Bacterie in ziekenhuis bedwongen 'Bewoners moeten zich risico's bewust zijn Elektronisch dagboek voor suikerpatiënten Campings verwachten uittocht bèl of bui even langs voorde laagsteneHóprfel Fietsend over liet Kanaal Kritische reacties op thuiszorg ziekenhuis VRIJDAG 24 JULI 1987 UTRECHT (ANP) - De bacterie die al elf dagen lang rond waart in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en daar de normale gang van zaken verstoort is bedwongen. Door de bacterie (staphylococcus aureus) kon een deel van de in tensive care- en operatiekamers niet worden gebruikt. Tussen de 250 en 270 operaties zijn uitgesteld. Een onbe kend aantal acute patiënten is naar andere Utrechtse zie kenhuizen gebracht. MAASTRICHT (ANP) - Na jaren lange research gaat het Neder lands-Amerikaanse bedrijf Diva Medical Systems BV in Maastricht een elektronisch dagboek in zak formaat op de markt brengen voor lijders aan suikerziekte. In het ap paraatje kan de behandelend arts van de diabeticus gegevens over diens ziekte programmeren. Als de diabeticus in het apparaatje gege vens invoert over zijn activiteiten en het eten dat hij heeft gebruikt, kan hij aflezen hoeveel insuline hij moet gebruiken. Dr. A.J. Spijker, diabetoloog en internist van het St. Laurentiuszie- kenhuis in Roermond is een van de eersten die het nieuwe systeem toepast. Volgens hem verlost het zakapparaatje de diabeten - vooral degenen die zich dagelijks met in suline moeten injecteren van een hoop administratieve beslomme ringen. Ook voor de arts is het zo gemakkelijker een overzicht te krijgen van de toestand van de pa tiënt. Het systeem werkt volgens Spijker zeer secuur, in tegenstel ling tot de zelf bijgehouden admi nistratie die niet zelden hoogst on zorgvuldig is. Met behulp van nog enkele ande re apparaten kunnen patiënten en artsen de gegevens uit het 'dag boek' uitprinten in grafiek- en ta belvormen zodat de toestand van de diabeet visueel kan worden ge maakt. Foutieve stofwisselingspro cessen worden zo tijdig geconsta teerd en kunnen zonodig snel ge corrigeerd worden. Bovendien bestaat de mogelijk heid om het apparaat van een tele- foonmodemaansluiting te voorzien zodat de patiënten rechtstreeks met hun huisarts of de internist in het ziekenhuis kunnen communi ceren. Lange wachttijden in po liklinieken kunnen daarmee wor den voorkomen. Dr. Spijker en medici in West- Duitsland hebben intussen van hun patiënten ervaren dat zij vol lof zijn over het elektronisch dag boek. Volgens hen zal het nieuwe systeem grote toepassing in Euro pa vinden. Nederland alleen al telt 300.000 diabeten van wie er 50.000 zich dagelijks met insuline moeten inspuiten. Muizen tellen DELFT/ARNHEM (ANP) - Rijks waterstaat betaalt mee aan een on derzoek naar de aanwezigheid van muizen en spitsmuizen in de weg bermen door de bioloog drs. J. Thissen van het rijksinstituut voor natuurbeheer in Arnhem. Het aan tal muizen en spitsmuizen in ber men zal steeksproefgewijs worden vastgesteld. "We hebben ontdekt dat muizen zich steeds meer schuil gaan hou den in de wegbermen. Wij vinden het ook onze verantwoordelijkheid om die dieren een goed onderdak te bieden", aldus een woordvoer der van Rijkswaterstaat. De situatie is vanaf aanstaande maandag weer normaal, aldus me disch directeur G. Cerfontaine van het AZU.. Volgens hem heeft de bacterie zich op de "klassieke ma nier" verspreid: één patiënt heeft als bron gefungeerd en de stafylo- kok is via het ziekenhuispersoneel aan andere patiënten overgedra gen. In totaal is slechts bij negen pa tiënten vastgesteld dat zij drager van de bacterie waren. Bij twee Hoger beroep in Slavenburg-zaak ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie in Rotterdam heeft