omdat hij een patiënt met een wondje aan zijn ringvinger onjuist heeft behan deld. Bij de patiënt moesten uitein delijk twee vingerkootjes worden afgezet. De uitspraak van het colle ge is gisteren in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerd. De patiënt kwam met een kleine ontsteking aan zijn vinger bij de arts, die op dat moment weekend dienst had. De arts prikte zonder verdoving enkele gaatjes in de knokkel en adviseerde de man massage om zo het vocht te verwij deren. Na het weekeinde stuurde de huisarts de patiënt naar een zie kenhuis waar bleek dat twee vin gerkootjes waren afgestorven doordat de bloedtoevoer was afge- kneld. De arts achtte verwijzing naar een chirurg niet noodzakelijk. Hij voerde bij de behandeling van de zaak aan dat hij de ernst van de si tuatie niet kon voorzien. Volgens de arts had de patiënt later in het weekeinde ook zelf een andere arts kunnen raadplegen. Verder vroeg hij zich af of de vinger behouden had kunnen blijven als de chirurg sneller was ingeschakeld. Het tuchtcdllege meent dat een arts bij een dergelijke ontsteking extra voorzichtig moet zijn en snel ler dan bij verwondingen op ande re plaatsen van het lichaam naar een ziekenhuis moet verwijzen. De arts had moeten voorzien dat er snel complicaties konden optre den. Het advies om de knokkel te masseren was voorts onjuist, óm dat de ontsteking daardoor in de bloedbaan had kunnen komen. fen. Doordat lang niet iedereen zich aanvullend zal verzekeren wordt de premie voor de mensen die dat DEN HAAG - Vroeger, toen het Roomsche leven nog rijk was, was de aanwezigheid van een geestelijk adviseur een vanzelfsprekendheid in het bestuur van elke vereniging op katholieke grondslag. In de sta tuten was vaak geregeld dat de vakbond, sportvereniging, school en vrouwenorganisatie zich aan de kerkelijke richtlijnen zouden hou den. UTRECHT (ANP) - Twee patiên- In het ene geval betrof het een ten hebben bij de inspecteur van patiënt met buikklachten die zijn de volksgezondheid in Noord-Hol- specialist vertelde dat hij tot de ri- land, L. Bienfait, een klacht inge- sicogroep voor aids behoorde. Er diend omdat ze de uitslag van een werd een aids-test uitgevoerd. Dat f'a"d>g beslissingen. Het Tweede aids-test te horen kregen hoewel te- gebeurde in overleg met de patiënt, voren was afgesproken dat dat niet die daarbij nadrukkelijk aangaf zou gebeuren. Bienfait meldt dit niet te willen weten wat de uitslag onder de kop 'het recht om niet te was. Hij bleek niet besmet. door Peter de Vries Door de ontkerkelijking werd het cement dat het roomse bouw werk bij elkaar hield aangetast. De leken liepen niet meer aan de hand de pastoor, maar namen zelf- Vaticaanse Concilie (1962-1965) bood hen daartoe de gelegenheid. Bovendien knaagden ook de de mocratiseringsbewegingen Mgr. Gijsen: splijtzwam (foto anp) weten' in het artsenblad Medisch specialist, opgelucht, deelde dit samenleving aan de wortels Contact. 'Kinderlokker' VEENDAM (GPD) - Een deel van Veendam was gisteren in rep en roer na verhalen van kinderen over een kinderlokker in clownskleren. De politie van Veendam reageerde pijlsnel nadat er telefonische mel dingen van in paniek geraakte ou ders binnen kwamen over een. clown die kinderen meelokte en rukte massaal uit. Agenten zijn hiertegen protesterende patiënt mee", aldus Bienfait. In het tweede géval weeS de test' 'erenigingsleven. Uit vrijwel .alle schoolstatuten ver dween de bepaling dat de bisschop uit dat de patiënt wèl seropositief of pastoor zeggenschap had was. De betrokken specialist brak de gang van zaken op school, zijn belofte om hem de uitslag niet In 1966 delegeerden de bisschop- te vertellen. Hij vond het in het be- Pen de totale verantwoordelijkheid ter Marselis van de besturenbond en vakbondsbestuurder Van Moor- sel zijn eenstemmig in hun wan trouwen. In het ene scenario dat Van Moorsel voor zich ziet volgen de scholen Gijsen en masse. Dan komt menig leraar, bestuurder en ouder die wel eens twijfelt over de vraag wat katholiek onderwijs echt is, in gewetensnood. In het andere scenario krijgt 95 procent van de, scholen in Limburg geen bisschop pelijke erkenning. Die scholen