Vaagheid troef rond nieuw paspoort in '88 Achtergrond In Suriname geen plaats voor de pers Bij kerksluiting geen 9stukje volkstoneer opvoeren Order gegund aan bedrijf met minste ervaring DEN HAAG - De kraamkamer van het nieuwe paspoort staat nog vol stof van het gebak kelei waarmee het ontstaan van het nieuwe reisdocument gepaard is gegaan. Ruzies die nog steeds niet voorbij zijn. Toch verzekert de directie van het bedrijf dat verantwoorde lijk is voor de produktie, dat het nieuwe paspoort vanaf 1 januari 1988 kan worden verstrekt. Elders, en met name in de Tweede Kamer, wordt dat optimisme ern stig in twijfel getrokken. Op initia tief van de Kamerleden Kohn- stamm (D66) en De Visser (PvdA) laat het parlement momenteel een onderzoek instellen door de Alge mene Rekenkamer naar de tot standkoming van het contract tus sen de Staat en de firma KEP BV. Dit bedrijf won de strijd om de or der van gerenommeerde instellin gen als de Staatsdrukkerij en de Haarlemse bankbiljettenfabrikant Joh. Enschede Zn. Dat onder zoek moet in oktober zijn afge rond. door Jos Heymans en Jan Harren Het nieuwe Nederlandse pas- poort wordt niet duurder dan het huidige- mogelijk zelfs goedkoper - dan het huidige. De produktiekos- ten zullen weliswaar hoger zijn. Maar doordat gemeenten er min der werk aan hebben, kunnen de gemeentelijke legeskosten dalen van gemiddeld 27 gulden naar f 14,50. Bij elkaar komt de prijs op hooguit 70 gulden. Wel kan het nieuwe paspoort een duur grapje worden voor gezinnen met kinderen. Zij kunnen namelijk niet meer op het nieuwe paspoort worden bijgeschreven en zullen een eigen reisdocument moeten aanvragen. Voor jongeren tot 16 jaar zal het paspoort niet meer dan de kostprijs van f27,50 gaan bedra gen en aan kinderen jonger dan vijf jaar wordt het voor f 13,75 beschik baar gesteld. Plastic kaart De Tweede Kamer heeft trou wens ook nog steeds geen voor beeld gerien van de paspoortkaart die KEP moet gaan maken. Ka merlid Piet de Visser vroeg er eni ge tijd terug naar tijdens een be zoek aan het kantoor van KEP-di- recteur Van Assen in Bameveld. De Visser: "Ik vroeg Van Assen: laat die nieuwe pas nou 's zien. Hij gooide een model op tafel en zei: dit is het formaat maar dit wordt het niet; we zijn nog steeds aan het testen". Het toekomstige paspoort gaat bestaan uit een hardplastic kaart van 88x125 millimeter, iets kleiner dan het huidige paspoortboekje. De kaart krijgt een achtergrond volgens een grafisch ontwerp dat - merkwaardigerwijs - afkomstig is van Joh. Enschedé Zn. De foto en de andere persoonsgegevens worden er langs fotografische weg op aangebracht. Ze vormen daar door één geheel met de achter grond, waardoor het niet mogelijk is om bijvoorbeeld de foto te ver wijderen zonder tegelijkertijd ook de veiligheidskenmerken te be schadigen. In principe kan met de kaart worden volstaan. Maar omdat voor een aantal landen eén visum is ver eist, wordt vooralsnog ook een vi sumboekje gedrukt waarin de kaart wordt ingenaaid. Het toekomstige paspoort moet worden voorzien van een kleuren foto. Nu al heeft KEP te verstaan gegeven dat niet elke fotograaf een paspoortfoto mag leveren. Van As sen: "De foto zal aan speciale eisen moeten voldoen. Daarom gaan wij contracten afsluiten met fotogra fen die hebben aangetoond dat zij aan die eisen kunnen voldoen". In de praktijk zal dat erop neerkomen dat alleen fotozaken die zijn voor zien van een speciale sticker pas poortfoto's mogen maken. Vraagtekens De Tweede-Kamerleden De Vis ser en Kohnstamm proberen er al geruime tijd achter te komen hoe de contracten met KEP tot stand zijn gekomen. Achter de gebeurte nissen die hebben geleid tot de aanwijzing van KEP als producent van het nieuwe paspoort, kunnen inderdaad vraagtekens worden ge plaatst. De voormalige staatssecretaris Van Eekelen - momenteel minister i defensie - gunde de paspoortorder tot ieders verbazing aan KEP. (foto c Drie combinaties van bedrijven mochten in 1985 offerte doen: de