Slaapgedrag gewoon thuis vastleggen Alle politieke wegen leiden op dit ogenblik naar Damascus Youth for Christ FestivaF voor tiende keer Reportage Met een soort walkman PAGINA 2 VRIJDAG 24 JULI 19| slaapstoornissen gedaan. He slaaplaboratorium in Antwerpei wordt met aanvragen van patiér ten overspoeld. Bob Kemp zegt daarover: "I!j weet dat er heel streng wordt gese lecteerd. Maar desondanks kunne de Belgen het werk niet aan. Z hebben inmiddels een wachtlijs moeten aanleggen. Mensen die ee: beroep op het slaaplaboratoriun willen doen moeten minstens eei half .jaar geduld opbrengen alvc rens zij kunnen worden geholper Indien ze - net als wij - zouden au lomatiseren. dan zou er van di enorme drukte helemaal geei sprake zijn". Of alle slaapstoornissen ooit ui de wereld worden geholpen, Bol Kemp denkt het niet. "Maar eei behoorlijk aantal wel", is zijn me ning. "Een voorbeeld. Bij sommig mensen valt tijdens de slaap di ademhaling regelmatig stil. Ze krij gen het benauwd en worden ver volgens wakker. In Amerika krijg een aantal van die patiënten eei soort beademingsmachine naas zijn bed. Zodra ze gaan slapen zet ten ze die ademkap op hun neus en slapen de hele nacht door. Een na< deel is wel dat zij hun hele levei lang op die manier zullen moeter slapen. In de Verenigde Staten i deze therapie ingeburgerd terwij er bij ons nauwelijks of helemaa geen gebruik van wordt gemaakt",1 Duur ,Wat niet is, kan wel komen. Bob Kemp: "In Nederland moet eers een goede landelijke afstemming van het slaaponderzoek komen. li denk dat het verstandig is om hiei ook eens wat ervaring op te doer met die beademingsmethode Haalbaar? Ja, dat denk ik wel Goedkoop is het niet, maar er zijr geen tonnen per patiënt mee ge moeid. Wij hebben in overweging om hiermee een proef te gaar doen. Dan moet er eerst sprake zijr van een goede samenwerking. Er zijn nogal wat partijen bij betrok ken. Die moet je eerst bij elkaar brengen. Nou, daar zijn we mee be zig". Kemp is er overigens van over-j tuigd dat een groot aantal slaap stoornissen is op te lossen. "Maar"j voegt hij er in een adem aan toe. "daarvoor moet je kunnen be schikken over goede onderzoek- mogelijkheden. Als je die hebt, dan komen de therapieën eveneens. Wat zie je nu? Veel mensen slikken jarenlang slaapmiddelen terwijl zei die niet echt meer nodig hebben. Patiënten die zich in het slaaplab! in Antwerpen willen laten onder zoeken, moeten het gebruik van slaappillen eerst drastisch vermin deren. De ervaring heeft geleerd dat dit dikwijls positief werkt". Het begint er op te lijken dat alle wegen naar Damascus leiden. Zo langzamerhand wordt Syrië het middelpunt van de internationale pogingen om een oplossing te vin den voor de twee meest ingewik kelde geschillen ter wereld: het Arabisch-Israëlische conflict en de Golfoorlog tussen Iran en Irak. door Ed Blanche,AP President Reagan heeft VN-am- bassadeur Vernon Walters naar Damascus gestuurd voor gesprek ken met de Syrische president Ha- fez Assad. De VS zoeken de hulp van Syrië bij het oplossen van voornoemde conflicten en hopen dat Assad de vrijlating kan be werkstelligen van de Amerikaanse gegijzelden in Libanon. Syrië speelt als aartsvijand van Israël en de belangrijkste Arabi sche bondgenoot van de Sowjet- Unie een cruciale rol bij het vre desproces in het Midden-Oosten. Zijn banden met Iran en zijn in vloed in Libanon, waar de afgelo pen jaren een aantal buitenlandse gegijzelden na Syrische bemidde ling is vrijgelaten, hebben het be lang van Syrië doen toenemen. De afgelopen maanden is Da mascus het centrum geweest van De Jordaanse koning Hoessein en diens premier Zaïd Rifai heb ben de afgelopen weken beiden een bezoek gebracht aan Damas cus en geprobeerd een wig -te drij ven tussen Syrië en Iran. Daar naast hebben zij Assad aange spoord zijn meningsverschillen met de Iraakse president Saddam Hoessein uit de wereld te helpen. Iraanse functionarissen zijn eveneens regelmatige bezoekers van de Syrische hoofdstad. En on langs arriveerde de Turkse premier Turgut Özal voor een officeel be zoek in Damascus. Özal, de eerste Turkse premier die Syrië bezoekt, probeert