Diepe bitterheid en positieve berusting OVERZOMEREN Firma mag alleen overdag bedrijf in Tewerkgestelden blikken terug op parkaanleg in crisisjaren Minder insekten na een kwakkelwinter Rooie rug voor een karweitje DONDERDAG 23 JULI 1987 REGIO LEIDEN VOORSCHOTEN - In de hoogtijdagen van de crisis, begin 1937, had de Voorschotense burgemeester W.F. Berkhout een groots plan. Zo'n 60 werklozen zouden vlak achter het gemeentehuis een flink park aanleggen en daarmee twee vliegen in één klap slaan: Voorschoten werd een stuk aantrekkelijker en steuntrekkers werden loontrekkers. Raadsleden en middenstanders juichten. Dat laten kranten en advertentieblaadjes uit die tijd duidelijk zien. Berkhout bracht Voorschoten op een hoger peil, heette het. Maar hoe zat het met de werkers, die hun uitkering verloren bij een werkweigering? Hoe vonden zij het werk in het park? En: hoe keken ze er later op terug? door Paul van der Kooij Een zoon van een van die werklo zen van toen schetst een somber beeld. Vader vond het karwei vre selijk vernederend en wierp direct na de huldiging zijn goudkleurige medaille met het portret van Wil- helmina in de vers gegraven vijver. Tientallen jaren later kon hij nog met bitterheid praten over het vele graaf- en sjouwwerk.... De achttien kalenderweken heb ben onmiskenbaar een stempel ge drukt op het leven van de inmid dels overleden Voorschotenaar. En de zoon wil er dan ook persoonlijk voor zorgen dat het jubileum van het drie hectare grote park, dat eind volgende maand wordt ge vierd, geen kritiekloze hommage aan het adres van Berkhout wordt. Voorschoten moet weten dat zijn frasen over "een sociaal belang van de eerste orde", holle frasen waren, Natuurlijk, de mensen gingen er drie gulden in de week op vooruit, ze kregen werkschoenen, boter van 11 cent en blikjes pork. Maar ze werden wél nagewezen in het uitdijende dorp en hadden geen keus. Geen werk? geen uitkering! Zo ging dat in de jaren dertig. Niet tobben Het is, vijftig jaar na dato, niet eenvoudig parkaanleggers aan het woord te krijgen. Velen zijn inmid dels overleden, aangezien zij in de crisisjaren al vrouwen (en kinde ren) hadden en vaak 30 jaar of ou der waren. Anderen vertrouwen het geheugen niet genoeg. In een vertrouwelijk gesprek met beken den halen ze graag even uit, maar zodra er een notitieblok of recorder bij komt wordt het anders. De 81-jarige H. van Tol wil wél verhalen over zijn periode in het park en andere levenservaringen. Met het klimmen der jaren weet hij steeds beter dat er heel wat scheef zit in deze wereld, maar heeft hij een houding van: zo is dat nu een maal. De adel adelde en arbeiders als Van Tol moesten ondertussen hard werken. Geen koffie tijdens de pauzes en al snel een bedrijfs blindheid door het metaallassen zonder oorknopjes. Het zij zo. Wat helpt het om daar veel over te tobben? De vitale en joviale Voorschotenaar fietst lie ver, werkt graag in zijn tuintje en was tot voor kort penningmeester van de Algemene Bond van Oude ren (ANBÖ). Hij heeft de kersverse ANBO-oorkonde zorgvuldig be waard, evenals de 50 jaar oude me daille van Berkhout. Als hij terugkijkt op zijn veelbe wogen leven en de paar weken in het Voorschotense park, kan hij gewoonweg niet somber worden: "Wat geweest is, is geweest. Dat moetje achter je laten liggen", zegt hij. En geen moment wordt hij be vangen door de strijdbaarheid die veel van zijn PvdA-medebroeders zo vaak bezitten. Hij valt liever te rug op christelijke leuzen als 'In het zweet des aanschijns zult gij brood eten'. Schrapen Van Tol heeft in zijn werkzame leven van alles aangepakt en is nog nooit een dag te laat op zijn werk gekomen. Hij was van beroep me taalwerker in de scheepvaart, maar gaf zijn krachten ook aan zand-, verf- en grindhandels. Als straten maker in Rijswijk mocht hij zelfs nog even de hand schudden van koningin Wilhelmina. Het was de ze opgeruimde en werkzame in stelling die hem aardig door de cri sis van de jaren '30 heen