Werkgroep Noordzee 10 jaar op de bres voor zeemilieu Lelystad kan hoofd net bovenwater houden 'Dumpen vanaf schepen gaat nog gewoon door' Pax Christi pleit bij bisschoppen voor praten met 'Acht Mei DONDERDAG 30 JULI 1987 PAGINA 2 Als opwarmertje voor de tweede Noordzee-ministerscam- pagne, eind november van dit jaar in Londen, voeren de Waddenzeevereniging en haar tienjarige 'dochter', de Werkgroep Noordzee, samen actie onder het motto 'Werk mee aan een levende zee'. De campagne heeft vooral tot doel duidelijk te maken dat er in Londen niet alleen over de Noordzee gepraat moet worden, maar ook over de Waddenzee. In het kader van de actie heeft Neptunus, heerser der zeeën, inmiddels met een uitgebreid gevolg alle Nederlandse Waddeneilan den bezocht, lezingen gehouden en klachten geïnventari seerd. Zijn bevindingen heeft hij via een lange brief ken baar gemaakt aan milieuminister Ed Nijpels. Langs de Noordzeekust van Zeeland, Zuid- en Noord- Holland reist gedurende de zomermaanden een tentoon stellingsbus, waarin het publiek kennis kan maken met het werk van de werkgroep en de Waddenclub en hun eisen ten aanzien van een schone, levende zee. Op 29 au gustus is er een nationale strandopruimingsdag. Soortgelijke acties worden deze zomer en herfst gevoerd in de overige, aan de Noordzee grenzende landen. In no vember zullen vanaf het vaste land diverse aktiebussen uit de verschillende landen de oversteek naar Groot-Brittan- nië maken. In Londen willen de milieugroepen ludieke acties voeren en een studiedag houden. door Bert de Jong „Met minister Smit-Kroes is het oppassen geblazen. Ze wijst nu wel Engeland aan als grootste vervui ler van de Noordzee, maar we wil len voorkomen dat ze op die ma nier de aandacht van de problemen in eigen land afleidt. Qua Noord- zeebeleid is Nederland weliswaar nog altijd koploper, maar een aan leiding voor de minister om tevre den achterover te leunen is dat al lerminst. Zo heeft Nederland nog steeds de paragraaf van het inter nationale verdrag tegen zeevervui- Leo van Gelder (foto gpd> ling (MARPOL), die het dumpen - vanaf schepen - van plastics en huishoudelijk afval verbiedt, niet getekend. Ook de paragraaf die het vervoer van verpakte chemische stoffen aan strengere.regels bindt is nog niet door Nederland gete kend". Leo van Gelder (33), vice-voorzit- ter van de werkgroep Noordzee, laat zich door het 'politieke slange- mens' Smit-Kroes niet om de tuin leiden. „Wijzen naar de buren is mooi, maar laat ze tijdens de twee de Noordzee-ministersconferentie, die eind november in Londen wordt gehouden, niet verzuimen de hand in eigen boezem te steken. Ook Nederland draagt nog altijd een flink steentje bij aan de voort gaande vervuiling van de plas zout water die we Noordzee noemen, maar beter omgedoopt kan worden in Vuilzee." De Werkgroep Noordzee, die dit jaar haar tienjarig bestaan viert, heeft Neelie Smit-Kroes inmiddels geconfronteerd met een flink ei senpakket vanuit de milieubewe ging. Van Gelder: „Onder andere ten aanzien van de praktische uitvoe ring van de wèl door ons land gepa rafeerde MARPOL-paragrafen, over olie- en chemicaliënrestanten. Daarover zijn we zeer ontevreden. Krachtens deze afspraken mogen schepen hun olie- en chemicaliën restanten niet meer in zee dumpen, maar moeten ze die in de havens afgeven aan zogeheten haven-ont vangstinstallaties". „Daarvan functioneert er nog maar één behoorlijk in Nederland; in de Rotterdamse haven. In alle andere Nederlandse havens zijn er nog nauwelijks voorzieningen ge troffen, hoewel die al lang opera tioneel hadden moeten zijn. Zelfs de reders morren. Ze hebben geld moeten investeren in voorzienin gen aan boord van hun schepen, maar kunnen nu de rotzooi die ze niet meer overboord mogen kiepe ren niet aan land kwijt. Het gevolg is dat de dumpingen door gaan". Andere