Schiphol laat toeristeiimassa gelaten over zich heen komen 'De blues gaat over dingen van alledag' Met zakken aardappelen en potten pindakaas vliegend naar de zon Robert Cray (33) pompt stokoud genre vol verve nieuw leven in ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 PAGINA 23 Hoewel het vakantieseizoen nog volop aan de gang is, lijkt een voorzichtige terugblik al mogelijk. Touroperators als Holland International en Arke, en chartermaatschappijen als Transaviaen Air Holland zijn best tevreden. Ze registreren alle een stijging van het aantal Nederlanders dat met hen naar de zon vliegt. Op Schiphol hebben ze het er maar druk mee. Informatrice: "Inchecken bij balie 9", Reiziger: "Ik móet helemaal niet naar Bali". Hij is misschien wel de belangrijkste telg van een nieuwe generatie blues-artiesten in de VS. Robert Cray (33) veroverde in de afgelopen jaren steeds meer fans met zijn prachtige stem en soms wonderschone gitaarspel. Maar zoals het een blues-zanger betaamt: hij blijft er uitermate bescheiden onder. Achterdocht, overspel, jaloezie. Wie nog niet nader kennis maakte met Robert Cray zou een nukkig, ongelukkig mens verwachten. Cray, waarschijnlijk het eerste bBlues-idool van de videoclip, is echter een bescheiden en sympathieke man uit Georgia die de tijd neemt om zijn verhaal te vertellen. Tweemaal heeft hij het Tuinpaviljoen van het Haagse North Sea Jazz Festival op z'n kop gezet. De eerste keer (in 1984) als een complete verrassing, dit jaar ten teken van zijn doorbraak naar het grote publiek. Cray, gezegend met een lenige soul- stem en een spetterende gitaarstijl, slaat aan. Er is in drie jaar veel gebeurd. Op toemee met Tina Turner en Eric Clap ton. In een film over Chuck Berry. En steeds meer aandacht van de media, nu ook de tv. Dank zij de overstap naar een groter platenlabel mag hij nu ook video clips maken. Kan dat eigenlijk wel voor een bluesmuzikant? Op reis „Je kunt het niet labelen als pure blues", zegt Cray met nadruk. „Wat is nou blues? Voor sommige mensen zijn dat drie akkoorden. Als je het kunt ver gelijken met wat B.B. King deed, wat El- more James deed, dat is voor sommige mensen blues. Er zijn mensen die vra gen: kan er tegenwoordig nog wel blues gezongen worden? Kan een blanke de blues zingen? Nou - voor mij als 33-jari- ge die niet opgroeide als die anderen - kan het alleen betekenen dat ik zing over wat er in mijn leven gebeurt". „Dus zing ik over mijn liefdes, mijn re laties. Dat is blues voor mij. Weet je, we zijn al jaren op reis. Ik ben het afgelopen jaar misschien tien dagen thuis geweest. Hoe kun je dan een relatie hebben? Wat gaat er door je hoofd, als je hier bent in Holland? Als je een vriendin hebt 'aan de westkust in de States. Wat is daar loos? En als je er dan achter komt, ben je er misschien niet zo gelukkig mee. Dus schrijf je erover. De blues gaat over de dingen van alledag". "Zo is het altijd geweest. Van country naar Muddy Waters, die de eerste elek trische bluesband had. Het was een hele verandering met die versterkte instru menten. Dat was het ook toen Elmore James een element op» zijn akoestische slide-gitaar deed en via een versterker ging spelen. Het hoort bij de tijd. Het is gewoon zo dat de teksten hetzelfde blij ven, maar de muziek zich aanpast. Voor iemand die niet opgroeide als Muddy waters, Elmore James, Sonny Boy Wil liams - al die meesters - en iemand die luisterde naar Miles Davis maar ook de Dixie Hummingbirds, de Beatles, Jimi Hendrix: ik kèn al die invloeden natuur lijk niet ontlopen. Ik hoor allerlei ver schillende dingen, dus dat is ook te ho ren in de muziek." Robert Cray trekt zich zo min moge lijk aan van titels als 'de enige hoop voor de blues' en Springsteen-achtige om schrijvingen van zijn talent. Maar ook kritiek op zijn koers kan hem nauwelijks van zijn stuk brengen. „We doen wat we doen. In het begin speelden we blues- covers. Dat was niet iets waarvan we een schip met geld verwachtten. We waren eigenwijs in die zin