Paardemarkt door reeks Voorschoten gokt voor 36.000 gulden bijeen Campinghouders in regio vestigen hoop op naseizoen 7 - WOENSDAG 29 JULI 1987 JHHH PAGINA 11 VOORSCHOTEN - Vijf Haarlemse mannen hebben gistermiddag op de Voorschotense paardenmarkt een 23-jarige Leidenaar en een 37- jarige standwerker uit Schager- brug ernstig toegetakeld. De eerste werd op de drukke Voorstraat met vuisten tot bloedens toe bewerkt, de tweede hield een bloedende hoofdwond over aan een klap met een bierfles. Na dit tweede incident zag een getuige de vijf, in leeftijd variërend van 29 tot 47 jaar, wegrijden met een auto. Hij belde de politie en en kele uren later konden de heren, bekenden van de politie, in hun woonplaats worden aangehouden. Uit het eerste verhoor, gisteravond, kregen Voorschotense agenten de indruk dat de vijf onder invloed van alcohol stoer wilden doen. Vandaag worden de heren weder om gehoord in hun cel. Om half zeven zorgde overvloe dig drankgebruik voor een tweede treffen. Op de inmiddels paardloze Voorstraat kregen twee broers ru zie met een grote groep twintigers uit Voorschoten. De vechtpartij nam zulke serieuze vormen aan dat omstanders een ambulance lieten komen. Volgens de medicus van de ziekenwagen viel het het lichame lijke letsel wel mee. Hij nam nie mand op. Na dit incident wilden de twinti gers een hapje eten in restaurant De Gouden Leeuw. Omdat de he ren in kennelijke staat verkeerden, blokkeerde het personeel de toe gang. Hierop lieten de Voorschote naren demonstratief hun broeken zakken op het goed gevulde terras. Het toneel zorgde voor enige con sternatie, maar leidde niet tot offi ciële klachten. Bij restaurant De Knip herhaalde de geschiedenis zich, waarna de heren een verfris sende duik in de Vliet namen. Autodieven En zo was er meer op de paarden markt. Rond tien uur meldden be zoekers dat twee tieners met een auto parkeerplaatsen in het cen trum afstroopten, op zoek naar niet-afgesloten automobielen. De politie stelde direct een onderzoek in, maar kon de heren niet in de kraag vatten. Een uurtje later meldde een 66- jarige man uit Voorburg dat zijn portemonnee was gerold. De beurs had op het moment van de brute in val in zijn kontzak gezeten en be vatte 150 gulden, een giropasje en enkele sleutels. Dat een onbekende in zijn broekzak had gezeten merk te hij pas toen hij wat geld nodig had. Een signalement van de zak kenroller hoefde de politie hem dus niet te verwachten. Aan het begin van de middag reed een standwerker met zijn vrachtwagen een elektriciteitskast omver in de Schoolstraat. De scha de was groot: de bedrading lag to taal bloot en een vervanging van de kast was onvermijdelijk. Mannen van de gemeente kweten zich di rect van hun taak. Klachten over het uitvallen van de stroom hebben de politie niet bereikt. 's Avonds om acht uur viel het oog van enige agenten op een auto mobilist die wel erg losjes over de Leidseweg reed. Na een blaas- en bloedproef mocht de 57-jarige man zijn auto niet meer in en moest hij met de bus naar zijn woning in Leidschendam. Een weinig feeste lijk einde van een dagje markt draverij. •Of de ingeslagen autoruiten in de Chopinlaan iets met de paarden markt te maken hebben, valt moei lijk te bewijzen. Een woordvoerder kan het zich wél voorstellen. Al met al had de Hermandad de handen vol op het eeuwenoude fes tijn der viervoeters. Zoiets moet je niet te vaak hebben, verzucht een woordvoerder. Zijn korps had gis teren, net als op normale dagen, 20 mensen in dienst. Grote verschil was dat de beschikbare dames en heren meer op straat rondliepen dan anders. Bovendien reden twee mensen van de bereden politie op paarden rond en stelde de ver- keersgroep 12 motorrijders be schikbaar. te klein voor een echt paard, kan het ook. (foto Wim Dijkman) Kortebaandraverij trekt drieduizend man i het Wapen van Voorschoten: als altijd VOORSCHOTEN De 63ste Voorschotense korte baandraverij heeft gister middag naar schatting 3000 mensen richting Prins Bernhardlaan getrokken. Een aantal waarmee het or ganiserende