eisen van de milieubewe ging aan de Noordzee-ministers zijn: terugdringing van de lucht verontreiniging in veel sneller tem po in EG-verband (zure regen valt ook in zee, via de lucht komt er meer lood in zee terecht dan via lo zingen in rivieren), ontwikkeling van milieuvriendelijke alternatie- ven voor stoffen en produkten die voor verontreiniging zorgen en in ieder geval een verbod op de ver branding van kankerverwekkende pcb's op zee. Het liefst zou de werkgroep een verbod op het ver branden van alle chemische afval stoffen op zee zien. Tien jaar geleden stelde de toen nog jonge Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vast dat een schone, gezonde Waddenzee, on mogelijk was zonder een idem dito schone Noordzee. Deze twee syste men vormen een soort Siamese tweeling. Zo is het leven in de Wad denzee in belangrijke mate afhan kelijk van de aanvoer van plankton uit de Noordzee, maar is de Wad denzee op haar beurt kraamkamer voor Noordzeevis. De sterke wis selwerking betekent ook dat in de Noordzee geloosd en gedumpt gif in de ondiepe Waddenzee terecht komt, waar het door de trage stroomsnelheid bezinkt en in het bodemslib ophoopt. De weg is lang, maar uiteindelijk keert het gif terug in het oecosysteem waar het ernstige schade aanricht. Zeehonden Klassieke voorbeelden zijn de zeehonden die door PCB-vergifti- ging bijna niet meer tot voortplan ting komen en tobben met een sterk verminderde weerstand te gen allerlei virus- en infectieziek tes, of de bruinvissen en tuime laars die 25 jaar geleden nog volop in onze kustwateren voorkwamen, maar die nu angstvallig mijden. Jaarlijks sterven bovendien nog steeds vele duizenden zeevogels een ellendige dood door in zee ge dumpte olie, terwijl de vele tonnen in zee drijvende plastics (zwerf vuil), die zeevogels en zeezoogdie ren zoals dolfijnen soms voor voéd- eveneens een hoge tol Het signaleren van de sterke wis selwerking tussen Noord- en Wad denzee had in '77 het ontstaan van de zelfstandige Werkgroep Noord zee tot gevolg. Er lagen plannen voor de realisatie van een groot in dustrie-eiland in deze zorgenzee, de offshore deed ook toen al van zich spreken (een spuiter op een boorplatform bracht 30.000 ton ru we olie in zee) en als klap op de vuurpijl scheurde in '78 de super tanker Amoco Cadiz open. Er was dus alle reden om actie te voeren en met spandoeken de straat op te gaan, maar de Wergroep Noordzee gooide het vanaf het begin tot op de dag van vandaag toch in hoofd zaak over een andere boeg. Leo van Gelder: „Het harde ac tie werk hebben w<5;altijd gemeden. Dat laten we over aan organisaties als Greenpeace. De Werkgroep Noordzee richt zich vooral op beïn vloeding van de politieke besluit vorming. Inhoudelijk bezig zijn: zoals bijvoorbeeld artikelen en no ta's schrijven, boeken en brochu res uitgeven, reacties geven op ambtelijke stukken en bezwaar schriften indienen tegen lozings vergunningen. Daarvoor kunnen we putten uit een kleine, maar zeer deskundige kerngroep van tien a vijftien personen, allen met een hbo- en/of academische opleiding, plus een kleine 50 met onze doel stellingen symphatiserende weten schappers. Wij bedrijven geen kre tologie, de Werkgroep Noordzee wordt in politieke en ambtelijke kringen voor vol aangezien". Ingelijfd „Door deze opstelling hebben we goede inspraakmogelijkheden ge kregen, zoals via de zogeheten Noordzee-adviescommissie, waar van een lid van de Werkgroep Noordzee deel uit maakt". De afge lopen jaren zijn bovendien twee bureaucoördinatoren en twee kerngroepleden van de Werkgroep Noordzee ingelijfd bij de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat, zo dat de werkgroep ook op ambtelijk niveau uitstekende ingangen heeft. Heeft tien jaar Werkgroep Noordzee 's werelds meest veront reinigde randzee schoner gemaakt Van Gelder buigt het hoofd. „Ik