STAD LEIDEN Tekort aan studentenkamers bereikt dit jaar recordhoogte Ook bussen moeten tijdens proef weg uit de Breestraat SLS voelt zich gemangeld tussen gemeente en universiteit LEIDSCH DAGBLAD Haagse vrouw aangehouden wegens diefstal Politie vindt soft drugs in koffieshops actief in vrije tijd Inbrekers slaan slag in winkelstraten Leidenaar verliest sigaret en botst tegen een boom LEIDEN - De kamernood in Leiden zal dit jaar weer even groot zijn als in de jaren zeventig. Directeur A. Hübben van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) weet te melden dat er 2664 geregistreerde kamerzoekenden zijn, onder wie 1200 eerstejaars. Van die 1200 zijn er 800 die op een reisafstand van meer dan 1,5 uur van Leiden afwonen. En van hen zijn er 150 die zelfs op meer dan 3 uur van Leiden woonachtig zijn. De situatie is des te knellender, nu de stichting zich 'ge mangeld' voelt tussen gemeente en universiteit. Hoewel het bestuur van de Leidse universiteit geen rol meer speelt in het onder dak brengen van studenten, heeft het volgens Hübben wel degelijk een taak. "Maar de universiteit stuurt ons met de problemen naar de gemeente. En de gemeente verwijst ons weer door naar de universiteit". VRIJDAG 24 JULI 1987 Het complex van de Stichting Studentenhuisvesting aan de Rijn- en Schiekade. Door de - dringend noodzake lijke - renovatie van dit gebouw, heeft de stichting volgend jaar een groot aantal kamers minder tot haar beschikking. (foto Jan Holvast) Hübben zal komende week een ge sprek hebben met het college van bestuur van de Leidse universiteit. "De universiteit heeft nog mooie stukjes grond braak liggen, waar wij paviljoens zouden kunnen neerzetten. Onder meer aan de Wassenaarseweg ligt zo'n stukje. door Annemiek Ruygrok Het gaat om voorzieningen voor voorlopig vijfjaar. Ook bij het Gor- laeuslaboratorium ligt een stukje grond van de gemeente Leiden. De sportvereniging die dat gebruikte heeft een ander terrein toegewezen gekregen. Dus nu ligt het er doel loos bij. Ook daar zouden pavil joens kunnen worden neergezet. Maar de gemeente wil er niet aan". Nieuwe projecten Overigens is Hübben toch wel te spreken over de samenwerking met de gemeente wat betreft reeds in gang gezette projecten. "De re novatieprojecten en de vijf nieuw bouwprojecten, die gaan prima". In oktober van dit jaar worden aan de Doelengracht vijf nieuwe woon eenheden opgeleverd. Op het ter rein van de voormalige Camera bioscoop verrijzen volgend voor jaar 37 eenheden en aan de Bakker- steeg en Zegersteeg zullen eind 1988 een aantal niewbouwkamers komen. Ook voor het Havenplein en het Schuttersveld heeft Studen tenhuisvesting bouwplannen. In totaal is het de bedoeling dat er eind 1989 124 wooneenheden zijn bijgekomen. Maar dat is niet genoeg. En bo vendien zit de stichting met het acute probleem van de kamernood onder de eerstejaars. Gevreesd wordt dat de wachttijden zullen va riëren tussen de veertien en acht- tien maanden. "Over een paar maanden kunnen we, als we geen medewerking .van universiteit of LEIDEN - De proef met de af sluiting van Breestraat is vorige week de tweede fase ingegaan. Bussen worden nu met behulp van verkeerslichten door het ge deelte tussen Koornbrugsteeg en 't Gangetje geleid. Dat deel is nu bovendien verboden gebied voor fietsers. Het experiment was nog geen week oud of de NZH en de politie hadden hun conclusie al klaar. De 'oude' situatie zonder verkeerslichten en zonder fiets- verbod moest worden hersteld. door Willem Spierdijk De politie zag het afsluiten van de straat voor fietsers niet zitten en heeft het fietsverbod tot nu toe gefrustreerd door niet of nau welijks te controleren. 