Cheques, reisverzekering, buitenlands geld en een leuke attentie: zo geregeld. Slaapmiddelen populair bij verslaafden Thialf BV'We zijn opgelucht en dankbaar Verdwenen postduif na 1 jaar weer opgedoken Aids-remmend middel overtreft verwachting Ex-politieman: 7 jaar voor overval en fraude Vrouwelij ke j achtvlieger mag opleiding vervolgen ZATERDAG 25 JULI 1987 - Gebruik gevaarlijk' i -r UTRECHT (ANP) - Het gebruik van bepaalde slaap- en j" kalmeringsmiddelen door heroïne-verslaafden neemt zorgwekkende vormen aan. Het te vaak en te veel gebrui ken van deze middelen is bijzonder gevaarlijk. Bovendien !<worden de middelen vaak legaal door (huis)artsen voorge schreven. Dit schrijft de arts L. Bienfait, ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Hol land, in zijn jaarverslag-1986. Een deel van deze middelen zorgt voor levendige handel op de zogenaamde "pillenbrug" in het centrum van Amsterdam, aldus Bienfait. Enkele huisartsen zijn op de vingers getikt over het voor schrijven van methadon, barbitu raten (slaapmiddelen) en tranquil lizers (kalmeringsmiddelen). Concrete cijfers over het mis bruik van deze middelen zijn niet te geven, zei Bienfait desgevraagd. De middelen vallen niet onder de Opiumwet, zodat de recepten niet hoeven te worden geregistreerd. Volgens hem zijn veel huisartsen zich wel bewust van de gevaren maar komen ze nogal eens in het nauw als verslaafden hun spreek uur bezoeken. Soms worden ze be dreigd. Het aantal klachten dat bij de Noordhollandse inspectie binnen kwam steeg vorig jaar met 30 pro cent tot 207. Daarvan zijn er 151 af gehandeld, plus nog eens 52 uit 1985. Zes klachten zijn doorverwe zen naar het Medisch Tuchtcolle ge. Veertig procent van de behan delde klachten was geheel of ge deeltelijk gegrond. De stijging van het aantal klachten is volgens de inspectie een gevolg van het kriti scher worden van de patiënt. Voor een verslechtering van de kwaliteit van de gezondheidszorg zijn geen duidelijke aanwijzingen. Gezien de groeiende klachtenstroom pro beert de inspectie onafhankelijke klachtencommissies in de zieken huizen en andere instellingen te stimuleren. De geneeskundig inspecteur in Zuid-Holland, H. van Osch, heeft Pompbediende met messteken omgebracht MAASTRICHT (ANP) - De vrou welijke pompbediende van het benzinestation van garage Kom pier in Maastricht die donderdag avond werd overvallen is overle den aan steekwonden. Dit heeft sectie op het stoffelijk overschot gisteren uitgewezen. Welk wapen de dader heeft ge bruikt, zegt de politie nog niet te weten. Ze is ervan overtuigd dat de spoorloos verdwenen overvaller bloedvlekken op zijn kleding moet hebben. De dagopbrengst van het tankstation is verdwenen. HEERENVEEN (ANP) - Met het overlevingsplan van het overkapte ijsstadion Thialf in Heerenveen voor de komende drie jaar is 3.6 miljoen gulden gemoeid. Dit geld is bijeengebracht door onder meer het ministerie van economische za ken, de provincie Friesland en de gemeentes Heerenveen en Skar- sterlan. Nieuw in deze begroting is de extra bijdrage van 600.000 gul den van het ministerie van econo mische zaken, die deze week door staatssecretaris Evenhuis werd toegezegd. Dit vertelde de bewind voerder Geense gisteren op een persconferentie in het Thialfsta- dion te Heerenveen. Het definitieve besluit over het ingaan van het reddingsplan moet overigens nog vallen op de credi teurenvergadering. die in de derde week van september zal worden gehouden. Geense zei te verwach ten dat dit geen problemen zal op leveren, gezien de positieve hou ding van de vijf grootste crediteu ren vanaf het begin van surséance van betaling. De bewindvoerder zal de credi teuren, die samen zo'n vijf miljoen gulden te