Steun aan de scheepsbouw gaat omhoog Schuldenvraagstuk centraal op Afrikaanse topconferentie Leden Dienstenbond: werk boven inkomen LANDBOUW IN PROBLEMEN Bon voor vissers wegens vangen van kabeljauw Klein belang Wolters in Kluwer DONDERDAG 23 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 FLEVOLAND - De aanhoudende regen bezorgt de landbouw veel problemen. Enorme slagregens hebben in de Flevopolder al ruim 1500 hectaren met gewassen platgeslagen. Dit jaar komt er bovendien veel rattekeutelziekte voor in het koolzaad. Dat is een schimmelziekte waar moeilijk iets tegen te doen is. (foto anp» BRUSSEL/LUXEMBURG (GPD) - De Luxemburgse rege ring wil de invoer en verkoop van loodhoudende benzine vanaf 1 januari 1988 verbieden. Luxemburg zou daarmee het eerste land in de Europese Ge meenschap worden waar alleen nog maar loodvrije benzine te koop is. Het voornemen, dat gisteren in Luxemburg bekend werd gemaakt, zal nog door de Euro pese Gemeenschap moeten worden goedgekeurd. De EG- ministers van milieu werden het juist dinsdag eens over Luxemburg wil benzine met lood in de ban doen door auto's. Luxemburg bevoordeelt nu al - net als bijvoorbeeld West- Duitsland en Nederland - de ge bruikers van loodvrije benzine. Maar de Luxemburgers gaan daarin nog iets verder omdat loodvrije benzine bij hen een frank (5,6 cent) goedkoper is dan normale, loodhoudende benzine. De staat legt al sinds 1985 op elke liter loodvrije benzine on geveer 15 cent toe om de ver koop van loodvrije benzine te stimuleren. Bovendien mag de loodhoudende benzine al sinds begin dit jaar niet meer lood be vatten dan 0,15 gram per liter. Dat was voorheen 0,40 gram Daardoor zou jaarlijks 100.000 kilo lood minder in het milieu terecht komen. ZWOLLE (ANP) - Wolters Sam- som, het uitgeversconcern dat al wekenlang verwikkeld is in een strijd met Elseveir om de overna me van Kluwer, heeft nog maar 5 procent van de aandelen van Klu wer in handen. Elsevier maakte be gin deze week bekend bijna 30 pro cent van de aandelen van Kluwer te bezitten. Wolters topman. M. Ververs, ver klaarde het verschil door er op te wijzen dat Wolters een volledige fusie met Kluwer nastreeft 'en dat doe je niet door stiekem aandelen te kopen. Ververs sprak gisteren op een speciale aandeelhouders vergadering die bijeengeroepen was vanwege het bod dat Wolters twee weken geleden op Kluwer uitbracht. Het bod van Wolters loopt tot 31 juli. Heeft het concern dan niet minimaal 51 procent van de aandelen van Kluwer in han den, dan zal Wolters haar bod in trekken. Aan het begin van de vergade ring zaaide Elsevier-vertegenwoor- diger mr. Salomomson verwarring door vraagtekens te zetten bij de Wolters-topman M. Ververs (midden) tijdens een onderonsje met presi dent-commissaris JMontijn(links) en mede-bestuurslid C. Brakel (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De order- steun voor de Nederlandse scheepswerven gaat omhoog. Minister De Korte (economi sche zaken) liet gisteren per brief aan de Tweede Kamer weten dat hij bereid is de steun te verhogen tot gemiddeld 14 procent. De scheepswerven hadden om 15 procent gevraagd, terwijl de minis ter in eerste instantie niet verder wilde gaan dan tien procent. De minister is onder druk van de Tweede Kamer overstag gegaan. De verhoging van de steun zal echter een tijdelijk karakter heb ben. Voorlopig geldt de verhoging voor opdrachten verkregen in de periode van 15 juli 1987 tot 1 maart volgend jaar. Begin volgend jaar zal bekeken worden hoe de order ontwikkeling van de Nederlandse werven is geweest en of er iets te recht is gekomen van de broodno dige vermindering van de scheeps- bouwcapaciteit. Met de verhoging van de steun is een bedrag ge moeid van 17,5 miljoen gulden. De Korte heeft op zijn eigen be groting voor 1987. 