Snelle zestienklepper vormt top van Nissans Sunny-serie Blik-verruimende buitenspiegel Alphen zoekt alternatief voor metalen rolluiken Simpeler versie van Daihatsu Cuore 'Als ze er eenmaal zijn, dan is het echt te laat' Op amfibiefiets tegen polio Jeu de boules-baan Zeehospitium PAGINA 10 Will DONDERDAG 30 JULI 1937 RIJ-IMPRESSIE Het gaat Nissan voor de wind. Ook in ons land. In de eerste helft van dit jaar werden er in vergelijking met 1986 in totaal 7.000 auto's meer verkocht, Nissan nam van die groei met 4.500 meer dan de helft voor zijn rekening. Een flink deel van het succes van dit Japanse merk kan natuurlijk worden toegeschreven aan de nieu we Sunny-serie die ongeveer een jaar geleden werd uitgebracht. De ze compacte middenklasser werd meteen in zo'n grote variatie van uitvoeringen aangeboden, dat er echt 'voor elk wat wils' in de show room stond. Er kon worden gekozen uit drie. vier of vijf deuren. Uit gewone se dans, coupés, stationwagens en be stelauto's. Uit diesel- of benzine versies. Uit vier of vijf, versnellin gen of een automaat. Er is zelfs een Sunny met vier-wielaandrijving. En kortgeleden zijn er nog eens twee zestienkleppers bijgekomen: een driedeurs sedan en een twee- deurs coupé. Meer dan twee kleppen per cilin der vormt geen modegril, maar een wezenlijke bijdrage aan de verbete ring van de prestaties. Door twee inlaatkleppen en twee uitlaatklep pen op de cilinder aan te brengen wordt de 'ademhaling' gemakkelij ker gemaakt en daardoor het ren dement van de verbranding danig vergroot. Verrassend Dergelijke meer-kleppenmoto- ren leveren veelal verrassende prestaties. Dat viel ook weer op in de periode, dat ik de 'Sunny GTi- 16V 3 deurs' (wat een naam) ter be schikking had. Voor mijn gevoel eigenlijk een veel te korte tijd, ik had best wat langer met die spor tieve Sunny willen stoeien. De wagen is niet overweldigend zwaar gemotoriseerd. Er zit niet meer dan een 1,6 liter motor in. Maar dank zij die vier kleppen per cilinder komt die krachtbron tot een vermogen van 120 paar- dekrachten. En dat is toch flink wat voor een auto van amper dui zend kilogram. Daar zit dan wel le- Als men wil kan men de wagen uit stilstand nog net binnen de tien seconden op een snelheid van 100 km/uur krijgen. Als zoiets haalbaar is kan het mij niet meer verwonde ren dat de topsnelheid in de buurt van de 200 km/uur ligt. Een heel respectabele snelheid voor een der gelijk karretje. Maar meer nog dan die snelheid verbaasde mij het feit dat de wagen ook bij zulke hoge snelheden nog strak bestuurbaar bleef. In het ver leden heb ik meermalen geklaagd over een zekere vaagheid, die vaak bij Japanse auto's voelbaar is als het echt hard gaat. Daar zijn stevig geprijsde wagens bij. Maar niets daarvan in deze door en door spor tieve Sunny. Onder alle omstandig heden bleef het contact met de weg voelbaar aanwezig en bleef de wa gen uiterst rustig in het stuur. Vinnig Ook van buiten en van binnen Samengesteld door Koos Post Sommige Saab-rijders kunnen dit stukje gewoon overslaan. Hun auto heeft van de fabriek al een buiten spiegel met het zogenaamde 'a-sfe- rische' glas standaard meegekre gen. Anderen doen er echter goed aan even te lezen hoe hun blik in de auto danig kan worden ver ruimd. Zeker in het huidige verkeer geldt: hoe meer zicht hoe beter. Maar zelfs al beschikt men over twee buitenspiegels, dan nog blijft er die beruchte "dode hoek'. Het stukje weg, dat men net niet kan zien maar dat bij inhalen, invoegen en achteruit steken toch uiterst be langrijk kan zijn. Het al genoemde 'a-sferische' glas kan dat probleem oplossen. Het is nu ook los in de handel. Het glas kan heel gemakkelijk (met al aangebracht dubbelzijdig tape) op de bestaande buitenspiegel wor den geplakt. Het glas daarvan mag zelfs een beetje beschadigd zijn, dat geeft geen problemen. Het op te brengen spiegelglas is in tweeën verdeeld. De twee vlak ken zijn door een heel fijn