Kunst overzichtelijk te kijl Stadse fratsen in boerenland Biënnale in een 0 knollenloods Beeldenroute in de Beemster: Limburg lonkt naar Holland Festival DONDERDAG 23 JULI 1987 KUNST PAGINA 17 ALKMAAR - het belang rijkste verschil tussen de eerste Noordhollandse Biënnale voor beeldende kunst en de tweede uitvoe ring ervan zit hem in de be reikbaarheid. Twee jaar ge leden moest de toeschou wer een regelrechte Tour de Nord-Hollande rijden om dertien etappeplaatsen aan te doen; dit jaar kan de kunstliefhebber terecht op één plek. Tóen dertien cultuurtempeltjes, verspreid over elf plaatsen in de provincie, met een concentratie in Haarlem, Amsterdam en het Gooi; nu alles bijeengebracht in een knollenloods, een eenvoudige, doch zeer ruime uien- en aardappe- lenschuur in de Wieringermeer. Ook al is een banale loods van een landman in Middenmeer minder cosmopolitisch dan de combinatie Frans Hals, Museum Fodor en een Goois cultureel centrum, het bij eenbrengen op één plaats heeft di rect tot gevolg dat de bereikbaar heid, de toegankelijkheid en de overzichtelijkheid toeneemt. Nog een belangrijk verschil is de manier van selecteren. In 1985 wa ren het de deelnemende instellin- J gen, elf in getal die voordrachten deden, waarop een werkgroep een verantwoorde keuze maakte. Dit keer was het één persoon, de beel dende kunstenaar Dirk Gorter, die het grote voorwerk verrichtte. Hij oriënteerde en documenteerde zich, ging op atelierbezoek em kwam met uitgewerkte voorstel- len. In samenwerking met de ten toonstellingsdienst van de Culture le Raad Noord-Holland gaf hij ook uitvoering aan de tentoonstelling zelf en de catalogus. Er ligt geen zwaartillend concept aan ten grondslag: bij de selectie speelde de kwaliteit de belangrijkste rol. f Leeftijd en bekendheid van de kunstenaar werden buiten be schouwing gelaten. Beatles Het puikje van Noordhollandse beeldende kunstenaars, drieënder tig in getal, ver weg van de brand haard, in een groentehal... De situa- 0 tie wekt bij mij de herinnering aan de twee concerten van de Beatles in Blokker, somewhere in the middle of nowhereland. Als nou het publiek even massaal voor toe gang wil knokken als in 1964... Toe gegeven, de Wieringermeer is nou niet bepaald het Montmartre van Noord-Holland, maar wie eenmaal binnen de muren van de schuur van landbouwer Jos Herweijer ver toeft, waant zich toch in een schil der-Mekka. Overzicht van de tijdelijke kunsthal in de Wieringermeer. (fotoGPDi Twaalf vierkanten van Joos Clijsen op de Noordhollandse Biënnale. Wie het verlaten oord betreedt, voelt zich los van het stadse ge woel. En wie op de fiets komt, en dus langer en intenser dan een au tomobilist in de leegte heeft gere den, en de verbazende grenzeloos heid tot zich liet doordringen, moet voorbereid zijn op een schok als hij de loods inloopt, want die kale knollenkolos draagt vuur in zijn buik. Voorbereid op een omscha keling van jewelste; plotseling te worden geconfronteerd met een binnenruimte als in een manege, waar kunstkenners kunnen galop peren langs honderden meters wand, met daaraan bevestigd of er voor geplaatst Noordhollandse kunst van velerlei orde, rang en stand. Haarlemmers, Alkmaarders, Bergenaren, IJmuidenaren, ie mand uit Hoorn, Assendelft, Bus- sum en een smak nu in Amsterdam woonachtigen brengen er hun re cente produktie onder het prachti ge bovenlicht. Minder fijnzinnig ondergebracht dan de voor het doel getekende en speciaal gecon strueerde peperdure paviljoens van Sonsbeek, maar met veel eer lijke kracht overvalt hier de eigen tijdse beeldende kunst de argeloze