Akkoord over begroting EG nog ver weg Ruding wil net kas kje achterlaten in 1990 Bellen in Groot-Brittannië aanleiding tot veel woede Regeling voor pandhuizen Woede over plannen veilplicht voor vissers Nieuwe fase in het gevecht tussen Texaco en Pennzoil iW* A^v VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA 7 besluit over die nieuwe belasting is ook al uitgesteld tot de top van Ko- ke bewindslieden uit de twaalf lid- penhagen. Nederland. Groot-Bnt- staten van de Gemeenschap zijn tanniê en Duitsland blijven zich gisteren begonnen aan het jaarlijks daartegen vooralsnog sterk verzet- LONDEN - Het verhaal doet de ronde dat van alle openbare dien sten in Groot-Brittannië die van Telecom, 's lands telefoonvoorzie ning, de allerslechtste is. Er wordt zelfs wordt beweerd dat elke dag opnieuw honderden Britten in op perste razernij ontsteken over de hardnekkige onvolmaaktheden van het telefoonverkeer en zich af en toe in wilde, ongecontroleerde ring heeft daar weinig aan kunnen woede-uitbarstingen afreageren op veranderen. Integendeel, het zijn hun naaste omgeving. door Haye Thomas terugkerende gevecht om de hoog- Groot-Brittannië stelt zich het EG-budget. Een overleg voorlopig nog op het standpunt dat paar uur praten al werd de 'btw-afdracht' aan de EG-kas tot 1,4 procent beperkt moet blijven. Inmiddels zit de Gemeenschap wel met het probleem dat er miljar den tekort zijn om haar activiteit volgend jaar te kunnen financie ren. Alle lidstaten zijn er zich van bewust dat er komend jaar aan zienlijk meer dan 1,4 procent btw- te dat r afgebroken toen bleek dat van ge toenadering op dit moment geen sprake kan zijn. De ontwerp-begroting moet er, volgens het verdrag, vóór 5 okto ber zijn. In september wordt er ver der gepraat. Maar als vooral Groot- Brittannië zich niet wat toegeeflij ker opstelt, zal een besluit over de afdracht nodig zal zijn. Volgt r begroting wel eens uitgesteld kun nen worden tot begin december. Dan komen (in Kopenhagen) de Europese staats- en regeringslei ders opnieuw bijeen en moet een beslissing geforceerd worden over hoe de toekomstige financiering van de EG er uit gaat zien. Het grote probleem is dat onder het huidige financiële reglement de EG-lidstaten maximaal 1,4 pro cent van hun btw-opbrengst aan de gemeenschappelijke kas in Brus sel afdragen. Verandert dat niet, dan komt de Gemeenschap vol gend jaar ruim 14,6 miljard gulden tekort om aan haar verplichtingen (96,9 miljard gulden) te kunnen voldoen. Dat tekort stijgt zelfs tot 19,8 miljard gulden als het door de Commissie voorgestelde heffing op plantaardige oliën en vetten (de 'margarinetax') er niet komt. Een de voorstellen van de EG-c sie dan zal er zelfs 1,8 procent van ,de btw-opbrengsten naar Brussel gestuurd moeten worden. Maar dat is voor Nederland, aldus gisteren staatssecretaris voor Europese Za ken René van der Linden, 'onaan vaardbaar'. Officieel stelt ons land zich op het standpunt dat er 'een hoger be drag' dan 1,4 procent uit de bus moet komen, maar hoeveel hoger dat dan moet zijn is niet gespecifi ceerd. Officieus is echter bekend dat de minister van financiën, On- no Ruding, er rekening mee houdt dat ons land volgend jaar 1,6 pro cent afdraagt. In dat geval zal ons land volgend jaar 6,155 miljard gul den naar Brussel moeten overma ken. Daarvan krijgt het echter het overgrote deel (bijvoorbeeld via Brusselse betalingen in de land bouwsector) weer terug. Uiteraard moet vooral het toestel het ontgelden. Dat is weliswaar voorzien van een keihard kunst stofpantser, en dus berekend op enige mishandeling, maar er zijn natuurlijk grenzen aan het incasse ringsvermogen van de telefoons. Daar kan de razende Schot van meepraten, die zich onlangs dusda nig opwond over het diep gewor telde onvermogen van Telecom, dat hij de