dat we speelden wat we wilden spelen. En dat is zo gebleven tot op de- dag van vandaag. We zijn er niet op uit om zo te veranderen dat we een boel platen kunnen verkopen. We zitten in het vak omdat we van muziek houden." Twee jaar geleden vertelde Robert Cray me al dat hij geloofde dat door stug vol te houden het succes uiteindelijk wel zou komen. Die overtuiging wordt dui delijk gedeeld door zijn nieuwe platen maatschappij. Voor zijn vierde lp 'Strong persuader' mocht hij de over stap maken mèt zijn producers Bruce Bromberg en Dennis Walker, hoewel die hun eigen label hebben. Ze werken al bijna tien jaar samen. Dat er flink geld wordt gestoken in de bijbehorende vi deoclips is ook een teken dat er in een doorbraak wordt geloofd. Werken met een aantal vaste krachten is voor de Robert Cray Band van enorm belang. Robert is de eerste om dat te er kennen. „Dennis Walker is een prima songschrijver èn een goeie vriend. Dat geldt ook voor Bruce Bromberg. Dat vind ik het fijne. Datje de studio in kunt met mensen die je kent. Wat ik prettig vind is dat iedereen een aandeel levert. Het is een band. Wat we doen hangt niet alleen van mij af maar van een heleboel mensen. Waar ik uiteindelijk op hoop is dat we een Robert Cray Band-geluid krijgen dat de mensen herkennen. In plaats van een valqe waar je in wordt ge stopt." Peter Boe (toetsen), David Olsen (drums) en Crays ouwe makker Richard Cousins (bas). Dank zij blazers als de Memphis Horn^wordt hun sobere, maar swingende spel van een dot 'southern soul' voorzien. „Maar wat betreft die omschrijvingen van nieuwe 'zus-of-zo', daar let ik maar niet op. Ik zou wel erg op mezelf gericht zijn als ik zo dacht. We zijn allemaal vrienden onder elkaar. Dat geldt voor al le blues- en rhythm blues-muzikanten in de States: het is één grote familie." Pseudoniem Zo bezien is het ook niet vreemd dat Cray onder zijn pseudoniem Nighttrain Clemens laatst een paar solo's inspeelde voor de 'Happy hour'-lp van ex-straat zanger Ted Hawkins. Ook de samenwer king met de gitaristen Johnny Copeland en Albert Collins op 'Showdown' (een bestseller in de VS) lag voor de hand. „Albert Collins is als een vader voor mij. Hij heeft mij en Richard een boel ge leerd over 'the road'. We hebben een tijd lang met hem getourd. Aan Albert Col lins hebben we veel te danken. Hij blijft een groot voorbeeld". Toch wordt ook hij nu geroemd voor zijn gitaarspel, met name voor zijn eigen stijl. „Daar hoop ik op langere termijn op. Ik bedoel, ik heb eerst naar heel veel mensen geluisterd. Zoals ook anderen naar mensen luisteren die ze waarderen. Uiteindelijk moet je het dan toch op je eigen manier doen". De NV Luchthaven Schiphol heeft enkele jaren geleden, ter gelegen heid van tien jaar Telefonische In lichtingen, een grappig boekje uit gegeven, dat vol staat met dialoog jes als deze: door Carlo Nagel - Met Schiphol inlichtingen. - Juffrouw, hoe laat komt het vliegtuig? - Heeft u een vluchtnummer? - Nee. - Weet u met welke maatschappij er ge vlogen wordt? - Nee, dat weet ik niet. - Weet u dan waar het vliegtuig vandaan komt? - Nee juffrouw, daar bel ik u juist voor! Je zou zo'n boekje ieder jaar kunnen aanvullen met nieuwe amusante misver standen. Zoals deze week nog. Iemand vroeg waar hij moest inchecken voor een vlucht naar Indonesië. Op het ant woord van de informatrice ,Bij balie 9' riep de man geïrriteerd uit: „Ik moet he lemaal niet naar Bali, ik moet naar Dja karta". Het tekent de zenuwachtige sfeer waarin Nederlandse vakantiegangers zich - voor het merendeel per charter vliegtuig - laten vervoeren naar hun zon- bestemmingen. Nederlanders, van wie volgens directie-secretaris F. F. Dorhout Mees van Holland International zeventig procent op reis gaat met pakken koffie, potten pindakaas en zelfs zakken aard appelen in hun vliegbagage. In die sfeer kan er van alles misgaan, want de pillen die per se voor de maal tijd moeten worden ingenomen zitten natuurlijk in de koffer in het laadruim. Het thuisgelaten