een einde te maken aan veertig jaar van gespannen betrek kingen tussen Damascus en Anka ra en de Syrische steun te verwer ven in zijn strijd tegen de opstandi ge Koerden in het oosten van Tur kije. Het huidige diplomatieke ver keer naar Damascus staat in schril contrast met de geïsoleerde positie die Syrië acht maanden geleden nog innam. Wegens de vermeende betrokkenheid van de Syrische ge heime dienst bij een verijdelde bomaanslag op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in Londen, verbrak Groot-Brittannië in oktober de di plomatieke banden met Damas cus. De VS riepen hun ambassa deur terug naar Washington en kondigden economische sancties tegen Syrië af. De Bondsrepubliek en Canada riepen hun ambassadeurs terug omdat sterke aanwijzingen beston den dat Syrische agenten de explo sieven hadden verzorgd waarmee in West-Berlijn bomaanslagen wa ren gepleegd. De EG besloot naar aanleiding van deze incidenten alle contacten met Syrië op hoog'ni veau te bevriezen en kondigde ook economische strafmaatregelen aan. Syrië ontkende uiteraard alle beschuldigingen aan zijn adres. Maar het tij heeft zich gekeerd. De gesprekken tussen Vernon Wal ters en Assad luidden het einde in van vijf jaar uiterst koele betrek kingen tussen Washington en Da mascus. Syrische functionarissen verklaarden dat Walters en Assad ondermeer hebben gesproken over een mogelijk bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz. aan Damas- Deze verrassende dooi in de Amerikaans-S.vrische relaties be gon met het bezoek van de voor malige president Jimmy Carter aan Damascus in mei van dit jaar. Na de urenlange gesprekken die hij voerde met Assad was hel ijs gebroken. Een andere sleutelfiguur bij het doorbreken van de politieke isola tie waarin Damascus zich bevond. was Rafik Hariri, een miljardair van Libanese afkoTnst en een ver trouweling van koning Fahd van Saoedi-Arabie. De vorst is een van de stuwende krachten achter de re cente pogingen de eenheid binnen de Arabische wereld te herstellen en een Arabische top bijeen te roe pen over een internationale vredes conferentie inzake het Midden- Oosten. Hariri pendelde maanden lang tussen Damascus en Riad in een poging Syrië los te weken van Iran en het land terug te brengen in de kring van zijn Arabische broeder landen. Zegslieden wisten te ver tellen dat Hariri Assad de toezeg ging had gedaan dat Saoedi-Arabië en Koeweit Syrië per dag 50.000 va ten olie zouden leveren, als Damas cus de banden met Teheran zou verbreken en daarmee de 1 miljoen ton gratis Iraanse olie per jaar zou opgeven. Jordanië bevestigde dat Assad in april een geheime ontmoeting had met de Iraakse president Saddam Hoessein. Deze ontmoeting kwam tot stand op initiatief van Jordanië en Saoedi-Arabie. Volgens Arabi sche zegslieden wordt momenteel gewerkt aan een tweede onder houd tussen beide staatslieden. Een verzoening tussen Syrië en Irak, die elk geregeerd worden door rivaliserende vleugels van de socialistische Baath-partij, zou het einde betekenen van de speciale relatie tussen Damascus en Tehe ran. Hierdoor zou Iran volledig geï soleerd raken, hetgeen enorme ge volgen zou hebben voor de bijna zeven jaar oude Golfoorlog, het Midden-Oosten in zijn geheel en de verhouding van Damascus met de VS en de Sowjet-Unie. President Assad, een voormalig gevechtspiloot die in 1970 door middel van een staatsgreep aan de macht kwam, lijkt zich van zijn kant te hebben hersteld van een reeks politieke tegenslagen, een economische crisis en de beschul digingen over Syrische betrokken heid bij terreurdaden. De Syrische pogingen om een einde te maken aan het bloedver gieten in Libanon hebben indruk gemaakt op het Westen. De be schuldigingen over de betrokken heid bij terrorisme werden hier door naar de achtergrond gedron gen en zowel de VS als West-Euro pa namen een gematigder houding aan tegenover Syrië. Langzaam werkten zij aan een herstel van de banden met dit land, dat per slot van rekening een van de machtig ste Arabische naties is. Assad heeft ook punten ge scoord door zich zonder al te veel ophef te ontdoen van die veilig