Ontslag van SWA-chef vernietigd Gem. Sociale dienst helpt arbeidsbureau ShowtuinHobaho blijkt ook toeristische trekker Staatsraad waarschuwt Noordwijk Hallo Sassenheimers! PAGINA 10 Will REGIO WOENSDAG 29 JULI 1987 LISSE - De showtuin van de veiling Hobaho in Lisse is niet bedoeld als toeristi sche attractie, maar als 'eta lage' voor het bloemenvak. Toch nemen vele bezoekers in het voorjaar en in de zo mer een kijkje bij de zoge naamde sortimentstuin 'Buitenhof op de hoek van de Heereweg/Westelijke Randweg/Achterweg in het bloembollendorp. door Kees van Kuilenburg Deze belangstelling voor de Bui tenhof - een initiatief van kwekers en van de veiling Hobaho in Lisse - wordt echter niet als vervelend er varen. "Hoewel de tuin voor men sen van het vak is, zien wij graag ook anderen langskomen. Tenslot te is dat de consument en dat is toch de doelgroep waar het pro- dukt uiteindelijk terechtkomt", vertelt Ad van Zeist, voorlichter en veilingmeester bij de Hobaho. Vooral in het vooijaar is de Bui tenhof sterk in trek bij de toeristen die op weg zijn naar Keukenhof en in de showtuin alvast een voor proefje nemen op wat enkele kilo meters verder wacht. "Dan wordt tuinbaas Henk van Dijk nog wel eens gevraagd waar die mooie bloemen te koop zijn, zo zeer zijn de bezoekers onder de indruk van de kwaliteit in de tuin", aldus Van Zeist. "Maar kopen is hier niet mo gelijk, daar moet men elders voor zijn. Bovendien krijgen ze wat ma teriaal mee van postorderbedrij ven, zodat ze thuis nog eens op hun gemak kunnen bekijken wat ze nu precies willen". Maar ook in deze tijd van het jaar merkt de Buitenhof duidelijk dat het aan de kust niet zo best toeven is. "Dan huren ze een fiets of pak ken de auto, trekken naar het ach terland en komen ook bij ons te recht. En het hek staat altijd open zodat ze rustig eens kunnen kijken tot wat voor prestaties onze kwe kers in staat zijn. Je treft dan ook nog wel eens een toerist fluitend tussen de lelies of de gladiolen en dat zien wij graag. Vooral als hij of zij zich rustig gedraagt en op de pa den tussen de bloemen blijft". Dahlia's De bezoeker die dezer,dagen een kijkje neemt bij de showtuin treft het echter niet zo best. De lelies zijn bijna uitgebloeid en alleen wat 'bedden' vaste planten staan er prachtig bij. Maar dit is slechts een kwestie van een kleine week. "Dan staan de dahlia's, maar liefst 264 soorten, in volle bloei. Dat is werkelijk een schitterend gezicht", zo weet Van Zeist van vorig jaar toen de showtuin voor het eerst werd ingericht. "Daar komen de mensen die van bloemen houden werkelijk volledig aan hun trek ken, dat garandeer ik", aldus de voorlichter van de Lissese veiling. De showtuin in Lisse is de eerste op dit gebied. Wel heeft 'collega' CNB iets dergelijks in Heemstede, maar daar zijn alleen dahlia's te zien. Ook is er nog een narcissen- showtuin in het bollenstreekge- bied 'de Noord' in Noord-Holland. Daar is alleen in het vooijaar iets te zien, terwijl de Lissese showtuin bijna het hele jaar rond het aanzien meer dan waard is. Toch is, zo benadrukt Van Zeist, de Buitenhof vooral bedoeld om kwekers de mogelijkheid te geven om nieuwe bol- en knolgewassen onder de aandacht van de vakge noten en de handelaren te brengen. "Het ontwikkelen van nieuwe ge wassen kost veel tijd en geld en dan moeten alle mogelijkheden die er zijn worden aangegrepen om het resultaat van het vakmanschap te laten zien. "Wij als veiling zagen dat ook duidelijk, vandaar dat wij die 1.6 hectare grond in Lisse heb ben gekocht om als 'etalage' voor het vak in te richten", verklaart Van Zeist het ontstaan van de Bui tenhof. Stijging Van die mogelijkheid wordt in tussen druk gebruik gemaakt door de kwekers. Deze zomer staan er in de tuin bloemen en planten van 120 inzenders, terwijl er ook een flink aantal kwekers gebruik heb ben gemaakt van de mogelijkheid