Staatsdrukkerij, Joh. Enschedé in samenwerking met Agfa-Gevaert in Antwerpen en de KEP-combina- tie, bestaande uit Kodak, Elba en Philips. De eerste twee bedrijven hadden hun sporen in de produk tie van fraudebestendig drukwerk voor de overheid reeds verdiend. De Staatsdrukkerij met het huidi ge paspoort en het rijbewijs en Joh. Enschedé met het bankpa pier. De KEP-combinatie leek der halve kansloos. KEP, inmiddels omgedoopt tot Kenmerk en Personificatie BV, is meer of minder toevallig ontstaan uit informele contacten tussen Ko dak-man Kurvers, Philips-verte- genwoordiger Van Assen en Elba- directeur Baard. Elba is de druk ker in het gezelschap. Het bedrijf is voortgekomen uit de Speciaal Drukkerijen' in Schiedam, de naam die Nederland kent van bioscoop- en stadionkaartjes en sinds enige jaren van de strippenkaart. Baard is de drij vende kracht ach ter KEP. Van Assen: "Ik kwam Baard tegen bij Kodak. Hij vèrtel- de mij dat hij aasde op de order voor het nieuwe paspoort. Zelf was ik ook geïnteresseerd. Als interna tionaal sales-manager van Philips ben ik betrokken geweest bij het Belgische paspoort. Philips <vil graag de terminals leveren die straks in de gemeentehuizen wor den geplaatst. Baard en ik kwamen elke veertien dagen bij elkaar om te brainstormen. We hebben toen ook contact gezocht met Joh. En schedé en de Staatsdrukkerij. Maar na één gesprek hebben we nooit meer iets gehoord. Ik ben toen alleen met Baard verder ge gaan". Erg verwonderlijk hoeft het trou wens niet te zijn dat Enschedé en de Staatsdrukkerij niet op Elba za ten te wachten. De komst van Elba betekende een inbreuk op de (on geschreven) taakverdeling binnen de drukkerswereld. Bestaande ver houdingen, met name op het ter rein van het drukken van waarde papier, werden verstoord. Dat werd nog eens geaccentueerd toen de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken, Van Eekelen, de paspoortorder tot verbazing van velen aan de 'indringer' en buiten staander KEP gunde. Testrapport Als argumenten voor de keuze werden genoemd dat KEP het meest fraudebestendige paspoort zou leveren en bovendien een to taalpakket bood, waarin ook een opzet voor transport en financiële afhandeling was opgenomen. Ver bazing alom, omdat nauwelijks kon worden geloofd dat Enschedé en de Staatsdrukkerij met hun naam en faam kwalitatief minder zouden zijn dan KEP. Hoewel de Tweede Kamer herhaaldelijk vroeg om bewijzen voor de fraude bestendigheid van het KEP-pas- poort, weigerde Buitenlandse Za ken de testrapporten beschikbaar te stellen. Wel werd verzekerd dat Engelse immigratie-autoriteiten met de Nederlandse keus konden instemmen. Ondanks deze verzekeringen is nog steeds onduidelijk welk procé dé KEP nu eigenlijk gaat gebrui ken. In eerste aanleg had Kodak (de derde partner in de combinatie) een systeem ontwikkeld dat de goedkeuring wegdroeg van Bui tenlandse Zaken. Het ging om een fotografisch procédé, waarbij foto en andere persoonsgegevens één Voor de produktie onlosmakelijk geheel vormen met de achtergrond die - evenals .bij- bankbiljetten - is voorzien van vei ligheidskenmerken. Op basis van dit Kodak-procédé, sloot Buitenlandse Zaken op 6 juni van het vorig jaar het contract met KEP. Kodak was op dat moment echter alweer verder. De research afdeling van het bedrijf in de Ame rikaanse stad Rochester had een nieuwe technologie ontwikkeld. Daarmee wordt de informatie - ook de foto - langs elektronische weg (met een computer) op de pas poortkaart aangebracht. Een revo lutionaire ontwikkeling, waarvan het resultaat in september 1986 in Rochester werd gedemonstreerd aan de KEP-directie. Maar KEP en Buitenlandse Za ken wezen de vinding van de hand. Volgens Van Assen durfde het mi nisterie het nieuwe procédé nog niet aan omdat het zichzelf nog niet had bewezen. Van Assen: "Het systeem was nog niet uit-ontwik- keld. Je kon nog manipuleren met de foto's. Met het oog op eventuele fraude kun je dat natuurlijk niet hebben". Kodak-Directeur Siewert beves