Het kruitvat staat op springen Verbazing over Amerikaans amateurisme in Golf-conflict ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 EXTRA PAGINA 17 De Golf-oorlog dreigt te escaleren. Hoofdzakelijk door toedoen van de Verenigde Staten en Frankrijk, die deze week besloten hun vlooteenheden fors uit te breiden ten faveure van een vrije doorvaart voor de tankers en andere koopvaardijschepen, zo luidt de motivatie voor het maritieme machtsvertoon. Iran heeft er de afgelopen dagen geen geheim van gemaakt economische doelen in de Golfstaten aan te vallen als Koeweit - bondgenoot van Irak - onder bescherming van de Amerikaanse marine in staat blijft de olie voor Bagdad te exporteren. Voor de Iraakse president Sadam Hoessein kan dat aanleiding zijn de vuurpauze in de tankeroorlog te doorbreken. Wat onvermijdelijk zou betekenen dat de westerse grootmachten bij het conflict betrokken raken. Onze correspondent in het Midden-Oosten sprak in de Verenigde Arabische Emiraten met Nederlanders en westerse diplomaten die in de afgelopen jaren op de een of andere manier de desastreuze en soms lucratieve gevolgen van het Golf-conflict hebben meegemaakt De kasten in de hypermodern inge richte directiekamer van scheeps werfeigenaar Reinier Meuleman in Dubay puilen uit met foto-albums. Het is zijn hobby. Een verzameling van in kleuren afgedrukte zeesche pen. Maar in de plastic mapjes van die fleurig ogende albums zit nu het menselijkerwijs gesproken treurige resultaat van drie jaar tankeroorlog. door Taco Slagter Forse ronde gaten in de scheepshuid die onschuldig lijken in vergelijking met de volgende foto waarop een totaal ver nielde machinekamer of een navigatie- brug van een supertanker is te zien. Met hier en daar uitvergrote, lange bloedspo ren van de gewonde of omgekomen ma chinist. Geraakt door de scherven van een Franse Exocet-raket, het meest be proefde projectiel in aanvallen op zee schepen, waarmee boven de Golf razen de Iraakse gevechtspiloten kwistig zijn omgesprongen. Meuleman haalt zo af en toe de schou ders op terwijl hij door de albums bla dert. Alsof het vakantiefoto's zijn die hij al te vaak heeft gezien. Het zijn 120 in detail gefotografeerde wrakken die zijn bedrijf 'Albwardy' heeft gerepareerd. Eenderde van alle geraakte schepen die met hulp van sleepboten of op eigen kracht de havens van de Arabische Emi raten konden bereiken. „We hebben er goed aan verdiend", geeft hij toe. „En we zullen nog genoeg te doen krijgen. Het gaat hier met al die Amerikanen, Fransen en Britten uit de hand lopen. Iran en Irak hebben beiden geen baat bij een te lange wapenstil stand in de tankeroorlog. Nu staan er al beschadigde schepen op de wachtlijst. Bij een escalatie zullen de reders via een telefonisch antwoordapparaat te horen krijgen dat er niet vijf, maar misschien wel twintig wachtenden vóór hen zijn". Antwoord Is er reden voor de wereld om de adem in te houden? Aanvankelijk leek het er op dat het incident met een mijn waarop de Koeweitse, maar van vlag veranderde supertanker Bridgeton (voordien Al Rekka) onder Amerikaanse marinebege leiding tien dagen geleden bij het Iraan se eilandje Farsi voer, letterlijk met een sisser zou aflopen. Maar de situatie wij zigde zich snel. De Amerikanen zochten naarstig naar een antwoord op een uit de Eerste We reldoorlog daterende oorlogstaktiek. De Iraniërs hadden al na het succes van één mijn door dat dit de manier is om de 'grote Satan' in grote problemen te bren gen. Het Pentagon vond een in de denk wijze van een supermacht passende op lossing: de militaire spierballen nog meer te laten zwellen. De Amerikaanse marinevloot van 16 schepen wordt binnenkort uitgebreid met het supermoderne slagschip Mis souri, drie ondersteunende oorlogsbo dems en een eskader dat nu opstoomt uit de Indische Oceaan, bestaande uit het voor anti-mij nenhelikopters ge schikte vliegdekschip Guandalcanal met nog eens drie fregatten in het zog. Frankrijk (in diep diplomatiek conflict gewikkeld met de Iraniërs) besloot zijn slagkracht in de Golf op te voeren met het vliegdekschip Clemenceau en drie met geleide projectielen uitgeruste sche pen. Het wordt straks dringen bij de Straat van Hormoes, de nauwe zeeweg naar de Golf. Het zijn hoofdzakelijk de in de Emira ten wonende buitenlanders die zich over de verslechterende ontwikkelingen zor gen maken. Want volgens de veelal goe- vernementeel ingestelde kranten en ra dio- en televisiestations richten de sjeiks hun aandacht in de eerste plaats op de besteding van hun rijkdommen. Uitbrei ding van het bomenbestand en de nodi ge grasveldjes, in hun zanderige minis taatjes lijken belangrijker dan het poli tieke en militaire pokerspel van de Wes terse grootmachten in de Golf. Goed ingevoerd Twee Nederlanders die al jaren in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wonen, willen over de gevaarlijke situa tie in de Golf wel hun mening geven. Ze zijn uit hoofde van hun functie in de re gio goed ingevoerd, maar staan tevens op strikte anonimiteit. Ze zijn bang dat de sjeiks van kleur zullen verschieten als zij, onbekend met het begrip vrije me ningsuiting, het eigengereide commen taar horen. Tenslotte beschouwen de heersers hen als 'gastarbeiders', hoe hoog hun positie in het bedrijfsleven ook is en hoe belangrijk deze hoogge kwalificeerde heren voor de economie van de Verenigde Arabische Emiraten ook zijn. Bovendien vrezen zij repercussies van de zijde van Iran. Hoewel de emiraten de strijd van 'broeder' Irak met zakken vol dollars en herhaaldelijke adhesiebetui gingen ondersteunen, onderhouden de sjeiks omwille van het 'zakelijk even wicht' goede contacten met het regime in Teheran. Je weet maar nooit, moeten de Arabi sche stamhoofden, dagelijks denken als ze hun in militair opzicht weerloze woes tijnkoninkrijkjes overzien. Maar boven al verdienen de emiraten veel geld aan handel met Iran die zelfs dit jaar weer torenhoog omhoog is geschoten. Het emiraat Dubay is vanuit een oude traditie bij uitstek het handelscentrum voor Iran. „Oorlog of geen oorlog", zegt de alhier woonachtige Nederlandse scheepsbouwdeskundige, „dit emiraat heeft gedurende de zeven jaar van de Irak-Iran-oorlog naar Teheran een neu trale positie ingenomen. Dubay probeert het Zwitserland van de Golf te zijn". De zegsman ziet dit emiraat niet on middellijk het slachtoffer worden van Iraanse wraakacties als Irak of de wes terse vioot in de Golf op een of andere manier de tankeroorlog provoceert. Hij vindt het 'bijzonder stom', dat met name de Verenigde Staten zich in het moeras laat wegzakken waarin Koeweit en de Sovjetunie deze westerse supermacht hebben gedreven. „Ze hadden nooit aan die escorte-service moeten beginnen. Bovendien blijkt keer op keer hoe naief de Amerikaanse strijdkrachten zijn, wanneer zij zich in het wespennest van het Midden-Oosten wagen". Stupiditeiten Waar de Nederlandse scheepvaartdes- kundige zich vooral aan ergert is dat - voordat de tanker Bridgeton door een mijn was getroffen - zijn schepen in de zelfde vaargeul hetzelfde was overko men. „Maar die Amerikanen dachten met al hun vuurkracht: dat overkomt