horizon taal lijntje gescheiden. Het groot ste gedeelte van de spiegel ver toont nauwelijks enige welving. Het is een gedeelte waar men meestal in kijkt en wat we daarmee kunnen bekijken wijkt nauwelijks af van hetgeen we gewoonlijk via onze buitenspiegel zien. Het blikverruimende effect is te danken aan het kleine stukje glas aan de andere kant van het scheidslijntje. Dat is zodanig gebo gen dat het gezichtveld in vergelij king met conventionele vlakke spiegels wordt verdrievoudigd. En ik kan u verzekeren dat dat in de praktijk een bijzondere prettige ge waarwording is. Er is nog een bijkomstig voor deel: de verblinding 's nachts wordt tof de helft teruggebracht.' Een wat minder sprekend voordeel wellicht, maar mooi meegenomen. De adviesprijs van deze buiten spiegel van de Westduitse firma Hagus bedraagt 44 gulden. Bij im porteur Amelsbeek-Amtech in Amsterdam (tel. 020-176551) al thans. Maar sommige automerken hebben een dergelijke spiegel ook in hun accessoirepakket opgeno men. Wat hij daar kost weet ik niet. Ten slotte het welsprekende commentaar van Wolfgang Graf, stafchef van de gezaghebbende Westduitse keuringsorganisatie TÜV: 'Op elke auto zou zo'n type spiegel moeten zitten'. Door toevoeging van de twee zestienkleppers is het totaal aantal uitvoeringen op niet minder dan 32 gekomen. De zestienkleppers vor men de top van de lijn. Niet alleen in prestaties, ook in prijs. De sedan kost ongeveer 35 mille. Als de ko~ per toch liever een coupé heeft, dan moet hij nog 2 mille meer neertel len. Dat zijn geen koopjes - men kan voor zulke prijzen uitgebreid keus maken - maar men krijgt er in deze zestienkleppen Sunny wel een erg aaiitrekkelijke auto voor. Niet te duur Een auto, die bovendien niet al te duur in het gebruik blijkt te zijn. Een verbruik van om en nabij de 1 op 11.5 vind ik echt niet beroerd voor zo'n snelheidsduiveltje. Technische gegevens Sunny GTi-16V 3-deurs. Viercilinder 1,6 liter motor met twee bovenlig gende nokkenassen en vier klep pen per cilinder. Vermogen 120 pk. Compressieverhouding 10,0 1. Koppel 137 Nm 5.200 tpm. Vijf versnellingen. Stuurbekrach tiging. Lengte 403 mm. Massa 1065 kg. Aanhanger geremd 1200 kg. Acceleratie van 0 tot 100 km/uur 9,8 seconden. Topsnelheid 200 km/ uur. Prijs 33.490,-. De Nissan Sunny 1.6 DOHCniet draagt deze Sunny zijn vinnig ka rakter uit. Men kan het bijvoor beeld terugvinden in de grappige en aantrekkelijke vormgeving met de spoilers voor en achter. En bij 'mijn' testwagen werd dat nog eens geaccentueerd door de felrode kleur. En van binnen vallen de ronduit voortreffelijke kuipstoelen op, die niet alleen een perfecte zit maar te duur in het gébruik. ook veel steun bieden. Het sportstuur is bekleed. Toerenteller en stuurbekrachtiging zorgen Voor wat extra comfort. Natuurlijk zijn ook wielophan ging, remmen (schijven rondom) en onderstel geheel afgestemd op de prestaties, die zo'n auto kan neerzetten. Op zichzelf is dat niet verrassend, zonder dergelijke tech nische aanpassingen zouden zulke driftkikkers levensgevaarlijk zijn. 'Zeker in handen'van wat minder geroutineerde automobilisten. Het heeft geen zin opnieuw in te gaan op de Sunny zelf. Dat heb ik vorig jaar al uitvoerig gedaan. Toen al kon men gemakkelijk raden dat dit ongecompliceerde Japanse mo dél een levendige toekomst tege moet ging, temeer omdat er met een zoveel smaken werden aange boden. De verkoop van de kleine Dai hatsu Cuore bleef tot nu toe wat achter bij de concurrentiezo als de Suzuki Alto. Dat was vooral te wijten aan het feit dat de Cuore 850 uitsluitend werd geleverd in de wat luxueuzere TS- en TX-uitvoeringen. Daar door lag de beginprijs hoger dan die van de concurrenten. Daaraan heeft Daihatsu nu een einde gemaakt door met een nog simpeler uitvoering te komen. De bekleding daarin is van kunstleer, de achterbank niet meer neerklapbaar, de stootstrips op de zijkant ziin verdwenen evenals het tunnel bakje, het