Casey vroeg Reagan Shultz te ontslaan Panama maakt zich op voor nieuwe veldslag Libanese kaper wilde vrijlating twee broers Doe'ns een dagje Duinrell. Daarkikkerjevanop! mmm Wegens tegenwerking Iran-zaak VS zullen Russisch gebaar beantwoorden Nog geen vergelding mijnincident in Golf ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 5 ASHINGTON (Rtr/UPI/DPA) - Het voormalige hoofd van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, William Casey, heeft geprobeerd minister van buitenlandse zaken George Shultz te laten ontslaan. Dit heeft Shultz gisteren verklaard tijdens de tweede dag van zijn verhoor door de Congres-commissie die de affaire onderzoekt. Shultz zei dat hij en minister van defensie Caspar Weinberger vrij wel alleen stonden in hun tegen stand tegen de wapenverkopen aan Iran. Hij beschreef president Ronald Reagan als een „be- ren sluitvaardige leider", die hun visie op de zaak kende, maar bij het ne men van beslissingen op zijn eigen oordeel afging. Shultz heeft verklaard te hebben getracht nauwkeurige informatie door te geven aan de president toen het schandaal aan het licht kwam, terwijl andere medewer kers, zoals Casey, Reagan juist mis leidden over de operatie. „Heel veel mensen buiten de regering Mozambique: 'Zuid-Afrika medeplichtig massamoord' MOXIXE (UPI/Rtr) - In het plaats je Homoine, in het zuiden van Mo zambique, zijn gisteren de slacht offers begraven van de massa moord van afgelopen zaterdag, waarbij zeker 387 mensen werden gedood. Enkele gewonde overle venden van de slachting vertelden tegenstrijdige verhalen over het ui terlijk van de aanvallers. Volgens sommigen droegen ze legerunifor men, anderen spraken van mannen in burger. De Mozambikaanse regering heeft de rebellenbeweging Rena- mo verantwoordelijk gesteld voor het bloedbad. In Lissabon ontken de een Renamo-woordvoerder dat de rebellen er iets mee te maken hadden. "Wij hebben nog nooit burgers afgeslacht". Premier Muchango zei na terug keer van de begrafenisplechtig heid tegen journalisten dat Rena- mo tien weken voor het bloedbad door de Zuidafrikanen vanuit de lucht was bevoorraad met nieuwe wapenzendingen. "Ik weet niet wat de strategie van de Zuidafrika nen is. Ze willen iedereen doden. Sommige van de mensen die wis ten te ontsnappen, vertelden ons dat de bandieten met bajonetten een zwangere vrouw hebben ver moord. Ze hebben zieken doodge schoten in hun ziekenhuisbedden. Ze hebben kinderen van 15 en 16 jaar ontvoerd. Ze hebben een bloedbad aangericht, er is ge moord terwille van het moorden. Ze krijgen steeds meer wapens en materiaal, en ze moeten iets doen met die wapens om hun bazen iets te laten zien", aldus Muchango. Joan Collins wint proces LOS ANGELES (Rtr/AFP) - De Amerikaanse actrice Joan Collins - vooral bekend als Alexis in 'Dynas ty' - heeft het geruchtmakende pro ces gewonnen, dat haar ex-man Pe ter Holm tegen haar had aange spannen. De rechter heeft de 40-ja- rige Zweedse zakenman elk recht op het fortuin van de 54-jarige ac trice ontzegd. Het contract, dat de actrice met Holm had gesloten, werd geldig verklaard. Volgens dat contract kreeg Holm tijdens hun huwelijk 20 procent van Collins verdiensten. Holm eiste na de echt scheiding 80.000 gulden alimenta tie per maand om de luxueuze le vensstijl waaraan hij gewend was geraakt, te kunnen voortzetten. wilden mijn scalp", aldus Shultz. Casey nam afgelopen februari zijn ontslag na een operatie aan een hersentumor. Hij overleed in mei. Tijdens het verhoor kwam giste- en brief ter sprake die Casey president Reagan schreef. Daarin zei Casey dat er een nieuwe „spelmaker" nodig was op het mi nisterie van buitenlandse zaken omdat Shultz niet achter de wa pentransactie met Iran stond. Dit gebeurde één dag nadat het Iranga- te-schandaal aan het licht was ge komen. Shultz zei van de brief op de hoogte te zijn maar zei niet wan neer hij hem had gezien. Volgens de Amerikaanse colum nisten Robert Novak en Rowland Evans, die over de brief schrijven, had Casey de president opgeroe pen Shultz te vervangen door de