Dees in hoger beroep over Verkeerd bed' ''Friesland is een met Vier schoenen dateren wrak Ik wilde de huur opzeggen maar dat hoeft niet meer Ziekenhuis Almelo gaat patient thuis verzorgen Dorpsscholen worden minder snel opgeheven Arrestaties in verband met dumpen van afval dm (Jja/iffiden (jÊM DONDERDAG 23 JULI 1987 MUUiailKI. Beddentekort in verpleeghuizen DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de president van de Haagse rechtbank in een rechts zaak over het beddentekort in verpleeghuizen. Het kort geding was aangespannen door de Consumentenbond en een cliënt van de bond. De rechtbankpresident had be paald dat de kosten van een patiënt die in een ziekenhuis ligt omdat er geen plaats is in een verpleeghuis onder de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) vallen. KERKRADE (GPD/ANP) - Drom- men nieuwsgierigen verzamelden zich gisteren op de plaats waar een gasexplosie in Kerkrade drie vrij- gezellenwoningen zowat van de aardbodem vaagde. Men specu leerde driftig over de mogelijke oorzaak en stelde met name de vraag hoe het in hemelsnaam mo gelijk was geweest dat de man die op de bovenste verdieping woonde heelhuids uit de ravage te voor schijn kon komen. Hij was met zijn hele appartement naar beneden ge stort. "Ik kan me niet veel meer herin neren. Ik lag te slapen, hoorde een knal en nog geen seconde later lag ik op straat onder het puin. Ik heb geluk gehad, alleen mijn kneuzin gen doen pijn". Verdwaasd staat hij te midden van de belangstellen den naar zijn inboedel - wat daar van over is - te kijken. Het betreffende blok in het flat gebouw bestaat uit negen apparte- Bewoner geëxplodeerde flat Kerkrade menten, drie etages van drie wo ningen. De man die de politie had gebeld omdat hij een sterke gas- lucht rook, bevond zich op het mo ment van de ontploffing in het ap partement op de eerste verdieping naast dat waar de explosie plaats vond. Hij was net thuisgekomen, had onderzocht waar de doordringende geur vandaan kwam en merkte dat die in de buurt van het apparte ment van zijn buurman het sterkst was. Hij stapte onmiddellijk naar zijn buurvrouw en haar twee kin deren om hen te waarschuwen. Toen de vier op het punt stonden naar buiten te gaan, kwam de ex plosie. "Wij werden alle vier tegen de grond gesmakt. Alles trilde en ik zag hoe de tussenmuur instortte. Allerlei voorwerpen vlogen langs me heen. Het is me een raadsel hoe het mogelijk is geweest dat we niet gewond raakten. We zijn opge staan, hebben de huilende kinde ren meegenomen, zijn achterom gelopen en via de brandtrap naar beneden gegaan", aldus de buur man, de heer Odekerken. Bewoners van de belendende percelen mochten, zo goed en zo kwaad als dat ging, nog wat spul len halen uit hun totaal vernielde woningen. Staande op enkele brokken steen vraagt een bewoner zich af wat daar voor een grote ge krulde plank tegen zijn bureau aanhangt. Het blijkt de voordeur te zijn. Onder de rotzooi haalt hij een brief vandaan. "Kijk", zegt hij, "ik wilde de huur opzeggen. Die brief hoeft niet meer weg". De oorzaak van de gasexplosie is nog niet achterhaald. Volgens de politie bestaat er instortingsgevaar zodat de technische recherche de benedenste van de drie woningen waar de ontploffing zich voordeed niet kan binnengaan. Het aantal gewonden is beperkt gebleven tot vier, van wie een ernstig. De aange richte schade wordt door de Kerk- raadse brandweer geschat op meer dan een miljoen gulden. Poppentheater weg uit Artis AMSTERDAM - De directie van de Amsterdamse dierentuin Artis heeft de gebroeders Bouquet met hun poppentheater de Plantage Middenlaan uitgestuurd vanwege hun ordinair taalgebruik. Boven dien wekten de poppen met