TAD LEIDEN NZH wil van gemeente geld voor extra bussen Bij station 150 parkeerplaatsen nodig Ambtenaar zoekt televisie in de linnenkast en onder bed LEIDSCH DAGBLAD Om vertraging in Breestraat weg te werken Chinees Staatscircus eind juli naar Leiden Drie gewonden bij aanrijding op Dr. Lelylaan Sassenheimer gewond bij ongeval Twee mille buitgemaakt bij inbraak Gemeente pleit voor aanleg parkeerdek nabij Vissen dood Man verdacht van inbraken in wagens SRV-wagen door wegdek s DINSDAG 21 JULI 1987 LEIDEN - De NZH wil extra bus sen inzetten, wanneer de proef met de verkeerslichten in de Breestraat wordt voortgezet. De busmaat schappij stelt zich op het stand punt dat de gemeente de kosten van deze maatregel moet betalen. Wethouder Peters van verkeer heeft overigens al eerder gezegd daar niets voor te voelen. De NZH heeft nog niet becijferd wat het in zetten van meer bussen gaat kos ten. Volgens NZH-woordvoerder C. Zweegman is het noodzakelijk ex tra bussen te laten rijden omdat de rijtijd over het traject van het sta tion tot de Korevaarstraat sinds het opstellen van verkeerslichten in de Breestraat (vorige week maandag) aanmerkelijk is toegenomen. Tij dens het eerste gedeelte van de proef met de 'wisselstrook', waar bussen elkaar konden passeren, had een bus zeven acht minuten nodig om van het station de Kore vaarstraat te bereiken. "Nu is dat in sommige gevallen wel twaalf mi nuten. Daarom zijn er extra bussen nodig zodat wij ons toch aan de dienstregeling kunnen houden", aldus Zweegman. Daarnaast is het de NZH een doorn in het oog dat de fietsers het rijverbod in het deel van de Bree straat tussen 't Gangetje en de Koornbrugsteeg massaal negeren. Zweegman: "Dat veroorzaakt nog al wat irritatie onder de chauffeurs. Ze worden links gepasseerd, rechts gepasseerd, moeten voor en achter kijken". De NZH hoopi daarom dat het tweede gedeelte van de proef met de verkeerslichten zo spoedig mo- LEIDEN - Het Groot Chinees Staatscircus zal van 30 juli tot en met 2 augustus op het parkeerter rein van de Groenoordhallen voor stellingen geven. Het circus is te zien in een speciaal voor het toer- nee door Nederland en België ge maakte pagode-tenttheater. Het circus boekte onlangs met haar op treden in de RAI veel succes. De Wuhan-grQep die nu in ons land is, staat al jaren binnen het 160 groepen tellende Chinese Staatscircus op de eerste plaats. Er is geen groep die zoveel gouden medaillewinnaars of winnaars van acrobaten- en circusconcoursen in één programma heeft. Nog niet eerder is een Chinees circusgroep in het land geweest met zoveel aan zien als de Wuhan-groep. Er werken tientallen artiesten mee met acts die nog nooit in Europa zijn vertoond. De kroon spant de 18-jarige Li Liping die met haar schalenpagode tijdens het Internationale Circus- festival van Monte-Carlo de Gou den Clown won. Zij was trouwens al eerder in Leiden te zien, tijdens het evenement 'Hoog en Droog' bij de Nieuwe Rijn. Daarnaast treedt in het circus ook Mao De Chao op die de leiding heeft in het nummer Stoelenba- lans. Bij de opeengestapelde stoe len is hij in staat om op een stoel, die weer op vier lege flessen staat, negen stoelen en zes acrobaten in evenwicht te houden. Een andere topper in het circus is Wu Wei Min die in een groot aantal onderdelen zoals springplank-springen, fiet sen, spel der zwaluwen en oosterse vechtkuntsten een meester is. Door zijn clowneske gedrag heeft hij bovendien altijd de lachers op zijn hand. Artistiek leidster van de Wuhan- groep is Xia Juhua, één van de machtigste vrouwen op het gebied van de Chinese cultuur. Zelf was zij vroeger een van China's be roemdste acrobates. Nu is zij be halve leidster van het Groot Chi nees Staatscircus ook voorzitter van de Chinese Vereniging van Acrobaten. Zij wist te bereiken dat circus in China op een lijn is geko men met ballet, toneel en muziek. gelijk wordt afgelast. De busmaat schappij wil een terugkeer naar de