Tk weet dat het niet slim was' Italianen op tweede plan •om Zaalvoetballers vliegen uit Longo geeft Canins niets toe Touwtje trekken Delgado haalt weinig winst uit inspanningen Stephen Roche bestraft voor aannemen drinken Schapen leggen Tour even stil STTV ^yj> DONDERDAG 23 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 Oostenrijker Zadrobilek houdt het langer vol LA PLAGNE (GPD) - De tijd dat het 'Forza Italia' hoogtij vierde in de Tour de France, is al heel lang voltooid verleden tijd. Zeker, af en toe pikken de Azzurri nog wel eens een graantje (etappe) mee. zoals de sprinter Guido Bontempi onlangs in Troyes. Daar blijkt echter later dan weer een vervelend do- pingluchtje aan te zitten. Met als gevolg dat de 'buffel' die triomf zondag jl. moest afstaan aan de Spanjaard Dominguez. Nee, het is in de 'laars' huilen met de pet op voor de tifosi, die in 1965 (Felice Gimondi) voor de laatste keer een Tourzege konden bejubelen. Hoe treurig het gesteld is, maakt een blik op het uitgedunde peloton duidelijk. Van de drie aanwezige teams is er eentje nagenoeg wegge vaagd, dat van Supermacati Brian- zoli. Directeur-sportief Gian-Luigi Stanga heeft nog maar twee ren ners in koers. Bij Del Tongo haak ten vier van de negen gestarte cou reurs al af. Onder hen de grote ve dette Giuseppe Saronni. De cam- pionissimo vond in het Pau wel letjes, maar indien zijn opgave niet in het dagelijkse communiqué zou zijn vermeld, had niemand hem ge mist. In Pau vroeg men zich zelfs af of Saronni wel echt in West-Berlijn van start was gegaan. Alleen de equipe van Carrera functioneert naar behoren. Wat voornamelijk te danken is aan de sterke buitenlandse inbreng, ge vormd door Stephen Roche, zijn trouwe Belgische helper Eddy Schepers, de Zwitser Erich Maech- ler en de Degn Jorgen Pedersen. Normaliter hoort ook een andere Helveet, Urs Zimmermann, in dit rijtje thuis. Ware het niet, dat 'Zim- mi' met de naweeën kampte van een darminfectie en gisteren tij dens de tocht naar La Plagne het peloton vaarwel zei. Voor een toch groot wielerland als Italië blijft het opmerkelijk, dat het geen goede ronderenners meer kan voortbrengen. „Dat is in mijn ogen vooral een kwestie van instel ling," weet Gerhard Zadrobilek. De 26-jarige Oostenrijker is een van de twee laatsten der Mohika nen bij het naar huis gereden Brianzoli-team, dat het zonder zijn LEIDEN - Nog voor het veld- voetbalseizoen goed en wel is be gonnen, houdt een aantal spelers zich alweer met zaalvoetbal be zig. Mario Faber, Hans van Leeu wen en Jeffrey Foree worden na melijk zaterdag in Los Angeles verwacht om een week proef te draaien bij de plaatselijke La zers. Afhankelijk van hun ver richtingen wordt hun daarna een contract aangeboden voor het in door-soccer seizoen, dat in de Verenigde Staten van november tot april loopt. „Voorlopig beschouw ik die week in Los Angeles als één groot avontuur", meldt Hans van Leeuwen opgewekt. „Waar schijnlijk is de Amerikaanse be langstelling gewekt bij eerdere ontmoetingen in buitenlandse toernooien. Zo'n drie weken ge leden ontving ik de uitnodiging. Met Faber, Foree en mij gaan ook Jan Arts en Harry van der Laan mee naar Los Angeles". Vooruit lopen op een Ameri kaanse carrière wil Van Leeu wen niet. „Zelfs als ik een aan bod zou krijgen, moet ik dat eerst eens uitgebreid overwegen. Ik ga niet op goed geluk een half jaar naar Amerika. Maar een weekje op proef bij de Lazers voetballen dat zie ik helemaal zitten". kopman Francesco Moser