slaan en trappen zoveel agressie bij de kinderen op, dat directeur Lensink het niet langer verantwoord vond de jeugd daaraan verder bloot stel len. De directeur was zelf gaan kijken nadat hij van verschillende ouders klachten had gekregen. Zij hadden zich gestoord aan regelmatig terug kerende woorden als 'kont' en op merkingen als 'Hou je kop, anders zeik ik over je hoofd". Deze uitspraak over het 'verkeerde bed' - een in de gezondheidszorg gangbare term - is vooral voor par ticulier verzekerde patiënten van belang. Een particuliere ziektekos tenverzekeraar geeft na een aantal weken geen vergoeding meer voor een ziekenhuisverblijf als er geen medische indicatie meer is voor dat bed. Een bed in een verpleeg huis wordt vergoed door de awbz. Voor ziekenfondspatiënten was er niets aan de hand omdat de zieken fondsen een plaats in een verkeerd bed wel vergoeden. Dees noemde het in hoger be roep gaan in zijn antwoord op vra gen van het PvdA-Tweede-Kamer- lid Müller-van Ast. Zij wilde onder meer weten of de staatssecretaris van plan was uitvoering te geven aan het vonnis in het kort geding en of hij aan het vonnis algemene geldigheid toekent. Dees ant woordt dat het bedrag dat aan de betrokken cliënt van de Consu mentenbond moest worden be taald dezer dagen zal worden over gemaakt. Andere particulier verzekerden die noodgewdongen in een zieken huis moesten verblijven in plaats van een verpleeghuis, krijgen hun verblijf in een verkeerd bed ook uit de awbz vergoed, aldus Dees. De bedragen zullen tot nadere datum via de begroting van WVC worden betaald. Dees laat verder weten dat hij geen mogelijkheden heeft om op zeer korte termijn te verzekeren dat voldoende verpleeghuisbed den beschikbaar komen voor men sen die nu zonder medische indica tie in een ziekenhuisbed worden opgenomen. Omstreeks 1990 zal het aantal verpleeghuisbedden overeenkomen met de planning norm op grond van de wet zieken huisvoorzieningen. Tot die tijd zal Dees een tijdelijke regeling treffen voor de vergoe ding van kosten voor personen die wegens plaatsgebrek in verpleeg huizen langer in een ziekenhuis moeten blijven dan medisch ge zien nodig is. Dezer dagen zal hij daarover een adviesaanvraag aan de Ziekenfondsraad sturen. Eind augustus hoopt Dees de Tweede Kamer nader te kunnen inlichten. ALMELO (GPD) - Het Streekzie kenhuis Almelo (SZA) gaat patiën ten thuis verzorgen. De experi mentele maatregel is bedoeld voor mensen die bij gebrek aan andere opvang in het ziekenhuis moeten blijven, maar zich met enige des kundige hulp ook thuis kunnen redden. Volgens directeur patiën tenzorg drs. J. H. Goossen van het SZA gaat het om een beperkte ca tegorie patiënten, vooral ongenees lijk zieken en patiënten van 75 jaar en ouder. De thuisverzorging is vergelijk baar met het plan van enkele zie kenfondsen in Amsterdam, Gro ningen en de regio Breda, met dit verschil dat het ziekenhuis in Al melo 'voor eigen tekening en risi co' werkt. De grondslag voor de maatregel is echter dezelfde. Het initiatief is noodzakelijk om een halt toe te roepen aan het groeiend aantal mensen dat ten onrechte maandenlang in het ziekenhuis ligt. Het zijn in de regel patiënten die in aanmerking komen voor plaat sing in een verzorgings- of ver pleeghuis, maar daar niet geplaatst VERMANING (ANP) - In het ge meentelijk museum It Bleekerhüs in Drachten is een overzichtsten toonstelling geopend van de Friese vondsten van de bekende amateur- archeoloog Tjerk Vermaning. Vol gens conservator W. van der Horst van It Bleekerhüs is één van de motieven voor de expositie rehabi litatie van Vermaning. Het mu seum laat op de expositie bewust vijf stenen zien uit de oude Steen tijd, waarvan