'Mensen hebben er begrip voor als ze worden bekeurd' Door de plassen en de prut naar resten van het verleden Recreatiegebied Vlietlaiid bij Voorschoten/Zoeterwoude nu eigen politiepost rijk Excursie opgravingen nabij militair vliegveld Valkenburg PAGINA 11 De postcommandant van het Zoeterwoudse politiekorps, A. Roozenboom. met mobilofoon voor de porto-cabine op recreatiecentrum Vliet- land. 'We willen het publiek de garantie geven dat wanneer het echt nodig is er politie is'. <f0to Wim Dijkmar ZOETERWOUDE/V OOR- SCHOTEN - Door het slech te zomerweer zullen weini gen het gemerkt hebben, maar sinds 12 juni heeft re creatiegebied Vlietland een politiepost. Zij is onderge bracht in een porto-cabine bij het surfstrand en biedt op zomerse zon- en feestda gen plaats aan een Zoeter woudse en een Leidschen- damse agent. door Paul van der Kooij De twee houden daar in grote saamhorigheid zitting en onderne men vanuit het gebouwtje met de vlag regelmatig patrouilles op wa ter en te land. De gemeente Leid- schendam, op wier grondgebied de plassen liggen, levert hiervoor een boot. De rijkspolitie van Zoeter- woude, Hazerswoude en Benthui zen stelt een auto beschikbaar, aangezien het droge, maar drukke noordelijke deel van Vlietland Zoeterwouds is. Deze samenwerking is uniek in politieland en spot met de grenzen van de samenwerkingsgebieden: terwijl Leidschendam tot de Haag se regio behoort, werkt Zoeterwou- de samen met korpsen uit de Leid- se regio. Betrokkenen hebben ech ter geen moment getwijfeld. Ze za gen aankomen dat met het gereed komen van vijvers, weides, mid- getgolfbanen en navens op Zoeter wouds grondgebied, de 'Vlietland- se recreatie' niet langer een Leid- schendamse aangelegenheid zou zijn. Hoog tijd kortom voor duide lijkheid in het woud van verorde ningen en bevoegdheden. Grens Zonder passende afspraken zou de horeca op het grondgebied van de ene gemeente op andere tijden open mogen zijn als collega's die net aan de andere kant van de Vin- kesloot een plekje hebben. Het op roepen van ambulances en brand weerwagen was, doordat de twee gemeenten bij andere diensten zijn aangesloten, een chaos geworden. De politiekorpsen hadden elkaar op het ene moment in de weg kun nen lopen en op een ander moment sterk gemist kunnen worden. Strikt juridisch gezien mochten agenten niet op eikaars grondge bied bekeuringen mogen uitschrij ven en dienden ze bij diefstallen re gelmatig naar de ander te verwij zen. "Alleen bij noodzaak zou dat niet gelden, maar dan is de vraag: wat is noodzaak?", schetst de postcom- mandant van het Zoeterwoudse korps, A. Rozenboom, een van de dilemma's. Nadat de brigadier van het Leidschendamse korps vorig jaar september het balletje aan het rollen bracht, voerde Rozenboom de besprekingen namens zijn korps. De twee heren uit het mid denkader konden snel spijkers met koppen slaan omdat ze allebei 'uit de praktijk praatten' en hun wen sen parallel liepen. Rond de jaar wisseling lag een werkplan op ta fel. Hierin staat hoeveel materiaal en manschappen de korpsen leve ren en waar ze prioriteit aan geven. Tijdens de patrouilles te water letten agenten vooral op te snel va rende motorboten, tijdens de tochtjes te land gaat de aandacht in de eerste plaats naar foutparkeer- ders. De automobilisten in overtre ding krijgen direct een bon omdat er volgens de politie voldoende parkeergelegenheid is rond het uit dijende recreatieterrein. Het plan werd begin dit jaar bij geschaafd door de korpschefs, waarna de burgemeesters van Zoe- terwoude en Leidschendam zich erover bogen, samen met de Offi cier van Justitie. Een ruime maand later kon de eerste oefening wor den gehouden. Een uitvalbasis ont brak toen nog en de dienstdoende dienders noemden dat "een duide lijk gebrek". Na wat spoedoverleg hadden Leidschendam en provin cie, eigenaar van het recreatiege bied, half juni een porto-cabine ge regeld. Het bouwwerk staat op Leid- schendams grondgebied, niet ver van het eveneens 'Leidschendam se' paviljoen. Op het moment dat de agenten een ritje of rondje ma ken, kunnen mensen dus makke lijk vanuit de witte horeca-gelegen- heid