Steeds vaker chauffeurs in overtreding Buitenlanders investeren in Chileense schulden Peru wil banken onder hoede overheid brengen Nek-aan-nek-race om Kluwer Verkoop kleding stijgt Te lang achter het stuur DEN HAAG (ANP) Steeds meer chauffeurs van bussen en vrachtwa gens zitten te lang achter het stuur. Zelfs elkaar aflossende chauffeurs overtreden regelmatig de wettelijke bepalingen van de rij- en rusttijden. Dit staat in het jaarverslag van de Rijksverkeersinspectie. De inspectie meldt verder dat on- tredingen van de wet: te lange rij dernemers en chauffeurs nogal tijd, geknoei met de tachograaf- eens knoeien met de tachograaf- schijven en het ontbreken van de schijf als zij lange ritten naar het vereiste vergunningen, buitenland maken. Een tacho- Volgens de sinds september vo- graafschijf is een kaart die onder rig jaar geldende nieuwe bepalin- meer registreert hoelang een gen mag de chauffeur van een tou- chauffeur rijdt. ringcar of vrachtauto niet langer De Rijksverkeersinspectie heeft dan negen uur per dag rijden. Per in 1986 ruim 20.000 keer proces- werkweek mag hij twee keer tien verbaal opgemaakt tegen chauf- uur rijden mits hij de negentig uur feurs die te lang achter het stuur per twee weken niet overschrijdt, hadden gezeten. Dat is twee pro- Een chauffeur is verplicht na cent meer dan in 1985. De inspectie vier en een half uur rijden drie legde 2.720 beroepschauffeurs een kwartier te stoppen. Hij mag ook onmiddellijk rijverbod op omdat drie keer een kwartier stoppen in verder rijden onverantwoord zou die vier en een half uur. In de prak- zijn. tijk betrapt de verkeersinspectie Verscheidene keren moest pro- chauffeurs die volgens de tacho- :s-verbaal worden opgemaakt graafschijven soms wel 24 wegens een combinatie i nog langer vrijwel onafgebroken hebben gereden. Veel chauffeurs zeggen dat zij door hun werkgever worden gedwongen tot ongeoor loofd lang doorrijden. Touringcarbedrijven zeggen de overtredingen te voorkomen door twee chauffeurs elkaar te laten af lossen op pendelbussen naar bij- SEATTLE (Rtr) - De Amerikaanse voorbeeld Zuid-Spanje. Volgens vliegtuigbouwer Boeing Corpora- de Rijksverkeersinspectie maakt tion heeft bekendgemaakt dat de dlt echter mets uit. „De rusttijd belegger T. Boone Pickens van ^°°rg(1"„e®n "Jdende b"s DEN HAAG (GPD/ANP) - De Boone Pickens aast op Boeing RHENOY - Het slechte weer va Gelderse Rhenoy en zijn collega's foto laat zien, verrot en gescheurd de afgelopen weken betekent voor kersenteler J. van Kuilenburg uit het ■n behoorlijke financiële strop. De kersen zijn, zoals Van Kuilenburg op de plan i belang te nemen in het geldt volgens de normen van de In een verklaring zegt fG met als werkelijke rusttijd. Boeing dat Mesa Limited Partners- Siaapcabines hebben dan ook wei hip, een maatschappij die in bezit mg nut is van Pickens, heeft laten weten voor vijftien miljoen dollar aan 17'*1* 1 1 aandelen Boeing te willen kopen t llippil Iieil CleilKt De Texaanse oliemagnaat Pic- SeM%f™adleS°gè: aan niet erkennen vreesde "'corporate raiders' van Wall Street. In het recente verleden heeft hij getracht oliemaatschap pijen als Gulf Oil, Unocoal en Dia mond Shamrock over te nemen. In al deze gevallen slaagde hij niet in zijn opzet, maar verdiende wel mil joenen dollars met de waardestij ging van zijn belang. strijd tussen de uitgevers ElseVier en Wolters Samson om de overna me van Kluwer lijkt een nek-aan- nek-race te worden. De reactie van de Amsterdamse effectenbeurs op de verhoging van het bod van Elsevier op de uitgever uit Deventer was teleurstellend voor de Amsterdamse uitgever. Het bod van Elsevier was vanoch- Datex De omzet deel van schulden daWan Wol8terseVenVeel Waaid „„AXTTTIA v TT Teleurstellend voor Elsevier was MANILLA (Rtr) - Het Congres van OQk de bekendmaking gisteravond de Filippijnen heeft opdracht gege- dat Nationale Nederlanden voorlo ven te onderzoeken of het mogelijk pig zijn voorkeur uitspreekt voor is een deel van