Smalspoormuseum bij Valkenburgse meer Steeds meer erkenning voor rolstoelmarathon Reddingsplan voor verstoten kunstenaars Provincie steunt plannen stichting PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 25 JULI 1987 WASSENAAR/VOORSCHO TEN - Een kleine maand na dat de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) defini tief is opgedoekt, komt de Wassenaarse kunstenaar Rob Blöte met een plan om de ge dropte kunstenaars aan mate riaal en werk te helpen. Alle kleine gemeenten die jaarlijks meer dan 50.000 gulden te ver delen hebben, moeten een ad vertentie plaatsen en 30 pro cent van hun kunstbudget verdelen onder de kunste naars die op de annonce heb ben gereageerd. Porties van 4000 gulden lijkt Blöte, zelf ook een BKR-drop out, in dat verband niet gek. Kunstenaars kunnen van dat bedrag materialen kopen en na een jaar een of twee voltooide kunstwerken leveren. 'Van de ontvangen kunstwerken kunnen gemeenten exposities sa- Wassenaarder Rob Blöte ziet grote rol voor kleine gemeenten menstellen, die weer met exposi ties van andere gemeenten kunnen worden uitgewisseld', zo schrijft Blöte in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Wassenaar. 'Als er per gemeente te veel in schrijvers zijn, wordt er geloot tus sen de kunstenaars die nog niet in andere gemeenten aan bod kwa men', aldus de brief. Blöte ver wacht dat zijn plannen niet alleen veel kunstenaars aan het werk houden, maar ook kleine gemeen ten helpt: 'zij krijgen de beschik king over kunstwerken waar zij vrijelijk mee mogen handelen (en misschien blijkt zich daar later wel een verkoopbare Mondriaan onder te bevinden)'. Tevens verwacht hij veel publiciteit en een hernieuwde belanstelling van het publiek voor beeldende kunst. Amateuristisch Wanneer de adviezen van Blöte niet worden opgevolgd voorziet de beroepsrebel problemen. De klei ne gemeenten zijn er volgens hem niet op ingesteld 'op een cultureel verantwoorde wijze' over de grote kunstaankoopbedragen te be schikken die na het opheffen van de BKR naar gemeenten vloeit. Er varingen in Voorschoten stemmen hem wat dat betreft somber. De commissie die daar over kunstaankopen adviseert en zich laatst sterk maakte voor een kunst- grasveld van tien bij tien meter noemt hij zéér amateuristisch. De uitverkoren kunst irriteert hem mateloos en voor de opzijgelegde 70.000 gulden hadden 20 kunste naars een jaar lang aan materiaal- geld geholpen kunnen worden. Klinkt het idee positief, de ver pakking is soms venijnig. Zo schrijft Blöte aan zijn college dat 'in het te groot geworden dorp het aankoopamateurisme absurde vor men heeft aangenomen'. In de ogen van de kunstenaar annex ga leriehouder is daar de macht in handen van een kunstaankoop- commissie van 'vooroorlogse ama teursignatuur' (iemand van de zangvereniging, iemand van het NUT, een journalist van het his aan huis-blad, een vertegenwoordiger van de plaatselijke kunstkring en iemand van Oud, Groen en Leef baar Voorschoten). Zoals eerder gemeld overweegt de Wassenaarder dit amateurisme in zijn vroegere woonplaats via een kort geding te bestrijden. In zijn vroegere woonplaats wordt echter laconiek gereageerd op de aange kondigde acties. De commissie cultuur vraagt zich af waar de goe de man zich mee bemoeit en de cultuurwethouder voert onder meer aan dat de aanschaf van het opkrullende gras en staal niet uit een BKR- of post-BKR-potje wordt bekostigd, maar met gemeentelij ke guldens wordt gefinancierd. KATWIJK/WASSENAAR - De provincie steunt het plan van de Nederlandse Smalspoor- wegstichting (NSS) voor de bouw van een smalspoormuseum, een werkplaats en een spoorbaan in het recreatiegebied