Ouderwetse school nu eigentijdse 'bieb' Schoolzwemmen moet minder 'rommelig' Wassenaar wil sociaal rechercheur in de arm nemen Officiële opening in september Samenwerking met andere gemeenten Nieuwkoopse Brenda niet naar finale miss-verkiezing DONDERDAG 30 JULI 1987 PAGINA 11 Bestuur stichting 'De Does' stelt onderzoek in LEIDERDORP - Omdat het "een rommeltje" is zal het bestuur van de stichting zwembad De Does in Lei derdorp een onderzoek gaan instellen naar het rei len en zeilen bij het school zwemmen. De directeuren van de Leiderdorpse basis scholen zullen daar binnen kort over worden benaderd. Dat heeft het stichtingsbestuur on langs geschreven aan burgemees ter en wethouders van Leiderdorp. In de brief stipt zij aan dat het mo menteel niet mogelijk is om het leerplan voor het schoolzwemmen, zoals geïntroduceerd in 1972, te handhaven. Doel van het schoolzwemmen in Leiderdorp was altijd om de leer lingen in twee jaar tijd op te leiden voor de zwemdiploma's A en B. "Als gevolg van diverse omstan digheden (verdwijnen van het in spectietoezicht, verminderen schoolzwemmen tot één jaar) blijkt het niet mogelijk om het aanvanke lijke leerplan te handhaven", zo schrijft het bestuur van stichting zwembad De Does. Vandaar dat iedereen op dit mo ment maar doet wat hem of haar goeddunkt. Zo wordt er in De Does nu niet alleen opgeleid voor het A- en B-diploma, maar ook voor het diploma zwemvaardigheid I en II. Om die reden moeten steeds vijf zwemonderwijzers worden inge zet. "Onzerzijds wordt het daarom niet uitgesloten geacht dat het hui dige schoolzwemmen efficiënter geregeld kan worden, waardoor wellicht óf goedkoper kan worden gewerkt óf meer leerlingen kunnen worden toegelaten", aldus de brief. In het onderzoek dat het bestuur wil instellen worden directeuren van basisscholen gevraagd vooraf op te geven over welke zwemvaar digheid de leerlingen al beschik ken. Op basis daarvan hoopt men tot een efficiëntere indeling van de scholen te komen. Burgemeester en wethouders hebben laten weten bereid te zijn mee te werken aan het plan om het schoolzwemmen zo efficiënt moge lijk te laten verlopen. Daarbij staat voorop dat de Leiderdorpse scho lieren minimaal in het bezit komen van het A-diploma en dat er in principe niet opgeleid wordt voor de zwemvaardigheidsdiploma's I en II. Bezuinigen De gemeente heeft zelf een paar jaar geleden al een onderzoek naar het schoolzwemmen ingesteld. Daaruit kwam naar voren dat het merendeel van de leerlingen dat met schoolzwemmen begon al in het bezit van een diploma was. Uit een enquête kwam aan het licht dat bij het begin van het schooljaar 1981-1982 217 van de 329 twee deklassers al een A-diploma had den. Van deze 217 leerlingen waren er zelfs 109 in het bezit van het B- diploma. De gemeenteraad besloot daarop het schoolzwemmen terug te brengen van twee jaar één jaar. Dit uit bezuinigingsoverwegingen. Overigens is bij het opstellen van het zwemrooster voor het komend schooljaar een nieuw probleem om de hoek komen kijken. Doordat het aantal leerlingen daalt en de zo geheten vieijarigen-maatregel moet worden ingevoerd, ontko men veel scholen er niet aan om combinatieklassen te vormen. Als het om een combinatieklas 3-4 of 4-5 gaat, komt de school met het schoolzwemmen in de problemen, zo melden burgemeester en wet houders. De leerkracht kan zich zelf immers niet splitsen. Dat ter wijl ouders niet mogen worden in geschakeld bij de begeleiding van leerlingen. Nog erger wordt de si tuatie als het om een combinatie van drie klassen gaat. Mede om die reden willen burge meester en wethouders best mee werken aan een plan om het schoolzwemmen zo efficiënt moge lijk te laten verlopen. WASSENAAR - De gemeenten Wassenaar, Voorburg, Rijswijk en mogelijk ook Leidschendam over wegen samen twee of meer sociaal- rechercheurs te nemen. De afgelo pen maanden hebben gemeentebe stuurders al enkele verkennende gesprekken gevoerd en in septem ber hoopt het hoofd van de Wasse naar sociale dienst de onderhande lingen te kunnen afronden. De verschillende politieke partij en in Wassenaar willen misbruik van sociale