hoger beroep aangetekend tegen de vonnissen van de Rotterdamse rechtbank in de Slavenburg-zaak. Het staat echter nog niet vast of het appèl in alle drie de zaken wordt doorgezet. Het openbaar ministe rie heeft in verband met de vakan ties nog geen tijd gehad om het vonnis dat vorige week vrijdag werd uitgesproken grondig te be studeren. Om de appèltermijn van twee weken niet te laten verstrij ken is het hoger beroep alvast aan getekend, zo heeft het openbaar ministerie bekend gemaakt. Tegen de drie verdachten, die werden beschuldigd van het feite lijk leiding geven aan de zwart- geldpraktijken bij de voormalige Slavenburg's bank had het open baar ministerie negen maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. De 57-jarige H. Gon- grijp werd vrijgesproken. De 64-ja- rige R. Slavenburg werd veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden en een boete van 25.000 gulden. Hij heeft tegen het vonnis beroep aan getekend. De 66-jarige M. Veltena werd een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden en een boete van 35.000 gulden opgelegd. Hij heeft nog geen beslissing geno men over een eventueel hoger be roep. van hen veroorzaakte de bacterie een duidelijke infectie. De opge spoorde dragers zijn apart ver pleegd. De 2.500 personeelsleden zijn twee keer onderzocht. De vier van hen bij wie de bacterie werd gevonden zijn voor een week met verlof gestuurd. Verder zijn op uit gebreide schaal monsters geno men van oppervlakten, gordijnen, vloeren en verpleegafdelingen en is een grondige schoonmaakactie uitgevoerd. Over de kosten kon Cerfontaine nog niets zeggen. Dankzij de snelle onderkenning van de besmettingsgevaren is er geen sprake geweest van een epi demie die de normale gang van za ken totaal had kunnen ontwrich ten, aldus Cerfontaine. Hij zei dat deze infectie in alle grote zieken huizen in Nederland voorkomt en dat ze zich in de toekomst waar schijnlijk vaker zal gaan voordoen. Vooral op de intensive care-afde- lingen van de academische zieken huizen worden vaak patiënten op genomen die eerst in een ander zie kenhuis hebben gelegen. Met na me bij patiënten die in het buiten land zijn verpleegd wordt de voor gewone antibiotica ongevoelige bacterie nogal eens aangetroffen, omdat daar een minder streng anti- bioticabeleid wordt gevoerd en te vaak en/of te zware antibiotica worden toegediend. De 'bron' in het AZU is volgens Cerfontaine waarschijnlijk een patiënt die in Italië is behandeld. Hij zei dat het AZU om desinfec tie ook op langere termijn mogelijk te maken geen concessie heeft ge daan aan zijn antibioticabeleid. Het ziekenhuis overweegt wèl de oprichting van een speciale isola tie-afdeling voor uit buitenlandse ziekenhuizen afkomstige patiën ten. Cerfontaine noemde ook een actief opsporings- en aangiftebe- leid voor de uiterst ongevoelige stafylokok nodig om ook in de an dere ziekenhuizen de verspreiding ervan te kunnen1 teugelen. DEN HAAG - In de stromende regen probeert deze kampeerder nog wat eten op te ADVERTENTIE LEIDSCHENDAM (ANP)- Als het slechte weer aanhoudt, verwacht de kampeersector in Nederland dat veel gasten dit weekeinde ver vroegd huiswaarts zullen keren. Op dit moment is het bezettings percentage gemiddeld nog 80 pro cent, wat redelijk tot goed wordt genoemd. Nergens wordt nog ge sproken van een massale uittocht. Dit concludeert het Nederlands Bureau voor Toerisme na een tele fonische enquête onder 75 kam- peerbedrijven. Ook bij de grote Ne derlandse reisorganisatoren is geen opvallende golf late boekin gen geconstateerd. De berichten over het weer lopen overigens uitèen. Het ene kam- peerbedrijf klaagt erover dat het regent dat het giet, terwijl een an dere het over stralend