'De mensen zijn nog altijd bang' VS spelen grote rol in toekomst van Pakistan Reportage Huis van afgevaardigden wil televisiepredikanten doorlichten PAGINA 2 DONDERDAG 23 JULI 19 OUDE PEKELA - "De suggestie die overal wordt gedaan als zou hier sprake zijn van massahysterie komt de ouders in Oude Pekela de strot uit. Ze voelen zich zo langza merhand verplicht vanuit de ver dediging het tegenovergestelde te gaan bewijzen". Het echtpaar Jon ker-Bakker - man en vrouw beiden huisarts - in Oude Pekela is het on Justitie en rijkspolitie ziet onaf- wendbaar het moment naderen waarop het onderzoek moet wor den afgebouwd. Niet omdat men de zaak niet serieus neemt - het wordt met klem gezegd - maar om dat in elk doodlopend onderzoek zo'n moment komt. Als die beslis sing valt is dat in het besef van de diepe teleurstelling bij de geëmo tioneerde bevolking van Oude Pe kela. geloof van de buitenwacht over de 'kinderporno-affaire' in het dorp zat. Na de ontdekking dat in de Paas vakantie mogelijk tientallen kin deren zijn meegelokt voor het ma ken van kinderporno, na alle emo ties daaromheen en de golven van publiciteit, verlangt het Oostgro- ningse dorp naar rust. Maar voor lopig is het nog een geladen rust. "Alleen een arrestatie kan opluch ting geven", zegt Jonker. Of, zo voegt hoofdofficier van justitie mr. J. Blok in Groningen er aan toe, de zekerheid dat het allemaal mee valt. "Maar dat is evenmin aan te tonen". Een 'bevredigende' afsluiting door Inge Crul/ANP Ondanks de vrije woensdagmid dag spelen er opvallend weinig peuters op straat in Oude Pekela. Een paar oudere meisjes fietsen langs, twee jongetjes van een jaar of tien, elf gooien hun hengel uit in het Pekelder Hoofddiep. Je kunt er weer vissen en Oude Pekela hoopt zelfs op de komst van meer water- recreatie. Dat is wel eens anders geweest. Ooit verpestten de stro kartonfabrieken hier water en lucht met hun stank. Rustig is het ook in de kinderrij ke nieuwbouwwijken opzij van het lint van woningen en gebouwen dat zich traditioneel langs de vaart uitstrekt. "Normaal zie je hier gauw een stuk of tien kinderen spelen. Maar nu niet. De mensen zijn nog altijd bang", zeggen Jaap en Marijke de Vries, ouders van de bijna vier jaar oude Paula. Het kind zou bij de pornozaak betrok ken zijn geweest die Oude Pekela tot op de dag van vandaag bezig houdt. Het begon allemaal eigenlijk in stilte en in het dorp zijn ze er nog steeds verbaasd over dat die stilte een week of vier bewaard kon blij ven, alleen naar buiten komend door berichten in de regionale pers. In het weekeinde van 9 mei kwamen de eerste aangiften bin nen: van een jongetje met een be schadiging aan zijn anus, vermoe delijk veroorzaakt door een stokje en van een vriendje dat erbij was geweest. Zij werden gevolgd door veel meer kinderen. De lichamelijke verwondingen bleven beperkt tot het eerste jongetje en twee kinde ren met brandwondjes. De praktijk van de huisartsen Jonker, waar zo'n 75 procent van de kinderen uit Oude Pekela is ingeschreven, werd geconfronteerd met een toevloed van peuters tussen de 3 en 6 jaar ("soms tien op een dag") met ver halen over seksspelletjes. Vrijwel onmiddellijk kwam het onderzoek van de rijkspolitie (met deskundige, gespecialiseerde ver sterking uit Groningen) en justitie op gang. Peuterleidsters en ouders peilden onder hun kinderen of ook zij betrokken waren bij dit alles, de gemeentelijke overheid zag de om vang in en belegde een aantal bij eenkomsten voor ouders met me dewerking van hulpverleners en de Groningse kinderpsychiater C. Rümke. Invasie Vlak voor Pinksteren maakte een wat ongelukkig geformuleerd tussentijds persbericht van de rijkspolitie dat er nu zeventig kin deren waren gehoord de landelijke en buitenlandse pers wakker. Het kwam justitie en rijkspolitie op een vloed van nieuwe tips te staan en Oude Pekela op een invasie van journalisten. Burgemeester Smidt begreep wat hem te doen stond. Hij huurde de journalist Melle Wachtmeester van persbureau Pa lo Alto in als tijdelijk voorlichter. Die vindt dat hij zijn opdracht