'Ik rommel wat en kijk rond' Geen bikini-weer nodig Nieuwkoopse Brenda Mantel (18) kandidate Miss Holland ZATERDAG 25 JULI 1987 NIEUWKOOP - Het eerste dat opvalt als je Brenda Mantel ontmoet, zijn de prachtige bruine ogen waar de levensvreugde uitstraalt. Brenda heeft ook alle reden om te stralen, want de 18-jarige Nieuwkoopse heeft de eerste hindernis op weg naar de titel Miss Holland 1987 glansrijk genomen. In het Noordhollandse Akersloot, waar de eerste voorronde werd gehouden, behaalde zij met algemene stemmen de eerste plaats. Het publiek was het helemaal met de jury eens en gaf Brenda een daverend applaus. "Ik weet niet meer wat mijn eer ste reactie was, ik geloof dat ik helemaal niets zei. Natuurlijk hoop je er wel op als je meedoet, ar ik had er geen moment op gerekend", zegt Brenda eerlijk. "Het was een leuke dag. Deze voorronde, gepresenteerd door Ron Brandsteder, was in de m van een modeshow. We moesten vrije tijdskleding, badkleding en als laatste avond kleding laten zien. Je trekt de he le middag met elkaar op, reuze gezellig. Van haat en nijd tussen de meisjes, waar je wel eens over leest, was hier geen sprake. We hebben juist veel pret gehad. Trouwens, ik vond mezelf hele maal niet de mooiste. Eigenlijk liepen daar meisjes rond, die ik leuker vond uitzien", aldus Brenda. door Jeannette van Haatten De jury had een ander oordeel dan Brenda en gaf haar unaniem de meeste punten. Het is voor Brenda niet de eerste keer dat zij onder de schijnwerpers staat. Al anderhalf jaar is zij geregeld te n in het tijdschrift Weekend, zij werkt daar mee aan modere portages. Eveneens staat ze inge schreven bij een castingbureau en krijgt vaak opdrachten te po seren. Brenda vertelt daarover: "Leuk en afwisselend werk, vooral als er op lokatie moet wor den gewerkt". Haar gedachten gaan inmiddels meer en meer uit naar een loopbaan als fotomodel. Voorlopig komt eerst woens dagavond in het Rotterdamse Hilton Hotel de halve finale. Als Brenda tot de vierentwintig overblijvers behoort, is twee da gen later in de studio's van Joop van den Ende in Aalsmeer de gooi naar de felbegeerde titel Miss Holland. De winnares staat jmder meer een auto te wachten. Spoedcursus "Ik moet dan wel een spoed cursus gaan volgen, want ik heb nog geen rijbewijs. En je mag een reis maken. Daarna ben je verzekerd van een jaar lang af wisselend werk door het hele land. Daarna? Zover denk ik nog niet eens. Ik verwacht helemaal niet te winnen, maar dan heb ik de ervaring van het meedoen. En de opdrachten blijven gewoon. Misschien ben ik voor de wed strijd wel even zenuwachtig, maar dat is helemaal weg wan neer ik dat toneel op ga", zegt Brenda. Ze bekijkt haar toekomst heel nuchter en verwacht - wat de uit slag vrijdag ook mag zijn - geen gouden bergen. Na het behalen van het mavo-diploma begon ze aan het vhbo (vooropleiding ho ger beroepsonderwijs). Ze stopte hiermee, omdat ze het te weinig doelgericht vindt. "Kijk, ik wil later best terug naar school. Maar dan moet ik eerst weten wat ik eigenlijk wil. Nu rommel ik lek ker een beetje aan en kijk wat rond". Oma Brenda, die vrijdag achttien jaar werd, nam niet zelf het ini tiatief om mee te doen. Het wa ren vooral haar vader en haar oma die erop aandrongen een brief met foto's op te sturen. Brenda zelf zag het eerst hele maal niet zitten, nu vindt ze het spannend. "Ik heb een fantasti- Nieuvrkoopse Brenda laat zich niet over het paard tillen. Ze bekijkt haar toekomst heel nuchter. sche oma, ze is al tachtig, maar dat zou je geen moment zeggen. Ze kan zich helemaal in de jeugd inleven. Mijn moeder vindt het ook leuk, maar die is van nature veel gereserveerder. Een vaste vriend heb ik nog niet, daar denk ik voorlopig niet aan. Natuurlijk heb ik wel vrienden met