toeschouwer. De schilderkunst is goed verte genwoordigd; van grote expressie ve stukken tot gedetailleerde klei noden en wie van beelden houdt heeft evenmin reden tot klagen. De expositie steekt lekker ruim in het vel en zelfs als de lucht grijs dicht trekt, valt er via de dakramen vol doende eerlijk buitenlicht op het werk. Bij het maken van een overzicht als hier, blijkt het telkens een hek sentoer de zaken zo op te stellen dat ze elkaar niet hinderen. Dat wil zeggen: dat het zicht op de schilde rijen niet wordt belemmerd door ervoor staande of in het oog sprin gende beelden en omgekeerd. Dat zaken elkaar niet teveel negatief beïnvloeden, bijten, storen of neu traliseren, waardoor de waarde van het afzonderlijke kunstwerk wordt geschaad. Dat is hier zeker niet het geval. De bij elkaar in de buurt ex poserende kunstenaars zijn goed op elkaar afgestemd. Soms zelfs, versterken de werken elkaar door de opstelling. Zoals bij voorbeeld het geval is bij de wand met be schilderde houten paneeltjes van Mathilde Cuyper, die haaks op het resultaat van Zegvelds instant- painting staat. Peter Zegveld zorgde tijdens de opening voor een spetterende ou verture. Op een rechtstandige muur van spaanplaat vloeiden twee banen rode verf naar beneden en spoten er uit negen buizen ne gen stralen zwarte verf omhoog. Ook twee fors penselende abstrac te schilders blijken elkaar niet te bijten. De drie 'blauwe' stukken van Lex ter Braak hangen heel goed tegenover drie 'somberder' abstracte werken van Jon Marten. Bij de eerste rondgang impone ren de beelden van Kees Bierman en Joos Clijsen en verrassen de pa pieren zakken van Isik Tüzüner. Bij Bierman - hij maakte 'Oever verbinding' in de Beemster beel denroute - spelen natuurlijke mate rialen een belangrijke rol. Hij hecht sterk aan de aarde, zelfs zo sterk dat hij het liefst rechtstreeks aan de aarde vastmaakt. De 'tumu lus memoriae' die hij voor Midden- meer vervaardigde - een soort van sarcofaag, opgebouwd uit een romp van takken en dikke wanden van klei vermengd met stro - staat in het water. Hij verbindt die ge- denkheuvel aan het water dat de Wieringermeer nog niet zo gek lang geleden aan de lippen stond. door Rob Bouber Joos Clijsen heeft twaaff vier kanten op de vloer in Middenmeer gelegd, als een soort putstenen, bo ven elk vier staanders opgericht, er een plat dak op gemonteerd, daar teerblokken opgelegd en de hele zaak overgoten met pek. Die zwar te substantie is naar beneden gaan druipen. Jammer dat de slierten niet iets meer volume hebben en niet iets lager uitdropen. Was dat wel het geval dan zou het aanzicht een morbide gordijn als van een zwavelmoeras lijken. Tijdens het kunst beschouwen kan het gebeuren dat een kloek en 12 kuikens door de hal piepen. De papieren zakken van Isik Tüzü- mer, die als kwetsbare zuiltjes op de grond staan, dreigen te worden omgegooid door het grut. De op tocht is trouwens niet door een kunstenaar gepland, zoals een me vrouw vermoedt, net zo min als het aanhoudende zwaluwengetjip via een bandje wordt afgedraaid. Dit is echt. Het landleven kleurt de kunst een tintje extra. Ook Waldo Bien verwijst naar het water, maar dan directer naar de middelen van bestaan in de pol der. Nu is er landbouw, toentertijd was er de visserij. Zijn 'Zeebodem landschap' - een abstracte tekening van een schip in een plaat zink met in de linkerbovenhoek een balijn van een potvis - refereert duidelijk aan de walvisvaart. De walvisrib- ben die de scheepsattributen dek- schrobber en pikhaak omsluiten, maken het kader nog aanschouwe lijker. Hakenkruisen Over metalen rijplaten, die een modderpoel voorkomen, wordt de bezoeker langs een onmetelijk ver gezicht naar een apart gelegen wei geleid. Daar staat het beeld van de Alkmaarse Jack Breed, dat al voor de opening tumult veroorzaakte. De Wieringers protesteerden tegen de hakenkruisen die het beeld ont sierden. Jack Breed is een kunste naar die werkt vanuit historische gegevens. Hier in de Wieringer meer maakte zij 'Woud zonder ge nade', een kunstwerk dat alle over heersingen die dit gebied gekend heeft laat zien. 