het Zoeterwoudse of Leid schendamse politiebureau bellen. De mensen daar nemen via de mo bilofoon contact op met de pa trouillerende Hermandad, zodat die binnen enkele minuten bij de uitrukpost is. De post meet twaalf bij drie me ter, is sober ingericht en moet straks ook plaats bieden aan de EHBO en de reddingsbrigade in oprichting. Door die samenvoe ging maakt de politie makkelijker haar tweede taak waar, het bemid delen bij hulpverlening. Via haar goede mobilofoon- en andere ver bindingen kan ze, wanneer er een fietser valt, direct een ambulance bellen. De ambulancediensten van Leiden en Voorburg regelen on derling wie het beste kan uitruk ken en staan tijdens het ritje in ver binding met de politie van Vliet land. Dat is geen luxe omdat de smalle toevoerwegen van het recreatiege bied totaal niet berekend zijn op drukke dagen. "Vooral de situatie op de Vlietweg vanaf Leiden is nog wel eens problematisch", zegt het Zoeterwoudse hoofd. "Stel nu dat die weg compleet vast zit, dan kun nen we een andere ambulance bel len die de rijksweg neemt en via de afrit van rijkswaterstaat naar Vliet land gaat". En wanneer al deze mo gelijkheden afvallen, kan het pon tje bij de Voorschotense ijsbaan nog soelaas bieden. Door het slechte weer hebben dergelijke situaties zich dit jaar nog niet voorgedaan, maar de agenten zijn alert en rapporteren al hun Vüetlandse ervaringen. Zo meldt het rapportenboek van 12 ju ni dat de politie 'enige verbalen heeft uitgeschreven voor fout-par- keren' en 'een proces-verbaal uit deelde voor een niet-geregistreer- de boot'. Een controle van vaarver- gunningen en viskaarten leverde niets op, hulpverlening wel: afge dreven surfplanken werden weer in de koers getrokken en de dames die hun autosleutels in het contact hadden laten zitten, konden door de handige handen van de Her mandad toch hun auto in. Leuke diensten "Het zijn leuke diensten", kijkt Rozenboom terug. "Het is mooi weer en je hebt te maken met men sen die een dagje uit zijn, goedge mutst zijn". Ook foutparkeerders zouden volgens hem beschaafd reageren op een toegeschoven bon: "Ze hebben er alle begrip voor, we ten dat iets verderop meer dan ge noeg parkeergelegenheid is". De agenten van zijn korps laten zich dan ook maar al te graag in roosteren op een Vlietland-zondag, blijven actief meedenken over eventuele verbeteringen en willen graag een vaardiploma halen. Nu is het besturen van een boot een pri vilege van de Leidschendamse col lega's, die al veel langer te water actief zijn. Ook met overwerk heb ben ze geen moeite: officieel duurt de Vlietland-dienst van negen tot zes uur, maar wanneer de zomer avond warm en druk is, blijven agenten gewoon wat langer. "Wij willen het publiek de garan tie geven dat wanneer het écht no dig is, de politie er is", aldus Ro zenboom. "Dat geeft doorgaans een veilig gevoel". Toch zijn er en kele uitzonderingen: op de dag van de Zoeterwoudse wielerronde zag het plaatselijke korps geen kans naar Vlietland af te reizen en nam Leidschendam het gebied in de surveillance op. Tijdens een Leid- schendams popfestival liet het Leidschendamse korps het afwe ten en hield Zoeterwoude een ex tra oogje in het zeil. Rozenboom: "Die één man per korps is precies uitgekiend. Dat kan nét. Twee man per korps kun nen we niet missen, we krijgen er immers niemand voor terug". Met een beperkt budget heeft dat niets te maken. Volgens de Zoeterwoud se postcommanant hebben de twee korpsen geen limiet gesteld aan het aantal Vlietland-dagen en kun nen ze zelfs al acte de présence ge ven op een gigantisch mooie fe bruaridag. Toch geeft Rozenboom toe dat de situatie, bij een aanhoudend mooie zomer, knellend kan wor den. Dit jaar dreigt dat natuurlijk niet in het minst. De postcomman- dant vraagt zich zelfs af of de korp sen voldoende stof zullen hebben voor de evaluatie in het najaar. Aandachtige toeschouwers bekijken vol aandacht het werk van de archeologen. VALKENBURG - Saskia van den Berg is er wat ver rast over. Een leuk aantal belangstellenden - een groepje van ongeveer 25 per sonen - heeft zich die mid dag aan de Torenveldlaan gemeld