1988 en 1989 een bedrag van een kleine 200 miljoen gulden beschikbaar voor scheeps- De Korte: overstag voor de Twee de Kamer. (foto gpdi Kort Zakelijk LPG Evenals benzine en dieselolie wordt ook LPG vandaag duurder. De prijs van autogas gaat omhoog met 2 cent per liter en 47,9 cent per liter kosten. Ook de prijsstijging van LPG wordt veroorzaakt door het geleidelijk aantrekken van de olieprijs. DSM DSM Meststoffen, onderdeel van de agro-divisie van DSM, heeft gis teren een contract getekend met Didier Engineering te Essen voor de bouw van een nieuwe salpeter- zuurfabriek in Geleen. Met de bouw is circa 100 miljoen gulden gemoeid, aldus DSM Meststoffen. De nieuwe fabriek met een capaci teit van 1400 ton salpeterzuur per dag vervangt een oudere fabriek en zal omstreeks juli 1989 in bedrijf komen. De proceskennis voor de fabriek zal worden ontworpen door DSM-dochter Stamicarbon. Merken Er is geen aanleiding om de cho coladedrank Choq als merknaam te verbieden. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Haarlem, mr. H.F. van den Haak, gisteren be paald in een kort geding dat het zuivelconcern Coberco uit Zut- phen had aangespannen tegen de Coöperatieve Condensfabriek Friesland (CCF). CCF brengt Choq sinds twee maanden op de markt. Coberco daagde de concurrent voor de rechter, omdat ze die naam veel te veel vindt lijken op haar ei gen product, Tjolk. Ook zou de ver pakking van de twee dranken te veel overeenkomsten vertonen f ;Y£ A i Groenteveiling 22 juli Aardappelen 122-127, doperwten 235- 285, peulen 405, snijbonen 480-660, stambonen 480-710, tuinbonen 19-48, kroten 20. kroten bos 36-52, rode kool 20-40, spitskool 28-56, postelein 140-205, rabarber 46-62, spinazie 153-190, ijs bergsla 24-43, capucijners 275-305, broc coli 190, venkel 120-200, champignons bak 77-99, uien 19-101, witlof 145-265, meloenen 100-315, bloemkool 6 per bak 125-165, 8 per bak 95-110, 10 per bak 70, sla 13-47, bleekselderij 41-111, bospeen 102-182, peterselie 8-44, selderij 32-63, bos uien 28-30, paprika kg 120-130, st. 25-57, paksoi 39-47, amsoi 88. Komkommers I: 90/50, 76/64; 60/48- 49; 50/42-52; 40/35-39; 35/25J2; krom 25 II; 76/46; 60/46-47. Tomaten I: A 990-1020; B 1010; C 720. CC 410 AR 1010; BR 1020-1070; CR 810- 860; CCR 430. AL 980; BL 1030-1050; CL 740. bouwsteun. Met minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) is hij echter overeengekomen dat een deel van rederssteun, die door Ver keer en waterstaat wordt verschaft via de IPZ-regeling, beschikbaar kan komen voor de werven. Aanvankelijk was er door de werven vooral gevraagd om extra steun bij export-opdrachten. De Korte schrijft aan de Kamer het echter niet juist te vinden om een onderscheid te maken tussen bin nenlandse en buitenlandse op drachten in het steunregime. Daar om geldt de verhoging van de steunpercentages over de hele li- Hoewel er gemiddeld sprake is van een ophoging van de steun met 4 procent komen schepen met een contractswaarde van 28 miljoen gulden en hoger er iets beter vanaf. Voor dit soort opdrachten gaat de steun met 5 procent omhoog, ter wijl orders voor goedkopere sche pen het steunbedrag wat minder zien stijgen. Evenals al in eerdere voorstellen van De Korte het geval was stijgt het steunpercentage naarmate de order groter van om vang is. Bij schepen van 60 miljoen gulden en duurder wordt het maxi male steunpercentage van 19 be reikt. VS vechten EG— voorschriften voor vlees aan WASHINGTON (RTR/UPI) - De Amerikaanse regering zal de nieu we voorschriften voor vlees van de Europese Gemeenschap formaal aanvechten omdat ze meent dat die voorschriften de Amerikaanse vleesuitvoer naar de EG schaden. De bijzondere handelsvertegen woordiger van de VS. Clayton Yeutter, heeft laten weten de klacht van vijf Amerikaanse vee- en vleesorganisaties te hebben overgenomen. Hij wil proberen de kwestie tot klaarheid te brengen onder de regels van de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. De nieuwe voorschriften die de EG sinds 1 mei hanteert voor de import van Amerikaanse vlees zijn in Amerikaanse ogen