paspoort moet op Schiphol nog in allerijl worden vervan gen door een toeristenkaart. Overboekingen Nu zijn wat nerveuze trekjes niet ge heel onbegrijpelijk bij luchtreizigers die op vakantie gaan. Nog afgezien vari vliegangst, hebben ze allemaal wol eens van overboekingen gehoord. Wat een bittere pil zou het niet zijn als het appar tement in Spanje, waarvoor het hele jaar is gespaard en waarvan het fotootje in de reisgids al een half jaar wordt gekoes terd, aan anderen verhuurd zou blijken te zijn! Dat komt niet zo heel vaak voor, maar het gebeurt wel. Alle hoteliers en andere recreatie-ondernemers weten uit erva ring dat een bepaald percentage van de gasten wegblijft. Annuleringen als ge volg van ziekte bijvoorbeeld. Daarom verhuurt menigeen bij voorbaat meer bedden dan men feitelijk in huis heeft. Wordt die verwachting gelogenstraft en komen de gasten toch allemaal, dan gaat het mis. „Het grootste probleem van de reiswe reld", zo noemt Dorhout Mees het ver schijnsel van overboekingen. „Het komt voor in het hele Middellandse-Zeege- bied. Wij moeten er als touroperators voor vechten om het zo min mogelijk te laten gebeuren. We zoeken naar con structies daarvoor. Als een hotelier geen garanties wil geven, gooi hem dan des noods uit je programma. Het is in maan den als juli en augustus op zichzelf al ter wereld konden vliegtuigen landen en opstijgen, maar juist op Guernsey stond er te veel crosswind, dwars op de baan, dus we mochten niet landen. Leg dat maar eens uit aan passagiers die de zon vrolijk zien schijnen. Dus ik heb een pa pieren vliegtuigje gevouwen en er van opzij tegen geblazen, zodat iedereen be greep waar het om ging". Een touroperator als Holland Interna tional vervoert op jaarbasis meer dan 400.000 passagiers met vliegcharters. Di rectie-secretaris Dorhout Mees heeft de indruk dat er deze zomer een verschui ving heeft plaatsgevonden van juni/juli naar juli/augustus. Spanje scoort als tra ditionele zonbestemming weer het hoogst en ook naar Turkije en Tunesië gaan erg veel mensen. Griekenland heeft zich daarentegen enigszins uit de markt geprijsd. „Want de mensen zijn zo prijsbewust", zegt hij. „Ze leggen vakantieprogram ma's van verschillende touroperators naast elkaar en vergelijken echt. Dat is ook de reden dat zoveel Duitsers een vliegreis in Nederland boeken. Wij zijn honderden guldens goedkoper als het om chartervluchten gaat. Of we er geluk kig mee moeten zijn weet ik niet, maar feit is dat tienduizenden Duitsers met ons en andere Nederlandse touropera tors van Schiphol vertrekken". Bijzonder in trek als vakantiebestem ming is deze zomer ook Amerika als ge volg van de lage dollarkoers. Dorhout Mees: „Veel mensen denken: nu of nooit. En ze hebben mischien geen on gelijk, want tegen de presidentsverkie zingen loopt de prijs van de dollar in de Verenigde Staten altijd op. Dan beloven de kandidaten weer gouden bergen". Dag te vroeg Bij de inlichtingenbalie in de aan komsthal van Schiphol wordt de groot ste drukte veroorzaakt door afhalers die willen weten hoe laat en waar het vlieg tuig met hun familie wordt verwacht. Paulien van Halm uit Mijdrecht, die er al twaalf jaar werkt, zegt: „Het probleem is dat de mensen vaak geen vluchtnummer weten en zich niet realiseren dat er soms wel tien chartervliegtuigen op een dag van dezelfde bestemming komen. Men sen kunnen ook het best van tevoren even opbellen. Als het om intercontinen tale vluchten gaat, zijn afhalers soms een hele dag te vroeg". Haar devies is: altijd beleefd blijven, ook al stellen de mensen soms drie keer dezelfde vraag, al doen zij uit nervositeit uit de hoogte of maken zij komische fou ten in hun taalgebruik. „Het is grappig dat de mensen ons altijd willen laten be slissen wat zij moeten doen", zegt ze. „Het vliegtuig met hun kennissen heeft zoveel uur vertraging en ze willen dan van ons horen of ze moeten blijven wachten of nog even naar huis terug gaan". Boze mensen melden zich ook aan de inlichtingenbalie. „Dat