voormalige VN-ambassadeur Jea- ne Kirkpatrick, om zich ervan te verzekeren dat het presidentiële beleid zou worden gevolgd. Rea gan heeft niets met de brief ge daan, aldus de columnisten. Shultz sprak tegen dat er pogin gen zijn gedaan om het Irangate- schandaal in de doofpot te stop pen, ondanks de getuigenverkla ringen dat de twee hoofdrolspelers in de affaire, Poindexter en zijn rechterhand in de Nationale Veilig heidsraad, overste Oliver North, of ficiële documenten over de zaak hebben doen verdwijnen. Reagan.is van mening dat Shultz "uitstekend werk" heeft gedaan. Reagan heeft een deel van Shultz's getuigenis op de televisie gezien en vindt dat de verklaringen van de minister „eerlijk en behulpzaam" waren, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater. Reagan weigerde het ontslag van Shultz omdat hij hem „in de ploeg wenste te houden". Shultz wees gisteren de opvat ting van de hand dat hij diende op te stappen als minister omdat hij zijn functie niet meer naar behoren zou kunnen uitoefenen. Shultz zei dat hij niet meer heeft kunnen doen dan hij in december 1985 heeft gedaan toen hij Reagan af raadde zich in te laten met de wa penverkoop aan Iran. De Republikeinse afgevaardigde Bloomfield vroeg aan Shultz of hij zich nog wel op zijn gemak voelde in het kabinet als gevolg van de na sleep in de hele affaire. "Bent u een psychiater, of zoiets", stelde Shultz een wedervraag. WASHINGTON (DPA/UPI) - De Verenigde Staten zijn na het jong ste antwoord van Sowjet-partijlei- der Michail Gorbatsjov dat hij be reid is de „dubbele nuloptie" te aanvaarden, kennelijk bereid tot concessies. Maar Washington blijft zich inzake de 72 Pershings-1A ra ketten van het Westduitse leger hard opstellen. Anderzijds ver klaarde een Westduitse regerings woordvoerder gisteren dat Bonn mogelijk de toch al verouderende Pershings zal weghalen als de Sowjet-Unie in ruil bereid is tot drastische beperkingen in de con ventionele Sowjet-bewapening. Kolonel Horst Prayon, woord voerder van het ministerie van de fensie in Bonn, verklaarde dat de Bondrepubliek erbij blijft dat de Duitse Pershings, die wegens hun veroudering in de jaren negentig zouden moeten worden gemoder niseerd, niet moeten worden be trokken bij de Geneefse onderhan delingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie over de mid- dellange afstandsraketten, on danks dat ze zijn voorzien van Amerikaanse kernkoppen. Prayon noemde de 72 raketten een middel om de NAVO-doctrine van de nu cleaire afschrikking overeind te houden. Maar hij zei dat ze zouden kunnen worden gebruikt als wis selgeld bij onderhandelingen. „De Pershings kunnen de Sowjets hel pen zich soepeler op te stellen ten aanzien van het beperken van hun invasie-capaciteit. Als Moskou zijn dreigingspotentieel vermindert, zullen de Pershings-1A geen pro bleem meer zijn". Maar verscheidene Amerikaanse regeringsfunctionarissen onder streepten donderdag en gisteren dat Washington ook in de toe komst niet bereid is met de Sowjet- Unie te onderhandelen over de Duitse Pershings. Volgens de New York Times speculeren regerings functionarissen erop dat Moskou uiteindelijk zal toegeven inzake de ze raketten omdat ze verouderd zijn. Bij de drie andere hoofdproble men, die volgens Moskou nog een verdrag over de wereldwijde af schaffing van de kernwapens voor de middellange afstand in de weg staan, zou de Amerikaanse rege ring mogelijk bereid zijn tot con cessies. De Washington Post meld de dat de Verenigde Staten bijna het besluit hebben genomen de in het kader van het dubbelbesluit in West-Europa gestationeerde kruis raketten niet meer - zoals het plan was - om te bouwen en op zee te plaatsen, maar ze te vernietigen. Er zou ook brede overeenstemming zijn het huidige Amerikaanse standpunt te matigen dat de Sow jets wegens hun getalsmatige over wicht bij de middellange-afstands- systemen als eerste moeten begin nen met de vernieting van raket ten. Moskou eist gelijktijdige ver nietiging. Ook inzake de controle op nale ving van het verdrag, de verificatie, zullen