Geslaagde coup van Argentijnen SPOoTTV Rotterdamse tennissers willen blik verruimen Van den Berg imponeert op Roomburg PSY investeert Nieuwe stunt Canadese vrouwen blijft net uit Dood Dressel heeft geen juridische gevolgen Tijdens open NK tennis ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA H Oogonderzoek moet leiden tot verbeteringen LEIDEN - Ook bij het tennis in Nederland heeft de wetenschap de laatste jaren zijn intrede gedaan. In navolging van het buitenland wordt met behulp van de meest geavanceerde onderzoeksappara tuur gepoogd de vaderlandse top pers en talenten op een hoger plan te brengen. De 'Eerste Rotterdam se Tennis School', (ERTS), die deze week met een delegatie in Leiden neerstreek om aan het toernooi van Roomburg deel te nemen, wil daar bij niet achter blijven. „We onderhouden momenteel intensievè contacten met de Ver eniging Wetenschappelijk onder zoek Sport en Lichamelijke vor ming (VWSL)", vertelt Ruud Best, als conditie- en tennistrainer aan de school verbonden. „Zo hebben ze daar een poosje terug onderzoek gedaan naar de oogfuncties i zou dan omhoog moeten". Aanvan- Blom: „Op één gebied zijn kelijk werd er nog een oplossing uniek denk ik. We hebben voor dit probleem gevonden. Slechts de meest talentvolle spe lers konden, naast de bondstrai- ningen, twee keer per week terecht] in Rotterdam. De Jong-Blom: „Dat bleek voor veel leerlingen niet zelfs i Yo- ga-lerares in dienst die de talenten in groepsvorm ontspanningsoefe ningen geeft. Ergens anders ge beurt dat alleen individueel". De opleiding beschikt op dit mo ment echter nog niet goed te combineren. We besloten gen accomodatie. Om te kunnen vervolgens net als de meeste ten- trainen moet er steeds een hal ge- nisscholen zelfstandig te worden". Yoga Al te rouwig zijn de beide leraren niet over deze stap. „Ik heb nooit zoveel vertrouwen gehad in het be stuur van de bond. Die blauwe bla zers zitten er alleen om macht uit te oefenen, maar van tennis hebben ze geen bal verstand", meent Best. En nu een aantal sponsors tenmin- drie jaar is vastgelegd, kan leerlingen. In Amerika gebeurde er stevig aan de weg getimmerd dat al veel langer, bijvoorbeeld ook worden. Op het moment telt het bij het nationale volleybalteam. En dat werd prompt wereldkam pioen". Dat was natuurlijk niet di rect te danken aan de wetenschap, maar in elk geval zijn de oogfunc ties voor een sporter veel belangrij ker dan voor de gemiddelde bur- Best. „Een tennisser moet heel ontspannen kunnen kij ken. Zijn ogen moeten zich snel op een hard geslagen bal kunnen in stellen, zodat hij deze goed kan re tourneren. Aan de hand van de on derzoeksresultaten kun je dat ver beteren". Tegenstand Toen de tennisschool in 1972 op initiatief van de districtsbond werd opgericht ging het er nog amateu ristisch toe. „Destijds werd er nog maar één keer per week geoefend", weet collega-trainster Annemiek de Jong-Blom. „Maar al gauw werd dat opgevoerd naar twee keer". Toch leverde de opleiding in de loop der jaren al een flink aantal jeugdkampioenen op, zoals Mi- chiel Schapers, Marianne van der Torre en Mark Koevermans. Een verdere uitbreiding van de trai- ningsarbeid stuitte echter op te genstand bij de bond. „Alle leden droegen een bepaald bedrag bij aan de opleiding en dat stituut 16 leerlingen, die op alle mogelijke manieren begeleid wor den. Zo wordt er onder meer aan krachttraining gedaan. De Jong- huurd worden en dat is niet altijd ideaal. Best: „We spelen af en toe wel eens in de Energiehal, maar daar word je gek van al die lijnen. Want naast het tennis worden er nog talloze andere sporten beoe fend". Gelukkig zijn er voldoende wedstrijdenwaarin