wie ik uitga. Een avondje disco en lek ker een dagje naar het strand". "Zwemmen doe ik heel graag, ook hier in het openluchtbad. Maar mijn grootste hobby, waar ik helemaal dol op ben, is paard rijden. Dat doe ik al vanaf mijn zesde jaar. Ik heb een eigen paard, Romy. Nee, hij is niet naar Romy Schneider genoemd. Ik ga wel graag naar de bios maar heb geen duidelijke favorieten. Ei genlijk is Romy een grote pony. Paardrijden vind ik heerlijk. Het is wel een hobby die veel tijd kost: je moet een eigen paard el ke dag gaan voeren en vaak berij den". Geluk Brenda heeft in dat opzicht ge luk. Als ze het te druk heeft, wordt de verzorging overgeno men door moeder en haar zus Astrid, die trouwens ook best mag worden gezien. Beiden zijn eveneens paardenenthousiasten en er worden door de dames Mantel heel wat ritjes gemaakt. De in Nieuwkoop geboren Brenda heeft niet de minste lust haar gezellige ouderlijk huis te verlaten. "Waarom zou ik?" ver klaart ze desgevraagd. "Ik heb hier alles: een familie die me sti muleert, buren en vrienden die meteen enthousiast opbelden toen mijn naam in de krant kwam en mijn paard. En Amster dam met zijn leuke boetiekjes is op een steenworp afstand. Ik ben dik tevreden". De mooie Nieuw koopse titelkandidate zit stevig te paard. Wat de uitslag op 31 juli ook wordt, ze zal er zich niet overheen laten tillen. DE KAAG - Nederlan ders beseffen te weinig dat ons land bij uitstek ge schikt is voor het beoefe nen van de watersport. Dat vindt Lex van Rijn, de eigenaar van de zeil, ski- en surfschool 'De Kaag' op Kaageiland. Van Rijn heeft niet alleen het grote aantal mogelijkheden om watersport te beoefenen op het oog, maar ook de omstandigheden waaron der dat kan. "Want", zegt hij, "ook bij slecht weer kun je hier uitstekend aan watersport doen". door Kees van Kuilenburg "We hebben nu wat het weer be treft zoveel slechte weken achter de rug, niet mooi meer, maar de deelnemers aan onze cursussen en zeilkampen waren vrijwel da gelijks op het water te- vinden. Het weer op het water is altijd beter dan men in de stad denkt, vertel ik de mensen altijd", aldus de Kaagbewoner. "Trouwens wij zitten niet eens op 'bikini-weer' te wachten. Dan worden de men- i lui en gaan ze in de zon een boekje zitten lezen en komt er niets van zeilen of surfen". Voor Van Rijn is 1987 een bij zonder jaar. Precies 35 jaar gele den begon hij zijn zeilschool op het eiland. Aanvankelijk in het klein, maar in de loop der jaren groeide zijn school uit tot een watersportaccommodatie waar ongeveer 80 personen onderdak kunnen vinden voor het volgen van een van de vele cursussen, of gewoon een lekker weekje ko men zeilen of surfen. Volgens de zeilschoolhouder is wat de groeimogelijkheden van zijn watersportcentrum betreft, nu echter het plafond bereikt. Uitbreiding van de accommoda tie is niet meer mogelijk, omdat alles in de omgeving is volge bouwd. Daarnaast is Van Rijn van mening dat het bij de huidi ge omvang van zijn bedrijf moge lijk is om de cursussen goed te bemannen. "In de zes maanden per jaar dat we draaien kan ik de gang van zaken nog goed over zien. Bij een grotere school is dat Lex van Rijn: "Het weer op de plassen is veel beter dan men in de stad denkt,foto Jan Holvast) Eigenaar Lex van Rijn van zeil- en surfschool De Kaag: wellicht een stuk moeilijker", al dus Van Rijn. Zeilkampen De accommodatie van de zeil school op Kaageiland is bij uit stek geschikt voor het houden van zeilkampen. Vooral scholen maken graag gebruik van de mo-, gelijkheden die Van Rijn te bie den heeft. Sommige scholen uit de buurt komen er met hun leer lingen een dagje lekker water sporten, andere scholen komen naar Kaageiland om er een werk week te houden. Die laatste ko men hoofdzakelijk uit de Rand