vorderen hebben van Thialf BV, meedelen dat ze 20 tot 40 procent van het te vorderen be drag terug kunnen krijgen. "We zijn opgelucht en dankbaar dat er geen sprake meer is van een faillis sement", zei president-commissa ris Van Dijke van Thialf BV. "Vooral de bewindvoerder heeft zich dag en nacht ingespannen om te voorkomen dat dit een luxe cara vanstalling zou worden. We kun nen echter niet op onze lauweren gaan rusten. Het vertrouwen in het overlevingsplan moet nu waar ge maakt worden". DHAHRAN/AMSTELVEEN (GPD) - Een vorig jaar juni in Frankrijk geloste Nederlandse postduif is vorige week aangeko men in Dhahran, een stad in Saoe di-Arabië. Waarschijnlijk is het ten tijde van de lossing slecht weer ge weest in Frankrijk, waardoor de duif hopeloos uit de koers raakte. Na een jaar omzwervingen is het dier in dè 'achtertuin' geland van een medewerker van de KLM. Een geluk voor het volstrekt uit geputte en ondervoede dier. want nu kan hij na ruim een jaar toch nog huiswaarts keren. De duit hoeft de terugreis niet zelf te vliegen. De KLM zorgt ervoor dat het diertje met een lijnvlucht weer in Nederland terechtkomt. "Het is puur mazzel dat de duif bij een van onze medewerkers te- recht is gekomen. Was hij in de tuin ernaast geland, dan had er geen haan naar gekraaid", aldus een woordvoerster van de lucht vaartmaatschappij. De KLM'er in Dhahran zag aan het ringetje om de poot van de vogel dat het om een Nederlandse duif ging. Hij zond een telexbericht over de vondst naar KLM in Amstelveen en verzocht daarbij de eigenaar op te sporen. Door het ringnummcr konden KLM-medewerkers de ei genaar inderdaad achterhalen. De heer Duivestein uit Waterin gen reageerde stomverbaasd toen de KLM hem opbelde met de me dedeling dat hij binnenkort zijn duif terug kan verwachten. "Ik wist echt niet wat me overkwam. Toen hij vorig jaar werd gelost, had hij na ongeveer zeven uur thuis moeten komen. Nu kan er wel eens iets tussen komen dat het een dag langer duurt, maar na drie dagen had ik de moed opgegeven dat het dier nog terug zou komen". Dat de duif de koers is kwijtge- blijkens zijn jaarverslag vorig jaar 322 klachten binnengekregen, het geen neerkomt op een verdubbe ling in vijfjaar. De inspectie heeft zes keer een klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. Vaak hebben de klachten een signaal functie. Zo bleek uit een klacht van iemand die negen maanden op een oogoperatie had moeten wachten dat de oogheelkundige zorg voor niet spoedeisende gevallen in de betrokken regio ernstig stagneer de. Het aantal klachten over de ver pleegkundige zorg is in Zuid-Hol land meer dan evenredig toegeno men. Overbelasting en onvrede met de werksituatie zijn risicofac toren die leiden tot onzorgvuldig heid en fouten en tot teruggang van de kwaliteit, aldus Van Osch. Hij voegt hieraan toe dat deze si tuatie voor de directies van de in stellingen steeds moeilijker be heersbaar wordt. Hij attendeert in het jaarverslag verder op het ontbreken van oplei dingseisen voor alternatieve gene zers. Er is geen verplichte patiën tenregistratie en er zijn geen spe ciale gedragsregels. Dat alles be moeilijkt het toezicht van de in spectie op de alternatieve genees wijzen. Geen nieuwe zaak paskamennoord HAARLEM (GPD) - De 35-jarige Zaandammer die tot twaalf cel is veroordeeld wegens de zogeheten paskamermoord, heeft het kort ge ding dat hij tegen de Staat had aan gespannen, verloren. De Zaandam mer werd op 19 maart van dit jaar door de Haarlemse rechtbank schuldig gevonden aan de geweld dadige dood van de 21-jarige Sand ra van Raalten, op 30 november 1984. Haar lijk werd toen aange troffen in de paskamer van de boe tiek in Zaandam, waar ze werkte. De veroordeelde houdt