de buitenlandse een fusie van Kluwer met Wolters. schulden van het land niet langer Nationale Nederlanden bezit onge- te erkennen. In de eerste wetge- veer vjjf procent van de gewone vende stap die de twee huizen van aandelen Kluwer. het Congres hebben genomen stel- Drs. a. G. Jacobs, directeur ef- de het Lagerhuis zich vierkant ach- fecten bij het verzekeringsbedrijf, ter de kritiek die president Aquino zei dat nu beide biedingen door de eerder deze week op de banken uit- ontwikkelingen op de Amsterdam- te tijdens de cèremoniële opening se effectenbeurs in guldens onge- den. Nationale Nederlanden vooral naar de toekomstverwachtingen van Wolters en Elsevier kijkt. Vol gens Jacobs heeft Wolters Samsom in de afgelopen jaren betere resul taten geboekt dan Elsevier. Hij ver wacht vooralsnog meer van een combinatie Wolters Kluwer dan van een combinatie Kluwer-Else- vier. Hij benadrukte overigens dat Nationale Nederlanden pas mor gen om vijf voor drie een beslissing zal nemen. Om drie, Wolters af. bod i evenveel waard zijn gewor- Datex Holding (dienstverlening informatica) i de eerste helft van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1986 gestegen van 76 miljoen naar 79 miljoen gulden. Het bedrijfsre sultaat is toegenomen van7,8 mil joen tot ongeveer 8,5 miljoen gul den. Datex denkt dat de nettowinst nagenoeg gelijk zal zijn gebleven. Texaco De nettowinst van het Ameri kaanse olieconcern Texaco is in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1986 met bijna dertig procent gestegen van 185 miljoen dollar tot 240 miljoen dollar. De winst van Mobil daalde daarentegen met 48 procent van 582 miljoen dollar tot 304 miljoen dollar, zo blijkt uit gis teren gepubliceerde cijfers. Du Pont De nettowinst van het Ameri kaanse chemie- en energieconcern Du Pont is in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelf de periode van 1986 met elf pro cent gestegen van 456 miljoen dol lar tot 504 miljoen dollar. De winst per aandeel steeg van 1,88 dollar tot 2,08 dollar en de omzet groeide met dertien procent van 6,9 miljard dollar tot 7,8 miljard dollar, zo heeft het concern maandag be kendgemaakt. Airbus Het Amerikaanse concern Gene ral Electric (GE) heeft van het Eu ropese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie een order gekre gen voor de levering van vliegtuig motoren ter waarde van ruim twee miljard dollar. De order is de groot ste die GE ooit van een enkele vliegtuigfabrikant heeft gekregen, zo is gisteren bekendgemaakt. Chevron De Amerikaanse oliemaatschap pij Chevron heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst ge boekt van 344 miljoen dollar tegen 216 miljoen dollar in het tweede kwartaal van het afgelopen jaar. Per aandeel steeg de winst van 63 dollarcent tot één dollar, zo heeft de maatschappij gisteren bekend gemaakt. De omzet groeide van 6,7 miljard tot 7,3 miljard dollar. Toshiba Het Japanse ministerie van han del heeft gisteren topfunctionaris sen van het elektronicaconcern Toshiba ondervraagd over illegale export van apparatuur naar de Sowjet-Unie in de jaren zeventig. Dat is gebeurd naar aanleiding van een bericht in het Japanse dagblad Mainichi Shimbun waarin staat dat onderzoeksfunctionarissen heb ben gezegd dat Toshiba vanaf 1974 tot 1980 zes freesiriachines voor scheepsschroeven aan de Sowjet- Unie heeft geleverd. het Filippijnse Congres. Aquino betoogde toen dat de banken de binnenlandse proble men van het land hebben uitgebuit en de Filippijnen hebben gedwon gen een onvoordelige schulden- overeenkomst te ondertekenen. Ongeveer twee weken geleden slo ten de banken en de Filippijnen AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar een akkoord voor een nieuwe af- is in Nederland naar schatting voor lossingsperiode van zeventien jaar 13 miljard gulden aan kleding ver voor 13,2 miljard dollar van de 28,4 kocht. Dat is acht procent meer miljard dollar die de Filippijnen dan het jaar daarvoor. Ook als re- verschuldigd