de echtheid door Ne derlandse archeologen altijd in twijfel is getrokken. kunnen worden. Alleen in Almelo gaat het al om 70 van die patiënten. "Een stuwmeer", volgens de zie kenhuisdirectie. De langdurige verpleging is een kostbare aangele genheid voor het SZA en zet bo vendien de beddencapaciteit on der druk. Voor de in te zetten verpleegkun digen gaat het ziekenhuis een be roep doen op een eigen 'uitzendbu reau', waar ongeveer 60 gediplo meerden staan geregistreerd. Het SZA blijft ook bij de thuisverzor ging verantwoordelijk voor de pa tiënten. In voorkomende gevallen kan altijd een beroep worden ge daan op de medische zorg van het streekziekenhuis. Samen met gemeente Almelo, kruiswerk, gezinsverzorging en verpleeg- en verzorgingshuizen heeft het ziekenhuis besloten tot de oprichting van kingsverband. WASSENAAR - Op de Wasse- naarse renbaan Duindigt werden gisteren tijdens de 21ste Dag van het Paard veel facetten van de paardesport gedemonstreerd. Lief hebbers vergaapten zich vanaf de volgepakte tribunes niet alleen aan de dravende en rennende dieren maar ook aan allerhande aan spanningen. De Dag van het Paard is een initiatief van tal van hippi sche Clubs. (foto Holvast) Zwembadbezoek DEN HAAG (ANP) - Het bezoek aan de openbare zwembaden in ons land loopt flink terug. Ver werkten de baden in 1975 nog 110 miljoen bezoekers, in 1985 was dat met bijna een kwart teruggelopen tot 85 miljoen. Vooral de open- luchtbaden trokken aanzienlijk minder bezoekers. In tien jaar tijd liep het aantal bezoekers met bijna twee derde terug. De entreebewij zen dekten 40 procent van de totale lasten. Het grootste gedeelte wordt gedekt door subsidies of ander soortige bijdragen, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. ROERMOND (ANP) - Een 41-jarige man uit Helden en zijn even oude compagnon uit Venlo hebben vorig jaar duizend ton gevaarlijk chemisch afval gedumpt op een vuilstortplaats bij Tegelen. Het betreft aluminiu- mafval van een Westduits bedrijf in Neuss, dat bij contact met water brandbaar gas vormt. Dat heeft de Roermondse persofficier van justitie mr. J. Vangman gisteren meegedeeld. De storting in de voormalige grindwinningplaats Wambachgroeve ge schiedde met toestemming van de provincie Limburg omdat die in de mening verkeerde dat het normaal afval betrof. De twee verdachten werkten echter met valse analyses. Een brand die in januari op de vuil stortplaats woedde zette justitie op het spoor van het milieuschandaal. Er zijn inmiddels maatregelen getroffen om te voorkomen dat ontploffingen of branden kunnen ontstaan, aldus Vangman. Het tweetal zal worden vervolgd wegens overtreding van de wet chemi sche afvalstoffen en vermoedelijk ook voor valsheid in geschrifte. Voor dat de gevaarlijke stoffen in Tegelen werden gestort gebeurde dit in Bel gië. Ofschoon er voorlopig geen gevaar bestaat vindt mr. Vangman dat het aluminiumafval wel verwijderd moet worden. In de directe omgeving van de Wachbachgroeve wonen geen ZOETERMEER (ANP) - Er hoeven ongeveer 46 dorpsscholen mirlder te verdwijnen dan aanvankelijk de bedoeling was. Ter compensatie moeten in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners ruim twintig basisscholen verdwijnen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs en weten schappen) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De enige basisschool in een dorp wordt minder snel opgeheven. De eis dat zich binnen een straal van 3 kilometer geen andere school van dezelfde soort mag bevinden wordt veranderd in 1500 meter. De staatssecretaris heeft hiertoe besloten na een voorstel dat het CDA vorige maand in de Tweede Kamer deed tijdens de bespreking Willem