TAD LEIDEN ST#' Open rolluiken bespreekbaar als politie controle verscherpt LEIDSCH m DAGBLAD OVER Prinsessekade Amerikaanse zender MTV niet op regionaal kabelnet s DONDERDAG 23 JULI 1987 Ook ondernemers ongelukkig met sombere aanblik winkelstraten LEIDEN - De ondernemersvereniging Haarlemmerstraat stelt aan haar medewerking aan het plan van de gemeente om de 'rolluikencultuur' in de Haarlemmerstraat tegen te gaan, de voorwaarde dat de politie dan meer en intensiever controleert. "Wij zijn in principe ook tegen rolluiken om dat die duur zijn en de straat onaantrekkelijk maken, maar het kan niet van één kant komen", aldus voorzitter L. Palm van de ondernemersvereniging. Evenals een aantal andere gemeen ten stelt Leiden zichzelf de vraag wat er kan worden gedaan aan het gestaag groeiende aantal gesloten rolluiken dat de winkelstraten in de stad telt. Behalve dat ze ontsie rend zijn, houden ze ook het pu bliek 's avonds uit de desbetreffen de straten weg omdat er eenvou digweg geen etalages te bezichti gen zijn. Met de afwezigheid van mensen neemt ook de sociale con trole en daarmee de sociale veilig heid af en groeien dergelijke stra ten vaak uit in een Walhalla voor inbrekers en vandalen. Waardoor mensen er nóg minder hebben te zoeken. door Simone van Driel Anders dan de gemeenten Amersfoort en Den Haag onlangs hebben besloten, kiest Leiden er niet voor de winkeliers in de stra ten waarin menig gesloten rolluik is te aanschouwen (Haarlemmer straat, Donkersteeg en in mindere mate de Breestraat) een verbod op die luiken op te leggen. Gekozen is voor de weg van het overleg. Gemeente, winkeliers en de Ka mer van Koophandel moeten bij voorkeur gezamenlijk een ant woord formuleren op de vraag hoe Leiden van in elk geval de gesloten rolluiken kan afkomen. In een in maart 1987 door ambtenaar R. Ver- plancke van de gemeentelijke di rectie stadsvernieuwing opgesteld discussiestuk, wordt geopperd de komst van zogenoemde openge werkte rolluiken te bewerkstelli gen. Deze hebben als voordeel bo ven de gesloten exemplaren dat mensen wèl in de etalage kunnen kijken en dat de straten door het licht dat uit die etalages komt, niet langer somber en donker ogen. Een juridisch handvat om het ge bruik van die 'vriendelijkere' rol luiken te bevorderen, ligt mogelijk besloten in de bouwverordening. De gemeente buigt zich thans over de vraag of het aanbrengen van een rolluik uit bouwkundig en esthe tisch oogpunt al dan niet van on dergeschikt belang is en of hier voor dus al dan niet een bouwver gunning nodig is. De gemeente zou, als het antwoord ja luidt, van de betrokken winkeliers kunnen vragen dat ze voor een openge werkt rolluik kiezen. Verplancke stelt in-zijn notitie dat gedacht kan worden aan een financiële bijdrage van de gemeente aan de winkeliers die zo'n open rolluik op hun pui zetten. Meer controle Met de winkeliersverenigingen Haarlemmerstraat en Breestraat is inmiddels een eerste oriëenterend gesprek gevoerd. Beide clubs staan in dit stadium van de bespre kingen enigszins sceptisch tegen over de wens van de gemeente als daar geen betere controle door de politie tegenover staat. C. van Cleef. voorzitter van de winkeliers vereniging Breestraat, voorziet niet zozeer problemen voor 'zijn' straat als wel voor de Haarlemmer straat. "Op de Breestraat is de sociale controle immers veel groter omdat er tot 's avonds laat bussen en fiet sen rijden. Maar als ik de criminali teitscijfers van de Haarlemmer straat hoor. denk ik: nou, als dat op de Breestraat zo zou zijn...". Van Cleef wijst er voorts op dat de ge meente wel één lijn dient te trek ken: "Met deze kwestie hebben ook andere winkelcentra te ma ken: de Kopermolen bijvoorbeeld. En op de Botermarkt en de Oude Rijn zijn ook veel rolluiken. De ge meente kan er niet zomaar