de VS hun eis laten vallen dat fabrieken waar middellange-af- standsraketten worden gebouwd en opgeslagen voortdurend open staan voor controle ter plaatse. Mo gelijkerwijs zal Washington zich ermee tevreden stellen dat derge lijke inspectie alleen wordt gedaan tijdens de periode dat de raketten moeten worden vernietigd. Passagiers van het gekaapte vliegtuig rennen weg op het vliegveld van Genève nadat zij via een nooduitgang het toestel van Air Afrique hebben verlaten. (Foto ap> GENEVE AFP/Rtr/DPA/UPI- De man die gisteren een DC-10 van Air Afrique, met 163 inzittenden aan boord, kaapte en een Fransman doodschoot, blijkt de 21-jarige Li banees Hoessein Ali Mohammed Hariri te zijn. De DC-10 afkomstig uit de Kon golese hoofdstad Brazzaville en via Bangui en Rome op weg naar Pa rijs. werd gistermorgen kort na het opstijgen in Italië door de Liba nees gekaapt en tot landen ge dwongen op de internationale luchthaven Genève-Cointrin. In Franse regeringskringen is verno men dat de 21-jarige man. die na een bestorming van het vliegtuig door Zwitserse veiligheidsagenten naar buiten werd gesleurd, de vrij lating van de in West-Duitsland ge vangen zittende broers Hamadei zou hebben willen bewerkstelli gen. Mohammed Ali Hamadei zit in de Bondsrepubliek vast wegens medeplichtigheid aan de kaping van een vliegtuig van een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij naar Beiroet en moord op een Amerikaanse militair tijdens die kaping. Zijn broer Abbas Ali zit ge vangen wegens zijn vermeende be trokkenheid bij de ontvoering van twee Westduitsers in Libanon. Volgens de piloot van het toestel van Air Afrique kwam de kaper aan boord in Bangui in Centrafri- ka. Na de stop in Rome trok de ka per een pistool en eiste naar Bei roet te worden gebracht. De be manning wist hem te overtuigen dat daar niet genoeg benzine voor aan boord was en er werd koers ge zet naar Genève. Eenmaal geland wendde de piloot een mankement aan het toestel voor waarna ttvee als technici vermomde politie agenten aan boord stapten. Beide mannen grepen echter niet in en het toestel werd bijgetankt. De piloot zei dat de kaper de pas poorten van de passagiers trachtte in te nemen om de Fransen onder PARIJS - Nog altijd houden Franse veiligheidsagenten de Iraanse am- hen apart te kunnen houden. Rond bassade in Parijs nauwlettend in de gaten om te voorkomen dat de tolk het middaguur schoot de kaper Gordji ontsnapt. De Franse politie wil Gordji ondervragen in verband een jonge Fransman door het met een aantal bomaanslagen in de Franse hoofdstad. Aan de bewaking hoofd. Hij dreigde nog een passa- van de ambassade r giers n uur later wisten passa- ?n achterdeur te openen, de politie de DC-10 be stormde. Op dat ogenblik werd de kaper overmeesterd door een ste ward. Het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs deelde mee dat Mo hammed Hariri in 1985 uit een Is raëlische gevangenis is vrijgelaten in het kader van een ruil van in Li banon gevangen genomen Israëli sche soldaten voor in Israel vast zittende Palestijnen en Libanezen. WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Verenigde Staten overwegen „op dit moment" nog geen vergel dingsactie voor het incident met de mijn die gisterochtend het onder Amerikaanse vlag varende Koe weitse tankschip „Bridgeton" be schadigde, zo heeft het Witte Huis laten weten. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis. Fitzwater, staat nog niet vast wie de mijn heeft gelegd en overweegt Washington daarom nog geen vergeldingsactie. De Bridgeton en de gastanker Gas Prince arriveerden gister avond bij Koeweit. De schepen gingen voor anker buiten de be langrijkste Koeweitse olielaadha- ven, Mina al-Ahmadi. Ondanks dat de Bridgeton schade heeft opgelo pen aan een olietank, kan het schip er met slechts geringe vertraging olie gaan laden, zo werd vernomen. De Iraanse premier, Moesavi, die niet zei of Iran de mijn heeft ge legd, noemde het incident gisteren "een onherstelbare slag" jegens het Amerikaanse prestige „door onzichtbare handen". In een onge