PORT 'Ik was geen moment ongerust Grootse plannen in Noordwijk 'Nooit aan die trui durven denken' MAANDAG 27 JULI 1987 PAGINA 11 Knetemann'Renners van Post moeten naar een psychiater Lubberding vindt het welletjes Zelfverzekerde Roche rekent zich naar Tourwinst BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PARIJS (GPD) - In 1983 dacht nie mand meer dat Gerrie Knetemann, na zijn zware ongeval in Dwars door België, ooit nog een Tour de France zou rijden. Gisteren arri veerde hij opgewekt in Parijs. Zijn twaalfde Tour-start was een succes geworden. Want ook zonder ritzege heeft 'de Kneet' weer lol gehad in zijn vak. „Er staat bij deze ploeg geen druk op ons. Sommige ploegleiders kijken alleen naar sportieve successen en denken dat ze meer bereiken als ze renners on der druk zetten. Maar ik ben al ge spannen van mezelf. Ik hoef dat niet nog eens van een ander te krij gen". De renners van de PDM-ploeg stellen de werkomstandigheden van hun équipe soms zo rooskleu rig voor dat het meer weg heeft van een kurort dan van een sportploeg. Knetemann: „Je moet het zo zien: de sponsor maakt in oktober de ba lans op. Als het publicitair goed is geweest, is men tevreden. Wanneer het met de uitslagen tegenzit, raakt er niemand in paniek. Er wordt wel van ploegleider Jan Gisbers ge zegd dat hij te zacht is voor dit vak, maar dat is onzin. Alleen verkoopt die man niet gelijk zijn aandelen als ze in waarde dalen". Dat betekent niet dat er binnen de ploeg onverschilligheid zou heersen over winnen of verliezen. Knetemann: „Iedere renner weet toch dat zijn prijs daalt als hij niet wint. Het zijn geen domme jon gens. Als ik in de etappe naar Dijon een beetje meer geluk heb kan ik ook een rit winnen. Op mijn zesen dertigste. En ik heb echt niet gere den om Lubberding te laten verlie zen. Ik wilde er zeven van de acht laten verliezen. En toevallig zat daar Lubberding bij. Die ploeg be schuldigt iedereen overal van. Ik zou de onbetrouwbaarste renner zijn die er rondrijdt. Ik trek het me wel een beetje aan, maar aan de an dere kant denk ik: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Ze moeten volgens mij naar een psychiater, want ze lijden aan achtervolgingswaanzin". In die sfeer zou Knetemann niet meer kunnen gedijen. „Hier voel ik me op mijn gemak, hier word ik voor vol aangezien en in die situa tie ben ik redelijk gelukkig. Je merkt ook dat deze ploeg zonder die stress kan presteren. Wij kun nen hier alles tegen elkaar zeggen. Ook Steven Rooks mag in het openbaar verklaren dat volgens hem Delgado zijn geld niet waard is. Als-ie het maar hardop zegt. Dat lucht op. In deze ploeg wordt niet achter eikaars rug gekletst. Daar door is er een goeie sfeer. Vorig jaar in de Tour de France was dat heel anders. Die ronde heeft voor mij drie jaar geduurd, omdat er al lerlei verkeerde dingen aan de hand waren. Nu heeft-ie drie we ken geduurd. Als dat zo blijft doe ik volgend jaar weer mee aan de Tour. Mijn dertiende..." Valdo ontvoerd en beroofd PORTO ALEGRE (SID) - De Braziliaanse voetbal-international Candido Filho Valdo is deze week drie uur ontvoerd geweest en werd in ontredder de toestand aan de rand van Porto Alegre aangetroffen. Dit heeft de poli tie in de Braziliaanse havenstad vrijdag bekend gemaakt. De 23-jarige middenvelder van Gremio Porto Alegre werd voor zijn huis door drie be wapende personen in een auto gesleurd. Nadat de gangsters zijn porte feuille, papieren en andere kostbaarheden afhadden gepakt, zetten ze de geschrokken, maar ongedeerde Valdo weer op straat. Jean-Paul van Poppel (foto ap> PARIJS (GPD) - Voor het eerst sinds twintig