Fraude met credit-cards 'Rooie knol geeft een hoop lef Bigamist tegen wil en dank Vaderschapsakten van Filippijnen zijn vals Middeleeuwse burcht opgegraven in Zevenaar DONDERDAG 30 JULI 1987 ARNHEM (GPD/ANP) - De Arnhemse politie heeft vijf in woners van Arnhem aangehouden op verdenking van grootscheepse fraude met gestolen credit-cards. Er zijn in middels 60 gevallen van oplichting bekend, met een totaal bedrag van vele tienduizenden guldens. De verdachten, vier mannen en een vrouw, zouden op vertoon van gesto len credit-cards van o.a. Diners Club, Visa, American Ex press en Eurocards tientallen winkeliers, pomphouders en restauranthouders hebben opgelicht. De aangiften komen uit het hele land. Bij huiszoekingen trof de politie elf credit-cards en diverse, voorname lijk luxe goederen aan. Verwacht wordt dat het aantal aangiften nog zal stijgen. Ook worden nog meer aanhoudingen verwacht. De politie maant winkeliers tot voorzichtigheid om credit-cards niet klakkeloos te accepteren. Zo moet een winkelier onder meer de zwarte lijst van gestolen credit cardnummers raadplegen, een handeling die echter vaak achter wege wordt gelaten. Vermoed wordt, dat de gestolen credit-cards Zes jaar geëist voor overvallen AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie mr. Broek-Blaauboer heeft gisteren bij de rechtbank in de Amsterdam zes jaar gevangenis straf geëist tegen twee leden van een bende die vorig jaar meer dan dertig overvallen in de hoofdstad en omgeving pleegde. Al eerder veroordeelde de rechtbank een 22- jarige man tot vijf jaar gevangenis straf voor zyn aandeel in de over vallen. Drie andere daders staan 17 september terecht. Het vyftal voerde - in wisselende samenstelling - de overvallen voor al uit op tankstations. Maar ook geldlopers, winkeliers en burgers moesten het ontgelden. Zij maak ten bij hun strooptochten meer ve le honderdduizenden guldens buit. Bij hun overvallen bedreigden ze hun slachtoffers vaak met een vuurwapen, terwijl ze zich met nylonkousen over het hoofd tooi den. Girobetaalkaarten De marechausse heeft gisteren in Arnhem in de trein op weg naar Ita lië een 26-jarige Joegoslaaf aange houden die in het bezit was van 125 vervalste girobetaalkaarten, een vervalste giropas en een vervalst Nederlands paspoort. De Joego slaaf is inmiddels overgedragen aan de postale recherche. De postale recherche brengt de ze aanhouding in verband met de eerder geconstateerde vervalsing op grote schaal van girobetaalkaar ten, die onder meer in het buiten land zijn uitgeschreven. In Nederland zijn tot nu toe zes Nederlanders aangehouden. In het buitenland zit in Barcelona (Span je) een Nederlander vast en in Frankrijk een Nederlandse vrouw. Volgende week maandag vertrek ken twee medewerkers van de pos tale recherche naar Parys om de vrouw aan de tand te voelen over haar rol in de vervalsingszaak, al dus de woordvoerder van de posta le recherche. Belastingheffing LEIDEN - In het bericht gisteren in deze krant over het onderzoek van de Consumentenbond naar ge meentelijke belastingheffingen, is de indruk gewekt dat ook de ge meenten Leiden, Voorschoten en Leiderdorp de limiet voor onroe- rend-goedbelasting dreigen te overschrijden. Dit berust echter op een misverstand. Het onderzoek van de Consumentenbond heeft niet aangetoond dat in de drie ge noemde gemeenten sprake is van een eventuele overschrijding van limieten. BERGEN OP ZOOM (GPD) - De akten waarmee in Bergen op Zoom en andere Nederlandse steden Fi lippijnse kinderen zijn erkend, zijn vals. Dat is de conclusie na een on derzoek door de Nederlandse am bassade op de Filippijnen, Zij deed dat