'Al slaagt bod niet, we gaan samenwerken' Amsterdam levert met tegenzin in 'Regering negeert Europees Handvest' Kluwer zweert bij Wolters Sainsom Trein nog veiliger door nieuw systeem Vissers weer in overtreding Protest Bureau Rechtshulp tegen afschaffing jeugdlonen Aantal ambtenaren sterk teruggelopen /I Maxwell stopt met Daily News ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 7 DEVENTER (GPD) - „Mocht het bod van Wolters Samsom niet slagen, hetgeen we overi gens niet verwachten, dan betekent dat niet dat er helemaal geen samenwerking met de Zwolse uitgeverij mogelijk is. We gaan dan praten over andere manieren, zoals een joint- venture," aldus H. Langman, voorzitter van de raad van commissarissen van Kluwer giste ren op een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders in Deventer. Eén van de aandeelhouders vroeg zich daar af of het wel reèel is om te denken dat er nog minstens 46 pro cent van de aandelen van Kluwer aan Wolters Samsom wordt aange boden. „Tenslotte heeft Elsevier al dertig procent van de aandelen en Wolters nog maar vijf procent, ter wijl deze laatste het bod alleen maar gestand wil doen als zij min stens 51 procent van de aandelen van Kluwer in handen krijgt", zo beredeneerde de aandeelhouder. Volgens Langman hoefde de man zich daar echter geen zorgen over te maken. „Bovendien", zo zei Langman, „is Kluwer een mooie onderneming en als de fusie met Wolters Samsom niet slaagt, zal het dat ook blijven". Hij gaf wel toe dat de koers van Kluwer waarschijn lijk zal dalen als zowel de bieding van Elsevier als van Wolters niet slaagt. Volgens Langman zou de koers zich dan echter binnen af zienbare tijd herstellen. Veel meer is er gisteren niet ge zegd met betrekking tot de bie- dingsberichten. Voorzitter van de raad van bestuur J. J.C. Alberdingk Thijm wilde het „nu eens niet zo veel over Elsevier en Wolters Sam som hebben. Ik vertel liever over Kluwer zelf en over de toekomst die ons allen boven het hoofd hangt". Rechtsgeldig Halverwege de vergadering werd bekend dat het besluit van aandeelhouders Wolters Samsom in hun vergadering van 22 juli jongstleden om de uitgifte van con verteerbare cumulatief preferente aandelen goed te keuren rechtsgel dig is. De vragen van certificaat houders over de handelingen van het desbetreffende administratie- kantoor tasten de rechtsgeldigheid niet aan. zo citeerde Langman een persbericht van de Amsterdamse effectenbeurs. Het bankiershuis Pierson, Heldring Pierson had de beurs gevraagd of de nieuwe stukken, die Wolters wil uitgeven voor de aan koop van aandelen Kluwer, wel rechtsgeldigheid bezitten. Dat ge beurde naar aanleiding van opmer kingen van mr. F. Salomonson, ge machtigde van Elsevier in de ver gadering van Wolters Samsom, die ook gisteren weer aanwezig was. Hij trok afgelopen woensdag on- middelijk bij het begin van de ver gadering de rechtsgeldigheid er van in twijfel, omdat het admini stratiekantoor de houders van cer tificaten Wolters Samsom er per advertentie voor had moeten waar schuwen dat besluiten zouden worden genomen die hun rechten aantasten. De besturen van Wolters Samsom en het adminstratiekan- toor waren het daar niet mee eens en de vergadering werd voortgezet. De hartelijke relatie tussen de uitgeverijen Kluiver en Wolters Samsom werd gisteren in Deventer gesymboli seerd door de ferme handdruk van mr. Alberdingk Thijm, voorzitter van de hoofddirectie van Kluwer, en ir. Ververs, voorzitter van de raad van bestuur van de Zwolse uitgeverij op de foto recjts). (foto anpi SCHEVENINGEN/IJMUIDEN/D- EN