jaar stond er gisteren weer een Nederlandse wielrenner met de groene trui om zijn schou ders op het erepodium in Parijs. Tot dusver was dat alleen Jan Jans sen gelukt, die het puntenklasse ment in 1964, '65 en '67 op zijn naam schreef. De oud-Tourwinnaar kreeg in Jean-Paul van Poppel zijn opvolger. De 24-jarige sprintkoning uit de ploeg van Raas moest er in de laatste etappe, zeer verrassend ge wonnen door de Amerikaan Jeff Pierce, nog even flink tegenaan, 's Morgens in Créteil mocht hij welis waar in het groen vertrekken, maar dat was omdat Stephen Roche in het geel naar de Franse hoofdstad fietste. De Ier leidde ook in de pun- tenstrijd, waarin hij na de tijdrit van zaterdag zeventien punten voorsprong had genomen. Echter, in de groene trui was Ro che uiteindelijk toch niet geïnte resseerd. Voor alle zekerheid had hij zich voor de start van de slotrit even in verbinding gesteld met Van Poppels ploegleider Raas. Of de jongens van SuperConfex toch maar vooral geen halsbrekende toeren uit wilden halen in hun stre ven Van Poppel weer in het groen te brengen. Met andere woorden, het kwam wel goed met die trui voor Van Poppel. Roche vond geel meer dan voldoende, met in zijn achterhoofd de lucratieve criteri ums in Nederland. Aldus had de coureur uit Bosch en Duin vrij spel. Dat bleek tijdens de tussensprints onderweg, waarin Van Poppel zijn achterstand op de PARIJS (GPD) - Voor Henk Lub berding hoeft het allemaal niet meer. Na een behouden aankomst op de Champs Elysées, kondigde de routinier (33) uit Voorst aan dat het welletjes vindt. „Dit was mijn elfde en laatste Tour, denk ik". Uitsluiten doet Lubberding ove rigens niets. Al jaren gaat hij door voor de meest loyale renner van Post en als de ploegleider van Pa nasonic weer een beroep op hem zou doen, dan is er een gerede kans dat Lubberding er nog een twaalf de Tour aan vastkoppelt. Maar, be nadrukt hij, liever niet meer. Lub berding: „Je moet er toch eens een keer mee stoppen. Dit lijkt mij een zeer geschikt moment. Ik ben een beetje uitgekeken op de Tour". Hij legt zijn afkeer jegens het Franse fietscircus nader uit: „Ik ken mooiere wedstrijden. De Giro bijvoorbeeld. Die heb ik nu twee keer gedaan en dat is me zeer goed bevallen. In Italië gaat het allemaal veel ontspannender toe. In de Tour sta je veel meer onder druk. Lubberding heeft de hele organi satie van de Giro ook hoger zitten. „In de Tour zijn veel dingen slecht geregeld. En dan denk ik niet al leen aan al die verplaatsingen. Ik heb de indruk dat de Tour-directie het niet uitmaakt of er een valpartij meer of minder is. Ze hebben ons herhaaldelijk door onverlichte tun nels gestuurd. Dat is levensgevaar lijk, vanuit het felle zonlicht het pikkedonker inrijden. Waarom hangen ze niet even provisorisch wat lampen op, dat moet toch een kleine moeite zijn?" Over zichzelf is Lubberding niet ontevreden. Hij mag niet meer zo veel in beeld komen als in vroeger jaren, als captain is hij goud waard in de tweede lijn. Lubberding: „Ik heb ook in deze Tour weer veel voor de ploeg kunnen doen. Alleen is het jammer dat de resultaten zijn tegenvallen. Daar hadden echter anderen voor moeten zorgen". Zoals Eric Breukink de 23-jarige debutant die moet uitgroeien tot de nieuwe Nederlandse ronderen ner. Tot op heden is Breukink niet meer dan een aangename belofte in het falende Panasonic-team. Hoewel ploegbaas Post al voor de start van de Tour had uitgeroepen dat zijn pupil alleen maar mee zou doen om te leren, wilde Breukink zelf meer, gelijk iedere ambitieuze sportman. Heimelijk liep hij met de gedachte rond ook in Frankrijk naam te maken. In die