situatie van het eerste gedeelte van het experiment met een wissel- strook waar bussen elkaar kunnen passeren. Onlogisch Ook de politie is niet gelukkig met de huidige toestand in de Breestraat, waar fietsers massaal het rijverbod negeren. De politie heeft er intussen op aangedrongen om het verbod voor fietsers op te heffen. "Het is een zeer onlogische maatregel om de fietsers om te lei den. Er is na een week ook geen verandering in het gedrag van de fietsers te bespeuren", aldus poli tie voorlichter Graveland. Hij weerspreekt de twijfel of de politie wel werkelijk heeft gepro beerd om het verbod te laten nale ven. "Onze mensen zijn een aantal malen in de Breestraat geweest en hebben daar waarschuwend opge treden". De politie heeft geen be keuringen uitgedeeld aan fietsers die het rijverbod negeerden. De winkeliers willen dat het ex periment met de verkeerslichten en de omleiding voor fietsers wordt voortgezet. Volgens de on dernemers is het verdwijnen van de wisselstrook uit het laatste ge deelte van de Breestraat een aan merkelijke verbetering. De voorzit ter van de winkeliersvereniging Van Cleef: "Wij zijn altijd voorstan der geweest van juist deze variant van de proef. Wij gaan er daarom niet mee als nu al wordt besloten om de huidige situatie op te hef fen". Het aanbrengen van wijzigingen in de proef in de omstreden win kelstraat heeft nogal wat voeten in aarde. Daarover moet de raads commissie verkeer een besluit ne men. Wethouder Peters heeft eeder aangekondigd dat de raadsleden daarvoor desnoods van vakantie moeten terugkeren. Voorlopig is het nog niet zover. De commissie die de proef op de Breestraat begeleidt - met verte genwoordigers van gemeente, poli tie, NZH en winkeliers - komt vrij dag bijeen met wethouder Tesse- laar, de vervanger van Peters, die op vakantie is. Dan wordt besloten welke voorstellen de commissie aan het college van B en W zal doen. Het college kan dan eventu eel de raadscommissie bijeen roe pen. LEIDEN - Bij een aanrijding gistermiddag op de Dr. Lelylaan zijn een Leidenaar van 48 jaar, diens echtge note van onbekende leeftijd en een 72-jarige Leide naar gewond geraakt. Alle drie zijn zij met hoofdletsel overgebracht naar het AZL, de vrouw heeft mogelijk nog ander letsel opgelopen. De aanrijding ontstond nadat de 48-jarige Leidenaar volgens de politie geen voorrang verleende aan de au to van de 72-jarige man. Deze reed op de Dr. Lelylaan in de richting van de Churchilllaan. De 48-jarige man reed vanaf de Barnsteenstraat de Dr. Lelylaan op en lette op de kruising niet goed op. De auto's botsten op elkaar, waarbij de vrouw uit de auto werd geslingerd. LEIDEN - Een 55-jarige bromfiet ser uit Sassenheim heeft letsel aan zijn rug opgelopen bij een aanrij ding, gistermorgen vroeg op de Haagweg. Hij is overgebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond nadat de Sassenheimer de Haag- weg rechts afsloeg en er tegelijker tijd vanaf de Stevenshofdreef een auto, bestuurd door een 41-jarige Leidenaar, de Haagweg wilde over steken. Volgens de bromfietser stond het verkeerlicht voor de auto op oranje, de automobilist meent dat het op groen stond. LEIDEN - Uit computerborduur- zaak The Name aan de Haarlem merstraat is afgelopen weekend tweeduizend gulden gestolen. Het geld lag in een bureaula. De dieven zijn vermoedelijk binnengekomen via een ruitje. Uit een woning aan de Mirakel- steeg zijn gisteren een videorecor der, twee gouden ringen, een paar gouden oorbellen en een bedrag van vijftienhonderd gulden ont vreemd. DEN HAAG/LEIDEN - De vraag naar parkeerplaatsen zal in de Sta- tionsbuurt toenemen door de bouw van een nieuw NS-station en de werkzaamheden rond het nieu we Academisch Ziekenhuis. Daar om moet de gemeente de mogelijk heid houden om op het terrein tus sen de Stationsweg, de Morssingel en het Stationsplein een parkeer dek te maken voor 150 auto's. De gemeente Leiden betoogde dat gis teren bij de