om in het vooijaar te showen. Een flinke stijging ten opzichte van het eerste jaar. Zo zijn gedurende deze maanden ongeveer 900 variëteiten zomerbloeiers te zien. Daaronder 117 soorten gladiolen, 112 soorten lelies en 391 vaste planten. Opmerkelijk is de stijging van het aantal kwekers dat zich met vaste planten bezighoudt. In de veiling - vorig jaar een omzet van ongeveer 250 miljoen gulden aan bollen, bloemen en planten - zijn op dit moment al drie bemidde laars die zich speciaal met de han del in vaste planten bezighouden. "Dat is iets van de laatste jaren. Veel kwekers schakelen over naar zomerbloeiers om ook buiten de traditionele maanden (september tot en met november en januari tot en met april, wanneer zij zich met bollen en bloemen bezighouden) hun produkt uit te breiden", ver telt Van Zeist. Het zijn niet alleen de kwekers uit de traditionele bloembollenge- bieden die gebruikmaken van de mogelijkheid die Hobaho biedt om hun produkten te laten zien. Zo zijn er opmerkelijk veel inzenders van kwekers van gladiolen uit bij voorbeeld Brabant, Zeeland en het noorden van Limburg. "Een duide lijk bewijs dat het niet alleen de Hobaho-voorlichter Ad van Zeist 'bollenstreken' zijn waar de kennis zit", aldus Van Zeist. Tuinbaas Hoewel de showtuin eigendom is van de veiling Hobaho ligt de eind verantwoordelijk bij de kwekers. Zij maken uit wat er in de tuin wordt geplaatst. De kwekers doen dat echter niet zelf. Daarvoor is de vaste planten. tuinbaas Henk van Dijk verant woordelijk. Van Dijk zorgt ervoor dat alle bloemen goed tot hun recht komen. Dus niet de hoog- bloeiers eerst en daarachter een la ger soort. "Dat zou een slechte re clame voor het vak zijn", zegt Van Zeist. Daarbij houdt de tuinbaa® nnk nog in de gaten of er eventueel bloemen of planten worden aange leverd, waar andere kwekers al rechten op hebben. "Die worden onmiddellijk geretourneerd, dat is duidelijk, want we kunnen geen moeilijkheden in de tuin hebben". Volgens Van Zeist zijn de erva ringen in het eerste jaar van de showtuin zeer goed te noemen. "Veel handelaren maken van de mogelijkheid gebruik om een po tentiële klant te laten zien wat ze in huis kunnen halen. Je kunt hier zien, waar je anders enkele dagen voor kwijt bent. Want geen enkele kweker heeft zoveel variëteiten in huis". Uitspraak in slepend conflict Alphens experiment om langdurig werklozen te motiveren (Vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - L. van Velzen, van 1976 tot 1983 hoofd van de sociale werkvoorziening in Alphen (SWA), is destijds door de gemeente Alphen onterecht eer vol ontslag verleend. De Centrale Raad van Beroep, het hoogste orgaan waarbij Van Velzen dat ontslag heeft aan gevochten, heeft het besluit van het gemeentebestuur om Van Velzen te ontslaan nietig verklaard. Dat besluit kan niet meer worden aangevochten. Van Velzen, die vrijwel zeker een schadeclaim bij de gemeente zal indienen, werd eind '83 ontslagen als gevolg van een aantal conflic ten bij de gemeentelijke sociale dienst (GSD), waar de in '84 zelf standig geworden SWA toen nog onder werd gerekend. De ontkop peling SWA-GSD leidde bij de be drijfsleiding reeds in '78 tot grote spanningen. Van Velzen, hoofd werkverband bij de SWA (een functie te vergelijken met die van directeur), werd als gevolg daarvan in mei 1981 eerst met buitenge woon verlof gestuurd, twee jaar la ter na een diepgaand onderzoek geschorst en in november 1983 uit eindelijk ontslagen. Het ontslag ging in op 1 maart 1984. Elders in dit katern staat 'de affaire Van Vel zen' gedetailleerd weergegeven, alsmede reacties van betrokkenen voor zover die waren te verkrijgen. Genoemd onderzoek werd in op dracht van de gemeente verricht door oud-kantonrechter mr. E. Minderop. In zijn eindrapport le verde hij aanzienlijke kritiek op het gemeentebestuur en wijlen GSD-directeur