tigt dat Buitenlandse Zaken een beproefde technologie wenste. "Onze kwaliteit voldeed volgens het hoofd van het Bureau Paspoor taangelegenheden, Uiterlinden, niet aan de eisen van het ministe rie". In november van het vorig jaar werd Kodak gelast op haar schreden terug te keren, mede om dat het bedrijf niet kon garanderen dat de nieuwe techniek op tijd ge reed zou zijn. Einde Kodak voelde er echter niets voor om op het vertrouwde procé dé terug te vallen. Daarmee kwam een voortijdig einde aan de rol van Kodak in KEP en tevens aan die van Kodak-man Kurvers, die op dringend verzoek van de KEP-di rectie (Baard en Van Assen) uit het bedrijf werd teruggetrokkèn. Van die ontwikkeling is de Tweede Ka mer, aldus D66-er Jacob Kohn stamm, nooit officieel op de hoogte gesteld. Zelfs de verzoeken van Kodak directeur Siewert aan Buitenland se Zaken om het contract te ont binden en het parlement in kennis te stellen van de'uitgespeelde rol van het bedrijf, werden niet geho noreerd. Kodak behield wel zijn positie als 'bevoorrecht leveran cier', wat betekent dat KEP bij de aanschaf van fotografisch mate riaal altijd offerte zal moeten vra gen aan Kodak. Voor KEP ontstond een enorm probleem. Een jaar voor de geplan de datum van levering was een be langrijke partner weggevallen. De hulp werd ingeroepen van een an der bedrijf: Agfa-Gevaert. In dit ge val niet de Antwerpse divisie die gespecialiseerd is in professionele beveiligingssystemen en samen met Joh. Enschedé een jaar eerder offerte had uitgebracht. Gekozen werd voor Agfa-Gevaert in West- Duitsland, die voornamelijk mate riaal voor de' amateurfotografie vervaardigt. Zelfs met Joh. Enschedé werd weer contact gezocht. Van Assen: "Agfa bouwt voor ons de machine die de nieuwe paspoortkaart gaat drukken. Met Joh. Enschedé zijn we in onderhandeling over de pro duktie van het visumboekje". Dat boekje zou nog achterwege kunnen blijven, als de visumplicht van Nederlanders wordt afge schaft. Buitenlandse Zaken meent dat de grotere fraudebestendig heid van het paspoort en het feit dat de kaart machinaal te lezen is (waardoor de reiziger automatisch wordt geregistreerd), visa eigenlijk overbodig maken. Aan een aantal landen, onder meer de VS, zal wor den gevraagd de visumplicht voor Nederlanders af te schaffen. Buitenspel Van de oorspronkelijke mede dingers naar de paspoort'produktie staat nu alleen nog de Staatsdruk kerij buiten spel. Toen de order aan KEP werd gegund, gelastte premier Lubbers dat het bedrijf een joint-venture moest aangaan met de Staatsdrukkerij opdat deze het visumboekje kon drukken. Maar de Staatsdrukkerij had zijn buik al vol van het nieuwe pas poort en weigerde. Voor de produktie van het nieu we paspoort is op last van Buiten landse Zaken een speciale onder neming opgericht, KEP BV, een onderdeel van de KEP Holding BV met als directie Baard en Van As sen. Het stichtingsbestuur wordt gevormd door vier personen op voordracht van Buitenlandse Za ken, de Nederlandse Investerings bank, Philips en Elba. In de onderhandelingen die Joh. Enschedé met KEP voert, heeft het Haarlemse bedrijf overigens ook zijn eigen veiligheidsspecialisten ingebracht. Enschedé kan zich bo vendien voorstellen dat zij betrok ken wordt bij de verdere ontwikke ling van het paspoort, die nodig is om de fraudebestendigheid voort durend te kunnen aanpassen aan nieuwe eisenen technieken. De Haarlemmers willen alleen mee- doen in het paspoortproject als ze een wezenlijk deel van de koek krijgen. Enschedé beschikt over een ge specialiseerd laboratorium, waar op ook bijvoorbeeld de Centrale Recherche Informatiedienst (on derdeel van het ministerie van jus titie) terugvalt wanneer vervalsin gen aan het licht zijn gekomen. Voor het transport van bankbiljet ten beschikt het bedrijf tevens over een eigen organisatie. Incasso KEP krijgt m het nieuwe sys teem een belangrijke rol in het in nen van de paspoortgelden. Wie een paspoort aanvraagt, betaalt vooruit aan het gemeentehuis. De