zijn vaak men sen die net aankomen en al het een en ander hebben meegemaakt. Het vlieg tuig heeft vertraging, een koffer is zoek geraakt, uit een andere koffer haalt de douane drie flessen drank. Dan is het al lemaal jouw schuld". Soms zijn de problemen die de dames van inlichtingen moeten oplossen niet eenvoudig. Een buitenlandse zeeman - duidelijk aangeschoten - meldt zich bij voorbeeld en vraagt hoe hij bij zijn schip komt. Hij weet alleen de naam ervan, niet waar het ligt. Paulien van Halm: „Dan ga je bellen met havenmeesters en met rederijen. Het moet al heel gek lo pen wil je er niet uitkomen. Je maakt wat mee hoor. Laatst kregen we nog een Japanner aan de balie die was vergeten om in Parijs uit te stappen en vroeg ons waar de Eiffeltoren stond". Discriminatie Veiligheid en vriendelijkheid willen op een luchthaven nogal eens in botsing komen. Rien Floris, persvoorlichter van de Luchthaven Schiphol, zegt dat men sen al gauw aan discriminatie denken als de paspoorten van buitenlanders grondig worden bestudeerd. „Maar dan gaat het meestal om mensen die visum- plichtig zijn en visa moet je nu eenmaal controleren. Hetzelfde gebeurt jou als je de Verenigde Staten binnen wilt". Hoofdinformatrice Paulien van Halm vult aan dat vriendelijke passagiers die even hun koffer bij de meisjes achter de balie willen stallen, een weigering niet altijd begrijpen. „Toch zijn die afspra ken ook gemaakt om de veiligheid te vergroten. Als je het van de een accep teert dat hij een koffertje bij je achter laat, moet je het van iemand anders ook goedvinden. Totdat er een keer een bom in zit". De permanente toeristenstroom c moeilijk om voor je" vakantiegangers iets anders te vinden, maar als het je lukt om ze in een duurder hotel onder te bren gen, dan ben je er nog niet. Want het glaasje bier en het hapje eten kosten daar ook meer geld dan waarop zo'n ge zin gerekend had". Volgens hem heeft een touroperator minder last van overboekingen als hij in het voor- en naseizoen voldoende gasten 'aanlevert'. „Logisch, want in de zomer- piek komt het hotel toch wel vol. Voor- en naseizoen zijn voor de eigenaar in we zen belangrijker. Zorg dèn voor klanten en je wordt er 's zomers niet uit gemikt". Geen grip Rob Admiraal, manager public rela tions en verkoopondersteuning van Ar ke, zegt dat boos worden in geval van overboeking geen zier helpt. „Als je als touroperator gedaan krijgt dat jouw klanten kamers krijgen zijn er toch an dere vakantiegangers die daarvan het slachtoffer worden. Je verschuift het probleem alleen maar. Eigenlijk heb je er geen grip op. Je kunt zo'n hotelier we gens het niet nakomen van het contract voor de rechter dagen, maar daar is je klant niet mee geholpen". Andere klachten krijgen grote tour operators zoals Arke ook. Admiraal: „Als wij objectief kunnen vaststellen dat iemand iets niet heeft gekregen waar voor hij wèl heeft betaald - denk aan een kamer zonder in plaats van met een bal kon - dan betalen we het verschil in prijs terug. Geen probleem. Veel vaker gaat het om subjectieve klachten. 'Het eten was niet goed'. Dan bedoelen ze: anders dan thuis. Wat niet wegneemt dat wij de klachten verifiëren aan de hand van de Schiphol: het valt niet altijd mee o wekelijkse rapporten van onze hostesses ter plaatse. Blijkt dat de keuken in een hotel inderdaad door omstandigheden een week minder goed heeft gedraaid, dan is de klacht terecht. Maar er blijven altijd mensen met een verwachtingspa troon dat niet overeenstemt met wat ze aantreffen. Goede voorlichting over de reisbestemming is daarom zo belangrijk. Meestal ontstaan de problemen al door foute informatie bij het reisbureau". Een punt dat Rob Admiraal graag on der de aandacht brengt, is dat vakantie gangers hun adres moeten achterlaten. „Wij worden regelmatig 's avonds thuis gebeld. Er is een sterfgeval in de familie en daarvan moet de heer Jansen in Tor- rdmolinos op de hoogte worden ge bracht. Nee, in welk hotel hij logeert is niet bekend. Ga daar