Op zondag na Sint Margriet, mijd dan maar de Molenvliet Paalzitten is soort verslaving DONDERDAG 23 JULI 1987) De Alphense leraar Henk Habermehl, tevens raadslid voor het CDA en amateur-historicus, heeft naar aanleiding van het ruimen van de algemene begraafplaats aan de Castellumstraat in Alphen, een oude vertelling aan de vergetelheid ontrukt. Het gaat over een gebeurtenis, die zich in en bij de voormalige boerderij naast de begraafplaats aan het eind van achttiende eeuw rond Sint Margriet afspeelde. Het pand, dat nu nog dienst doet als kantoor van het consultatiebureau voor alcohol en drugs, wordt binnenkort gesloopt. 20 Juli is de feestdag van Sint Margriet, bij wie de volgende legende hoort: Margaretha van Antiochië zou door haar vader, een heidense priester, zijn verstoten en na een verbitterd gevecht met de duivel en na andere wonderbaarlijke gebeurtenissen zijn onthoofd. In het Oosten werd zij reeds vroeg vereerd. In het Westen werd zij vanaf de zevende eeuw een populaire heilige, een zogenoemd noodhelpster die speciaal werd aangeroepen bij zwangerschap en bevalling. Ook was zij patrones van de boerenstand. Haar feestdag is folkloristisch van belang. Uit de statistieken blijkt dat de periode van 18 tot 22 juli tamelijk droog is. Regent het die dagen toch dan is de kans op een week of vier onbestendig weer groter dan wanneer die dagen droog zijn. Twee zegswijzen: 'Sint Margriet, dertig dagen regen of niet' en 'Regen met Sint Margriet geeft zes weken boerenverdriet'. Maar toen hij achter in de stal de trommel openbrak, sloeg het noodlot toe. Juist zijn hartstocht, de molenaarsdochter op weg naar het kermisgewoel, voelde zich aangetrokken door de half geopende staldeur en keek naar binnen. In een ondeelbaar ogen blik sloeg de kortsluiting tussen liefde en wanhoop, tussen teleur stelling en hartstocht zijn ver stand en zinnen kapot. In een schreeuw kuste en wurgde hij het meisje. Nauwelijks bij zinnen begroef hij daarna, zo gehaast dat zijn geest nog niet verder was dan haar laatste aanblik, het lijk van het meisje en de geldkist ter weerszijden van de mesthoop. Niemand anders had er de stilte verbroken en slechts het paard staarde roerloos, met grote voch tige ogen, naar zijn duivels be- Entree naar de voormalige be graafplaats aan de Castellum straat. De bezoe ker ontwaart ach ter het hek de twee bruine beuken. (foto T. Spadon) drijf. Toen de knecht de omwoel de grond met wat mest bedekte, flitste een achterhoef naar zijn hoofd en nèt te laat kromp hij in- Een korte stonde later mengde hij zich tussen boeren, burgers en buitenlui in het markt- en ker misgewoel en 's avonds toen flambouwen in de goudscheme- rige zomeravond flakkerden, be groef hij het geld dat hij de hele tijd in zakjes tussen zijn kleren gedragen had, aan de Lage Zijde in het bosje van Haat en Nijd. Toen hij die avond laat, maar niet al te laat, op de boerderij te rugkeerde, heerste er onrust om dat de roof was ontdekt. De vol gende dag namen de boosheid en bezorgdheid in de buurt toe. toen de dochter van de molenaar van de Kerkmolen verdwenen bleek. De veldwachter verscheen, de marechaussee werd gewaar schuwd, maar veel kermisvolk was al doorgereisd, de handela ren waren voortgetrokken en ook de soldaten hadden hun mars vervolgd. Er werd flink geroddeld over de zinnelijke molenaarsdochter en over de vraag met wie zij er vandoor zou zijn. De dorpsbevol king was voorts gesterkt in de overtuiging dat markt en kermis aardig waren, maar dat je beurs, geldkist of dochter op zo'n dag wankel bezit bleken. In oktober, bij het aflopen van de diensttijden, vertrok de boe renknecht en merkwaardiger wijs raakte zowel de hofstede als de bouwmansfamilie in verval en versukkeling. Enige jaren later kwam de wat afgetakelde boer derij te koop en de notaris was al blij toen een stugge boer met een vertrouwde naam het spul kocht. De man was vrijgezel; weerhield de hoefvormige paarse vlek op zijn hoofdhuid de vrouwen van een verbintenis met geld en bun ders? De hoeve werd opgeknapt en eigenhandig plantte de boer