zul len blijven voortbestaan, maar in een heel rare situatie. Daarin ligt ook, erkent de bestuurder van de katholieke vakbond die in Lim burg bijna een kwart van haar le den heeft, het grote gevaar van de opstelling van Gijsen. "De aanhang van Gijsen moet blijken. Dat kan uitlopen op een scheuring van het bisdom". Een vergadering van de Lim burgse afdeling van de besturen- bpnd heeft Marselis geleerd dat men daar "afwijzend" staat tegen over de plannen van Gijsen. "En ze willen dat volhouden. Maar.tege- i de besturen nogal op tegen Zullen de katholieke scholen hun kerkelijke herders volgen, of moeten ze juist de hulp inroepen van wereldlijke rechters om zich de bisschoppen van het lijf te houden? Voor dat morele en juridische dilemma ziet het ka tholiek onderwijs in Nederland zich geplaatst, nu de bisschoppen hebben aangekondigd weer zelf voor te gaan schrijven wat katholiek onderricht De Roermondse bisschop Gijsen wil bovendien eigen opzichters aanstel len om te controleren of de erkende rk-scholen zich wel aan zijn versie van het reglement houden. Of die hernieuwde poging tot controle van de kerk op het onderwijs een succes wordt, is twijfelachtig. De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), de 40.000 leden tellende bond van leerkrachten, ziet weinig heil in de opstelling van de bisschoppen. De Bond van Besturen van Katholieke Scholen voor vwo/avo wijst de voorgestelde wijziging in de verhouding tussen Kerk en School resoluut van de hand. Zonder de hulp van schoolbesturen, leraren en ouders is het voor de bis schoppen ondoenlijk hun wil op te léggen. De plannen van het episcopaat vereisen namelijk dat de verenigingsstatuten van veel scholen gewijzigd worden. Toch vrezen leerkrachten en schoolbesturen de discussies die zullen op laaien. "Ik heb niet de indruk dat iemand het wil, maar dit kan eeh splijt zwam worden", voorspelt voorzitter L.L. Marselis van de bond van katho lieke schoolbesturen vwo/avo. En bestuurder F. van Moorsel van de KOV zegt: De discussie over de katholiciteit van een school kan makkelijk mis bruikt worden om bijvoorbeeld een leraar die slecht ligt eruit te werken. Dat vind ik link". lang het ziekenhuispersoneel het katholiek onderwijs in de dat de patiënt toch op de hoogte Nederlandse kerkprovin werd gesteld. Bienfait zei desgevraagd dat hij t dit soort klachten krijgt, Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR). In die NKSR zitten de katholieke onderwijs- schoolbe- maar dat hij deze twee principiële vakbonden, bonden zaken als voorbeelden heeft ge- sturen, de ouderorganisatie en het noemd om een discussie op gang te episcopaat, brengen. Hij vreest namelijk dat Taak van de raad artsen in de toekomst stèeds meer stellen 1 toVen op motoren raasden door de met deze problematiek te maken aats. zullen krijgen. Veel artsen weten Bij de Dollard kwamen ze tot de geen weg het vast reglement met ei- n school moet vol- het predikaat "ka- aanmerking te komen. doën on aldus Bienfait. Vol- tholiek" ontdekking dat een in cowboypak gens hem zullen ze zich vooraf De NKSR moest ook toezien op de gestoken jongen aanleiding was moeten afvragen wat ze moeten uitvoeringen dit reglement, voor alle opwinding. Er bleek niets doen als de uitslag van een aids- aan de hand. Een woordvoerder test positief is. Ze 2 de Veendammer politie noemt met de patiënt moeten bespreken. In de controle op de naleving van Ze zullen dat ook da* reglement was de NKSR mild. Katholieke scholen moesten per de reacties van de ouders en het De afspraak de patiënt de uitslag statuut beloven zich aan het regie- massale optreden van de politie niet mee te delen maar diens huis- ment te zullen houden, en voor het 'begrijpelijk' na de kindersexaffai- arts wel, zou een oplossing kunnen overige moesten ouders of leraren re in Oude Pekela. bieden. maar bij de NKSR klagen ze meenden dat de school toch de richtlijn afweek. Codex Een aanscherping van het kerke- de verscherping van de sfeer. Wij lijk wetboek in 1983 vormde de vinden dat je scholen de ruimte aanleiding voor de huidige discus- moet geven om zelf invulling te ge- sie. In de Codex Novus werd het ven aan dat