Weinig eten voor goed geld DE LEIDSE VLEESHAL <2* CONSUMENT. De groenteman Rookreclame bereikt vooral jeugd Langer vers Direkt uit Peking GROOT CHINEES STAATS CIRCUS Verder alles voor de barbecue PAGINA 8 Champignons zijn op veel manieren in de keuken te verwerken. g™' Zoals zoveel produkten worden champignons en andere eetbare paddestoelen al duizenden jaren gekweekt en gegeten. Toch is het nauwelijks 250 jaar geleden dat Franse tuinders de nog altijd zo, gewaardeerde 'Champignons de Paris' ontwikkelden. In Neder land kwam de champignoncul tuur pas rond de jaren '50 goed op gangen met name Noord-Limburg is een belangrijk produktiecentrum geworden. De teelt gebeurt in zogenaam de 'champignonhuizen' met Per- schillende kweekcellen. Elke cel heeft een volkomen eigen kli maat, in stand gehouden met be hulp van warmte-, vocht- en ven tilatiesystemen. Het bijzondere van champignons is namelijk dat ze, in tegenstelling tot andere groenten geen kooldioxyde uit de lucht absorberen en verbruiken. Vandaar ook dat ze enkel op schaduwrijke plekken in het bos te vinden zijn, waar de grond veel organisch afval bevat. Niet gebonden Champignons zijn dus niet sei zoengebonden en kunnen het he le jaar verkregen worden, waar bij wordt aangeraden ze dezelfde dag nog te nuttigen: eenmaal uit hun verpakking verkleuren ze snel. Omdat ze erg gevoelig zijn ziet men nogal eens plukseltjes op de hoedjes. Dit doet aan smaak en kwaliteit geen afbreuk, en het idee dat alleen kleine champignons van eerste klas zijn is een veel gemaakte denkfout: grote exemplaren zijn in de regel meer uitgegroeid en hebben daardoor meer geur en smaak. Champignons bevatten een groot aantal zeer belangrijke voedingsstoffen, zoals vitamine B (bepalend voor het cholesterol gehalte), calcium, ijzer en eiwit ten en ze worden steeds vaker aan het menu toegevoegd. Men kan er werkelijk alle kanten mee uit; ze kunnen worden gekookt, gebakken, gesmoord en gemari neerd. Champignons kunnen ge geven worden als voorgerecht, bij de hoofdschotel als aanvul ling van een vlees- of visgerecht en als lunchgerecht. Gevulde tomaten Het schoonmaken van cham pignons dient, bij welke soort ook, voorzichtig te gebeuren, kneuzen veroorzaakt bruinver- kleuring. Van het steeltje wordt een stukje afgesneden, waarna ze óf heel, óf in plakjes verwerkt kunnen worden. Let wel: cham pignons slinken aanzienlijk en snel; 500 gram voldoet (amper) voor vier personen. Tomaten gevuld met champig nons en ham beloven een comple te, lichte en vooral lekkere maal tijd: snijd de kapjes van 8 toma ten af, hol ze met een theelepeltje uit. Bestrooi ze van binnen met peper en zout. Was 250 g cham pignons, snijd ze eventueel in stukjes. Fruit een zeer fijnge snipperd uitje geel, voeg de champignons eraan toe, bak ze, af en toe scheppend, mee. Op smaak brengen met peper en zout en desgewenst peterselie, maar in ieder geval een uitge perst teentje knoflook. Voeg er een scheutje witte wijn en wat to matenpuree aan toe, en iets later ook een eetlepel paneermeel. Laat de massa even koken, meng er daarna 100 g fijngesneden ham door en vul de tomaten met wat gesmolten boter, en zet ze in een beboterde vuurvaste schotel ongeveer 15 minuten in een war me oven. Hoewel het gerecht op zich genoeg is, smaken pureero- zetjes of aardappelkroketjes er goed bij. Markt Vrijwel alle verse groenten zijn op het moment goedkoop. Kom kommers, kropsla, ijsbergsla, to maten, was- en bospeen, radijs, aubergines, courgettes, andijvie en spinazie zijn zelfs nog verder in prijs gezakt. Voor vleestoma ten moet vanwege de geringe aanvoer wel een iets hogere prijs worden betaald. Ook groenten als prei, witlof, bloemkool zijn vrij duur. De aanvoer van Nederlandse vollegrondsaardbeien is welis waar over z'n aanvoertop heen, maar dit neemt niet weg dat ze nog volop en voor redelijke prij zen verkrijgbaar zijn. Komende weken wordt het ook suikerme- loenentijd. De prijzen zijn al ge zakt. Rode bessen hebben nu al hun grootste aanvoerpiek. ERIC TRUFFINO Voor rond de vijf gulden kun je een gezonde en gevarieerde maaltijd voor twee personen op tafel zetten. Dat beweren het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in hun gezamenlijke brochure 'Goed eten voor weinig geld'. Wij volgden