strenger dan noodzakelijk. De EG verlangt on der meer dat verschillende slacht en bewerkingsmethoden in afzon derlijke ruimten plaatsvinden. Volgens de nieuwe EG-normen voldoen maar zeven Amerikaanse slachterijen aan de voorschriften. De VS importeren EG-vlees uit 250 fabrieken. De kwestie is de afgelo pen week onderwerp van gesprek geweest tussen Yeutter, minister van landsbouw Lyng en de leden van de Europese Commissie De Clercq en Andriessen, maar een oplossing is toen niet gevonden. De regels van de GATT geven de VS het recht om tegenmaatregelen tegen de EG te nemen als wordt vastgesteld dat de veterinaire voor schriften van de EG onwettig zijn en een handelsbarrière vormen. Yeutter wil er zo snel mogelijk met de EG over gaan praten. In het af gelopen jaar leverden de VS voor 132 miljoen dollar vlees aan de ge meenschap. DEN HAAG (ANP) - Niet de ge bruikelijke politieke hangijzers, maar de economische crisis en vooral het schuldenvraagstuk zal dit jaar vermoedelijk de topconfe rentie van de Afrikaanse staats hoofden domineren. Zuid-Afrika en Tsjaad zijn al jaren vaste agen dapunten, die ook ditmaal niet zul len ontbreken op de jaarlijkse top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die maandag begint in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Maar de meeste aandacht zal uit gaan naar de drukkende schulden last, die voor veel Afrikaanse lan den een onoplosbaar probleem is geworden. Als gevolg van de da lende inkomsten uit de grondstof fen-export zijn zelfs relatief welva rende landen als Ivoorkust niet meer in staat hun verplichtingen na te komen. Vorig jaar ontving Afrika ongeveer 15 miljard dollar aan ontwikkelingshulp. Maar er vloeide 16 miljard dollar het conti nent uit aan rente en aflossing op schulden. En het lage peil van de grondstofprijzen op de wereld markt kostte Afrika 19 miljard dol lar aan inkomsten, terwijl de prij zen van ingevoerde industriepro- dukten met 14 procent zijn geste gen. Op de voorbereidende ministers conferentie riep OAE-secretaris- generaal Ide Oumarou de donor landen op meer leningen te geven tegen zachtere voorwaarden en een betere prijsstelling af te spreken voor Afrika's export-produkten. „De Afrikaanse staten maken de bittere ervaring door dat naarmate zij zich beter organiseren om hun export-sector te ontwikkelen, ze de prijzen van hun grondstoffen des te harder zien instorten". Individueel Tot dusver heeft Afrika vooral aangedrongen op soepeler beta lingsvoorwaarden. Maar conferen tiekringen verwachten dat ditmaal een verdergaand voorstel op tafel zal komen voor kwijtschelding van de schuldenlast van rond 200 mil joen dollar, of althans van een aan zienlijk deel daarvan. Anders dan in Zuid-Amerika zijn niet de com merciële banken, maar westerse regeringen en internationale orga nisaties als de Wereldbank de grootste schuldeisers van Afrika. De OAE heeft herhaaldelijk aange drongen op een internationale con ferentie over de Afrikaanse schul denproblematiek. Maar de donor landen willen elk land individueel behandelen, zoals nu ook gebeurt in de Club van Parijs. Niettemin besloten de Afrikaanse landen vo rig maand op een conferentie in Ni geria zoveel mogelijk gezamenlijk op te trekken. Terwijl een groot aantal landen zich heeft onderworpen aan de pijnlijke kuren die het Internatio nale Monetaire Fonds heeft voor geschreven, blijven de beloofde hulpinjecties ver echter bij de ver wachtingen. Sinds een speciale zit ting van de Verenigde Naties vorig jaar een herstelprogram opstelde voor Afrika zijn de omstandighe den verder verslechterd. Vijf lan den -Angola, Botswana, Ethiopië. Lesotho en Mocambique- kampen met ernstige voedseltekorten. In Mocambique en Angola is sprake van regelrechte hongersnood, me de als gevolg van de aanhoudende Zuidafrikaanse destabilisatie. In heel zuidelijk Afrika dreigt op nieuw ernstige droogte; de Sahel- zone kampt met een sprinkhanen plaag. Fouten De