re delijk ongeschonden heeft kunnen uitvoeren: in het belang van het onderzoek, de kinderen en de ou ders de informatie kanaliseren en zorgen voor aanspreekbare men sen. Het is, zegt hij terugblikkend, gelukt de details uit de pers te hou Kinderporno-affaire woekert door in Oude Pekela den. "En die gaan van onschuldige spelletjes tot veel verder". Het front in de informatievoor ziening bestaat weken later nog steeds. Wat bekend mag worden na ondervragingen en onderzoeken in het ziekenhuis (ook op geslachts ziekten): drie gevallen van licha melijke verwonding, veertig (van de zeventig ondervraagde) kinde ren met wie mogelijk iets aan de hand is geweest. De periode: het was warm en de kinderen waren vrij, wat wijst op de paasvakantie. De methode: kleine groepjes kin deren zijn wellicht korte tijd, niet langer dan een half uurtje soms, verspreid over verschillende dagen meegenomen met auto's voor (niet nader gespecificeerde) seksspel letjes, die vermoedelijk op video en foto's zijn vastgelegd. De symptomen achteraf: angst, agressie, bedplassen. De dreige menten: de kinderen kregen te ho ren dat als ze niet mee deden hun ouders of broertjes en zusjes de vreselijkste dingen zouden overko men zodat ze, al angstig omdat ze wisten iets verkeerds te doen (je mag toch nooit met een vreemde meegaan...), ook nog eens met schuldgevoelens werden opgeza deld en een groot geheim. Abnormaal "Dat verbaast me het meest, dat ze zoiets wekenlang voor zich kon den houden en later nog probeer den hun vriendjes niet te verra den", zegt Tina Detmers, kleuter leidster op De Paddestoel, een van de scholen waar veel van de moge lijk betrokken kinderen op zitten. De kinderen blijken vooral uit het woongebied te komen waar de drie openbare basisscholen staan. Dat kan volgens haar verklaren waarom, ook al was het toen Paas vakantie, de meeste meldingen daar vandaan kwamen. Van de vierde openbare lagere school el ders in de gemeente en van de christelijke en katholieke school kwamen ook meldingen, zij het in mindere mate, wat zij verklaart uit het feit dat die hun leerlingen niet uit één gebied maar uit de hele ge meente krijgen. De kleuterleidster: "De kinderen waren wel abnormaal druk terug gekomen na de vakantie, maar daar let je niet op, er komt storm of zo denk je. Toen we hoorden van de eerste aangiften hebben alle kleuterleidsters voorzichtig de kin deren in klassegesprekken gepolst. Zo hoorde ik stukje bij beetje wel ke kinderen wel eens met een vreemde waren meegegaan. Soms was dat moeilijk omdat ze nare er varingen hadden, maar soms ver telden ze het ook heel spontaan, hadden ze het heel leuk gehad, was er getrakteerd. Dat er iets is ge beurd blijkt ook uit hun tekenin gen: veel felle gele strepen, met daarbij de verhalen over 'flitsjes' en over vriendjes die ze 'op de tele visie' hadden gezien. Dan denk je aan foto's en video". De ouders van Paula: "We gin gen naar die voorlichtingsbijeen komst met iets van: dat is ver van ons bed. Maar toen bleek dat het ook in onze buurt was gebeurd, zijn we eens terug gaan tellen, de agenda erbij, en nou ja, dan ga je praten, want je sluit het niet meer uit en je wilt het liever zelf horen dan via via". Voorzichtig, het ad vies volgend van de deskundigen, kregen ze het verhaal eruit. Ook nu weer geldt tegenover de journalist: geen details. Vader De Vries: "Het kind was vreselijk aanhalig daarna, en op een vakantie durfde ze nau welijks weg bij ons naar het water waar ze vroeger altijd wilde spe- Twijfels Is dat mogelijk - dat een groepje kinderen zomaar van straat wordt geplukt door een vreemde zonder dat de ouders dat merken? Hoofd officier van justitie Blok, in het be gin van het onderzoek door de be volking bekritiseerd omdat hij de zaak in hun ogen bagatelliseerde, zegt heel voorzichtig zijn twijfels te hebben. "Je had toch iets moeten zien van kleren die in de war wa ren, natte haren als het kind in een zwembad of onder een douche is geweest, zoals de verhalen luiden". Maatschappelijk werker Hatz- mann daarentegen: "Het speelter- ritorium