er twee bruine beuken achter. Ogenschijnlijk kwelde hem geen enkele wroeging toen hij de bo men ingroef, maar niet zo diep dat hij de geldkist of het lijk hoefde te beroeren. Toch was hij geen rusthebber: geen knecht kon hij lang velen, geen meid hield het bij hem uit, geen vrouw wenste hij als hoed- Bij na twee eeuwen geleden is het gebeurd. Het was zo'n rustige plek achter het dorp. De hoeve Bijdorp lag beza digd als een herkauwende koe vlak achter de dorpskerk langs de Molenwetering en na een paar honderd meter begrensde de Kerkmolen de schier oneindige polder. Langs het kanaal achter Al phen lagen bijna paradijselij ke boomgaarden waarin ge kweel van vogels de wisse ling der seizoenen begeleid- de. door Henk Habermehl Die dag was de drukkende zo merrust nog intenser door de le vendigheid van de kermis op de eerste zondag na Sint Margriet. De dorpskom was gevuld met al lerlei handelaren en kermisklan ten. De boeren uit de omtrek wa ren toegestrooomd en een groep doortrekkende soldaten had dankbaar het bivak opgeslagen en de rust met een dag verlengd. Op die kermismiddag was de boerderij een toonbeeld van wel vaart, rust en verlatenheid. Ge zin, meiden en knechten waren opgegaan in het dorpsgewoel. De stallen waren al weken leeg en kalkblank geschuurd. Op het erf scharrelden nog wat kippen, ter wijl de meeste soortgenoten dut ten. Niets verstoorde de lome zo- mergeluiden; slechts een terug kerende knecht stapte vlug de stal binnen en zocht zich van daaruit een weg naar de opkamer van het woongedeelte. Hij was nog niet zo lang op de boerderij, maar desondanks was hij smoorverliefd op de dochter van de watermolenaar die hij ontmoette als hij het land inging of die hij zag als zij over het paad je langs de Molenvliet de hoeve voorbij ging. Het meisje had zijn liefde beantwoord, maar was af wijzend geworden toen ze merk te dat hij van zijn eertijds welge stelde ouders niets te verwach ten had als erfenis. En de dochter uit het molenhuisje, opvallend als een toorts, had haar zinnen niet alleen op liefde, maar ook op koeien en bunders gezet. De knecht had dit noodlot aange voeld en brak zich wanhopig het hoofd over een uitweg. En die had hij die dag beseft. De geldkist van de hoeve moest zijn geluk en toekomst schragen. Sneller dan hij had vermoed, wist hy de schrijn onder de bed stee open te breken en de kist te bemachtigen. Niemand had hem naar de plaats zien terugkeren en nu kon hij zijn lust en leven ko pen. ster van de bedoening. Vrolijk keek hij nooit, vrienden had hij niet en slechts een hond verge zelde hem op zijn vele zwerftoch ten over de Kruiskade diep in de polder. Een wandelende boer vond men al vreemd, maar meer nog dat hij zijn paarden nooit bij de hoeve duldde. Achter de Kerkmolen stond hun stal en nooit mocht een afgetuigd paard bij de woning; maar altijd drom den zij, in het weiland gelaten, als fluisterend, bij het molen huisje bijeen. Toen hij tientallen jaren later, in zeer goeden doen, vereen zaamd en wat gemeden, stierf, keek het dorp verbijsterd naar de begrafenis die door de notaris nauwkeurig voorgeschreven was. De wagen met de lijkkist werd getrokken door paarden waarvan de hoofden, ook de ogen, met zwarte maskers be dekt waren; ieder paard moest daarom met de hand aan het bit worden geleid. De rit voerde naar Rijnstroom en toen weer terug door de Pa penstraat. Geluid was nauwe lijks te horen, omdat de hoeven helemaal omwikkeld waren. Het graf was niet op het kerkhof bij de oude dorpskerk, maar tussen de twee beuken. Om het graf werd later, ingevolge de testa mentaire beschikking, de nieu we dorpsbegraafplaats aange legd. Al het geld was aan de ge meente nagelaten onder de strin gente voorwaarde dat daar een begraafplaats zou komen en vooral dat de plek tussen de twee beuken eeuwig onaangeroerd zou blijven. De woning moest worden bestemd tot weeshuis. De gulheid van de overledene werd nog lang geprezen en zijn eigenaardigheden raakten gauw vergeten, zij het dat het lot van de paarden menig zuinig boeren- hart verwondde: zij waren alle