opzet is hij ondanks etappewinst in de Pyre- neeën-rit nog niet geslaagd. PARIJS (GPD) - In Ierland wa ren ze er al lang van overtuigd dat Stephen Roche een groot heid in de wielersport zou wor den. Als 19-jarige maakte hij naam tijdens een televisierepor tage over de negendaagse ama teurronde Ra-s Tailteann, waar hij temidden van het peloton rus tig met de handjes op het stuur de verslaggever te woord stond. „Deze wedstrijd is een makje voor me", vertelde hij en juist op dat moment wilde de afgunstige concurrentie hem verrassen met een ontsnapping. „Sorry, maar ik geloof dat ik even in actie moet komen", reageerde Roche rustig. Hij kromde zijn rug, sprong ach ter de vluchters aan en won de ra ce. Acht jaar later werd zijn naam bijgeschreven op een lijst van grootheden: Fausto Coppi, Jac ques Anquetil, Eddy Merckx en Bernard Hinault. Zij wonnen al len in één jaar zowel de Ronde van Italië als de Ronde van Frankrijk. De 27-jarige Roche trad gisteren als eerste Ier in hun voetsporen en dat mag bijzonder heten. Want een .superkampioen als dat kwartet voorgangers is hij beslist niet. Zijn meesterknecht Eddy Schepers zegt: „Hij heeft niet de klasse van een Eddy Merckx, maar wel de moed. Als hij pijn lijdt en afziet, kan hij toch nog een trap meer geven dan een ander. Dat maakt hem zo bijzon der". Veertien jaar was Stephen Ro che toen hij zijn voetbalelftal in Dublin vaarwel zei. „Ik was altijd de twaalfde man, de reserve. Soms mocht ik invallen, maar veel te vaak stond ik er naast. Met de fiets had ik dat probleem niet. Ik stapte op, reed weg en niemand die me er van kon weer houden mijn sport te bedrijven", vertelt hij. Roche trainde veel. In de keuze van wedstrijden was hij selectief. Hij reed betrekkelijk weinig wedstrijden, maar als hij aan de start kwam keek de con currentie verschrikt op. Zoals bij die Ra-s Tailteann in 1979. Dat optreden bewees dat hij op het groene eiland als wielrenner niets meer te zoeken had. Bewondering Net als zijn landgenoot Sean Kelly, voor wie hij een grenzelo- ze bewondering had, vier jaar eerder had gedaan, meldde hij j zich in 1980 Parijs aan bij de ACBB, de wielerclub die een op- vangcentrum voor buitenlan- De hoofrolspelers van de 74e Ronde van Frankrijk schudden elkaar de hand op het erepodium. Pedro Delgado (midden) feliciteert Stephen Roche terwijl de winnares bij de vrouwen, Jeannie Longo, goedkeurend toekijkt, (foto ders was. Hij paste zich snel aan. Met zijn blozende babyface, zijn belangstelling voor de Franse taal en cultuur en de ernst waar mee hij zich op het wielrennen stortte won hij de sympathie van zijn directe omgeving. Een sla gertje uit Boulogne had zo'n waardering voor hem, dat hij de beste stukken vlees voor niets of voor een symbolisch bedrag aan de hardwerkende sportman gaf. Toen hij de 17-jarige Francaise Lydia Arnaud trouwde, be- schouden de Fransen hem nog meer als één van hen. Toch bleef zijn hart in Ierland en nog altijd brengen hij, zijn vrouw en de kinderen Nicolas en Christel een groot deel van het jaar door in Dublin. Roche heeft een contract met de Ierse lucht vaartmaatschappij, waardoor hij gratis heen en weer kan vliegen. Op de luchthaven van Dublin staat altijd een auto voor hem ge reed. Ook na zijn winst in de Ronde van Italië, in juni, week hij na de slopende periode van stress uit naar zijn vaderland. Daar vierde hij het eerste grote succes uit zijn carrière en van daag wacht hem in eigen land ook een groots onthaal. Voor het eerst sinds 1956, toen atleet Ron- ny Delaney op de Olympische Spelen in Melbourne de gouden medaille op de 1500 meter won, begroette de