woon snelle reactie op gebeurte nissen buiten Iran, zei Moesavi dat „de Amerikanen en hun bondge noten een maand lang hard hebben geprobeerd gelegde mijnen in de Perzische Golf op te sporen" en hadden gezegd dat de route Veilig was. „Ook deze keer werden Ame rikaanse plannen gedwarsboomd door onzichtbare handen en is er bewezen hoe kwetsbaar de Ameri kanen zijn ondanks hun militaire expeditie in de Perzische Golf', verklaarde de premier tegenover het officiële persbureau IRNA. Musavi zei niet of Iran de mijn heeft gelegd die de Bridgeton trof. Een hoge Iraanse geestelijke kondigde voorts gisteren een „nieuwe politiek van vergelding" aan waarbij Iran bondgenoten van Irak onder de Golfstaten zal aan vallen als Iraakse vliegtuigen door gaan Iraanse olie- en industriële centra aan te vallen. Koeweitse schepen zijn in het verleden door Iran aangevallen omdat het emi raat Irak steunt in de Golfoorlog. „Als onze economische centra en installaties worden aangevallen door Irak zullen we deze maal te rugslaan op economische centra van de Iraakse bondgenoten in het gebied", verklaarde de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsan- jani. Een dag na zijn besprekingen met de Iraanse minister van bui tenlandse zaken. Velayati, in Bonn heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, Irak aangemerkt als aanstichter van de Golfoorlog en het beschul digd van gebruik van gifgassen. „Het is een verschrikkelijke oor log, die door Irak is begonnen en waarin Irak ook gifgassen heeft ge bruikt", zei Genscher tegenover de Westduitse radio. „Het is dus te be grijpen dat wij alles doen om deze beide oude cultuurvolkeren te be vrijden van dit verschrikkelijke conflict". Schadevergoeding LONDEN (AFP/Rtr) - Jeffrey Ar cher, de voormalige vice-voorzitter van de Britse conservatieve partij, heeft gisteren een proces gewon nen tegen de boulevardkrant Star, die had geschreven dat hij een sek suele verhouding had gehad met een Londense prostitueé. De jury van het Hooggerechtshof in Lon den oordeelde na vier uur beraad slagen dat Archer (46) recht heeft op 1,6 miljoen gulden schadever goeding. De Star is tevens veroor deeld tot het betalen van de kosten van het proces: circa 2,3 miljoen gulden. ADVERTENTIE 't Meest veelzijdige attraktiepark in de Randstad. Nu met de nieuwe verrassende Story Zomershow 1987 met mede werking van het Holland Showballet o.l.v. Penney de Jager, de vocal group Sisters en stervocalist Lou Prince. T/m 16 augustus, dagelijks (behalve zaterdag) 3 voorstellingen. En natuurlijk de twee nieuwe adembenemende waterglijbanen voor lefkikkers. Blits en Flits in het Tiki (golfslag) bad en nog veel meer opwindende attrakties (Niagara Superroetsj, rodelbanen en kikker-8-baan) kortom een belevenis voor de hele familie. -\ DUINRELL-WASSENAAR (Infolijn 01751-14765) NS-dagtocht 31 NZH-kombikaart Nicaragua De Nicaraguaanse oppositiepar tijen hebben een oproep aan de Verenigde Staten gericht om hun steun aan de Contra-rebellen stop te zetten. Zij verklaarden op een driedaagse conferentie in de Spaanse hoofdstad Madrid dat de vrede afhankelijk is van de vesti ging van een 'werkelijke democra tie'. De zeven partijen veroordelen alle vormen van buitenlandse in menging in hun land en eisen dat de Sandinistische regering ver vroegd nationale verkiezingen uit schrijft. Grondwet De regerings- en oppostitiepartij- en in Zuid-Korea zijn overeenge komen een gezamenlijke commis sie opdracht te geven een ontwerp te maken voor een nieuwe grond wet. Deze grondwet moet de demo cratie in het land volledig herstel len. De commissie zal bestaan uit acht leden, vier van elke partij. Be halve een nieuwe grondwet zal de commissie zich ook buigen over bestaande wetten die aan herzie ning toe zijn, voordat later dit jaar presidentsverkiezingen worden gehouden. Generaal Manuel Antonio Noriega, de sterke man van Panama, begint terrein te verliezen. Dat is in ieder geval de conclusie van verschillen de koffiedikkijkers die de zeven weken geleden begonnen politieke crisis in het Middcnamerikaanse land op de voet hebben gevolgd. De Amerikaanse Washington Post onthulde deze week dat de re gering Reagan in feite al zijn rela ties met Noriega heeft verbroken. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington verklaarden dat besloten is niet langer de Panamese traan- gasvoorraden aan te vullen. Dat maakt het moeilijker voor de troe pen van generaal Noriega de poli tieke rellen op straat te bedwingen. Volgens sommige geruchten zouden de Amerikanen zelfs al op zoek zijn naar een land dat eventu eel asiel aan de Panamese generaal zou moeten garanderen. door Bob Sprenkels Wellicht v/ordt de komende week reeds beslissend. Voor maan dag en dinsdag heeft de onder lei ding van ondernemers staande 'burgerlijke kruistocht' opgeroe pen tot een nationale proteststa king. In eerste instantie heette het dat ook de belangrijkste vakbon den en massa-organisaties mee zouden doen, maar dat is inmid dels door verschillende leiders van die organisaties ontkent. „We geven de regering van presi dent Erick Delvalle nog een laatste kans om naar de eisen van het volk te luisteren", zo heet het. Maar te gelijkertijd wordt er gewaar schuwd dat het wel snel tot sociaal- economische verbeteringen moet komen. „Zo niet, dan gaan we onze eigen stakingen houden, los van die van de oligarchie, want onze r strijd is een hele andere". Corruptie De crisis begon 7 weken geleden, toen kolonel Roberto Diaz Herrera, die op dat moment juist was onthe ven van zijn functie als stafchef Generaal Noriega van het Panamese leger, generaal Noriega beschuldigde van moord. Het volk trok verontwaardigd de corruptie, handel in verdovende straten op. Het conservatieve blok middelen en verkiezingsfraude, besloot om alsnog te proberen de in 1984 afgepakte verkiezingsover winning te heroveren. Noriega, die door zijn tegenstan der spottend 'de ananas' wordt ge noemd (dat vanwege zijn promi nent op het gelaat aanwezige huid ziekte), had zijn antwoord klaar. Het zou gaan om een door ultra rechtse kringen in de Verenigde Staten uitgedachte samenzwering. Het doel zou zijn om de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in de strategische Panamakanaal-zo ne te kunnen garanderen. De voor malige president Carter heeft er destijds in toegestemd dat die mili taire aanwezigheid rond de eeuw wisseling wordt beëindigd. En ook zou Washington uit zijn op een minder neutrale opstelling van Pa nama bij de Middenamerikaanse problematiek. Na een paar weken leek het erop dat Noriega kans had gezien om zich te ontpoppen als de nationale held die de interveniërende Ameri kanen wel even de les zou lezen. De Amerikaanse ambassade in Washington werd door duizenden betogers bekogeld met stenen en verf. Het Panamese parlement ver klaarde ambassadeur Arthur Davis tot ongewenst persoon. Maar toen was het president Erick Delvalle die zijn kans schoon zag. Marionet Via radio en televisie nep de tot dan toe als marionet functioneren de president op tot een dialoog met de oppositie. En op voorhand be loofde hij een onderzoek inzake de verregaande beschuldigingen te gen generaal Noriega. Verreweg het belangrijkste de tail is echter dat president Delvalle vanaf dat moment regelmatige ont moetingen heeft gehad met de on gewenst verklaarde Amerikaanse ambassadeur Arthur Davis, en ook met aartsbisschop Marcos McGrath. Beiden speelden 7 we ken geleden een vooraanstaande rol bij het bijeenbrengen van de zo genoemde 'burgerlijke kruistocht'. Generaal Noriega lijkt nu dus steeds meer terrein te verliezen. Terwijl de Amerikaanse regering definitief met hem lijkt te hebben gebroken, wordt er nog wel ge praat met president Delvalle. En deze heeft min of meer laten door schemeren eindelijk weieens zelf te willen gaan regeren. Noriega voorspelde trouwens de ze week dat hij niet eerder kan op stappen dan dat president Reagan Elliot Abrams naar huis stuurt, zijn ultra-rechtse staatssecretaris voor Latijns-Amerika. Abrams, zo be weert Noriega nu, is de schuldige voor alle problemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5