geloof het niet. Ondanks alles gaat de verontreiniging nog steeds door. Zelfs vissers klagen nu over de slechte waterkwaliteit en de mi nister geeft openlijk toe dat steeds meer zieke vis in de Noordzee I wordt gevangen (in '85 bleek 40 j procent van onder de kust gevan- i gen platvis leverkanker te hebben), i Het probleem van de Noordzeever- vuiling is na 10 jaar strijd nog on- i verminderd actueel. Wat we wel bereikt hebben is dat vandaag de dag veel meer mensen, ook op poli tiek en ambtelijk niveau, zich be wust zijn van hetgeen er met de Noordzee aan de hand is". „Neem de gemeente Noordwijk j Tien jaar geleden mochten we er niet eens met een bakfiets op de- boulevard staan, men beschouwde- ons als een bedreiging voor het toe- I risme. Dit jaar voeren we een grote landelijke strandopruimingscam- pagne en is Noordwijk er trots op in die actie als centraal punt te fun- 1 geren". De Werkgroep Noordzee is er volgens Van Gelder bovendien in geslaagd een goede samenwerking tot stand te brengen tussen tegen zeevervuiling strijdende milieu groepen in alle aan de Noordzee grenzende landen, op Engeland na. j Dat land is niet alleen smeerpoets nummer een, het heeft bovendien nauwelijks zoiets als een daartegen agerende milieubeweging. „In En geland krijgt de internationale mi lieubeweging geen poot aan de grond. Milieuvraagstukken inte resseren de Britten kennelijk nog niet. Ze hebben van hun eigen uit stoot en dumpingen ogenschijnlijk weinig last". Export Luchtvervuiling exporteren ze via westenwinden naar het vaste land van Europa, zeelozingen ko men via stromingen onze kant op. Zolang ze er zelf geen last van heb ben zien ze nog steeds geen aanlei ding maatregelen te treffen. Rond de Noordzee-ministersconferentie in Londen willen we als internatio nale milieubeweging een aantal ac tiviteiten opzetten en uitvoeren. Het is tekenend voor de situatie dat wij als Werkgroep Noordzee daarvoor een tijdelijke dependan ce in de Engelse hoofdstad hebben moeten vestigen. Een eenman spost, de Engelse milieubeweging is niet in staat zelf iets op poten te zetten". De vice-voorzitter benadrukt dat het grote publiek een belangrijke bijdrage aan een schoner milieu kan leveren, door bij het kopen van allerlei artikelen niet alleen naar de prijs te kijken, maar ook en vooral eens na te gaan in hoeverre ze bij de produktie of na gebruik zorgen voor vervuiling en of er milieu vriendelijke alternatieven zijn. Badgasten die klagen over vies zeewater, maar als dank voor het verpozen de plastic bekers, plastic boterhamzakjes en andere rotzooi op het strand achterlaten, of hun hond(en) in het zand laten poepen, zijn bijzonder hypocriet. LELYSTAD - Lelystad, twintig jaar geleden ontstaan op de droog gelegde bodem van de voormalige Zuiderzee, dreigt anno 1987 te ver drinken in de financieel-economi- sche en sociale probemen. Dat de hoofdstad van de provincie Flevo land het water tot de lippen is ge stegen blijkt onder andere uit het tekort van 20 miljoen gulden op de jaarlijkse begroting. Geen andere Nederlandse gemeente heeft zo'n grote schuld per hoofd van de be volking. door Ruud Klumpers De ambtenarenbonden zien Lelystad in de toekomst zelfs ver anderen in een spookstad na hel vertrek van honderden mensen die overbodig worden door de ont manteling van de Rijksdienst IJs- selmeerpolders en inkrimping van de overheidsdiensten. Het ge meentebestuur is minder pessimis tisch. Weliswaar heeft Lelystad het moeilijk, maar de gemeente be schikt volgens eigen zeggen over een flink portie eigen kracht om de problemen aan te pakken. Met hulp van het rijk moet het daarom lukken het hoofd boven water te houden. „Inderdaad, het is Lelystad heel anders vergaan dan in de bedoe ling lag. Maar je kunt dat Lelystad niet verwijten", meent wethouder J. Bosma van economische zaken. Hij wijst erop