Een dagje vierdaagse Mengeling van vreugde en alzien DONDERDAG 23 JULI 1987 PAGINA 15 Controleur D. van Winden knipt het vierdaagsekaartje van Lenie Hoo- genboom en Jan Hendriks uit Roelofarendsveen. Beide 'Veners' zijn aan hun tweede tocht toe. "Op een bepaald moment is het gedaan met het voetbal en dan wil je een andere sport gaan doen. Dat is wandelen gewor den", zegt Hendriks. Het tweetal maakt deel uit van een groepje Veners die twee keer in de week een wandeling maken met als enig doel 'Nijme gen'. Katwijk". Met deze woorden meldde Herman Bos kamp zich bij de LD-post. Natres- militair Boskamp heeft het wat zwaar, omdat hij weinig heeft geoe fend. Een beetje zijn eigen schuld omdat hij geen zin had om met de Natres (nationale reserves) twaalf zaterdagen te gaan oefenen. Maar als het echt moeilijk wordt vindt hij troost bij een flesje Franse cog nac. "Dat doet dan wonderen". Commandant Albert de Ridder uit Roelofarendsveen (geheel links) is de leider van een groep Koninklijke Luchtmachtstaf uit Den Haag. In de groep een aantal regiogenoten. De ploeg wordt ve uit Leiderdorp. Voorhouter Hans Klein, Ton van Lammeren (Alphen) en Leidenaar Jan Bronmeijer gooien er als trai ning nog wel eens een atv-dag te genaan. De groep rond het drietal is veel groter geweest, maar elk jaar laten er toch weer wat lopers verstek gaan. Voor Bronmeijer is het dit jaar een bijzondere vier daagse. Hij hoopt vrijdag zijn tien de kruisje te bemachtigen. Blaren en kniepijn. Dat is het wat Kees van Niekerk uit Hazerswou- de-dorp parten speelt. Van Nie kerk treft het toch al niet. Zijn maat Cees Hoogendam uit Leider dorp moest gisteren kort voor de finish de strijd staken, zodat hij er de drie resterende dagen alleen voor staat. Of hij zijn kruisje haalt is nog niet duidelijk. "Eerst maar eens kijken hoe mijn voeten er uit zien, als ik straks mijn schoenen uittrek", zegt hij wat somber. Tekst Kees van Kuilenburg - Foto's Wim Dijkman Een feest van vreugde en afzien. Zo kon gisteren de Nijmeegse vierdaagse wel weer worden genoemd. Veel sfeer, maar ook veel ellende. Vooral de gestage regenval in de vroege ochtenduren en de wat drukkende warmte later op de dag speelde veel deelnemers parten. Was het aantal uitvallers op de eerste dag al bijzonder hoog, ook gisteren gaven veel deelnemers de pijp aan Maarten. Ondanks dat het deelnemersaantal wat lager is dan vorig jaar zijn meer landen vertegenwoordigd in deze 71ste vierdaagse rond Nijmegen. t Wandelaars uit maar liefst 40 landen, waaronder Peru Taiwan, Ethiopië, Haiti, Indonesië en Guinee-Bissau, stapten gisteren weer stevig rond. Hoewel stevig in veel gevallen niet helemaal opging. Menig loper viel op door een pijnlijke grimas of door een wat wonderlijk aandoende loopstijl. Maar de meesten van hen toch met het duidelijke voornemen het kruisje of diploma te halen. Niet alleen de weersomstandigheden hadden schuld aan het hoge aantal dat de strijd staakte. Ook veel lopers beginnen aan de lange tocht, zonder een goede voorbereiding. Ondanks dat zat de stemming er bijzonder goed in. Vooral de Amerikaanse en Duitse, maar ook Nederlandse militairen waren duidelijk te horen en hun liederen waren voor veel lopers een sein om zich nog maar eens een keertje extra in te spannen. Onder de lopers ook veel streekgenoten. Zij maakten het op wat uitzonderingen na uitstekend. Een deel van hen is te zien op deze pagina, maar ook anderen uit de regio zijn deze dagen actief in Nijmegen, zoals bijvoorbeeld Cees, Rien en Alex van Driel uit Hazerswoude, Leiderdorper G. Dekker, Frans Bosman uit Leiden, Meta den Heyer en Nel Kruyt uit Rijnsburg, tien leden van de familie Noordermeer uit Noordwijk en de Pro Patria-verzorgers Fred Geugjes en Mark Buwalda. Cees Fokker (Leiden). Coen Peet (Leiden) en Gijs den Hertog (Ha zerswoude) vertegenwoordigen de PTT in de vierdaagse. Het drietal heeft het best naar de zin. Weinig of geen last gehad van de regen of andere problemen en zij kijken met nog een kilometer of negen te gaan al uit naar de gezelligheid