Raad van State waar een hoorzitting werd gehouden over het bestemmingsplan Sta- tionsbuurt en de bezwaren die daartegen zijn ingediend. De omwonenden van het bin nenterrein verzetten zich al jaren tegen de vergroting van het aantal parkeerplaatsen door de aanleg van een parkeerdek. Er zijn nu 250 parkeerplaatsen, maar door het parkeerdek, dat een deel van het terrein beslaat, komen er 150 bij. LEIDEN - Zonde van zijn tijd vond de Lissenaar zijn verblijf bij de kantonrechter. Het was toch duidelijk dat hij helemaal niets met de zaak te maken had? De dag dat zijn auto op een inva lidenparkeerplaats op de Vis markt in Leiden was aangetrof fen, stond diezelfde auto voor een onderhoudsbeurt in een ga rage in Sassenheim. Punt uit. door Simone van Driel De officier dacht daar echter anders over. Was hij die dag werkelijk niet in Leiden ge weest? Nee, stelde de verdachte. En de auto ook niet, want toen hij de garage had gevraagd of die ermee naar Leiden was gereden, was het antwoord ontkennend geweest. Kon hij dan bewijzen dat zijn auto die dag bij de garage was ge weest? Tja, de rekening had hij niet bij zich, maar het stond na tuurlijk wel in de boeken van de garage. En in zijn agenda.. "En ik zou me zo kunnen voorstellen dat als u mijn verhaal niet ge looft, dan bij de garage had geïn formeerd". Maar de rechter vond dat op de weg van de verdachte liggen. De officier bleef maar twijfe len. "Kunt u zich niet in de dag vergist hebben? Hoe weet u zo zeker dat u niet in Leiden was?" Welnu, dat wist de verdachte ze ker omdat hij in de buitendienst werkt en in zijn agenda die dag als 'garagedag' had genoteerd. "Werkt u soms bij die gara ge?", vroeg de officier vervol gens. Die ietwat insinuerende vraag werd hem ingegeven door de das die de verdachte om had: die droeg het beeldmerk van de auto waarin de desbetreffende garagehouder dealt. Van zo'n re latie was echter geen sprake, zei de man. "Ik kreeg die das bij de aanschaf van een nieuwe auto". Toch bleef het raar voor de of ficier. "U zegt: de auto stond in de garage, maar hij stond ook in Leiden. Als ik u was zou ik me zorgen maken als mijn auto stond op plaatsen waar hij niet hoort". Hij gaf de man uiteinde lijk het voordeel van de twijfel omdat hij niet onomstotelijk kon bewijzen dat de auto niet in de garage maar in Leiden had ge staan. De rechter had eveneens zijn bedenkingen. Vrijspraak. Parkeerautomaat "Er klopt iets niet in de ten lastelegging", zei de verdachte uit Oegstgeest. De officier: "Wat dan?" "Dat weet ik niet, dat zei mijn vrouw. U moet het me maar ver tellen". Zijn vrc beweren, is advocate. En ze had, moest de officier toegeven, gelijk. De ver dachte was ten laste gelegd dat hij tot tweemaal toe op de Pie terskerkgracht had geparkeerd zonder gebruik te maken van de parkeerautomaat. Wat had moe ten zijn dat hij op een plaats stond die was bestemd voor ver gunninghouders. Wel vreemd dat de verdachfe hierover niet precies door zijn vrouw was ingelicht. Of speelde hij een spelletje? In elk geval kwam hij met de fout niet direct aanzetten, deed eerst omstandig uit de doeken dat niet hij maar zijn zoon de overtredingen had begaan. Wat de officier zichtbaar irriteerde. Had de verdachte im mers destijds niet tegenover de politie verklaard dat hij zich de overtredingen weliswaar niet kon herinneren, maar wel de boete zou betalen? En dan nu aankomen met een verhaal over zijn zoon. "Leuk dat u daarmee komt, maar u heeft geen verkla ring van uw zoon dat dat ook zo is. U stuurt zo het rechtssysteem in de war". Vrijspraak moest hij evenwel eisen vanwege de fout in de tenlastelegging. De rechter nam die eis over. Rancune "Als hier een veroordeling uit komt, ga ik pertinent in hoger beroep", kondigde de Leidenaar, verdacht van het niet op tijd be talen van zijn omroepbijdrage, halverwege de behandeling van zijn zaak alvast aan. On rechtvaardig en absurd vond hij de hele gang van zaken. Ingewikkeld, dat