Oltmans naar Zuid-Afrika AMSTERDAM (ANP) - De journa list-schrijver Willem Oltmans emi greert op korte termijn naar Zuid- Afrika. Hij vertrekt eind septem ber naar de Rand Universiteit in Johannesburg om een boek te schrijven en wil zich in 1988 defin- tief in het land vestigen. Volgens Oltmans is het op het moment 'safe' om je in het land te vestigen. "Ik verwacht daar geen bloedblad. Een groot deel van de zwarte bevolking daar wil ook he lemaal geen grote confrontatie. Ik heb er nu drie intensieve reizen ge maakt en gepraat met heel veel, ook zwarte mensen. Die boycot-po litiek vanuit het Westen heeft hele maal geen zin. Je moet er juist naar toe om die mensen te helpen". "Zuid-Afrika gaat stap voor stap naar de betere kant. De mensen daar zijn net zo beschaafd als wij hier. Natuurlijk zijn enkele minis ters wel wat ouderwets, maar ze zijn zeer humaan en gaan 's zon dags écht naar de kerk. Dat zie je hier wel anders". Unieke vondst in zeebodem Scheurrak TEXEL (GPD) - Van de bodem van de Waddenzee zijn de eerste resten boven water gehaald van een groot scheepswrak uit de 16e eeuw. Het schip ligt in de geul Het Scheurrak, haast tegen de Texel- stroom aan. Het wrak is in juli 1984 al ontdekt door de Texelse sport- duiker Hans Eelman uit De Koog. Aan de hand van vier gave, zeer modieuze linkerschoenen, die in het wrak werden aangetroffen, ver moed men dat het 36 meter lange schip vermoedelijk rond 1560 ter plaatse is gezonken. De vondst van twee bronzen grapen of kookpot ten, waarvan er in heel Europa slechts enkele honderden bekend zijn, bevestigt deze datering. Op Texel verblijvende archeolo gen van het ministerie van WVC ANP) zijn na de vondst van Eelman pas vier weken geleden werkelijk be gonnen met de berging. Na een eerste verkenning is het vaarwater enigszins verlegd en is begonnen met het in kaart brengen van het wrak. Deze week hebben de ar cheologen samen met de Texelse amateurduiker tot 's avonds laat historische voorwerpen uit het wrak geborgen. Daaronder bevin den zich kookpotten en houten schaaltjes. Hans Eelman heeft de hele maand juli vrijaf genomen op zijn makelaarskantoor om de eerste bergingswerkzaamheden te kun nen meemaken. Regelmatig duikt hij om de bodem van Wadden- en Noordzee af te zoeken naar wetens waardigheden, na eerst met de so nar op zijn boot door vissers ver strekte posities na te zijn gelopen. Medewerker consultatiebureau hekelt gebrek aan controle Het oude schip werd door Eelman gevonden aan de hand van gege vens die hem werden verstrekt door vissers, die met hun netten op het wrak waren gestoten. Eelman heeft in de afgelopen tien jaar al zo'n vijftig wrakken gevonden. "Ik heb inmiddels een schat aan gegevens verzameld over vondsten in de Waddenzee. Dit scheepswrak is bloot komen te liggen door uit schuring. De bodem van de Wad denzee is immers constant in be weging. Het is eeuwen goed be waard gebleven doordat het afge dekt is geweest met een meters dikke laag zand. Nu is dat veran derd en is het zaak om het schip te conserveren. Want het is een unie ke vondst. Ik vond het al merk waardig dat ik rond het wrak geen kalken pijpen vond, die anders veelvuldig aanwezig zijn. Het was de eerste aanwijzing dat het wrak zeker van voor 1600 moest zijn", vertelt Eelman. Volgens de archeologen is dit zestiende eeuwse schip een 'unie ke vondst', omdat het scheepshout en de inventaris in de zachte zeebo dem uitermate goed bewaard zijn gebleven. van de notitie instandhoudingsbe- leid basisonderwijs. Daarin werd aangegeven aan welke normen scholen moeten voldoen om te kunnen blijven bestaan. Het uitgangspunt was toen nog dat volgend jaar 350 basisscholen moeten worden opgeheven. Belan