op verzoek van de Bergse poli tie, die deze zaak aan het licht bracht. De studie heeft'uitgewezen dat de Filippijnse notaris die de akten zou hebben opgesteld en onderte kend, niet bestaat. Ook het zegel en de stempel op de papieren zijn vals. Dat betekent dat de twee Rotter dammers die in Bergen op Zoom zijn aangehouden in ieder geval valsheid in geschrifte ten laste wordt gelegd. De Rotterdammers ronselden onder meer in Bergen op Zoom al leenstaande mannen die in ruil voor een geldbedrag Filippijnse meisjes en jongens als hun kind er kenden. Met het papier kunnen de kinderen op de Nederlandse am bassade in Manila een paspoort krijgen en zonder meer ons land binnen komen. De Bergse politie houdt er rekening mee dat de kin deren bedoeld zijn voor prostitutie. In Bergen op Zoom werd in ruil voor het tekenen van de akten achthonderd gulden betaald. Intussen is de Bergse politie een onderzoek begonnen in Rotter dam, in samenwerking met hun collega's in die stad. In Rotterdam zouden zes Filippijnse kinderen wonen die via de ronsel-truc de grens zijn overgekomen. De politie gaat nu bekijken waar de Filippijn se kinderen in Rotterdam verblij ven en wat ze daar doen. Hetzelfde onderzoek moet ook in andere ge meenten gebeuren. In Breda verblijven drie Filip pijnse kinderen, die via de valse ak ten aan een Nederlands paspoort kwamen. Eerder was al bekend dat ook in Tilburg en Apeldoorn man nen een Filippijns kind hebben er kend. Aan dat rijtje zijn nu ook Am sterdam, Den Haag, Schiedam, Vlaardingen en Sneek toegevoegd. Dat brengt het totaal op tien steden waar de kwestie in ieder' geval speelt. De politie weet nog steeds niet hoeveel 'geadopteerde' kinde ren in Nederland verblijven. Het korps houdt het vooralsnog op zo'n honderd. De Bergse politiewoordvoerder zegt dat nog niet duidelijk is of de handtekeningen van de 'ongehuw de' moeders van de Filippijnse kin deren echt zijn. De Rotterdammers hadden akten bij zich waarop de moeder verklaarde akkoord te gaan met de erkenning van haar zoon of dochter door een Neder landse man. "Maar sinds ik de telex van de Nederlandse ambassade in Manilla binnen heb, twijfel ik overal aan. Ik vraag me ook af of de namen, adressen en geboortedata van de Filippijnse kinderen echt zijn", al dus Belaert. De verdachte Rotterdammers hebben tegenover officier van jus titie W. Koops in Breda verklaard dat de erkenning van de Filippijn se kinderen geregeld werd met hulp van hun familie die al in Ne derland woont. „Dus een tante zou op die manier bijvoorbeeld probe ren haar neefje of nfchtje bij zich te halen. Maar ook daar geloof ik niks van. Volgens mij werkt het gewoon op bestelling", aldus Belaert. Hij zegt dat het onderzoek, door de grote afstand naar de Filippij nen, erg traag verloopt. De Filip pijnse overheid zou zelf volhouden dat de kinderen alleen voor studie naar Nederland gaan. Dat kinderen middels erkenning door een vader in het buitenland de Filippijnen verlaten, is volgens de overheid in dat land een normale zaak. De Bergse politie vermoedt evenwel dat de kinderen met min der edele motieven naar Nederland worden gehaald. "Maar we hebben daar nog steeds geen bewijs voor. Als ik dat had zou ik het hardop roepen. Het is ook nog maar af wachten of de verhoren in Rotter dam en Breda iets opleveren. De kinderen zullen waarschijnlijk niet alles willen vertellen", aldus Be laert. Fietsers geplaagd door valpartijen en spierpijn ASSEN (ANP) - Tijdens de tweede dag van de fietsvierdaagse in Dren the deden zich gisteren veel slip- en valpartijtjes voor. Dat kwam met name door in de de regen gladge- worden fietspaden. Een mevrouw