heidsfunctionarissen die betroken waren bij de verijdelde aanslag op het Israëlische vliegtuig in Londen en door de sluiting te gelasten van de kantoren van de organisatie van de terrorist Abu Nidal in Damas- A1 cfeze ontwikkelingen, ge voegd bij het feit dat de VS en West-Europa zich terdege bewust zijn dat een internationale vredes conferentie over het Midden-Oos ten geen kans van slagen heeft zon der Syrische deelname, hebben Damascus tenslotte weer volop in de politieke belangstelling ge plaatst. Voortaan kan onderzoek naar slaapstoornissen gewoon bij de patiënt thuis gebeuren. Ziekenhuisopname is vaak niet meer nodig. Een cassetterecorder die als een soort walk man wordt gedragen, registreert gedurende een nachtje slapen hersen-, oog- en spieractiviteit, ademhaling en li chaamstemperatuur. Die gegevens worden op een bandje vastgelegd. Via een computer wordt op een tv-schermpje het slaapritme in beeld gebracht. diplomatieke activiteit. Hoge Sow jet-functionarissen vliegen elke week van en naar de Syrische hoofdstad en proberen het vre desproces in het Midden-Oosten te bespoedigen door bij Assad aan te dringen op een verzoening met zijn voornaamste Arabische rivalen: Irak, Egypte en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO). Hafez Assad - herstel - (foto ANP) (foto Holvast) raat kan zes cassettes (lees patiën ten) per dag verwerken. Een spe cialist moet zich, wat dit aantal bandjes betreft, dan door zes kilo meter band worstelen. Dat kost hem negentig uur. Voorlopig zijn er alleen maar voordelen Het scheelt honderden manuren per geval, om over de kosten maar te zwijgen". Het Academisch Ziekenhuis streeft naar het tot stand komen van een academisch centrum voor slaaponderzoek. Dit centrum moet ook de mogelijkheid gaan bieden om patiënten op te nemen. Patiën ten bij wie registratie thuis niet mogelijk is, omdat ingewikkelder onderzoek noodzakelijk is dat thuis onmogelijk kan plaats heb ben. Wachtlijst Volgens Kemp wordt er in diver se Nederlandse centra en in het buitenland veel onderzoek naar door Jan Westerlaken Onderzoeker Bob Kemp. "Nieuwe methode levert forse tijdwinst en kos tenbesparing op" Tot nog toe wordt het slaapgedrag per etmaal in het ziekenhuis vast gelegd op bijna één kilometer pa pier. Om die informatie op te ne men en te verwerken hebben spe cialisten tientallen uren nodig. Dankzij de nieuwe methode is dit tot slechts enkele uren terugge bracht. Niet alleen een forse tijd winst, maar ook een kostenbespa ring. Een en ander blijkt uit een on derzoek van Bob Kemp. Hij pro moveerde erop aan de universiteit van Twente. Kemp is werkzaam op de afdeling Klinische Neurofysio logie van het Academisch Zieken huis in Leiden waar hij onder meer onderzoek doet naar functie en me chanisme van het slapen. Vragen waarop hij antwoord wil hebben: waarom slapen we en hoe doen we dat? Bob Kemp: "We weten allemaal dat we ons belabberd voelen als we slecht slapen. Lichaam en geest gaan slechter functioneren. Wat er nu precies mis gaat? Niemand kan daar een antwoord op geven. Er zijn wel eens proeven gedaan om mensen uit hun slaap te houden. Het enige gevolg was. dat ze uitein delijk toch in slaap vielen. Kijk, als je een derde deel van je leven slaapt, dan zou daarvoor een dui delijke reden moeten zijn". Om daar achter te komen wordt er op Klinische Neurofysiologie van het AZL - onder leiding van prof. H. Kamphuisen - een studie gemaakt van het mechanisme dat de slaap regelt. Iets is daar wel van bekend. Zo kunrien, bijvoorbeeld, de diverse slaapstadia 's nachts in beeld worden gebracht. Bob Kerup: "Hieraan kun je zien dat de slaap gedeeltelijk te voor spellen is. Er zijn dingen die elke nacht terugkeren. Om de anderhalf uur maakt iemand die slaapt de zelfde stadia door. In totaal kun nen er zes voorkomen: waken, doe zelen, lichte slaap, diepe slaap, zeer diepe slaap en droomslaap. Goede slapers bewegen zich in de loop van de nacht in een soort golfbewe ging door deze stadia. Die golfbe weging wordt beïnvloed door li chamelijke en psychische factoren, leeftijd, slaapproblemen, slaap middelen, alcohol, nachtdienst enz. Het is