gemeente mag van dat bedrag haar eigen leges (ongeveer f 14,50) hou den, en moet de rest op grond van een incasso-overeenkomst tussen Buitenlandse Zaken en KEP aan de paspoortfabrikant afdragen. Die maatregel is getroffen omdat gemeenten in het verleden niet al tijd even veel haast hebben ge maakt 'met het afdragen van de rijksleges aan Buitenlandse Zaken. KEP maakt vervolgens onder in houding Ivan - maximaal - f 27,50 aan produktiekosten het resteren de bedrag (rijksleges) over aan Bui tenlandse Zaken. Het is de bedoeling dat het pas poort in Barneveld wordt geprodu ceerd. Na vragen daarover uit de Tweede Kamer zei staatssecretaris iVan der Linden (buitenlandse za ken) dat die plaats niet is gekozen ómdat directeur Van Assen en de toen nog als bestuurder optreden de plaatselijke korpschef daar toe vallig wonen. Barneveld, zo heette het, ligt centraal en dicht bij een belangrijk knooppunt van snelwe gen. Volgens Van der Linden zou in Barneveld een geschikte produk- tieruimte gevonden zijn. Maar na- vraag bij Van Assen leert, dat het bedrijf daar wel over een kantoor- en een opleidingsruimte beschikt, maar tot dusver geen grond heeft kunnen vinden voor de bouw van een fabriek. Het nieuwe paspoort zal daarom, in elk geval de eerstko mende jaren, worden gemaakt in Schiedam. Elba-directeur Baard heeft zijn bedrijf daar inmiddels uitgebreid met een drie verdiepin gen hoog gebouw, dat aan KEP wordt verhuurd. Voor de produk tie van het nieuwe paspoort wor den werknemers van Elba aan KEP uitgeleend. De strijd om de paspoortorder lijkt te zijn gestreden, maar hele maal zeker is dat nog niet. De Tweede Kamer heeft nog een aan tal noten op haar zang en wacht met spanning het onderzoek van de Algemene Rekenkamer af. Vol gens Kohnstamm is de uitbeste ding van de paspoortproduktie aan een particulier bedrijf een van de eerste grotere privatiseringsacties, waarop de controle van het parle ment, met name door het vaak mysterieuze gedrag van Buiten landse Zaken, tot nu toe volstrekt onvoldoende is| UTRECHT - De berichtgeving over Suriname in de Nederland se pers is al twintig jaar weinig meer dan incidenten-journalis tiek. door Leonie van Bladel In de koloniale tijd werd hetj laatste stukje tropisch Neder land vooral bezocht door verslag-, gevers die het koninklijk huis op een reis door De West begeleid den. Of ze deden Suriname aar in het kielzog van een parlemen taire missie. Slechts zelden den er reportages gemaakt, die buiten een dergelijk verband tot stand kwamen. In de jaren zeventig nam de be langstelling voor Suriname toe als gevolg van de onafhankelijk heidsbesprekingen. Maar de meeste verslaggevers w; nooit eerder in de tropen ge weest. Zij hadden nauwelijks tijd zich in de gecompliceerde, veel kleurige etnische samenleving te verdiepen, zo daar al belangstel ling voor bestond. De belangstelling van de Ne derlandse pers voor de besteding van het ontwikkelingsgeld kwam in dezelfde routine terecht als waardoor het persbeleid vóói de zeventiger jaren werd geken merkt: incidentele aandacht. Wat er verder nog werd gepubliceerd was het werk van enkelingen, die het land voorgoed in hun hart hadden gesloten. Zij berichtten over de scheefgroei in de jonge republiek Suriname, maar v, den als kenners van het land de:militaire coup in 1980 uit het land geweerd. De huidige machthebbers in Suriname hebben die aanpak sindsdien systematisch volge houden, vooral na de moord op vijftien prominente Surinamers in december 1982. Het was een voorbode van de totale verkrach ting van de persvrijheid, die zo nadrukkelijk in de Surinaamse grondwet verankerd lag, en waarmee in de nieuwe ontwerp- grondwet zo opzichtig wordt ge sjoemeld. cSoms werden Nederlandse journalisten, die zieh toegang tot het land hadden weten te ver schaffen, in de kraag gegrepen. Om de schrik er in te jagen kon je in Fort Zeelandia worden vastge houden, zoals GPD-verslaggever Ruud de Wit overkwam, of wor den beschoten door de militairen (Gert van