Comité Paar densport Voorschoten dik tevreden is. Net zo verheugd toont woordvoer der J.G. Waaijer zich over het ver- loop van de draverij ("prima weer, geen problemen") en de opbrengst: het publiek waagde voor in totaal 36.000 gulden een gokje, ongeveer net zoveel als vorig jaar. De strijd was lange tijd span nend. Gaat het bij de kortebaandra verij om een afvalsysteem waarbij steeds twee paarden tegen elkaar uitkomen, gistermiddag bleken heel wat van de 22 aanwezige die ren ongeveer net zo hard te draven. Gevolg: veel nek-aan-nek races, waarbij snelheden van 45 tot 55 ki lometer werden bereikt. Paarden die twee ritten wonnen, konden overgaan naar de zogeheten twee de omloop. Uiteindelijk blijven er bij dit systeem twee paarden over en die draven dan voor de eerste en tweede prijs. De historie van de kortebaandra verij is drie eeuwen oud, maar Ne derland is het enige land in de we reld dat dit evenement nog altijd in stand houdt. De draverijen ont stonden in het begin van de zes tiende eeuw op de grote paarden markten. Ook toen al ging de strijd tan de e gaan heeft :ht tor i vooi de be- flatting ■klozer rerving rbeids- één op zoge ar be- notive- p uit de atsbare t onge- Smaa paciteil langdu er kun Maarroom9 is er al af door aanhoudende slechte weer DUIN- EN BOLLEN STREEK - Het is nog te vroeg om al van een verloren seizoen te spreken, maar voor de campingbeheerders in de duin- en bollenstreek is de 'room' er inmiddels al af. Door het aanhoudende slech te weer van de afgelopen we ken bleven vooral de trek kende kampeerders weg en konden de bordjes 'vol', nor maal een vertrouwd beeld in de zomermaanden, bij de meeste campings in de ber ging blijven. De hoop van de campingbeheer ders is vooral gevestigd op een goede augustus- en september maand. "Als het weer blijft zoals het nu is, kunnen we pas echt spreken van een slecht seizoen", zegt H. Beugelink van de Kat- wijkse camping De Noorddui nen. Hij is momenteel een van de weinige campingbeheerders in de duin- en bollenstreek die wel een volledige bezetting heeft en dankt dit vooral aan het grote aantal reserveringen dat al voor de aanvang van het seizoen bin nenkwam. "De mensen die heb ben gereserveerd, zijn ook nage noeg allemaal gekomen", aldus Beugelink. "De afgelopen jaren was het echter zo dat we dage lijks honderd mensen moesten doorsturen omdat er eenvoudig weg geen plekje meer was te vin den. Wat dat betreft is de druk nu wel van de ketel". De campingbeheerders geven overigens wel toe dat de situatie aan de kust veel beter is dan op de campings in het binnenland. "De mensen blijven naar de kust trekken en daarom hebben de meeste campings in deze regio toch nog een redelijke bezet ting", zegt C. Simons van cam ping Le Parage in Noordwijk. Hij heeft momenteel een bezetting van 80 tot 90 procent en hetzelfde geldt voor beheerster N. de Jon ge van camping Club Soleil in de bloemenbadplaats. "Ik kan in principe meer mensen plaatsen, maar het terrein is op bepaalde plaatsen door de aanhoudende regen niet meer te gebruiken", zegt zij. Ook camping Sollassi in Noordwijkerhout is met een be zetting van 90 procent behoorlijk vol. "Gelet op de weersomstan digheden valt het me tot nog toe alles mee", zegt beheerder S. van der Werf. "Pas vandaag zijn de eerste gasten voortijdig vertrok ken". Op de Rijnsburgse camping Koningshof heeft het slechte zo merweer eveneens betrekkelijk weinig invloed op de bezetting. "Ik zit vol", zegt beheerder Arie van Duijn. Ook hier is de erva ring dat de mensen die vooruit hebben geboekt, wel naar de vakantiebestemming afreizen. "De plaatsen die verder vrijko men omdat mensen eerder ver trekken, worden meteen weer door nieuwkomers opgevuld", vertelt Van Duijn. Slechter is de situatie op cam ping Jan de Wit in Noordwijk, waar momenteel slechts 60 pro cent van de plaatsen bezet is. Werkdruk Voor de recreatieteams op de verschillende campings is het in middels wel topdrukte. Door de aanhoudende regen daalt de stemming van de kampeerders tot onder de waarde van de bui