Republic weer een sportsucces van internationale allure. Premier Charles Haughey kwam er gisteren voor naar de Champs Elysees. Vertrouwen Hulde voor een renner, die be gin dit jaar nog twijfelde aan een voortzetting van zijn loopbaan. „Na mijn knie-operatie van vorig seizoen ben ik weer begonnen met het idee: als ik niet op mijn oude niveau terugkom, stop ik met wielrennen". Een sterk op treden in Parijs-Nice, zijn winst in de Ronde van Romandië ga ven hem de verzekering dat hij naar een top groeide die hij nooit gehaald had. In de Ronde van Italië had hij slechts af te reke nen met één rivaal, zijn eigen ploeggenoot Roberto Visentini. In de slotweek stond hij onder een geweldige psychische druk. Roche: „Die Giro is zo veelei send geweest, dat het me men taal gesterkt heeft. Na de Ronde van Italië zal ik geen stress meer voelen. Daarom was ik hier ook geen moment ongerust Wel heeft Roche zich regelma tig opgewonden. Over zijn eigen ploeg vooral, die hij met uitzon dering van de Belg Eddy Sche pers en verzorger Patrick Valc- ke, onverschilligheid en luiheid verwijt. „Eddy is een geweldige helper. De rest heeft alleen het geld geteld dat ik verdiende. Ik heb me afgevraagd of ik mijn deel van de verdiensten wel aan hen moest afstaan, zoals gebrui kelijk is voor de Tour-winnaar". Het is geen gierigheid van Ro che. Sponsor Tacchella kan bea men dat de Ier niet inhalig is. Hij had hem een bonus in het voor- uitzicht gesteld als hij de Giro i zou winnen en beloofde hem op nieuw een premie als hij eerste zou worden in de Tour de Fran ce. Roche: „Ik hoef dat geld niet te hebben. Vorig jaar heb ik mijn volledige salaris gehad en geen meter gereden. Ze hebben ver- fj trouwen in me gehouden en voor dit seizoen hetzelfde contract ge- boden. Dat moet je ook waarde- Perfectie Dat vertrouwen dankt hij aan zijn uiterst professionele instel ling. Vanaf het moment dat hij beroepsrenner was wilde hij al les tot in detail weten. Zo vroeg hij Sean Kelly de eerste jaren de oren van het hoofd. Vader Law rence Roche, melkman in Du blin, vertelde ooit: „Stephen is altijd geweldig leergierig ge weest. Zelfs als hij dingen al wist, luisterde hij aandachtig wanneer er wat verteld werd dat hem inte resseerde. Hij zocht naar de klei ne verschillen. Ik heb nooit mee gemaakt dat Stephen zei: dat weet ik al". Dat streven naar perfectie maakt hem ook tot een lastige kopman. Hij weet het van zich zelf: „Als er iemand aan tafel ver schijnt met een gekreukt T-shirt kan ik me daar al over opwin den". Roche wil alles tot in de puntjes geregeld zien. Ook een wedstrijd berekent hij. Zoals de ze Tour de France. „Ik heb met verstand gereden. Alle rivalen heb ik serieus genomen en ik vind dat ik ze een aantal keren uitgedaagd heb. Door steeds op hetzelfde niveau te blijven rij den, heb ik ze één voor één geëli mineerd". Hij stak niet met kop en schou ders boven zijn concurrenten uit, maar zegt toch nauwelijks ge twijfeld te hebben aan de goede afloop. „Ik ben steeds in mezelf blijven geloven. Alleen in de rit naar La Plagne heb ik even ge dacht dat alles verloren was. Ik wist dat mijn lichaam het zou kunnen verdragen als ik in de laatste vijf kilometer alles zou ge ven. Daar ben ik heel diep ge gaan. Ik herinner me er nauwe lijks meer iets van. Motoren of zelfs Delgado, die ik zo dicht na derde... ik heb ze niet gezien". Na dat zwarte gat, gloorde echter meteen het mooiste moment uit zijn wielerleven aan de horizon: de Tour-winst. Tourwinnaar tot vier punten redu ceerde. Vervolgens was het voor de troef van Raas een koud kunstje om de nog ontbrekende punten op te meet binnen te