uitkeringen aanpakken en zijn in principe voor een samen werking met de genoemde ge meenten, die gemiddeld 1000 uit keringsgerechtigden herbergen. Wassenaar zelf heeft te weinig uit keringsgerechtigden (500) om een full-time controleur in dienst te ne men, voeren zij aan. Bovendien schept een samenwerking de mo gelijkheid bij echt grote fraudes meerdere controleurs tegelijk in te zetten. Voordat ze definitieve beslissin gen nemen, willen de politici ech ter eerst uitvoerig discussiëren over de taken, bevoegdheden en beroepsopvattingen van de man of vrouw die dit jaar voor 100 procent door het rijk wordt gesubsidieerd. PvdA-fractievoorzitter H.J. Gou- looze wil daarnaast weten hoe hoog de nood is en hoe sterk de weer stand of de sociale dienst echt de controle niet op zich kan nemen. In geen geval mag de functiona ris "met allerlei semi-politionele ta ken worden opgezadeld", aldus de sociaal-democraat. "Wij hebben geen behoefte aan een echte tan denborsteljager, die bij het minste of geringste alle gangen nagaat van de uitkeringsgerechtigde". Vol gens CDA-woordvoerder M.L.A. van Rij kan dat worden voorkomen door vooraf duidelijke handleidin gen op te stellen. "Dat geeft duide lijkheid en rechtszekerheid, zowel ge controle van de controleur on naar de gemeente als naar de uitke- ontbeerlijk. ringsgerechtigden toe". Vervol- Van Rij noemt privacy een groot gens moet de gemeente een kandi- g0ed in Nederland, maar beseft dat daat uitkiezen die zich "niet te fa- de controleur "in een spannings- natiek opstelt" en is een regelmati- veld moet opereren. Het is duide lijk dat de werkzaamheden niet vanuit een bureau kunnen worden verricht". Dat is de afgelopen 25 jaar ook wel in de praktijk geble ken. De opeenvolgende bijzondere controleurs zijn toen regelmatig op pad geweest om fraudezaken tot op de bodem uit te zoeken. Volgens J.H.G. Bemelmans, het hoofd van de sociale dienst, nam de gemeente daarbij grote zorgvuldig heid in acht. Pas nadat de gemeen te meerdere aanwijzingen had ge kregen, beslisten wethouder en hoofd sociale zaken of een onder zoek op zijn plaats was. De ver dachte kreeg hierbij van tevoren bericht. "Van een heksenjacht is dus nooit sprake geweest", zegt Be melmans, wiens afdeling dagelijks anonieme telefoontjes en brieven krijgt. "En dat moet zo blijven". Ook de woordvoerders van PvdA en CDA hebben de indruk dat de controleur goed werk heeft verricht. "Bij het vaststellen van de jaarrekeningen hebben we daar meermalen vragen over gesteld", zegt sociaal-democraat Goulooze, "en we kregen steeds de indruk dat hij binnen zijn werkterrein bezig was". Van Rij formuleert zijn tevre denheid op juridische wijze: "Mij hebben nooit berichten bereikt dat de man op te fanatieke wijze zijn ta ken heeft vervuld. En zolang het te gendeel niet is aangetoond, ga ik ervan uit dat het in de haak was". Wat de verschillende partijen na de zomer precies zullen zeggen, moet tijdens de verschillende frac- tieberaden worden bepaald. Voor al WD-raadsleden houden zich, bij afwezigheid van hun fractie voorzitter, op de vlakte. "We wach ten de ontwikkelingen af', zegt raadslid mevrouw E. Tamboezer. Vooralsnog ziet ze "weinig reden om de koers te wijzigen". Als het op concrete aanbevelin gen aankomt, wordt Van Rij voor zichtig. De vraag wanneer een con troleur in actie moet komen, doet hem al aarzelen: "In principe vind ik dat we iedere aanwijzing serieus moeten nemen en de zaken niet op zijn beloop moet laten. Het is ech ter de vraag of je na een anonieme tip al in actie dient te komen. Ano- mieme tips hebben nu eenmaal als nadeel dat ze anoniem zijn en je niet weet of er objectieve motieven achter zitten". Tot slot nuanceert de christen democraat de breed levende ge dachte dat misbruik van sociale voorzieningen gestraft dient te worden. Hij vindt dat niet alleen deze vorm van misbruik gestraft moet worden, maar alle vormen van misbruik. In het huidige demo cratische bestel kunnen gemeen ten echter weinig doen tegen grote (belasting)fraudes en rest hen wei nig anders dan de vaak kleine soci ale fraude. Wassenaar realiseerde zich dat 25 jaar geleden al, lang voordat het rijk besloot de bijzondere contro leur (honderd procent) te subsidi ëren. De gemeente nam hierdoor lange tijd een unieke positie in en gelooft dat de aanwezigheid van de controleurs preventief heeft ge werkt. De vraag of ze 'hun geld hebben opgeleverd' is dan ook moeilijk te beantwoorden. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse kandidate voor de titel Miss Holland, Brenda Mantel, zal dit jaar niet tot Nederlands mooiste worden gekozen. Tijdens de halve finale die gisteravond in het Hilton Hotel in Rotterdam werd gehouden, haalde de Nieuwkoopse de eerste twaalf niet. Dit bete kent dat zij niet mag deelnemen aan de finale die morgen in de studio van Joop van der Ende in Ter Aar wordt gehouden. Mantel reageerde gisteravond laconiek op haar nederlaag. Eerder was zij door haar oma en vader overgehaald mee te doen aan de voorrondes voor de Miss-verkiezing in Akersloot. De Nieuwkoopse werd daar una niem tot mooiste gekozen. Marga Buivenga en de ploeg vrij willigers die de bibliotheek samen draaien weten niet hoe ze het heb ben. Zeven jaar zetelde men in een voormalige kleuterschool, een soort noodkeet die zo weinig ruim te bood dat een groot aantal boe ken in het magazijn en bij de ge meente moest worden opgeslagen. "Het was er vochtig, 's Winters was het ontzettend koud en 's zomers was het niet te harden van de hitte. De boeken stonden rij aan rij, je had totaal geen ruimte om iets echt te presenteren", herinnert Marga zich. Bibliotheek-coördinatrice Marga Buivenga: 'Veel lezers zie je stomver- Het nieuwe onderkomen biedt baasd binnenkomen. Dat dit hun oude school is geweest, kunnen ze zich de begeerde ruimte wel. Schappen moeilijk meer voorstellen'. <foto Holvast) staan ruim opgesteld, alle 16.500 aanwezige boeken kunnen in alle rust worden uitgezocht. Een aantal titels, nieuwe bijvoorbeeld, kun nen duidelijk zichtbaar worden ge presenteerd. Nu ook heeft men de mogelijkheid om nieuwe wissel collecties in te voeren, Engels-, Duits- en Franstalige boeken neer te zetten en de lezers naslagwer ken, documentatie en tijdschriften aan te bieden. Reacties Twee maanden geleden werd de verbouwde Aloysiusschool offi cieus in gebruik genomen. Men wil een paar maanden 'proefdraaien' voordat in september het gebouw officieel wordt geopend. De reac ties van lezers zijn tot dusverre 'ontzettend positief', zegt de coör dinatrice: "Veel leden zijn zelf oud- leerling van de Aloysius geweest of hadden kinderen die hier op school zaten. Die zie je stomver baasd binnenkomen. Dat dit de ou de school is geweest, kunnen ze zich moeilijk meer voorstellen". De gevolgen bleven niet uit. Sinds de verhuizing kreeg de bibliotheek er 150 nieuwe leden bij en Marga Buivenga verwacht dat dat aantal na de officiële opening nog zal toe nemen. Het is de bedoeling dat voor die tijd alle klassen van de Zoeterwoudse basisscholen een rondleiding krijgen ("Ze moeten allemaal op z'n minst één keer zijn binnengeweest"). Ook wil het be stuur ledenwerfacties gaan voeren. Overigens is men niet ontevreden met het huidige ledental. Ruim 28 procent van de Zoeterwoudse be volking is er ingeschreven. Lande lijk schommelt dat cijfer rond de 29. 30. Vrijwilligers De bibliotheek van het dorp - aan de Rijndijk is een aparte vestiging - wordt gerund door één betaalde kracht, Marga Buivenga dus. Ne gentien vrijwilligers verzorgen de uitleen en de administratieve werkzaamheden. Marga Buivenga acht die vrijwillige basis niet al te wankel. "Het verloop is heel klein. Sommige vrijwilligers zijn hier al tien, vijftien jaar. Op zich kan een bibliotheek prima draaien op vrij willigers, als er maar iemand is die de werkzaamheden coördineert en een stukje vakkennis meebrengt". De nieuwe behuizing van de bi bliotheek aan de Schenkelweg wordt op 4 en 5 september officieel geopend. Het preciese programma is nog niet vastgesteld, maar zeker is wel dat er de 5e een open huis wordt gehouden. Mimespeler Rob van Houten, Rudie van Sesam straat en de Zoeterwoudse mando linevereniging geven dan acte de presence. Een officiële receptie is er