dat de gemeente aan het eind van de jaren vijftig de functie kreeg van groeikern. Dit hield in dat die mensen in Lelystad welkom waren voor wie in de Randstad geen huisvesting was. Uitgangspunt van dit rijksbeleid was de verwachting dat er twintig miljoen nederlanders zouden zijn in het jaar 2000. Op grond daarvan werd het in wonertal van Lelystad geraamd op zo'n 120.000 tot 150.000 rond de eeuwwisseling. De aanleg van de Markerwaard zou een belangrijke stimulans betekenen voor de eco nomie. De gemeente Lelystad ba seerde op deze veronderstellingen haar grondaankopen voor wegen, woonwijken en de omvang van voorzieningen zoals het stadhuis, politiebureau en ziekenhuis. Niet zo sne' Doordat de groei van de Neder landse bevolking fors achterbleef bij de prognose steeg het aantal in woners van Lelystad niet zo snel als verwacht. Op dit moment zijn het er nog maar 58.750. Het gevolg is dat Lelystad wat de voorzienin gen betreft te ruim in z'n jasje zit. Zo is er sprake van een grote leeg stand van huizen. Op dit moment zijn maar liefst 1.400 woningen on bewoond. Dat is rond zeven pro cent van de totale woningvoorraad. Ook zit Lelystad in de maag met teveel bouwgrond. Het Rijk heeft de woningbouw in Lelystad inmiddels op een aan zienlijk lager pitje gezet. Werden er enkele jaren geleden nog 1.600 wo ningen per jaar gebouwd, nu zijn dat er 300. Lelystad blijft overigens wel' groeikern. Dan komt er als probleem nog bij dat in de afgelopen jaren rela tief veel mensen in Lelystad zijn komen wonen die van een uitke ring afhankelijk zijn. De sociaal zwakke structuur leidt onder ande re tot een sterke groei van de ge meentelijke bijdrage in de bij standskosten. De werkloosheid ligt er bovendien drie procent bo ven het landelijk gemiddelde. De economische crisis in de eerste helft van de tachtiger jaren is mede debet aan die situatie - hierdoor groeide de werkgelegenheid in Lelystad te weinig. De onzeker heid over de aanleg van de Marker waard is naar het oordeel van wet houder Bosma extra nadelig voor de economie van Lelystad. De vakbonden hebben uitgere kend dat alleen al door het samen gaan van de Rijksdienstdïenst IJs- selmeerpolders en de Directie Zuiderzeewerken, de afslanking van het gemeentelijke apparaat en de privatisering van overheids diensten in Lelystad zo'n 1.200 ar beidsplaatsen komen te vervallen. Naar hun mening gaat er in feite dubbel zoveel werkgelegenheid verloren omdat tal van bedrijven in Lelystad afhankelijk zijn van de overheidsinstituten „Per saldo zal het verlies aan ar beidsplaatsen zo groot zijn dat Lelystad niet meer leefbaar is wat een verdere verloedering in de hand werkt. Het imago van Lely stad zal nog verder verslechteren. Helaas, maar als je een rooskleuri ger beeld schetst is dat niet reëel vindt T. Vermeulen, secretaris van de Dienstcommissie Zuiderzee werken. Radicaal De weinig florissante ontwikke ling heeft het stadsbestuur ertoe, genoopt het roer radicaal om te gooien. Wethouder Bosma: „We gaan er nu van uit dat Lelystad niet die spectaculaire groei zal door ma ken die was voorzien. Een inwo nertal van 80.000 in 1995 is op dit moment ons streven. Die omvang van de bevolking is noodzakelijk als draagvlak voor deze gemeen te", legt Bosma uit. Uitgangspunt van het nieuwe ge meentelijke beleid is dat de groei van de bevolking gelijke tred houdt met de uitbreiding van de werkgelegenheid. Daarnaast moet de verwachte terugloop van de werkgelegenheid in de ambtelijke sector nog eens worden opgevan gen. Bovendien wil Lelystad de werkloosheid terugdringen tot het landelijke gemiddelde. Er is becijferd dat de komende vijf jaar per saldo 'zeker 3.000 ba nen bij moeten komen om deze so ciaal-economische doelstellingen te bereiken. Wethouder Bosma geeft toe dat het een ambitieus plan is. Het mag van hem ook wel een .jaar langer