twee menu-adviezeih op. De recepten waren heerlijk, maar we moesten bijna een keer zoveel betalen als in het boekje staat. Volgens het Nibud komt dat doordat we veel te grote hoeveelheden hadden gebruikt. Volgens oris is de folder daarover gewoon onduidelijk. In de brochure 'Goed eten voor weinig geld' staan 18 tweeper soons- menu's, die in prijs variëren van 3,80 tot 8,75 gulden. Gemid deld kosten de maaltijden iets meer dan vijf gulden. Wij waren echter minstens zeven gulden kwijt. Zo aten we voor in totaal ruim 7 gulden bloemkool, aardappelen en een ribkarbonade. Het toetje (stoofperen) hebben we niet ge maakt, terwijl de bloemkool een aanbieding was. Volgens het boek je had de complete tweegangen- maaltijd ons bij elkaar ongeveer 4,60 gulden mogen kosten. Ook bij de spinaziemaaltijd zaten we met een aanzienlijk kostenver schil. De ovenschotel van spinazie, ravioli en geraspte kaas en het toetje van fruit met slagroom wa ren lekker, maar alles bij elkaar be taalden we er 8,50 gulden voor in plaats van 4,40 gulden. Bot Een woordvoerster van het Ni bud in Den Haag vermoedt dat het prijsverschil het gevolg is van ver schillen in de gebruikte hoeveelhe den. Ze geeft toe dat het boekje wat dat betreft niet erg duidelijk is. De recepten zijn volgens haar sa mengesteld aan de hand van de ta bel Goede basisvoeding per per soon per dag (pagina 4), wat overi gens nergens te lezen is. Per per soon per dag mag volgens de tabel één ons vlees, twee ons gekookte groenten, drie tot zeven aardappe len en één stuks fruit worden gege ten. Alles per eetlepel en ons omgere kend komen we inderdaad dicht bij het streefbedrag. Alleen hadden we dan niet twee, maar samen één kleine karbonade kunnen eten; on ze karbonades, van normaal for maat, wogen samen drie en een Een maaltijd bestaande uit bloemkool, aardappelen en ribkarbonade kwam heel wat duurder uit dan in de brochure 'Goed eten voor weinig geld' werd gesuggereerd. En dat ondanks het feit dat de bloemkool in de aanbieding was. (fotoarchief) In het boekje staat verder niets over de aan te bevelen hoeveelhe den macaroni, spaghetti en rijst. We kochten op goed geluk maar twee blikjes ravioli. De hoeveelhe den waren weliswaar nogal ruim, maar hadden we dan de restjes al lemaal moeten bewaren? Inder daad, zei de Nibud-voorlichtster, dat is de bedoeling van de recep ten. Wij hebben dat echter nergens kunnen lezen, evenmin als een paar tips voor het in nieuwe maal tijden verwerken van al die restjes. Drastisch Toen de folders van het Nibud en het voorlichtingsbureau voor het eerst uitkwamen, werd er nogal wat kritiek op geleverd. De boek werkjes verschenen namelijk juist in de tijd dat drastisch het mes werd gezet in de minimum-uitke ringen. De bewering van het Nibud destijds dat een goede warme maaltijd niet meer dan ongeveer een rijksdaalder per persoon hoeft te kosten, werd dan ook onder an dere door consumentenorganisa ties uitgelegd als een voor het kabi net welkome ondersteuning voor zijn bezuinigingsbeleid. Volgens die organisaties is het bovendien absoluut onmogelijk om voor een rijksdaalder goed, voldoende en gevarieerd te eten. Het boekje dat nu is verschenen heeft ons in ieder g^val duidelijk gemaakt dat het noemen van een minimumbedrag voor maaltijden een heikele zaak is. Wie hoe dan ook op een bedrag van een rijks- Jongeren blijken gevoeliger te zijn voor reclame voor rookwa ren. Dat is althans in België het geval. Medewerkers van de ka tholieke universiteit van Leuven hebben dat vastgesteld bij een onderzoek onder jongeren van 15 tot 18 jaar. Daarnaast werden 200 volwassenen ondervraagd. Jongeren kennen de reclame boodschappen van de meeste ad verterende merken beter dan volwassenen.Zij voelen zich ster ker 'aangesproken door de sug gestieve, sfeerscheppende ta baksreclame, aldus het reclame vakblad Adformatie. Voor jonge ren is het roken van een bepaal de merksigaret dan ook vaker verbonden met een bepaald ima go (zoals mannelijkheid, avon tuur, luxe, sportiviteit). Zij stem men er hun consumptiepatroon op af. Vooral met sponsoring van motorsport en popconcerten worden veel jongeren bereikt. De Nederlandse overheid wil het gebruik van rookartikelen verder afremmen met nieuwe wettelijke regels. Die gaan ver der dan