'Woud zonder gena de' was een paar duizend jaar gele den de naam van het oerwoud dat zich in Nederland bevond. Door symbolen en materialen laat Breed zien hoe de geschiedenis is verlo pen. De heuvel verwijst naar een terp van de terpbewoners, bakken met water symboliseren de overheer sing van de zee. De verbrande hou ten palen staan voor de Friese paal woningen en de Saksen, die deze later in brand staken. De zeven to rens geven de zeven middeleeuwse vestingen weer. De hoogte van de huidige waterlijn kan men al van verre zien, een zwarte balk die te gen de omgeving afsteekt. De balk wordt gevormd door zeven schuil hutten, zoals het werkvolk van de Wieringermeer gebruikte bij de egaliseringswerkzaamheden. De hakenkruisen, die zich boven op deze hutten bevinden geven de Duitse overheersing weer, tijdens welke het gebied door bruut ge weld weer onder water werd gezet. Bovenop het werk liggen stukken van de huidige bodem, de Wierin germeer heeft alle overheersingen overwonnen - vandaar de, ook al weer symbolische, lauwerkransen - en is nu een rijk agrarisch gebied. Het rumoer om de swastika's was misschien terecht. Mensen worden niet graag herinnerd aan de gruweldaden die met dat teken in verband staan. In elk geval was het nooit Jack Breeds bedoeling de toeschouwer te schokken. Het ha kenkruis was in haar werk een do cumentair gegeven, zuiver en al leen om de historie te duiden. Hoe dan ook, die krengen zijn met zichtbaar, ze zijn afgedekt door de al eerder vermelde stukken Wierin germeer. Vernieuwingen Bij een omvangrijk overzicht als in Middenmeer komen uiteraard verschillende soorten van kunst aan bod. Mensen die de natuur in hun werk betrekken, zoals Bier man, mensen die werken vanuit een maatschappelijk betrokken zijn, zoals Breed. Beeldende kun stenaars die met hun werk de ge schiedenis duiden, zoals Bien. Kunstenaars die enige opschud ding willen veroorzaken, zoals bij voorbeeld de man van het ope- ningsgebeuren. Er zijn er die zalig heftig willen penselen, zoals Kries Sommers en er zijn er die op de ALKMAAR - Een kanjer van een kei op de dijk. Een bamboetoren tussen twee sloten. Een reuzenklimrek naast een aardappelschuur en een stalen koker om ringd door koeien. Kunst in de polder: de groene grazige Beemster is volgezet met zaken die je doorgaans jn een museum of flinke gale rie aantreft. Beelden, groot en klein, figuratief en ab stract, van brons, hout of plastic staan over een route van 45 kilometer door Neer- lands oudste polder ver spreid. door Rob Bouber Stadse fratsen in het boerenland Ze kijken er in Noord-Holland al lang niet meer vreemd van op. In de Beemster en in de belendende Eilandspolder staan al jaren beel den. Marie-Jacqueline Boormans in Zuidoostbeemster en Nic Jonk in Grootschermer drijven drukbe- klante beeldentuinen. En zo er bij de bevolking al van enige scepsis sprake was, heeft die plaatsge maakt voor enthousiasme. Frank Rosen en Jelle Hengst, de Beem- sterlingen die de beeldenroute be dachten en realiseerden: „In het begin wilde je nog wel eens horen: 'Bij mij