Ze liggen er bij zoals ze ooit hebben gemarcheerd Onafzienbare rijen grijze kruizen bij Ysselstein in De Peel ZATERDAG 25 JULI 1987 De E-3, één onafgebroken strook asfalt van het Deense Frederikshaven naar Lissabon, voert slechts een klein stukje door Nederland. Om precies te zijn: van Venlo tot ergens in de buurt van Eindhoven. Het internationale verkeer raast hier dwars door De Peel. Vandaag deel 2 van een serie over watje langs de E-3 allemaal tegenkomt. Ditmaal: natuurschoon, maar ook smerige parkeerplaatsen en een markant soldatenkerkhof. In de komende weken zakken we langzaam af naar Portugal. Rijdend over de E34 door België ziet de automobilist schier eindelo ze rijen kaarsrechte lichtmasten in een zacht golvend landschap staan. Lange betonnen palen - aan één kant bemost, verder zonder enig or nament streng omhoog wijzend - die in de verte opgaan in lijnen die elke bocht en elke heuvel in de weg ruim van tevoren verraden. door Rimmer Mulder Ergens tussen Turnhout en Eindho ven lijkt de rij in rafels uiteen te vallen. De lange Lijzen, die 's nachts een over daad aan kunstlicht schenken, staan hier niet langer in het gelid, maar ver spreid over een enorme geasfalteerde laagvlakte. Het is de parkeerplaats die hoort bij de grensovergang op de Peelse Heide. Met minstens vijftien grote vrachtwa gencombinaties maakt ze nóg een lege indruk. Tussen de auto's en een rij lage gebouwtjes is enig verkeer van voetgan gers met veel papieren, voor wie de over gang van België naar Nederland kenne lijk meer is dan een formaliteit. Duisternis Hoewel de E34 van hier direct naar de lichtstad Eindhoven voert, komt er aan het rijtje schrale lantaarnpalen aan Ne derlandse kant al snel een eind. Autowe gen behoren hier 's nachts tot de werken des duisternis. Tot Eindhoven krijgt de buitenlander- op-doorreis zeker niet het idee door een dichtbevolkt land te koersen. Aan weerszijden van de weg, die hier niet erg druk is, ziet hij vooral natuurschoon en slechts bij uitzondering een bewerkte akker of aan mensen toe te schrijven be bouwing. Toch moet de hunkering naar vooruitgang de autochtone bevolking al hebben aangegrepen, want ten minste twee gemeenten adverteren op grote borden met industrieterrein 'gelegen aan de E3'; dus duidelijk stammend uit de tijd van de oude wegnummering. Ook Eindhoven zelf laat zich niet van zijn grootsteedse kant zien. Aan de lin kerkant ontwaart de passant op ruime afstand enkele gebouwen waar volgens een tussen het groen geplaatst fel blauw bord onderzoek voor een wereldconcern wordt gedaan, maar dat net zo goed de scholengemeenschap van een provincie stad kan herbergen. Wel wordt het hier, nu de A2 zich bij ons voegt en verkeer aanvoert uit weste lijker gelegen centra, veel drukker op de weg. Met al die op- en afritten, vele vrachtwagens en immer haastige Duitse bolides op de weg komt zowaar even het internationale autobaangevoel naar bo ven; al klinkt knooppunt Leenderheide toch weer heel wat gemoedelijker dan Autokreuz Köln of zoiets. Vuil De drukte op de weg blijft, maar aan weerszijden gaat het natuurschoon weer overheersen. Het internationaal verkeer raast hier dwars door De Peel: heide, veel laag geboomte en zelfs een enkel vennetje. Zoveel moois nodigt uit even te stoppen op de parkeerplaats met de naar oude sagen riekende naam De Blauwe Kei. Een voorbeeld van de Hollandse pro perheid mag dit plekje niet worden ge noemd. De internationale reizigers heb ben er veel vuil achtergelaten. De politi ci die beweren dat milieuverontreini ging een grensoverschrijdend probleem is hebben gelijk: op het plastic en karton dat niet in maar naast de tonnen terecht is gekomen overheerst het Duits: Hansa Pils, Orangen Saft en Erdnüsse. Het on derzoek naar de herkomst van wat In de ton zit wordt direct na eerste deksellich ting gestaakt. De geur van rottend fruit is te sterk voor de bijna lege maag. Het bezoek aan de volgende pleister plaats, Het Gevlocht genaamd, begint spannender. Vanaf een groot bord bij de oprit wordt ons in vier talen toegevoegd: 'Pas op voor goudverkopers'. Wie nog twijfelt aan de ernst van de waarschu wing wordt in kleine letters verwezen naar artikel 337 van het Wetboek van Strafrecht en 46 van de Algemene Poli tieverordening. Het bord dat naar Het Gevlocht ver wees beloofde de bezoeker ook informa tie. Dit blijkt niet meer te zijn dan een geplastificeerde plaat hardboard met kaartjes en wat