weer heeft. Een voordeel is dat het ondanks de regen warm is. Bij veel kampeerbe- drijven zijn de activiteiten aange past. De grootste reisorganisator in Nederland, Arke Reizen, heeft de laatste twee weken 60 tot 70 pro cent meer reizen verkocht dan vo rig jaar. Vooral door het slechte weer, aldus Arke-woordvoerder R. Admiraal, Worden er opvallend veel last minute-boekingen ge daan. Velen willen op korte ter mijn Nederland verlaten. Arke zet extra vliegcapaciteit in om aan de vraag te voldoen, aldus Admiraal. De Nederlandse reisorganisatie Holland International heeft het al sinds het verregend Pinksterweek- einde zeer druk. Woordvoerder Mees sprak gisteren van wekelijk se boekingspercentages die tot 50 procent hoger liggen dan vorig jaar. Juli en augustus zijn dit jaar voor de reisorganisatie de drukste maanden. Het slechte weer van de laatste tijd heeft ook bij de drie Neder landse charterluchtvaartmaat schappijen Martinair, Transavia en Air Holland voor veel extra vraag naar vervoer gezorgd. Martinair heeft de vorige en deze week 5500 extra stoelen aan het toch al drukke programma voor deze maand toegevoegd. Spaanse en Griekse bestemmingen hebben de voorkeur van de uit eigen land verjaagde toeristen. Transavia zet deze en volgende week 15 extra vluchten in. Uit het hele land komen klach ten over ondergelopen kelders of straten. Loodgieters maken overu ren. Gisteren was het raak in het Amsterdamse Muziektheater. On danks een intern waterafvoersys teem kon het Muziektheater de re genval van de afgelopen dagen niet verwerken. Op zeker twee plekken stroomde het regenwater binnen in de kelder van het Muziektheater en op de bovenste étage van het nieu we stadhuis, dat aan het Muziek theater grenst. In het stadhuis AUTOBANDEN*UITLATEN *ACCU'S SCHOKDEMPERS *TREKHAKEN PLUS HET VOORDEEL VAN DEj/Jjp KWALITEIT Dagelijks geopend van 8 tot 17.30 uur -zaterdag's 8.45 tot 13 uur LEIDERDORP ALPHEN ZOETïRMEER Lijnbaan 9 Meerkoetstraat 1 Dorpsstraat t/o nr. 2 O 071-891308 O 01720-72001 079-165152 DOVER (GPD) - De leden van de Nederlandse Stichting ter Ondersteu ning van Poliobestrijding (STOP) zijn vanochtend aan het spectaculairste onderdeel van hun vierlandentoer begonnen: fietsend over het Kanaal. De oversteek per 36-persoons-amfibiefiets zal naar verwacht ruim tien uur in beslag nemen. De trip, die startte in het Engelse Maidstone en die via Frankrijk en België op 15 augustus zal eindigen in Heemstede, is bedoeld om geld in te zamelen voor en aandacht te vestigen op een anti-polioproject in Burkina Faso, het voormalige Opper-Volta. STOP-woordvoerder Jan Berbee (22), die dagelijks contact had met het KNMI, toonde zich aanvankelijk zeer onzeker over het doorgaan van de Kanaaletappe. Met name de hoge golven zouden een ernstige bedreiging vormen voor de 36 aan elkaar gemonteerde racefietsen en hun berijders. De weersvoorspelling voor vandaag was echter gunstig genoeg. Angst in Nijmeegse tbr-inriehting over opname aids-lijders NIJEGEN (GPD) - Binnenkort zal in de Gijmeegse Pompekliniek de eerste aids-patiënt worden ge plaatst. Die mededeling deed on der de bewoners van deze tbr-in- richting de emoties hoog oplaaien. In een situatie waarin je gebeurte nissen niet voor het uitzoeken hebt, maar met elke verandering gewoonweg wordt geconfronteerd, is het risico om aids op te lopen doordat een virusdrager in je on middellijke omgeving wordt ge plaatst, ronduit angstaanjagend. "Wij vinden die angst zeer begrij pelijk", zegt Joop van den Berk, stafmedewerker van het hoofd be handeling en beveiliging van de Pompekliniek. "De bewoners hebben niets te kiezen. In de gewone maatschappij kun je iemand, van wie bekend is dat hij drager is van het