HELDER (ANP) - De Algeme ne Inspectiedienst van het ministe rie van landbouw en visserij heeft eergisteren en gisteren opnieuw vissers een proces-verbaal gegeven omdat zij nog niet op kabeljauw mochten vissen of omdat zij meer kabeljauw aanvoerden dan de 3.000 kilogram die per schip is toe gestaan. In een aantal gevallen is in overleg met het Opnebaar Ministe rie bovendien de besomming, op brengst, van de vangst in beslag genomen. In Scheveningen zijn gisteren drie vissers op de bon geslingerd die nog niet mochten vissen op ka beljauw omdat zij na 27 juni nog hadden doorgevist. De 28.000 gul den die hun ruim 14.000 kilo kabel jauw opbracht is in beslag geno- In Den Helder hebben vier vis sers die samen bijna 50.000 kilo gram aanvoerden een proces-ver baal gekregen omdat zij de maxi male hoeveelheid van 3.000 kilo gram die per schip per week mag worden aangeveerd hadden over schreden. Dat overkwam ook een visser in Scheveningen die 8.400 kilogram aan boord had. UTRECHT (GPD) - Als eerste spoorwegbedrijf ter wereld gaat NS vanaf 1990 over op een hyper modern drievoudig beveiligings systeem waardoor storingen volle dig gecontroleerd kunnen worden. Tussen 1990 en 1995 worden alle 1000 treinen in ons land daarmee uitgerust. De apparatuur wordt geleverd door het middelgrote Belgische electronica-concem Acec dat de order wegkaapte voor de neus van electronica-giganten als AEG, Ericsson en het Amerikaanse con cern GRS. Het gaat om een inves tering van vele tientallen miljoe nen guldens. Het nieuwe systeem is de vervol making van de huidige automati sche treinbeinvloeding (ATB) waarmee al 800 treinen zijn uitge rust en 1500 kilometer baanvak. Door de ATB worden treinen die met het systeem zijn uitgerust, au tomatisch tot stoppen gedwongen, als de machinist niet op tijd op on juist reageert op een seinopdracht. Bij het huidige systeem moet de machinist echter in geval van sto ringen nog steeds zelf de functies van het beveiligingssysteem over nemen waardoor menselijk falen niet helemaal valt Uit te sluiten. Bij het hypermoderne Acec-systeem is dat niet meer het geval. Het gaat om een drievoudig electronica-cir- cuit waarvan altijd nog twee func ties overblijven als er een uitvalt. Bij storingen wordt automatisch overgeschakeld op een van de bei de overblijvende functies, zodat het risico van menselijke fouten De prefs geven de bezitter voor onbepaalde tijd recht op een jaar lijks dividend van 4,50 gulden, aan zienlijk meer dan het dividend van 2,16 gulden dat Wolters over vorig jaar op de gewone aandelen uit keerde. Om het bod op Kluwer ge stand te doen zou Wolters 2,5 mil- geheel wordt uitgesloten. Het sys- J°en converteerbare cumulatief teem is ook uitgerust met diagno- Prefente aandelen moeten uitge- legde rechten voor jeugdige werk se-apparatuur die zichtbaar maakt ven- bestuur vroeg en kreeg nemers en kostwinners vanaf 21 welke systeemfunctie is gestoord, toestemming voor uitgifte van vijf jaar naast zich neer. Aangezien het Het Acec-systeem leidt volgens dé miljoen stuks met het oog op de handvest door Nederland is onder- ARNHEM (GPD) - De plannen van minister De Koning om de mimi- mumlonen voor jongeren van 15 tot en met 17 jaar af te schaffen zijn in strijd met het internationaal recht. Hetzelfde geldt voor de plan nen om de leeftijdsgrens van de jeugdlonen op te trekken naar 27 jaar. Met de voorgenomen maatre gelen legt de minister de in het Eu ropees Sociaal Handvest vastge- NS tot kostenbesparingen sfeer van onderhoud bouw. mogelijkheid dat Kluwer haar t gen gewone