uit Anlo werd geschept door een auto en moest met een hersen schudding en buikklachten naar een ziekenhuis in Groningen wor den overgebracht. Twee dames uit respectievelijk Assen en Musselka- naal moesten na een valpartij in het ziekenhuis van Assen opgenomen worden. In Hoogeveen deed zich een sterfgeval voor: een 65-jarige in woonster van Den Helder werd tij dens de fietstocht getroffen door een hartinfarct en overleed ter plekke. De massageploegen werk ten volgens de organisatie op volle toeren; de nattigheid en kou zorg den voor talloze pijnlijke en stijve bovenbenen. Geen bewijs in veel gevallen steunfraude ALMELO (GPD) - Het Openbaar Ministerie heeft vorig jaar in het ar rondissement Almelo liefst 34,7 procent van de 199 binnengekomen steunfraudegevallen geseponeerd, dat wil zeggen geen vervolging in gesteld. Er bleek niet voldoende bewijs voorhanden te zijn. Bijna een kwart van de zaken werd voor waardelijk geseponeerd. De ver dachte krijgt dan de mededeling, dat in zijn zaak van vervolging wordt afgezien, mits hij zich stipt houdt aan een terugbetalingsrege ling met de uitkerende instantie. In zijn jaarverslag over 1986 zegt Justitie, dat het vaak heel moeilijk aantoonbaar is, dat een verdachte een vraag op het inkomstenbriefje bewust onjuist heeft ingevuld. Daar komt bij, dat de vragen soms ook niet duidelijk zijn. Moeilijk te bewijzen is ook, ge zien de privacy-aspecten, of er sprake is geweest van een econo mische eenheid. Verder wijst het Openbaar Ministerie op gebreken in het opsporingsonderzoek. Con trole-ambtenaren (sociale recher cheurs) hebben geen opsporings bevoegdheid. Hun schriftelijke rapporten hebben dan ook niet de bijzondere bewijskracht van een ambtsedig opgemaakt proces-ver baal. Controle-ambtenaren moeten aangifte doen bij de politie, het geen de werklast van die politie weer verzwaart. Journaliste in Turkije opgepakt IZMIR (AP) - Een journaliste, die werkzaam is bij de Turkse omroep dienst van de Nederlandse televi sie, is gisteren na aankomst vanuit Nederland in Izmir gearresteerd. Dit heeft de Turkse krant Hurriyet gemeld. Volgens Hurriyet werd de in Ne derland woonachtige journaliste Nihal Dogan in het hotel waar zy verbleef door twee politieagenten in hechtenis genomen en wegge voerd. De politie in Izmir liet weten dat Dogan door het Turkse ministerie van binnenlandse zaken de toe gang tot Turkije is ontzegd, maar weigerde nadere bijzonderheden te verstrekken. WESTERBORK (ANP) - Deelne mers aan de Drentse fietsvierdaag- e maakten gisteren tijdens de tweede etappe even een tussenstop toen de zoveelste regenbui zich aan diende. Regenjassen aan en veel plastic over de bagage, klaar voor 'onder water'. (foto - Inwoner Den Ilp (67) met twee vrouwen getrouwd DEN ILP (GPD) - De 67-jarige J. Kuijs uit Den Ilp is sinds maandag officieel met twee vrouwen ge trouwd. Kuijs is daarmee tegen wil en dank Neerlands eerste bigamist, hetgeen volgens de wet overigens verboden is. Maandag werd name lijk het vonnis van de rechtbank in Den Bosch rechtsgeldig, waardoor de zeven jaar geleden uitgesproken echtscheiding van zijn eerste vrouw ongedaan werd gemaakt. Kuijs, zijn tweede vrouw en hun advocaat hebben hun handen vol aan deze unieke, maar uiterst pijn lijke zaak. De jarendurende rechts zaken en onderhandelingen rond de echtscheiding, de alimentatie en de boedelscheiding hebben Kuys handen vol geld gekost aan advo caten (ruim f40.000 tot op heden). In 1947 stapte Kuijs met mej. Van de Heuvel in Eindhoven in het huwelijksbootje. Omdat .zijn zaak in Amsterdam stond, verhuisde het stel naar de hoofdstad. Het huwe lijk liep al na enkele