genverenigingen hadden berekend dat daardoor zeker 100 dorpen hun laatste school zouden verliezen. Als compensatie voor de versoe peling voor dorpen worden wel de bestaanrechten voor basisscholen in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners aangepast. De enige school daar van een bepaalde richting binnen een straal van 1 ki lometer moet in het laatste van de drie jaren dat er te weinig leerlin gen zijn, ten minste 105 leerlingen hebben was eerst 100 Voor de enige school van een richting bin nen een straal van 2 kilometer moeten dat ten minste 95 leerlin gen zijn was eerst 90 Om samenvoeging van basis scholen te bevorderen zal bij sa menvoeging per 1 augustus 1988 driejaar lang een speciale regeling gelden om het personeel te be schermen tegen ontslag. Als scho len door omstandigheden pas per 1 augustus 1989 kunnen worden sa mengevoegd, wordt dat twee jaar. Boerema mag proef draaien met kliniek UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) stemt toe in een experiment met een me disch centrum door de uroloog dr. J. Boerema in Nijmegen. Aan het experimenten nemen ook de vier ziekenhuizen in de regio deel. Dees streeft ernaar dit experiment op 1 januari te laten beginnen. Het experiment zal erop gericht zijn de onderzoekmogelijkheden ten behoeve van de huisarts uit te breiden. De Boerema-kliniek mag dan ook meer gaan doen dan sport keuringen en periodieke onderzoe ken waartoe ze zich nu moet beper ken. Het is de bedoeling dat in de regio Nijmegen verschillende diag nostische centra, dus ook die van de ziekenhuizen, met elkaar gaan 'concurreren'. Daarbij gaat het om meer kwaliteit en service bij ten minste gelijkblijvende kosten. Gedeputeerde Staten van Gel derland hebben de staatssecretaris op 30 juni geadviseerd over de randvoorwaarden waaraan het Nij meegse experiment zou moeten voldoen. Hoewel aan dat advies ook minder positieve reacties uit de regio waren toegevoegd (zo heeft de provinciale raad voor de volksgezondheid in Gelderland zich tegen het experiment uitge sproken) kan Dees zich toch in gro te lijnen in de opzet van het experi ment vinden. Over de technische uitwerking van het experiment heeft de staats secretaris nu advies gevraagd aan het College voor Ziekenhuisvoor zieningen, de Ziekenfondsraad en het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg. In maart is in Den Haag een tweede Boerema-kliniek geopend, waarin ook Vendex International deelneemt. HEERENVEEN - "Methadon is een blok aan het been van de hulp verlening. Het was bedoeld als een hulpmiddel bij het afkicken van een heroïneverslaving. Nu zit ik hier al drie en een half jaar en nog steeds zie ik dezelfde figuren op het spreekuur voor hun portie me thadon. Dat heeft niets meer met hulpverlening te maken". door Nico Hylkema Voor William Twiss, maatschap pelijk werker bij het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Heerenveen, is de maat zo langzamerhand vol. De wijze waar op in Friesland methadon wordt verstrekt, zit hem goed dwars. On langs schreef hij daarover -in een vakblad. De enigen die reageerden waren collega's uit grote steden. "Friesland is het methadon-para dijs van Nederland", aldus Twiss. Methadon is een synthetisch opiaat. Jaren geleden zag men er hét hulpmiddel in voor heroïnever- slaafden om van hun verslaving af te komen. De laatste jaren is het echter niet veel anders dan een an der verdovend middel geworden. Het verschil met heroine is alleen, dat het op doktersrecept te krijgen is en men er niet voor hoeft te ste len om het te betalen. De verslaaf de is zelfs vrijgesteld van het beta len van de 'medicijnenknaak'. Volgens Twiss is die gratis ver strekking