een dag eerder. Welzijnswethou der Graniewski zal de 'bieb' die 4e september openen. In voorberei ding is ook een tentoonstelling over oude schoolmaterialen. Bibliotheek-coördinator Marga Buivenga is dan ook zeer te spre ken over hetgeen voor de ruim 500.000 gulden die de gemeente Zoeterwoude ter beschikking stel de tot stand is gebracht. Het huidige Aloysius-complex. De hoge, donkere klaslokalen zijn ver- plaats waar nu de pilaren staan, stonden vroeger de r dwenen. Daarvoor in de plaats kwam één grote, lichte ruimte. Op de len. DONDERDAG 30 JULI Leiden film 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola, aan vang 21.15 uur, filmhuis LVC, Breestraat 66. Chinees Staatscircus uit Peking, Groenoordhallen, aanvang 20.15 uur. orgelconcert door Joop Brons, Hooglandse kerk, aan vang 20.15 uur. spreekuur voor jongeren over dienstplicht, WDM, Breehuys, Breestraat, van 19.00 tot 22.00 uur. voorlichting en begeleiding dienstweigeren van 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32. Noordwijk zomeravondconcert door Klaas J. Mulder, organist en dirigent te Kampen, aanvang 20.15 uur. kinderbal voor kinderen van 4 tot 12 jaar, Huis ter Duin, van 18.30 tot 20.00 uur. strandloop over 4 en 8 km georganiseert door volleybal- Noordwijkerhout Folk-Night, internationale live volksmuziek, Hotel van der Geest, Zeestraat 7a, aan vang 20.30 uur. Rijnsburg Feestweek: 19.30 uur, touw trekken voor raadhuis: 20.00 uur, dammen in het Denk- huis. Kerkstraat; 21.00 uur, lampionnenoptocht. Sassenheim wieler-toer-avondvierdaag- se, start 19.00 uur, gymzaal, VRIJDAG 31 JULI Alphen vliegende brigade, sport en spel, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur, speel terreinen Rhenanialaan en Za delmaker. circus van Bassie en Adri- aan, aanvang 14.30 uur, circus tent Diamantstraat. Katwijk orgelconcert door Herman van Vliet, Nieuwe Kerk, Voor straat, 20.15 uur. open huis KNZHRM, Rijn mond, van 19.00 tot 21.30 uur. jokeren en klaverjassen bij de Mijlpaal, Stadhouders- dreef, 20.00 uur. Leiden Chinees Staatscircus uit Peking, Groenoordhallen, aanvang 20.15 uur. film 'Rumble fish' van Francis Coppola, aanvang 21.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66. optreden van 'Headhunter', LVC Zoldercafé, Breestraat Leiderdorp koken voor tieners Sjelter, 17.00 tot 19.00 ui Nieuwkoop open huis, Elleboogvaart; opening vakantiespelen met levend ganzenbord, aanvang Noordwijk zomerkermis met diverse atracties, van 11.00 tot 23.00 uur, standplaats Wantveld. Rijnsburg wandeltocht van 10 km door Rtjnsburg en omgeving, r het raadhuis, 19.30 uur. disco-juniorenavond in 't Kraaiennest aan de Korte Vaart, voor jongeren vanaf 14 jaar, van 20.00 tot 01.00 uur. groote feestavond in de Voorhof m.m.v. de Boeme rangs. aanvang 20.30 uur. se, start 19.00 uur vanaf de gymzaal, Parklaan. Voorhout zwemmen in het Bollenbad in Noordwijk, vertrek vanaf De Speleweij 10.30 uur. ZATERDAG 1 AUGUSTUS Alphen zomerfeest met poppenthe ater en optredens van Magie Franky en The Mack, Café Querelle, Julianastraat. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse Aloysiusschool was altijd het schoolvoorbeeld van een 'ouderwetse' school. Een lange, donkere gang met bijna antieke garderobehaken. Een stenen vloer. Lokalen met hoge plafonds. Zo was het 65 jaar lang - tot een paar maanden geleden de grootscheepse verbouwing werd afgerond die de Aloysiusschool geschikt moest maken als bibliotheek. De tegenstelling is groot. De wat donkere, sombere lokalen werden weggebroken en daarvoor in de plaats kwam een ruime, lichte ruimte waarin de kleuren wit, blauw en grijs overheersen. De aloude school heeft zowaar een ei gentijds gezicht gekregen zonder dat het oorspronkelijk karakter van het gebouw geweld is aange daan. Glas-in-lood ramen bijvoor beeld zijn gespaard gebleven. De raampjes van de vroegere toiletten eveneens, voordeel: weer wat extra licht in de bibliotheek. Mevrouw E. Tamboezer (VVD): "Koers niet wijzigen", (archieffoto) H.J. Goulooze (PvdA/PPR): "Geen behoefte aan tandenborsteljager" hieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11