'Gebrek aan personeel', heette het. De laatste tijd is dat argument wel vaker gebruikt door politie korpsen. De Leidse politie ver geet echter dat wanneer andere korpsen een tekort aan personeel aanvoerden, dit gebeurde omdat honderd politiemensen een veel voud aan voetbalsupporters moesten begeleiden en niet om dat ergens een fietser moest wor den tegengehouden. Niet valt in te zien, waarom de Leidse politie niet twee man kan vrijmaken om enkele dagen te controleren en eventueel bekeu ringen uit te delen. Geconsta teerd kan worden dat zij op deze gemeente krijgen, al niet meer dan 35 mensen in plaats van de gebrui kelijke 100 per maand van de wachtijst wegwerken", vreest Hübben. De stijging van het aantal als ka- merzoekende ingeschreven eerste jaars bedraagt ten opzichte van 1986 ruim 10 procent. Terwijl dat jaar al als 'absoluut topjaar' gold: 30 procent méér dan in 1985. Maar niet alleen het probleem van de eerstejaars speelt een rol. Ook het feit dat de stichting dit jaar 400 studentenkamers moet leegrui men om daar groot onderhoud te plegen maakt de nood groot. Uit stel van dat onderhoud is niet mo gelijk, omdat anders de voor dit doel bestemde subsidie (vijf mil joen gulden per jaar) vervalt. Directeur A. Hübben van de Stichting Studentenhuisvesting Leiden. (archieffoto Jan Holvast) manier niet meewerkt aan een besluit dat volgens democrati sche spelregels tot stand is geko men. Het is niet aan de politie om een oordeel over de maatregel uit te spreken. Busbaan Ook de NZH zag het tweede gedeelte van de proef - verkeers lichten bij Koornbrugsteeg en 't Gangetje - niet zitten. Logisch, de Breestraat was sinds de afslui ting herschapen in een brede busbaan en nu werd de vaart der bussen geremd door verkeers lichten. "De bussen hebben nu soms drie minuten langer nodig om het traject station/Korevaar- straat af te leggen, de verkeers lichten moeten daarom verdwij Om de studenten van deze ka mers tijdelijk onder te brengen heeft Studentenhuisvesting veer tig wisselwoningen op het terrein aan de Klikspaanweg geplaatst, alsmede zeventien wisselwonin gen op het terrein Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest. De plaatsing van nog eens zeventien wisselwo ningen op het terrein van de stich ting aan de Wassenaarseweg wordt evenwel opgehouden door een be zwaarschriftprocedure van enkele wijkbewoners aan de Rijnsbürger- weg. Bej aardentehuis De gemeente Leiden heeft ook 25 kamers ter beschikking gesteld in een aantal panden die worden afgebroken of in de toekomst wor den verbouwd. Tevens is er in het bejaardentehuis De Schutse in Sassenheim ruimte voor 73 studen ten. En verder is er weer met de WV in Noordwijk afgesproken om net als in voorgaande jaren vijf tig tot zestig hotelkamers te ge bruiken. Maar wil de SLS aan de toekom stige vraag tegemoet kunnen ko men dan zullen jaarlijks 200 nieuw bouwwoningen moeten worden neergezet. De gemeente Leiden geeft echter slechts toestemming voor 100 tot 125 woningen per jaar. Daarmee komt zij de SLS enigs zins tegemoet, want tot voor kort was er toestemming voor slechts 50 tot 75 nieuwbouwwoningen. De SLS heeft een optie op 100 'wisselwoningen' die zijn gebruikt bij de Deltawerken. De kamers zijn al geheel ingericht en het liefst zou Hübben die ergens in Leiden, op het terrein van de universiteit, neerzetten. Vooralsnog is de toe stemming daarvoor van de univer siteit niet binnen. Op 29 juli hoopt Hübben het universiteitsbestuur tot meer soepelheid te bewegen. "Tenslotte worden we door de steeds groter wordende internatio nale contacten van de universiteit overspoeld met buitenlandse stu denten. Bovendien hebben de fa culteiten zelfstandig ook nog eens uitwisselingsprogramma's. En steeds wordt dan bij ons aange klopt voor woonruimte. Maar die buitenlanders hebben geen meu bels of wat dan ook. Gedeeltelijk wordt dit probleem opgelost door het ministerie van onderwijs, dat het belang van dergelijke uitwisse lingen wel degelijk inziet. Dat stelt nu 1000 gulden beschikbaar voor meubilering en stoffering van ka mers, bestemd voor buitenlanders. In totaal gaat het om zes kamers". Hübben is van mening dat je van de universiteit toch ook wel wat medewerking mag verwachten. "Eigenlijk is het geen taak voor ons om die buitenlanders onder te nen. Zo niet, dan dient de ge meente op te draaien voor de kosten van extra bussen", jam merde de busmaatschappij. Ze gaat daarmee echter voorbij aan het feit dat ook voor de afsluiting vertragingen voorkwamen. Het ziet er niet naar uit dat aan de wens van politie en busmaat schappijen wordt voldaan om nog tijdens de proef, die mini maal tot oktober duurt, terug te keren naar de oude situatie. Het is ook niet voor de hand liggend