jaren op de klippen. Na tien jaar ging het stel uit elkaar. Vlak daarna leerde Kuijs zijn huidige vrouw Miks kennen, waarmee hij nu al dertig jaar sa menwoont. Na twee eerdere pogingen, vroeg zijn vrouw in maart 1976 echtschei ding aan. De rechtbank in Den Bosch (waaronder Eindhoven valt) sprak op 29 december 1977 het von nis uit, waartegen zij zelf in hoger beroep ging. Op 8 februari 1979 was de scheiding definitief. "Het is dan normaal, dat de aanvrager de echt scheiding laat inschrijven, in dit geval in Eindhoven. Daarvoor heeft men zes maanden de tijd. On ze advocaat ontdekte echter dat zij dat niet had gedaan. In overleg met Eindhoven kon de echtscheiding, zes weken te laat, toch worden in geschreven. Men wist dus dat de termijn verstreken was, maar dat werd geaccepteerd", zet Kuijs de zaken op een rijtje. m "Daarna kwam er nog een recht- gen dat vonnis. Aangezien die pro- zaak over de hoogte van de alimen- cedure al gauw enkele jaren duurt, tatie. Daarbij maakte ik bekend, heeft hij daarvan afgezien. Daar- dat ik opnieuw zou gaan trouwen door is hij nu echtgenoot van twee en dat de echtscheiding iets te laat vrouwen. Beide huwelijken zijn was ingeschreven. Maar niemand wettelijk geldig, omdat het tweede maakte zich daarover druk. Voor huwelijk niet ongeldig kan worden ons geen vuiltje aan de lucht dus, verklaard, zodat we keurig in Ilpendam in on dertrouw gingen. We hebben de burgerlijke stand ook nog verteld die overschreden termijn, "Het belachelijke is dat de recht bank in Den Bosch geen rekening heeft gehouden met het inmiddels maar dat was geen punt. Niemand gesloten tweede huwelijk en zich maakte bezwaar tegen het huwe- niet heeft afgevraagd waarom pas lijk, dat op 19 december 1979 na zeven jaar de echtscheiding plaatshad. Het tweede huwelijk wordt aangevochten. Men mag dan 5 dus volkomen wettig", onder streept Kuijs. Pensioen De volgende zes jaren werd i derhandeld Eindhoven de fout hebben ge maakt door de inschrijving te ac cepteren, maar nu zitten wij met de gebakken peren. Vandaar dat ik nu zelf de echtscheiding aanvraag. Die de boedelschei- zaak komt 12 augustus in Amster- ding met zijn eerste echtgenote, waarover nu nog steeds geen over eenstemming is bereikt. Over de echtscheiding zelf werd niet ge rept. "Totdat ik 65 jaar werd c dam voor, zodat ik hoop dat het binnen enkele maanden rond meldt Kuijs. "In het dorp denken velen dat ik /-uitkering kreeg", vertelt uit vrije wil met twee vrouwen ben Kuijs. "Gelukkig hoef ik niet alleen daarvan rond te komen, maar rijk ben ik zeker niet. Vandaar dat ik de alimentatie van 100 gulden per week stopzette. Dat geld had zij al lang niet meer nodig, omdat ze zelf een bruto jaarinkomen heeft van f 40.000. Ik weigerde dan ook nog langer te betalen", verklaart Kuijs de aanleiding tot de recente recht zaak. Zijn eerste vrouw wilde echter geld zien. Toen dat niet kwam, spande zij een proces aan om de in schrijving in Eindhoven van de echtscheiding ongedaan te maken. Inmiddels heeft de rechtbank in Den Bosch haar gelijk gegeven. Op puur juridische gronden - de ter mijn was immers zes weken ver streken - werd de echtscheiding ongedaan gemaakt. Tot maandag kon Kuijs in hoger beroep gaan te- getrouwd. Maar ik ben zeker geen wijvendief, zoals iemand mij al noemde". ZEVENAAR (ANP) - In het centrum van Zevenaar zijn stukken funda ment blootgelegd van de middeleeuwse burcht Sevenaer. Het gaat om een sterke burcht die bakstenen muren had met een dikte van vier tot vijf meter. De fundamenten zijn tevoorschijn gekomen bij werkzaamheden voor het leggen van rioolbuizen. De Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, afdeling