begrip katholieke iden- kerkelijk leergezag dusdanig aan- titeit. Daar wordt in katholieke gescherpt dat de plaatselijke bis- kring heel verschillend over ge- schop verantwoordelijk werd ge- dacht, maar het is voor scholen van steld voor de katholiciteit van het belang dat ze een zo breed mogelijk onderwijs. Binnen de NKSR laaide draagvlak hebben binnen de ka de discussie over de uitleg van die tholieke wereld", bepaling op. Natuurlijk heeft, meent Marselis, Dit voorjaar hakte de bisschop- het predikaat katholiek voor een penconferentie de knoop door. Ge- school "consequenties richting zamenlijk namen zij de verant- bisschopppen". "Maar als katholie- woordelijkheid weer op zich om te ke school heb je ook te maken met bepalen aan welke eisen een katho- de concurrentie binnen het onder- lieke school moet voldoen. De wijs, de strijd om de leerling. Tot NKSR mocht in de toekomst nog nu toe slagen we erin ondanks de slechts de naleving van het bis- deconfessionalisering als confes- schoppelijk reglement controle- sioneel onderwijs toch een sterke ren. positie in te blijven nemen. En je De bisschoppen mogen dan hebt als schoolbestuur, helemaal steeds benadrukt hebben dat er on- afgezien van je identiteit, een groot der het nieuwe reglement niets aantal belangen te behartigen. De hoeft te veranderen, maar voorzit- bisschoppen zijn kerkelijk be stuurders en herders, maar de reali teit van het hedendaagse leven en de opstelling van het profane be stuur kun je niet ontkennen". "Het reglement dat de meerder heid van de bisschoppen wil invoe ren wijkt niet zoveel af van het hui dige. Het begrip levensbeschouwe lijke identiteit wordt iets meer be nadrukt, en bij de presentatie werd veel gesproken over dynamische katholiciteit. Dat kun je allemaal heel positief interpreteren. Maar het kan ook een dekmantel worden voor restauratieve bewegingen die binnen de kerk heel duidelijk aan wezig zijn", zegt Van Moorsel. "Een aanscherping, van de ver houdingen zou passen in het tijds beeld", meent Marselis. "Als je het nieuwe reglement letterlijk volgt kom je op heel straffe regels. Dat zal toch invloed hebben op de scholen". De top van de schoolbe sturen-bond ging in eerste instan tie met het nieuwe reglement ak koord. "Om wille van de eenheid binnen de NKSR", zegt Marselis. De achterban - de schoolbestu ren in het' vwo/avo zelf - was het daar niet mee eens. "De besturen vrezen een geweldige druk op scholen en onderwijsgevenden'-'. De besturen in het katholieke ba sisonderwijs en hoger beroepson derwijs kunnen wel met het. nieu we reglement leven. Gijsen De enige dissonant binnen het episcopaat vormde Gijsen. Struc tuur en inrichting van de NKSR en de 'denkwijze' van de organisaties binnen de schoolraad boden hem 'te weinig zekerheid' dat er vol doende toezicht zou worden uitge oefend op het katholiek onder richt. Hij zal dan ook een eigen re glement opstellen en 'via de eigen dienst van het bisdom' vaststellen of daaraan keurig de hand wordt gehouden. Het wantrouwen van Van Moor sel en Marselis slaat wanneer het om Gijsen gaat om in nauwelijks verholen afkeuring. "Onverstandig en liefdeloos" zegt Van Moorsel. "Een splijtzwam. Wil Gijsen op zichters of geestelijk adviseurs zo als we die vroeger kenden?" vraagt Marselis zich af. Geen van beiden betwist het kerkelijk recht van de bisschop van Roermond om de zaakjes zo te regelen. "Maar al heb je de bevoegdheid, oefen die dan verstandig uit", aldus Marselis. Zonder de katholieke scholen zelf zal de machtsgreep van Gijsen overigens mislukken. Er zijn statu tenwijzigingen nodig om vast te leggen dat een school het nieuwe reglement van Gijsen volgt of een bisschopppelijk gedelegeerde in het bestuur toelaat. "Zonder de besturen en de vast gelegde inspraakorganen van ou ders en leerkrachten komen die statutenwijzigingen er niet", meent Van Moorsel. Gedwongen ontslagen van de bisschop onwel gevallige - homoseksuele of ge scheiden bijvoorbeeld - leerkrach ten zijn arbeidsrechteijk onmoge lijk. Van Moorsel: "Het is uiteinde lijk de gelovige gemeenschap in Limburg die bepaalt wat er in de scholen gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3