de 'studenten' het geleerde in praktijk kunnen brengen. Zoals op Roomburg. „We hebben een vijftal sterk bezette toernooien buiten ons district uit gezocht. Op die manier kunnen on ze talenten ook eens tegen andere tegenstanders spelen", aldus De Jong-Blom. Wellicht dat die tegen standers tegenover een toekomstig kampioen komen te staan. HERMAN JOUSTRA VANCOUVER (Reuter) - Canada heeft gisteren by het tennistoernooi om de Federatiebeker in Vancouver niet opnieuw voor een surprise kunnen zorgen. Eén dag na de verrassende overwinning op de Sowjet-Unie be zorgden Helen Kelesi en haar collega's het als tweede geplaatste team van Tsjechoslowakije weliswaar een benauwde middag, maar in het afslui tende dubbelspel van het kwartfinale-duel konden de Oosteuropesè vrouwen toch afstand nemen. Tsjechoslowakije, dat het vandaag in de halve eindstrijd moet opnemen tegen West-Duitsland, had de winst te danken aan Hanna Mandlikova die in Canada niet in actie had willen komen, omdat ze nog herstellende is van een blessure aan het linkerbeen. Maar nadat haar teamgenote Helena Sukova in de eerste partij verslagen was door Kelesi, moest de sterkste Tsjechoslowaakse speelsters alsnog de baan op. In haar eerste optreden sinds twee maanden versloeg de 25-jarige speelster Carling Bassett in twee sets. Even later verscheen ze met Sukova op de baan voor het dubbelspel. Het Canadese koppel Kele- si/Jill Hetherington brak twee keer door de opslag van Mandlikova, ga ven het spel alsnog uit handen en verloren de tie-break met 3-7. Overigens zal Mandlikova in de toekomst hoogstwaarschijnlijk uitko men voor Australië. De 25-jarige Tsjechoslowaakse heeft bij de regering in Canberra een verzoek ingediend tot naturalisering. Ze verwacht aan het einde van dit jaar over een Australisch paspoort te beschikken. Mandlikova trouwde een jaar geleden in Praag met haar landgenoot Jan Sedlak, restauranthouder te Sydney. „In Australië voel ik mij thuis. Voor dat land zou ik graag spelen bij het volgende toernooi om de Federa tiebeker", stelde de nummer één van Tsjechoslowakije in Vancouver. West-Duitsland werd naar de halve eindstrijd geloodst door een zege van Steffi Graf in twee sets tegen haar Argentijnse vriendin en dubbel spelpartner Gabriela Sabatini (6-4, 6-4). De ervaren Claudia Kohde ver sloeg Bettina Fulco in de eerste partij (twee keer 6-2), zodat het verlies in het dubbelspel de Westduitse vrouwen geen pyn deed. Roomburg vriend en vijand door in de kwartfinale van het A-toer nooi de toch veel hoger ingeschatte Nanette Schutte met 6-4,6-0 aan de kant te zetten. Geduldig het spel opbouwend, wachtte zij haar kan sen om tot actie over te gaan af. Vaak was dit echter niet Ten koste van Schutte naar halve eindstrijd Van Overloop nog een bekende uit ook nog wat kansjes. dig omdat Schutte met haar fore- de competitie. Erg slordig spelend, bruggen liet minder moeten opnemen tegen Frank Bit hand regelmatig teveel wilde, waardoor de ballen vroegtijdig richting omheining vlogen. Ook Marie Jose Rutten moest buigen voor het machtige baselinespel van Van den Berg geloven. Een gede gen 6-4, 6-3 overwinning voor Van pakte de tweede reeks met leverde Van Overloop de eerste set met 6-3 in. Daarna wist ze door 6-4. hard te knokken de tweede set met een tiebreak uit het vuur te slepen, r de derde moest zij uitgeblust Jong stopte Remco Heethuis, die Hans Erik Zwaagstra had alle kans om de wedstrijd in zijn voor deel te beslissen. Hij stond in de Niemand minder dan Ivar de derde set met 3-0 en 0-40 voor, toen Smalt afstaan. Tegen Verbruggen had Van den Berg in het B-toernooi was ook Overloop in de eerste set een riante dit geval geen