virus, ont wijken. De bewoners hier-worden er gewoon mee geconfronteerd. Het overkomt hen. Daar hebben ze niets in te zeggen. Vandaar dat wij die angst niet af kunnen doen met: het zal wel meevallen", meent Van den Berk. Zoals bij elke niet geheel gefun deerde angst is open voorlichting het beste wapen. Uitleggen wat de ziekte inhoudt, hoe zij wordt over gebracht en hoe besmettingssitua ties vermeden kunnen worden. Want hoe gevaarlijk aids mag zijn, ëen drager van het virus zal een tbr-behandeling door zijn ziekte niet kunnen ontlopen. "Wij zullen het beleid op dat punt niet wijzigen", legt Van den Berk uit. "Wij nemen aids-patiën- ten gewoon op en laten hen deel nemen aan het gezamenlijke leven binnen de kliniek. Uit diverse on derzoeken is gebleken dat een nor male sociale omgang met een der gelijke patiënt geen gevaar voor besmetting oplevert", aldus Van den Berk. Toch zijn het niet alleen de be woners die met angst de komst van de eerste aids-patiënt afwachten. Ook het personeel zelf reageerde met enige huiver. "De medewer kers zijn beter in staat hun angst onder controle te houden. Wij kun nen er wat genuanceerder over denken. Maar hoe dichter je in een behandeling bij de bewoner staat, hoe groter het risico is. Je loopt hier natuurlijk altijd risico's. Dat weetje als je hier komt werken". "Maar er heeft ook altijd een ge vaar bestaan voor besmetting met hepatitis b. Die ziekte heeft onge veer dezelfde besmettingsweg als aids. Tot op heden hebben we een dergelijke besmetting hier nog nooit gehad. Daaruit blijkt toch wel dat de huidige maatregelen op hygiënisch gebied al voldoende zijn. Maar omdat de gevolgen van aids veel ernstiger zijn dan die van een besmetting met hepatitis b, zijn we toch extra voorzichtig". "Het voordebl bij deze ziekte is dat de risico-situaties te lokalise ren zijn. De ziekte waart niet rond zonder dat we daar greep op kun nen krijgen. Het zou natuurlijk handig zijn als we iedereen een aids-test konden laten ondergaan. Dat is echter niet verplicht te stel len. Noch voor personeel, noch voor de bewoners. Het is natuurlijk niet onverstandig dat mensen die tot de risico-groep behoren en een op dat vlak risico-vol leven leiden, zich regelmatig laten testen. Maar dat blijft hun eigen verantwoorde lijkheid". Verantwoordelijkheid Eigen verantwoordelijkheid. Daarop leggen de stafmedewer kers grote nadruk. Want al kan de leiding veel risico's uitsluiten, de bewoners zelf zullen ook hun ver antwoordelijkheid moeten dragen. Van den Berk: "We kunnen niet el ke bewoner in de kliniek aan de hand blijven houden of hun seks leven hier verbieden. Zij moeten zich zelfbewust zijn van de risico's die ze lopen". "Kijk, homofilie komt niet alleen hier voor, maar ook in andere in stellingen. Veel bewoners hebben eerst lange tijd in een gevangenis doorgebracht. Een eventuele be smetting is dan al niet meer na te gaan. Je hoeft na zulke contacten niet per se een drager te zijn, maar het kan wel. Wij willen binnen de kliniek voor condooms gaan zor gen. Hoe dat precies wordt gere geld weten we nog niet. Het moet wel op een discrete manier gebeu- werd het regenwater zelfs met con tainers opgevangen: De architecten van het gebouw, Holzbauer en Dam, bedachten een afwateringssysteem waardoor dak gaten en regenpijpen overbodig zijn en installeerden een intern buizensysteem. Volgens een ge meente-woordvoerder zijn een aantal koppelingen van dat sys teem losgesprongen waardoor de lekkages zijn ontstaan. Directeur W. Sinnige van het Muziektheater reageerde laconiek op de watervloed. "We hebben in derdaad wateroverlast in de kelder omdat een buis is gesprongen. Dat euvel is inmiddels verholpen en er komt een onderzoek naar de ge