doodgeschoten en langs de Mo lenvliet begraven. Maar wie nu op de avond van de eerste zondag na Sint Mar griet langs de Molenvliet loopt, kan tegen twaalf uur nog zien hoe uit de Schoolstraat geruis loos een platte wagen nadert die de Weeshuisbrug over komt, de oude begraafplaats opdraait en tussen de beuken stilhoudt. De ogen van de paarden zijn on zichtbaar, want zwarte kappen bedekken de hoofden. En wie hier op een donkere avond geld verliest of zelfs met opzet een munt op de begraaf plaats werpt, kan de grafkettin gen horen rinkelen en verstijft bij het bloedstollende gehuil. De vloek van het geld verstoort de rust van ieder die hier de rust verstoort of geld laat rinkelen. Politie Alphen waarschuwt voor zwendel ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie wil alle vrouwen waarschuwen voor zwendelprak- tijken van een kledingbedrijf in Loon op Zand. Deze firma, Laros genaamd, zou textiel verkopen aan woonwagenbewoners die deze op hun beurt weer zouden slijten aan voornamelijk alleenstaande vrou wen. Tegelijk hiermee zou een kaartje van de firma worden over handigd met het advies op dat adres een kledingstuk te laten ma ken. Bij aflevering zou blijken dat voor de prijs van het kledingstuk wel twee of zelfs drie exemplaren zouden kunnen wor4en gemaakt. De politie adviseert niet met La- ros in zee te gaan en als het wel gebeurt in elk geval te zorgen voor een prijsopgave. Amerikaans honkbalteam in Alphen ALPHEN AAN; DEN RIJN - Het eerste honkbalteam van ICL/A1- phians speelt zondagmiddag om half vier een demonstratiewed strijd tegen Athletes in Action. Dat team bestaat uit Amerikaanse jon gens van 20 tot 24 jaar die hun stu die aan een college of university hebben afgerond en in het base- ballteam van hun school een voor aanstaande rol speelden. Op uitnodiging van de organisa tie 'Athletes in Action' reisden zij onlangs naar Zweden voor demon stratiewedstrijden en trainingen. Een deel van de groep is inmiddels terug naar Amerika, de rest speel de ook nog wedstrijden in andere Europese landen. Het team dat achterbleef, werd aangevuld met onder andere twee spelers van Al- phians, derde-honkman Ron Ag- terberg en catcher Robert Schou ten. Zij waren daarvoor benaderd door Cris Harrison, de Amerikaan se trainer van Alphians die hier nog tot half september blijft. De Amerikaanse studenten ge ven zaterdag, zondag en maandag morgen ook trainingen aan leden van Alphians. proeven. Op zaterdagavond maken we met u een uitgebreide verlichtingstour door Parijs met als eindpunt ons hotel. Zondagmorgen na het ontbijt maken we een stadstour door Parijs en zorgen ervoor dat u tijdig op de Champs Elysées bent om een plekje te zoeken voor de aankomst van de laatste etappe van de Tour de France. Natuurlijk is er de gehele dag wel iets te beleven, want rondom de finale van de Tour de France is het een waar spektakel in Parijs. Na afloop van deze laatste etappe gaan we weer naar de bus om de terugreis naar Nederland te aanvaarden waar u weer afgezet zal worden op de plaats waar u ook opgestapt bent. Boeking en informatie: GTA-Reizen Overtoom 477 1054 LE Amsterdam. Tel. 020-126237. Tel. 020-187585. NOORDWIJKERHOUT - "Ik weet zeker dat ik het niet tot het eind toe volhoud. Ik ben bang op die paai. Ik kon van te voren niet weten dat het zo eng zou zijn steeds het water onder je te zien bewegen. Deson danks ben ik blij hier te zitten. Het is heel gezellig, er is veel te zien en het is leuk om zoiets dat eens een keer mee te maken' In Noordwijkerhout poging om wereldrecord scherper te stellen door Monica Wesseling zelf wel eens meemaken. Na tuurlijk is het afzien, maar daar door is het gelijktijdig uitdaging". Record Het plankje op een paal duinsemeer uit te houden. Zondai middag om half vijf wordt het wereldrecord van 104 uur, met Weinig optimisme ten aanzien van zijn eigen uithoudingsvermogen, maar meer dan genoeg plezier bij de uit New Castle (Engeland) af komstige 22-jarige Andy Heron. Heron is een van de achttien deel nemers aan het wereldkampioen schap paalzitten dat dezer dagen