stad, maar ook zijn er scholen uit Noord-Brabant die al jaren bij Van Rijn te gast zijn. "Dat is ook een beetje een hou vast", aldus Van Rijn. "We kun nen jaarlijks op een aantal scho len rekenen en voor de rest zijn we afhankelijk van de normale boekingen voor een zeil-, ski- of surfarrangement". Hoewel Van Rijn vindt dat het weer geen belemmering hoeft te zijn om te komen watersporten, staat vast dat velen er anders over denken. Zo kort voor het begin van de vakanties heeft hij veel minder boekingen dan ge bruikelijk in deze periode. "Maar ik heb goede hoop dat er nu het weer zich van zijn goede kant laat zien, toch nog een flink aan tal watersportliefhebbers komt". De zeilschool draait hoofdza kelijk op de jeugd. Van Rijn zegt dat de leeftijden globaal tussen 8 en 18 jaar liggen. De jongsten be ginnen in een boot van het type 'Optimist', een zogenaamde jeugdzwaardboot. De wat oude ren krijgen les in de wat grotere boottypen. Tot de vloot van Van Rijn behoort ook een uit Bun schoten afkomstige originele IJsselmeerbotter, de BU 112. Met dit platbodemjacht worden onder begeleiding van een in structeur tochten over De Kaag en de andere plassen in de omge ving gemaakt. Recreatie Volgens Van Rijn neemt de in teresse voor het zogenaamd tech nisch zeilen de laatste jaren sterk af en is er veel meer belangstel ling voor het recreatief zeilen. Wat daarvan de oorzaak i£, vreet de Kaagbewoner niet, maar hij heeft sterk het idee dat de men sen wat af willen van de stress van alle dag. "Ze hebben net een examen op school achter de rug en dan hebben ze geen zin meer om in de theorie-boeken te dui ken. Lekker het water op en ver der geen gezeur. Dat willen ze". Die verwaarlozing van de tech niek betekent naar de mening van Van Rijn niet dat het een rommeltje wordt op het water. "De watersportliefhebbers hou den echt wel rekening met el kaar. Wat dat betreft komen er weinig problemen voor, althans dat is mijn ervaring. De hoofdre gel op het water luidt: als het niet gaat zoals het moet, dan moet het zoals het gaat", vertelt Van Rijn lachend. "Soms gaat het ook werkelijk niet en dan is er wat schade. Dat levert wel eens wat reden voor discussie op, maar meestal wordt een schadegeval letje door de watersporters snel geregeld". In de komende weken volgen veel jonge kinderen een zeil- of surfcursus bij Van Rijn. De ou ders trekken naar het warme zuiden en de kinderen vertrek ken naar De Kaag. Ondanks dat Van Rijn een deel van zijn inko men haalt uit die cursussen voor de jeugd, vindt hij het soms on begrijpelijk dat het sommige ou ders volstrekt koud laat in wat voor omgeving hun zoon of dochter terecht komt. "Een telefoontje waarin vader of moeder het kind opgeeft voor een cursus is vaak het enige. Dan denk ik wel eens, zouden die mensen dan niet willen weten wat er hier aan de hand is? Maar nee hoor, ze staan gewoon hun kind voor een aantal weken af en gaan over tot de orde van de dag", zegt Van Rijn en daarbij zijn hoofd schuddend over zo veel desinteresse. Volgens de Kaagbewoner is het omgaan met jonge kinderen een plezierige bezigheid. "Ze hebben over het algemeen heel veel plezier op het water en ook de theorielessen die ze krijgen, zijn voor de meesten geen enkel probleem". Tijdens zeilkampen moeten de deelnemers natuur lijk ook in de avonduren worden beziggehouden. Daarvoor heeft Van Rijn meisjes in dienst die dag en nacht voor de kinderen klaarstaan. "Uiteindelijk zijn we in die week of weken verantwoordelijk voor de kinderen, want de ou ders verwachten dat hun zoon of dochter na de vakantie weer ge zond wordt afgeleverd". On danks de goede zorgen ontstaan er toch nog wel eens problemen. "Bijvoorbeeld met kinderen die heimwee hebben. In de meeste gevallen lossen de meisjes die