duren voordat de groei van de werkgelegenheid wordt gehaald. Maar dat Lelystad het haalt, "staat voor hem als een paal boven water. Bosma meldt tevreden dat het nieuwe, beleid in 1986 al vruchten heeft afgeworpen: voor het eerst in de historie van Lelystyad is de werkgelegenheid sterker toegeno men dan de bevolking. Er kwamen 749 banén-bij en 714 nieuwe inwo ners. En de ontwikkeling van de werkgelegenheid dit jaar is veelbe lovend. Hoewel de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en de Dienst Zuiderzeewerken in 1986 reeds afslankten nam het werk vol gens wethouder Bosma in de over heidssector toe. „Dat is vooral te danken aan het feit dat Lelystad als hoofdstad van Flevoland het provinciale., apparaat binnen z'n grenzen kreeg," zo legt hij uit. Bos ma kan zich daarom boos maken over opmerkingen als zou Lelystad een spookstad worden door ver trekkende ambtenaren. Dat soort uitlatingen schaadt in zijn ogen on nodig het imago van de stad. Het bestuur van de rooms-ka- tholieke vredesbeweging 'Pax Christi Nederland' roept in een brief de bisschoppen op, het ge sprek met de Acht Mei-beweging niet langer uit de weg te gaan. Volgens 'Pax Christi' - waarvan bisschop Ernst van Breda voor zitter is - wordt het velen steeds onduidelijker waarom de bis schoppen niet ingaan op uitnodi gingen tot gesprek of bijwoning van manifestaties zoals in Zwolle op 9 mei van dit jaar, De bisschoppen bleken vorig jaar in principe bereid te zijn tot een gesprek, maar zij verlangen van de Acht Mei-beweging eerst meer duidelijkheid over haar houding tegenover de geloofs- en zedenleer van de kerk. In de be weging - die in 1985 ontstond als kritische reactie op het officiële programma van het pausbezoek - werken ongeveer negentig rooms-katholieke organisaties samen. Daaronder is ook 'Pax Christi Nederland'. 'Pax' is blijkens haar brief - ge richt aan secretaris-generaal dr. H. A. van Munster van het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap - teleurgesteld over de manier van communiceren tus sen de bisschoppen en Acht Mei. Er is sprake van een "patstelling die elk gesprek blokkeert". "Ter wijl er veel minder reden is tot conflict dan op het eerste gezicht lijkt". Het stimuleren van de onder linge communicatie staat bij Acht Mei centraal, zegt 'Pax Christi'. Niét het formuleren van gemeenschappelijke uitgangs punten. "Daarom is het voor ver tegenwoordigers van de bewe ging onmogeijk om namens de negentig aangesloten organisa ties uitspraken te doen op het ge bied van geloof en zeden. Wèl kunnen die vertegenwoordigers zeggen wat zij ervaren aan geloof en activiteit van katholieken die bij de beweging zijn betrokken". "En dat is", zegt 'Pax Christi', "heel veel". "Het enorme ver trouwen in de kracht van het evangelie, de creativiteit die vooral in de parochies vrijkomt, en de onderlinge bemoediging om als christenen in een gesecu lariseerde wereld te leven, zijn belangrijke tekenen van hoop voor de kerk". Westerkerk In het komende najaar wordt een grote 'publiekscam pagne' georganiseerd voor de restauratie van de Westerkerk in Amsterdam, zo heeft voorzitter Ph. F. Korthals Altes van de 'Stichting Restauratie Wester kerk' meegedeeld. Het kerkdak en de ondersteu nende balken zijn al hersteld, maar nu moetert het overgrote deel van het gebouw zelf en het interieur grondig worden aange pakt. De totale kosten zijn begroot op f. 17 miljoen. Dankzij bijdra gen van overheid (80 procent), kerk, bedrijfsleven, stichtingen en particulieren is hiervan al f. 15 miljoen binnen. De resterende f. 2 miljoen moet uit de privé-sec- tor komen. Daarnaast is er nog f. 2 miljoen nodig voor herstel van het 300 jaar oude orgel met orgel kast en luiken De 'Wester', waarvan de be kende ds. Nico ter Linden predi kant is, functioneert in Amster dams binnenstad nog steeds zo als bij