voorspelbare 5-3 voorsprong, de uitschakeling van de als eerste geplaatste Vincent van Gel deren had gezorgd. Door veel hoge doordrukken. Als Verbruggen i Overloop liep maal de stand gelijk weet te trek- kon niet topspinball Toevallig haalde hij het punt bin nen, kreeg de volgende twee bijna kado en daardoor hoop op de eind overwinning. Verbaasd liep Bitter 0Heethuis inderdaad na drie sets met de over- af. Nog geheel gedesillusioneerd gisteren liet zij met haar vechters- systematisch. Heethuis wilde te winning weg; 6-2, 4-6, 6-4. Heethuis te slaan en veel la, slice naar zijn backhand brak I het'Roomburg-avontuur'gisteren ken, is zij op haar gevaarlijkst. Ook Jong het verweer door haar verlies tegen Mariëtte mentaliteit niet Verbruggen begon zij aan het kar wei tegen Annemarie Smalt, de set haar zak te steken: 7-5. In de twee de set waren er voor Van Overloop snel teveel, wat resuteerde i hoog percentage missers: 7-5, 6-3 voor De Jong. Hij zal het vandaag Mark van Eekeren en Jeroen Schuur schotelden het publiek een aantrekkelijke partij voor. Schuur begon hoopvol door de eerste set met 6-2 te winne de degelijkheid de doorslag (2-6, 6-4, 6-1). Maarten Koopman bewees dat wat hij doet op de baan voor veel spelers heel erg moeilyk is. Robert Veldt ging kapot aan het spel van Koopman en kon zelfs zonder een game gewonnen te hebben de kleedkamer opzoeken. Pjotr van Dalfsen versloeg Rei- noud van den Broek op conditie. Van den Broek bleef weliswaar lang bij, maar kon geen vuist ma ken op het beslissende moment. Vol energie schreeuwde van Dalf sen zichzelf zowat naa ning. De eerste twee sets werden onder hoogspanning beslist, maar de laatste verliep snel: 5-7, 7-6, 6-1 voor van Dalfsen. Michael van der Berg kwam te gen Eddy Schol te kort. Net terug gekeerd van een tennistrip iq( Italië kon de Koudekerker geen vuist maken. Schol won met 6-4, 6-3. Jan Siemerink heeft zich op de daarna gaf Europese jeugdkampioenschap- Van Eekeren pen in Marseille geplaatst voor de finale van het troosttoernooi. De Rijnsburger won van Mordagan en Petchey, twee spelers waarvan hij in de winter nog een pak slaag van had gekregen. Siemerink strijd nu om de negende plaats tegen de Zweed Zeile, die in de halve finale teamgenoot Jacco Eltingh ver sloeg. Samen zyn Siemerink en El tingh doorgedrongen tot de halve eindstrijd van het dubbeltoernooi, waarin zij het opnemen tegen een Engels duo. JACQUELINE VAN WIJK MAINZ (SID) - De Westduitse atle te Birgit Dressel kreeg op de dag van haar dood in de Universiteits kliniek van Mainz een verhoogde dosis van vijf gram metamizol, een pijnstiller, en had mogelijk gered kunnen worden. Ondanks die alar merende conclusie zal het overlij den van de meerkampster op 10 april geen juridische gevolgen heb ben. Het openbaar ministerie in Mainz publiceerde gisteren een 120 paginaé tellend rapport. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat artsen veel fouten hebben gemaakt", verklaarde Her mann Dressel, Birgits vader. Het rapport is opgesteld door de hoog leraren Wagner (Homburg) en Mat- tern (Mainz). Het onderzoek naar de oorzaken van de geheimzinnige dood van de atlete, waarvoor aan vankelijk iets meer dan een week was uitgetrokken, duurde drie maanden en drie weken. Birgit Dressel, een 26-jarige sportlerares, eindigde vorig jaar in Stuttgart als vierde tijdens de Eu ropese titelstrijd op de zevenkamp. Op verzoek van haar trainer en vriend Thomas Kohlbacher werd de atlete twee dagen voor haar dood wegens spit met injecties be handeld door de orthopeed en sportarts Jürgen Knapmann. Op 10 april werd zij naar de Universiteits kliniek verwezen. Daar zou haar een overdosis