moest stellen. De werelduurrecordhou der (36) wilde in zijn laatste seizoen nog wel een keertje optreden in het Franse wielercircus, maar zag daar op het laatste moment vanaf na een overigens redelijk goed afgelopen ongeluk in de training. Zadrobilek gelooft echter niet dat het met Mo ser erbij veel beter was gegaan. „Nee, met alle respect voor Moser. Hij is nog altijd van wereldklasse. De Tour de France echter, en zeker deze die we nu rijden, zou ook voor hem te veel van het goede zijn ge worden". Dat de Italianen er niet aan te pas komen, verklaart de Oostenrijker als volgt. „Dat komt omdat hun v seizoen geheel en al gericht is op de Giro. Daarin zijn ze op en top gemotiveerd. Voor de Tour is van de zijde van de renners nauwelijks belangstelling. Voor sommigen is het zelfs een verplicht nummer. Saronni kan natuurlijk beter dan hij hier heeft laten zien". Samen met de enig overgebleven Italiaan Stefano Allochio probeert Zadrobilek er de rest van de week nog het beste van te maken. „Het is echt niet zo dat we het niet meer zien zitten. Voor mezelf maakt het allemaal niet zo veel uit. Ik ben in mijn situatie niet van hulp van ploegmaten afhankelijk. Zeker niet in de bergen, waarin je toch op jezelf bent aangewezen". Dat dit geen loze woorden zijn, maakt het algemeen klassement duidelijk. Hierin staat de man uit Breitenfurt op een keurige vijftien de plaats genoteerd, een slordig half uur (36.28) verwijderd van de gele trui. „Ik kan ook niet anders dan tevreden zijn. Mijn doel was een plaats bij de eerste vijftien. Het enige dat ik nog te wensen heb is dat we met z'n tweetjes nog een etappe winnen. Allochio is een goede sprinter, dus wie weet? In deze Tour is alles mogelijk geble ken". Jeannie Longo gaat Maria Canins LA PLAGNE (AFF) - De tweestrijd tussen Maria Canins en Jeannie Lon go in de Ronde van Frankrijk voor vrouwen duurt onverminderd voort Het duo nam woensdag in de zware Alpenrit van Doucy Val Loubière naar La Plagne minuten afstand van de rest van het peloton. Tijdens de klim van zeventien kilometer naar de top kon Canins, de draagster van de gele trui, haar rivale Longo niet lossen. De Francaise pakte na bijna vijftig kilometer verrassend de dagzege. Haar achterstand op Canins in het alge meen klassement bleef twee seconden. Voor de Nederlandse ploeg was het opnieuw afzien. Als de hellingen opdoemen, haken de dames van bondscoach Rinus Verboom af. Heieen Hage moest op de flanken van de La Plagne elf minuten en veertig secon den toegeven. In haar gezelschap finishte ook Monique de Bruin. Mieke Havik, een dag eerder verrassend winnares na een lange solo, kwam bijna twee minuten na haar ploeggenoten over de streep. (GPD) - Wie mij gisteren in die lange tv-uitzending van Studio Sport heeft gevolgd, zal het onge twijfeld zijn opgevallen dat ik heel even switchte van favoriet. Toen Heinze Bakker mij vroeg wie ik als eindwinnaar tipteliet ik namelijk de naam Pedro Del gado vallen terwijl ik in deze ko lommen tot de dag van gisteren altijd over Stephen Roche heb ge sproken. Mijn uitspraken op de televisie waren gebaseerd op de situatie van dat moment, toen het er inderdaad naar uitzag dat Roche flink wat zou gaan verlie- Die situatie veranderde echter in de laatste klim naar La Plag ne. Toen ik van Hilversum onder weg was naar Ulvenhout, ipaar ik gisteravond moest fietsen, heeft Roche nog ontzettend veel terrein gewonnen ten opzichte van zijn Spaanse concurrent. Het is duidelijk dat de strijd de