de beperkingen die de fabrikanten zichzelf al hebben opgelegd bij het maken van re clame. daalder per persoon wil uitkomen, kan beter een rekenmachientje en een weegschaaltje naar de winkel meenemen. Ofwel: weinig eten voor goed geld... "Goed eten voor weinig geld" kost 2 gulden (excl. verzendkos ten) en is te bestellen via Nibud, Laan 20, 2512 GN Den Haag, of Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Postbus 85700 2508 CK Den Haag. (GPD) ZUINIG STOKEN - De aktie Zui nig Stoken die is georganiseerd door een groot aantal regionale kranten en een aantal gasbedrij ven, is een groot succes. Zo'n 25 procent van de in totaal 1,3 miljoen Nederlandse huishoudens heeft in het afgelopen stookseizoen aan de aktie meegedaan, zo heeft de VE- GIN (Vereniging van Gasbedrijven in Nederland) bekend gemaakt. Volgens de VEGIN hebben de huishoudens dank zij de aktie ge middeld 10 procent op hun stook kosten bespaard. In samenwerking met de Rijksuni versiteit Utrecht en het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek van TNO in Wageningen heeft een bedrijf in Oldenzaal een methode ontwikkeld om panklare pasta's en vis langdurig vers te houden. De lange houdbaarheid van de verse produkten wordt bereikt door mid- tie (zoals bij het i melk wordt toegepast) en het daar na koelen tot een temperatuur tus sen twee en vier graden celsius. Onder die temperatuur kan het voedsel zes tot acht weken worden bewaard, zonder achteruitgang van de kwaliteit. Volgens prof. dr. D. Mossel, hoogleraar in de medi sche microbiologie der voedings middelen aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en begeleider van het project, voldoet het nieuwe sys teem voor het conserveren van vers voedsel aan zeer hoge eisen wat betreft de volksgezondheid. Om dit te bereiken zijn, aldus Mos sel, technologische hoogstandjes verricht. Directeur Schreur van Profood, het bedrijf dat de methode heeft ontwikkeld, kondigde aan dat met de bereiding van verse produkten komend ngjaaf in een nieuw pand in Oldenzaal een begin zal worden gemaakt. Jaarlijks zullen er zes tot zeven miljoen eenheden van verse pasta en vis worden geproduceerd. Profood mikt met haar produkten vooral op het toenemende aantal twee- en eenpersoons huishou dens. De Oldenzaalse onderneming in vesteert in totaal ongeveer 15 mil joen gulden in het opzetten van haar bedrijf. Ruim de helft hiervan gaat naar het ontwikkelen van technologie. Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs STEUN ONS WERK LEIDEN Parkeerterrein Groenoordhallen vanaf donderdag 30 juli t/m zondag 2 augustus. Elke avond 20.15 uur op zaterdag 1 en zondag 2 augustus matinee 15.00 uur. Nu de nummer 1 groep van China 4-delig Chinees kamerscherm met geheel handingelegde dekoraties aan 2 zijden, van 2750,- nü 1495,- Chinees 2-deurs kastje met handinge legde dekoraties, van 1795,- nü 995,- 4-delig Chinees kamerscherm met unieke dekoraties aan 2 zijden, van 3250,-nü 1795,- Zware bronzen herten, hoogte inkl. gewei ca. 150 cm., per 2 stuks van 9950,- nü 4900,- Ook per stuk verkrijgbaar 2650,- Antieke Thaise zittende Boeddha (met pluim), ca. 65 cm. hoog, van 11.000,-nü 8500,- Chinese Bruidskist met prachtig inge legde dekoraties van 1500,- nü 795,- Chinees 2-deurs kastje met 2 laden onder, met handingelegde dekoraties, (licht beschadigd) van 2000,- nü 995,- Houten Boeddha (replika), licht be schadigd, van 590,- nü 365,- Houten Boeddha (replika), gerepa reerd, van 590,-nü 199,- 6-delig Chinees kamerscherm met handingelegde dekoraties aan 2 zijden, van 3695,-nü 1895,- Grote Chinese zijden waaier met aquarel, van 795,- nü 495,- Chinese lakwerk vaas van 650,- nü voor slechts 475,- Antick India's masker van 498,- nü 298,- VOORTS EEN GROTE KOLLEKTIE SIERADEN (zilver, ivoor, jade, carneool, amethist, onyx etc.) BOEKHANDEL KOOYKER Nieuwe Rijn 13,15,16 2312 JC Leiden Academisch Ziekenhuis Leidse Plein GELDIG t/m a.s. ZATERDAG Boterzachte biefstuk (paard) heel kilo11,95 Runderbraadlappen heel kilo11,95 Rundergehakt heel kilo8,95 Gehakt h.o.h. heel kilo6,95 Hamburgers 10 stuks4,95 Telefonisch 071-225747.071 225939 Lekker de goedkoopste KOREVAARSTRAAT 4, LEIDEN. TEL. 071-140011 's Maandags vanaf 13.00 uur geopend:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8