van metamizol (twee ampullen met een cocktail van het preparaat buscopan) zijn toege diend. Volgens het rapport is die pijnstiller „mede de oorzaak" voor de noodlottige afloop. Zeventien dagen na de dood van Dressel heeft het Westduitse mi nisterie van gezondsheidszorg het middel uit de handel genomen. Er waren een aantal soortgelijke ge vallen met dodelijke afloop ge weest. „Voor mij staat vast dat Bir git het slachtoffer is geworden van de pharmaceutische industrie", oordeelde vader Dressel toen. Citaat uit het gepubliceerde rap port: „Het toedienen van de pijn stiller leidde binnen twee uur tot een schocktoestand; waarin een aantal organen niet meer functio neerde. De indicatie voor de be handelwijze was twijfelachtig. De dosis was verhoogd, in strijd met de aanbevelingen van de fabri kant." HILVERSUM (GPD) - De meeste deelnemers aan het dertigste Melkhuisje-toernooi hoe ven nauwelijks kosten te maken. De tennissers die er al in de eerste ronde van de open Nederlandse kampioenschappen werden uitgeslagen pikten nog altijd ruim 2500 gulden mee en bovendien wordt het verblijf in het Gooi volledig betaald door de organisatie. De Argentijnse tennisprofs echter geven de laatste dagen toch behoorlijk veel geld uit. Want telefoneren in Hilversum is voor eigen rekening en er wordt wat afgebeld met het thuis front. - 'Bengo' schreeuwt het uit na zijn overwinning op de Westduitser Carl- Uwe Steeb en kan even later zijn moeder in Buenos Aires melden dat hij de halve finale van Open NK heeft bereikt. (foto anp» EINDHOVEN (ANP) - Bonds- manager Rinus Michels opent vandaag in Geldrop het jeugdin ternaat van PSV. Voorzitter Jac ques Ruts van de Eindhovense eredivisieclub verklaarde giste ren tijdens de jaarlijkse persdag dat dit instituut mede tot stand kon komen omdat een deel van de opbrengst uit de verkoop van Ruud Gullit er in is geïnvesteerd. Voorlopig zullen dertien spelers naast hun schoolopleiding er ook als voetballer worden gevormd. Het instituut heeft een capaciteit voor zeventien jongens. De praeses van PSV benadruk te dat zijn club de activiteiten voor het aantrekken van een technisch manager heeft ge staakt. Eerder had de leiding contact met Ernst Happel, Georg Kessler, Rinus Michels en met IFK Göteborg. Toen bleek dat die vereniging zijn trainer-coach Bengtsson voor langere tijd' aan zich wilde binden besloot PSV niet langer te zoeken naar een vervulling van de vacature- Kraaij. Guus Hiddink neemt de functie waar. De landskampioen is erin ge slaagd drie nieuwe subsponsors aan zich te binden, waardoor het aantal subsponsors van PSV op acht komt. Hoewel de Brabantse vereniging verwacht voor het ko mende seizoen tenminste weer 15.000 jaarkaarten te verkopen vormen de recettes nog slechts veertig procent van de inkom sten die PSV nodig heeft om zijn voetbalhuishouding draaiende te houden. Naar de oorzaak van scheurtjes in de betonconstructie van de hoofdtribune van PSV zal een verdergaand onderzoek worden ingesteld. Nadat het euvel was ontdekt, hebben achtereenvol gens een combinatie van een ar chitect- en constructiebureau alsmede een ingenieursbureau onderzoek verricht. TNO heeft de bevindingen van commentaar voorzien en advies uitgebracht. Een afdoende verklaring voor het euvel werd echter niet gege- Er is inmiddels een ondersteu- nings-constructie geplaatst, die vrijwel alle optredende krachten van het dak van de tribune over neemt. Mede daardoor kan PSV zondag 16 augustus de competi tie in eigen huis tegen FC Den Bosch beginnen. Inmiddels heeft de landskampioen voor het PSV-toernooi van 1988 als eerste club AC Milan, de vereniging van Ruud Gullit en Marco van Basten