afgelopen jaren overheerste op Afrikaanse conferenties de nei ging om lering te trekken uit de fouten van het verleden en econo mische orde op zaken te stellen in eigen huis. Ditmaal zal de blik toch weer meer op de buitenwereld zijn gericht, die nu eenmaal ook grote invloed uitoefent op Afrika's wel en wee. Daar echte veranderingen in de handelsvoorwaarden tussen noord en zuid niet verwacht kun nen worden, zal noodgewongen vooral worden gesproken over fi nanciële hulp ter ondersteuning van de economische hervormingen waarop het westen zolang heeft aangedrongen. „De ontwikkelingen op het inter nationale economische front heb ben zich radicaal tegen Afrika ge keerd en vereisen dat we nog eens zorgvuldig bekijken of het VN-ac- tieprogram voor Afrika wel de mo tor voor verandering kan zijn die het moeten zijn", zei Adebayo Ade- deji van de Economische Commis sie van de VN voor Afrika. Zuid-Afrika, Tsjaad en de keuze van een nieuwe OAE-voorzitter zullen de gemoederen in Addis Abeba eveneens bezig houden. Vo rig jaar hielden de staatshoofden zich uitvoerig bezig met de kwestie van bindende economische sanc ties tegen Pretoria. Ditmaal zal het sanctiedebat waarschijnlijk een minder prominente rol spelen Niet alleen omdat er weinig schot rechtgeldigheid van de bijeen komst. Volgens hem had het admi nistratiekantoor van Wolters een fout gemaakt, waardoor het beter zou zijn stemming over een aantal statutenwijzigingen uit te stellen. De voorzitter van het bestuur van het administratiekantoor liet ech ter weten dat daar er van fouten geen sprake was. Een groot deel van de vergade ring werd in beslag genomen door een discussie over de nieuwe naam van de (mogelijke) fusie. Sommige aandeelhouders hadden moeite met het verdwijnen van de naam Samsom bij het tot stand komen van de fusie. Onder hen was oud commissaris Samsom, die een vu rig pleidooi hield voor het behoud van de familienaam. Ververs zou vol vertrouwen te zijn in het slagen van de fusie. Wol ters Kluwer zal, zo zei hij, een orga nisatie naar landengroepen krij gen. Het hoofdkantoor komt dan in het westen van ons land. Voor de Nederlandse bedrijven komt de top in Deventer. De beurskoers van Wolters is de laatste dagen gestegen. Volgens Ververs is dat het gevolg van her nieuwde belangstelling van Britse beleggers. Naar aanleiding van het rumoer, vorige week, over een ex tra bescherminsconctructie van Kluwer had een aantal beleggers aandelen Wolters juist van de hand gedaan, aldus Ververs. Gesprek ken met beleggers hebben echter, aldus de Wolters topman, is het vertrouwen van de Britse beleg gers weer doen terugkeren. zit in de internationale campagne voor sancties, die vorig jaar nog het Gemenebest op zijn grondvesten deed schudden. Maar ook omdat achter de ogenschijnlijk gesloten gelederen van Afrika veel tegen stellingen schuil gaan. Het oude adagium dat iedereen voor sanc ties is, mits de anderen voorgaan, doet opnieuw opgeld. Stoot Aan de vooravond van de OAE- top besloten Zimbabwe en Zambia voorlopig maar af te zien van het verbreken van de luchtvaartver bindingen met Pretoria. Stopzet ting van de vluchten op Zuid-Afri ka maakte deel uit van het sanctie pakket waartoe het Gemenebest vorig jaar besloot, evenals een in voerverbod voor Zuidafrikaanse grondstoffen. Een betreurenswaardig gebrek aan steun van andere landen in zuidelijk Afrika maakt uitvoering van dit besluit vooralsnog niet mo gelijk, zo lieten president Kenneth Kaoenda van Zambia en premier Robert Moegabe van Zimbabwe weten. Uit Loesaka kwam een boze reactie. „Een stoot onder de gor del", zei Tom Sebina, woordvoer der van het African National Con gres in Loesaka. „Sancties tegen Zuid-Afrika zullen alleen werken als de gehele internationale ge meenschap ze toepast. Het ANC zal campagne blijven voeren voor stopzetting van de handelsrelaties met het regime (in Pretoria)". De zwarte buurlanden beroepen zich op hun economische