beurtenissen. Voor de rest kan ik meedelen dat ik op het moment heerlijk droog in het gebouw sta". Volgens de gemeente-woordvoer der valt de lekkage in het nieuwe stadhuis wel mee, "als je het verge lijkt met de lekkages hier in het ou de stadhuis". Ook de gemeentepolitie van Em- men kreeg gistermiddag met wate roverlast te kampen na een lokale onweersbui. De brandweer moest de kelder onder het politiebureau leeg pompen. Daar bevinden zich ook de arrestantenverblijven. De enige arrestant moet gistermiddag enkele benauwde ogenblikken hebben doorgemaakt. Want tijdens de plensbui stroomde het water zijn cel binnen. De verdachte kroop om droog te blijven op de tafel. De. man is in de loop van de middag overgebracht naar het (droge) huis van bewaring in As- SLACHTER (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren een 24-jarige man uit Eindhoven veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Als voorwaarde stelde de recht bank dat de man 200 uur moet gaan werken bij wijze van alterna tieve straf. Vorig najaar slachtte hij bij een nachtelijk bezoek aan een kinderboerderij ih Geldrop acht geiten. Het vlees verdween in de diepvries van de verdachte. Ook sneed hij een jong rund de kop af en nam de rest mee. ALMELO (GPD) - Zowel het re gionaal ziekenfonds Twente als het kruiswerk hebben zeer kritisch ge reageerd op het plan van het streekziekenhuis Almelo om pa tiënten thuis te gaan verplegen. De directies van beide instellingen zullen op korte termijn een onder houd hebben met de ziekenhuis- directie. Directeur drs.R. Kok van de kruisvereniging Almelo en omstre ken spreekt van een "bewuste pro vocatie die niet bevorderlijk is voor de samenwerking tussen zie kenhuis en wijkverpleging op het gebied van de thuiszorg". Het kruiswerk is op geen enkele ma nier betrokken geweest bij het vooroverleg over het experiment. "Dat vind ik onfatsoenlijk", aldus Kok. "Uiteindelijk is de thuisver pleging in onze gezondheidszorg de verantwoordelijkheid van de kruisvereniging". Kok onderschrijft de noodzaak om op korte termijn de thuiszorg voor bepaalde groepen langdurige patiënten te versterken. "Maar thuisverpleging vergt uit een oog punt van deskundigheid en be drijfsvoering een specifieke orga nisatie waarover het ziekenhuis niet beschikt. Door met dit voor stel te komen geeft het ziekenhuis te kennen de problematiek van de thuiszorg ernstig te onderschatten. Thuisverpleging is voor een zie kenhuis een oneigenlijke taak". Volgens de directeur van de Al melose kruisvereniging is de ge dachte om bepaalde verzorgingsta ken uit de tweede lijn (het zieken huis) over te hevelen naar de eerste lijn (kruiswerk) zeker niet nieuw, maar versluiert het experiment de financiële problematiek die daar aan ten grondslag ligt. "De sleutel ligt namelijk in han den van de ziektekostenverzeke- raaars", aldus Kok. "Als je praat over versterking van de thuiszorg, moet dat gepaard gaan met een verschuiving van financiële mid delen en daaraan heeft het de laat ste jaren in onze sector ontbroken. De kruisvereniging krijgt wel steeds meer taken toegeschoven, maar de benodigde financiële mid delen blijven uit. De thuiszorg die het Almelose ziekenhuis gaat bie den, versluiert dat knelpunt". Ook de directie van het Regio naal Ziekenfonds Twente is erg on gelukkig met het plan. "Wij zijn er door verrast en formeel niet bij het vooroverleg betrokken geweest", aldus drs. R. Sasburg, algemeen di recteur van het RZT. Het zieken fonds is met name geinteresseerd in de vraag welke gevolgen de thuisverpleging zal hebben voor het ziekenhuisbudget. Dat budget moet dan zo ruim zijn dat men zich kennelijk een externe verplegings dienst kan veroorloven of het is een