zijn. kening wordt gehouden met prijs- Het Lagerhuis besloot Aquino te stijgingen is er sprake van een st\j- steunen in haar uitspraak dat 'het gende afzet van kleding. De Ver- erfgoed van dit land nooit meer eniging van Confectie- en Tricota- mag worden overgelaten aan die ge-ondernemingen Fenecon toont Als dan blijkt dat minder dan 51 procent van de bij derden uitstaan de gewone aandelen Kluwer ter omwisseling zijn aangeboden, zal Wolters Samsom zijn bod niet ge stand doen. Aaandeelhouders Klu wer hebben dan nog de gelegen heid om eventueel op het bod van Elsevier in te gaan. De aanmel dingstermijn daarvan sluit op maandag 15 uur. Overigens zal Elsevier, zelfs als ze de rest van alle gewone aande len zou krijgen, niet meer dan een minderheidsbelang in Kluwer heb ben. De gewone aandelen Kluwer representeren namelijk maar 36 procent van het totale Kluwer-ka- pitaal. De andere 64 procent wordt gevormd door bij Wolters en een speciale 'Kluwer-stichting' ge plaatste preferente aandelen. Hier door controleert Wolters ongeveer 29 procent van Kluwer. Elsevier heeft al enige tijd gele- loopt het den te kennen gegeven dat genoe gen wordt genomen met een groot belang in Kluwer. Dat beschouwt het Amsterdamse concern kenne lijk als een goede belegging. Onge twijfeld wil Elsevier tevens voor komen dat buitenlandse concur renten een grote vinger in de pap krijgen bij Kluwer of, later, Wolters Kluwer. LIMA (GPD/Rtr) - De president van Lima, Alan Garcia, heeft voor gesteld om alle banken en krediet instellingen te nationaliseren. Alle bankactiviteiten zullen worden stilgelegd zolang het Congres van het land het voorstel bestudeerd. Garcia verklaarde gisteren verder in het Congres dat de eigenaars van de te nationaliseren banken schadeloos zullen worden gesteld. De president liet weten dat het voorstel tot nationalisering is ge daan omdat de banken in hun kre- dietbeleid de arme mensen op het platteland hebben achtergesteld en hebben bijgedragen aan de ka- pitaalvlucht uit het land. Verder worden de tot nu toe gedoogde wisselkantoren gesloten en zullen alle dollarverkopen voortaan al leen door de banken mogen wor den afgehandeld. Volgens Garcia hebben de wis selkantoren de nodige bijdragen geleverd aan de vlucht van het ka pitaal omdat ze drugssmokkelaars de gelegenheid geven om hun geld te 'witten' of de opbrengst van hun transacties te verdoezelen. Volgens de minister van economische za ken van Peru, Gustavo Sabrebein, wordt er jaarlijks een miljard dol lar via de wisselkantoren 'gewit'. De regering-Garcia wil ook het verzekeringswezen onder de hoede van de overheid brengen. „Het fi nanciële systeem in Peru is het krachtigste element van geconcen treerde economische macht en dus een politieke macht. Het vormt een obstakel in het proces van demo cratisering van de produktie en de nationale besparingen", aldus Gar- Het is niet duidelijk wat er met de zes buitenlandse bankvestigin- gen in Peru gebeurt als het Con gres de nationaliseringsplannen van Garcia goedkeurt, maar vol gens een regeringsfunctionaris zul len ook die vestigingen eigendom van de overheid worden. De zes buitenlandse bankvestigingen zijn van Bank of Tokyo, Citicorp, Ban- kAmerica, Bank of Londen and South America, Banco Central de Madrid en Chase Manhattan. De eerstvolgende bijeenkomst van het Congres vindt plaats op 3 augustus, maar een eerdere bijeen komst om de voorstellen van Gar cia te bestuderen is niet uitgeslo ten. Deskundigen hadden al voor zien dat de president met drasti sche maatregelen zou komen om een einde te maken aan de kapi- taalvlucht. De deviezenreserve van Peru bedraagt ongeveer 800 mil joen dollar en sinds mei dit jaar is er 96 miljoen dollar het land uitge gaan. Garcia had grote kritiek op de banken, die volgens hem tachtig procent van hun leningen verstrek ken aan kredietnemers in de hoofdstad en zo het platteland ver waarlozen. Hij liet verder weten dat er vorig jaar slechts 203 miljoen dollar