in het Oosterduinsemeer in Noord wijkerhout wordt gehouden. Heron leerde twee jaar geleden het 'verschijnsel' paalzitten ken nen. Hij studeert talen en woonde daarom destijds een jaar in Utrecht. Een van zijn huisgenoten, Carla de Jong, deed mee aan het wereldkampioenschap. Het grapje mogen dat hij toen maakte - volgend jaar kamp: doe ik ook mee -, is nu bewaarheid geworden. De Engelsman heeft zich niet speciaal op de lange zit voorbereid: "Ik heb maandag en dinsdag wat extra geslapen en niet te zwaar ge geten. Iets anders kun je niet doen". Ook Willem van Duin, een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit kampioen paalzitten kunnen Noordwijkerhout, is min of meer onvoorbereid 'de paal opgegaan'. Van Duin: "Ik ben vijf dagen achtereen vroeg naar bed gegaan, gen niet. De klok. Thuis alvast op een paal gaan zit ten leek me belachelijk, dus heb ik naar niet gedaan. Mijn streven elk geval de nacht van vrijdag op zaterdag nog te blijven zitten. Daarna zie ik wel weer verder". Over zijn motivatie om dagen achtereen op een klein plankje te zitten, zegt de Noordwijkerhouter: "Alle jaren heb ik gezien hoe die dagen veel regen mensen op de paal zaten. Ik wil het weersbuien. Omdat de paalzitters strijd stilstaan. In aller ijl is het uurwerk gerepareerd. Weer De weersvooruitzichten zijn ove rigens alles behalve gunstig. Het KNMI voorspelt voor de komende het hoogste punt zijn in liet Ooster duinsemeer, is het voor hen ge vaarlijk op de palen te blijven zit ten als er een onweersbui boven het meer hangt. Jan Huybrechts van de organise- voor de zevende rende Stichting Evenementen keer dat het wereldkampioen Noordwijkerhout: "Zodra het gaat wordt gehouden. Zestien halen we ze van de palen twee vrouwen proberen het 104 af. De recordpoging is dan mislukt. 30 minuten op een klein Of de deelnemers daarna hun het Ooster- plaatsen weer innemen, hangt af van het tijdstip waarop de on weersbui uitbreekt. Als ze bij voor beeld zaterdagmiddag van de paal verbroken. Op dit moment af moeten, is de kans klein dat i mensen zich paalzitten hen, Carla de Jong, Nicol Bouwmeester en Han de Jong, doen ook dit jaar weer mee. Com fortabel is het niet, zo'n wereld kampioenschap. De deelnemers staat doorlopend moeten regen en wind trotseren en het weerstation daarna de moed hebben Drie nieuw plaats te nemen. Ook als het een paar keer achter elkaar ge beurt, zal de strijd wel worden ge staakt". De organisatie van het spektakel contact met het vliegveld mogen hun stek niet vóór zondag- Schiphol. Schiphol waarschuwt middag verlaten willen ze zich als er een onweersbui aankomt, zo dat de organisatie tijdig hierop kan inspelen. Noordwijkerhout is niet de enige plaats waar paal wordt gezeten, onmisbaar Sinds maandag zitten in Vinke- wedstrijdattribuut, bleef tien nuten voor het begin van de wed- Simon Schenkel geeft het op NOORDWIJKERHOUT - Simon Schenkel, een 38-jarige bloemist uit Hillegom, heeft vanmorgen om kwart de strijd pioenschap paalzitten opgege ven. Schenkel had last van zijn nek. sen (20) uit Lisse, José Turk (25) uit Noordwijk, Andy Heron (22) uit New Castle, Michel Kapoen zeven als eerste (22) uit Amsterdam, Nico Bouw- het wereldkam- meester (23) uit Heemskerk, Rob Wester (33) uit Noordwijk, Mi chel Drenth (20) uit Noordwij kerhout, Richard van Loon (28) uit Noordwijkerhout, Piet de Peuter (29) uit Noordwijk, Gijs Elderbroek (37) uit Haarlem, Dick Jongens (30) uit Purme- rend, Peter Hakvoort (30) uit Hoofddorp en Willem van Duin (27) uit Noordwijkerhout. De zeventien resterende palen worden bezet door: Peter Velting (21) uit Voorhout, Tinie Roos (30) Noordwijk, Han de Jong (30) Roelofarendsveen, Winfried Dij ker (26) uit Lisse, Rene Meeuwis- tien mensen op een dergelijke ongemakkelijke plaats. Het is de bedoeling dat zij na 104 uur en 15 minuten hun zitplaats verlaten. De deelnemers in Noordwijkerhout willen een kwartier langer blijven zitten. Met de organisatie van het vier dagen durende evenement is in to taal ongeveer 50.000 gulden ge moeid. Dit geld is bijeengebracht door