mistachterlicht en de handgreep. Maar de onafhan kelijke wielophanging, de rem- bekrachtiger en de interval op de ruitenwisser zijn gebleven. Door het 'uitkleden' is de goedkoopste Cuore (de TG) nu te koop voor 12.499,-, dat is 800 gulden minder dan het be drag dat voor de TS moet wor den uitgeteld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Politie, middenstand en gemeente bezinnen zich in Alphen op alternatieven voor de metalen rollui ken die ook in deze plaats steeds vaker voor winkeletalages zijn te zien. In navolging van de landelijke discussie over het fnuikende karakter voor het straatbeeld van de 's avonds neergelaten geslo ten hekken is overleg gevoerd tussen de betrokken organisaties en instellingen. Op initiatief van wethouder G. van min of meer gedwongen door de As is gesproken over het afremmen verzekeringsmaatschappijen. Een van een ontwikkeling dat steeds veel voorkomende vorm van dief- meer zaken in het hart van Alphen stal is de zogenoemde snelkraak, en de winkelcentra een gesloten waarbij een steen of tegel door de stalen rolluik aanschaffen. Veelal winkelruit wordt gegooid, zijn de middenstanders hiertoe In het overleg is be- LISSE - Ter gelegenheid van de actie 'bestrijding van de polio in de we reld' wordt 13 augustus in Lisse een zwemmarathon gehouden. Op die dag eindigt in Lisse een van de etappes van de internationale sponsor- tocht met een 36-persoonsamfibiefiets. De tocht is een initiatief van de' Rotaract-clubs Heemstede en Hillegom/Lisse. In totaal bestaat de groep uit 70 deelnemers. Deze fietstocht, waarvoor de deelnemers 18 juli in het Engelse Canter bury zijn gestart, duurt 30 dagen en eindigt op 15 augustus in Heemstede. Tijdens de tocht worden in tal van plaatsen in Engeland, Frankrijk en Bel gië diverse activiteiten gehouden om geld voor de actie bijeen te krijgen. Het geld wordt gebruikt om vaccin te kopen waarmee vrouwen en kin deren in Burkina Faso kunnen worden ingeent. Met deze inenting wordt een halt toegeroepen aan de ziekten polio, difterie, kinkhoest, tetanus, ge le koorts en mazelen, de zogenaamde inenting polio-plus. Komende maandag arriveert de enorme amfibiefiets in het Belgische Nieuwpoort, daarna wordt Brugge, Zeeuws-Vlaanderen, Brabant en Zuid-Holland. In Lisse worden de deelnemers op 13 augustus rond tien üur op het gemeentehuis door burgemeester en wethouders ontvangen. In de avonduren wordt in het zwembad in het bloembollendorp de. zwem marathon gehouden. sloten dat naar een goed alternatief voor de beveiliging van de winkels wordt gezocht. De reacties en idee ën van onder meer de winkeliers verenigingen dienen binnen drie weken bij de OMKA (Onderne- mersverening voor het Midden- en Kleinbedrijf in Alphen) binnen te zijn. Deze heeft tijdens de vergade ring het gebruik van plexiglas en slagglas in etalageruiten voorge steld. Wethouder Van As wenst geen dwingende voorschriften die de ge sloten rolluiken verbieden. Wel is hij voorstander van het 's avonds afsluiten van de twee winkelcentra in Alphen: de Aarhof en passage Ridderhof. Voor de eiganaar van de Aarhof is dit onderwerp be spreekbaar, maar de winkeliers van de Ridderhof willen dat hun complex hooguit na elf uur 's avonds wordt gesloten. De OMKA is tegenstander van afsluiting om dat dit 'afbreuk doet aan het imago' van Alphen. Hoewel de gemeente nog niet in sterke mate te maken meeft met verduisterde winkelstraten in de avonduren, vindt de OMKA dé hoogste tijd om hierop te anticipe ren. Voorzitter A. Slot van de OM KA: "We moeten spoedig hande len. De gesloten rolluiken duiken overal op. En als ze er eenmaal zit ten, is het te laat. Dan wil de winke lier er niet zomaar meer vanaf. We moeten iets doen voordat die lui ken erop zitten". Beide jeu de boules-teams maken zich op voor de openingswedstrijd. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - Op het binnenterrein van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk is gistermiddag een jeu de boules-baan geopend. Dat gebeur de met een wedstrijd tussen de be woners Dick Chatelain en Theo van Eijnatten tegen de heren Ver hoeven en Lingg van respectieve lijk de Stichting Vrienden van het Zeehospitium en de Stichting Eve nementen Katwijk. Het laatste duo won de wedstrijd met 7 tegen 5. De aanleg van de jeu de boules- baan was mogelijk door een gift van dé Stichting Evenementen Katwijk en via de Stichting Vrien den van het Zeehospitium werd de baan overgedragen aan de bewo ners. Op het Zeehospitium is onder de naam 'Boule de la Mer' al enige tijd een een jeu de boules-club ac tief. Bij deze club zijn twintig be woners aangesloten en geregeld worden er wedstrijden gespeeld te gen teams van andere instellingen. De jeu de boules-baan bestaat uif een ondergrond van schelpen en klei uit de Waddenzee, waardoor een harde maar flexibele laag ont staat. De baan is verder geschikt gemaakt voor het gebruik door rol stoelrijders. Tot nog toe hebben de leden van Boule de la Mer vooral binnenshuis gespeeld, waarbij de ondergrond van de baan werd ge vormd door kleden. Op het buiten terrein was slechts een kleine, ge ïmproviseerde baan beschikbaar. Het jeu de boules is e§n spel dat uitstekend door gehandicapten kan worden beoefend. De nieuwe baan ligt op het mid denterrein van het nieuwe voorzie ningencentrum van het Zeehospi tium. Het is de bedoeling dat hier ook een aangepaste tuin vóór de bewoners wordt aangelegd. Bedrijfspand in Katwijk in as na brandstichting KATWIJK - Een felle uitslaande brand heeft gisteravond een leeg staand bedrijfspand aan de Varke- visserstraat in Katwijk gedeeltelijk i in as gelegd. De bovenverdieping van het gebouw werd volledig ver woest en op de begane grond ont stond grote rook- en waterschade. De Katwijkse brandweer had het vuur binnen een uur onder eontro- le, maar was vervolgens nog enkele uren bezig met het nablussen. Het bedrijfspand stond al enkele jaren leeg en een woordvoerder van de brandweer vermoedt dan ook dat het vuur is aangestoken. "Op het moment dat wij ter plaatse kwamen, was het gebouw openge broken. In de afgelopen dagen zijn ook herhaaldelijk jongeren in het pand gezien", aldus ondercom- mandant J. Kuijpers. Het vuur is ontstaan op de zolderverdieping. De belangrijkste zorg van de j brandweer was gisteravond in eer ste instantie te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de Oranje- j school, direct naast het pand. Al leen de goot van het schoolgebouw werd uiteindelijk éeschadigd. Bij het blussen van het vuur kreeg de brandweer van de kust plaats assitentie van collega's uit Rijnsburg. In verband met de va kantieperiode is slechts de helft van het aantal brandweerlieden l van het Katwijkse vrijwilligers korps inzetbaar. De brandweerlie- J den deden hun werk onder massa- le publieke belangstelling. VRIJDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRIJDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRIJDAG-ZATERDAG PRIJSTREFFER VRIJDAG-ZATERDAG Handig op de fiets Ruime fietstas. Geplastificeerde ophanghaken. .-—r». In moderne kleuren. Dia-voordeel Voor 't veilig opbergen van dia's. 5 Diadozen incl. magazijn voor 2x50 dia's 3JéT5 30.- 5 Diadozen incl. magazijn voor 2x36 dia's Voor aan de wand Zeer decoratief „horloge". Maarliefst 1.45 m lang. In wit, zwart, rood of blauw. A Voor uw huid Carmen reinigingsmilk of reinigingstonic. Voor alle huidtypes. 200 ml £9*3.95 Witte tissues. Normaal Ufti d U Nu 2 doosjes a 100 stuks A Schepverse salades Lekker op stokbrood of toast. Keuze uit soorten. O.a. seller ie salade. d 100 gram vanaf I 2e 100 gram van dezelfde soort HALVE PRIJS! Vendomatic Vaatwasser met praktische inde ling. RVS kuip en binnendeur. 7 Programma's. Geschikt voor inbouw. Een jaar garantie. Gesprei de betaling Nu 200 Ge'pe' dia- raampjes iyf0!3.- Ook geldig op de koopavond. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10