komende dagen zal gaan tussen die twee. Na het slachtveld van gisteren kun je je daarbij weer diverse dingen afvragen. Voor Delgado is het positief dat Roche gisteren in zo'n slechte toe stand over de streep is gekomen. Maar Roche had geen andere keus. Hij moest deze keer wel diep in zijn krachten tasten om op die manier zijn kansen te ver- De vraag is dan ook wat voor gevolgen dat vandaag voor Ro che heeft, nu de renners nog eens vijf cols voor de kiezen krijgen. Het blijft touwtje trekken tussen die twee. waarbij Delgado met het oog op de tijdrit van zaterdag in elk geval nog meer afstand moet nemen. De tactiek wordt de laatste rit ten zeer belangrijk. Delgado moet Roche nog op een of andere manier kwijtspelen, maar moet tevens oppassen dat hij zich niet over de kop jaagt. Ondertussen moeten wij, Ne derlanders. ons maar eens probe ren te verplaatsen in wat er nu in Spanje leeft. De vreugde die Spanje aan de Tour beleeft, heb ben wij de eerste twee weken met LA PLAGNE (GPD) - De uitputtingsslag in de Tour de France leverde gisteren op La Plagne nauwelijks winst op en eiste een flinke tol. Vier seconden slechts werd gele truidrager Pedro Delgado wijzer van de inspannende beklimming en Stephen Roche zakte na de passage van de eindstreep door zuurstofgebrek in elkaar. Vijftien minuten lang kreeg hij zuurstof toegediend, waarna hij voor een controle naar het ziekenhuis werd vervoerd. Liggend in de ambulance stak hij al weer zijn duimen in de lucht om duidelijk te maken dat er niets ernstigs aan de hand was. LA PLAGNE (GPD) - De straf die Stephen Roche gisteren kreeg we gens het ongeoorloofd aannemen van drinken betekende voor Jean Paul van Poppel dat hij een grotere voorsprong houdt op de Ier in het klassement voor de groene trui. Behalve tien strafseconden en 75 francs boete kreeg Roche eveneens tien punten in mindering in het puntenklassement. Van Poppel be houdt daardoor met twaalf punten voorsprong de trui. Hij had gisteren een hele zware dag. Niet alleen omdat hij de ber gen zo moeilijk over komt, maar vooral omdat hij viel in de afdeling van de Galibier. „In een bocht, waar volgens mij niets aan de hand was", zei hij. „Teun van Vliet lag daar ook net". Van Vliet: „Het was nat in die bocht en ineens lag ik. Ik voelde een hevige pijn in mijn heup en dacht al dat het gebeurd was. Toen er mensen om een ambulance be- Stephen Roche gonnen te roepen ben ik toch maar weer opgestaan, want daar voelde ik toch weinig voor". De wedstrijdjury bestrafte giste- bekaaider af, want beide ren niet alleen Stephen Roche, werden onmiddellijk uit de Tour maar ook de Colombiaan Gerardo gezet, omdat ze zich tijdens een be- Moncada en de Italiaan Ennio Van- klimming hadden vastgegrepen otti. Alleen kwamen zij er heel wat aan yolgwagens. Dat was ook de eerste diagnose van dokter Rob Pluymers van de ploeg van Jan Raas, die over de haag van fotografen, cameramen sen en verslaggevers heen een blik wierp op de Ierse vechtjas. Onder een aluminium dekentje om te gro te afkoeling op de 1970 meter hoge top te voorkomen en met voortdu rend het zuurstofmasker over zijn mond zag het er angstaanjagend uit. Telkens verloor hij het bewust zijn en ook de toegesnelde Tour-di recteur Jacques Goddet maakte zich zorgen. Zijn etappekoers is al onmenselijk, de renners maken het nog erger. Toch veroorzaakte dat keiharde gevecht volgens dokter Pluymers niet de problemen met Roche. „Door zo'n enorme inspanning in de achtervolging op Delgado, op