Lombardije haalt opgelucht adem De dokter laat zich niet met rijst betalen Druk is'n bee^e van de ketel in Noorditaüaans rampgebied Manilla lijkt nog steeds ongevoelig voor onvrede Filippijnse bergbewoners Het nieuws óver de !r kabinetsformatie in Rome heeft in Italië inmiddels l weer de belangrijkste plaats op de voorpagina's van de kranten ingenomen. Alleen dé regionale bladen in Lombardije ruimen riog een plekje in voor de laatste spektacuiaire foto die gemaakt kon worden in de streek die vorig I weekeinde het zwaarst getroffen werd door het j noodweer: de Valtellina. Als de laatste stroom toeristen uit Nederland dit weekeinde op gang komt, zal er in de buurt van het overstroomde bergdal weinig meer te merken zijn van de chaos en de spanning die Italië een kleine week in de ban hield. door Wim Bisschop Halverwege vorige week lagen de berg toppen in de Valtellina, aan weerskan ten van de rivier de Adda, permanent in grauwe wolken gehuld. Onophoudelijk gutste de regen neer op de hellingen die in deze tij d van het jaar doorgaans liggen te slapen in de zon bij een temperatuur van 25 tot 30 graden. Zoveel regen in zo'n korte tijd, dat komt maar heel zel den voor. Weerstations en grijsaards in de streek moesten in hun archieven en hun herinneringen teruggaan tot 1933, toen schijnt het ook bar te zijn geweest. Per vierkante meter werden er 44 forse emmers water leeggestort op de flanken van het gebergte. Miljoenen kubieke meters, alles bij elkaar. Dat water moest weg: naar beneden, naar het dal. En om dat het zo veel was, ging het met een enorme kracht naar beneden. Op som mige plaatsen waar de mens de berg had veroverd door het wegkappen van een stuk boomwortel, presenteerde de na tuur de rekening voor die inhaligheid. Zand, stukken steen en de laatste resten groen werden meegesleurd door de loodzware watermuur die naar beneden tuimelde. Pas laat kwamen de autoriteiten in de streek er achter dat het deze keer niet met een sisser zou aflopen. Zaterdag middag werd het overduidelijk dat de regio het moest afleggen tegen het ge weld van de natuur. De Adda kon al dat water uit de omgeving niet verwerken. Het bleef in de vallei staan. En het steeg. Het steeg met zo'n snelheid dat veel mensen erdoor verrast werden. Eerst kwamen de laagste stukken blank te staan, maar daarna kwam er steeds méér water naar beneden. Nieuwe stukken land verdwenen eronder. Het kwam de huizen binnen. Het spoelde over de we gen. De kracht van de stroom was zo groot dat er bressen in de straten werden geslagen. En een paar bruggen stortten in omdat ze niet bestand waren tegen de ze aanval vanuit de bergen. Het ergst Zondag werd goed duidelijk dat de Valtellina het zwaarst was getroffen door de zondvloed. Elders stonden ook een paar dalen onder water in Noord-Ita- lië, en waren er ook slachtoffers. Maar het gebied tussen Morbegno en Sondrio was er verreweg het ergst aan toe. Daar, in het plaatsje Tartano, was het pension Gran Baite, een wijkplaats voor rustzoe- kers, door water, stenen en modder van de fundamenten gerukt. Daar vielen ook de meeste slachtoffers die deze catastro fe heeft geëist. In dat weekeinde werd de noodtoe stand afgekondigd voor het gebied. De acties om dorpen te helpen die in de pro blemen waren geraakt, kwamen op gang. In Sondrio werden militairen ge dropt en de Italiaanse Bescherming Be- ZATERDAG 25 JULI 1987 Ook onder de regering van Corry Aquino ziet het bestaan van rijstboeren in 1 het noorden van de Filippijnen er nog steeds uitzichtloos uit. Twee ioogsten per jaar blijken eigen behoefte te voorzien. Het gevolg is honger. En dus ook politieke argwaan. Want voorlopig is de frisse wind van het nieuwe regime voornamelijk in Manilla blijven hangen. De beroemde rijstterrassen i: den van de Filipijnen lijken z