ons niet. Bovendien weet ik van heel na bij dat vóór de afvaart van de twee tan kers het zuidelijk deel van de vaarroute wel op mijnen was onderzocht, maar voor de noordelijke Golf was dat om niet goed verklaarbare redenen veronacht zaamd." „En dat was nu uitgesproken de plaats waar het kon gebeuren: een dicht bij de door Iran verklaarde oorlogszone liggen de vaargeul, de enige die in dit ondiepe water Koeweit met de zuidelijke Golf bindt. Notabene ligt daar vlak in de buurt het Iraanse eilandje Farsi, van waar de revolutionaire gardisten al vele malen met kleine bootjes aanvallen op schepen hadden geopend. Ik begrijp weinig van dit soort stupiditeiten". De zich om het onbenullige optreden van de Amerikaanse marine kwaad ma kende Nederlander noemde Koeweit en de Sovjetunie medeverantwoordelijk voor de huidige spanningen in de Golf. Dat is juist. Moskou bood enkele maan den geleden de emir van Koeweit mili taire begeleiding van zijn olietankers aan, toen het voor het emiraat steeds moeilijker werd de olie-export door de Golf ongeschonden op peil te houden. Dat bracht het Witte Huis in stelling. Washington zag niet graag dat de in vloed van het Kremlin in het Midden- Oosten langs deze weg toenam. Er volg de een soortgelijk aanbod van het Penta gon. Koeweit hapte gretig toe. Het land was slim genoeg om te beseffen dat haar kwetsbare positie als directe bondge noot van Irak met twee supermachten aan z'n zijde voor een veel minder hoge politieke prijs veilig te stellen zou zijn. Reserves Maar Washington raakte in last. En niet omdat de olie-export in het alge meen in gevaar was gekomen. „Onzin", zegt de Nederlandse scheepsbouwdes kundige, en met hem westerse diploma ten in Dubay en het verderop gelegen emiraat en hoofdstad van de VAE, Abu Dhabi. „In de oliestroom naar het Wes ten en Japan heeft geen moment een on derbreking gezeten. Koeweit kon door de tankeroorlog wat minder produceren. Maar die verliezen, alsmede die van Irak en Iran, worden ruimschoots goedge maakt door de beschikbare immense re serves in de overige oliestaten van het Midden-Oosten. Door de met de olieprij zen verband houdende quotering van de OPEC zijn de olieproducerende emira ten èn Saoedi-Arabië zelfs gedwongen minder te verkopen". Wie dat uit eigen waarneming kan be vestigen, is een andere Nederlander die eveneens beslist anoniem wenst te blij ven. Hij werkt in Abu Dhabi op directie niveau voor een groot Europees bedrijf, dat de olievelden van Al Zukum en Umm Ash Sha'if voor de kust van het emiraat exploiteert. „Uit deze 500 bronnen haalden we niet lang geleden 500.000 barrels (van 159 li ter) per dag. Nu is de produktie terugge bracht tot 180.000 barrels. De sjeiks ver dienen er zich nog suf aan, maak je geen zorgen. Onze produktiekosten liggen op 2,8 dollar per barrel. Kijk naar de huidi ge olieprijzen, dan kun je de netto winst uitrekenen. De sjeiks moeten doof wor den van de kassabei". Het is tevens de ervaring van de 'olie man' ("noem mij maar zó, jongen") dat de autotochtone bevolking en de 1,3 mil joen voornamelijk uit India en Pakistan afkomstige echte gastarbeiders in de VAE over het algemeen een grote apa thie voor de huidige ontwikkelingen aan de dag leggen. Zo niet de Nederlander. „Ik ben ervan overtuigd dat het fout afloopt. Ik heb me zitten bescheuren toen ik via de televisie hoorde dat de Bridgeton door een mijn was geraakt. In plaats dat de Amerikanen de tankers be schermen, moest dat al lek geslagen schip voorop gaan varen. Een mam moettanker als grootste mijnenveger ter wereld, wie had dat