deze hoogte, zit al het bloed in zijn benen. Als je dan op de eindstreep komt en door die horde wordt te gengehouden, krijgen de hersenen even te weinig bloed en ga je van de wereld. Dat gebeurt zelfs tijdens inspanningsproeven al. Je moet ei genlijk even kunnen uitrijden". Het medisch communiqué dat de rondearts Porte 's avonds uitgaf bevestigde de visie van Pluymers. Roche was teruggekeerd in zijn ho tel. Zijn toestand was goed. Zijn humeur niet, want inmiddels had den de commissarissen hem een straf van tien seconden gegeven, omdat hij op een ongeoorloofde manier onderweg drank had aan genomen. Een schandalige admini stratieve ingreep na een indruk wekkende wielerveldslag in de Al pen. Een veel te zware straf ook voor zo'n onschuldig vergrijp. LA PLAGNE (GPD) - Protesterende schapenhouders zorgden gisteren voor groot oponthoud van de Tourkaravaan. Op de Col de Madeleine lieten zij hun schapen, zo'n 3000 stuks, de weg naar de top blokkeren. Met die actie vroegen zij aandacht voor het feit dat zij nauwelijks de financiële eindjes aan elkaar kunnen knopen als gevolg van het veeteeltbeleid van de EEG. De boze schapenhouders dreven stens tien minuten met hun grie- hun kudde's de weg op toen de ven en wensen op het scherm reclamekaravaan naderde. Er mochten komen, werden de schapen weer de omliggende Al penweiden ingedreven. In allerijl moest vervolgens de weg worden ontdaan van een spekgladde laag stront, die de schapen in een uur tijd hadden neergelegd. Het enige wat dé renners van de actie meenamen, was de penetrante lucht van de over een lengte van vele tiental len meters uitgesmeerde uit werpselen. Met de renners wer den ook de journalisten doorge laten. Ze kregen keurig gedrukte folders mee waarin stond te le zen dat de nood van de schapen- ontstond meteen een gigantische opstopping. De politie dacht de barricade te kunnen doorbreken door met een helikopter van de gendarmerie vlak boven het vee te gaan cirkelen, zodat de scha pen zouden schrikken en op de loop zouden gaan. De kuddehou ders pikten dat echter niet en sloegen met hun stokken op de politie in. Geruime tijd wilden de de monstranten van geen wijken weten. Pas nadat het tv-station Antenne II de toezegging had ge daan dat de actievoerders min- houders tot hun lippen is geste gen. Alleen de tetterende recla mestoet moest pas op de plaats maken. Het was niet de eerste keer in de Tourgeschiedenis dat demon stranten het Franse wielercircus gebruikten voor acties. In een ge val werden de koers zelfs geheel lamgelegd. Dat was in 1982, toen de ploegentijdrit tussen Orchies en Fontaine-au-Pire moest wor den afgelast. Arbeiders van de staalfabriek Usinoir in Denain waren daarvoor verantwoorde lijk. Zij hadden de weg geblok keerd om op die manier duide lijk te maken dat hun werkgele genheid werd bedreigd. Pedro Delgado, de kopman uit de Nederlandse PDM-ploeg van Jan Gisbers, kreeg zo tijdwinst, waar hij niets voor hoefde te doen. De Spanjaard vond het verschil echter bitter weinig en de ineen storting van Roche op de finish verleidde hem niet tot de conclusie dat hij zijn concurrent tot het uiter ste had gedreven. „Wat er met Ro che gebeurde kan iedereen overko men. Dat is niets ernstigs. Wij zijn super sportmensen, die in één tot twee uur volledig herstellen. Maar het is wel zo dat iedereen vreselijk moe aan het worden is en voor mijn gevoel heb ik daar het minst last van", beweerde hij nadat zijn aandeel in de boeiende etappe, ge- door de kennelijk