afhankelijk heid van Zuid-Afrika. Maar, zo be klemtoonde Sebina, 'het gaat juist UTRECHT (ANP) - De leden van de Dienstenbond .FNV blijven werk boven inkomen stellen. De bond moet daarpm bij de onder handelingen over de cao's voor 1988 verdere arbeidstijdverkorting (atv) zwaarder laten wegen dan loonsverhoging. Pas als werkge vers geen maatregelen nemen om de werkgelegenheid te bevorde ren, moet de bond looneisen stel len. Dit blijkt uit een reeks verken nende ledenvergaderingen en een enquête onder bondsleden over het arbeidsvoorwaardenbeleid. De uitkomsten van vergaderingen en enquête - waaraan zo'n achthon derd mensen hebben deelgenomen - worden betrokken bij de uitein delijke vaststelling van het beleid komend najaar. Van de circa een miljoen werknemers in de dien stensector zijn voor er zo'n 150.000 werknemers afspraken gemaakt over invoering van de 36-urige werkweek. Wat de bondsleden be- DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft dinsdag en woensdag in de havens van Scheveningen en IJmuiden te gen vijf vissers proces-verbaal op gemaakt omdat zij kabeljauw aan voerden, hoewel zij daar nog niet op mochten vissen. Van drie van hen is in overleg met het Openbaar Ministerie bo vendien de besomming (op brengst) van de vangst in beslag genomen. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij heeft dit meegedeeld. Afgelopen maandag is weliswaar de visserij op kabeljauw weer opengesteld voor de gespeciali seerde kabeljauwvissers, de zoge noemde K-documenthouders, en vissers die op rondvis zoals schel vis, wijting en kabeljauw vissen, maar dat geldt alleen voor vissers die na 27 juni geen kabeljauw meer hadden aangevoerd. De vissers die nu zijn geverbaliseerd hadden dat wel gedaan. Volgens de voorwaar den van minister Braks moesten zij voor elke week die zij na de 27ste juni hadden doorgevist een week wachten. De AID verbaliseerde dinsdag in Scheveningen twee Katwijkse vis sers, een span, die samen 13.600 ki logram kabeljauw aanvoerden. Woensdag volgde in Scheveningen nog een visser die ongeveer 3.000 kilogram aanvoerde. De in beslag genomen besomming bedroeg 12.250 gulden. In IJmuiden slin gerde de AID een span Katwijkers met 6.700 kilogram op de bon. De in beslag genomen opbrengst van die vangst was bijna 18.000 gulden. Alle vijf vissers beschikken over een K-document. Vissers die zijn gespecialiseerd op het vissen op platvis zoals schol en tong, zogenaamde boomkorvis- HANDELSBALANS - De han delsbalans van Groot-Brittannië is in mei diep in het rood gekomen doordat de consument veel geld heeft besteed aan produkten uit het buitenland. Gisteren maakte het ministerie van handel en indus trie in Londen - met de nodige ver traging - bekend dat het tekort op de betalingsbalans (goederen en diensten) in mei 1,16 miljard pond sterling (ongeveer 3,88 miljard gul den) heeft bedragen. In april be droeg het tekort 504 miljoen pond (1.69 miljard gulden). De Egyptische president Moeba rak is kandidaat voor het voorzit terschap van de OAE. (foto anp» om het economisch isoleren van Zuid-Afrika'. Koning De vraag wie gerechtigd is Tsjaad te vertegenwoordigen op de OAE-top heeft zich vanzelf opge lost nu de regering van Hissene Habré als overwinnaar uit de strijd is gekomen. Gabon zal verslag uit brengen van een bemiddelingspo ging tussen Tsjaad en Libië. Libië heeft zijn troepen uit een groot deel van Tsjaad teruggetrokken, maar houdt nog steeds de Aouzou- strook bezet, die Tsjaad tot zijn grondgebied rekent. Tsjaad geeft de voorkeur aan vreedzame midde len voor het herkrijgen van de treft worden dat er volgend jaar be duidend meer. Ook het aan banden leggen van flexibele arbeidscontracten (uit zend-, oproep-, afroep- en inval krachten) blijkt volgens arbeids- voorwaardencoördinator L. de Waal een buitengewoon hoge prio riteit te hebben. „Ruim negentig procent van de mensen vindt dat we de flexibilisering moeten aan pakken. Het gaat dan