aan buitenlandse bank- schulden is terugbetaald als gevolg van het besluit om niet meer dan tien procent van de exportverdien sten te besteden aan de terugbeta ling van de buitenlandse schuld. Peru heeft een totale schuld aan het buitenland van 14,7 miljard dollar. Bukman vreest opstappen VS uit UNCTAD GENÈVE (GPD) - Minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king) acht de zevende UNCTAD (de VN-conferentie inzake handel en ontwikkeling) al voor een groot deel geslaagd als de Verenigde Sta ten binnen de organisatie worden gehouden. „Als de Amerikanen buiten boord vallen, dan is het schip dat UNCTAD heet misschien niet stuurloos, maar het wordt wel onduidelijk waar het heen vaart", aldus de minister. „Het verlies van de Amerikanen zou dramatisch zijn". De VS menen dat de ontwikke lingslanden binnen de UNCTAD een te groot overwicht hebben ten opzichte van de geïndustrialiseer de staten. Bovendien zien zij het nut niet zo van een orgaan dat geen echt beleid kan doorvoeren. Volgens de minister is het var. het grootste belang dat de EG-lan- den één lijn trekken, ook SCHEEPSWERF - Scheepswerf Amerikanen binnen de organisatie Bijlsma in het Friese Wartena gaat te houden. De rol fors inkrimpen. Voor 37 werknemers wordt één dezer da- gen ontslag aangevraagd. Dit heeft dedelegatie de directie gisteren aan de vakbon- den en het personeel meegedeeld. Volgens directeur W. Bijlsma ko men er geen nieuwe orders binnen. „We hebben er van alles aan ge daan om werk te houden, maar ook wij worden getroffen door de te ruggang in de scheepsbouw", al dus Bijlsma. instellingen die eindelijk het w gezicht van de buitenlandse fin ciële wereld hebben laten ziei zich zeer verheugd over deze ont- wikkelingh, nadat begin jaren tachtig het kledingverbruik voort durend daalde. Fenecon vertrouwt erop dat deze licht, waarbij de werkgelegenheid stijgende lijn zich in 1987 zal door- zich stabiliseerde op waardestijging van de gulden. Bo vendien is voor de kledingmarkt ook van dat de valuta's in het Verre Oosten die aan de dollar zijn ge koppeld, sterk in waarde zijn ver minderd. Daardoor zal de import van kleding uit deze landen toene men. In het eerste kwartaal ge beurde dit al met 7 procent. Vanaf 1984 heeft de kledingin dustrie geprofiteerd van de verbe terde economische situatie. De produktie steeg in 1985 VOEDSELHULP - De EG missie in Brussel heeft besloten zetten. Pessimistisch om dit jaar voor een bedrag van 90 ging over de ontwikkeling van de miljoen ecu (bijna 210 miljoen gul- kledingexport. Die daalde in het den) aan voedselhulp uit te geven, eerste kwartaal van dit jaar met 1,5 Het gaat om granen, melkpoeder, procent in waarde daalde. Dit boterolie, suiker, olie en bonen. wordt vooral veroorzaakt door de bijna 15.000 werknemers. Het marktaandeel van de kledingin dustrie op de binnenlandse markt handhaafde zich op een niveau van circa 25 procent in 1986 na een ja renlange daling. DEN HAAG - Een vrachtwagen met sinaasappels die uit de bocht vliegt. Het gebeurde gisterochtend op het Sint Hubertusviaduct in Den Haag. Een gigantische ravage was het gevolg. De weg was voor het verkeer enige tijd onbegaanbaar. (foto gpd> Nederland de 55 op de conferentie blijft daardoor -i de schaduw, maar dat heeft graag voor ovet. Bukman over de minder promi nente rol van de Nederlanders: „Het snijdt ons wellicht door de ziel dat het Nederlandse kaasvlag getje niet langer boven een derge lijke conferentie wappert, maar dat moeten we er voor over hebben". De onderhandelingen tussen ontwikkelingslanden en het rijke Westen zitten enkele dagen voor het officiële einde van de conferen tie vast. De spanning is in Genève danig opgelopen. Minister Buk man spreekt in dit verband van een 'overgangsfase', waar andere deel nemers het over een crisissituatie hebben. Op verschillende niveaus wordt geprobeerd uit de impasse te gera ken. De twee comités die zich met respectievelijk grondstoffen en de problematiek van de