weder- SEGOVIA (ANP) - Spaanse reisor ganisatoren nemen een voorschot op de overwinning van Pedro Del gado in de Ronde van Frankrijk. Verwacht wordt dat enige duizen den Spanjaarden uit de omgeving van Delgado's geboorteplaats Se govia zondag het slotcriterium op de Champs Elisees zullen meema ken. Ook als „Perico" Delgado er niet in slaagt zijn geringe voor sprong te behouden, zal hij bij te rugkeer in Segovia worden gehul digd. Overmoedig „Hij is te overmoedig geweest", stelde Gisbers vast. „Hij had met zijn aanval moeten wachten tot de laatste tien, of misschien zelf wel vijf kilometer. Volgens mij was hij er van overtuigd dat hij zijn grote slag kon slaan en echt vele minu ten kon pakken op Roche". In de koninginnerit van de Fran se ronde over de klassieke cols Ga libier, de Madeleine en de aan komst op La Plagne, kruisten de kanshebbers de degens, maar het zou wel eens zo kunnen zijn dat ze uiteindelijk in eigen zwaard vallen. Stephen Roche zocht de aanval na de afdaling van de Galibier en pro beerde zijn opposanten te veront rusten door twee minuten voor sprong te nemen. Delgado, wiens Nederlandse ploeggenoot Gert Jan Theunisse in de vluchtgroep met verder onder anderen Fabio Parra en Anselmo Fuerte het tempo pro beerde te ontregelen, was er niet van onder de indruk. „Ik voelde me goed en ben geen moment echt bang geweest. Ik was van plan op de col de la Madeleine te gaan aan vallen en het gat te dichten", zei hij. Dat gebeurde en nadat Fignon en Fuerte in de vallei een hoofdrol in de etappe - van ondergeschikt belang voor de algemene rang- Vreugde (Fignon) en teleurstelling (Fuerte) liggen vlak bij elkaar a finish op La Plagne. <i schikking - voor zich opeisten, be gon hij aan een avontuur dat hij na derhand betreurde. „Ik weet dat het niet slim was. Als ik zie wat voor voorsprong ik nu heb zeg ik: dat is veel te weinig. Het had drie minuten moeten zijn". Met de jury- straf er bij staat Roche nu op slechts 39 séconden in het alge meen klassement. Genoeg om te kunnen corrigeren in de tijdrit van zaterdag, tenzij ook hij de menselij ke trekjes van een inzinking krijgt Want in de laatste dagen van deze loodzware ronde wordt de één na de ander met een terugslag gecon fronteerd. Luis Herrera blijft con stant onder zijn niveau, Jean Fran cois Bernard kwam twee minuten na Delgado en Roche over de streep en de Amerikaan Andy Hampsten (ziek) verspeelde maar liefst een kleine negentien minu ten. Eric Breukink, het talent uit de ploeg Post, bereikte 23 miniten na de winnaar de top. In de rang schikking staat hij al op 50 minu ten. „Ik voel de laatste dagen dat de kracht sterk afneemt", zei hij. Wonderlijk genoeg blijft Charly Mottet, de gele truidrager tot Pau, uitstekend in de buurt van de top HENN1E KUIPER al die ritzeges gekend. Het is al leen jammer dat het voor de Spanjaarden niet meer ritzeges heeft opgeleverd. Ik had het voor al die Fuerte gisteren erg ge gund. Twee dagen achter elkaar tweede worden in een bergetappe zal hem pijn doen. Ik vind dat sneu, maar datje zoiets overkomt hoort ook bij de Tour de France. Zelfs al heet de man door wie je wordt verslagen Laurent Fignon. Dat hij heeft gewonnen, zegt me niet zoveel. We hebben de grote Fignon dit jaar niet gezien. Nu er voor hem in het klassement niets meer op het spel staat is het niet zo moeilijk om op een dag als gis teren eens een keer goed op de voorgrond te treden. De Colombianen doen ook niet wat ik van hen had verwacht. Ik denk dat ze