een ca tegorie winkels uitlichten". De ondernemingsvereniging Haarlemmerstraat, samen met de Donkersteeg het belangrijkste doelwit van de plannen, staat even min hard te juichen. Volgens voor zitter L. Palm delen de winkeliers de weerzin van de gemeente tegen de metamorfose van winkel naar bunker die veel panden in de Haar lemmerstraat na sluitingstijd on dergaan. Ze zien echter geen heil in het aanbrengen van open rolluiken als de gemeente daar van haar kant niet het een en ander tegenover zet in de vorm van een financiële tege moetkoming en vooral meer poli tiecontrole. Opengewerkte rollui ken hebben voor het publiek voor deel, maar voor de winkeliers na delen. Ze zijn volgens Palm duur der, maar belangrijker minpunt is dat ze het inbreken vergemakkelij ken. "Een gesloten rolluik biedt geen enkel houvast. Maar wil je een winkel met een opengewerkt luik binnen, dan zet je een trek haak op het luik, geeft vol gas en hij ligt eruit". In opengewerkte lui ken met tussen de ruiten glas, zo dat er geen grip is, ziet hij weinig. "Die luiken met plexiglas zijn er wel, maar die worden op den duur dof. Valt er weer niets in de etala ges te zien". Zwarte Piet De gemeente, stelt hij, zal daar om voor betere beveiliging moeten zorgen. "Wij willen de zaak ook zo plezierig mogelijk houden en we zijn in principe best voor de plan nen. Maar de politie is onderbezet. Het is hier een kilometer lang; ze patrouilleren aan de ene kant en aan de andere kant wordt er een ruit ingegooid. We hebben de ge meente daarom om, meer en betere controle gevraagd. Anders krijgen de ondernemers de zwarte Piet toe gespeeld voor een probleem waar aan ze geen enkele schuld hebben: de toename van de kleine crimina liteit". Meer politie is ook volgens staatssecretaris Evenhuis van eco nomische zaken noodzakelijk wan neer gemeenten van winkeliers ei sen of vragen open of zelfs geen rolluiken aan te brengen. Secreta ris A. Berkhout van de Kamer van Koophandel, waarmee in de toe komst ook zal worden overlegd, onderschrijft die stelling. "Dat lijkt me in principe een goed uitgangs punt. Winkeliers hebben het recht hun winkels te beveiligen. Als de gemeente dat anders wil, moet daar wat tegenover staan. Daar over moet worden gesproken". Volgens Palm is bij het oriënte rend gesprek door de gemeente ge opperd om de rolluiken tot een uur of elf, half twaalf 's avonds open te houden, waarna een hiervoor aan gesteld persoon ze allemaal laat zakken. Ondoenlijk, lijkt de winke liersvereniging dat. "Je kunt ie mand niet vijftig rolluiken naar be neden laten doen", stelt Palm. Al was het alleen maar omdat die lui ken vaak van binnenuit op slot moeten en er dus van groot weder zijds vertrouwen sprake moet zijn. En het de winkeliers allemaal zelf laten doen? "Ik kan me voorstellen dat die het niet plezierig vinden om elke avonds laat nog even vanuit bijvoorbeeld de Merenwijk naar de stad af te zakken", toont hij zich hierover evenmin enthousiast. Hij vertelt dat de vereniging met de ge dachte heeft gespeeld gebruik te gaan maken van een beveiligings dienst. "Maar de vraag is of dat weer geen baldadigheid oproept. Portiers worden ook altijd lastigge vallen". Bar en boos De gemeente is volgens Palm als er meer politiecontrole komt, op den duur beter af. "Op het moment dat er voldoende controle is en Wie nu twee NZH-bussen elkaar op de glad geasfalteerde Prinses sekade ziet passeren, kan niet be vroeden dat de straat ooit een bottle-neck voor het openbaar vervoer is geweest, ja zelfs een van de gevaarlijkste verkeers punten van Leiden. De Prinsessekade heette toen nog 'Paardensteeg', had aan bei de kanten bebouwing en was daardoor smal. Wanneer de paar- detram door de steeg kwam, moesten voetgangers zich met de rug tegen de muur drukken om het openbaar vervoer