aandelenkapitaal zou uitbreiden. tekend, moet de regering zich hier ook aan houden. Zo luidt de strekking Kort Zakelijk Warmtekracht Minister De Korte wil de premie voor investeringen in warmte kracht-energie met vijf procent verhogen. Dit plan heeft hij giste ren aan de Tweede Kamer voorge legd. Het gebruik van warmte kracht als energievorm is goedko per dan elektriciteit. In het plan voor stimulering van warmtekracht-energie schrijft de bewindsman van Economische Za ken dat het landelijk vermogen halverwege de jareh negentig 2.400 tot 2.700 megawatt kan bedragen brief die het Arnhemse Bureau voor Rechtshulp deze week heeft verstuurd naar minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Het bureau ondersteunt haar kritiek met harde feiten door te wijzen op twee rapporten die het Comité van Deskundigen (dat de naleving van het Handvest contro leert) heeft uitgebracht over de wij ze waarop Nederland de internatio nale verdragen negeert. Enkele jaren geleden is de rege ring in Den Haag al op de vingers getikt toen het Comité van Des kundigen de destijds doorgevoer de verlaging van het jeugdloon jongeren tussen de 15 en 18 jaar (tot respectievelijk 65 en 47,5 procent van het minimumloon) als uitzonderlijk fors typeerde. In 1985 constateerde hetzelfde comité dat Nederland deze verlaging hard nekkig had gehandhaafd en zich niets van het rapport had aange trokken. het Koning weer een stap verder met de overtreding van het internatio naal recht met de plannen voor de afschaffing van het jeugdloon. „In het Europees Sociaal Handvest staat dat jongeren recht hebben op billijke lonen. Als Nederland het minimumloon uit de wet gaat tilt, is daarvoor geen garantie meer." Balkema benadrukt verder dat De Koning met zijn plannen om het jeugdloon op te trekken naar 27 jaar de internationale verdragen opnieuw naast zich neerlegt. In het Europees Sociaal Handvest staat namelijk aangegeven dat kostwin ners zoveel moeten verdienen dat ze in staat zijn om een gezin te on derhouden. Bij een verlaging van de lonen van jongeren tot 27 jaar dalen de inkomsten van deze groep zo sterk dat kostwinners onder het bijstandsniveau terecht komen. Dit is in strijd met de internationa le normen, die Nederland zelfheeft geaccepteerd door in 1980 een handtekening onder het handvest te plaatsen. Verder constateert Balkema dat de aangekondigdemaatregelen Bij gemeenten 17.000 banen weg DEN HAAG (GPD) - In nog geen driejaar tijds is het aantal gemeen te-ambtenaren met een volledige baan met ruim 17.000 teruggelo pen. Het weekblad Binnenlands Bestuur heeft dat uitgerekend aan de hand van gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het gaat om de periode van april 1983 tot eind vorig jaar. In dat tijds bestek daalde het aantal van ROTTERDAM (ANP) - De Noorse kustvaarder „Hedlo" is gisteren in de Rotterdamse Nassauhaven tegen een 190.000 tot 172.800. kantoorgebouwtje van de margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens gevaren. De gevel van het kantoortjeUit de cijfers blijkt volgens het waar de personeelsafdeling van de fabriek is gevestigd, werd over een breedte van zes meter naar binnen gedrukt, blad dat „de bezuinigingen bij de Typistes die in de kamers aan het werk waren zagen het onheil aankomen en konden op tijd een goed heenkomen gemeenten een forse werkgelegen- vinden. De politie schat de schade aan het gebouw op enkele tienduizenden guldens. heids-tol hebben geëist". In de twintig centimeter op en een deuk van anderhalve meter. Op het laatste vijftien maanden vóór eind orde is met de 