hoorn in zijn van pure drift wijd opengesperde mond stak en met een verschrikkelijke kaak- beweging doormidden beet. Het haalde niet alleen daarom de kranten, want de massale onvrede over het telefoonbedrijf broeit al heel lang. De privatisering van het telefoonbedrijf, die drie jaar gele den vergezeld ging van vele belof tes over snelle kwaliteitsverbete- a juist deze vele niet vervulde be loftes, die in toenemende mate tot prikkelende irritaties leiden. Want van enige kwaliteitsverbetering is absoluut geen sprake. Terwijl men toch duidelijk te horen kreeg dat het bedrijf het afgelopen jaar een forse winst heeft gemaakt van en kele slordige miljoenen. Kiestoon Nog altijd is het zo dat men bij het opnemen van de hoorn de kies toon niet kan vertrouwen. Dat men maar moet afwachten of na het draaien van het nummer aan de an dere kant wel de bel overgaat. En of men, eenmaal in gesprek, wel de gelegenheid krijgt het telefoontje af te maken. Want heel vaak komt het voor dat je er plotseling om on verklaarbare redenen wordt uitge- zwiept. En de lijn, zoals dat dan heet, doodvalt. Een van de meest voorkomende euvels is datje in een gesprek plot seling niet meer verstaanbaar bent, omdat een intens gereutel aangeeft dat er uitgerekend op jouw lijn ie mand anders een nummer draait. En kennelijk met meer succes. Want tot je verbijstering ben je in eens oorgetuige van een heftige discussie tussen Gladys en Mil dred over het verregaande wange drag van Charles op het jaarlijkse ontspanningsavondje van de to neelclub Good Luck. In zo'n geval is er sprake van een gekruiste lijn. En wie de tijd, het geduld en vooral de nieuwsgierigheid heeft, kan met Telecom heel wat beleven. De bedoeling was dat door de privatisering van Telecom het Brit se telefoonwezen een positieve ge daanteverandering zou ondergaan en zich op de kracht van een bijten de concurrentie zou verheffen tot een niveau, zoals men dat aan de andere kant van de oceaan, in Amerika kent, Daar is het telefone ren met alle service erop en eraan tot een verfijnde en efficiënte dienstverlening verheven. Tegenstander Vandaag de dag heeft British Te lecom nog steeds een superieure monopoliepositie. Want de enige tegenstander die de regering-That- cher in de ring van de telefonie toe liet, was Mercury, een dochter van Cable and Wireless, die inmiddels wel een zekere klantenkring heeft opgebouwd in het financiële cen trum van de City en nu ook de blik richt op de zakenwijken van Bir mingham en Manchester. Maar aan een serieuze werving van gewone abonnees is Mercury nog lang niet toe. En zelfs als de meest optimisti sche verwachtingen van deze mini- concurrent uitkomen, heeft Mercu ry in 1990 nog nauwelijks 5 procent van de Britse markt. Telecom weet dus dat het voorlo pig niet veel klanten zal kwijtra ken. En dat het dus omwille van de smeer echt niet gedwongen is om op zijn tenen te lopen. Veel hoop op een spoedige verbetering in de situatie hebben de abonnees dan ook niet. En dat ligt in hun agres sieve stemming ten opzichte van Telecom verankerd. Zoals dat ook geldt voor de moord op een ele- ment in het Britse telefoonwezen dat altijd vertederde: de grote rode telefooncel, verheerlijkt in BBC's fantastische televisieavontuur van Dr. Who, die ermee rondvloog op zijn spannende tochten door de ruimte. Wie op het idee gekomen is moet wel gek geweest zijn. Want in alle telefoonellende viel plotseling de mededeling dat de rode telefoon cel, net zo Brits als de helm van de Bobby en de helrode dubbeldeks bus, zou worden vervangen door meer aangepaste telefoonvoorzie ningen op straat, die - zo kondigde men trots aan - urinebestendig wa ren en beter bestand tegen het ook hier niet aflatende vandalisme. Norman St. John Stevas, Al bions meest scherp articulerende Heemschutter en voorzittter van de Royal Fine Art Commission, heeft de grote tegenaanval ingezet om te redden wat er nog te redden valt. Hij kreeg massale en ovatio nele bijval. En op een haastig be legde vredesconferentie tussen de regering-Thatcher, Telecom en de invloedrijke bewakers van het na tionale erfgoed, The English Heri tage, werd overeengekomen dat er in Groot-Brittannië tenminste vijf honderd van de rode telefooncel len worden gered en daarvan ten minste 150 in de hoofdstad Lon den. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Evenhuis (economische zaken) wil een nieuwe regeling voor pand huizen. Hij wil daarmee misstan den voorkomen en zorgen dat de consument een reële mogelijkheid heeft het pand te lossen. De staats secretaris schrijft, dit in een advies dat hij heeft gevraagd over pand huizen aan de Commissie voor Consumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad. De bewindsman wil geen verbod van particuliere belening. Hij heeft een groeiende belangstelling voor deze vorm van krediet bij het pu bliek vastgesteld. Wel vindt hij dat de_ consument goed moet worden geïnformeerd over het belenen van een pand. De rente moet doorzich tig zijn evenals wat er gebeurt bij verkoop van een pand dat is be leend. Er zouden regels kunnen worden gesteld aan de minimale bewaartijd van een pand door het pandhuis Ons land telt twee gemeentelijke pandhuizen in Amsterdam en Den Haag. Bij deze pandhuizen wordt meer dan negentig procent van de beleende panden weer opgehaald. Daaruit blijkt volgens de bewinds man dat de pandbelening kan wor- Norsk Hydro Het conglomeraat Norsk Hydro, het grootste concern van Noorwe gen, heeft in de eerste helft van dit jaar een winststijging geboekt van 92 procent ten opzichte van de eer ste helft van vorig jaar. De winst na belastingen kwam uit op 876 mil joen kroon, 270 miljoen gulden, zo heeft het concern, dat voor 51 pro cent in handen is van de Noorse staat, donderdag laten weten. Nixdorf Ook in de eerste zes maanden van 1987 is het Westduitse compu terconcern Nixdorf een sterke groeier gebleven. Dat bleek giste ren uit de presentatie van de half jaarcijfers door president-directeur Klaus Luft in de Spaanse hoofd stad. De omzet nam met dertien procent toe tot 2,07 miljard mark. In West-Duitsland werd 18 procent meer omgezet dan in de vergelijk bare periode van 1986 en in de rest van de wereld bedroeg de omzet groei zeven procent. General Motors De winst van het Amerikaanse automobielconcern General Mo tors is met bijna vier procent ge daald van 1,02 miljard dollar in het tweede kwartaal van 1986 tot 980,3 miljoen dollar in dezelfde periode van dit jaar. De winst per aandeel daalde van 2,92 dollar tot 2,80 dol lar en de omzet verminderde van 27,6 miljard dollar tot 26,7 miljard dollar, zo heeft het concern giste ren bekendgemaakt Ford De nettowinst van het Ameri kaanse automobielconcern Ford is met bijna 39 procent gestegen van 1,08 miljard dollar in het tweede kwartaal van 1986 tot 1,5 miljard dollar in dezelfde periode van dit jaar. De winst per aandeel steeg van 4,02 dollar tot 5,81 dollar en de omzet groeide met 12,7 procent 17,3 miljard dollar tot 19,5 ruil den _gezien als een vorm van con sumptief krediet, lenen, om tijde lijk geldgebrek te overbruggen. Naast de twee gemeentelijke opereren in ons land nog drie parti culiere pandhuizen met een aantal filialen. De rentetarieven die zij be rekenen blijken te variëren van 45 tot 90 procent op jaarbasis. De uit 1910 stammende Pandhuis wet is naar het oordeel van Evenhuis geen doeltreffend instrument om uitwassen te bestrijden. Verkoop nieuwe auto's gestegen AMSTERDAM (ANP)- De verkoop van nieuwe personenauto's is in de eerste helft van dit jaar gestegen met ruim 7.000 auto's ten opzichte van het eerste halfjaar in 