voor de excursie naar de opgravingen nabij het militaire vliegveld in Valkenburg. "Het ziet er dreigend uit, het kan elk mo ment gaan regenen en dan nog zoveel deelnemers, dat vind ik leuk". door Kees van Kuilenburg Van den Berg is een van de vrijwilligers die een flink deel van hun vrije tijd doorbrengen met archeologisch onderzoek. In het Rijndorp wordt sinds twee jaar onderzoek gedaan naar de restanten van een zogenaamd castellum (een militair kampe ment) en een daarbij gevestigd klein dorpje. Inmiddels hebben de onderzoekers al goede resul taten geboekt en zijn er leuke vondsten gedaan. De deelnemers krijgen voordat de rondleiding begint - overi gens is dat de derde excursie al die dag - in de kantine een korte inleiding waarbij Saskia van den Berg iets vertelt over eerdere vondsten op andere plaatsen in Valkenburg. Ook komt een klein stukje wetenschap aan de orde, wanneer zij schetst welke tech nieken er bij het onderzoek wor den gebruikt om te bepalen uit welke periode een bepaald voor werp stamt. In de kantine is het voor een groot aantal deelnemers een wat te lange zit. Je ziet duidelijk de aandacht van velen verslappen, ondanks het enthousiasme waar mee Saskia haar kennis onder de aandacht van haar 'klanten' pro beert te brengen. Slechts een en keling wil meer weten over het verleden, de rest wil maar zo snel mogelijk het veld in om zelf eens zien wat de onderzoekers aan het doen zijn. Laarzen Ook dit is echter niet zo sim pel. Door de overvloedige regen val van de laatste weken is het terrein bijna veranderd in een moeras en blijkt een stel laarzen zeer noodzakelijk. Een schoeisel keuze voor die middag waar maar een deel van de deelnemers nadrukkelijk rekening mee heeft gehouden, maar anderen kunnen gelukkig een beroep doen op de in de kantine aanwezige 'voor raad' laarzen. Na dit korte oponthoud kan de rondleiding beginnen. Ondanks dat ze nadrukkelijk zegt een 'to tale leek' te zijn heeft Saskia van den Berg toch een grote hoeveel heid kennis in huis. "Veel luiste ren en lezen", zegt de Amster damse, die sinds vorig jaar aan de opgravingen meewerkt. "Nie mand had tijd om die rondleidin gen te doen en toen heb ik me maar opgegeven", zo verklaart zij haar functie als gids. Zij is af gestudeerd aan de Reinward Academie in Leiden en is op zoek naar een baan. "In afwach ting van een job, heb ik mij aan gemeld voor dit project. Tenslot te leer je overal wat en de kennis die je opdoet kun je wellicht ook elders gebruiken, ook al heeft het niets met je vak te maken". Tijdens de rondleiding blijkt dat de 'gravers', ondanks de aan wezigheid van een graafmachi ne, minutieus werk doen en op sommige plaatsen zelfs met een klein borsteltje of troffel bezig zijn de zojuist gevonden voor werpen van de taaie klei te ont- Hnpn Orion Uit het verhaal van Saskia van den Berg blijkt dat Valkenburg zo kort na het begin van onze jaartelling een tamelijk groot mi litair kampement binnen haar grondgebied heeft gehad. "Er is bijvoorbeeld komen vast te staan dat er een graanpakhuis heeft ge staan waar voor ongeveer 1000 militairen graan kon worden op geslagen. Dat is duidelijk gewor den uit graanresten, die bij de opgravingen zijn aangetroffen. Aan de hand van de gevonden resten van palen, kon nauwkeu rig worden bepaald hoe dat pak huis er uit heeft gezien", zo ver telt Van den Berg, terwijl haar uiteenzetting wordt onderbro ken door het geluid van een op stijgende Orion van het vliegkamp. Duidelijker kan het verschil met het verleden op dat moment niet worden gemaakt, zo aan de rand van die 'werkput'. Overigens was dat graan waar schijnlijk niet alleen bedoeld voor de 'Valkenburgse Romei nen', maar werd het ook gedistri bueerd naar andere kampemen ten van de toenmalige bezetter van ons land op diverse plaatsen langs de Rijn. Als gevolg van de aanwezigheid van die militairen vestigden zich ook handelsmen sen in het Rijndorp. "Er zijn ook restanten van een bakkerij, pot tenbakkerij en andere beroepen gevonden", zo vertelt Saskia van den Berg haar toehoorders, die duidelijk onder de indruk zijn van wat zij hier horen en zien. "Ik vond vroeger