verschillende sponsors. Huy brechts: "We zouden liever een ton tot onze beschikking hebben. Dan zouden we nog veel meer activitei ten kunnen organiseren. Helaas is het niet mogelijk entree te heffen. Met een bezoekersaantal van onge veer 150.000 zou dat aardig wat geld in het laatje kunnen brengen". De provincie verbiedt het heffen van entreegeld omdat de oever van het Oosterduinsemeer openbaar terrein is. Verzorging De paalzitters worden intensief begeleid en goed verzorgd. Van woensdagmorgen tot zondagmid dag staan tien verzorgers klaar voor, zoals ze het zelf gekscherend uitdrukken, 'een praatje of een plas'. Met de regelmaat van de klok gaan de verzorgers met bootjes naar de paalzitters toe om te con troleren of de deelnemers 'er nog goed bijzitten'. Dirk Klinkenberg, een van de verzorgers, legt uit dat er vooral goed gelet wordt op de geestelijke toestand van de deelnemers. Klin kenberg: "We stellen ze vrij een voudige vragen. Kunnen ze daar geen antwoord meer op geven of hebben ze last van hallicunaties, dan halen we ze na onderling over leg van de paal af. Je kunt niets ris keren". Dat het gevaar voor hallucinaties niet denkbeeldig is, is vorig jaar wèl gebleken. Een van de deelne mers werd van de paal afgehaald omdat hij doorlopend kruiwagens met bloemkolen voorbij zag ko men. Een ander dacht in een vlieg tuig te zitten. Volgens Klinkenberg is het tekort aan slaap de belang rijkste oorzaak van dit soort tijde lijke inzinkingen. De deelnemers kunnen immers, zittend op een piepklein plankje, geen oog dicht doen. Volgens de leider van het negen mannen en vrouwen sterke me disch team, Johan Janmaat, heb ben de deelnemers lichamelijk ab soluut niet te lijden van de wed strijd. Janmaat: "We houden ze goed in de gaten. De benen en de rug worden geregeld gemasseerd om stijfheid te voorkomen. Boven dien moet iedereen twee keer per dag zijn schoenen uittrekken zodat wij de voeten kunnen controleren op trombose of andere kwalijke verschijnselen". Zo'n lange tijd achtereen zitten, brengt de maag en darmen wel een beetje in de war. Ook daarmee is volgens Janmaat rekening gehou den. "De deelnemers krijgen uit sluitend licht verteerbaar voedsel. Ook het drinken dat ze krijgen, is tevoren goed uitgekiend. De afge lopen zes jaar heeft niemand nade lige gevolgen ondervonden van deelname aan dit evenement. Dit jaar zal alles dus ook wel weer goed gaan". Dë verzorgers eri verpieegers staan, net als de deelnemers aar het kampioenschap, vele slapeloze nachten te wachten. Desondanks is het enthousiasme bij de begelei ders groot. Janmaat: "Het is eer soort verslaving. De meeste var ons doen elk jaar mee. Vergelijk het maar met carnaval. Dat is ook heel vermoeiend, maar zó leuk dal je je er niet aan kunt onttrekken". Als het te erg onweert of als deelnemers hallicunaties vertonen, valt het doek. Het gemis aan slaap i grootste handicaps, die de paalzitters moeten c Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar de finale van de Tour de France. Het Leidsch/Alphens Dagblad organiseert voor u in samenwerking met GTA-reizen op 25 en 26 juli a.s. een weekendtour naar Parijs voor slechts Toeslag 2-persoons kamer douche |p het arrangement is begrepen: ot bad 15,- per persoon. Vervoer per luxe touringcar Toeslag diner 17,50 per persoon. BTWenreisbelastingen - Logies/ontbijt in een middenklasse hotel in het centrum van Parijs op basis van 2-persoons kamers standaard - Verlichtingstour en uitgebreide stadstour door Parijs - Bezoek aan de finale van de Tour de France op de Champs Elysées U kunt op de volgende plaatsen opstappen: Hillegom - Lisse - Nieuw-Vennep - Leiden - Alphen a/d Rijn, Boskoop, Waddinxveen. Tijdens de twee dagen wordt u het volgende programma geboden. Vertrek zaterdagmorgen 25 juli vanaf uw opstapplaats. Door België en noord-Frankrijk rijden we naar Parijs waar we om plm. 15.00 uur aankomen. De rest van de middag bent u vrij om alvast een kijkje te nemen in het centrum van Parijs en de sfeer van deze wereldstad te

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10