1986. Dit heeft de RAI in Amsterdam giste ren meegedeeld. De eerste zes maanden dit jaar werden 357.140 auto's verkocht tegenover 350.018 auto's vorig jaar van januari tot en met juni. Zoals ook vorig jaar bleek Opel de best verkochte wagen: 60.644 vierwielers gingen 'over de toon bank' tegenover 59.843 Opeis vorig jaar de eerste zes maanden. Twee de topper was Ford met 36.738 wa gens. Vorig jaar werden van dit merk in het eerste half jaar overi gens meer exemplaren verkocht: 38.687. De derde meest verkochte auto was Volkswagen/Audi: 36.297. De verkoop hiervan steeg ten op zichte van de twee aanvoerders van de ranglijst het meest: 32.181 het eerste halfjaar van 1986. De Poolse auto FSO liep het minst: slechts 50 auto's van dat merk werden verkocht. AMSTERDAM het interieur uai tijdens het congres Design 87, dat Station naar de RAI. De Amsterdamse wethouder van kunstzaken mevr. M. Luimstra (tweede van rechtsbekijkt de speciale Design-tram'. Deze tramdie felgekleurde zitplaatsen en verlichting heeft, zal T-»—j g t(jt 22 augustus in Amsterdam wordt gehouden, rijden van het Centraal RIJSWIJK (ANP) - Het visserijbe drijfsleven vindt de door minister Braks deze week aangekondigde 'veilplicht' discriminatie ten op zichte van de vissers in de andere landen van de Europese Gemeen schap. Het visserijschap zegt bo vendien verbaasd te zijn over de mededeling van de minister dat hij met de bedrijfstak overleg voert, want dat is volgens deze instantie niet het geval. Braks wil dat de Nederlandse zeevissers hun vangsten voortaan in bepaalde havens aan wal bren gen en op de visafslag daar verko pen. Wie zich daaraan onttrekt is strafbaar. De visafslagen moeten per week opgeven hoeveel vis elk vaartuig binnenbrengt. De minis ter denkt met die verplichting be ter te kunnen controleren of de vis sers zich wel houden aan de vangstbeperkingen van de EG. Het visserijschap, dat de ge meenschappelijk belangen van de visserijsector behartigt, zei giste ren dat een veilplicht alleen wense lijk is als die in de gehele EG wordt ingevoerd. Het gemeentebestuur van Urk heeft met 'verbijstering' kennis ge nomen van de plannen van minis ter Braks. De verontwaardiging be treft niet zozeer de veilplicht die uit een oogpunt van controle nog wel kan worden begrepen. Maar vooral over de verplichting voor de vissers om in de haven waar men binnenkomt ook de vis aan de af slag te brengen is het gemeentebe stuur boos. Dat zal voor de gemeentelijke visafslag van Urk verstrekkende gevolgen hebben omdat de Urker vissersvloot door de moeilijke be reikbaarheid van de eigen haven vrijwel altijd in ander havens bin nenvaart. De vangsten worden nu nog met koelwagens naar Urk ge bracht waar de vis geveild wordt. Gezien de verstrekkende econo mische gevolgen voor Urk, dat ge heel afhankelijk is van de aanvoer en verwerking van vis, noemt het Urker gemeentebestuur in een brief aan de bewindsman diens plannen onaanvaardbaar. AKZO - Akzo heeft de Ameri kaanse fabrikante van koolstofve zels Fortafil overgenomen van Po ny Industries. Fortafil, die 75 men sen in dienst heeft en is gevestigd in Rockwood (Tennessee), wordt ondergebracht in Enka, de vezel en polymeerdivisie van Akzo. ADVERTENTIE WASHINGTON (RTR/UPI) - Er is een nieuwe fase aangebroken in de strijd tussen de Amerikaanse olie maatschappijen Texaco en Penn zoil over een schadeclaim van ruim tien miljard dollar. De Amerikaan se beurscommissie heeft het Hoog gerechtshof van Texas gegevens verstrekt waaruit zou blijken dat Pennzoil in 1983 met haar poging om Getty Oil te verwerven in strijd met de voorschriften heeft gehan deld. Pennzoil wil via de rechter een bedrag van 10,3 miljard dollar hebben van Texaco omdat die Get ty Oil op het laatste ogenblik voor haar neus zou hebben weggekaapt. Vermoedelijk