gecontracteerd. De Zuidamerikanen hebben name lijk niet alleen in kwantitatief, maar ook in kwalitatief opzicht het Hilversumse evenement naar hun hand gezet en dat willen ze natuur lijk laten weten. Van de vijf Argen tijnen, die maandag aan de Bussu- mergrintweg begonnen, haalden gisteren liefst drie de halve finales. Met als logisch gevolg dat min stens één Argentijn morgen in de eindstrijd mag proberen in de voet sporen te treden van Guillermo Vi las, die het toernooi twaalf jaar ge leden voor de tweede achtereen volgende keer won. In de twee edities na de prestatie van de 'poeët van de pampa's' wa ren zijn landgenoten Cano en Alva rez nog wel verliezende finalisten, maar sinds '78 is het Melkhuisje een Europese aangelegenheid ge worden. Met uitzondering van 1980, toen Haroon Ismael uit Zim babwe verrassend deel uitmaakte van het sluitstuk, werden alle Hil versumse finales bezet door Euro peanen. In '83, '84 en '85 stonden zelfs zeven spelers van dit conti nent bij de laatste acht en vorig jaar duldden ze helemaal geen in dringers in de kwartfinales. Geluk Maar ditmaal hebben de Argen tijnen de macht radicaal overgeno men op het Melkhuisje. Met (in theorie) kopman Martin Jaite als belangrijkste troef. De nummer vijftien van de wereld zorgde er gisteren voor dat het reisschema van de Rus Andrej Tsjesnokov- de terugvlucht naar Moskou stond reeds voor vandaag gepland - niet hoefde te worden herzien en moet nu met zijn landgenoot Guillermo Perez-Roldan uitvechten wie de ze kere Argentijnse finalist wordt. Het zeventienjarige talent be dwong de Oostenrijkse titelverde diger Thomas Muster na een prima partij (7-6, 1-6, 6-1). Van de halve finalisten heeft de blonde Jaite tot dusverre de beste indruk achtergelaten. De specialist op trage banen verspeelde als eni ge nog geen set op het Melkhuisje en is bovendien aan een zeer con stant seizoen bezig. Welk gravel toernooi hij tot dusverre ook af werkte (in totaal tien), hij haalde minstens de laatste acht. Met uit zondering van de open Franse titel strijd op Roland Garros, waar Jaite 'slechts' de vierde ronde bereikte. Eduardo Bengoechea is wat min der stabiel, maar na Hamburg, Flo rence en Gstaad behoort hij nu ook in Hilversum tot het beste kwartet. Een finaleplaats, laat staan een toernooizege, zat er echter nog nooit in voor 'Bengo', die nu toch al tien jaar prof is. „Dat wordt dus wel eens tijd", lachte de 28-jarige Argentijn, die gisteren in de spe- lersruimte via de telefoon genoeg te vertellen had aan zijn moeder in Buenos Aires. Bengoechea maakte heel wat tongen los door tegen de Westduitser Carl-Uwe Steeb liefst zes matchpoints te overleven en de partij daarna alsnog te winnen: 3-6, 7-6, 6-2. Met meer geluk dan wijsheid, dat wel, besefte ook de emotionele top- veertigspeler, die regelmatig de handen dankend ten hemel hief. Die hulp van boven zal de niet ge heel fitte Bengoechea - hij heeft al lang last van een liesblessure - vanmiddag minstens zo hard nodig hebben tegen Miloslav Mecir, de enige maar tevens invloedrijkste persoon om de Argentijnse coup nog te verijdelen. De Slowaak re kende gedecideerd af met Horst Skoff, wiens (geringe) gevoel voor humor - hij serveerde een keer on derhands - na afloop geheel ver dwenen bleek toen hij zich ver voegde bij toernooipenningmees- ter Hans Back. Onbeschoft ADVERTENTIE a.s. zondag 2 augustus S.J.C. VOLENDAM (eredivisie) aanvang 14.30 sportpark Lageweg Noordwijk tige jongen en allesbehalve popu lair is bij zijn collega's, had wegens vloeken een waarschuwing gekre gen van de Westduitse prof- scheidsrechter Rudi Berger, die ui teraard dondersgoed verstond wat „scheisse Hollander" betekende. Gezien