van de kinderen hier is zo groot, dat is geen straat maar een wijk en alle mensen daarin zijn ooms en tantes". Gelegenheids- voorlichter Wachtmeester: "Het was mooi weer, je mist kinderen zo gauw ook weer niet. Ze spelen dan bij het ene, dan weer bij het andere vriendje, gaan eens in zo'n plastic kinderbadje zitten, worden nat - dat valt niet op. En als een kind veel blauwe plekken heeft dan denk je: die heeft zeker op het bouwterrein gespeeld. Moet je nou als volwassene zo in het leven staan dat je argwaan krijgt bij het zien van een auto vol kinderen?" Massahysterie, suggestie, het komt Oude Pekela dus volgens Jonker "de strot uit". Maar nie mand kan om de vraag heen of er niet zoiets speelde. Werkten de voorlichtingsbijeenkomsten niet als 'eye-opener', konden de kinde ren elkaar niet wat aanpraten, ging het verhaal niet rond in de dorps gemeenschap en besmette het ou ders en kinderen? lijkt nog ver weg. Het onderzoek verkeert in een fase waarin het op drijfzand vooruit probeert te ko men. Bij drie kinderen zijn licha melijke verwondingen geconsta teerd, bij de vele anderen zijn er alleen verhalen over seksuele spel letjes. En in alle gevallen zijn er tal loze aanwijzingen die niet tot con crete sporen leiden. De reacties van betrokkenen en deskundigen zijn vrij unaniem: de kinderen vertelden los van elkaar, zonder contact met elkaar te heb ben (gehad) zoveel dezelfde din gen, zij het in steeds andere varia ties doordat ze in verschillende groepjes waren weggeweest (het 'clownsverhaal' is maar één van die vormen) dat ze met al hun fantasie dat nooit zelf hadden kunnen op hoesten. Kleuterleidster Detmers, verontwaardigd: "Ik ga toch niet die kinderen iets in de mond leg gen of iets onwaars uit ze trekken! Wie heeft er nou belang bij dat wij elkaar hier iets zouden aanpraten". Commercieel Rijkspolitievoorli'chter J. Ma ring: "Het is nou eenmaal een ge geven dat de eerste verklaringen direct na een misdrijf het betrouw baarst zijn. Dat geldt al voor vol wassenen, nou, dan heb je hier die kleine kinderen Je merkt wel dat er dingen zijn overgenomen van el kaar, maar dat er iets is gebeurd staat voor mij vast. Dat kan drie keer zijn gebeurd of veertig. En het kan gaan om perverselingen die voor hun eigen plezier bezig waren of om commerciële lui". Nog vrij recent, in 1986, weerleg de de werkgroep kinderpornogra fie de beschuldigingen als zou in ons land op commerciële basis kin derporno worden gemaakt. Wel zou materiaal uit privébezit of ruil- circuits in het commerciële circuit terecht kunnen komen. De werk groep adviseerde toen politie en justitie onder andere in ontuchtza- ken meer attent te zijn op mogelij ke foto's en films. Kinderporno valt buiten de liberalere houding ten opzichte van algemene porno. In Oude Pekela is men er over het algemeen van overtuigd dat in het dorp sprake is geweest van een professionele aanpak. "Gebruik voor handelsdoeleinden", zegt huisarts Jonker, die duidelijk eer der geneigd lijkt tot emoties dan zijn vrouw, die dat maskeert als medicus. Alleen bij de vraag naar de betrokkenheid van haar eigen kinderen wordt ze fel: dat doet niet ter zake, punt uit. Hoofdofficier Blok: "Er is wat gebeurd, zeker. Maar ik weet niet met wie precies en ik heb ook wel dat gevoel dat er misschien men sen zijn meegesleept waardoor al les zich wat groter liet aanzien. Ik ben geen deskundige in de mas sapsychologie en zal zeker nooit het begrip massahysterie hanteren. Maar als dat soort mechanismen een rol speelt moet je ér bij het on derzoek rekening meé houden". Dood spoor Maar het onderzoek lijkt op een dood spoor te zitten. Rijkspolitie en justitie hebben een veelheid aan verhalen en aanwijzingen van kin deren, vervuld van signalementen van personen en huizen getooid met leeuwekoppen en voorzien van zwembaden en caravans waar ze niet mee uit te voeten kunnen. Maring van de rijkspolitie, zuch tend: "Zestien signalementen van één en dezelfde man, tientallen be woonde en onbewoonde panden die we hebben bezocht..." Oude Pekela houdt de adem in. Als het