J; Spannenmaker, desondanks luidde de conclusie dat Van Velzen ontslag moest wor den verleend. Daarmee werd ge wacht totdat de gemeenteraad van de SWA een zelfstandige dienst maakte. "Wegens verandering van de inrichting van het dienstonder deel", zoals dat toen officieel werd genoemd, meenden B en W Van Velzen eervol te kunnen ontslaan met recht op wachtgeld. Advocaat mr. J. van Herpen kon digde namens zijn cliënt Van Vel zen al direct aan tegen het ontslag in beroep te gaan. In november 1985 haalde het tweetal bakzeil bij de ambtenarenrechter, waarna Van Velzen in hoger beroep ging bij de Centrale Raad van Beroep. Na behandeling van deze zaak op 18 juni jongstleden, heeft voorzit ter mr. J. Boesjes het besluit van het Alphense college van B en W tot eervol ontslag vernietigd. Een eis tot uitbetaling van achterstallig salaris wees hij gelijkertijd af. De motivering van die uitspraak beslaat drie kantjes tekst. In het kort komt het er op neer 'dat een reorganisatie, die overwegend in het teken staat van het streven een ambtenaar te kunnen ontslaan, niet als ontslaggrond kan dienen', ALPHEN AAN DEN RIJN - De sociale dienst en het gewestelijk arbeidsbureau in Alphen spannen geza menlijk de strijd aan tegen de langdurige werkloosheid in deze plaats. Met een half jaar durend experiment wordt extra aandacht be steed aan de groep moeilijk plaatsbare werklozen. De sociale dienst probeert deze mensen opnieuw te motive ren. Het arbeidsbureau ver zorgt eventuele scholing en verzamelt vacatures. "Het oppeppen van langdurig werklozen is een moeizame zaak", Bioupot) aldus H. van Smaalen, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Alphen. "Deze groep werklozen zien we hier niet vaak. De mensen komen zich bij ons inschrijven en er volgen misschien nog gesprek ken over scholing of mogelijk werk. Wat dat betreft heeft de so ciale dienst een veel regelmatiger contact met langdurig werklozen". Directeur H. Bloemen van de Al phense sociale dienst: "De samen werking ligt voor de hand. We heb ben als uitkerende overheid ook een controlerende taak. Het past in ons publieksgerichte beleid om de werklozen die we hier toch vaak op bezoek hebben, meteen te motive ren om weer aan de slag te gaan. We zien onze taak niet zo beperkt en vandaar dat dit een mogelijk heid is om iets aan het probleem te doen". De gemeente (in casu GSD-di- recteur Spannenmaker en een aan tal bedrijfsleiders) oordeelde nega tief over het functioneren van Van Velzen. Tevens voerde de gemeen te Alphen aan dat aanmerkelijk verschillen bestonden tussen de oude functie van chef werkver band en de nieuwe van directeur van een zelfstandige SWA. De Cen trale Raad voor Beroep is na be handeling van het twistgeding op 18 juni de mening toegedaan dat Van Velzen best in zijn nieuwe functie had kunnen meegroeien en dat die derhalve niet als 'niet-pas- send' kon worden aangemerkt. Omdat de gemeente 'de be voegdheid tot ontslagverlening wegens verandering in de inrich ting van het betreffende dienston derdeel tot een ander doel heeft ge bruikt dan tot de doeleinden waar toe die bevoegdheid is gegeven, kan het ontslagbesluit niet worden gehandhaafd', oordeelt de Centrale Raad van Beroep. DEN HAAG/NOORD WIJK - De gemeente Noordwijk moet beter letten op de juiste naleving van de proce dures op het gebied van de ruimtelijke ordening en zelf ook de juiste wegen bewandelen. De voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, mr. P.J.G. Kapteyn, heeft Noordwijk gewaarschuwd naar aanleiding van de gang van zaken rond de aanleg van parkeerplaatsen bij het Alexanderhotel en het to- leren van het illegaal bestraten van een leverancier- „spad. Hij zei dat Noordwijk niet meer op een „positie ve grondhouding" van hem hoefde te rekenen als hij in de toekomst weer met een dergelijke handelwijze zou worden geconfronteerd. Staatsraad Kapteyn gaf de