Skoffs eerdere gedragingen op de baan - tegen Oosting bijvoor beeld kreeg hij een waarschuwing wegens tijdrekken - werd de hoog te van de boete bepaald op liefst vijfhonderd dollar. Dat diende verrekend te worden met zijn verdiende prijzengeld (in clusief de dubbel zo'n 9500 gul den), maar daar Back net naar de bank was gegaan om cheques te halen, moest Skoff wachten. En dat beviel de Oostenrijker, die „de trein moest halen", allerminst Toen Back terugkeerde, was Skoff in een knallende ruzie verwikkeld met toernooibaas Piet van Eijsden over de hoogte van de boete. Uiteindelijk betaalde Skoff het verschuldigde bedrag maar uit ei gen zak, waarna hy „eiste" dat een auto hem naar zijn hotel zou bren gen. „Jij hebt helemaal niets te ei sen, jij vraagt keurig of er mis schien een auto beschikbaar is", beet Back de speler uit Klagenfurt toe. „Wat denkt die onbeschofte vlerk wel?", aldus de Hilversum mer na het incident. Dan zijn naar huis bellende Argentijnen toch heel wat makkelijker klanten... VOETBAL - Arnold Griffith speelt de komende twee seizoenen bij Fortuna Sittard. De 25-jarige spits tekende deze zomer een contract bij Telstar. De eerste-divisieclub besloot hem echter in ruil voor een schadevergoeding van 100.000 gul den te laten vertrekken naar Lim burg. WIELRENNEN - René Pynen heeft gisteravond het eerste ge deelte van de Nacht van Simpel- veld gewonnen. Hij was in de der- ny-koers over twee manches (20 minuten plus twee ronden) achter gangmaker Nop Koch iets beter dan Cees Priem. De Zeeuw zat aan de rol bij Bruno Walraven. Peter Harings werd derde. ZATERDAG 13.30-18.05 BBC 1 Grandstand. Met: polo (David Gold Cup), showjumping (Hickstead, Derby meeting), motorracing (British GP te Si- verstone), zwemmen (National Long Course) en paardenren nen vanuit Goodwood. 14.35-15.35 SKY NHL Ice Hockey: reportage van de ijs- hockeywedstrijd: Edmonton- Calgary Flames. 15.30-17.30 SCH Super Sport. Met horse racing vanuit Ascot en om ongeveer 16.30 Amerikaans honkbal: de wed strijd California Angels-Detroit Tigers (herhaling van vrijdag). 15.35-16.45 SKY Internatio nal Motor Sports. Met auto sport: de Zweedse rally en mo torsport: de Grand Prix van Australië voor 250 cc en 500 cc motoren. 18.05-19.00 Did 1 Sport- schau: met o.a. Bundesliga- voetbal. 19.00-20.00 Did 3 Sport im Westen. 21.50-22.05 BRT 1 Sport op Zaterdag. 21.55-23.10 Did 2 Das Aktuel- le Sport-Studio. 22.45-23.45 Ned 2 Avro's Sportpanorama. Met een sa menvatting van de halvefinales van het Open Nederlandse Tenniskampioenschap vanuit Hilversum 22.50-23.05 BBC 1 Sport. 23.15- Did 2 Die Sport-Re- portage: verslag van de tenis- kampioendschappen om de Federation-Cup (halve finale) vanuit Vancouver. ZONDAG 13.00-17.00 Ned 2 Sportpano rama. Rechtstreekse reportage van de finale in het Open Ne derlands tenniskampioen schap op de banen van het Melkhuisje vanuit Hilversum. 14.30-19.45 BBC 2 Sunday Grandstand. Met motorsport (GP-races), zwemmen (Long Course), paardesport (Sil Cut Derby) en cricket (Somerset te gen Glamorgan). 14.35-15.35 SKY US College Football '87: met de wedstrijd Texas Christian University- University of Texas. 15.30-17.00 SCH Super Sport: een verslag van de Duit se Grand Prix voor formule-1 wagens. 15.35-16.35 SKY VFL Austra lian Rules Football. 17.17-18.10 Did 2 Die Sport- Reportage. Met tennis om de Federation-Cup (Vancouver) en de Duitse Derby (Berlijn). 18.10-18.40 Did 1 Sportschau 19.00-19.55 Ned 2 Studio Sport. 19.50-19.57 Did 1 Sport- schau-Telegram m 20.05-20.35 BRT 1 Sport- weekend. MAANDAG 09.30-10.00 SCH Tennis That Counts: tenniscursus.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13