hielp. "Ik heb nooit langer dan drie maanden zonder werk gezeten", zegt hij dan ook, niet zonder trots. Begin 1937 brak zo'n baanloze periode aan. Van Tol viel terug van 30 gulden in de week naar f 10,80. De huur van zijn woninkje bedroeg drie gulden en het was echt schra pen geblazen in zijn huishouding. Knellend was ook de dagindeling: de Voorschotenaar had een aardige tuin aan de Rijndijk, maar ook tui nieren verliest op een gegeven mo ment zijn charme. Echt lange trips waren niet mogelijk: de Voorscho tenaar moest zich 's morgens en 's middags op vaste uren melden bij sociale zaken. Ambtenaar Van Meurs, die Van Tol in de oorlog naar een 'Duitse' geschutsfabriek zou sturen, stempelde kaarten en vroeg de vele werklozen of zij nog wat hadden bijverdiend. Soms had Van Meurs een klus: dan moesten de uitkeringsgerechtigden blade ren vegen voor enkele dubbeltjes. zelfheeft moeten graven: "Wat geweest In februari 1937 kwam de ambte naar met het grote 'duwproject'. Een zwager van Van Tol tierde dat het een lust had. "Hij was fel te gen", herinnert Van Tol zich. De zwager wilde goed vakwerk, geen zwaar sjouwwerk met veel kruiwa gens en kilo's klei. En zo mokten er meer, ook tijdens het werk. Vooral de dagelijkse inspectietochtjes van Berkhout maakten de tongen los. Als een veldheer kwam de burge meester langs, zo herinnert Van Tol zich. "Niemand groette hem. Hij v/as niet erg geliefd, zeker niet. We noemden hem spekkie. Als hij weg was natuurlijk". Dergelijke voorvallen bevorder den de onderlinge band, die toch al sterk was. "Bij slecht weer kaart ten we in de keet", zegt de Voor schotenaar. "En we hebben heel wat grapjes uitgehaald. Zo zal ik nooit vergeten hoe we Thijs voor een gulden door het water hebben gejaagd". De opzichter van de Hei- demij vond dat allemaal best, als de aanleg maar op schema bleef. Van Tol herinnert hem als een aar dige, joviale kerel, die nooit verve lend deed tegen laatkomers: "Als je zei dat je je niet lekker voelde of je had verslapen, deed-ie niet moei lijk". Van écht lijntrekken heeft hij echter nooit iets gemerkt. Hij zou er ook niet zo voor zijn: "Het is toch logisch dat mensen wat doen voor hun geld?" Ook nu. Van Tol heeft geen enke le moeite met de werkverschaf fingsplannen die regelmatig opdui ken: "Jongens van 16, 17 krijgen 700 gulden in de maand, terwijl ze LISSE - Bij de dienst openbare werken van de gemeente Lisse zijn de af gelopen weken tientallen meldingen binnengeko men van overlast door wespen. "Opvallend veel meer dan in voorgaande jaren", meent E. Hoogka mer, als chef van de alge mene dienst direct verant woordelijk voor de onge- diertebestrijding in het bollendorp. Het met een venijnige angel uitgeruste insect is een van de zo mergasten die de onge- diertebestrijders jaarlijks handenvol werk bezor gen. door Dick van der Plas Wespen bouwen hun nesten nog al eens in de onmiddellijke nabij heid van of zelfs in woningen en gebouwen, waarbij met name de spouwmuren, zolders en de plek jes onder de houten vloer favo riet zijn. De klachten over deze insecten komen dit jaar veel vroeger dan anders, is de indruk van Hoogkamer. "Meestal wor den we er pas in de tweede helft van augustus mee geconfron teerd", zegt hij. "Maar we heb ben nu al weken gehad waarin er per dag vier tot vijf meldingen binnenkwamen". Een verklaring voor het feit dat de wespen zich dit jaar al erg vroeg aandienen, heeft Hoogka mer niet direct bij de hand. Hij noemt wel de strenge winters van de afgelopen drie jaar als mogelijke oorzaak voor de grote omvang van de wespenzwermen. "Het klinkt vreemd, maar tijdens een kwakkelwinter worden veel meer insecten uitgeroeid dan bij een winter met een aaneengeslo ten, lange vorstperiode. Het ge beurt namelijk nogal eens dat de diertjes er bij zachte winters al vroeg op uittrekken en dan wor den overvallen door de vorst. Bij een lange periode van tempera turen onder het nulpunt komen ze vaak pas tegen de lente te voorschijn, met