eenmalig bedrag dat op een ge geven moment opraakt. "In dat laatste geval gaat het dan niet om een structurele voorzie ning, maar louter om een inciden tele. Als het potje leegraakt, moet men er weer mee stoppen. Op die manier kan de versterking van de thuiszorg natuurlijk niet worden opgezet", aldus Sasburg. Bovendien vindt hij de thuiszorg een oneigenlijke taak voor het zie kenhuis. Op deze manier vindt er een stilzwijgende overheveling plaats van ziekenhuismiddelen naar wijkverpleging en dat kan volgens Sasburg niet de bedoeling zijn. Ook bij de uitvoering van het ex periment plaatst hij vraagtekens. Met name is hij bezorgd over het feit dat in het plan geen rekening is gehouden met een 24-uursbewa- king van de thuisverpleegde pa tiënten. "Als het inderdaad zo is dat deze groep patiënten in het weekeinde moet terugvallen op •huisarts en familie, vind ik het he lemaal onverantwoord". Standwerkers NIJMEGEN (GPD) - Een tiental standwerkers uit het hele land heeft gisteravond tijdens de Zo merfeesten in Nijmegen gewedij verd om zich 's lands beste te mo gen noemen. Vlekken verwijderen de wonderzeepjes, planten in alle maten, rood-witte en chocolade spekken moesten aan de man wor den gebracht. Dat ging met veel stemgeweld en humor. Winnaar van het nationaal stand werkers concours werd B. van de Linden uit Lekkerkerk, die plan ten verkocht. Op de tweede plaats eindigde T. van Est uit Oosterhout bij Breda. Hij wist het publiek zo ver te krijgen dat het 'blind' kocht, dat wil zeggen zonder de inhoud te kennen. Een andere risicosituatie is een conflict waarbij bloed vloeit. "Ook dan zul je rekening moeten houden met een eventuele besmetting. Daarom zullen er op elke stafka mer handschoenen komen. En standaard wordt ook het dragen van handschoenen bij gewone ver pleging van wonden. Die maatre gel zal voor iedereen gelden. Ook voor een bezoeker die zich hier ver wondt. Iedereen zal op dat mo ment worden behandeld als ware hij een aidsvirus-drager. Dat is naar onze mening de enige juiste aanpak. Niet een bekend drager een andere behandeling geven dan iemand van wie niet bekend is of hij aids heeft. Iedereen kan het hebben". Een van de opdrachten van de kliniek is dat ook aidsdragers een plek te geven in het groepsleven van de Pompekliniek. "We zullen daarom niet van te voren bekend maken dat een bepaalde bewoner drager is. Tenzij hij het zelf wil ver tellen. Dat is dan zijn eigen verant woordelijkheid, waarbij de staf hem wel wil bijstaan. Misschien is die openheid wel goed, misschien ook niet". NIJMEGEN (ANP) - De sterken onder de wandelaars in de Vierdaag se kunnen zich vandaag opmaken voor de intocht in Nijmegen. Hoe wel de derde marsdag doorgaat voor de zwaarste in verband met het beklimmen van de beruchte Zeven Heuvelenweg, hoefden slechts 739 lopers plaats te nemen in de bezemwagen. Het totaal aantal uitvallers is daarmee gekomen op 2850. Voor de laatste dag zijn 25.616 wande laars van start te gaan. Ook dit jaar is gebleken dat de minder getrainden al op de tweede dag moesten afhaken. Het aantal van 1395 dat woensdag de eind streep in Nijmegen niet haalde, was extra groot in verband met het wel erg slechte weer. De EHBO had toen handenvol werk om wande laars van hun blaren en spierpijn af te helpen. De vrij willigers verle nen dit jaar hun hulp voor het eerst in de Nijmeegse schouwburg. Voor zeven EHBO'ers had het karwei een vervelende bijsmaak. Zij moesten bij de Nijmeegse politie aangifte gaan doen van diefstal i persoonlijke bezittingen. Bij de foto (ANP): niet iedereen liep even gemakkelijk de Zeven Heuvelenweg op. Dit meisje moest door haar vriend worden onder steund.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3