minst-ont wikkelde landen bezighouden, werden gisteren samengevoegd om de onderhandelingen te be spoedigen. Ook de overige twee co mités, handel en monetaire kwes ties (de schuldenproblematiek) werken nu onder één voorzitter. Over en weer geven vertegen woordigers van ontwikkelingslan den en industriestaten elkaar de schuld van onwil om tot oplossin gen te komen. Volgens de B-groep, waartoe ook Nederland behoort, heeft de Groep van 77 de conferen tie bewust in een crisissituatie ge bracht om de politieke druk op de rijke landen te vergroten. SANTIAGO - Het vooruitzicht op regering in vijf jaar had 8erekend- Twijfelen Het systeem grote winsten verleidt steeds buitenlanders ertoe mee te doen cvct<atim aiR SÏ2i hiÜh!Q nSnwl Hnllar Chileense schuldbekentenis op bij doel heeft de 19,3 miljard dollar hlljtpn1:)nHQP hank np buitenlandse schuld die het land heeft om te zetten in investe- wéWefyke^aarde,UomdatVde ban- dOOr Kevin Noblet/AP buitenlandse bank. De koopwaarde van deze bekentenis- ligt op 70 procent van hun Hp nnnncitip kiikt wenceljjke waarde, omdat de ban de oppositie kijkt ken twijfelen of de schuld ooit zal worden afbetaald. Met goedkeu ring van de Chileense Centrale Bank worden de schuldbekente nissen voor bijna de werkelijke waarde omgezet in pesos. De in vesteerder maakt, met aftrek van bemiddelingskosten, dus bij voor baat al een winst van ongeveer 30 procent en kan vervolgens aande len kopen in Chileense bedrijven. De Chileense regering stelt aan de transactie slechts de voorwaar den dat alle winsten die uit de in vestering voortvloeien vier jaar lang in het land blijven en dat het kapitaal zelf pas na negen jaar wordt geëxporteerd. Maar in te genstelling tot andere ontwikke lingslanden met een soortgelijk economische programma, worden geen verdere beperkingen aan de investeringen gesteld. De investeerders zijn te vinden onder bedrijven uit de VS en Nieuw Zeeland, maar ook onder Arabische sjeiks. En zelfs de Ame rikaanse Mormonenkerk is niet vies van de grote financiële voor delen die voortvloeien uit het Chi leense regeringsprogramma. Sinds het programma werd afge kondigd, in juni 1985, heeft de Chi leense Centrale Bank al zo'n 650 miljoen dollar aan schulden om weten te zetten in buitenlandse in vesteringen in pensioenfondsen, energiebedrijven, banken, de bos bouw en boerenbedrijven in Chili. De transacties, waarbij in feite schuld wordt overgenomen m ruil leense kranten te lezen voor aandelen, nemen zienderogen veel miljoenen dollars toe. „De reactie op het plan is veel groter dan we hadden verwacht", zo zegt Juan Andres Fontaine, een directeur van de Chileense Centra Bijna dagelijks staat i Hold Harvey Ltd. kocht voor dit bedrag een grote aandelenpakket in de Copec, de grootste Chileense petroleummaatschappij, waarmee het concern een beslissende stem kreeg in het beheer van de Chileen se onderneming. Kerk Ook andere Nieuwzeelandse be drijven, waaronder visserij- en bos- bouwmaatschappijen. hebben tientallen miljoenen dollars aan schulden overgenomen en op die keringsmaatschappij, door 45 mil joen dollar aan Chileense schulden over te nemen. De Security Pacific National Bank kreeg toestemming om voor 65 miljoen dollar aan Chi leense schulden in pesos om te zet ten en kocht met een deel van dit geld 10 procent van een Chileens energiebedrijf. De Saoedische sjeik Suleiman Al-Rahji, nam voor 3,7 miljoen dol lar aan Chileense schulden over en vergrootte daarmee zijn aandelen in een van de grootste boerenbe drijven van het land, de Hacienda Rupanco, van 50 tot 75 procent. De Mormoonse kerk zette 3,4 miljoen dollar aan schulden om in grote landerijen. Volgens Fontaine heeft het pro gramma geleid tot een opleving van de Chileens economie. „We hadden nauwelijks op een andere manier zo veel buitenlandse inves teringen kunnen aantrekken", al dus de bankdirecteur. Daarnaast is de Chileense buitenlandse schul denlast dragelijker geworden. Ge combineerd met een soortgelijk