halen. Dat er geen massaprint meer inzat en dus de kans op een derde ritzege, deer de Van Poppel geenszins. „In dit geval vond ik die groene trui toch belangrijker. Voor mij is dit het hoogst haalbare in de Tour. Vooraf heb ik nooit aan groen durven den ken. Een of twee etappezeges, dat was mijn doelstelling". Met het aantrekken van Van Poppel heeft Raas een goede slag geslagen. Met al zijn beperkingen is Van Poppel zijn gewicht in goud waard. De geboren Tilburger is een typische mooi weer-coureur. Voor de vooijaarsklassiekers is hij niet in de wieg gelegd. In kou en regen voelt Van Poppel zich niet op zijn gemak. Hij komt dan ook altijd moeizaam op gang. In het prille sei zoen verloor hij sprintduels van Wim Arras, Eddy Planckaert en zelfs Etienne de Wilde. Pas in mei, tijdens de Vierdaagse van Duinker ken, vond hij zijn draai. Het bete kende meteen zijn eerste twee overwinningen. Een aantal dat on dertussen is opgelopen tot acht. Plus een groene trui in de Tour, die zijn marktwaarde andermaal danig heeft verhoogd. Ook Contini betrapt op gebruik van doping DIJON (ANP) - Silvano Contini is de derde deelnemer aan de Ronde van Frankrijk die bij de controle betrapt is op het gebruik van ver boden stimulerende middelen. Di- di Thurau en Guido Bontempi gin gen hem voor. De Italiaan, die voor de ploeg van Del Tongo (Algeri) rijdt werd ge controleerd na de dertiende etappe Bayonne - Pau. Zowel het eerste onderzoek als de contra-expertise van zijn urine toonde het gebruik van verboden stoffen aan. Volgens de reglementen werd Contini voor deze eerste overtre ding bestraft met een boete van 1700 gulden. Hij kreeg bovendien een schorsing van een maand voor waardelijk en voor het klassement van de Ronde tien minuten straf tijd. In de uitslag van de dertiende etappe werd hij van de 64e plaats teruggezet naar de laatste. De commissarissen van de Ron de bestraften zaterdag nog vijf ren ners. Gert-Jan Theunisse (Ned), Christophe Lavainne (Fra) en Fran cois Lemarchand (Fra) kregen der tig strafseconden. Flip Vanden- Brande (Bel) en Antonio Leon (Col) een minuut, omdat zij in de tijdrit te dicht achter een andere renner hadden gereden. Snelle estafette DURHAM (Reuter) - Een Ameri kaans viertal heeft tijdens atletiek wedstrijden in Durham in de staat Noord-Carolina de 4xl00-meter es tafette gelopen in 38,37 seconden. James Butler, Lee Vernon McNeill, Dennis Mitchell en Har vey McSwain zorgden voor de bes te seizoenprestatie, een-honderd ste seconde sneller dan de nationa le ploeg van de Sovjetunie. De 400 meters by dit Olympisch festival waxen van hoog niveau. Valeri Brisco-Hooks, winnares van Olym pisch goud zegevierde in 50,00. Michael Franks noteerde op de sta dionronde 45,11. ■BBBE2 SB Merckx: Koning van de dubbels PARIJS (ANP) - Stephen Roche werd de vijfde renner in de histo rie, die de dubbel Giro-Tour op zijn naam bracht. Fausto Coppi, Jac ques Anquetil, Eddy Merckx en Bernard Hinault gingen de Ier vooraf. Merckx bleef de koning van de dubbels. De Belg leverde deze prestatie drie keer. De geslaagde dubbels Giro-Tour zijn: 1949 en 1952: Fausto Coppi, 1964: Jacques Anquetil, 1970-1972- 1973: Eddy Merckx, 1982-1985: Bernard Hinault, 1987: Stephen Roche. Met zijn zege in de Ronde van Frankrijk heeft Stephen Roche zijn leidende positie in het klassement om de Super Prestige-trofee aan zienlijk versterkt. In Parijs kwam hij 270 punten voor te staan op Claude Criquielion. Het klassement is: 1. Stephen Roche (Ier) 655 punten, 2. Claude Criquielion (Bel) 385, 3. Eric Van- deraerden (Bel) 370,4. Laurent Fig- non (Fra) 325, 5. Sean Kelly (Ier) 305, 6. Teun van Vliet (Ned) 300, 7. Luis Herrera (Col) 285, 8. Charly Mottet (Fra) 265. 