voelde Pennzoil al nattigheid want eerder deze week heeft de oliemaatschappij Texaco een schikking aangeboden van 4,1 miljard dollar. Pennzoil zou gezon digd hebben tegen een regel die voorschrijft dat een persoon of een onderneming tijdens de periode dat een inschrijving voor aandelen van een onderneming loopt geen andere aandelen mag kopen. In december 1983 bood Pennzoil honderd dollar per aandeel op twintig procent van het aandelen kapitaal van Getty Oil. Op 4 januari 1984, toen de inschrijving nog liep, maakte Pennzoil bekend dat zij met het Getty Museum overeen stemming had bereikt over de aan koop van twaaf procent van de aandelen. Texaco heeft steeds al gezegd dat Pennzoil destijds tegen de voor schriften heeft gehandeld. Als het Texaanse Hooggerechtshof de ge gevens van de Amerikaanse beurs commissie erkent is de kans groot dat de uitspraak waarin Texaco wordt veroordeeld tot betaling van ruim tien miljard dollar nietig wordt verklaard en dat Pennzoil helemaal geen geld krijgt. In New York heeft Texaco al la ten weten uiterst blij te zijn met de gegevens van de beurscommissie. waarin zij een bevestiging ziet van haar al lang gehuldigde standpunt. Pennzoil wilde geen commentaar geven zolang de stukken nog niet zijn bestudeerd. Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan. Voor een premie van 11,45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500,- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bij de ANWB Ous ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig nsico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice 070 141430 Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. A i de ministeries tot in de fines- De opeenvolgende bezuini ding duidelijk greep hebben op de gingsronden hebben die overheidskas. Dan moet de 'ideale situatie' bereikt zijn, waarin de ad ministratie gewoon klopt, de ver schillende departementen niet meer ongestoord miljarden buiten de begroting om kunnen uitgeven, en de accountants eindelijk naar eer en geweten kunnen tekenen voor de verklaring dat de cijfers van het Rijk een waarheidsge trouw beeld geven. door Peter de Vries De schone doelstellingen van Ruding blijken uit een actieplan waaraan de ministerraad onlangs zijn goedkeuring hechtte. Wetswij- zingingen, automatisering van in formatiebestanden, en opleiding van personeel voor financieel-eco- nomische functies op de ministe- re 1S ries maken onderdeel uit van het den leen maar groter, en volgens som migen erger, gemaakt. De miljar den die aan de ene kant genoteerd stonden als bezuiniging, werden met de andere hand uitgegeven aan onverwachte overschrijdingen van de begrotingen. Mensenheugenis De overheid heeft geen kleine bedragen in kas. Het totaalbedrag dat jaarlijks omgaat op de Haagse departementen beloopt een slordi ge 170 miljard gulden. Dat is exclu sief de uitgaven van de sociale fondsen die de werkloosheids- en andere uitkeringen betalen. Vorig jaar werd het unieke moment be reikt waarop de Rijksbegroting voor het eerst sinds mensenheuge nis niet meer groeide. „Plan van aanpak comptabel be stel", zoals de operatie jargon wordt genoemd. Dat Ruding er een paar jaar uittrekt om een begin van orde te scheppen ciën, is niet ren wordt er op en rond het Bin nenhof steen en been geklaagd hoe het kasboekje i wetsontwerp i jard dollar, zo heeft het concern overheid eruit ziet. Slechts een en- parlement gestuurd. De grootste Haags begroting, die van Onderwijs en Wetenschappen, beloopt meer dan 25 miljard; de kleinste Algemene Zaken, 43 miljoen. Het aantal ka de overheidsfinan- merleden dat de wetten snapt is verwonderlijk. Al ja- echter gering. Pas na het RSV-de bacle is het parlement alerter gaan reageren op verhullende tabellen bij begrotingen en ministeriële plannen. Aparte