1986 - het CBS maakt met die tus- (fotoANT) senpozen momentopnamen van Het schip liep boven de waterlijn een scheur van twintig centimeter op en een deuk moment van het ongeluk was er een loods aan boord. Hij heeft geconstateerd dat er iets niet stuur- en schroefinrichting, van het schip. De scheepvaartinspectie stelt een nader onderzoek in. AMSTERDAM - Voor de meeste effectenbeurzen was het ditmaal een slechte week, maar Amster- aïs zijn voorgestelde maatregelen dam had weinig zin om mee te realiteit worden. Nu staat er in Ne derland voor 1.700 megawatt aan warmtekrachtinstallaties opge- doen. Er werd krachtige weerstand geboden tegen de heersende baisse en alleen de internationals volgden op een afstand de scherpe koersda lingen elders. Pas na woensdag kwam een golf van winstnemingen opzetten die ook onze beurs over de gehele linie een stap terug deed doen. Tot en met woensdag, toen Mestpremie Boeren die een kwalitatief goede mest leveren kunnen een stimule ringspremie krijgen. Minister Braks van landbouw en visserij dOOT heeft daarvoor een eenmalige sub- sidie van 2,5 miljoen gulden be- (_/.W3g6naar schikbaar gesteld aan de Stichting Landelijke Mestbank. Het geld is Wall Street al 40 punten had ingele- bedoeld voor financiering van de verd, stond de index van de lokale kwaliteitspremieregeling die de markt nog drie punten boven het slot van de vorige week. Doordat de internationals toen drie punten hadden verloren, werd het algeme- beurscijfer weer op het slot i mestbank heeft ontwikkeld. Landbouwschap Het Landbouwschap heelt giste- vorige week vrijdag teruggedrukt, ren in kort geding voor de presi- Donderdag ging Amsterdam, zij x VjnA je daagse rechtbank meti tegenzin, overstag. Maar geeist dat de investeringspremie Zelfs toen wist de lokale markt nog voor vee in het kader van de Wet op ^et slotpeil van vier dagen terug op de Investeringsregelingen weer te blijven hangen. Wel hadden de terugkomt. Volgens het schap is internationals donderdag al zeven vee een duurzaam produktiemid- pUnten ingeleverd. De algemene del waarmee het voldoet aan de ei- incjex van onze beurs viel daardoor sen die de WIR stelt. Staatssecreta- ^iie en een halve punt terug ris Koning van financiën die de vee-WIR twee maanden geleden af- Het was een week vol sombere schafte, had volgens het Land- berichten, zodat de baisse die op bouwschap niet het recht deze sec- vele effectenbeurzen intrad, niet zo tor van de algemene regeling uit te vreemd was. Alleen op internatio- zonderen. De rechter doet op vrij- naai politiek terrein ontwikkelden dag 31 juli uitspraak. de zaken zich hoopvol. Gezien het unieke feit van een unanieme Vei ligheidsraad met het bevel aan Irak en Iran hun oorlog te beindigen. En het nieuwe raketontwapenings voorstel van Sowjet-leider Gor- batsjov. Militair werd de spanning echter nog opgevoerd door de eer ste beschermingsactie van de Amerikaanse vloot voor olietan kers in de Perzische Golf. Vooral Amerikaanse beleggers hielden hun adem in en waren daardoor mede de oorzaak van de scherpe koersval in Wall Street. Gerucht Verder heerste er bezorgdheid over de woensdag te publiceren kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten. In analisten- kringen ging men uit van een stij ging over de junimaand van 0,4 procent voor de consumentenprijs index. Maar het beursgerucht op dinsdag sprak van een stijging tot de dubbele waarde. En dat gaf gro te paniek. Gelukkig bleek het woensdag 0,4 procent te zijn, zodat de jaarinflatie nu op circa 5 procent ligt. De meeste zorgen gaf evenwel de