was die gang van zaken in elk geval. De man was in oktober 1985 bezocht door een ambtenaar van de dienst om roepbijdragen. Die zou een tele visietoestel hebben aangetroffen en hem hebben gezegd dat hij zijn achterstallige bijdrage moest betalen. Vervolgens was een col lega van die ambtenaar in mei 1986 met een lastbevel de wo ning binnengekomen om de tele visie te verzegelen omdat er nog steeds niet was betaald. Maar de Leidenaar wist van dat eerste bezoek helemaal niets af en daarom vond hij dat lastbe vel zo absurd. De zaak was bij een eerdere behandeling ook aangehouden. De officier conclu deerde gisteren evenwel dat de man gewoon kort van geheugen was. Hij eiste 45 gulden boete. "Kort van memorie!", foeterde de verdachte. "Dan had u uw best kunnen doen om mijn ge heugen op te frissen door mij het aanvullend proces-verbaal op te sturen". Van dat aanvullende papier had de Leidenaar tot aan deze zitting namelijk geen weet. Niet dat er veel nieuws instond, maar het bracht de Leidenaar danig in de war. Hem werd echter einde lijk wel duidelijk over welk be zoek de officier en de rechter het steeds hadden. Dat was echter geen echt bezoek geweest: de ambtenaar was, anders dan de man zelf beweerde, niet verder gekomen dan de voordeur. Hij had hem er niet willen laten. En dus, stelde de verdachte, kon de controleur ook niet weten of hij al dan niet een televisie in huis had. Hij suggereerde dat de ambte naar dat uit rancune had gezegd omdat hij hem de toegang had geweigerd. "Ik werd namelijk steeds wreveliger en hij ging gef- rusteerd weg". En dan dat echte bezoek in zijn woning, in mei 1986. Die ambtenaar had zijn he le huis doorzocht! "Hij keek in de linnenkasten en onder de bed den". De officier en de rechter ge loofden niet zo in het verhaal van de rancuneuze ambtenaar. Die televisie was in zijn woning aan getroffen en daarvoor moet nu eenmaal een bijdrage worden be taald. Vijfenveertig gulden boe te. De verdachte sprak niet meer over hoger beroep, verliet met een "Dit spijt me zeer" de zaal. Volgens de bewoners levert dat voor hen meer stank en geluidshin der op. Bovendien wordt de situa tie onveiliger. Maar het belangrijkste bezwaar richt zich tegen de hoogte van het parkeerdek. Door de auto's op een dek te parkeren kunnen de auto mobilisten zo in de slaapkamers kijken, aldus de bewoners. Dat tast de privacy op onaanvaardbare wij ze aan, zo stelden zij gisteren bij de Raad van State. De gemeente Leiden meent ove rigens dat de aantasting van de pri vacy wel meevalt. Bovendien had den vooral de bewoners van de Morssingel, die daar pas sinds en kele jaren wonen, kunnen weten dat er in de toekomst mogelijk een parkeerdek komt. Dat stond al in het vorige bestemmingsplan. Bo vendien wees de gemeentelijk woordvoerster erop dat er uitge breide waarborgen zijn opgeno men in het bestemmingsplan voor het geval dat de gemeente gebruik wil maken van de mogelijkheid het parkeerdek aan te leggen. Het mag niet hoger worden dan 1,30 meter, er moeten maatregelen worden ge nomen om de sociale veiligheid op het terrein te waarborgen en de ge- LEIDEN - Een aantal vissen in de vijver aan de Mensohnkade/Beet- hovenlaan is vanmorgen dood aan getroffen. Vermoed wordt dat dood water uit de rioolzuiverings installatie aan de Voorschoterweg in het oppervlaktewater terecht is gekomen. Het hoogheemraad schap stelt een onderzoek in. LEIDEN - De politie heeft gister middag rond half vier op de Hout laan een 27-jarige man zonder vas te woon-of verblijfplaats aange houden wegens inbraken in vijf au to's op het Schuttersveld. De man had bij zijn aanhouding inbrekers- werktuig in zijn zak, in zijn auto bevonden zich drie radio-cassette recorders, enkele kledingstukken en een reistas. De man werd aange houden nadat mensen hadden ge zien hoe hij op het Schuttersveld aan auto's stond te rammelen. Motorhuis mag LPG verkopen DEN HAAG/LEIDEN - Het Motor- huis mag aan de Leidse