maar eens aan staan". Onvoorspelbaar Overboekingen in chartervliegtuigen komen niet voor. Vervelend voor vakan tiegangers en het meest gevreesd door luchtvaartmaatschappijen zijn techni sche storingen. Ze zijn onvoorspelbaar en kunnen even goed een uur als een dag duren. Marianne Meijer van Air Hol land kan erover meepraten. Eind mei boorde een buschauffeur van Iberia, die wat al te voortvarend een bocht nam, zijn voertuig op het vliegveld van Tene- rife in een vleugel van een van de drie Boeings-727 van Air Holland. „Het toe stel heeft twee weken aan de grond ge staan. Dan zorg je wel voor vervangende capaciteit, maar eer dat voor elkaar is hebben heel wat passagiers vertraging opgelopen", zegt ze. „Zul je altijd zien, toen kwam er dat weekeinde nog mist vriendelijk te blijven. bij ook, waardoor de andere vliegtuigen naar Brussel moesten uitwijken". Maar er zijn meer externe oorzaken die vliegtuigen vertragingen kunrten be zorgen. Zoals de staking van de Franse verkeersleiders eind juni, waardoor op Franse vliegvelden niet kon worden ge land. „Dan moet je naar andere landen uitwijken, maar dat kost tijd. Intussen staan er elders al weer. mensen te wach ten om gehaald te worden", zegt Dor hout Mees van Holland International. „Dat geeft vertragingen. In een auto kun je nog eens extra gas geven om wat tijd in te halen, maar dat gaat met een vlieg tuig niet". Hij noemt de luchtvaart een politiek- gevoelig bedrijf. „Vooral in zuidelijke landen wordt het lam leggen van het luchtverkeer gezien als een voortreffe lijk drukmiddel om bepaalde eisen inge willigd te krijgen". Er bestaan regeltjes voor wat lucht vaartmaatschappijen en touroperators moeten doen voor reizigers die met ern stige vertragingen hebben te kampen. „Logies regelen is een geweldige klus", zegt Dorhout Mees. „Het liefst brengen wij de mensen terug naar de bedjes waaruit ze die ochtend zijn gekomen, maar dat lukt lang niet altijd". Stijging Mensen uit de reiswereld hebben ove rigens niet de indruk dat toeristen zich laten afschrikken door jaarlijks terugke rende publiciteit over ongelukken, sta kingen en overboekingen. Zij voorspel len een verdere stijging van het aantal chartervluchten. Er zijn nog steeds heel wat Nederlanders die nooit hebben ge vlogen. De chartermaatschappijen zul (foto Michael Kooren/GPD) len die stijging in de eerste plaats opvan gen door schaalvergroting. Zo ruilt Air Holland de Boeings-727 in voor Boeings- 757 waarin 213 in plaats van 189 passa giers kunnen worden vervoerd. In de operations room van Transavia op Schiphol, waar het op tijd laten ver trekken van vliegtuigen een kwestie van minuten is, doet het vreemd aan dat de klok 's middags om half vier op half twee staat. H. Tjepkema, die de opera ties leidt alsof hij meespeelt in een ram penfilm, zegt verklarend: „Nee, hij loopt niet achter. Dat is Greenwich Mean Ti me, diezelfde tijd houden alle vliegvel den over de hele wereld aan. Dat is ge makkelijker". Hoezeer de factor tijd van belang is, blijkt als een vliegtuig van Transavia door een samenloop van omstandighe den te laat startklaar is om nog te mogen opstijgen. „Oei", zegt Tjepkema, „nu zit ten we met onze vingers tussen de deur". Hij legt uit dat er zoveel vliegtuigen van Schiphol vertrekken dat de slottijd heilig is. Nu moet hij bij de verkeerslei ding een nieuwe slottijd voor de vlucht naar Las Palmas aanvragen. Het kan be tekenen dat het vliegtuig weer achter in de rij moet aansluiten en een vertraging van uren oploopt. Maar de verkeerslei ding is hem ter wille: het vliegtuig naar de zon mag een half uur later al vertrek ken. Het moeilijkst vindt Tjepkema het nog om passagiers in een vliegtuig uit te leg gen wat er aan de hand is als de vlucht vertraging ondervindt. Hij zegt: „Een jaar of twee geleden, naar Guernsey. Het was prachtig weer. Op alle vliegvelden Robert Cray: "Ik kan al die invloeden natuurlijk niet ontlopen' (foto Cc es Zorn/GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23