toch veel geleden heb ben in de lange vlakke aanloop naar de bergetappes. Vooral aan Herrera is dat nu duidelijk te merken. Hij gaat lang niet zo soe pel naar boven als we van hem gewend zijn. En de Nederlanders? Er rest al leen een diep respect voor de ma nier waarop ze zich over de ber gen worstelen. Eric Breukink heeft nu ook wel gemerkt dat er met de Tour de France niet te spotten valt. Hij weet nu dat er dagelijks met minuten wordt ge gooid en kan zich daar de komen de jaren op instellen. Maar al is het dan de laatste dagen 'Spanje Boven' in plaats van 'Oranje Boven', die zes Ne derlandse ritzeges blijven na tuurlijk overeind staan. Met mo gelijk de groene trui van Jean- Paul van Poppel en een eventuele eindzege van Pedro Delgado daarbij mogen we niet ontevre den zijn. Delgado is immers een 'gastarbeider' in dienst van een Nederlandse ploeg. Als hij de Ronde wint mogen we dat toch ook als een Nederlands succes be schouwen. Ik ben er zeker van dat wij dan straks in de crite riums een graantje van zijn suc ces zullen meepikken. HENNIE KUIPER van het klassement. Het is maar goed dat Laurent Fignon inmid dels kansloos is, omdat het Franse duo anders moeiteloos een spel letje met de overige kanshebbers zou kunnen spelen. Of Mottet tot iets groots in staat is mag worden betwijfeld, maar de grote inzinking in de Alpen die van hem voorspeld was is tot nu toe uitgebleven. Aan voorspellingen waagt niemand zich meer. **<K»Dijon St. Jean de ,93hmQLosnes "3,m 2^ Etappg !-°£9 L 24 juli 224km Ie Saunier>Q>132km Orgelet Cernon St. Julien I en ^.Genevois Oyonnax 73hm anp/rlt DONDERDAG 23-07 14.35-14.50 BBC 2: Cricket: En- geland-Pakistan. 14.50-17.10 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan. 15.30-16.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe La Plagne- Morzine in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1: Wielrennen: rechtstreeks verslag van de etappe van La Plagne naar Morzine in de Tour de France. 17.05-17.15 BBC 2: 100 Great Sporting Moments. 17.15-17.45 Did 1: ARD Sport extra. Wielrennen: reportage van de 22e etappe in de Tour de France (La Plagne-Morzine). 17.15-19.10 BBC 2: Cricket: En- geland-Pakistan. 17.55-18-15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvat ting van de vandaag verreden etappe La Plagne-Morzine in de Tour de France. 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: sa menvatting van de vandaag verreden etappe van La Plagne naar Morzine in de Tour de France. 22.10-22.40 Did 3: Voetbal. Bayern Miinchen-Liverpool. 22.30-23.05 SCH: Super Sport: fascinerend sportnieuws en be langrijke momenten uit de sportgeschiedenis. 23.00-23.30 Did 1: ARD-Sport extra: WK schermen (finale in dividueel). 23.10-23.40 BBC 2: Cricket: En- geland-Pakistan. VRIJDAG 09.30-10.00 SCH: Play Golf: golf cursus. 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan vanuit Edg- baston. 14.50-17.10 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan. 15.15-17.00 BBC 2: Sports: paardenrennen vanuit Ascot Zoetemelk vierde ULVENHOUT (ANP) - Johan van der Velde heeft gisteren het crite rium van Ulvenhout gewonnen. De Brabantse wielrenner in Italiaanse dienst won de profkoers over hon derd kilometer na een korte solo met veertig seconden voorsprong op Peter Pieters, die als tweede eindigde. Frits Pirard uit Breda werd derde. Joop Zoetemelk, die de Tour-karavaan voor één dag verliet, ging als vierde over de streep.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13