doorgang te verlenen. Om aan deze gevaarlijkse situa tie een eind te maken besloot de gemeenteraad in het begin van deze eeuw om de huizenrij langs het water te slopen. "Een schil derachtig stadsgezicht is geval len als slachtoffer van de drin gende eischen van het toene mend verkeer. Weldra zullen wij nog slechts uit de herinnering ons dat aardig onregelmatig hui zenblok aan het Galgewater voor oogen kunnen tooveren, dat rijk met groen en bloemen getooid zich spiegelde in het zacht kab belende water aan zijn voet", schreef J.C. Overvoorde in het Leids Jaarboekje van 1908. De naam Paardensteeg had ove rigens niets te maken met de paardetram die nauwelijks de straat kon passeren. De steeg ontleent haar naam aan de paar denmarkt die in de middeleeu wen op het Kort Rapenburg werd gehouden. Veel betekenis had de handel in paarden niet op de wekelijkse veemarkt, die na de stadsuitleg van 1610 naar de Beestenmarkt werd verplaatst. In 1824 werd besloten in Leiden twee jaarlijkse paardenmarkten te houden. Een op de eerste maandag in mei, een tweede een dag na de Valkenburgse paar denmarkt. Door het uitloven van een premie voor het beste dier, probeerde men de aanvoer te sti muleren. De markten hadden plaats op de Ruïne (het huidige Van der Werfpark). In 1856 werd deze markt ook naar de Beesten markt verplaatst en verdween la ter geruisloos. Op initiatief van een gemeente raadslid werd in 1911 opnieuw een paardenmarkt ingesteld. Aanvankelijk was deze paarden markt een succes, maar bleek uiteindelijk geen lang leven be-- schoren. Door de toenemende mechanisatie werd het paard in de landbouw overbodig. En niet lang na het verdwijnen van de Paardensteeg uit het straatbeeld, verdween ook de paardenhandel uit Leiden. Met het afbreken van de huizen in 1908 werd eigenlijk de situatie van voor 1599 hersteld. Toen was de oostelijke zijde van de Paar densteeg bebouwd en bevond zich langs de andere zijde van de steeg de verdedigingsgordel. Dit deel van de stadsmuur verloor echter voor een groot deel haar betekenis voor de verdediging van de stad door versterkingen bij de Witte Poorten de complete nieuwbouw van de Blauwpoort. Gezien de woningnood in die tijd was het dan ook niet verwonder lijk dat er woningen mochten ko men aan de nog niet bebouwde zijde van de Paardensteeg; aan de binnenzijde van de muur. In 1599 werden vier percelen grond uitgegeven in 'voorwaardelijke eigendom' (erfpacht) onder de volgende voorwaarden: er moch ten geen ramen in de stadsmuur worden aangebracht wegens een mogelijke onverwachte aanval van de vijand en bij verkoop of De Prinssessekade toen ze nog Paardensteeg heette. vererving had de gemeente het recht zich de woningen toe te ei genen. De stadsuitbreiding van 1610 ontnam elke militaire functie aan dit gedeelte van de stadsmuur. De grond tussen de verdedi gingsmuur en het water werd daarom in 1626 aan de huiseige naren verkocht. Het stuk grond moet een nogal rommelige aan blik hebben geven. Een van de kopers van de grond langs het water sprak zelfs in zijn aanvrage van een 'impartinente mishoop'. De verkrijgers van de grond moesten zelf voor een beschoei ing zorgen. Het Gerecht van de stad droeg aan de tresoriër (ge meente-ontvanger) op om er op te letten of "nyet tot de beste chyeraet van deze stadt bij den gehuysden aen de westsijde van de Paerdesteech een eenparige schuttinge van sporten ofte an- derssints uit eenderhandt zoude dienen gestelt te worden". In de loop der tijd werden de hui zen dieper door het afschutten of dempen van een gedeelte van het water. In 1908 werden de huizen gesloopt door J.H. Zitman, die voor dat werk nog 701 gulden be taald kreeg. De verbreding van de steeg en de Bostelbrug werd ter hand genomen door S. Schoonhoven, die daarvoor een bedrag van 21.480 gulden ont