rond het Valkenburgse Meer. Volgens een woordvoer der van de provincie is in principe ruimte gereserveerd voor een nieuw onderkomen van de stichting en zal op korte termijn worden gesproken over de technische en financiële haalbaarheid van het initiatief. Volgens een woordvoerder van de provincie is in principe ruimte ge reserveerd voor een nieuw onder komen van de stichting en zal op korte termijn worden gesproken over de technische en financiële haalbaarheid van het initiatief. De Nederlandse Smalspoorweg- stichting (NSS) heeft zich bij de provincie Zuid-Holland officieel gemeld als gegadigde voor een ac commodatie in het Valkenburgse recreatiegebied. Bestuurslid A. Reinders van de NSS verwacht dat binnen zes weken een concreet plan kan worden gepresenteerd en toont zich 'gematigd optimistisch' over de kansen van het initiatief van de stichting. Het bestuur van de NSS heeft in middels een eerste gesprek gehad met ambtenaren van de provincie Zuid-Holland. De provincie wil het gebied rond de zandwinplas in de Ommedijksepolder inrichten als een recreatiegebied. "Dat gesprek heeft nog niet tot resultaten ge leid", zegt Reinders, "omdat nog verre van duidelijk is wat de pro vincie precies met het gebied wil. Er zijn zelfs nog geen tekeningen waarop wij onze eigen plannen kunnen baseren". Volgens Reinders bestaat bij de provincie wel de bereidheid om mee te werken aan de plannen van de NSS. Een woordvoerder van de provincie formuleert voorzichtig: "We staan bijvoorbaat niet afwij zend tegenover het plan". Collectie De NSS heeft haar materieel mo menteel nog ondergebracht in een werkplaats op het terrein van'de Leidse Duinwatermaatschappij in Katwijk. Dit onderkomen wordt echter langzamerhand te klein voor de zich steeds uitbreidende collectie locomotieven en ander smalspoormaterieel. De stichting verzorgt verder stoomtreinritten op het smalspoortraject in de Kat- wijkse zuidduinen, maar in ver band met de beschermende maat regelen die gelden voor dit natuur gebied kan hier slechts op een be perkt aantal zaterdagen in de zo mermaanden worden gereden. De NSS streeft er dan ook naar een deel van haar activiteiten uit het Katwijkse duingebied te ver plaatsen. Niet alleen om een ruime re werkplaats te kunnen betrek ken, maar ook om in een eigen ge bouw een permanente tentoonstel ling van smalspoormaterieel in te richten. Bij het museum zou ver der een spoorbaan moeten worden aangelegd, waarop, stoomtreinrit ten kunnen worden verzorgd. Een van de weinige geschikte lo caties voor deze activiteiten is in deze regio het gebied rond het Val - Een smalspoortreintje tuft door de Katwijkse duinen treintje dat rond het Valkenburgsemeer moet gaan rijden. kenburgse Meer. Informele ge sprekken met de toenmalige gede puteerde J. Borgman maakten vo rig jaar duidelijk dat ook de pro vincie Zuid-Holland positief was over de plannen van de NSS. In maart van dit jaar is de stichting begonnen met het uitwerken van de plannen voor het smalspoor-- wegmuseum annex werkplaats en de spoorbaan. Het op papier zetten van de plan nen wordt volgens' bestuurslid Reinders bemoeilijkt doordat niet precies bekend is welk deel van het gebied rond het' Valkenburgse Meer eventueel voor de smalspoor- wegactiviteiten kan worden ge bruikt. "Vooral voor de aanleg van een baan hebben we nogal wat ruimte nodig omdat we met ons materieel geen krappe bochten kunnen nemen. We hebben daarbij rekening te houden met andere re creanten, zoals zwemmers en sur fers. Het is natuurlijk niet de be doeling dat we met onze locomo tieven tussen de zonaanbidders doortuffen". Verder is ook de bo demgesteldheid van belang bij