veel meer kan sen om te overleven". De medewerkers van de Lisse- se dienst openbare werken ne men de meeste klachten over wespenzwermen niet zelf in be handeling. De inwoners wordt gewoonlijk geadviseerd zich in verbinding te stellen met een ge specialiseerd bedrijf. "De ge meente is eigenlijk te klein om alle vormen van ongediertebe- strijding zelf ter hand te nemen", zegt Hoogkamer. Het opruimen van een wespen- zwerm is een nogal kostbare aan gelegenheid. Volgens Hoogka mer moet op een bedrag van tus sen 70 en 100 gulden worden ge rekend als de klus betrekkelijk snel wordt geklaard. Wordt het moeilijker, doordat de zwerm geen vaste verblijfplaats heeft, dan wordt dit automatisch ho ger. voor en valt volgens de chef van de algemene dienst zelfs niet on der de verantwoordelijkheid van de ongediertebestrijding. "Bijen worden niet als ongedierte be schouwd en mogen zelfs niet worden uitgeroeid. Wel kan het natuurlijk zeer hinderlijk zijn als zo'n enorme zwerm plotseling naast of in je woning neerstrijkt, maar dan is er altijd wel een im ker te vinden die het volk wil weghalen". Van de bewoners wordt de no dige zelfwerkzaamheid verwacht als hun huis wordt bevolkt door een andere ongenode 'zomer gast'; de honden- of kattenvlo. Vooral bij thuiskomst van vakantie kunnen de diertjes een ware plaag vormen. Als de vaste thuisbasis - het harige huisdier - afwezig is, vormt het hoogpolige tapijt de ideale plaats om zich spectaculair te vermeerderen. De enige adviezen die Hoogkamer in dit verband kan geven, is goed stofzuigen en het hanteren van de poeder- of spuitbus met insec tenbestrijdingsmiddel. "De pro blemen zijn ook wel te voorko men door de hond of kat in het voorjaar al te voorzien van een vlooienband en deze regelmatig te vervangen. Verder is het be langrijk om voor het vertrek naar het vakantie-adres goed te stof zuigen, zodat de eitjes uit het vloerkleed worden verwijderd". Het ongedierte dat door de Lis- sese dienst openbare werken wel zelf wordt bestreden zijn muizen en ratten. Een medewerker van de dienst besteedt hieraan jaar lijks gemiddeld zo'n 200 uur. "De klachten over deze knaagdieren komen eigenlijk het hele jaar door binnen, met een piek in de wintermaanden". De ratten en muizen worden uitgeroeid met lokaas waarin een bloedverdun- nend middel is verwerkt. Het veroorzaakt volgens Hoogkamer een 'zachte' dood. "De diertjes sterven aan inwendige bloedin gen. Het middel is veel minder aggressief dan het gif dat vroeger werd gebruikt". Een probleem dat voor de dienst openbare werken wel di rect verband houdt met de zo mermaanden, is het botulisme in het oppervlaktewater. Het virus dat deze ziekte veroorzaakt ver spreidt zich bij zeer warme tem peraturen in snel tempo en eist vooral onder de eenden veel slachtoffers. Aan het eind van vorige week zijn volgens Hoog kamer bij de Lissese jachthaven de eerste dode eenden aangetrof fen. "Deze dieren zoeken hun voedsel op de bodem en komen daardoor snel in aanraking met het virus. Maar ook vissen en meeuwen worden geregeld het slachtoffer van de ziekte". Dijkm Het meest voorkomende virus, het zogenaamde type c, is vol gens Hoogkamer niet direct ge vaarlijk voor de mens, maar het type a is dat wel. Zodra botulis me dan ook in het oppervlakte water is geconstateerd, neemt de dienst openbare werken geen en kel risico. Bij de oppervlaktewa teren waarin wordt gezwommen, worden waarschuwingsborden geplaatst. "In Lisse zijn vooral de Ringvaart en de Leidsevaart be kende zwemgelegenheden", al dus Hoogkamer. Aan het provin ciaal bestuur wordt ook maande lijks gemeld of er in of in de na bijheid van zwemwater botulis me is geconstateerd. Zodra het botulisme echt een probleem wordt, vaak is dat het geval wanneer de temperatuur van het water stijgt boven de 22 graden, zoeken medewerkers van de dienst regelmatig de op pervlaktewateren af om dode dieren uit het water te halen. Het virus dat de ziekte veroorzaakt, is bijzonder hardnekkig