ving. Na de sloop ontstond een brede verkeersweg. De naam steeg pas te eigenlijk niet meer bij de straat. Dat vonden ook de bewo ners van de Paardensteeg. Die richtten zich tot de gemeente raad met het verzoek om de kade om te dopen in 'Burgemeester De Ridderkade' om 'onze burge meester te eren'. De gemeente raad gaf daarop het college van B en W opdracht met een pre-ad- vies over de naam te komen. Dat pre-advies liet enige tijd op zich wachten, om precies te zijn tot na 30 april 1908. Enkele dagen daarna schreef het college aan de gemeenteraad: "Met opzet heb ben wij ons pre-advies op dit ver zoek en op dit voorstel terugge houden, totdat de te verwachten blijde gebeurtenis in ons vor stenhuis een feit zou zijn gewor den. Immers waar deze belang rijke verbetering in onze ge meente juist was tot stand geko men in het jaar, waarin ons een prins of prinses zou worden ge schonken, meenden wij dat de Raad van de vreugde, waarmede dit feit ook de bevolking van Lei den vervult, niet beter een blij vende getuigenis zou kunnen af leggen, dan door die gebeurtenis te vereeuwigen in de naam van de nieuwe verkeersweg. Wij ge ven u mitsdien in overweging te besluiten de naam Paardensteeg te veranderen in Prinsessekade". Het voorstel werd pas na enige discussie aangenomen. "Het is de vraag of men over 60 a 70 jaar en laten wij hopen nog eerder, nog weet naar wie de kade is ver noemd", meende een raadslid destijds. Hij stelde de naam 'Prinses Julianakade' voor of desnoods 'Kade 1909'. Burge meester De Ridder vond de naam Prinses Julianakade te lang. Hij vreesde bovendien dat de straat als 'P.J.-kade' door het leven zou gaan. Met vijftien stemmen voor en elf tegen be sloot de raad uiteindelijk de nieuwe straat de naam 'Prinses sekade' te geven. WILLEM SPIERDIJK (gegevens ontleend aan het Ge meentearchief aan de Boisotka- de met medewerking van de heer P.J.M. de Baar) i zich weer veilig voelen, zal een aantal zaken de rolluiken al snel helemaal niet meer laten zak ken", voorspelt hij. En: "Niemand is blij met die luiken. Het is ook een vrij dure grap, zo'n ding kost gauw tienduizend gulden. Maar het is nu in de Haarlemmerstraat echt bar en boos. Sinds januari van dit jaar zijn er al zeventig, tachtig ruiten ingegooid. Dat is onvoor stelbaar". Ambtenaar Verplancke bena drukt dat het niet de bedoeling van de gemeente is dat de rolluiken kwestie 'via éénrichtingsverkeer' wordt opgelost. "Dit is iets wat de gemeente en de winkeliers geza menlijk moeten doen. We kiezen voor de weg van de geleidelijk heid; het is onwaarschijnlijk dat over een jaar de Haarlemmerstraat er totaal anders zal uitzien. Daar gaat echt meer tijd mee heen". Ver plancke stelt dat de rolluiken een onderdeel vormen van een groter probleem, namelijk hoe het pu bliek 's avonds weer de straat op te krijgen. Daar is volgens hem meer voor nodig dan alleen het aanpak ken van de gesloten rolluiken. "Je kunt je bijvoorbeeld voorstellen dat er voor de winkelstraten een beheersplan wordt opgesteld, waarbij het hele aangezicht wordt aangepakt. Te denken valt aan aan passing van de bestrating en aan plantenbakken". Een ander instrument om de winkelstraten 's avonds veiliger te krijgen, is het bevorderen van het wonen boven de winkels. Daar door wordt de sociale controle ver groot. Mogelijk dat hierdoor ook rolluiken overbodig worden. De gemeente kent sinds 1 januari 1985 een subsidieregeling voor winke liers die de ruimte boven hun zaak of opslagplaats voor wonen ter be schikking stellen. Winkeliers kun nen maximaal 10.000 gulden subi- sidie krijgen wanneer ze bij hun zaak een aparte opgang voor de bo venverdieping maken. Volgens P. de Vos, chef van de afdeling verbe tering particuliere woningen van de gemeentelijke directie volks huisvesting, zijn er in de stad 'en kele