problemen wel op, door wat ex tra aandacht voor het kind in kwestie, maar soms moet je ou ders toch waarschuwen dat het niet gaat, dat het kind het niet volhoudt". Behalve zeilschoolhouder is Van Rijn ook bestuurslid van de Commissie Watersport Opleidin gen (CWO) en maakt hij deel uit van het bestuur van de Hiswa. In de wintermaanden geeft Lex van Rijn skilessen in Oostenrijk. Ook in die sporttak maakt de Kaagbe woner zich verdienstelijk voor de opleiding. Hij is voorzitter van de commissie opleidingen ski- sport, maar dat is weer een heel ander verhaal... Kledingdieven aangehouden LEIDEN - Twee Hagenaars (27 en 29 jaar oud), zijn vannacht aange houden na een inbraak in een mo dezaak aan de Leidse Haarlemmer straat. De bemanning van een pas serende surveillancewagen van de Leidse politie zag een auto met ge doofde lichten wegrijden en zette de achtervolging in. Bij aanhou ding bleek zich in de auto kleding te bevinden. De twee mannen wer den meegenomen naar het politie bureau voor verhoor. LEIDERDORP - Uit postvakken in vier verschillende flatgebouwen in Leiderdorp zijn gisteren girobe taalkaarten ontvreemd. De zogehe ten 'hengelaars' waren al eerder ac tief in Leiderdorp. De politie heeft nog geen aanhoudingen kunnen verrichten. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661, spreekuur Ros molen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel. 218661. spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 24, tel. 122538. zo 8 tot 24 uur: J. Rus, Middelstegracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 tot zo 8 uur: C. Keyer, tel. 140124. zo 8 tot 24 uur: M. v.d. Muijsenbergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur. M- v.d. Waart, tel. 311411, spreekuur Petr. Moensweg 52. zo 8 tot 24 uur: J. en R Zaaijer, P.R. Geerlingspad llm, tel. 316008. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hamrnerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Lesuis, tel. 221467. zo 8 tot 24 uur: H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp za. en zo.: W. Lely, tel. 801100, beide da gen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417; zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, Warmond. tel. 01711-10834. Wassenaar za: M.H. van Tolingen sr., tel. 78303, spreekuur Weteringlaan 4. zo: Mevr. I C. Spelt, tel. 11844, spreek uur Van Grroeneveltstraat 17, Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 24 tot vr. 31 juli door: Apotheek Reijst, Steenstraat 31, Leiden, tel. 071-120136. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 071-894400. Wassenaar Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, tel. 12402, DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 071-144323. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho ten, tel. 071-768616. Wassenaar G. Schouten, L.v.Meerdervoort 275a, tel. 458327; J. v.d. Vijver, Oosteinde 15, Voorburg, tel. 862210; S Frantzen, Eras- musplein 150, tel. 946822. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: i Hof, Plantage 10, Leiden, tel. Haaswijk, Simon Vestdijklaan Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden- ,tel. 125215, doet dienst in eigen prak tijk. Wassenaar B. van Wijk, Brouwerlaan 1, Voorscho ten, tel. 01717-3667, spreekuur van 17.30- NOORDWIJKERHOUT - Het paalzitfestijn in Noordwijkerhout zet zich onverdroten voort. Vanochtend vroeg waren nog veertien palen be zet. Vannacht om tien voor half drie hield de 27-jarige Noordwijkerhoutse chauffeur Willem van Duin het voor gezien. Het paalzitrecord wordt zon dag om vier verbroken. De dan nog overgebleven paalzitters hebben er dan inmiddels 104 uur 'opzitten'. (foto anp) pascal mirjam michelle irene nnuline .anneloes monique WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11