op het erf liever geen ge donder'. Nu worden we gebeld met de vraag: 'Waarom krijg ik geen beeld?"' Beelden komen buiten, in de vrije ruimte, het beste tot hun recht. Gelukkig zijn er mogelijkhe den buiten te exposeren: ze wor den verzameld tentoongesteld in parken - Kröller Muller, Amstel- park, Openluchtpark Bloemen- daal, Beeckestijn, Leeghwaterpark Purmerend, Sonsbeek, Middel- heim - en afzonderlijk opgesteld, als bijzonder eerbewijs of ter verfraaiing in een tuin of stads park. Ze worden ook in het land schap getoond - er bestaan zelfs ge heel in het landschap opgaande beelden, die in de categorie land schapskunst thuishoren - en ze worden dit keer in combinatie met een hele streek getoond. De jarige Beemster wordt gepresenteerd: de bebouwing, het geboomte en ande re markante bezienswaardigheden en datzelfde land geldt tegelijker tijd als achtergrond voor de beel den die men naar voren schuift. Wasgoed Twintig kunstenaars lieten zich direct inspireren door de Beem ster; zij ontwierpen een nieuw beeld en vervaardigden dat in hun atelier of ter plekke. Negen kunste naars hadden een beeld dat goed in de door hen gekozen omgeving zou passen. Het eerste werk op de rou te -een metershoge rietstengel aan de oever van een plas- gaat zo vol strekt in de omgeving op datje het zonder aanwijzingen voorbij zou rijden. Maar als even verder grote lappen bollen aan de constructie in rood geel en blauw, is er geen twij fel mogelijk: ze lijken wel bontge kleurde jurken aan een waslijn, maar zijn zo fel gekleurd en zo groot van uitvoering dat het hier wel om een kunstuiting moet gaan. De smaak van de toeschouwers loopt uiteen. Op deze beeldenroute kan ieder iets van zijn gading vin den. De een spreekt zijn voorkeur uit over de beelden of bouwsels die door de keuze van kleur, materiaal en afmeting aansluiten bij de aard van de Beemster, een ander vindt juist de primaire kleuren, die je in een landschap zelden aantreft, zo fantastisch contrasteren. De droogmakerij, hoe weids al leen al het begrip, kent ook beslo ten, intieme plaatsen waar kleinere en/of figuratieve beelden goed ge dijen. Je kunt de werken op de rou te verdelen in de beelden die de ro mantische Binnenbeemster verfraaiien en de objecten die in de minder begrensde Buitenbeemster de ruimtelijkheid accentueren. In de dorpen staan in de tuinen en op erven meestal figuratieve werken. 'Gewichtheffer' van Nel van Lith voor een schilderachtig woonhuis, 'Wilskracht' van Frank Rosen voor het gebbuw van het Waterschap, de 'Kaartspelers' van Hans Bayens voor een molen, de 'Stier' van Pie- ter D'Hont voor een stolp en de ab stractere 'Grote tors' van Paul van Crimpen voor een restaurant. Soms is een beeld zo een gewor den met de omgeving, zo vanzelf sprekend op zijn plaats, dat het lijkt of het niet extra voor deze rou te is neergezet. De 'Stier' staat in een voortuin tussen een rozenperk en het lijkt of dat beeld er met de aanleg van de tuin een plaats kreeg toebedeeld. Zwerfsteen Terwijl de jonge futen in de Ringvaart duikles krijgen en pie pen om hun moeder, vraag je je af door wie en hoe de kei, ter grootte van de bekende Amersfoortse zwerfsteen, hier aan de Zuiddijk op de aanlegsteiger is gedepo neerd. De gigant is doorboord en er steekt een cylindrische vorm door. Het is de boorkern. die nu als een steel door een prehistorische ste nen bijl geschoven is. Het gevaarte weegt ruim 20 ton. De maker, Ewerdt Hilgemann, begeleidde de kolos die met een dekschuit op z'n plaats werd gezet. De open, stalen kubus van Eric van Spronsen staat ook al aan de dijk. Niet