bijvoorbeeld bekend dat ouderen minder droomslaap (er is dan sprake van snelle oogbe wegingen) hebben dan kinderen". Onvoorspelbaar Maar er gebeuren, aldus Bob Kemp, ook onvoorspelbare dingen tijdens de slaap. Elke nacht levert een andere slaapgrafiek op. Waar dat aan ligt weet Kemp (nog) niet te verklaren. Slecht slapen. Tussen de tien en twintig procent van de Nederlan ders klaagt erover. De een lijdt aan een chronisch slaapgebrek, een an der kan door zorgen de slaap niet vatten. Een heel klein deel van die slechte slapers komt via de huis arts en neuroloog terecht op de af deling Klinische Neurofysiologie van het AZL waar men over tech niek beschikt om een aantal slaap stoornissen op te sporen. Kemp: "Die voorselectie door huisarts en neuroloog zijn belang rijk. Wanneer iemand slecht slaapt, omdat zijn matras te zacht is of een andere aantoonbare oorzaak, ja, die moet dan ergens anders de op lossing zoeken. Voor hem heeft het totaal geen zin om zich in het slaap laboratorium te laten nakijken" Wat betreft het Academisch Zie kenhuis in Leiden kunnen er thans jaarlijks niet meer dan rond vijftig patiënten worden onderzocht. Ap paratuur, ruimte en mankracht om de patiënt te kunnen onderzoeken ontbreken tot nog toe. Natuurlijk Aan die situatie lijkt binnen af zienbare tijd een einde te komen. Mede dankzij het onderzoek van Bob Kemp. Voor de patiënten zelf wordt het eveneens een stuk aan trekkelijker. Zij hoeven niet meer in een ziekenhuis te worden opge nomen - waar ze over het algemeen genomen slecht slapen - maar kun nen rustig in hun vertrouwde om geving blijven. De computer waarmee de casset tebandjes kunnen worden ver werkt komt volgende maand op zicht. Bob Kemp verwacht dat het AZL er in de loop van het komend jaar daadwerkelijk mee aan de slag kan. Hij zegt: "We hopen dan enige honderden patiënten per jaar te kunnen onderzoeken. Het appa DRIEBERGEN (ANP) - Voor de tiende keer houdt de jongerenor ganisatie Youth for Christ in au gustus een muziekfestival. Het tweede lustrum wordt gevierd met een extra groot aantal in de gospelwereld bekende artiesten, zoals de Amerikanen Steve Tay lor en Daniel Amos, Barry McGuire uit Nieuw-Zeeland en de Britse groep Parchment. Het Flevo Totaal Festival, zoals de Youth for Christ-bijeenkomst de laatste jaren heet, biedt meer dan alleen muziek. Tot de bekendste sprekers behoren CD A-fractie leider dr. Bert de Vries en prof. dr. G. Dekker, godsdienstsocio loog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Voorts zijn er Films, theatervoorstellingen en exposi ties te zien en worden er prak tijkbijeenkomsten voor onder meer dichten, drama en modelte kenen gegeven. Plaats van handeling voor het tiende festival (20 - 23 augustus) is het terrein van de Flevohof in Biddinghuizen. Medeorganisato ren zijn de NCRV en de Flevo hof. Vorig jaar bezochten bijna 6000 jongeren het Flevo Totaal Festival, dat volgens de organisa toren is uitgegroeid tot een van belangrijkste manifestaties op go'spelgebied in Europa. Het festival begon in 1978 als het Kamperland Muziekfestival aan de oevers van het Veerse Meer. Het grote voorbeeld voor de Nederlandse organisatoren, onder .anderen staffunctionaris Victor van Heusden. was het Britse Greenbeltfestival, een meerdaagse bijeenkomst muziek en kunst. De eerste festivals wei den door ongeveer 3000, voorna melijk kerkelijke jongeren be zocht. De latere trokken relatief meer niet-kerkelijke jongeren. Wegens het groeiend aantal be zoekers verhuisde het festival in 1982 naar het terrein van de Fle vohof. Vrouwen in de kerk. In pro vincies met veel kleine gemeen ten is het aantal vrouwelijke pre dikanten en vrouwelijke kerke- raadsleden hoger dan het lande lijk gemiddelde. En in provincies waar veel vrouwelijke kerke- raadsleden zijn, maar verhou dingsgewijs minder vrouwelijke predikanten, zijn de gemeenten even groot of groter dan het lan delijk gemiddelde. Dat blijkt uit een onderzoek van Elly Steens- ma-Dijk uit het Friese Kollum Het wordt gepubliceerd in het weekbulletin van het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk. Duidelijk is dat er in het