vol dat hij niets met de zaak te maken heeft. Zijn advocaat, mr. P. Doe- dens, stelt dat het onderzoek zo on deugdelijk is geweest, dat er voor de rechtbankpresident alle aanlei ding bestaat de vordering toe te wijzen. BENDE (ANP) - De politie van Til burg heeft met de aanhouding van 25 jongens in de leeftijd van 16 tot 23 jaar 235 strafbare feiten achter haald, bijna alle diefstallen. De buit bedroeg in totaal een kwart miljoen gulden, allemaal opgegaan aan gokken. Man (55) ligt zes maanden dood in huis ROERMOND (ANP) - Een 55- jarige alleenwonende man heeft zes maanden dood in zijn woning in de Roermondse bin nenstad gelegen, zonder dat dit door zijn buren en familie is op gemerkt. De man, die leed aan een hartkwaal, is een natuurlij ke dood gestorven. Hij onder hield geen contact met zijn bu ren. Zij verkeerden in de veron derstelling dat de man met vakantie was. Een toevallige voorbijganger zag een aquarium met uitge droogde vissen in de huiska mer van de overledene staan en waarschuwde de politie. Uit ongeopende post leidt de poli tie af dat de man al minstens zes maanden dood in huis moet hebben gelegen. raakt, komt volgens Duivestein waarschijnlijk doordat het in juni vorig jaar bij het lossen in bepaalde delen van Frankrijk slecht weer was. "Als het onweert raken de duiven vaak hun oriëntatievermo gen kwijt. Maar dat zo'n dier ten slotte helemaal in Saoedi-Arabië terecht komt is natuurlijk hele maal ongelooflijk. En dat hij'die hele tocht heeft overleefd is ook een wonder". De KLM zal, zo mogelijk, op de eerstvolgende vlucht vanuit Saoe di-Arabië naar Nederland het dier meenemen en bij' Duivestein afle veren. "Als hij eenmaal terug is. ga ik hem eerst eens een poosje lek ker vertroetelen. Zodra hij aange sterkt is stuur ik hem weer op pad en dan maar hopen dat hij niet weer van slag raakt". Moordenaar doet schenking; SANTA ANA - De 19-jarige Neder landsejongen Joeri de Beer. die in de Verenigde Staten werd veroor deeld wegens het doodschieten van zijn voogd in 1985. heeft zijn deel van de erfenis van deze man. ruim 30.000 gulden, geschonken aan een tehuis voor mishandelde kinderen. Joeri de Beer schoot in april 1985 Phillip Allen Parsons dood. De Ne derlander was naar de VS gereisd, omdat Parsons had beloofd dat hij een motorcross-kampioen van de tiener zou maken. De Amerikaan zou zijn beschermeling echter voordurend seksueel misbruikt hebben. BOSTON (UPI/ANP) - De werking van het geneesmiddel AZT (Retro vir) tegen aids heeft de verwachtin gen van Amerikaanse onderzoe kers overtroffen. Met het middel, waarmee men de aantasting van het lichaam door het aids-virus probeert af te remmen, is dc ver wachte levensduur van de aids-lij- der aanzienlijk langer dan zonder AZT, aldus onderzoekers. Uit een in april 1986 begonnen experiment met 282 aids-lijders blijkt dat de patiënten die AZT kregen er over het algemeen op vooruit gingen. Volgens een ver slag in een Brits medisch blad is ruim een jaar later 89,7 procent van de aids-lijders met AZT nog in le ven en betrekkelijk gezond. Het middel heeft soms ernstige bijwerkingen, zoals onderdruk king van de functie van het been merg, met als gevolg bloedarmoe de en daling van het aantal witte bloedcellen. De fabrikant is nu be zig met nadere studies, onder meer naar de effecten van AZT in combi natie met andere geneesmiddelen en naar de werking ervan op lange termijn. Daarbij zijn ruim duizend patiënten in verscheidene landen betrokken, van wie dertig in Ne derland. De Ziekenfondsraad heeft 14 zie kenhuizen aangewezen waarin aids-patienten met AZT worden behandeld. Er is nu voldoende van het middel beschikbaar voor de be handeling van alle aids-patiënten in Nederland. AMERSFOORT (ANP) - Verzorgster Astrid Vis van het Dierenpark Amersfoort heeft momenteel de handen vol aan de zes diertjes die zij met defies moet voeden. Een vier maanden chimpansee, twee tijgertjes van 13 dagen en drie boskatjes vragen voortdurend om haar aandacht. «foto anpi DEN HAAG (GPD) - De eerste Nederlandse vrouwelijke jachtvlieger, tweede luitenant Nelly Speerstra, mag haar opleiding voortzetten. De commissie van onderzoek, die heeft nagegaan waarom zij en elf andere aspirant-piloten tijdens hun opleiding in de problemen kwamen, heeft dit geadviseerd. Ook de andere piloten uit haar groep kunnen de scholing vervolgen. De luchtmacht had eerder deze maand bekend gemaakt dat er proble men gerezen waren bij de aansluiting tussen het eerste deel van de oplei ding in Texas (Verenigde Staten) en de voortzetting ervan op de vliegba sis Gilze-Rijen. De problemen waren volgens de commissie van deskun digen het gevolg van bijzondere omstandigheden. Na een pauze van en kele weken zullen de piloten hun opleiding dan ook kunnen vervolgen. De luchtmacht wilde vanochtend niet zeggen welke bijzondere om standigheden hebben meegespeeld. Wel vindt de luchtmacht dat de cur sisten er niet het slachtoffer van mogen worden. Vandaar dat zij alsnog het groene licht kregen. Uit eerdere berichten is gebleken dat in de groep van twaalf cursisten kritiek leefde op het aantal cursisten dat tegelijkertijd de opleiding in Texas volgde. Veelal is de groep leerlingen aanzienlijk kleiner, werd ge meld. Dat maakt een intensievere training mogelijk. Defensie liet echter weten dat de groep altijd uit twaalf cursisten bestaat. De vliegers, waaronder de eerste Nederlandse vrouwelijke gevechts vlieger. zijn op dit moment in de fase van de tactische opleiding op de vliegbasis Gilze-Rijen. Het gaat daarbij om het opdoen van ervaring in het Europese luchtruim. Dat stelt bijzondere eisen aan de gevechtsvlie gers, die eerder oefenden in het vrij lege luchtruim boven Texas. ZUTPHEN (ANP) - Een 26-jarige ex-politieman uit Apeldoorn is door de rechtbank in Zutphen gis teren veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf, conform de eis. De man pleegde in de tijd dat hij po litieagent was in Apeldoorn twee overvallen op bejaarden. Na zijn ontslag fraudeerde hij met cheques en overviel hij twee maal dezelfde bank. "Verdachte heeft een ernstige smet toegebracht aan het blazoen van het Nederlandse politiekorps en hij heeft de samenleving ernstig geschokt", aldus de rechtbank. De mededader van de man, een 26-ja- rige eveneens uit Apeldoorn af komstige man, werd veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf. In januari 1986 overviel de toen malige politicagent met zijn maat een bejaard echtpaar van 79 en 78 jaar in Barneveld. Zij waren het slachtoffer van een diefstal en meldden op het politiebureau dat de dieven een grote som gelds over het hoofd hadden gezien. De agent hoorde dat en besloot daarop zelf het echtpaar te beroven. In januari 1985 beroofde het tweetal twee be jaarden van 87 en 80 in Apeldoorn van hun geld. Ook fraudeerden de beide mannen met cheques. Na het ontslag van de politieman overviel deze met zijn maat twee keer dezelfde Rabo-bank in Ugge- len. Beide keren reed hij op de fiets naar de bank en bedreigde daar het personeel met een gasalarmpi- stool. Op de fiets ging hij er dan weer vandoor en stapte na een kor te rit over in de vluchtauto waarin zijn maat klaar zat. De buit be droeg ruim 103.000 gulden. In de tijd dat de ex-agent in voor arrest zat kreeg hij verlof om zijn moeder te bezoeken die een zelf moordpoging had ondernomen Hij keerde echter niet meer terug naar de gevangenis. Op de ochtend van de rechtszaak veertien dagen geleden