je Mimi Heratö Smid Mans: 'Vuur fascineert altijd' U.S. ships' pass safely1 by missiles DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND PARAPLUHANGEN IN RIJNSBURG Nieuwkoopse museum geeft overzicht boerensmeedkunst Block of clinic's funds stirs anger PAGINA 10 Will REGIO ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 I I Ja, zend mij het Leidsch Dagblad naam' gedurende 7 weken voor 25,-. Ja, ik wil een: maand ab. straat S (automatische betaling) a 23,25. postcode:plaats I kwartaal ab. a 68,95 telefoon:ivm bezorg kontrole halfjaar ab. a 137,90 bank of girorekening: jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb (j kUnt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad LefdschDagb^kadè. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. RIJNSBURG - In Rijnsburg werden gisteren in het kader van de feestweek een aantal sportieve activitei ten gehouden. Op het plein voor het gemeentehuis stonden zogenaamde recordwedstrijden op het pro gramma. De deelnemers konder onder meer op een kunststier rijden, paraplu-hangen en aan het van de televisie bekende bibberstaalspel deelnemen. De wedstrijden werden door de oranjevereniging georganiseerd in samenwerking met het open jonge rencentrum 't Kraaienest. Eerder op de avond stond een wandeltocht door Rijnsburg en omgeving op het programma. Voor de jeugd werd in het open jongeren centrum een disco georganiseerd. Medewerkinfg ver leende de groep Shannah uit Den Helder. Vandaag wordt de feestweek besloten met een vis wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal, een taptoe voor het raadhuis en een lampionoptocht. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218611, spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter, tel. 125096, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th.Bergmeier, tel. 121701, spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uu tot 24 uur: F.B.Kruis, Klaproos 34, tel. 126371, spreekuur: Minnebroe- dersgracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruijne, Kern- straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: H. Landman, Kern straat 11, tel. 120412. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: J.&R. Zaaijer, tel. Medische Diensten 316008, spreekuur: R.P. Geerlingspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: D. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: J.L. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel. 173964. Leiderdorp za en zo: dr Lesuis, tel 221467. spreek uur: beide dagen van 12.30 tot 13.00 uur, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond L. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 31/7 tot vr 7/8 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 071-763134. Apotheek Linnaeus, Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel 071-173330. Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 156, TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215, doet dienst in eigen praktijk. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410Ö50, doet dienst in eigen praktijk. Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, tel. 18221, spreekuur van 17.30 tot 18.00 uur. "Prettig werk", vindt Mans "net als in het museum hier. De bezoekers willen het allemaal eens zelf proberen, ook de meis jes. Bij de kandelaar, waar ik dik wijls mee begin, kan ik drie ver schillende technieken laten zien, zowel op het aanbeeld als in de bankschroef. Voor schoolklas sen heb ik wel letters gemaakt, ook allemaal uit een stuk. Zelf heb ik nog tot het einde van het jaar opdrachten, maar dat doe ik niet hier in het museum. Vroeger toen er nog geen elektrisch licht was, moet zo'n smederij met een smid met opgerolde hemdsmou wen die in wolken rook en roet het gloeiend ijzer bewerkte, voor buitenstaanders iets geheimzin nigs gehad hebben. Iets grieze ligs dat tegelijkertijd aantrok". Typerend Mans duikt in plakboeken die de rijke historie van het Nieuw koopse smederijleven laten zien. "Kijk dit was nu typerend. Vader met vijf zonen die alle vijf smid waren. En dit is een kopie van de toren op het Reghthuysplein, die ik eens heb gesmeed. Dat was juist heel fijn werk, de traptre den en ramen moesten precies gelijk worden. De toren wordt nu gebruikt als trofee bij schaats wedstrijden". Vier jeugdige toeristen hebben de smidse tijdelijk overgeno men. De oudste bedient de blaas balg, terwijl de anderen met gloeiende wangen staan te hame ren. "Kijk mama, er komen ster retjes vanaf', klinkt de juicht- kreet. "Goed zo, nu de bak met watet in en tien tellen laten af koelen. Langzaam tellen, anders is het nog heet", adviseert zijn moeder. "En nu het vuur laten uitgaan, want de heer Mans wil naar huis en wij ook". Het is ge zegd tegen dovemansoren; de blaasbalg wordt nog eens extra aangeslingerd. "Geeft niks, dat doen ze allemaal", lacht Mans, terwijl hij met enkele welgerich te slagen het werk van de jonge smid afmaakt. "Alsjeblieft, een pook voor de open haard. Ik leg er nog een krul in, dan kun je hem ophangen". "Het zijn niet alleen de jonge ren die niet van het vuur af te slaan zijn", vertelt hij. "De oude ren net zo goed. Wie eenmaal een hamer in zijn handen heeft ge had, kan er niet meer afblijven". NIEUWKOOP - "Echt vakwerk, dat is toch het mooiste dat er is. En je kunt het verschil altijd zien". De Nieuwkoopse