hele land sprake is van een gestadige groei van het aantal vrouwelijke kerkeraadsleden, van 18.5 pro cent in 1976 tot 28.4 procent in 1985. Per ambt ligt dit verschil lend: in het diakonaat spelen de vrouwen van het begin af een be langrijke rol: 25 procent (976) tot 34.7 procent (1985), de kerkvoog dij lijkt nog voornamelijk een mannenzaak (5.2 procent resp. 10.8 procent) en de ouderlingen liggen in het midden (19.9%. resp. 31.1 procent). Per provincie zijn er markante verschillen met het landelijk gemiddelde. Noord- Holland is opvallend hoog: in 1976 27.5 procent, in 1985 35.7 procent, Opvallend laag is Zuid- Holland (13.4 procent, resp. 21.5 procent) en Utrecht 14.4 procent, resp. 23.7 procent). Een verklaring kan zijn gele gen in de verschillende stromin gen binnen de Hervormde Kerk: in de provincies waar de Gerefor meerde Bond. die geen vrouwe lijke ambtsdragers kent. sterk vertegenwoordigd is. zijn de per centages laag. Maar er moeten ook andere redenen zijn, aldus Elly Steensma. Een kerkelijke gemeente is immers ook een so ciologisch gegeven. En dan is hel opvallend dat juist in kleine, overzichtelijke gemeenschappen de vrouw eerder naar voren treedt als ambtsdrager. Kenne lijk worden talenten in kleine kring eerder ontdekt. In 1985 waren er 76 vrouwelij ke gemeentepredikanten werk zaam, bijna de helft (35) full time. de overigen (41) part time. Het merendeel blijkt ongehuwd; 54 van de 76. Bij dit alles blijft het op zijn minst opmerkelijk dat de Neder lands Hervormde Kerk in toene mende mat een vrouwenkerk is, 51.2 van alle geregistreerden zijn vrouwen. Nog duidelijker wordt dit bij de belijende leden, die voor 59.9 procent vrouwen zijn. Het sterkst geldt dit voor de 65- plussers: twee van de drie zijn daar vrouwen. 'Megafoon' wil snel actie voeren bevorderen. "Snel en el ficiënt" in actie komen om te voorkomen dat er onrecht ge schiedt of zaken een verkeerde kant opgaan. Dat is het doel van het samenwerkingsverband 'Me gafoon' dat de werkgroep kerk en samenleving van het bisdom Breda in het leven heeft geroe pen. Aanleiding tot de oprichting van Megafoon is het feit dat het in een groot aantal gevallen veel tijd en moeite kost een actie te beginnen tegen dreigend on recht, terwijl in zo'n geval juist haast is geboden. Door middel van een groot adressenbestand van mensen die bij een eventueel geval van on recht benaderd willen worden, denkt Megafoon snel groot scheeps protest te kunnen aante kenen. Mensen die zich bij het samenwerkingsverband aanmel den verplichten zich snel en se rieus te bekijken of ze een actie met hun handtekening willen ondersteunen. Als voorbeelden van onrecht dat is te voorkomen, noemt het samenwerkingsverband de uit wijzing van vluchtelingen wier zaak niet goed is bekeken, en de dreigende sluiting van bedrijven waardoor een groot aantal men sen op straat kan komen te staan. Ook tegen bijvoorbeeld de Fran se aloomproeven in de Stille Oceaan wil Megafoon actie on dernemen. Groepen uit diverse kerken in West-Brabant en Zeeland heb ben inmiddels hun steun toege zegd aan het initiatief. Guatemala •Onderzoek vermisten Guate mala moet doorgaan. Veertien, voornamelijk kerkelijke organi saties in Nederland (de Raad van Kerken in Nederland, de Genera le Diaconale Raad van de Neder landse Hervormde Kerk, het Al gemeen Diaconaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, het Centraal Missiecom missariaat, het Interkerkelijk Vredesberaad) hebben er bij pre sident Vinicio Cerezo van Guate mala op aangedrongen het on derzoek naar de duizenden ge vallen van verdwijningen tijdens het militaire bewind van de afge lopen dertig jaar voort te zetten. Voorts roepen zij in hun tele gram de president op de familie leden van de vermisten, verenigd in de Grupo de Apoyo Mutuo (GAM), te beschermen. Het GAM bezette onlangs het congresge bouw in Guatemale-Stad om haar eis kracht bij te zetten. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Nijeveen (part-ti me): mevr. J. Wisse, kandidaat te Goes. Beroepen te Rouveen (toezeg ging): H. Vermeer te Achterberg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2