vergaderingen het gisteren meegedeeld. keüng begrijpt de Financiële staten de financiële feiten per departe ment uit te pluizen, de zogenaam de 'fact-finding', leverden talloze vragen op en ministers plus ambte naren die (soms) schoorvoetend toegaven het antwoord schuldig te moeten blijven. Leken De kamerleden zijn er wakker van geschrokken. Een 'basiscursus begrotingstechniek', die de Ka mercommissie voor de Rijksuitga ven onlangs aankondigde, trok maar liefst 223 belangstellenden, veel meer dan verwacht. Naast par lementaire journalisten en mede werkers van fracties, tekenden op vallend veel kamerleden in voor deze beginners-cursus. Onder hen niet alleen financiële leken, maar ook oud-staatssecretaris Van Amelsvoort (CDA), de economsi- che specialisten Engwirda van D66 en Gerritse van het CDA, VVD midden- en kleinbedrijf-woord voerder Van Erp en de PvdA- woordvoerder Sociale Zaken Buurmeijer. Uit het 'plan van aanpak' van Ru ding blijkt dat er van de controle rende taak van het parlement de af gelopen jaren niet alleen door on kunde van de kamerleden weinig terecht is gekomen. De ministeries hebben ook op grote schaal ver zuimd hun 'aanvullende begrotin gen' in te dienen waarin ze politie ke goedkeuring vragen voor tus sentijdse plannen en wijzigingen. „Over 1984 t/m 1986 moeten nog 38 suppletoire begrotingen bij de Tweede Kamer worden inge diend", meldt het persbericht bij het 'Plan van aanpak' kil. 29 aan- Tel kwijt De Kamerleden zijn niet de eni gen die de tel kwijt raken in het kasboek van de overheid. Ook op de departementen zelf ontbreekt vaak goede informatie over de stand van de uitgaven en inkom sten. Typerend waren de over schrijdingen die dit voorjaar be kend werden op de begroting vart Onderwijs. Daar was maar liefst ëén miljard te veel uitgegeven aan salarissen. Het ambtelijk rapport over die overschrijdingen bood een onthullend inkijkje in het falen der bureaucratie: variërend van re kenfouten tot een begroting die op gesteld was met anderhalfjaar ou de cijfers. Recent klaagde een oud-topamb tenaar van het ministerie van fi nancien z'n nood in het weekblad De Tijd. Dr. B.le Blanc, tot voor en kelejaren directeur Rijksbegroting onder Ruding en sinds kort ban kier bij Van Lanschot, sprak de aanklacht uit: „Het financiële ma nagement bij de overheid is vol strekt onder de maat. De controle is onvoldoende en de informatie stromen deugen niet. Als ministers eigenlijk helemaal niet wéten wat er gebeurt, hoe kunnen ze dan be leid voeren?" De conslusie van Le Blanc loog er niet om: „Als de overheid een bedrijf was, zou ze allang failliet zijn geweest". Zijn remedie: laat ambtenaren van financiële afdelin gen van ministeries stage gaan lo pen bij bedrijven. Dan kunnen ze aan in de praktijk zien hoe je je kasboek bij moet houden. Aan de kritiek van Le Blanc zat een luchtje. Een commissie onder zijn leiding had net geadviseerd nieuwe tunnels te bouwen in de Randstad, het geld daarvoor moest noodgedwongen bij particuliere beleggers gehaald worden vanwe ge de financiële chaos bij de staat Want de staat had noodzakelijke investeringen uitgesteld om de uit keringen niet te hoeven verlagen, aldus Le Blanc. Ondanks die bijbedoelingen van Le Blanc kan het geen kwaad wan neer zijn voorstel wordt gevolgd en financiële topambtenaren eens een kijkje gaan nemen bij het bedrijfs leven. De vraag is alleen of ze daar werkelijk het boekhouden zullen leren. De overheid werkt immers heel anders dan een bedrijf, en heeft ook andere doelstellingen Bovendien heeft de recente ge schiedenis juist geleerd dat het be drijfsleven ook niet altijd even effi cient, zuinig, rationeel of volgens de management-boekjes werkt. Daar de kunst afkijken kon wel eens averechts uitwerken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7