tentemperatuur en met een groot aantal extra activiteiten wordt geprobeerd het humeur van de gasten te verbeteren. "De bingo's knetteren de pan uit", zegt be heerder Beugelink van De Noordduinen in Katwijk. "Je doet echt watje kunt, maar het is haast niet te voorkomen dat de mensen toch chagrijnig worden. Daarvoor duurt deze slecht- weerperiode gewoon te lang". Vooral in de avonduren is er behoefte aan een goed recreatie- Beheerder H. Beugelink van camping De Noordduinen heeft momenteel nog situatie echter somber in als het slechte weer nog enkele weken aanhoudt. i volle bak. Ook hij ziet de (foto Wim Dijkman) programma en de campings met een overdekte accommodatie zijn op dit punt in het voordeel. Ook voor de andere medewer kers op de camping brengt het slechte weer veel extra drukte met zich mee. Niet alleen het ter rein vraagt veel meer onderhoud, ook in het schoonhouden van douches, toiletten en wasruimte gaat veel meer tijd zitten. "De worden verder moppe rig, zijn ontevreden. Ook daar door wordt de werkdruk groter", zegt Beugelink. De terreingesteldheid is op de meeste campings, ondanks de re gen die de afgelopen dagen is ge vallen, nog redelijk tot goed. "We hebben wel groepen jongelui die de nacht doorbrengen in de schuur of in de discotheek om dat ze het niet droog houden, maar op de meeste delen van het terrein gaat het wel. Het moet al leen niet nog een maand duren, want dan wordt het echt een modderpoel", zegt Van Duijn van de Koningshof. Op camping Solassi werkt beheerder Van der Werf met pompen om het terrein droog te krijgen, maar op de Kat- wijkse camping De Noorddui nen is geen sprake van enige wa teroverlast. "Het terrein is net een spons", zegt Beugelink, "om dat het duinzand onder de gras mat het water enorm goed af voert. Verder zijn we net klaar met het aanpassen van onze we gen, zodat we zelfs op het ergste zijn voorbereid". Regenjas Hebben de meeste kampeer ders het regenachtige weer van de afgelopen periode redelijk goed doorstaan, de toenemende wind was aan het begin van deze week voor een aantal van hen de druppel die de emmer deed over lopen. "Eigenlijk pas vandaag zijn hier de eerste mensen voor tijdig vertrokken", zegt Van der Werf van camping Sollassi in Noordwijkerhout. Beugelink van De Noordduinen in Katwijk bevestigt dat vooral de harde wind de kampeerders afschrikt. "Vooral Duitsers gaan eerder weg voor de harde wind, dan voor regen', zegt hij. "Voor elke vier kampeerders die de komen de weken vertrekken, komt er maar één terug", voorspelt een woordvoerder van camping Jan de Wit in Noordwijk. Toch is niet iedereen even on tevreden met de harde wind. Het publiek op de camping Sollassi in Noordwijkerhout komt bij voorbeeld vooral om te surfen op het Oosterduinsemeer en de kampeerders op dit terrein vin den de huidige omstandigheden volgens beheerder Van der Werf nog niet eens zo slecht. "Door de aanwakkerende wind is het ide aal surfweer geworden", zegt hij. Ook op de camping Noorddui nen zijn niet alle gasten ongeluk kig met het koele en sombere weer. Beheerder Beugelink: "Er zijn hier kampeerders waarvan de kinderen in Griekenland op vakantie zijn. Die mensen maken zich grote zorgen over de gevol gen van de hittegolf in dat land. Bij dit weer kan je tenminste nog je regenjas aantrekken, zo reage ren zü". over afstanden van 200 tot 300 me ter. Het systeem bleef altijd hetzelf de, zij het dat de paarden eeuwen geleden vanaf de 'deken' werden bereden, dus zonder zadel en stijg beugels. Vandaag de dag is de sul ky onontbeerlijk. Lange rijen Tijdens de draverij gistermiddag stroomde het publiek toe voor de kassa's. Daardoor ontstonden er lange rijen en dreigden de nabijge legen winkels even onbereikbaar te worden. Overigens was de baan dit jaar met 25 meter ingekort. Dit vanwe ge de verkeersaanpassingen die op de Prins Bernhardlaan zijn aange bracht. Voor het inkorten was spe ciaal toestemming gegeven door de overkoepelende bond, de NDR. De uitslag van de Voorschotense kortebaandraverij 1987: 1. Useful Prince, paard van S.W.M. Schilder. Prijs 3250 gulden. 