9. Verleden moet herleven op tennisbanen van Casino 'Toerist' Jeff Pierce schreeuwt het uit van vreugde na zijn winst in de laatste Touretappe. De 28-jarige nummer drie van de Coors Classic uit 1984, die in Europa nog niet verder gekomens was dan een tweede plaats in de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland, is afgestudeerd business-manager. Pierce toert voor de gein een paar jaar door Europa met de 7 Eleven- ploeg alvorens hij zich in het Ame rikaanse zakenleven wil storten. (foto AP) NOORDWIJK- De organisatie van het Badgastentoernooi in Noord- wijk heeft grootse plannen. Na af loop gisteren van de laatste finale partij werd tot veler verrassing een plan gelanceerd voor de renovatie en herindeling van het huidige complex, het tennispark van Casi no. In het ontwerp zijn onder meer de bouw van een stadion (met een capaciteit van circa 2500 toeschou wers) en een overdekte parkeerga rage opgenomen. Daarnaast ligt het in de bedoeling elf kunstgras- banen aan te leggen, die vrijwel het hele jaar bespeelbaar zullen zijn. Als het even kan wil de organisatie het verleden doen herleven. In vroeger jaren trok het Badgasten- toernooi duizenden tennisliefheb- bers naar Noordwijk. Sterren als Tom Okker, Betty Stöve, VitaJ Am- ritraj, Steve Denton en Kevin Cur- ren stonden toen in het A-toernooi garant voor het nodige spektakel. Het nieuwe complex èn een fikse prijzenpot moeten de toppers van het kaliber Boris Becker weer naar Noordwijk lokken. „De sponsors zijn in elk geval razend enthou siast", wist één van de geestelijke vaders van dit ambitieuze project, Ruud van Veen, te melden. Een streefdatum werd vooralsnog niet genoemd. „We willen eerst met de gemeente om de tafel gaan zitten", aldus Van Veen. Maar de afgelopen week was het deelnemersveld van deze her nieuwde uitgave vooralsnog van beduidend minder niveau dan vroeger. Geen internationaal top- tennis, maar nationaal subtopten- nis. De sterkste speler op papier in het A-toernooi was immers Chris Vermeeren, de nummer zeven van de nationale ranglijst. De kop van de reclame-poster voor het Bad gastentoernooi van dit jaar in Noordwijk deed dan ook ietwat overdreven aan. 'Toptennis' stond er te lezen. Stroef Wellicht dat dit dus een verwij zing was naar de toekomst. Voorlo pig moesten de toeschouwers het nog doen met een meer bescheiden opzet van het toernooi. De opening daarvan verliep nogal stroef, zij het buiten schuld van de organisatie. Allereerst lieten de twee Polen die zich hadden ingeschreven voor het kwalificatietoernooi het zonder op gaaf van redenen afweten. Maar ook spelers als Kok en Simon trok ken zich terug, evenals regiotopper Jan Siemerink. Zij gaven er de voorkeur aan deel te nemen aan het Masterstoernooi in Amersfoort. „Een foutje van de bond", meende Van Zoelen. „Het was toch al van te voren bekend dat daar gespeeld zou worden". Bondsgedelegeerde Liefbroer, aanwezig in Noordwijk tijdens de finaledag, moest dat bea men. „Bij ons overleg met de toer- nooileiding hebben we geen mo ment aan de 'Masters' gedacht. Normaal krijgt iemand die zich te rugtrekt een boete, maar daar kon in dit geval natuurlijk geen sprake van zijn." Liefbroer had tevens een andere opzet van de A-toernooien voor ogen. „Die moeten losgekoppeld worden van de rest. Het is op dit moment heel moeilijk voor de jon ge talenten om er aan deel te ne men. Vaak is het aantal inschrijvin gen dermate hoog, dat de toernooi- leiding kiest voor de regionale spe lers". HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11