kunnen bedenken. Hoe kon dat nu in godsnaam met een supermacht gebeuren? De ayatollahs la chen zich rot". Geen reden Het taalgebruik van de 'olieman' is vermoedelijk inherent aan de keiharde arbeid op een olieplatform, maar geeft ook iets weer over de woede dat er iets rampzaligs in de Golf staat te gebeuren. „Er was geen enkele reden voor de Ver enigde Staten en welk land dan ook om zich er nu in te mengen", zegt hij. „Mijn analyse is dat die cowboys in het Witte Huis de gelegenheid hebben aangegrepen om Irak voor de nederlaag te behoeden. Maar op deze wijze een bij zonder gecompliceerde oorlog proberen naar je hand te zetten, dat pakt onher roepelijk verkeerd uit. Het is alleen on der internationale diplomatieke druk mogelijk een politieke oplossing te be reiken. Want al stuur je hier duizend ka nonneerboten heen, geen van de partij en zal daarvoor het hoofd ooit buigen". De 'olieman' zou overigens graag zien dat er een einde aan de oorlog kwam. Hij heeft de gevolgen van de tankerslag in de Golf van nabij meegemaakt. Hij was verschillende keren 'off-shore' (buiten gaats) toen in de buurt van een olieplat form een tanker door een Exocet-raket werd geraakt. Nóg dichter bij het gevaar was hij toen vorig jaar november de Ira kezen een platform in het olieveld Abu al Koosh bombardeerden. „Voor dit veld hebben zowel Abu Dha bi als Iran een concessie. De platforms liggen zo dicht bij elkaar dat je elkaar kunt zien. Het was een enorme klap, dat kan ik je verzekeren. Later hebben de Iraniërs uit wraak onze olie-installaties aangevallen. Waarschijnlijk uit brood nijd, omdat de sjeik van Abu Dhabi, die persoonlijk eigenaar van die oliebron is, van de situatie profiteerde door extra hard te laten pompen. Helaas raakten de Iraanse vliegtuigen de bemanningsver- blijven. Er vielen zes doden". Staatsgeheim Sinds die tijd is sjeik Said van Abu Dhabi wel enigszins op zijn hoede. Met geld is alles te koop, dus ook wapens om zijn goudmijnen in zee te beschermen. Het is vermoedelijk een diep staatsge heim, maar een andere goed ingelichte bron in Abu Dhabi onthulde deze week dat rond het eilandje Tash raketten staan opgesteld. Tash dient als overslag station voor de tankers. Het probleem is echter dat waarschijn lijk niemand op het eilandje (ter grootte van Schiermonnikoog) bij machte is die projectielen af te vuren. En ook niet de militairen van de VAE, die hier inder haast zijn gelegerd. De emiraten be schikken over een klein legertje van huurlingen van wie de meesten afkom stig zijn uit Noord-Jemen en het emiraat Oman. Volgens westerse diplomaten in Abu Dhabi zijn deze soldaten slecht ge traind en mag niet worden veronder steld dat ze verstand hebben van gea vanceerde, door radar geleide wapens. Voor wat betreft de door de Chinezen geleverde 'zijderups-raketten' waarmee de Iraniërs sinds de Amerikaanse inter ventie in de Golf de scheepvaart in de straat van Hormuz bedreigen, is het al niet ander gesteld. Aangenomen mag worden dat de Iraanse soldaten nog niet vertrouwd zijn met dit recent geleverde wapentuig. Maar ook al zou dit wel het geval zijn, dan nog lijken de raketten erg onbetrouwbaar. De 'zijderups' is een imitatie van de sterk verouderde Russische Styx-raket die bovendien nog langzaam vliegt en dus gemakkelijk door met computers voorgeprogrammeerde onderschep pingsraketten ver voor het doel zijn neer te halen. De deskundige in Dubay zei er over: „Het is net Chinees vuurwerk, maar het gaat ook wel eens niet af'. Argument "Zijn alle analyses van waarnemers ter plaatse, en van politici