de bouw in de Gouden Eeuw is bedoeld: plaats van sa menkomst voor de kerkelijke ge meente en sociaal en cultureel centrum. Elke zondagmorgen wonen daar nog steeds gemid deld ruim 800 mensen de dienst bij, een hoge zeldzaamheid in 's lands hoofdstad. Gedurende de restauratie blijft de kerk - waarin koningin Bea trix en prins Claus zijn getrouwd - zoveel mogelijk in gebruik. De kerk Is voor het laatst in 1890 echt gerestaureerd. Om sluiting te voorkomen moest een paar jaar geleden het dak onmiddel lijk onder handen worden geno- Orgeltocht. Volgende week zaterdag, 8 augustus, houdt 'Tour-In Noord-Holland' een or geltocht langs vier historisch waardevolle orgels in West-Frie sland. De tocht (deelneming f. 7,50, CJP-ers, 65-plussers en kin deren halve prijs) staat onder lei ding van de organist Klaas Bolt en begint om half 11 in de her vormde kerk van Zwaag. Daarna gaat het achtereenvolgens naar Westerblokkef, Venhuizen en Schellinkhout. Iedereen kan met eigen ver voer deelnemen. Opgave tevoren is niet nodig. De tocht wordt in Schellinkhout na een orgelbe speling besloten met een 'Choral Evensong' door de plaatselijke 'Martinus-cantorij'. Jubileum. Het gebouw in Doorn waar het hervormd theo logisch seminarie is gehuisvest, bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gele genheid hiervan wordt op don derdag 24 september van half 2 tot 6 uur een open huis gehouden voor iedereen die door werk of studie of anderszins met 'Hyde- park' kennismaakte. Louis van Dijk zal er aan de vleugel improvisaties spelen rond het Liedboek voor de Ker ken. Verder staan een doorlopen de dia-presentatie over moderne kunst in de kerk en een levend 'circus' met vele bekende kerke lijke figuren op het programma. Dat laatste begint om kwart voor 5. "In de kerk zou gezocht moeten worden naar liturgische vormen voor het zegenen van mensen die dat in verband met bepaalde levenswerkelijkheden wensen. Dat geldt ook voor het zegenen van alternatieve rela ties". De hervormde professor dr. H. W. de Knijff, hoogleraar dogmatiek in Utrecht, schrijft dat in het informatieblad van de oecumenische studentenge meente in de Domstad. Men zal eerst een heel stuk van de kerkelijke huwelijksinzege ning moeten 'ontmythologise ren' voordat men goed zicht kan krijgen op het zegenen van ande re relaties", meent De Knijff. "Voor de protestant ligt het ei genlijke moment van de huwe lijkssluiting op het gemeente huis. Het is de overheid die als dienares van God het huwelijk in juridisch opzicht sticht. Al het andere kan daar alleen maar een bevestiging van zijn. De kerkelij ke bevestiging of inzegening dient daarom niet de vorm van een huwelijkssluiting met ja woord en ringwisseling te heb ben, maar van voorbede en ge bed". Van de hand van dr. De Knijff verschijnt in september bij uitge verij Kok in Kampen een boek over Europa's erotische cultuur en christelijke sexuele ethiek. Ti tel van dit boek is: 'Venus aan de leiband'. Hervormde Kerk: bedankt voor Zwaagwesteinde (Fr.) J. K. Vlasblom Ommen. Reformatorisch-Evangelische Gemeentè: aangenomen naar Joure kandidaat A. ten Napel Urk. Film over kind Jezus De Italiaanse filmregisseur Franco Rossi bereidt een film voor over de kinderjaren van Je zus Christus, getiteld 'Een kind met de naam Jezus'. De opna men zullen deze dagen in Tunis beginnen. Hoofdrol speelt Frank Brossette, een Franse jongen van 6 jaar. Maria is de Spaanse actri ce Maria del Carmen, die daar mee haar filmdebuut maakt. Rossi zei, dat hij geen herha ling nastreeft van reeds bekende films over het leven van Jezus. Hij wil vooral het dagelijks leven van Jezus binnen het gezin laten zien en de onzekerheid van zijn ouders om in hem de Verlosser te herkennen. *®WGH06 liddels alle Waddeneilanden be zocht Neptunus, heerser dei

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2