Zuid-Veluwe en Oost-Gelderland, heeft dit gis teren bekendgemaakt. Vrijwilligers van de werkgemeenschap hadden enkele jaren geleden ook al een gedeelte van de burcht opgegraven. Mede door de muurgedeel tes die nu zijn gevonden is komen vast te staan dat de burcht een bijzon der zwaar bouwwerk is geweest met buitenmuren van ongeveer 24 bij 30 meter. Het bouwwerk heeft volgens de archeologen een belangrijke rol ge speeld in de strijd tussen de hertogdommen Gelre en Kleef. De burcht was Kleefs bezit en lag dicht bij het Gelders gebied. Omstreeks 1400 schijnt de burcht verwoest te zijn. Daarna is hij her bouwd. Uit bouwnaden blijkt dat daarbij de muren die aanvankelijk twee meter dik waren, zijn verstevigd tot vier tot vijf meter dikte. Omstreeks 1690 is de burcht definief gesloopt. Tijdens de opgravingen zijn onder andere een kanonskogel, ijzeren pijl punten en scherven van aardewerk uit de dertiende tot en met de zeven tiende eeuw gevonden. Uitgewezen Syriers nog niet weg ENSCHEDE (ANP) - De groep van gelegenheid heeft gesteld te onder- 250 Syrisch-orthodoxe vluchtelin- zoeken of de groep in Canada te gen die Nederland vorig jaar collec- recht kan, zo heeft het ministerie tief had moeten verlaten, bevindt van justitie laten weten, zich nog steeds in Enschede. Dit De staatssecretaris neemt een heeft de vreemdelingendienst van besluit over de Syriers zodra zij de Enschese politie gisteren desge- eind augustus terug is van vakan- vraagd meegedeeld. tie. Er is volgens de woordvoerder De Syriers zijn Nederland nog geen sprake van dat de staatssecre- niet uitgezet omdat staatssecreta- taris terug zal komen op haar be- ris Korte-Van Hemel (justitie) de sluit de asielaanvragen van de Sy- landelijke Raad van Kerken in de riers af te wijzen. Slaapmiddel Rohypnol onder junks zeer populair De 67-jarige J. Kuijs uit Den Ilp: 'Ik ben geen wijvendief. UTRECHT - Rooie knol geeft hem een hoop lef, zegt hij, vooral in combinatie met alcohol. "Ik doe dan de meest stupide dingen, din gen die ik anders nooit zou doen. Loop met twintig parapluies onder m'n arm V D uit. Stap met een doos bij een drogist naar binnen, graai het schap met dure parfums leeg en schreeuw tegen de winke lier dat-ie zich er niet mee moet be moeien". door Peter van der Maat Na die "akkefietjes" ontwaakte de 34-jarige drugs- en drankver- slaafde Bert in een cel. Wat hij on der invloed van het slaapmiddel Rohypnol had uitgehaald moest hem door de politie worden ver teld. "Niet voor niks wordt het de vergeetpil genoemd. Je weet wer kelijk waar niet meer wat je uitge vreten hebt". Het Utrechtse Hoog Catharijne is jarenlang zijn vaste verblijfplaats gewesst. Zo'n twee en een halfjaar geleden deed Rohypnol daar vol gens hem zijn intrede in de drugs- scene. Rooie knol noemen de ver slaafden het spul, ze zijn er dol op. Waar het vandaan komt weet Bert (foto gpd) niet, het interesseert hem ook niet zo, een feit is dat-ie het slikt zodra hij de kans krijgt. In het winkelcentrum kost één pilletje rond de twee gulden vijftig. Het aanbod is constant hol en Drugs in Utrecht verstrek ken hun cliënten al ruim anderhalf jaar geen rooie knol meer. De Utrechtse GG en GD geeft het mid del sinds juni 1985 niet meer aan lijk. Indien er echter onverhoopt verslaafden die door de politie zijn niets in de aanbieding is, valt er op opgepakt en in de cel zitten. pes worden er verschrikkelijk ge welddadig van". Dat onderschrijft Rolf Jaarsma de reclasseringsafdeling Tijdens de gevechten tussen sup porters van FC Den Haag en Ajax, in maart van dit jaar, was er ook knol in het geding. Rolf het CAD: "Jongens die normaal ge- Jaarsma weet dat uit de eerste de zogenoemde "pillenbrug" Amsterdam altijd wel wat te ko pen. Rohypnol kan alleen op dokters- recept bij apotheken worden ver- vaarlijk is, omdat het middel 'de kregen. Het is bedoeld als slaap- ademhaling beïnvloedt. Politie Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid en het Milieu (RIVM) heeft vastgestèld dat het gebruik sommige mensen levensge sproken niemand een haar kren ken, trekken onder invloed van Ro hypnol opeens een mes als ze bij diefstalletje worden betrapt. hand omdat één van zijn cliënten e bij was betrokken. "Die jongens hebben eerst een paar pillen ge slikt, daarna pils gezopen en deden Daardoor wordt het diefstal met toen dingen waar ze later behoor- middel, gebruik drugs een oppeppende, agressief- makende uitwerking. In de medi sche vakliteratuur wordt nadruk kelijk op de risico's van de stof ge wezen. Desondanks zijn er toch artsen die het voorschreven. Een deel van het rooie knol-aanbod is afkomstig uit België, waar dokto ren er geen enkele moeite mee heb ben om een recept af te geven. Levensgevaarlijk Het gebruik van Rohypnol door verslaafden is twee weken actueel geworden, toen de daders van de moord op twee Delftse studenten zich tijdens hun rechtszaak achter gecombineerd Rohypnol- en alco holgebruik verscholen. Artsen van het Consultatiebureau voor Alco- heeft bij overmatig justitie in Rotterdam hebben er bij in combinatie met de overheid op aangedrongen de stof onder de opiumwet te laten vallen. Het CDA-Tweede Kamerlid me vrouw Laning Boersema stelde staatssecretaris Dees van volksge zondheid begin deze week voor om Rohypnol van de markt te halen. Het ministerie van WVC wil van fa brikant Hoffmann-La Roche in Mijdrecht gegevens over de ver spreiding van het middel hebben. Junk Bert zou het jammer vin den als rooie knol uit de handel wordt genomen, "want het neemt m'n angsten en verlegenheid weg en dat is heerlijk". Anderzijds lijkt het hem wel het beste. "Die troep heeft op niemand een positieve uit werking, mensen gaan er aan on derdoor. De meest geweldloze ty- geweld en dat betekent zwaardere straf. Het is een klote- middel". Bert heeft zelf ook zijn mes ge grepen, toen hij werd aangehouden met twee gestolen bontjassen. De officier van justitie eiste zes maan den, de rechter veroordeelde Bert tot zes weken. Maar de officier acht dat te weinig en is in hoger beroep gegaan. Tragisch De verhalan over Rohypnol-slik- kers hebben iets lachwekkends, maar zijn toch vooral tragisch. Een vriend van Bert ging er by een ben zinestation met een veewagen met varkens vandoor; de slang stak nog in de tank en de pomp werd van zijn sokkel gerukt. Rolf Jaarsma van het CAD heeft met eigen ogen gezien hoe één van zijn cliënten een vuilniszak over een verrijdbare vitrine met horlo ges trok en wilde meenemen. lijk spijt van hebben gekregen". Junk Bert kent dat verhaal ook. "Ze hebben dat bewust gedaan om als blinde paarden te keer te kun nen gaan". Volgens Bert schromen veel huisartsen niet om Rohypnol voor te schrijven. "Ze zien liever geen verslaafden in hun wachtkamer en geven om problemen te voorko men maar gauw een receptje. Mijn huisarts deed een keer moeilijk omdat ik geen ziekenfondskaart had. Toen ik vijfendertig gulden op tafel legde begon hij direct te schryven". Volgens Rolf Jaarsma trappen huisartsen ondanks waarschuwin gen toch in de "zielige verhalen" die de verslaafden over slapeloos heid ophangen en zij beantwoor den hun vraag om Rohypnol. Er zijn doktoren die dat weigeren, maar die riskeren te worden be dreigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3