Brakel, NCRV-radio). Slechts bij officiële gelegenhe den, als de onafhankelijkheids- viering of de herdenking van de militaire coup, liet de overheid nog wel eens enkeling toe, over het algemeen journalisten dié onbekend waren met het land. De officiële nieuwsvoorziening vanuit Suriname loopt nu via het SNA, het Surinaams Nieuws Agentschap, geleid door majoor Doedel. Maar de samenleving paste zich snel aan want tiental len Surinamers zorgden er via de uitstekende telefoonverbinding voor dat ieder gerucht een secon de later in Nederland was. Jam mer genoeg heeft de overheid be lemmeringen voor de automati sche verbindingen opgeworpen, terwijl het uiterst moeilijk is om de informatiestroom op zijn waarheidsgehalte te toetsen. De enèrgie die..dat kost, heeft het groepje belangstellende journa listen nog verder uitgedund. Het toetsen van het waarheids gehalte van de berichtgeving blijft moeilijk, maar het is nu de praktijk zelf die de berichtgeving doorprikt. Zo berichtte SNA, het persbu- :au waarop het ANP zich gro tendeels baseert, met enige re gelmaat over de aanwezigheid van ex-president Chin a Sen in Oost-Suriname. Het ANP, wijs geworden door de feiten, stuurt sinds twee weken geen bericht van SNA meer de wereld in zon der daarop een reactie te hebben gevraagd in de kring van het Su- amse verzet. Dë Leidse oud-koster P. van Diggelen waarschuwt in het kos ters-vakblad van deze week voor onverhoopte kerksluitingen die onvoldoende met de gemeentele den zijn doorgesproken. Nu kerksluitingen door allerlei oor zaken aan de orde van de dag zijn - vooral in de grote en middel grote steden -, komt het nogal eens voor dat de gemeenteleden plotseling voor een voldongen feit worden geplaatst. "En helemaal uit den boze is als ze, voordat er een gemeente- - vergadering is gehouden, uit de dagbladpers moeten vernemen wat er met hun kerkgebouw gaat gebeuren. Dan toch ontstaat on miskenbaar het gevoel dat de kaarten al zijn geschud en een gemeentevergadering nog slechts gezien kan Worden als het opvoeren van een stukje Volkstoneel. Tegenwoordig wordt veel gesproken over de 'mondige gemeente'. Welnu, ze ker bij ingrijpende zaken als het sluiten van een kerk moet die mondigheid volledig tot haar recht komen". Kerksluiting kan veel emoties losmaken, vooral bij oudere ge meenteleden. "Die kunnen zeer dierbare herinneringen aan het gebouw hebben". Met zulke ge voelens, zegt Van Diggelen, moet uiterst zorgvuldig worden omge gaan. "Vanzelfsprekend is elke kerkeraad gerechtigd bepaalde besluiten te nemen zonder tevo ren de gemeente te raadplegen". Maar kerksluiting ligt daarvoor te gevoelig. "Een kerkeraad die in dat geval zijn gemeenteleden buiten spel zet vraagt gegaran deerd om moeilijkheden. Vaak raken de mensen dan gedemoti veerd". Dat kan zich op allerlei manie ren uiten: in kerkbezoek en fi nancieel. "Dit is bepaald niet bevorderlijk voor een stabiel ge meenteleven. Het kan soms tij den duren eer alles in góede ba nen is teruggekeerd". Van Diggelen noemt in zijn stukje ook enkele oorzaken van kerksluiting. Kerken worden te groot. De bezettingsgraad is de laatste jaren drastisch teruggelo pen. De exploitatiekosten rijzen de pan uit. In plaatsen waar de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk 'samen op weg' zijn wordt naarstig gezocht om de problemen het hoofd te bie den. Een voor de hand liggende oplossing is dan dat men geza menlijk één kerkgebouw gaat ge bruiken. (Van Diggelen heeft zelf met kerksluiting te maken gehad. Hij was jaren koster van de inmid dels afgebroken Zuiderkerk in Leiden). Ton voor kerk De hervormde kerkvoogdij' in de stad Groningen wil f. 110.000 op tafel leggen als de stichting 'Der Aa-kerk' de ver antwoordelijkheid voor deze tweede historische kerk van de stad (na de 'Martini') overneemt. De restauratie van de midde leeuwse Der Aa-kerk is nog in volle gang, maar moest in 1983 voorlopig worden gestopt we gens geldgebrek. De kerk kost de hervormde gemeente op het