om wederom ruim baan te ma ken voor de bussen. Want, een ding is in de tweeënhalve maand dat de afsluiting nu duurt wel duidelijk geworden: het beeld van de Breestraat wordt bepaald door het busverkeer. Van een zinnige proef met de afsluiting van de straat kan daar om alleen maar sprake zijn, als ook het busverkeer gedurende een zekere periode uit de Bree straat wordt verbannen. In plaats van fietsers de stoep op te druk ken bij de versmallingen in de Breestraat, kan de NZH een con structieve bijdrage aan de proef leveren door de bussen via een alternatieve route door Leiden te leiden. City-ringbus Dat dit mogelijk is, bleek al en kele jaren geleden toen geduren de een paar maanden in de Bree straat werkzaamheden aan de riolering werden uitgevoerd en de straat werd afgesloten. Intussen kunnen de busmaat schappijen zich dan het hoofd brengen. Veelal zijn het mensen van boven de 30. Dat zijn geen stu denten meer". Eisen De student stelt tegenwoordig steeds meer eisen aan zijn kamer. Was 'de' student vroeger nog rede lijk tevreden met een 'kast' van twee bij drie meter, tegenwoordig moet de kamer ruim zijn en zijn voorzien van veel gemakken. Met twintig mensen een douche delen is er niet meer bij. Ook willen sa menwonende paren geen genoe gen meer nemen met een wat groot uitgevallen kamer. In de meeste gevallen wordt prijs gesteld op twee kamers met eigen douche en keukentje. In de toekomst, zo voor spelt Hübben, is de vraag naar driekamer-appartementen zelfs aan de orde. "Ze willen ieder een eigen studeerkamer hebben". Moet je als Stichting Studenten huisvesting aan die eisen steeds weer voldoen? Studenten kunnen wel een vrijstaande villa met dub bele garage willen hebben. Hübben: "Ik ben van mening dat er op de behoefte moet worden in gespeeld. Wat nieuwbouw betreft. Wantje zet die woningen voor vijf tig jaar neer. Ook al is de nood hoog, je moet toch een stuk kwali teit inbouwen. De gemeente Lei den accepteert trouwens niet dat we nieuwbouwkamers neerzetten in de trant van twintig kamers, uit komend op één gang met dunne scheidingswandjes ertussen. We moeten flexibel bouwen. Wordt de vraag naar studentenkamers min der, dan moeten die verhuurd kun nen worden aan niet-studenten. Aan senioren bijvoorbeeld. Met de bouw op het Camera-complex wordt daarmee terdege rekening gehouden". Rijn- en Schiekade Maar het aanbod van kleine, goedkope kamers blijft gehand haafd. De SLS beschikt over onge veer 3000 van dergelijke kamers. Onder meer in de flat aan de Rijn en Schiekade. Daar zijn nog zeven tien kamers op een gang met één LEIDEN - Een 28-jarige vrouw uit Den Haag is gisteren in een waren huis aan de Breestraat aangehou den op verdenking van diefstal. De vrouw was met kleding ter waarde van ongeveer 300 gulden buigen over de vraag hoe het busverkeer is te regelen wanneer afsluiting van de Breestraat defi nitief is. Daarbij moet de gedach te veld winnen dat het niet per se noodzakelijk is om de passagiers voor V D af te zetten en dat de bus naar Gouda niet voor het stadhuis hoeft te stoppen. douche en keuken. Niet meer van deze tijd, vindt de SLS. En daarom zal volgend jaar met de renovatie van dit flatgebouw worden begon- Per verdieping zullen twee ka mers worden opgeofferd om extra toilet-, douche- en keukenruimte te maken. "En dat is ook een reden waarom het kamerbestand niet LEIDEN - De politie vermoedt dat eenzelfde groep inbrekers in de nacht van woensdag op donderdag aan het werk is geweest in de Haar lemmerstraat en de Breestraat. In vier gevallen werd de winkeldeur op eenzelfde wijze geforceerd. In een gereedschapzaak aan de Haarlemmerstraat werd ook de binnendeur geforceerd en vervol gens het kantoor doorzocht. Uit een geldkistje en een kassalade werd in totaal een bedrag van 2.000 gulden ontvreemd. Ook een winkel van Jamin werd die nacht bezocht. Daar werd een een paskamer ingestapt, maar toen ze eruit kwam had ze niets meer bij zich. Ook het pashokje was leeg. De bedrijfsrecherche trof de kle ding, ontdaan van de beveiligings labels, aan onder de kleren die zij aanhad. Eenmaal op het politiebureau vond de politie ook de sleutel van een kluis op het station in haar spullen. In die kluis werd