meldde hij zich tot ieders verbazing bij de gemeentepolitie in ,Zutphen. Hij was op vakantie ge weest in Rimini in Italië. Computerfout: geen huursubsidie HILVERSUM (ANP) - Door pro- blemen met een computer van het ministerie van volkshuisvesting hebben 22.000 mensen geen huur subsidie ontvangen voor april, mei en juni. De ombudsman van Hil versum heeft dit bekendgemaakt. Huishoudens die hun huursubsi die rechtstreeks van het ministerie in Zoetermeer krijgen, ontvangen het geld eens per kwartaal. Loopt de subsidie via de verhurende in stelling dan wordt per maand uit gekeerd De ombudsman heeft zijn informatie van het departement, nadat hem verscheidene klachten van Hilversumse huurders hadden bereikt. Volgens hem heeft het ministerie verzekerd dat alle gedupeerden ui terlijk 8 augustus hun geld in huis hebben. De ombudsman wijst erop dat veel van de 22.000 huishoudens deze maand direct in financiële problemen geraken, doordat de meeste een inkomen op bijstands niveau hebben. ADVERTENTIE maand onzekerheid over het lot van ijsstadion Thialf. Op 11 mei werd bij de Leeuwarder rechtbank uitstel van betaling aangevraagd, nadat in de week daarvoor de Ra bobank de geldkraan had dichtge draaid. President-commissaris Van Dijke beschuldigde hierop de beide interim-directeuren J. van der Zwan en W. Rijkaart van Cap- pellen van mismanagement. Uit door de ontslagen directeu ren vervolgens geopenbaard cijfer materiaal bleek een tekort te zijn van ruim vier miljoen gulden. Daarnaast werd duidelijk dat het stadion tijdens de bouw al enige tijd op het randje van een faillisse ment balanceerde door een gebrek aan liquide middelen. De plannen voor de overkapping van het ijsstadion kregen in 1985 vaste vorm toen de gemeenteraad een besluit moest nemen over re novatie van de kunstijsbaan. Het ging hierbij in eerste instantie niet alleen om een overdekte kunstijs baan (begroting 26 miljoen) maar een groot wintersport- en vakantie centrum met bungalowpark (kos ten 130 miljoen). Voor de laatste plannen heeft het stichtingsbe stuur van Thialf tot dusver echter geen investeerders blijvend weten te interesseren. In de herfst van vorig jaar werd ijsstadion Thialf uiteindelijk ge opend. De baan was sportief met een een succes door het werelduur record van Hilbert van der Duim. Het ongekende hoogtepunt in de korte geschiedenis van de over dekte baan waren de wereldkam pioenschappen allround voor he ren in februari dit jaar. In een onge kend spannend toernooi, dat uit eindelijk werd gewonnen door de Rus Nicolaj Guljajev, sneuvelden talloze nationale- en wereldre cords. Bij ieder kantoor van de Nutsspaarbank regelt u in 'n mum van tijd al uw vakantiezaken En als u tussen 6 juli en 9 augustus langskomt, krijgt u bovendien een aardige attentie: een praktische tas die opgeblazen kan worden tot hoofdkussen, een grappige strandbal of een heel handige beachbox, waarin u veilig uw geld bij u hebt, ook al loopt u in zwembroek of bikini. Leuk en gratis, 3. als u bijvoorbeeld bij >*H ons uw buitenlands geld koopt. Of travellerscheques neemt: 'n heel veilige Zolang devoorraad strekt, manier om geld mee op vakantie te nemen, aangezien deze gedekt zijn tegen verlies en diefstal. Of u opent een salarisrekening bij de Nutsspaarbank zodat u Eurocheques kunt aanvragen, een internationaal betaalmiddel en daardoor wel zo handig op reis. En natuurlijk sluit u bij de Nutsspaarbank een uitstekende reisverzekering af. Kost weinig, fiSSKTt dekt veel en is snel geregeld. Kortom, als u onbezorgd op vakantie wilt, ga dan eerst naar de Nutsspaarbank. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet meer voor vakantiegangers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3