in het Westen en andere berichten en commentaren in de wereldpers dan een overschatting van de werkelijkheid? De zich van de ge schiedenis, de politiek en de mentaliteit in het Midden-Oosten bewuste Neder landse scheepsbouwdeskundige vindt dat dit geenszins het geval is. Zolang de Iraniërs met die raketten, mijnenvelden en zelfmoordcommando's in kleine, voor de radar onzichtbare bootjes kunnen dreigen, werkt het en moeten de Amerikanen er rekening mee houden totdat het tegendeel blijkt. Tot zolang bepaalt het hun handelwijze. Dat is het argument voor Iran ermee door te gaan". „Maar een supermacht op deze on voorspelbare manier irriteren is wel le vensgevaarlijk. Het marinecommando heeft met dat simpele mijnincident al zo veel gezichtsverlies geleden dat er onder deze spanningen en een niet te onder schatten militaire eer en trots weinig voor nodig is om het kruitvat in de Golf te laten springen". De vraag is nu wat er de komende da gen kan gebeuren. Hoewel de Amerika nen nog over onvoldoende middelen be schikken om mijnen op te sporen, is de uitdaging praktisch niet te weerstaan de nu op de rede van Koeweit gereedlig gende tankers met lading zo vlot moge lijk naar de Straat van Hormoes te bege leiden. De kans is daarbij niet gering dat een van de schepen weer tegen zo'n drij vende of dicht onder het water verbor gen bol knalt. De Amerikanen zijn nu echter licht in het voordeel. Als de marineleiding er in slaagt het tijdstip van vertrek geheim te houden, dan hebben de Iraniërs veel minder tijd om in de kritieke vaargeul nabij het eilandje Farshi mijnen uit te zetten. Op de heenreis van de tankers hadden zij het voordeel het tijdsverloop van de schepen op de minuut nauwkeu rig te kunnen vaststellen. Mijnen op an dere punten in de vaarwegen overboord zetten heeft voor de Iraniërs weinig zin, want vooral bij Farshi hebben de sche pen vele alternatieve vaarroutes. Bagdad Maar van doorslaggevend belang bij de vraag of een wereldomvattende crisis kan worden voorkomen, is het gedrag van Irak. Bagdad kan de oorlog op het land alleen maar vertragen door ervoor te zorgen dat de Iraanse tankervaart ge stremd blijft. Want zodra de ayatollah's hun olie weer door de Golf kunnen uit voeren - voor Irak is dat niet van belang omdat de export via pijpleidingen ver loopt - levert dat de 'broodnodige' bui tenlandse valuta op waarmee zij de wa penarsenalen weer op peil kunnen bren gen. De Amerikanen denken dat ze de Ira kezen in bedwang kunnen houden. Maar kan president Sadam Hoessein van Irak de verleiding weerstaan een supermacht in actie te brengen tegen zijn vijand? De in deze reportage geciteerde Nederlan ders en Westerse diplomaten uit de Ver enigde Arabishe Emiraten zijn het er unaniem over eens dat het eerder een kwestie van weken dan van maanden is. Scheepswerf-eigenaar Meuleman uit Dubay kijkt aan het eind van het ge sprek nog eens naar zijn fotoverzame ling. Het leed verbeeldende verwrongen staal heeft het cynisme in hem aange wakkerd. „Laat die oorlog nog maar een tijdje doorgaan", zegt hij. Een uitspraak die hem ontvalt omdat hij stellig gelooft dat de internationale politieke wil ontbreekt om aan dit weer zinwekkend conflict een eind te maken. De supertanker Bridgeton (op de achtergrond), geflankeerd door een Amerikaans oorlogsschip, op weg naar Koeweit na op een mijn te zijn gevaren. Beschermd door kledij die bestand is tegen chemische wapens, escorteren Amerikaanse marine-officieren de tanker Bridgeton naar Koeweit. (foto's ap»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17