en als de kadavers niet worden verwij derd, is de kans op verspreiding oneindig veel groter. Hoogka mer: "Juist in een periode dat we door vakanties met minder per soneel werken, neemt de werk druk door dit soort problemen enorm toe". daar niks voor hoeven te doen. Dan zeg ik dat het niet gek is ze iets te laten doen". Niet omdat dat alle maal zo leuk is. maar gewoon om dat dat moet. "Het houdt i ook van de straat". Vrouw aangerand OEGSTGEEST - Een 24-jarige Oegstgeester vrouw is vannacht om één uur op de Endegeestlaan in haar woonplaats aangerand door een nog onbekend manspersoon. Zij werd vanachter aangevallen en onzedelijk betast maar wist op ei gen krachten aan haar belager te ontkomen. Eenmaal thuisgeko men belde zij direkt de politie. Die heeft de buurt uitgekamd maar niets of niemand gevonden. OEGSTGEEST - In Oegstgeest houden ze weer huis, zich voor tuinlieden, schoorsteenvegers en andere ambachtslieden uit gevende mannen, die absurd hoge bedragen in rekening brengen voor de verrichte werkzaamheden, die meestal nog worden opgedrongen ook. Een Oegstgeester mevrouw, woonachtig op de benedenver dieping van de bejaardenflat aan het Haaswijkse Boerhaav- eplein, is door haar eigen goe digheid het eerste slachtoffer van het nieuwe seizoen gewor den. De opknapbeurt van haar tuin kwam haar bijna op 1500 gulden te staan. Twee mannen belden bij haar aan en boden aan haar tuin om te spitten en de grond met turfaarde op peil te bren gen. Zij moest daarvoor 425 gulden betalen. Dat kreeg ze te horen toen de klus geklaard was. De mannen zouden de volgende dag terugkomen om het karwei af te maken en de tuin verder te verfraaien. De totaalreking zou op 1500 gul den komen. Met hulp van de politie heeft zij die tweede deal kunnen voorkomen. De politie kan echter aan de reke ning van 425 gulden niets meer doen, die moet ze ge woon betalen. Een woordvoerder van de politie vertelt dat dergelijke praktijken maar niet uit te roeien zijn in Oegstgeest. Het is vaak heel moeilijk om deze peperdure ambachtslieden strafrechterlijk aan te pakken. Ze doen bij voorkeur zaken met vrouwen op leeftijd. "Die zijn wat eenvoudiger te over donderen en betalen uit angst". Van echte bedreigin gen is geen sprake, "wel van intimidatie". Maar dat is niet strafbaar. De politie adviseert van te voren afspraken te maken over de prijs. Nog wijzer is het om niet in te gaan op aanbie dingen aan de deur maar zelf officieel geregistreerd staande bedrijven in te schakelen. DEN HAAG/WASSENAAR - De firma Th. van den Barselaar aan de Oostdorperweg in Wassenaar moet tussen zeven uur 's avonds en ze ven uur 's morgens haar bedrijf mijden. De afdeling geschillen van bestuur van de raad van State heeft dat bepaald nadat een familie had geklaagd over geluidshinder. Uit zondering vormt een periode van zes weken dat het bedrijf in het voorjaar. Dan is er veel te doen en moet het bedrijf eerder beginnen met het werk. Twee buren hadden gevraagd de door de gemeente verleende hin derwet te schorsen, maar dat heeft de voorzitter van de afdeling ge schillen, staatsraad mr. Veringa, niet gedaan. Volgens de buren ver oorzaakt het bedrijf vanaf zes uur 's morgens zoveel herrie dat zij daardoor worden gewekt. Boven dien bestaat er vrees voor bodem verontreiniging omdat er mest wordt opgeslagen en er een werk plaats is voor voertuigen. Volgens de buren heeft de gemeente Wasse naar de voorschriften in de hinder wetvergunning soepel gehouden omdat het bedrijf uit het dorpscen trum weg moest. Een woordvoerster van de ge meente bestreed die stelling. Vol gens haar waren wel degelijk alle maatregelen genomen om overlast voor de buren te voorkomen.'De Klokkendief actief VOORSCHOTEN - Voorschotena ren die in het bezit zijn van een Friese staartklok moeten oppas sen. De politie meldt dat er van nacht voor de derde keer deze zo mer zo'n klok is buitgemaakt bij een inbraak. Deze keer was het raak in een hoekwoning aan de Ba ron Schimmelpenninck