onderzoek wordt beëindigd is dat een enorme teleurstelling voor iedereen. Marijke de Vries, geëmotioneerd: "Als dat gebeurt zal ik ze aan het werk zetten, des noods kom ik zes keer per dag op het bureau". Haar man, wat ge nuanceerder: "Wat mij nog het meeste dwars zit is niet eens de seks, maar het feit dat vreemden zomaar macht over je kinderen kunnen uitoefenen, erover kunnen beschikken. We mogen niet in wrok stil blijven staan, we moeten verder. Maar ik merk wel dat waar je je kinderen altijd hebt opgevoed in een sfeer van vertrouwen tegen over iedereen, nu het element van wantrouwen is binnengeslopen". ISLAMABAD (IPS) - Vorig jaar waren het de Filippijnen en Hai ti. Dit jaar heeft de democratise ringsgolf in Zuid-Korea toegesla gen. Volgt Pakistan volgend jaar? Deze vraag houdt de Pakis taanse oppositie bezig, want de gelijkenis met Zuid-Korea dringt zich meer en meer op, aldus de politici aan de zijlijn. Buitenlandse waarnemers noe men de rol van de Verenigde Sta ten, die aanzienlijke belangen in de regio hebben, doorslagge vend. Washington lijkt een voor keur te hebben voor een 'derde macht': geen 'burgerregering' met enkele militairen, noch een regelrechte militaire dictator, maar een volksbeweging die langzaam en volgens Ameri kaans scenario het roer over neemt. Het beste bewijs daarvoor zijn volgens de waarnemers de ont wikkelingen in Zuid-Korea. In Pakistan zijn televisiereportages over de uitbarsting van geweld in het land met meer dan gewone belangstelling gevolgd. De Zuid- koreaanse president Chun Doo Hwan moest uiteindelijk instem men met onderhandelingen met de oppositie. Dankbetuiging In Seoul vierde oppositieleider Kim Dae Jung het succes met een openlijke dankbetuiging aan de Verenigde Staten. „Dit is een overwinning voor onze bevol king en onder meer te danken aan het feit dat de Verenigde Sta ten hun steun aan dictaturen op zeggen", aldus Jung. Kim Dae Jung, de Filippijnse president Corazon Aquino en de Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhoetto hebben volgens velen een ding gemeen: de 'So- larz-connectie'. Stephen Solarz is voorzitter van de ondercommis sie voor Azië en de Stille Zuidzee van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij heeft in het verleden onverbloemd zijn steun uitgesproken voor de drie Aziati sche leiders. Solarz pleitte vorig jaar voor vervroegde verkiezin gen in Pakistan en dat is wat Bhoetto ook wil. Op Solarz' verzoek besloot de commissie van buitenlandse be trekkingen van het Huis van Af gevaardigden in april Ameri kaanse hulp te verbinden aan de voorwaarde dat in Pakistan „re presentatieve, vrije en eerlijke, op partijen gebaseerde verkie zingen" worden gehouden. Voor de Pakistanen krijgt zijn pleidooi door de dramatische gebeurte nissen in Zuid-Korea nu een bij na profetische lading. Inspiratiebron De Amerikaan deed daar kort geleden zelf, misschien zonder het zich te realiseren, nog een schepje bovenop. „Net als op de Filippijnen, heeft de bevolking van Zuid-Korea bewezen dat vreedzame veranderingen moge lijk zijn", zei hij. „Korea zal een inspiratiebron zijn voor miljoe nen mensen elders". Een aantal Pakistaanse politici geloven dat de Verenigde Staten president Mohammed Zia ul-Haq op een dag opzij zullen schuiven ten fa veure van een burgerregering. De Amerikaanse hulp aan Pa kistan staat sinds vorige week nog meer onder druk. Toen werd in de stad Philadelphia een Pa kistaan gearresteerd omdat hij een speciale staalsoort naar zijn land zou willen exporteren voor de produktie van kernwapens. Solarz is voorstander van hulp aan Pakistan, maar schaart zich ook achter de uit 1985 daterende wet, dat elk land dat illegaal Amerikaans materiaal gebruikt voor kernwapens, hulp wordt ontzegd. Net als de Filippijnen en Zuid-Korea is Pakistan zeer strategisch gelegen en heeft Was- hington er politieke en economi sche belangen. Er zijn meer over eenkomsten: de situatie in de steden is explosief en er zijn ver schillende anti-Amerikaans ge zinde groeperingen actief. Radiozender Volgens de 'Khaleej