bij nader onderzoek een partij uit Leidse winkels gestolen kleding aange troffen. De totale buit besloeg een waarde van ruim 1000 gulden. Wellicht is de bouw een twee de busstation in het zuidelijk of oostelijk gedeelte van de stad noodzakelijk. Vandaar uit kan bijvoorbeeld een directe lijn met het station tot stand worden ge bracht en kan een 'city-ringbus' het winkelend publiek op de be stemde plaats afleveren. Door voldoende is. Door die renovatie van oude contingenten, verliezen we jaarlijks zo'n tien tot twintig procent van het bestand. Dat gaat op aan keuken- en douchevoorzie ningen. En aan grotere kamers". In het najaar gaat de SLS onder kamerbewoners en kamerzoeken- de ingeschrevenen een wooncon- sumentenonderzoek houden. Door grote hoeveelheid sigaretten gesto len plus de inhoud van de telefoon- pot, waarin ongeveer 40 gulden zat. In een lunchroom aan de Haar lemmerstraat stonden gisteroch tend twee vrieskasten open, maar voorzover valt na te gaan is daaruit niets verdwenen. Een snackbar aan de Breestraat, die ook werd bezocht, miste na het LEIDEN - Een brandende sigaret die uit zijn vingers viel, is er oor zaak van dat een 19-jarige Leide- naar gisterochtend op de Gooi meerlaan de macht over het stuur verloor en tegen een boom knalde. De linker voorzijde van zijn auto werd totaal vernield. De reed vanaf de Ketelmeerlaan de Gooimeer- laan op, toen hij de sigaret liet val len. Omdat hij hem op de grond ging zoeken, gaf hij vermoedelijk per ongeluk een ruk aan het stuur en verloor toen de macht. Via een plantsoentje kwam hij aan de lin- herindeling van bepaalde stads- lijnen moet een en ander zonder hoge kosten kunnen geschieden. De betrokken partijen zich nog maar eens flink over deze zaak buigen. In elk geval is het voor uitzicht van een busvrije Bree straat aantrekkelijker dan dat van de Breestraat als busbaan. dat onderzoek, dat zal worden uit gevoerd door het bureau ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting van de universiteit, hoopt de SLS wat meer over de eisen van kamer bewoners aan de weet te komen. "Maar utopieën zullen we bij dat onderzoek bij voorbaat uitsluiten", aldus Hübben, daarmee onvervul bare wensen van de dames en he ren studenten voorkomend. bezoek een flinke hoeveelheid si garetten ter waarde van 15.000 gul den. Ook werd 20 gulden uit de kassa ontvreemd en een onbekend bedrag uit de speelautomaten. Een deur van de Hartebrugkerk vertoonde eveneens sporen van braak, maar de inbrekers hadden hem niet open kunnen krijgen. kerkant van de weg terecht. Het plantsoen en de boom liepen even eens schade op. Gistermiddag wilde een 54-jarige Leidenaar die een bestelauto be stuurde van de IJsselmeerlaan linksaf de Ketelmeerlaan opdraai en. Of hij nu de bocht te ruim nam of er door een te hoge snelheid uit vloog is niet duidelijk, maar in elk geval reed de man tegen een licht mast. De bestelauto werd aan de rechtervoorkant beschadigd. Ook de lichtmast raakte beschadigd. LEIDEN - De politie heeft gisteren in twee koffieshop soft drugs aan getroffen. In koffieshop Jamaica Fun aan het Noordeinde werd een geringe hoeveelheid hasj en ma rihuana gevonden. De eigenaar, die op dat moment niet aanwezig was, zal aan de tand worden ge voeld. In koffieshop Het Leidse Plein trof de politie 48 zakjes hasj, 51 zakjes marihuana en 32 joints aan. In verband met deze vondst is te gen een 21-jarige Amsterdammer proces-verbaal opgemaakt. Schilderen Met ingang van half augustus kunnen ouderen vanaf 55 jaar wekelijks op vier plaatsen in de stad een ochtend komen tekenen of schilderen. Een docente is ge durende anderhalf uur aanwe zig voor adviezen en hulp. De plaatsen zijnBuurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan 5 op maandagochtendDienstencen trum De Kooi aan de Driftstraat 49 op dinsdagochtendDiensten centrum Zuid-oost aan de Lo- rentzkade op donderdagochtend; Dienstencentrum Tuinstadwijk aan de Herenstraat 64 op vrij dagochtend. De bijeenkomsten beginnen telkens om 9.30 uur. Nu de auto's vrijwel volledig zijn verdwenen, bepalen bussen het beeld van de Breestraat. (foto wim Dijkm STAD LEIDEN STAD LEIDEN STA'D LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9