2. Yvar Marco, paard van N.C.L. Koot. Prijs 1650 gulden. 3. Vera Westlandia, paard van P. Knijn. Prijs 800 gulden. Jazzconcerten in 'Meerrust' WARMOND - De Warmondse jazz- boerderij 'Meerrust' heeft voor de komende maanden een aantal jazz concerten in petto. Spitsafbijter is het trio Robby Agerbeek op zon dag 2 augustus. De zondagen daar na komen achtereenvolgens aan bod de groep Tanga, The Tricks', Rob Hoeke Boogie Woogie Blues, Tanga, kwartet Frits Kaatee met zangeres Jeanette Cordee, Jaap Dekker met Boris the Breeze en wederom het Zuidamerikaanse Tanga. De reeks concerten wordt op zondag 27 september afgesloten door een session met bekende top- musici. Tegelijk wordt dan het win terseizoen geopend. Voor alle concerten geldt dat ze om vijf uur 's middags beginnen en tot een uur of tien duren. 'Meerrust' is gelegen aan de Warmondse Dorpsstraat. Lekkend aquarium veroorzaakt waterschade OEGSTGEEST - Een bewoner van de Oegstgeester Curacaostraat keek gisteravond rond kwart voor elf vreemd op toen er water door zijn plafond kwam sijpelen, duide lijk afkomstig uit het huis van de bovenburen. Omdat daar niemand thuis was, waarschuwde de man de politie. Die maakte het huis open en trof meteen de oorzaak van de wateroverlast aan: een lekkend aquarium. Met behulp van de gea: larmeerde woningbouwvereniging kon aquarium plus inhoud worden opgeruimd. De totale schade is on bekend. WOENSDAG 29 JULI a de Witte Kerk. Leiden zomeravond-wandeling op het landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest o.l.v. het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie afd. Leiden, aanvang 18.30 uur: dame- sprofronde; 19.45 uur: promi- nentenrace van bekende Ne derlanders; 20.45 uur: prof- ronde van Noordwijk achter demies met bekende 'Tour'- renners, parcours: Kon. Wil- helminaboulevard en Paral lelboulevard. woensdagavondzang m.m.v. het Groot Evangelisa tiekoor uit Katwijk, aanvang Rijnsburg Rijnsburgse Vlietloop en Bruggenloop, aanvang 18.30 uur; bingo-avond in de Voor hof, aanvang 20.30 uur; open lucht filmvoorstelling voor het raadhuis, 21.30 uur. Sassenheim wieler-toer-avondvierdaag- se, start 19.00 uur, gymzaal. Parklaan. DONDERDAG 30 JULI Alkemade open huis voor de jeugd van 4 -14 jaar, Cultureel Cen trum, Nieuwe Wetering, van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Alphen vliegende brigade, sport en spel, speelterreinen Hout- zwam en Herculusstraat, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Katwijk toeristenmarkt in het cen trum, 14.00 tot 17.00 uur. Leiden film 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola, film huis LVC, Breestraat 66. Chinees Staatscircus uit Peking, aanvang 20.15 uur. orgelconcert door Joop Brons, Hooglandse kerk, aanvang 20.15 uur. spreekuur voor jongeren dienstplicht, WDM, Breehuys, Breestraat, van 19.00 tot 22.00 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren van 20.00 tot 21.30 uur. Troef. Sta tionsweg 32. Leiderdorp dagje uit naar Delft voor tieners, brood meenemen, vertrek van de Sjelter, 10.00 tot 16.00 uur. Noordwijk zomeravondconcert door Klaas J. Mulder, organist en dirigent te Kampen, aanvang 20.15 uur. waterspelprogramma in het Bollenbad, Nieuwe Zee weg. van 13.00 tot 15.30 uur. kinderbal voor kinderen van 4 tot 12 jaar, Huis ter Duin, van 18.30 tot 20.00 uur. strandloop over 4 en 8 km georganiseert door Volley balver. NOVO, aanvang 19.30 uur op het strand by politie post. NoordwljKerhout Folk-Night, internaionale live volksmuziek, Hotel van der Geest, Zeestraat 7a, aan vang 20.30 uur. dercorso vanaf Flora; 9.30 uur, samenzang voor raad huis; 10.00 uur, braderie langs de Vliet NZ; 10.30 uur. koffie voor beiaarden in de Vlietstede; 14.00 uur, ton netje steken voor raadhuis; 14.30 uur, ringrijden met voorgespannen paarden aan Rapenburg; 16.00 uur mastklimmen voor raadhuis; 19.30 uur touwtrekken voor raadhuis; 20.00 uur dammen in Denkhuis, Kerkstraat; 21.00 uur lampionnenop-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11