wetenswaardigheden over de streek in het Nederlands. Ondertussen blijkt het eet- en drink- wezen, dat zich in het buitenland altijd aandient met vele opdringerige wegres taurants, langs het Nederlandse traject van de E34 niet zo sterk ontwikkeld. De grens met België ligt al meer dan vijftig kilometer achter hem als bij de reiziger voor het eerst de maagsappen worden geactiveerd door een blauw bord met mes en vork. Het verwijst naar maar liefst twee restaurants even terzijde van de kruising Helden, het één van Albert Heijn en geheel ingericht op de behoef ten van de mens onderweg, het andere wat rustieker. Na de hier gebruikte maaltijd blijkt de afstand die nog moet worden afgelegd naar de Duitse grens volstrekt onvol doende om de ingewanden tot rust te la ten komen. Al na twaalf kilometer dui ken de douaneposten bij Venlo op. De dienstdoende Duitser wil in ons geval voor de verandering nu eens wèl de pas poorten zien en als er een blijkt te ont breken kan direct de terugreis over de E34 worden aangevangen. Dodenakker Het valt op dat het verkeer dat hier vanuit Duitsland het Koninkrijk binnen komt direct een echt Hollands land schap te zien krijgt. Aan de linkerkant blinken de glazen daken van uitgestrek te broeikassen. En even verder passeren we zowaar een glinsterende rivier (de Maas) die traag door oneindig laag land gaat. Maar direct daarna is het weer De Peel. Bij de kruising met het bord dat ons net het bestaan van restaurants verried, valt het oog nu op de kleine verwijzing naar het Deutsche Soldaten Friedhof Ys selstein. In Normandië hebben we eens een goed deel van een mooie vakantie dag besteed aan het zoeken naar zo'n Duitse dodenakker. Die moest volgens de kaart vlakbij zijn, maar was onvind baar geworden doordat, naar later bleek, op het cruciale punt bij Bayeux het rich tingbordje uit balorigheid of bij wijze van late verzetsdaad was dubbel gesla gen. Sindsdien hebben dergelijke heen wijzingen naar militaire rustplaatsen een bijna dwingend karakter. Er dient terstond te worden afgeslagen in de aan gegeven richting. Het kerkhof ligt niet direct naast de E34, maar verschijnt pas na een tocht van veertien kilometer door een land schap dat voor een groot deel is mis vormd door de moderne landbouw: rechte wegen, rechte sloten, rechte grep pels en stallen en schuren die in niets doen denken aan de boerenhofsteden van weleer en die daarom op industrie terreinen thuishoren. Het kerkhof zelf ligt er heel wat rustie ker by. Tientallen manshoge rododen drons aan weerszijden veraangenamen de wandeling naar de ingang, maar ook de honderden paarse bloemen kunnen de geur van de Peelse mestoverschotten niet verdrijven. Onafzienbaar Bij Ysselstein zijn de resten begraven van ruim 31.000 Duitsers die als militia- ren omkwamen. De soldaten liggen er zoals ze ooit hebben gemarcheerd: mas saal, in onafzienbare rijen. Bij het zien van zoveel keurig op rij staande kruisjes is het niet moeilijk journaalbeelden van marcherende Duitse troepen op het net vlies te halen. Alleen als ze vlakbij de camera komen kun je gezichten onder scheiden onder die zware pothelmen. Zo moet je ook hier op niet meer dan twee meter staan voordat je ontdekt dat er in het harde steen namen staan gebeiteld. Het sprekendst zijn nog de stenen die volstaan met de mededeling: Ein Deut- scher Soldat. Natuurlijk, net wat u zegt, het waren ook jongens en ze werden ook maar gestuurd, maar toch.... In het gastenboek in het gebouwtje bij de ingang overheersen uiteraard de Duitse familienamen. Verscheidene be zoekers hebben hun gemoed gelucht achter hun naam en datum van bezoek. 'Nie Wieder', lezen we, waarbij we maar aannemen dat de boodschapper niet be doelt nooit in Ysselstein te willen terug keren. Een ander meldt, gelijk Her Ge- neral-inspektor: 'Friedhof wieder (on derstreept) in sehr gepflegten zustand angetroffen'Het zal wel goed bedoeld zijn, maar het klinkt zo onaardig in het Duits. Het bord bij de parkeerplaats bevat ook een boodschap voor de Hollanders. Op een kleine maar goed zichtbare stic ker prijkt het portret van Rudolph Hess. Van de man die zich in 1941 in zijn eentje naar Engeland begaf en sindsdien ge vangen is weten we dat hij inmiddels stokoud en danig afgetakeld is, maar op de met veel gevoel gekozen foto draagt hij een uniform en is hij kennelijk nog in de kracht van zijn leven. In bijbehoren de tekst wordt op hoge toon gevraagd wanneer deze man nu 'eindelijk' vrij komt. 