het uitwerken van het traject voor een smalspoorbaan. Probleem Een ander belangrijk probleem is de financiering van de plannen van de NSS. "We hebben nog geen idee welke eisen aan eventuele be bouwing in dit gebied worden ge steld. Als van ons wordt verlangd dat er permanente behuizing van goede kwaliteit komt, dan praat je al gauw over vele honderdduizen den guldens", zegt Reinders. De NSS hoopt, als de plannen door gaan, op steun van de provincie Zuid-Holland en wellicht ook van de omliggende gemeenten. Paalzitten nu ook in Wassenaar WASSENAAR - Terwijl in Noordwijkerhout dit weekein de het wereldkampioenschap paalzitten naar een climax groeit, klimmen vanochtend in het Wassenaarse attractiepark Duinrell tien campinggasten heel wat vrijblijvender op de Op de plek waar niet zo lang geleden 'kasteel' Duinrell nog stond, moeten zij minstens 36 uur op de paal blijven om echt mee te tellen. Alleen voor een onweersbui of grote boodschap mogen ze het plankje even af. Tijdens de lange zit worden ze vermaakt door de miss at tractiepark-verkiezingen, lam- pionoptochten, spaghetti-wed- strijden en andere succesnum mers. Echt getraind hebben de niet, hun deelname is n grap. Jubileum kinderweek Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegst- geester kindervakantieweek (Kiva) beleeft dit jaar zijn vijf tiende - en daarom extra feestelijke - aflevering. De Ki va is van 10 tot en met 14 au gustus. Dagelijks verzamelen zich in die periode kinderen van basisscholen bij het SJJO- gebouw in de Julianalaan. Van daaruit worden tripjes ge maakt naar de velden van de voetballers van Udo voor sportactiviteiten, naar Poel meer voor een frisse duik, of naar de korfbalden van Fiks waar de plaatselijke sport school de Kiva zal opluisteren. Op het programma staat ook een spel over Oud-Poelgeest. Dat spel wordt in het gelijkna mige kasteel gespeeld. De slot- voorstelling wordt vrijdag de 14de in het gemeentecentrum gegeven. iv-vuv- ivwii.uuvvv.il «i oiiuci u«c "et gcuicu iuiiu «ei v ai- nci gcuicu lunu net vaisenDurgse smaispooroaan. ae omiiggenae gemeenten. Sassenheimer Verhoef:Wij worden nu als nonnale sportmensen beschouwd9 Programma paardenmarkt VOORSCHOTEN - De eeuwenou de Voorschotense Voorstraat is dinsdag aanstaande traditiege trouw het decor voor de plaatselij ke paardenmarkt. De aanvoer van de edele dieren begint in alle vroegte. Om 10.00 uur geeft burgemeester Cannegieter het officiële startsein door het marktkruis in "de marktpaal te ste ken. In de Voor-, School- en Treub- straat wemelt het tot de vroege middag van de nevenactiviteiten. Een greep uit het aanbod: koeks- laan tussen elf uur en half een, een standwerkersconcours tussen ne gen en twee en de beklimming van de gemeentetoren en een concert van een cantor-organist tussen half elfen halfeen. 's Middags om half twee begint de kortebaandraverij in de Prins Bernhardlaan, terwijl de Voor straat 's avonds wordt bereden door de Gele Rijders, gevuld door verenigingsstands en bespeeld door drie muziekbandjes. SASSENHEIM - "Als je het vergelijkt met de eerste twee jaar, dan wordt op on ze sport tegenwoordig veel beter gereageerd. In het be gin werden we wat meelij wekkend bekeken, maar nu beschouwt men ons toch als normale sportmènsen. En dat willen wij ook. Trou wens, onze sportlieden kom je nu al tegen bij veel atle- tiekevenementen in het land en dat is wel eens an ders geweest". door Kees van Kuilenburg Aan het woord is Frans Verhoef uit Sassenheim. Verhoef is lid van de public relationsgroep van de 'Stichting Organisatie' Gehandi captensport'. De stichting organi seert jaarlijks de Internationale Bloemenmarathon die