Times' uit de Verenigde Arabische Emira ten probeert het in Washington zetelende 'Internationaal Cen trum voor Ontwikkelingsbeleid' op de Filippijnen een radiozen der van de grond te krijgen. Het station zou vooral voor Pakis taanse en Taiwanese luisteraars zijn bedoeld. Met de 'derde macht-theorie' wil Washington volgens diplo matieke waarnemers de radicale elementen en onruststokers ver wijderen en een geleidelijke, vreedzame verandering bewerk stelligen. Radio kan een belang rijk medium voor bewustwor ding en organisatie zijn. Geleidelijkheid is volgens poli tieke commentatoren in Islama bad het sleutelwoord. „De Ame rikanen hebben uit het verleden geleerd dat het voor een dictator belangrijk is te weten wanneer hij zijn koffers moet pakken en dat een overgang rustig en rede lijk moet verlopen", zegt één van hen. Washington hoeft niet lang te zoeken naar een alternatief voor Zia-ul-Haq. De kleurrijke Bena zir Bhoetto, een verklaard voor standster van de Amerikaanse invloed in het land, zou volgens sommigen goed in de Ameri kaanse regie passen. Hoewel haar Pakistaanse Volks Partij (PPP) volgens onafhankelijke waarnemers is afgezakt tot een 'tamme en slaperige' club is Bhoetto zelf nog zeer populair. Vlafc na het bekendworden i kinderen altijd hebt opgevoed de kinderporno haalden veel ouders hun kinderen weer van school. 'Waar je en sfeer van vertrouwen tegen iedereen, is nu wantrouwen binnengeslopen'. (foto GPD) WASHINGTON (RNS) Het Huis van Afgevaardigden denkt over een onderzoek naar de elec- tronische kerk in de Verenigde Staten. De democraat J.J. Pickle, voorzitter van de subcommissie voor het toezicht op de belastin gen, heeft elf televisiepredikan ten gevraagd medewerking te verlenen aan eventueel onder zoek. De uit Texas afkomstige Pickle schrijft dat de subcom missie wellicht hoorzittingen zal houden over de financiële prak tijken van de predikanten. De aanleiding voor het onder zoek is het schandaal rond het te levisiestation PTL (Praise The Lord) van Jim en Tammy Bak ker. Bakker bleek onder meer een verhouding te hebben gehad met zijn secretaresse en werd bo vendien beticht van financiële manipulaties. Zeker twee evangelisten - Jer ry Falwell, die in maart het be heer van PTL heeft overgeno men, en Robert Schuller - heb ben volgens een medewerkster van de subcommissie reeds aan geboden mee te werken aan het onderzoek. Volgens diezelfde medewerk ster hebben Pat Robertson en Billy Graham laten weten dat zij door hun werk niet in staat zijn voor de commissie te verschij nen, maar dat zij vertegenwoor digers zullen sturen. Graham heeft laten weten dat hij altijd „een beetje zenuwachtig" wordt van overheidsbemoeienis met godsdienstige zaken, maar dat hij gezien de gebeurtenissen bij PTL begrip heeft voor het stand punt van de subcommissie. Pickle schrijft iri^zijn brief dat de subcommissie met de evange listen wil spreken over de waar borgen die zij hebben geschapen om te bereiken dat giften van particulieren aan het televisiesta tion en niet aan individuele per sonen ten goede komen. Giften aan de religieuze televisiesta tions zijn voor de belastingen af trekbaar omdat die worden gere kend tot de niet op winst gerich te organisaties. Paus niet welkom in Sow- jet-Unie. De Sowjet-Unie heeft paus Johannes Paulus II niet uit genodigd voor een bezoek aan het land omdat het Vaticaan wei gert de grenzen van de Sovjetu nie te erkennen. Dit heeft de voorzitter van de raad voor reli gieuze aangelegenheden in de Sowjet-Unie, Konstantin Kar- chev, gisteren verklaard. De paus heeft meermalen te kennen gegeven de Sovjetunie te willen bezoeken. Tijdens zijn reis door Polen vorige maand sprak de paus een aantal malen zijn te leurstelling uit over het feit dat hij niet aanwezig mocht zijn bij de viering van zeshonderd jaar christendom in de Sowjetrepu- bliek Litouwen. Hij had geen of ficiële uitnodiging uit Moskou gekregen. „We zijn bereid met elke reli gieuze organisatie een dialoog aan te gaan", aldus Karchev, „maar het moge bekend zijn dat het Vaticaan onze staatsgrenzen