op particuliere grond; hier houdt het Waterschap een oogje in het zeil. Sociale controle is nodig gebleken. Vandalisme leid de eerder tot vernielingen van beelden in een Purmerends park. De beelden die op de prive'-erven, -tuinen en weilanden staan lijken gevrijwaard van beschadiging. Eventuele beeldenrammers moe ten toch eerst een sloot over of ris keren de happende kaken van een blaffend aanstormende bullebak. Wilgen Het gemarmerde bord vermeldt: 'Hic salicum ordo viam secat Jispi- nam angulo acuto' en laat ons ver der in het ongewisse. Waarom de maker in het Latijn moet vertellen dat 'deze wilgenrij in een scherpe hoek de Jisperweg snijdt' is een raadsel. Deze pure landschaps kunst behoeft geen pretentieuze, klassieke titel. De eenvoud van de, totaal met het landschap versmel tende bomenlijn vraagt ook een in getogen opstelling waar het om de tekstbegeleiding gaat. Wilgescheuten, -tenen, -takken zijn dankbare materialen. Als je ze in de grond stopt groeien ze altijd, ongeacht de staat van het wortel stelsel en door hun grillige groei wijze kun je er de ruigste hutten, wallen en andere bouwsels van op trekken. Geurt van Dijk gebruikte het' wilgesnoeihout en 'boerenge- nefhout' om er een knoert van een bouwsel mee op te richten. Het is een prima idee om het ver dwenen water te symboliseren. Het meeste land ligt onder de (denkbeeldige) waterspiegel en om die te tonen hingen Wouter de Baat en Dick Simonis netten bij fort Spijkerboor, waarin kunststof spiegels de schittering van water moesten suggereren. Een rijk, ruimtelijk idee (extra dimensie helaas niet feilloos uitgevoerd: de netten deinen slechts zelden als golven en de wind heeft sommige onderdelen al losgewaaid. Omringdijk Naar welke windstreek je in de Beemster ook tuurt, telkens is er de Omringdijk met die rechte rijen iepen. Aan de Mijzerweg, heeft Kees Bierman tegen de verhoogde lijn van de Noorddijk en pal voor die karakteristieke olmen het land schapsproject 'Oeververbinding' gerealiseerd: een soort van boog brug uit hout, klei en plaggen, die twee weilanden verbindt. De beesten zijn al vertrouwd met de nieuwkomers in het veld. Scha pen schurken zich aan het gewa pende keramiek van Jan Snoeck, twee eksters hippen op de houten 'Tetra-eder' van Paul Kolbrink en het zwart-witte melkvee blikt noch verbloost van de stalen koker die Nina Goerres plaatste. Niet alle beelden boeien. Soms zijn de pri mitieve vogelverschrikker, de bo- nestaken op het moesveld, de scheefgezakte hooikap, of het to taal verwaarloosde glasbouwcom plex zo indrukwekkend, dat de aanwinst die een gelijkwaardige overtuigingskracht mist in het niet zinkt. Wat hopelijk met zal zinken is de, bij nacht verlichte 'Mobiele aan- valsbrug' van Gerard Hali, die in het water rond fort Kwadijk in stel ling ligt. En, wat zeker overeind kan blijven is het grote, strakke beeld van alleen aan de oppervlak te verroest Cortenstaal. Niko de Wit groef het als een reuzenchoco- ladeletter aan de Vrouwenweg in. Wat de makers van het miljoe nenproject Sonsbeek niet lukte, lukte de Beemsterlingen wel. Nog voor het begin van de tentoonstel ling is de catalogus klaar, waarin alle werken, ter plekke gefotogra feerd, in kleur uitgevoerd en van een pakkende tekst voorzien, staan afgebeeld. De foto's van Marco Bakker en de tekst van Pieter van Wigcheren gidsen feilloos door de jarige Beemster, die al vele honder den routerijders op visite kreeg. De Beemster Beeldenroute is te rijden, te fietsen en te lopen tot 1 oktober. De gids voor de beelden route is te krijgen bij het startpunt, in de oude