waarschuwing nadat hij de toestemming van de gemeente Noordwijk voor de aanleg van de 22 parkeerplaatsen bij het Alexanderho tel aan de Oude Zeeweg had geschorst. Twee bewo ners van appartementen in Villa Bianca hadden be zwaar aangetekend tegen de parkeerplaatsen, omdat die een aantasting van het duingebied betekenen en hun uitzicht verstoren. Volgens de bezwaarmakers voert de gemeente Noordwijk met opzet een soort „sa lami-tactiek", waarbij steeds grotere delen van het duingebied verloren gaan. De bezwaren van de omwonenden waren echter voor Kapteyn niet het argument om de gemeentelijke toestemming te schorsen. Hij constateerde namelijk al direct dat de gevolgde procedure onjuist was. Indien in afwijking van een bestemmingsplan een bouwplan möet worden gerealiseerd, dan is het volgen van een speciale procedure noodzakelijk. In die procedure moet het dagelijks bestuur van de provincie een ver klaring van geen bezwaar afgeven. Dat was in het geval van het Alexanderhotel wel gebeurd, maar de verklaring betrof acht parkeerplaat sen in de openlucht en negen in garageboxen. In werkelijkheid heeft de gemeente echter toestemming gegeven voor 22 plaatsen in de openlucht. Omdat af wijken van de provinciale verklaring niet mag, werd de toestemming voor de parkeerplaatsen geschorst in afwachting van de bezwarenprocedure. Overigens weigerde staatsraad Kapteyn in zijn uit spraak de door de bezwaarmakers gevraagde voorlo pige voorziening, bedoeld om de eigenaar van het ho tel en de gemeente te dwingen de parkeerplaatsen te verwijderen en het duingebied te herstellen. Kapteyn vindt dat de beroepsprocedure maar eerst moet wor den afgewacht, omdat niet bij voorbaat vaststaat dat in die procedure uiteindelijk toch akkoord wordt ge gaan met de parkeerplaatsen, die overigens slechts tij delijk zijn. Het is de bedoeling dat in september of oktober door de eigenaar van het hotel een plan wordt ingediend voor ondergrondse parkeerplaatsen. Het overleg tussen de sociale dienst en het arbeidsbureau is twee maanden geleden begonnen. Het doel van de samenwerking is de langdurig werkzoekenden of wel, via loonkostensubsidies aan een baan te helpen óf hun kansen daartoe te vergroten met om-, her en bijscholingscursussen van hét arbeidsbureau. De doelgroep voor directe bemiddeling betreft perso nen van achttien jaar en ouder die langer dan een jaar werkloos zijn. De leeftijdsgroep tussen de 18 en 45 jaar komt in aanmerking voor scholing wanneer de betrokkenen langer dan een half jaar werkloos zijn. Absolute voorwaarde voor deel name aan het project is dat de •werkloze 'voor honderd procent' gemotiveerd is om weer aan de slag te gaan of een cursus te gaan volgen. Het arbeidsbureau heefl een jaarlijks budget van acht ton voor scholing en twee ton vooi loonkostensubsidies. Voor de be middeling van de naar schatting vijfhonderd langdurig werklozer in Alphen is een speciale werving van vacatures nodig. Uit onderzoek van het arbeids bureau blijkt dat ongeveer één op de vijf werklozen uit het zoge noemde 'niet-bemiddelbaar be stand' weer optimaal is te motive ren. De werkelijke doelgroep uit d« tv/eehonderd moeilijk plaatsbare mensen bestaat derhalve uit onge veer vijftig personen. Van Smaa len: "We hebben een capaciteil waarmee we driehonderd langdu rig werklozen per jaar verder kun nen helpen". Het Alphense experiment kar mogelijk al dit nsyaar beginnen. De proef wordt bij succes uitgebreid naar de hele regio van het geweste lijk arbeidsbureau met daarin ell gemeenten. Morgen komen wij naar jullie toe, de Dagblad promotie-meisjes. Met een bus vol hebbedingetjes; ballonnen, stickers, zonnekleppen, zolang de voorraad strekt. En natuurlijk onze fantastische Dagblad Zomerpuzzel. Doe mee en win een waardebon! U komt ons tegen op de weekmarkt. WIJ ZIJN HÉT PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10