van der Oyenlaan. De staartklokdief is bin nengekomen door een ruit aan de voorzijde van het huis te verwijde- FIETSEN GESTOLEN - Uit een kelderbox aan de Alphense Venus- straat zijn gisteren twee fietsen ge stolen. De inbrekers kwamen bin nen door de deur te forceren. De waarde van de gestolen fietsen be draagt ruim 1300 gulden. opslag van mest mag alleen op een vloeistofdichte vloer, terwijl alleen de voertuigen van het bedrijf ter plekke mogen worden onderhou den. Bovendien voldoen de opge legde geluidsnormen aan de maxi ma die normaliter gelden in een rustige woonwijk. Een zegsman van het bedrijf zei dat er alleen gedurende een perio de van zes weken in het voorjaar 's ochtends vroeg wordt begonnen. Voor de rest van het jaar vangt het werk aan om zeven uur. Vieze regen nekt vissen Voorschoten VOORSCHOTEN - In de sloten langs het Voorschotense Van Cleffensplantsoen en de Ger- brandylaan zijn nog maar wei nig vissen in leven. Het vele re genwater van de laatste dagen is de boosdoener. Dit veroor zaakt een zogeheten overstort van het riool in de sloot. Zuur stof verdwijnt acuut. Een woordvoerder van de po litie zegt dat zijn collega, een er varen hengelsporter, heeft vast gesteld dat er honderd kilo dode vis in de sloot ronddrijft. De ge meente heeft toegezegd de vis te zullen verwijderen. Door zuur stof in de sloot te pompen, hoopt men weer leven in de brouwerij te brengen. De plaatselijke visvereniging Ons Genoegen trok in de herfst van vorig jaar aan de bel en klaagde over de slechte kwali teit van het Voorschotense vis water. Volgens de vissers ver zuimt de gemeente de sloten uit te baggeren waardoor de gevol gen van de overstort vanuit het riool veel groter zouden zijn dan nodig. Massale vissterfte in Voorschotense sloten komt wel vaker voor. In andere sloten, zo als die in de nieuwbouwwijk Bijdorp heeft überhaupt nau welijks vis geleefd. Ons Genoe gen noemde die sloten vorig jaar "één open riool". DONDERDAG 23 JULI Alkemade laatste etappe avondfiets- vierdaagse, start tussen 18.30 en 19.00 uur, diverse vertrek punten. Katwijk toeristenmarkt in het cen trum. tot 21.00 uur. speedplaytoernooi bij pa viljoen Willy en Loes, aan vang 19.30 uur. jokeren en biljarten bij wijkvereniging Hoornes/ Rijnsoever, 20.00 uur. Leiden Film; 'Down By Law', aan vang 21.15, Filmhuis LVC, Breestraat 66. Noordwijk zomerbloemen-expositie in de Ned. Hervomde Kapel, Hoofdstraat, 19.00 tot 22.00 zomeravondconcert door Charles J. de Wolff, dirigent van het Bach-koor Holland, aanvang 20.15 uur. strandloop pver 4 of 8 km georganiseerd door volley balver. NOVO, aanvang 19.30 uur bij de politiepost. kapitein', voor de jeugd van 6 tot 12 jaar in de Speleweij, aanvang 19.00 uur. VRIJDAG 24 JULI Alkemade AVRÓs Top Pop disco show in Rijpwetering, aan vang 21.00 uur in de feest tent, Oud Adeselaan. kermis in Rijpwetering, Hertogspark, Oud Adese- lucht, 10.00 tot 16.30 uur, Vo gelpark Avifauna. disco-party m.m.v. Freaka- ristic, aanvang 21.00 uur, jon gerencentrum Het Kasteel, Concertweg. Katwijk concert door Jean Guillou uit Parijs op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. gae), LVC, Breestraat 66. Voorhout afbreken van de hutten bij de Speleweij, aanvang 9.30 bowling voor kinderen van 6 Vm 12 jaar in Noordwijker- hout, opgeven bij de Spele weij, vertrek 13.30 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Duivenvoorde, tussen 14.00 en 15.30 uur. Zoeterwoude feest met circustent en live band, 19.00 uur, Swetterha- ZATERDAG 25 JULI Alkemade Match drive in show, Rijp- wetewring, 21.00 uur, feest tent Oud Adeselaan. Katwijk stoomtreinritten door de duinen ten zuiden van Kat wijk, ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur middenstands-weekend Skuytevaert, 14.00 uur, strand. vuurwerk op de boulevard (t.o. de Witte Kerk), aanvang 22.30 uur. Leiden rommelmarkt in de Ijs- en Evenementenhal aan de Vondellaan, 10.00 tot 17.00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11