ogenblik, zonder dat er iets in ge beurt, f. 15.000 per jaar aan on derhoud. Als die gemeente de kerk na voltooiing van de restau ratie behoudt, zullen de lasten snel oplopen tot jaarlijks f. 100.000. Vandaar dat het kerkbe stuur al in de jaren 60 besloot, het gebouw na restauratie niet meer te zullen gebruiken. De stichting 'Der Aa-kerk' vroeg voor de overneming van de kerk een veel hoger bedrag dan de nu toegezegde f. 110.000, maar dat wilde en kon de her vormde gemeente niet betalen. Die moest elders in de stad al een paar kerken sluiten en nog ver toont de kerkrekening een flink tekort. Het overleg met de stich ting is nu vrijwel afgerond, zo meldt het Groninger Kerkblad. Document terug. De heer R. Koning uit Waalre heeft het her vormde kerkbestuur van Bergen op Zoom een waardevol histo risch document teruggegeven dat hij bij een antiquair had ge kocht. Omdat de tekst van het in leren band gestoken boek hem niet duidelijk was, wendde Kóning zich tot het Centraal bureau voor Genealogie (kunde aangaande het voorgeslacht). Dat kon hem na bestudering van het vroeg-ze- ventiende-eeuwse handschrift de herkomst onthullen. 4 Het bleek het oudste notulen boek van Bergen op, Zooms her vormde gemeente te zijn, ;de Handelingen des Kerkeraads tussen 1603 en 1629. Toen in 1973 het kerkarchief werd onderge bracht bij het Gemeente-archief in de Markiezenstad, kwam men tot de ontdekking dat het oudste notulenboek ontbrak, hoewel uit correspondentie kon worden vastgesteld dat het er in 1950 nog was. Omstreeks 1960 moet het bij een antiquair terecht zijn geko- De koper uit Waalre vond, dat het boek terug moest naar waar het hoort: het archief van de Bergse hervormden. Secretaris W. Nieuwdorp van de kerkeraad nam het dankbaar in ontvangst en die vertróuwde het op zijn beurt toe aan gemeente-archiva ris C. Vanwesenbeek. Koning hoopt hiermee een goed voor beeld te hebben gegeven. Zulke manuscripten, vindt hij, moeten niet van eigenaar verwisselen. (Maar dan moet de eigenaar er wel zorgvuldig mee omgaan. Vraag is, hoe dit document bij de handel kon komen. Was dat slor digheid of opzet?). Hervormde Kerk: beroepen te Harfsen kandidaat mevrouw B. van den Brink Groningen; aangenomen naar Bergum me vrouw G. I. Berkhof Augustinus- ga (Fr.); bedankt voor Hooge- veen C. J. Roosa Hardenberg. Blinden In de hervormde kerk van Kortenhoef (bij Hilversum) wordt in augustus voor het eerst in ons land een tentoonstelling gehouden die speciaal voor blin den is bedoeld. De tentoonstel ling, die ook voor niet-blinden interessant is, heeft als thema 'Aanraken geboden' en wordt op 10 augustus door Jules de Corte geopend. Het initiatief kwam van de 'oe cumenische streekgemeente' in Kortenhoef, die functioneert bin nen de Hervormde Kerk en plaats biedt aan oecumenisch ge zinden uit verschillende kerken, randkerkelijken en 'zoekenden'. De streekgemeente rekent het tot haar taak, iets te doen aan de vervreemding tussen kérk en kunst. Zo kan het gebeuren dat in een kerkdienst de apostel Pau- ,us en de dichter Gerrit Achter- aerg naast elkaar worden gele- De meeste beelden voor deze tentoonstelling zijn uitgezocht door de blinde hervormde predi kant A. M. Grandia uit Tiel. Er worden werken getoond van de kunstenaars Nel van Lith, Lia Versteege, W. G. van de Hulst, Rein Kamphorst en Henriëtte van der Lugt. "Het is voor mij een openba ring, de taal van houding en ge baren en van het materiaal te le ren kennen", zei dominee Gran dia, die vrijwel van jongsaf aan blind is. "Voelen duurt langer an kijken. Je bént gedwongen m al tastend uit alle details een Haal beeld te vormen. Bij het ijken ga je meestal van het to- lal naar de details". Niet-blinden kunnen hoe blinden een beeld 'zien'. De consistoriekamer van de kerk wordt verduisterd; zienden kun nen het daar geplaatste beeld voelen en proberen het met hun handen te 'bekijken'. Naast de gewone catalogus is er ook een handleiding in braille.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2