pen uit een folder van het nationale bu reau voor toerisme. Met veel zweet en (vooral) engelengeduld hebben de bewo- de steile berghellingen. op door Jan van Vegchel Vanuit de bus met toeristen ziet het er indrukwekkend uit. Niet voor niets staan de terrassen bekend als het achtste wereldwonder. Maar wie iets dichterbij komt ziet dat de rijstbouw wat minder romantisch is dan het lijkt. De boeren die op de terrassen werken kunnen maar met moeite het hoofd boven water hou den. Daarmee verkeren zij in een verge lijkbare positie met de 12 miljoen laag land-boeren. Ook zij hebben het niet al te breed. De problemen in de bergstreek, ook wel Cordillera genoemd, zijn echter an ders dan in het Filipijnse laagland. De meeste Cordillera-boeren bezitten het land dat ze bewerken, in tegenstelling tot de laaglanders die meestal deelpach- ters zijn. Het landbezit in de Cordillera is sterk verbonden met de ingewikkelde tradi Zo troffen bewoners van de Valtelli', volking zette een noodpost op. Via een radiolijn met een post in Milaan kon men informatie uit de Valtellina kwijt. Via die lijn werden de zware helikopters geïnstrueerd zodat de luchtmacht men sen kon ophalen en goederen kon afleve- In Morbegno, dat nog via de weg be reikbaar was, werd een groot hulpcen trum ingericht. Het plaatselijke zieken huisje fungeerde als eerste opvangpost voor de gewonden. De grote, grijze kerk in het dorp werd ingericht als mortua rium voor de eerste slachtoffers. Dins dag vond daar een rouwdienst plaats voor de. achttien personen die toen wa ren omgekomen. De regionale televisie in Lombardije zond dinsdagmorgen in alle vroegte nog een extra journaal uit met informatie over de situatie in de Valtellina. Maan dagavond had het weer wat geregend en men vreesde dat de toestand zou ver slechteren. Achteraf viel dat mee, want de zon scheen die dag weer volop, zoals dat meestal het geval is in deze tijd van het jaar. In normale omstandigheden snakt het gebied in de zomermaanden naar een buitje. Dat brengt wat afkoe ling, want de temperatuur is er door- i-vallei in de afgelopen week soms hun gaans ver boven de 30 graden. De afgelo pen week was iedereen dolblij dat de an ders zo welkome afkoeling uitbleef. Eerst moest het water weer weg. Overwerk De Adda verrichtte overwerk in de eerste dagen na de stortbuien. Normaal is het in de zomer een rustige, glashelde re stroom die vriendelijk tussen de mais- velden door kabbelt. Nu was de rivier één grijs lint dat kolkend, borrelend en tot de rand gevuld richting Como-meer daverde. Met alle gevolgen vandien. Want na de Valtellina zou ook het super- toeristische gebied rondom dit meer de gevolgen van de extreme weersomstan digheden ondervinden. Daar waren de autoriteiten er overi gens meer op voorbereid dan in de vallei tussen Morbegno en Sondrio. Men wist dat het meer een hoeveelheid water te verwerken zou krijgen waarin het zich zou verslikken. Eerst de noordkant, en even later zou die vloedgolf 60 km zuidelijker het gebied opzadelen met ko lossale hoeveelheden water. De meeste campings aan dit meer, waar in de zomer horden Nederlanders verkeren, liggen vooral aan de westelij- to aan. (foto Ap> ke oever, bovenaan het meer. In het noorden dus. De streek die het eerst te maken zou krijgen met de watermassa's die de Adda uitbraakte. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de politie alarm in al die vakantieoorden. In Sorico en een paar andere plaatsen in de buurt werden de gasten van de kampeerterrei nen gestuurd, of ze kregen te horen dat ze niet naar bed moesten gaan die nacht. Als het water sterk zou stijgen, zouden ze een goed heenkomen moeten zoeken. En het water steeg sterk. Begin deze week soms met 10 centimeter per uur. Woensdag bereikte het peil ongeveer het hoogste niveau. Meer dan anderhalve meter boven de normale waterstand. Een onwezenlijke situatie. Een stralende hemel en een aanzwellend meer. De meeste Nederlanders vatten de toestand nogal laconiek op. Ze waren tijdig uitge weken-naar een droge plek en voor zover ze nog vakantie voor de boeg hadden, wachtten ze rustig af totdat het meer zijn normale proporties zou terugkrijgen. Stamgasten Naast de trekkers, die even langs ko men om te kijken wat deze streek hen te bieden heeft, zijn er ook de vaste klanten Een luchtfoto van het geweld dat de buiten haar oevers getreden rivier Adda vorige week aanrichtte. (foto ap> uit Nederland. Die stamgasten zien daar al hun vakantiewensen vervuld. De tem peratuur staat bovenaan de lijst. Het is er vrijwel altijd warm tot zeer warm. In juli zijn er dit jaar al dagen geweest dat het kwik boven de 40 graden kwam op windstille plaatsen. En voor het overige is het meer bij verstokte surfers zeer in trek, omdat er op het water meestal vol doende wind staat om de plank te doen zeilen. Zwemmen is in de noordelijke punt van het meer niet erg favoriet. De tempe ratuur van het water dat de Adda aan voert komt meestal niet boven de 10 gra den. Dat is anders onderaan het meer, in de buurt van Como. Daar stroomt het water in een soort trechter en heeft het de tijd om op temperatuur te komen. Diezelfde eigenschap is er overigens ook de oorzaak van dat Como, meer dan andere plaatsen langs de oever, last heeft gehad van de waterberg uit de Val tellina. Het water kan daar niet weg. De golf moet er eerst naartoe deinen en ver volgens langzaam weer terugspoelen naar een zij meer, het meer van Lecco. Daar vandaan kan het water via de bene denloop van de Adda richting Po zak ken. Omdat Como onderaan die trechter ligt, kreeg men die dinsdag en woensdag te maken met grote overstromingen van de toeristische trekpleisters vlakbij het meer. De schade die daar is veroorzaakt door het onderlopen van straten en hui zen is aanzienlijk. Maar het staat toch niet in verhouding tot de werkelijke noodsituaties die zich hebben voorge daan in de bergen tussen Morbegno en Sondrio. Schade Voor het toerisme langs het meer was de overlast in de meeste gevallen niet meer dan een ongemakkelijk incident. De gevaarlijke situaties deden zich voor in de vallei, waar de natuur de krachtme ting met de beschaving in eerste instanT tie won. Daar is de schade ook het grootst. De doden zijn niet te vervangen, de materië le schade wel. De bedragen die de auto riteiten daarvoor claimen zijn duizeling wekkend. Het gaat om vele honderden miljarden lires. Het zal tijden duren voordat de infrastructuur in het gebied weer is hersteld. Wegen moeten op som mige plaatsen grondig worden verbe terd en er moet vervanging komen voor de noodbruggen die nu in enkele geval len dienst doen. Daar komt bij dat dui zenden mensen grote schade hebben on dervonden omdat het water een ravage heeft aangericht in hun woningen. An deren moeten direct met hun dealer in onderhandeling over hun nieuwe auto's. Sommige voertuigen waren woensdag nog totaal bedolven onder stenen en modder. Met een laadschop werden ze uitgegraven. Op een schrammetje werd niet gekeken in deze omstandigheden. Ondanks al die malheur kwam het normale leven woensdag weer goed deels op gang in de getroffen vallei. De winkels gingen weer open en in de kof fiehuizen werd tijdens de middagpauze weer volop cappucino gedronken. Be langstellend werd gekeken naar de beel den die het middagjournaal nog uitzond. Die werden voorzien van persoonlijk commentaar. De noodtoestand gold nog steeds, maar de druk was van de ketel omdat de buitenwereld weer bereikbaar In de politiek zal de overstroming nog weken nagalmen in Italië. De verant woordelijkheden zullen opnieuw be sproken worden en er moet gepraat