op school ge schiedenis maar niks, maar dit is prachtig", aldus één van de deel nemers aan de excursie. Niet cadeau Overigens krijgen zij het gratis kijkje in de Valkenburgse ge schiedenis niet cadeau. De onge veer een uur durende tocht door het terrein, waar binnen enkele jaren de nieuwe weg Katwijk- Leiden wordt aangelegd, is niet gemakkelijk. Soms moeten er diepe plassen en taaie prut wor den overwonnen om bij een vol gende werkput te komen. Maar de meesten zetten dapper door en zonder mopperen zakken ze tot ver over hun enkels in de modder. Slechts een enkeling verdwijnt na op een wat droger stukje te zijn gekomen weer naar het vertrekpunt, zonder het laat ste deel van de rondleiding af te wachten. Dat deel brengt de deelnemers naar een plaats waar uit be- schoeiingsresten in de afgescho ven grond duidelijk is te zien dat daar rond het begin van onze jaartelling de Rijn stroomde. "De Rijn was toen duidelijk een 'wan delende rivier', zo is uit het on derzoek van de archeologen ge bleken. Ook dichter bij de huidi ge bedding van de rivier zijn res ten van een schoeiing gevon den", zo vertelt Saskia van den Berg. Aan het eind van de rondlei ding blijkt dan ook duidelijk dat de wat moeilijke tocht niet voor niets is geweest en velen maken dan ook gebruik van de moge lijkheid om nog wat vragen op Saskia af te vuren. Ook het bakje met lectuur over de opgravingen is sterk in trek. De rondleidingen worden ook nog in de maanden augustus en september op de woensdagen gehouden. Voor geïnteresseerden de laatste kans om een kijkje bij de opgravingen te nemen, want waarschijnlijk al volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van de weg en zul len de resten van het verleden voorgoed verdwijnen. Deelname aan de excursie is gratis. Voor opgave of nadere inlichtingen kan worden gebeld met Saskia van den Berg, telefoon 01718- 15833. ZATERDAG 1 AUGUSTUS optreden van Han Weller- dick, vanaf 18-00 uur, restau rant De Drie Eenen, Zuidein de, Roelofarendsveen. Katwijk eerste dag tennistoernooi, tennispark Duinlust, Sport- laan, tot 21.00 uur. stoomtreinritten door de Zuidduinen, vertrek ieder heel uur tot 17.00 uur, vanaf Vrieze Wei. Chinees Staatscircus, ter rein Groenoordhallen, 15.00 en 20 15 uur. wandel-orgelconcert, 15.00 tot 15.30 uur, Hartebrugkerk. rommelmarkt, Ijs- en Eve nementenhal, Vondellaan, tot 17.00 uur. open Leidse tenniskam pioenschappen, tennispark Roomburg, aanvang 9.00 Nieuwkoop film in Elleboogvaart, aan vang 14.00 uur. Noordwijk zomerkermis met div. atracties. Wantveld, tot 23.00 openlucht-simultaan- schaakwedstrijd met inter nationale schaakgrootmees ters, aanvang 18.00 uur, Vuurtorenplein. live countrymusic-dans- avond met Wanted, aanvang 21.00 uur. Lido-theater, Prins Bernhardtstraat. Noordwijkerhout grote boedelverkoop, 11.00 uur, Havenstraat, Dorps straat, Viaductweg. Rijnsburg - Leiden - Noord- wijk Rijnsburgs Bloemencorso, start in veiling Flora. Ryns- burg 13.00 uur; aankomst Kon. Wilhelminaboulevard, Noordwijk, 20.30 uur. Rijnsburg Bloemen rolstoelmarathon 1987, aanvang 14.00 uur. Taptoe Rijnsburg voor het raadhuis, 20.30 uur. ZONDAG 2 AUGUSTUS Chinees Staatscircus, ter- Groenoordhallen, 15.00 film over Tibetaans-boed- histisch kloosterleven, 15.00 uur, Rijksmuseum voor Vol kenkunde. fietstocht Amstelrit over 35 of 65 km, start 9.00 tot 9.30 uur, kantine Swifttoer. Noordwijk competitie zeilen v Zeilver. Noordwijk, 13.30 uur voor de boulevards. Oud-hollandse markt en draaiorgel-muziek, 13.00 tot 18.00 uur. Vuurtorenplein. expositie praalwagens Bloemencorso, hele dag. de Kon. Wilhelminaboulevard. MAANDAG 3 AUGUSTUS Dorpshuis, Dorpsstraat,a vang 19.30 uur; aanvang ker mis 20.00 uur. Alphen hutten bouwen, 9.00 uur op het terrein Nieuwe Sloot. ren, Merenwijk, grote zaal Dienstencentrum, Rosmolen 6, t.o. de bibliotheek, zaal open 13.30 uur. Nieuwkoop vakantiespelen; plakken, knutselen, schminken, 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 16.00 uur, Elleboogvaart. vakantie-schilderweek. Over de drempel, info. Coby van Wijk, 01725-3178

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11