niet accepteert en dat ook voort durend verkondigt. U zult moe ten toegeven dat het niet gemak kelijk is gasten in huis te halen die je niet als de heer des huizes erkennen?" Karchevs verklaring kwam na een vraag van dr. Harvey Cox, hoogleraar theologie aan de uni versiteit van Harvard, waarom de paus afwezig was bij de vie ring van 600 jaar christendom in Litouwen. Het gesprek van beide heren was te lezen in de jongste editie van^het weekblad Moskow News. Het Vaticaan heeft tot nu toe steeds geweigerd de inlijving in 1940 van Litouwen en de twee andere Baltische republieken Estland en Letland bij de Sovjet unie officieel te erkennen. Het is voor het eerst dat een hoge Rus sische functionaris een publieke verklaring heeft gegeven waar om de paus niet naar de Sovjetu nie mag. Een woordvoerder van het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft in de afgelo pen weken twee keer gezegd dat de Sovjetunie ook niet van plan is de paus uit te nodigen voor de viering volgend jaar van het dui zendjarig bestaan van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Kapel in Dokkum heropend. Bisschop J.B.W.M. Möller van Groningen zal tijdens een ponti ficale eucharistieviering op zon dag 16 augustus de Dokkumer Bonifatiuskapel heropenen. De eerste fase van de restauratie is kort geleden voltooid. Uitgerekend een kwart eeuw na de door prinses Beatrix ver richte onthulling van het Bonifa- tiusstandbeeld heeft de herope ning van de kapel plaats. Tijdens de viering wordt de geheel geres taureerde schepping van beeld houwer Bolhuis in de kapel ge plaatst. Het staat nu nog op het Martelaarsplein in Dokkum. Zoals bekend werd Bonifatius in 754 samen met ruim 50 gezel len in de buurt van Dokkum ver moord. Vooruitstrevende Argen tijnse priesters verenigen zich. De vooruitstrevende Argentijnse priesters hebben zich, zij het aar zelend, herenigd Met enige arg waan gadegeslagen door verte genwoordigers van het ultra-con servatieve episcopaat in Zuid- Amerika, werd vorige week vier dagen lang in e.en seminarium in de provincie Buenos Aires gedis cussieerd over „de theologie van de bevrijding en de cultuur". De eerste organisatie van voor uitstrevende priesters (aanhan gers van de bevrijdingstheolo gie) werd aan het eind van de ja ren zestig in Argentinië opge richt. In het daarop volgende de cennium verdween de beweging, die bijna volledig had gebroken met de behoudende Argentijnse bisschoppen. De priesters wer den hevig vervolgd, eerst door de doodseskaders van de derde Pe- ronistische regering (1973-1976) en nadien vooral onder de mili taire dictatuur van achtereenvol gens Videla en Galtierri. Een bis schop en zeker vijftien progres sieve priesters werden in die pe riode (1976-1983) om het leven gebracht. Het Argentijnse epi scopaat heeft die moorden zon der een woord van protest laten passeren. Haitiaanse rk kerk in verzet tegen regering Namphy. Een kerkdienst in de sloppenwijk van de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince is uitgemond in een demonstratie tegen het be leid van de regering-Namphy. Priester Bertrand Aristide kreeg spontaan bijval van zijn gehoor, toen hij uitriep: „Het volk dat lijdt, dat is God die lijdt. Het volk in slavernij, dat is ook God in sla vernij. God kiest elke dag partij voor het volk". De geestelijke hekelde het on derscheid tussen rijk en arm op het eiland, het „Amerikaanse im-, perialisme" en „het geïnstitutio naliseerde geweld". Aristide be hoort tot de ongeveer 450 pries ters op Haïti die in de armenwij ken werken. Zij zijn van mening dat er sinds de val van dictator Duvalier -Baby Doe- bitter wei nig verbetering is ingetreden in de economische situatie van de Hervormde Kerk. Benoemd tot pastoraal medewerker te Cil- laarshoek: C. Gielen, wonende aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Baardwijk (part-time): J.F. Tanghé, kandi daat te Waalwijk en pastoraal medewerker te Baardwijk. Aan genomen naar Wierden (toezeg ging): K. van Meijeren te Oolt- gensplaat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2