wor den over maatregelen om een herhaling te voorkomen. Omrijden De Nederlandse toeristen die dit weekeinde op weg gaan naar de paradij selijke temperaturen van deze streek, zullen zelfs nauwelijks nog iets merken van de problemen die er zijn geweest. Behalve als ze uit nieuwsgierigheid een kijkje gaan nemen in de Valtellina. Ze zullen voorlopig nog wat moeten omrij den op verschillende plaatsen. Ze zullen maisvelden zien die door water en mod der zijn geplet en die grijs zijn van de klei uit de bergen. Na zo'n trip is er alleen nog de vakan tie. Temperatuur: 32 graden. Bruin bin nen een week. En misschien één keer een bezorgd moment als het langer dan een uur regent. Spanjaarden, Amerikanen en de Japan ners, namen sinds 1974 de wapens op te gen de eigen regering. Daarbij vroegen en kregen ze steun van de guerrilla's van het verboden Nieuwe Volksleger (NPA). Door het volksverzet moest de Mar- cos-regering de stuwdamplannen laten varen, houtkapbedrijven ondervonden steeds meer hinder van de Cordillera-be- volking die haar grond en haar bomen met hand en tand verdedigde. Hoewel sommige houtkapbedrijven nog steeds werken, hebben de meeste toch moeten afhaken. Met de nieuwe regering van Corry Aquino staat de bergbevolking ogen schijnlijk een zonniger toekomst te wachten. Tot nu toe is de frisse wind die Aquino beloofde vooral in Manilla blij ven hangen. De regionale en provinciale overheidskantoren zijn nog steeds be volkt met dezelfde ambtenaren die on der Marcos een fraaie reputatie hebben verworven op het gebied van corruptie en machtsmisbruik. Kans De militairen zijn ook nog steeds ac tief in het gebied. Onlangs sloten ze een groot deel in het noorden van de Cordil lera af voor de pers, civiele autoriteiten en hulporganisaties, omdat ze daar ope raties uitvoerden: officieel tegen de guerrila's van het linkse volksleger, maar algemeen wordt aangenomen dat de operaties bedoeld zijn om de hout kapbedrijven te beschermen tegen het verzet van de bergbevolking. Daarbij kan het leger geen toeschou wers gebruiken. Zelfs delegaties van mensenrechtenorganisaties en vertegen woordigers van de Katholieke Kerk mochten het afgesloten gebied niet be treden. De bergbewoners willen president Aquino graag een kans geven, maar diep in hun hart hebben ze er weinig vertrou wen in dat de nieuwe president veel aan hun situatie zal verbeteren. „Eerst zien, dan geloven", is het motto van de boe- Voor hen ligt Manilla, waar al het poli tieke spektakel zich voltrekt, figuurlijk aan de andere kant van de wereld door het ontbreken van kranten, radio en tele visie. Ze moeten al het moois eerst nog maar eens zien gebeuren. Met mooie be loften alleen hoeft Aquino niet bij de Cordillera-bevolking aan te komen. tionele stammenstructuur die de bewo ners hebben weten te behouden. De Spaanse kolonisatoren hebben de laag- land-Filipino's min of meer tot één volk versmolten en er grootgrondbezit en deelpacht ingevoerd, maar de trotse en krijgshaftige Cordillera-bewoners heb ben ze nooit op de knieën gekregen. Duur De deelpacht mag de bergboeren dan bespaard blijven, het grote probleem is dat de terrassen onvoldoende rijst voort brengen om de eigen bevolking hele maal te voeden. Hoewel twee rijstoog sten per jaar gangbaar is, moeten'de boe ren ook voedsel uit het laagland kopen. Dat is duur. Een alternatief is het voed seltekort opvullen met knolgewassen die ze op de niet-geïrrigeerde velden ver bouwen, maar van knolgewassen word je niet vet. De problemen worden vooral veroor zaakt doordat de boeren hun terrassen nauwelijks bemesten. Oorzaak daarvan zijn de bestaande culturele barrières en onwetendheid. Zij weigeren natuurlijke mest op hun land te strooien, terwijl kunstmest niet kan worden aangevoerd omdat de wegen moeilijk begaanbaar