programma voor Chileense inves teerders, is de jaarlijkse renteaflos sing met ongeveer 160 miljoen dol lar beknot en groeit de schuld zelf aanzienlijk minder snel, aldus Fon taine. transactie heeft plaatsge vonden en welk bedrijf nu weer in buitenlandse handen is overge gaan. De tot nu toe grootste trans- :u uveigeuuiiieu en up uic r-« a geïnvesteerd in plaatselijke opOtpnjZ6Il le Bank. Het aantal transacties dat actie - ter waarde van 160 miljoen ondernemingen, boerderijen houtbos. De Amerikaanse Bankers Trust, de kant een grote investeerder in Chili, kocht onlangs 44 pro.cent op Het programma heeft echter ook veel kritiek gekregen, vooral van de oppositie tegen het bewind van dictator Augusto Pino chet. Volgens de oppositie worden twee jaar tijd is afgesloten, is dollar - vond in januari plaats. Het een groot particulier pensioen- de belangrijke Chileense indus- even groot als het aantal waarop de Nieuwzeelandse bedrijf Carter fonds en 99 procent trieën op deze tegen spot prijzen verkocht en overgeleverd aan buitenlandse belangen. In een recente studie zeggen twee Chileense economen, Patricio Rozas en Gusatvo Marin, dat deze poging de schuldenlast van het land te verlichten zal er toe zal lei den dat Chili als nooit tevoren af hankelijk zal worden van de multi nationale ondernemingen. Een andere econoom, Enrique Errazuriz, waarschuwde dat de Chileense regering uiteindelijk zal moeten toestaan dat de investeer ders grote delen van hun winst uit Chili terugtrekken, waardoor de betalingsbalans van het land ern stig zou worden verstoord. In de jaren zestig en de eerste helft van de jaren zeventig wds de interesse van de buitenlandse in vesteerders voor Chili aanzienlijk gedaald, doordat de toenmalige Chileense regeringen waren over gegaan tot grootscheepse nationa lisatie van buitenlandse bedrijven. De verlokking van grote winsten heeft de houding van deze inves teerders de afgelopen jaren veran derd. „Er is geen ander land in Lafijns- Amerika dat op het gebied van de buitenlandse investeringen zo'n vrije en heldere economische poli tiek kent als Chili", aldus Jorge Cristoffanini, een productmanager van de Citybank, die als tussenper soon optreedt bij veel van de Chi leense transacties. Volgens hem zijn de investeerders ook niet bang voor een verandering van het Chi leense beleid, na de presidentsver kiezingen van 1989. YS-plan voor nieuwe F-16 WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse vliegtuigfabrikant General Dynamics Corp wil een nieuwe F-16 bouwen, samen met België, Denemarken en Noorwe gen. Dit is gisteren bekendge maakt in Washington. De drie lan den werkten ook mee aan de pro duktie van de eerste F-16. Zij be schikken thans samen over 500 van deze toestellen. Het plan voor de bouw van een gemoderniseerde F-16, die Agile Falcon moet gaan heten en vanaf 1995 leverbaar moet zijn, betekent directe concurrentie voor twee Eu ropese projecten voor gevecht vliegtuigen, de Franse Rafale van Dassault-Breguet en het gezamen lijke project van de Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, Italië en Spanje. Vooral het Franse project wordt nu bedreigd. Evenals de Ra fale, die lichter is dan zijn Europe se concurrent, is de F-16 een be trekkelijk licht toestel. De F-16, dat in totaal door tien landen werd gekocht, moest tien jaar geleden oorspronkelijk dienen als tegenwicht voor de Mig-21 en Mig-23 van de Sowjet-Unie. Door alle toevoegingen sindsdien nam het gewicht toe, maar ging ook de wendbaarheid achteruit alsmede de actieradius van het vliegtuig. Om dit te verhelpen wil General Dynamics de nieuwe F-16 een gro tere vleugel en mogelijk een nieu we motor geven. Het vliegtuig moet het kunnen opnemen tegen de modernere Mig-29 en Su-27 van de Sowjet-Unie. De kosten van het ontwikkelen willen de Amerika nen op basis van elk de helft delen tussen de VS ener- en de drie ande re NAVO-landen anderzijds.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7