van methadon politiek beleid van Justitie. Men wil van het probleem van 'hproine-crimi- naliteit' af. Aangezien vrije ver strekking van heroïne niet haal baar is, gooit men het op de metha don. In grote steden heeft men dat al lang begrepen. Daar heeft ver strekking plaats via bussen en spe ciale posten en onder strikte voor waarden. Zo dient de verslaafde het middel ter plaatse te slikken en wordt hij of zij steekproefsgewijs gecontroleerd op het nog gebrui ken van heroine. bij het CAD te melden. Twiss: "Je kunt hier gewoon naar binnen stappen en zeggen dat je verslaafd bent. Dat wordt niet gecontroleerd. Als je onder de 0,10 milliliter per dag zit, krijg je het gewoon per week mee naar huis. Zo kun je een aardig voorraadje aanleggen en er mee de zwarte markt opgaan". Aanvankelijk werkte methadon bij het afkicken. Maar al na korte tijd verschenen verslaafden op het spreekuur, die helemaal geen boodschap hadden aan hulpverle ning, maar slechts hun portie me thadon kwamen halen. Tegen de zin van de hulpverlening zelf zijn 'de CAD's overstag gegaan en heb ben daaraan toegegeven. Twiss: "Negentig procent van de heroïneverslaafden komt hier al leen voor het halen van hun metha don. Ze zeuren je de kop gek om methadon. Het is heel begrijpelijk dat Justitie het op deze manier aanpakt, maar het is in strijd met het beginsel van hulpverlening". De hulpverleners kunnen in Friesland weinig beginnen tegen deze vorm van methadon-verstrek- king. Daartoe ontbreekt hen de macht. De CAD's worden gesubsi dieerd door de ministeries van jus titie en WVC. Dertig procent van hun werk bestaat uit reclassering. Twiss vindt het principieel onjuist dat de verstrekking van methadon aan de hulpverlening is gekoppeld. "Laat ze maar naar de apotheek of de Gemeentelijke Gezondheids dienst gaan. Als ze hulpverlening willen, kunnen ze bij ons komen". Tachtig tot negentig procent van het werk van de CAD's in Fries land betreft alcoholverslaafden. Volgens Twiss is alcoholverslaving een even groot, zo niet groter pro bleem dan de heroine-verslaving. Hij heeft gemerkt dat zijn collega's liever met alcoholverslaafden dan met 'junkies' werken. "Als er ge donder is, gaat het altijd om metha don". Gezellig Voor hem zijn er maar twee mo gelijkheden om uit de problemen te komen: scheiding van de hulp verlening en verstrekking van me thadon, óf een aanzienlijke ver scherping van de controle op de verstrekking. Dat wil zeggen con trole vooraf op verslaving, ter plaatse slikken en steekproeven op het medegebruik van heroine. Die gemakkelijke verstrekking van methadon heeft er in het verle den toe geleid dat het op het CAD in Heerenveen een 'gezellige' ont moetingsplaats werd voor junks die hun methadon kwamen halen. Er werden afspraken gemaakt voor trips naar Amsterdam; er werd zelfs gehandeld. Dat maakte het werken op het kantoor onmogelijk en dus heeft men daar een einde aan gemaakt. Maar het probleem is daarmee niet opgelost. Dat vindt ook Aleid Schilder, re- gio-hoofd van de CAD's in Heeren veen en Drachten. Zij is wat onge lukkig met de wijze, waarop de zaak nu in het nieuws komt. "Wij zijn hard bezig met bestudering van de problemen. Hoe we tot een oplossing moeten komen, weten we nog niet precies". ADVERTENTIE tyéleam the hfwAfienAe Velouté de tomates aux quenelles de volaille Fluweelzachte tomatensoep met een garnituur van gcvogeltequenelles. Filet de pintade farci de champignons assortis, sauce madère au miel Parelhoenfilet gevuld roet diverse soorten paddestoelen, met een saus van madeira en honing. Tarte Maison Huisgemaakle slagroomtaart n ƒ39.50 Rapenburg 97, tel. 071-122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3