aanvanke lijk nog Rijnsburgse Bloemenma rathon werd genoemd. Volgende week zaterdag valt aan de Vliet in Rijnsburg de startvlag yoor de proloog van de marathon. Vervolgens trekt de ruim 100 man sterke groep van belegeleiders en rolstoelatleten naar de Limburgse heuvels en naar Noord-Brabant. Frans Verhoef "We wordén eindelijke erkend als echte sportmensen". Donderdag 6 augustus i rijders weer in Zoeterwoude voor de etappe naar Scheveningen. Op die dag wordt ook een tijdrit in Gelderswoude (bij Zoeterwoude) gereden: Een dag later staat de rit Wassenaar-Leiden-Noordwijk aan Zee op het programma. De rol- stoeljnarathon wordt zaterdag be sloten met de etappe Wassenaar- Oegstgeest. De finish is bij het win kelcentrum Lange Voort. Goede kant Volgens Verhoef - die ook nog secretaris van de vereniging van gehandicapte sporters De Sleutels uit Leiden en bestuurslid van de Road Runners Nederland is - gaat het met de bloemenmarathon steeds meer de goede kant op. "En kele grote sponsors hebben de rol stoelmarathon ontdekt als een ob ject waarmee het goed reclamema ken is. Voor ons een prima ontwik keling, maar dat betekent wel dat wij als organisatie ook moeten meegroeien". Door het bestuur is de public re lationsgroep gevormd. Verhoef. "Die houdt zich onder meer bezig met de werving van de geldgevers, maar ook met de belangenbeharti ging van de sponsors. Vroeger had den ze er ook wel geld voor over, maar waarschijnlijk meer met het idee dat die mensen zo zielig bezig waren. Dat is uiteraard grote onzin. Wij zijn niet zielig, maar gewoon mensen die lekker met hun sport bezig zijn", zegt Verhoef. "Nu betalen ze bewust voor de reclame die ze via de bloemenma rathon hebben", aldus de Sassen heimer, die zelf op 19-jarige leeftijd als gevolg van een auto-ongeluk gehandicapt is geraakt. Hij heeft zelf-jarenlang gesport en nam als schermer deel aan olympische spe len, wereldkampioenschappen en andere grote evenementen. Sinds een aantal jaren is hij voornamelijk op bestuurlijk niveau actief en staat het actief sporten op een laag pitje. Bewust De grotere erkenning voor de rolstoelmarathon blijkt volgens Verhoef ook aan het toenemende aantal toeschouwers langs de rou te. "Stonden er de eerste twee jaar alleen maar wat vrienden, beken den en toevallig passerende men sen naar de rolstoelrijders te kij ken, nu wordt de aankomst om zoomd door vele belangstellenden die naar het sportevenement ko men kijken. Er zijn er bijvoorbeeld .die speciaal een dagje vrij nemen om de firiale van de etappe te kun nen zien. Dat is begrijpelijk want er wordt door de deelnemers op het scherp van de sne'degestre den". Rond de marathon worden bo vendien tal van festiviteiten geor ganiseerd. Dat zal dit jaar ook weer het geval zijn in het Brabantse plaatsje Zeelst. "Het lijkt die dag wel carnaval", lacht de Sassenhei mer. "En zo zijn er wel meer voor beelden te noemen van plaatsen die iets doen op de dag van de bloe menmarathon". Efteling Dit jaar is de marathon ook de gast van het bekende sprookjes- park De Efteling in het Brabantse Kaatsheuvel. Woensdag 4 augustus wordt er op een parcours door het sprookjesbos een criterium verre den. "Dat is ontzettend leuk. Het park trekt in die week ontzettend veel bezoekers, die uiteraard ook kennismaken met onze rolstoelat leten". Dit jaar doen er ruim 60 atleten mee aan de internationale bloe menmarathon. Nog nooit was het deelnemersveld zo groot. Dat heeft ingehouden dat er in de afgelopen maanden hard is gewerkt om het financiële plaatje rond te krijgen. "Daar gaat al snel ruim 100.000 gul den inzitten en dat heb je niet zo een, twee, drie op tafel". Onder de