'Seit 46 Jahre in Allierter Haft!', zo is ter verduidelijking toegevoegd. Aftroeven Maar snel terug naar de autoweg, sym bool van het huidige Europa waar de mensen van verschillende naties niet meer tegen elkaar optrekken in gesloten rijen, maar elkaar aftroeven met veel te hard rijdende auto's. Bij het zoveelste Duitse nummerbord gaan de gedachten toch weer even naar Ysselstein. Hoeveel van hen zou het nu echt wat uitmaken dat Hess nog vast zit. Maar vooral: wie van hen zou nu de onkiesheid hebben zo'n sticker te plakken? Foto boven: het Deutsche Soldaten Friedhof bij Ys selstein. Ze werden ook maar gestuurd, maar toch... Links: een sticker met een dringend verzoek. Wanneer komt Hess vrij? Onder: eindeloze rijen kaarsrechte lichtmasten langs de E-3 in België. (foto's GPD) WANNWIKU MESSI BEFREIT? Freiheitllche DEUTSCHE ARBEITE5PARTEI Foitfach 51 03 72 3000 Himover 51 V,LSuLf.t S. Wlhr. SoMBtr. b, 1 mvr w-verkqpers ATTEHTIÖNS3 VEHDEURS TOR"! BEWARE OF WjF "0010" SELLERS yCj HUTE SIE SICH V0R "00L0" YERKAUFERN §3 Pas op voor goudverkopers in De Peel. (foto GPD) We moeten het niet zien als een "v m^^uwac&^tu^ JO WPO'PÏÏWPl P hlPT* raakt op de rijksweg sneller in L/V VV VWLi JL VV Cli/lllLl paniek dan de man. „Dat is een feit, dat kunt ge constateren", zegt wegenwachter Jan Hoste uit het Belgische Zingem. Hij heeft zijn voituur van de Vlaamse Toeristen Bond/Vlaamse Automobi listen Bond op een parkeerplaats ter hoogte van het wegrestaurant Naza reth langs de kant gezet. Op zo'n schaars moment van onledigheid mag hij graag naar het verkeer kij ken. Al die mensen die passeren. „De vrouw kan eerder in paniek ge raken dan de man. Ze is vatbaarder voor minder goede situaties". Vrou wen schrikken vooral van onver wachte gebeurtenissen, zegt hij te weten. „Een steen door de ruit, al dat plotselinge glas". Dat komt, denkt hij, doordat de meeste vrouwen door gaans alleen in de buurt van hun huis rijden, om boodschappen te doen of de kinderen naar school te brengen. Ze komen nauwelijks op de snelweg en vrijwel nooit lang achtereen. Een vergruizelde ruit maken mannen va ker mee, vooral als ze beroepsmatig lange afstanden moeten rijden". Minder risico's Vrouwen daarentegen zijn voor zichtiger dan mannen, nemen minder risico's, vindt hij, generaal gezegd. Mannen willen aan één stuk door naar het zuiden, haastig naar de zon. Een soort competitie, status, iets om over op te scheppen. Als ze de kans kregen, alleen in de auto zaten, zou den ze het in één ruk doen, snel en hard. Vrouwen houden zich aan de rusttijden, willen af en toe even aan de kant. „Dat is te zien. Dat is evi dent. Als er naar verhouding meer vrouwen op de weg zijn, zoals rond Pinksteren, zijn de parkeerplaatsen drukker, dan wordt er ook meer gege ten en gedronken". Vaak komt het niet voor dat de we genwachter even niets om handen heeft. Want de malheur lijkt wel gelij ke tred te houden met het toenemen de aantal auto's. Menig vehikel, vol mensen, honden, fietsen, surfplan ken en blikken voedsel van het va derland, is niet berekend op een lan ge reis. En met de caravan is het ook menigmaal mis. „Vastgelopen roule- menten". Jan is een goedlachs mens, maar als hij het over de technische staat van de auto's heeft trekt hij een zui nig gezicht. „De koploper van de mal heur is de platte batterij". De lege ac cu. Het Vlaamse woord komt van het Franse batterie. Hij gebruikt meer van dat soort woorden. „Een goede twintig kilometer verder begint het Frans te worden", legt hij uit. Hij is het niet gewend dat mensen 'veel tijd nemen voor een praatje. Naarmate het drukker wordt op de weg hebben de mensen minder ge duld. Ze kunnen het niet hebben dat er iets fout gaat, ze kunnen er niet goed tegen, worden er nerveus en sja- grijnig van. Ze willen maar één ding: dat het euvel snel wordt verholpen en daarmee uit. „Ze blijven ver van hun privé". Hy heeft zich daar min of meer bij neergelegd. „Al die mensen die passeren". Computers Thuis aan de Nederzwalmse Steen weg is voor hem de snelweg niet voorbij. Dan moet hy zich verdiepen in computers, de elektronische syste men waarmee auto's in toenemende mate worden uitgerust. Gelukkig heeft hij toch nog tijd voor zijn ontspanning: motorcross. PIETER VAN DE VLIET Wegenwachter Jan Hoste uit het Belgische Zingem: "De vrouw kan eerder in paniek geraken dan de man". (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21