beurs van Tokio. Deze verloor in drie dagen meer dan 1000 punten. De Nikkei-index voor 225 aande len, die in juni nog bijna op 26.000 stond, kwam deze week ver bene den de 23.000 en zou. zo vrezen in siders, op korte termijn wel eens tot 21.000 kunnen wegzakken. Nu was het de laatste paar jaar in To kio ook wel bijzonder hard gegaan en kwamen vele aandelen kortge leden nog op koers/winstverhou dingen van ver boven de 50, terwijl het gemiddelde in Wall Street 15 en bij ons 10 is. Ongunstig De grootste zorg in Japan is ech ter de recente forse stijging van de olieprijzen en, wat ook Europa erg dwars zit, de deze week door de Amerikaanse Senaat aanvaarde handelsbeschermingswet, die vooral tegen Japan, maar ook te gen de EG gericht kan worden. Dan was er speciaal voor ons land nog het ongunstige nieuws over een slecht eerste kwartaal. In volu me uitgedrukt liet het bruto-pro- dukt zelfs een daling zien van 0,5 procent in vergelijking met het vierde kwartaal van vorig jaar. Het nationale inkomen - dus was wij allemaal gezamenlijk verdienen - liet zelfs een veer van anderhalf procent. Gelukkig was het vorig jaar in het eerste kwartaal nóg slechter, omdat toen de aardgasexport fors terugviel. Maar het zal toch moei lijk worden de slechte start van dit jaar in te halen. Vooral de uitvoer liet het afweten, omdat vele prijzen aanmerkelijk sterker inzakten dan die van de invoer. In hoeverre dit duidelijk zal worden in de komen de halfjaarcijfers moet worden af gewacht. Volgende week komen de eerste gegevens, onder meer van Philips, binnen. Veel steun ontving onze beurs deze week ook niet van de dollar. Wel bleef deze opmerkelijk goed overeind nadat vorige week de scherpe reactie op het grotere han delstekort van de Verenigde Sta ten over de meimaand snel kon worden overwonnen. In Amster dam schommelde hij tussen de 2,09 en 2,10 gulden en ook tegen over de Westduitse mark en de yen hield de Amerikaanse munt zich goed. In valutakringen wordt dit toegeschreven aan een soort vlucht uit deze drie valuta in de Ameri kaanse dollar als gevolg van de steun die het anti-inflatiebeleid van de FED voor de Amerikaanse munt kan betekenen. Flauw Voor onze obligatiemarkt viel er hierdoor ook geen richting te be kennen. Wel bleef een lichte druk overheersen zolang de dollar met echt naar beneden wilde. Daaren tegen verlaagde België opnieuw het officiële disconto met een half procent tot 7,25 procent. Ondanks de flauwe stemming na woensdag bleven er toch flink wat koersverbeteringen over. Wel wa ren alle internationals 3 tot 5 gul den lager. Hoogovens verloor zelfs bijna 10 procent van de beurswaar de. Daarentegen konden de verze keringsaandelen, naar de beurs meende te weten, door Japanse vraag, enkele guldens oplopen. Na tionale Nederlanden zelfs 5 pro cent. Deze stijging boekten ook de BEl JRS W E E K HBG. Riva en Nijverdal-Ten Cate, terwijl VRG en Mijnbouwkundige Werken 10 procent in notering op liepen. Daarentegen verloor de ef fectenzaak Kempen en Co. door een lagere winst ruim 10 procent en moesten de AOT en Datex 5 procent inleveren. De meeste uit geversaandelen moesten terug, met uitzondering van Wolters- Samsom. De Europese optiebeurs had aan merkelijk minder te doen dan de vorige werkperiode, die een top- week was met in totaal 397.000 con tracten. Ditmaal werden er 283.000 contracten afgesloten. Verreweg het grootste aantal stond op naam van Philips, die het op één dag tot 23.000 contracten bracht. Opval lend was ook het voor de Nationale Nederlanden grote aantal call-op- ties, dat op sommige