zijn voor vrachtwagens. De meeste dor pen zijn nauwelijks ontsloten. Op de markt in de provinciale hoofdstad vra gen de kunstmesthandelaren woeker prijzen. De rijstproduktie is ook laag omdat de arbeidsproduktiviteit van de boeren ge ring is. Dure, van buitenaf ingevoerde landbouwmachines' ontbreken. Dat be tekent dat de bergboeren drie keer zo veel uren moeten maken om dezelfde hoeveelheid rijst te oogsten als hun laag landcollega's. De sterke bevolkingsgroei, waardoor meer mensen moeten leven van dezelfde hoeveelheid landbouwgrond, breekt de boeren eveneens op. Daarbij komt de in voering van de geld-economie. Vroeeer Cordillera-boeren op e ke situatie. konden de bergbewoners in hun eigen behoeften voorzien en het noodzakelijke ruilden ze met buurstammen. Anno 1987 hebben de boeren echter moderne con sumptiegoederen zoals lucifers, zout, benzine en jenever nodig. Die goederen komen uit de stad en moeten met klin kende munt betaald worden. Ook de dokter en de onderwijzer laten zich niet met een zak rijst betalen. Daar om zijn de bergboeren steeds meer han- delsgewassèn gaan verbouwen (koffie, bonen en hasj) om geld te verdienen. Die verbouw van handelsgewassen gaat ten koste van de rijstbouw. Kindersterfte i rijstterras: weinig vertrouwen in nieuwe politie- ren sterven er drie voordat ze hup derde verjaardag kunnen vieren. De hygiëne is bedroevend. Ziekten eisen een hoge tol. Een mazelen-epidemie decimeert de kinderschare in de afgelegen dorpen. Ziekenhuizen, doktoren en medicij nen zijn slechts in enkele grotere steden beschikbaar. Patiënten moeten meestal uren over de moeilijk begaanbare berg paden lopen. Daarbij is de gebrekkige medische zorg heel duur, zeker in ver houding tot het minimale inkomen waarover de bergbewoners beschikken. In de bergachtige Cordillera, waar een miljoen mensen leven, is hetrook met het onderwijs triest gesteld. De meeste kin deren kunnen de eerste vier jaar lagere school volgen, want dat is gratis en lage re scholen zijn er nog wel te vinden. Maar scholen voor voortgezet onder wijs moetje met een loep zoeken. Als er al dergelijk onderwijs is, dan kent het zijn prijs. Het schoolgeld is niet mis. Zelfs de katholieke missie Vraagt 700 pe sos per schooljaar (waarde: ongeveer twee maanden rijst voor een gezin met vijf personen). Dat is dan nog exclusief verplicht schooluniform. Goed onder wijs is net als goede medische zorg slechts weggelegd voor een enkeling in de Cordillera. De bevolking klaagt. Die onvrede van de bergbewoners is inmiddels doorge drongen tot Manilla. Maar de regeringen hebben de Cordillera tot nu toe steeds als een wingewest behandeld. Zo ontei gende ex-president Marcos met één pen- nestreek alle bergbewoners van hun voorouderlijk land om het vervolgens in concessie te geven aan grote, buiten landse houtkap-ondernemingen. Ook bedreigde hij het voortbestaan van en- kelë bergstammen door de voorgestelde bouw van stüwdammen in het gebied. Woede Die dammen zouden dan goedkope witte steenkool kunnen leveren voor de industrie rondom Manilla. Dat veel van het land van de bergbewoners, inclusief hun rijstterrassen, in het stuwmeer zou den verdwijnen deerde Marcos niet. Zo wel met die houtkapbedrijven als de voorgestelde stuwdammen haalde de vorige Filippijnse regering zich de woe* de van de bergbewoners op de hals. Marcos verknalde het vervolgens hele maal toen hij steeds meer militairen naar het berggebied stuurde om de woeden de bevolking in toom te houden. De mi litairen gingen regelmatig hun boekje te buiten. Het stak de bevolking zeer dat de regering alleen een overdosis soldaten toonde in ruil vqor witte steenkool en gekapte bomen. De bergbevolking, wier voorouders al eerder slag hadden geleverd met de

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 22