vooral om de inkomenspositie (minimumloon en -vakantietoeslag, ook voor men sen die minder dan een derde van de geldende arbeidstijd werken) en uitwassen als nul-urencontracten". aldus De Waal. Ook dit jaar heeft de dienstenbond het verbeteren van flexibel werken hoog in het vaandel gevoerd. In het grootwin kelbedrijf, dat veel met flexibele contracten werkt, zijn al verschil lende afspraken gemaakt om de positie van deze werknemers te verbeteren. sers, hebben gistermiddag in een kort geding tegen de Staat en de minister van Landbouw en Visserij geëist dat zij ook weer kabeljauw- mogen aanvoeren. Minister Braks heeft deze vissers vorige week uit gesloten bij de verdeling van het extra-kabeljauwwuotum van 4.160 ton. De raadsman van de vissers voerde tijdens het kort geding dat diende voor de president van de rechtbank in Den Haag onder an dere aan, dat zij in het verleden ka beljauw als bijvangst mochten aan voeren. De raadsman van de Staat stelde daar tegenover dat het extra quotum allereerst ten goede moet komen aan de gespecialiseerde ka beljauwvissers en de rondvis-vis- sers. Bovendien zou uit onderzoek zijn gebleken dat het mogelijk is bij de boomkorvisserij bijvangst van kabeljauw tot een minimum te beperken. De president doet don derdag 23 of vrijdag 24 juli uit spraak. Winst van Chrysler boven verwachting NEW YORK (ANP) - Chrysler, het op twee na grootste autoconcern in de Verenigde Staten, heeft het tweede kwartaal beter afgesloten dan menigeen op Wall Street had verwacht. Ondanks een daling van de autoverkopen met 2,6 procent tot 558.122 stuks, steeg de omzet van5,70 tot 6,41 miljard dollar. De nettowinst was met 428,7 mil joen een stuk lager dan dan de 488,2 miljoen dollar die in het twee de kwartaal van 1986 werd be haald. Volgens een toelichting van de directie was het resultaat vorig jaar echter ongewoon hoog door een eenmalige kapitaalwinst van 131,9 miljoen dollar op de verkoop van het Chryslerbelang in Peugeot. De winst uit bedrijfsvoering was in het tweede kwartaal van dit jaar ongeveer twintig procent groter dan de 356,3 miljoen dollar in de zelfde periode vorig jaar Chrysler-topman Lee Iacocca be nadrukte dat de winst is gestegen terwijl de autoverkoop is gedaald Hij schreef dit toe aan het beleid van het concern om de nadruk te leggen op de produktie van vracht wagens alsmede de vergroting van het assortiment van automodellen. Aouzou-strook, waar uranium in de bodem wordt vermoed. Maar als alle andere middelen falen, blijft ons geen ander alternatief dan een militair offensief, zei een Tsjadi- sche diplomaat. Nogal wat tijd en energie zal ook gestoken moeten worden in de keuze van een nieuwe voorzitter, die de Kongolese president Denis Sassou Nguesso zal opvolgen. An ders dan voorgaande jaren is er nu aan de vooravond van de top nog geen consensus over de 'president van Afrika' voor het komende jaar Drie kandidaten hebben zich ge meld: president Hosni Moebarak van Egypte, president Kenneth Kaoenda van Zambia en president José Eduardo dos Santos van An gola. Aanvankelijk had Moebarak zich teruggetrokken ten gunste van Kaoenda. Maar toen ook Dos Santos zijn kandidatuur stelde, constateerde Moebarak dat zuidelijk Afrika niet eensgezind met één kandidaat komt en meld de zich alsnog. De president van het geteisterde Angola zou het leiderschap van de OAE ambieren om internationaal de aandacht te kunnen vragen voor de inmenging van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten tegen zijn re gering. Maar vanwege het radicale imago van zijn land is hij mogelijk minder geschikt als pleitbezorger van Afrika voor meer economische hulp uit het westen. Tegen Kaoen da pleit dat hij al eens OAE-voor zitter is geweest. Daarom conclu deren waarnemers dat Moebarak, die mag rekenen op de steun van de meeste Franstalige landen, goe de kansen maakt als een consen- sus-kandidaat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7