dagen gelijk stond aan de internationals en dinsdag wist het fonds zich zelfs na Philips op de tweede plaats te nestelen. van De Koning in strijd zijn met het Internationaal Verdrag inzake Eco nomische, Sociale en Culturele Rechten: hieruit blijkt dat gelijk werk gelijk beloond moet worden. Dit criterium wordt weliswaar af hankelijk gesteld van ervaring en leeftijd, maar het mag volgens Balkema niet gebeuren dat er een duidelijke kloof ontstaat tussen volwassenen en jongeren die in principe hetzelfde werk verrich ten. volledige en deeltijdbanen - liep het aantal gemeente-ambtenaren met volledige werktijd terug met bijna 3800. Het verlies concentreer de zich in de grote plaatsen. Bij de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners sneuvelden ruim 3100 volledige banen. In de kleinere ge meenten bleef de schade beperkt tot 665. Uit hetzelfde onderzoek is geble ken dat het aantal gemeente-amb tenaren met een deeltijd-baan is toegenomen. In dezelfde periode van vijftien maanden vóór einde december groeide hun aantal met 2709 tot ruim 43.400. Daarmee werkt tegenwoordig één op de vijf gemeente-ambtenaren in deeltijd. Armin Dassier betaalt uit eigen zak aandeelhouders MUNCHEN (RTR) - Armin Dassier, eigenaar van het West duitse sportartikelenconcern Puma, zal de aandeelhouders van zijn bedrijf 1,26 miljoen mark betalen. Als gevolg van de grote ver liezen die zijn geleden in de Verenigde Staten -de belang rijkste exportmarkt van het concern- is er besloten geen di vidend uit te betalen. Maar om de aandeelhouders niet teleur te stellen betaalt Dassier uit ei gen zak 4,50 mark per aandeel. Het resultaat van Puma over 1986 is sterk beïnvloed door de daling van de dollarkoers, waardoor de sportartikelen in de VS veel duurder zijn gewor den. Puma gaat ervan uit dat vorig jaar een verlies is geleden van veertig miljoen mark. Het jaar daarvoor werd er nog een winst van negentien miljoen mark gemaakt. Half juli vorig jaar gaf Puma 280.000 aandelen zonder stem recht uit, die maar al te gretig door het publiek werden ge kocht. Armin Dassier nam sa men met zijn broer Gerd 720.000 stemgerechtigde aan delen. De uitgiftekoers van de stukken was 310 mark. Binnen korte tijd stond de koers op 1550 mark. De sterke stijging van de aandelenkoers werd veroorzaakt doordat Pu'ma Bo ris Becker sponsort. Vorig jaar maakte deze furore door het in ternationale tennistoernooi van Wimbledon te LONDEN (REUTER-UPI)- De Britse krantenmagnaat Robert Maxwell heeft gisteren bekendge maakt dat hij zijn krant Daily News moet sluiten omdat het blad niet het verwachte aandeel op de Lon- dense lezersmarkt heeft gehaald. De Daily News werd vijf maanden geleden gelanceerd als rivaal voor de Evening Standard. Maxwell, die ook eigenaar is van de Mirror-groep, zei dat de Daily News nu een oplage had moeten hebben van 200.000, terwijl de opla ge nu onder de 100.000 ligt. De gro te concurrent, de Evening Stan dard, heeft een oplage van ruim 550.000. Maxwell moest gisteren ook zijn excuses aanbieden en een onbekend bedrag aan schadever goeding betalen aan de Evening Standard, die hij valselijk had be schuldigd van knoeien met de op- lage-cijfers. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren nog iets verder gedaald, ondanks de publicatie van betrekkelijk gunstige cijfers over de economische groei in de VS. Op de wisselmarkt in Amster dam werd voor de dollar een offi ciële middenkoers vastgesteld van 2,0890 gulden in vergelijking met 2,0910 gulden op donderdag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7