smid P. Mans pakt een kandelaar van de tafel en wijst daarin de fouten aan. "Deze is hier niet gemaakt, ik weet niet hoe we eraan komen, maar het is duidelijk prutswerk. Hij is helemaal scheef en er zit geen duidelijke lijn in. En verge lijk deze nagels eens. Bij de een is de unt geknipt in plaats van geslagen. Dat kost minder tijd door Jeannette van Haatten natuurlijk, maar ze zijn ook min der sterk. Slecht werk!" Mans is al vijftig jaar in het vak werkzaam en kent het geheim van de smid. Een gedeelte van dze geheimen draagt hij over aan bezoekers van het Nieuwkoopse Smederijmeuzeum aan het Zuideinde. Twee keer per week worden daar de vuren aangebla zen en verandert de werkplaats van het pitoreske huisje in een rokerige smederij. Vooral jeugdi ge bezoekers krijgen er niet ge noeg van met behulp van een echte blaasbalg het vuur nog een keer te doen oplaaien en dan op het roodgloeiende ijzer te slaan tot letterlijk de vonken er vanaf vliegen. "Vuur fascineert altijd", vertelt Mans, terwijl hij nog eens laat zien hoe een hamer het best is vast te houden. "Voor grote groe pen is het hier eigenlijk te klein. Kinderen willen allemaal een stuk ijzer bewerken en dan zijn twee vuren en twee aanbeelden te weinig. Ik maak hier alleen voorwerpen die uit één stuk be staan. Ik ga hier niet staan las sen, dat is me te gevaarlijke met veel mensen om me heen". Mans komt niet uit dit gebied. Hij werd geboren in Amersfoort en verhuisde vaak. Nu werkt hij al zevenendertig jaar als smid in het plassendorp. Sinds de ope ning van het Smederijmuseum, ruim vijf jaar geleden, leidt hij bezoekers rond, geeft demon straties en vertelt graag en veel over oude collega's die hij nog persoonlijk heeft gekend. Overzicht Het museum is ontstaan op ini tiatief van een aantal particulie ren die zagen dat de kleinere smederijen een voor een uit het Pole pondering Iranian ships avoid convoy Mans: "Een smederij met smid in hemdsmouwen, die in wolken rook en roet het gloeiend ijzer bewerkte, moet voor buitenstaanders altijd iets geheimzinnigs hebben gehad". (foto t. spadon) dorp verdwenen. Zij richtten De Stichting tot behoud van de sme derij van wijlen de heer Verkiey op. Met steun van de gemeente, bijdragen van het bedrijfsleven en veel vrijwillige arbeid door enthousiaste dorpelingen werd het oude pandje geheel gereno veerd. Een deel van de oorspronkelij ke inventaris, aangevuld met ma terialen die door andere Nieuw koopse smeden te beschikking werd gesteld, geeft een goed overzicht van de boerensmeed kunst die eens een pijler vormde van de Nieuwkoopse welvaart. Naast de veenderij en de land bouw was het gebied bekend om zijn smederijen. Het smeden is vermoedelijk zo'n drie eeuwen geleden begon nen als huisniverheid tijdens de lange winters om het karige in komen wat aan te vullen. Turf, dat oorspronkelijk werd ge bruikt als brandstof voor de smidse, was hier natuurlijk ruim schoots voor handen. Toen bleek dat er in het smeden een boter ham zat, ontstonden de kleine bedrijfjes die niet alleen in de winter, maar het hele jaar door ijzerwaren vervaardigden. Men ging zelf de boer op en trok de stad in om zijn produkten aan de man te brengen. Goed belegd is de boterham die met het smeden werd ver diend, vroeger zelden geweest. De romantiek van de oude beroe pen viel hier ver te zoeken. Het was eentonige arbeid van zo'n tien tot vijftien uur per dag in een onverlichte, rokerige smidse. De moordende concur rentie zorgde ervoor dat de prij zen heel laag bleven. Vraag naar de produkten was er echter al tijd, de turfstekerijen, de scheep vaart en de landbouw hadden al lemaal ijzerwaren nodig. Bergafwaarts In de dertiger jaren, de beruch te crisistijd, ging het bergaf waarts met de smederijen en het uitbreken van de oorlog maakte er definitief een einde aan. Van de veertig smidjes zijn nog acht kleine smederijen over. De ande ren ruimden hun bedrijfjes op, of gingen voortaan in loondienst bij grotere bedrijven die financieel sterker stonden en tijdig op me chanisatie waren overgescha keld. Nog steeds zijn er verhou dingsgewijs veel smederijen in het dorp, maar d kleineren zijn op den duur ook gedoemd om te verdwijnen, want er zijn prak tisch geen jongeren meer die zich willen bekwamen in het ou de handwerk. Mans geeft nog wel les in sme den en is ook als examinator werkzaam. Maar zijn cursisten waren dit jaar zes orthopedisten die voor hun werk een basisken nis van de smeedkunst nodig hebben. Het paalzitfestijn dat het afgelopen weekeinde in Noordwijkerhout werd gehouden, is voor de regionale kranten in de streek natuurlijk voorpaginanieuws geweest. Maar het is toch wel verrassend dat de Amerikaanse krant The Miami Heralddie de aanzet heeft gegeven tot de val van de voormalige presidentskanditaat Gary Hartdaar voor niet onderdeed. Op de voorpagina van dit in de VS zeer gewaardeerde dagblad verscheen dezer dagen over een breedte van maar liefst vier kolom men een foto van het 'wereldkampioenschap' in deze 15.000 inwoners tellende gemeente. The town of Noordwijkerhout, zoals The Herald het bollen dorp noemt, dus even wereldnieuws. Burgemeester F. Winkel kan trots zijn. (Met dank aan T. Westen van de Vakgroep Engels van de Rijksuni versiteit Leiden, die ons dit nummer van The Miami Herald toezond).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10