brandweerkazerne aan het hoofdkruispunt van de Mid denweg in Middenbeemster. schoonheid van vorm en inhoud willen wijzen, zoals bij voorbeeld Martien van Mens, die overlangs een richel uit een baksteen snijdt en de strook een eindje opschuift. Er zijn er ook die hun vernieuwin gen tonen. Doris Groeneveld bij voorbeeld wil niet langer slechts gekend zijn door zijn 'nevelige Ier se landschappen'. In zijn grote acrylschilderijen hanteert hij nu opvallend heldere kleuren en scherpe contouren. We zien talloze uitingen in Mid denmeer. Drieëndertig Noordhol landse kunstenaars zijn te vinden in die boerenschuur die tijdelijk dienst doet als reuzegalerie. Grap pig om te weten dat het produkt van de kunstenaar straks weer plaats maakt voor het nu te velde staand agrarische produkt. Zodra de tentoonstelling is afgebroken, worden er subiet graan en aardap pelen in gestort. Spraakmakende schilderijen en beelden drukken knol en halm zes weken naar de achtergrond. Hopelijk krioelen massa's mensen op de vloer, spre ken en denken zij over de kunst van hun plaats- en tijdgenoten. Op drie, vier, vyf augustus ronken er machines, is er bedrijvigheid alom. Daarna heerst er weer de sfeer die je eigenlijk proeft in een voorraad schuur: de groeikracht van de lan ge adem is tot rust gekomen. Zwerfsteen van Ewerdt Hilgemann. MAASTRICHT (ANP) - Limburg gaat een gooi doen naar het Holland Festival. Het Limburgse college van Gedeputeerde Staten heeft er jaarlijks anderhalf mil joen gulden voor over om het festival in het Zuiden te krijgen. Dit deelde de gede puteerde voor cultuur, drs. G. Kockelkorn, woensdag avond mee. Naar aanleiding van recente pers berichten over financiële proble men rond de organisatie van het voorbije Holland Festival heeft het college van Gedeputeerde Staten van Limburg onlangs zijn bereid heid uitgesproken om voor dit cul turele evenement anderhalf mil joen gulden op tafel te leggen. „Dit is drie keer zoveel als Am sterdam voor het Holland Festival over heeft", aldus Kockelkorn. Voorwaarde voor de aangeboden subsidie is wel dat het complete Holland Festival naar Zuid-Lim burg komt. Mocht dit ooit het geval zijn dan denkt het provinciaal bestuur over een spreiding van uitvoeringen over heel Zuid-Limburg, te meer daar de Maastrichtse schouwburg geen groots gemonteerde voorstel lingen kan brengen en nu al moet uitwijken naar de stadsschouw burg in Heerlen. Kockelkorn denkt daarom aan minstens drie lokaties: Maastricht, Heerlen en Sittard. Hij gaat ervan uit dat de subsidie van het ministerie van WVC groot 1,2 miljoen gulden, behouden blijft. „Er zijn immers geen argu menten te verzinnen om dit bedrag wel voor een Holland Festival in Amsterdam, maar niet voor het zelfde evenement in Zuid-Limburg over te hebben." Wat de industriële sponsors betreft is de Limburgse gedeputeerde voor cultuur ook op timistisch gestemd. Tot die spon sors behoort immers onder meer de KLM en deze luchtvaartmaat schappij promoot het vliegveld Zuid-Limburg sinds kort in toene mende mate, aldus Kockelkorn. De kosten voor het Holland Fes tival belopen een bedrag van rond zeven mihoen gulden. Buiten de overheidssubsidies dragen sponso rende bedryven rond twee miljoen gulden bij en de rest is afkomstig uit recettes. De directie van het Holland Fes tival heeft nog de mogelijkheid ge opend om eventueel het evene ment in Amsterdam en in Zuid- Limburg te houden. Kockelkorn staat hier ietwat huiverig tegen over, maar zegt er geen bezwaar te gen te hebben indien dit model na der wordt uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17