tientallen' ondernemers, on der wie een aantal in de Haarlem merstraat, die van deze regeling ge bruik willen maken. Politie haalt protesterende vrouw weg bij Stadsbouwhuis selijk urgent. Ik verblijf nu bij de Stichting Onderdak, maar daar kan ik m'n kinderen niet ontvan gen. De afgelopen zes jaar heb ik nooit een woning gehad, maar heb ik in blijf-van-m'n-lijfhuizen gelo geerd". Volgens een woordvoerder van de gemeente had de vrouw giste ren geen afspraak op de afdeling woonruimteverdeling, maar vol gende week woensdag. Volgens de zegsman wordt door de GGD beke ken of de vrouw in aanmerking komt voor een urgentieverklaring LEIDEN - Met hulp van de politie is gisterochtend een 31-jarige vrouw uit het Stadsbouwhuis aan de Langegracht verwijderd. De vrouw wilde een gesprek met de chef van de afdeling woonruimte verdeling, Th. van der Valk. Zij be weerde gisteren een afspraak te hebben. Toen haar een onderhoud werd geweigerd, wilde zij het Stadsbouwhuis niet verlaten. De vrouw nam later uit protest zittend voor het Stadsbouwhuis plaats, waar zij de hele middag is blijven zitten. "Het is voor mij vre- LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne en Energievoorzie ning gaat niet in op het aanbod van de Amerikaanse satellietzender MTV om 24 uur per etmaal video clips uit te zenden. Volgens G. Noordermeer, secre taris van het dagelijks bestuur, zou dat een te dure zaak zijn, omdat er dan een nieuwe schotel bij de mast in de Merenwijk moet worden ge plaatst. "Wij hebben nu een schotel waar we via Eutelsat programma's als Sky Channel en Super Channel kunnen ontvangen. Maar MTV is alleen via Intelsat te ontvangen. Dus zouden we een nieuwe schotel moeten aanschaffen. En daar is zo'n twee ton mee gemoeid". MTV heeft volgens Noordermeer niet veel meer te bieden dan wat Sky Channel en Super Channel na al uitzenden. "Programma's voor jonge mensen. MTV heeft ons zélf gevraagd of het kan. Toen heeft het dagelijks bestuur gezegd dat zoiets veel geld gaat kosten. Maar MTV toont zich niet bereid om in die kosten bij te dragen. Het is een commerciële zender die een zo groot mogelijk publiek wil berei ken, maar het mag geen cent kos ten. En omdat het algemeen be stuur druk op ons uitoefent om de prijs voor de abonnee niet te verho gen, hebben we afgehaakt". Bovendien zal in de toekomst, al dus Noordermeer, het aanbod van programma's via de huidige satel liet en de mast in Oegstgeest zo groot worden, dat de kanalen vol- raken. "We beschikken over een capaciteit van 18 tot 20 kanalen. Dan kun je er nog wel meer pro gramma's bij willen, maar vol is vol. De enige goedkope oplossing is om de huidige schotel anders te richten. Maar dan kunnen veel pro gramma's die we nu doorzenden niet meer worden ontvangen. Ik zou zeggen: kijk nou maar naar Sky Channel en Super Channel, dan heb je MTV niet nodig". Jack gestolen bij insluiping LEIDEN - Een bewoner uit de Ti- morstraat vond het gisteren niet nodig om de achterdeur te sluiten. De persoon moest immers alleen maar naar de bakker en zou binnen tien minuten weer terug zijn. Bo vendien was er nog een hond op het binnenplaatsje. Kennelijk had de hond er niet zoveel zin in, want bij terugkomst van de bewoner bleek een insluiper uit de keuken een zwart leren jack te hebben meegenomen. In dat jack zat een bedrag van 350 gulden en daar naast ook bescheiden zoals een paspoort, kentekenbewijs en bank- pasjes. bovendien. Van de dief was geen spoor meer te bekennen. Mishandeling LEIDEN - Na een echtelijke twist aan de Condorhorst hebben agen ten gisteravond een 27-jarige Lei- denaar aangehouden. Hij bleek in een dronken bui zyn vrouw te heb ben mishandeld. Tevens had hij haar onder bedreiging van een mes en bezem over de galerij STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9