in de stad, na afloop van tweede dag. Drukke dagen ook voor Leiderdorper D. de Koning. De luitenant-kolonel van de Koninklijke Luchtmacht is als voorzitter van de controlecommis sie van de drie legeronderdelen van 's morgens vier uur tot 's nachts in touw om te zien of de militairen zich goed gedragen bij het lopen en het opruimen van hun verblijfplaatsen. Om niet als zodanig te worden her kend werkt de controleur in burgerkleding. "Maar desondanks zijn er pelotons die ons in de gaten hebben en dan keurig in de pas gaan lopen" vertelt hij lachend, het peloton dat als beste voor de dag komt krijgt een passende prijs: zij mogen deelnemen aan de tweedaagse wandelmars in Bern Leiderdorper Johan Biesjot loopt er wat vertwijfeld bij. Alles doet pijn en ook de vermoeidheid speelt Biesjot die wordt vergezeld door zijn vriendin Paulien Janmaat uit Amsterdam. "Dit is de eerste, maar ook de laatste keer", aldus Jogan Biesjot, die ook voor wat betreft de goede afloop van deze vierdaagse ronduit pessimistisch was Moeder Janny van Delft-Den Haan en dochter Hanneke van Delft ver tegenwoordigen ook al Rijnsburg Het tweetal maakt het uitstekend en heeft geen noemenswaardige klachten. Dat is voor een flink deel te danken aan de vele uren tTai- ningsarbeid die zijn in afwachting van 'Nijmegen' hebben verzet. Raymond Chrispijn (15 jaar) uit Leiden zegt een beetje moe te zijn omdat hij wat weinig heeft geslapen. De Leidenaar wordt vergezeld door zijn leeftijdgenoot Guilaume Slingerland uit Warmond De Warmonder maakte vorig jaar bij het bollenpellen kennis met enkele Nijmeegse jon gens en ging met hen een kijkje nemen bij de vierdaagse. "Toen was ik er gelijk voor gewonnen", zegt Guilaume, die vervolgens de weg afkijkt of de 'meiden' uit Venray er al aankomen "Als we deze dag overleven zit het wel goed roepen Frank van der Meer (Langeraar), Carla Fontein, Joost Oerlemans (Aarlanderveen) en Reinoud van Uffelen (Langeraar). De vier die deel uitmaken van de 'Schuimhap- pers' hebben gekozen voor de 30 kilometer. "Liever 30 kilometer met lol, dan 50 kilometer zonder". Bovendien kunnen zij de lopers van de 50 kilometer om half vier, als ze thuiskomen van de feestelijkheden in de stad. wekken voor zij zelf de slaapzak induiken en nog een paar uur gaan pitten in afwachting van hun vertrek later in de morgen". Noem het maar ploegentactiek". zegt Reinoud van Uffelen lachend De 14-jarige Corné Hogenwoning uit Rijnsburg is al aan zijn tweede vierdaagse toe. Zoals het er nu naar uitziet is de dagelijkse 40 kilometer geen probleem voor Corné. Vorig jaar heb ik het ook gehaald en ver wacht nu hetzelfde", zegt hij vast beraden "Ik hoef niet voor het eten te zor gen en beschouw deze week een beetje als vakantie", zegt Leny van Egmond-Den Haan uit Rijnsburg Zij wordt vergezeld door haai 'loopmaatje' Lyda van Delft uit Leidschendam. Het tweetal loopt al vijf jaar samen de vierdaagse. Hoewel de beide dames 30 kilome ter mogen lopen, hebben zij toch tien kilometer meer gekozen Weing tijd hebben de Leidenaars H.W. Bokma en Wil Weber. Zij ma ken deel uit van een groep van de Wegenwacht en hollén dan ook ij lings weer achter die groep aan ais zij hun naam hebben gezegd en op de foto zijn gegaan. Ursula van Rijn uit Alphen aan den Rijn hoopt dat man Ronald en zoon Menno, die ook deel uitma ken van het wandellegioèn, de pie pers op de camping Kwakkenberg in Nijmegen al hebben gejast. Dat is niet uitgesloten want Ursula heeft een stevige achterstand op de twee andere gezinsleden. Dit is echter geen probleem, want de Al- phense oogt nog fris en zal de eind streep ongetwijfeld ruim op tijd overschrijden Joke de Monye uit Rijnsburg is als voorbereiding een keer heen en weer naar Katwijk gelopen als voorbereiding op het wandeleve nement. "Ook ben ik nog een keer tje naar Noordwijk getippeld, maar met de auto terug gegaan" On danks die wat gebrekkige voorbe reiding voelt Joke zich een geluk.v vogel. "Ik heb geen spierpijn en ook geen blaren".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15