deelnemers bevinden zich atleten uit West-Duitsland, België, Zwitserland en uiteraard een grote groep uit eigen land. Ook de winnaars van voorgaande jaren onder wie Huib Nelisse, Kees van Breukelen en de Belg' Luc van Landegem, die in 1985 met veel machtsvertoon de marathon op zijn naam bracht. Ook de bekende Duitsers ErrolJVIarklein heeft 2ich ingeschreven. Gerrit Pomp uit Soest behoort eveneens tot de deelnemers. Rol stoelatleet Pomp maakte onlangs veel furore door de marathon van Rotterdam op zijn naam te zetten. Tijdens de finale van deze mara thon was Pomp voortdurend op de televisie te zien. "Gerrit was met een normale prestatie bezig. Hij reed dik boven het Nederlands re cord, maar doordat hij voortdu rend op de buis te zien was, bete kende dat veel reclame voor onze sport", aldus een tevreden Ver hoef. Media Ook dit jaar staat de rolstoelma rathon sterk in de belangstelling van de media. Zo zendt NCRV's za- terdagsport op de radio zowel de proloog in Rijnsburg als de finish in Oegstgeest direct uit. Ook de ac tualiteitenrubriek Echo van de KRO maakt een reportage. Onder handelingen met Veronica-televi- sie hebben ertoe geleid dat deze omroep maandag opnamen maakt, die woensdagavond in de 'Heilige Koe' worden uitgezonden. ZATERDAG 25 JULI Alkemade Match drive in show, Rijp- wetering, 21.00 uur, feesttent Oud Adeselaan. Katwijk stoomtreinritten door de duinen ten zuiden van Kat wijk, ieder heel uur tot 17.00 uur. vanaf de Vrieze Wei. open huis vanaf 11.00 uur, vrij dansen vanaf 20.00 uur bij Hoornes/Rijnsoever. spellencircuit ter hoogte vap paviljoen Westerkim, aanvang 14.00 uur. middenstands-weekend zeilwedstrijden, Skuyte- vaert, 14.00 uur, strand. vuurwerk op de boulevard (t.o. de Witte Kerk), aanvang 22.30 uur. concert door de Zeedorper Müzikanten in het centrum, 14.00 uur. Leiden rommelmarkt ii Evenementenhal Vondellaan, tot 17.00 uur. wandelorgelconcert, 15.00 uur, Hartebrugkerk. disco Leidse werkgroep i de Ijs-1 homoseksualiteit, 22.00 tot 2.00 uur, Langegracht 65. open soos NVSH-trefcen- trum, vanaf 22.00 uur, Ra penburg 48. Noordwijk internationaal badgasten tennistoernooi, tot 21.00 uur, tennispark TC Casino. Noordwijkerhout wereldkampioenschappen 'Paalzitten', Oostduinse- tot 17.00 uur. kindervrijmarkt in de Ha venstraat, vanaf 11.00 uur. Wassenaar paalzitten in recreatiepark Duinrell, aanvang 9.00 uur. Circus Custers en disco Studio 17, de hele dag, Swet- terhage. ZONDAG 26 JULI Alkemade Veronica drive in show. 16.00 uur in de feesttent, Oud Adeselaan, Rijpwetering. Alphen demonstratie-wedstrijd honkbal tussen Alphians en Amerikaanse Studenten, 15.30 uur. Sportpark De Bij len. Katwijk middenstands zeilwedstrij den, aanvang 14.00 uur. Leiden start Schielandertoer, fiets tocht over 30 of 50 km, tus sen 8.30 en 9.30 uur, Club huis Swifttoer film over Kratonhuwelijk in Solo, 15.00 uur. Rijksmu seum voor Volkenkunde Noordwijk competitie zeilen van de Zeilver. Noordwijk, aanvang 13.30 uur, voor de boule vards. Duinrell. MAANDAG 27 JULI Alkemade sportdag voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, aanvang 10.00 uur, zwembad en sporthal De Tweesprong. Alphen vliegende brigade, sport en spel, van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Speeltuin Vruegdenoord, Vorsselenburgstraat en buurtcentrum Elckerlyc, Ha- vixhorst. Leiden open Leidse tenniskam pioenschappen, tennispark Roomburg. Leiderdorp zeskamp voor tieners, 13.30' tot 15.30 uur bij de Sjelter, Heemraadlaan. Noordwijk open luchtvoorsstelling door het clowns-duo Ponko en Donko, aanvang 14.30 uur, strand nabij Orapjebad.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10