Plesman- weg LPG blijven verkopen. De Kroon heeft een besluit van de ge meente Leiden vernietigd en een beroep van het Motorhuis daarte gen gegrond verklaard. De gemeente Leiden vond dat de LPG-tankinstallatie te dicht bij de woningen in de omgeving stond. De Kroon vindt echter twintig me ter een aanvaardbare norm en ho noreerde het beroep van het Mo torhuis. meente moet aantonen dat de par keerplaatsen echt nodig zijn. Volgens haar is er een vrij grote kans dat er in de toekomst ook daadwerkelijk behoefte is aan de 150 parkeerplaatsen op het par keerdek. Door de komst van een nieuw NS-station en de bouw van het AZL zal de parkeerdruk op het gebied toenemen. Getracht wordt wel bij nieuwbouw van kantoren, zoals op het Schuttersveld, ook di rect parkeergarages te realiseren, maar de gemeentelijk woordvoer ster wees erop dat dat niet in alle gevallen zal lukken. Bezwaar hebben de omwonen den ook gemaakt tegen de moge lijkheid om op het Stationsplein te genover het station een café te mo gen beginnen. Volgens hen zijn er al voldoende horecagelegenheden in de buurt en leveren die al ge noeg overlast. Volgens de gemeen te zal een café aan het Stations plein geen hinder veroorzaken, omdat er geen mensen vlakbij wo- Dat is wel het geval aan de Mors singel, waar de gemeente de moge lijkheid heeft om de benedenver dieping in zijn geheel te verhuren voor de vestiging van koffieshops en restaurants. De bewoners van de Morssingel hebben daarmee grote moeite. Ze vrezen een onleef bare situatie en willen dat er meer rekening wordt gehouden met het feit dat zij daar wonen. Maar ook hier beriep de gemeentelijk woord voerster zich op de geschiedenis. De mensen hadden voordat ze aan de Morssingel kwamen wonen, kunnen weten dat de onderste eta ge mogelijk zou worden gebruikt voor horecavestigingen. De ge meente betoogde verder dat de Stationsbuurt een gebied is met al lerlei voorzieningen. En daar past horeca uitstekend in. Problemen met het Leidse be stemmingsplan heeft ook R. Hee neman, die in een woonwagen woont achter de school op de hoek Rijnsburgersingel/Schuttersveld- weg. Hij woont daar sinds 1972 toen hij toezicht hield op een kan toorgebouw in aanbouw. Sinds dien is hij er blijven wonen en heeft daar een soort villa gereali seerd, aldus de gemeente. Het ge heel staat op 600 vierkante meter grond die eigendom is van de ge meente, maar waarvoor Heeneman niet hoeft te betalen. De gemeente wil dat niet omdat hij zich anders kan beroepen op verkregen rech ten. Volgens de gemeente staat de woonwagen in de weg bij de ont wikkeling van het gebied. Nu is de speelplaats van de school nog langs de drukke Schuttersveld, maar die zou in de toekomst moge lijk kunnen verhuizen naar de plaats waar op dit moment de woonwagen staat. Op de plek van de speelplaats zouden dan wonin gen kunnen komen. Daarom gaat het om .kostbare grond, aldus de gemeente, die zo'n 150.000 gulden zou opbrengen bij verkoop aan een projectontwikkelaar. Leiden wil Heeneman helpen bij het zoeken van een oplossing voor zijn huisvestingsprobleem als hij de woonwagen daar moet verwij deren. Maar Heeneman wil alleen weg als hij een andere, vergelijkba re plek in de stad krijgt aangebo den. Tot op heden heeft de ge meente dat nog niet gedaan en dat is voor de provincie Zuid-Holland reden om Heenemans bezwaar schrift te honoreren. De gemeente moet eerst maar eens een plan ont wikkelen voor het gebied en aan geven wat er met Heeneman moet gebeuren, zei een provinciale woordvoerder tijdens de hoorzit ting. De Raad van State brengt nu een advies uit over het bestemmings plan en de ingediende bezwaren de Kroon over enige tijd i beslissing neemt. LEIDEN - Een SRV-winkelwagen is gistermiddag rond half twee met de voorwielen door het wegdek van de Mariënpoelstraat gezakt. De wagen stond op dat moment stil; de 54-jarige bestuurder was bezig met het bedienen van klanten toen de wagen langzaam naar voren hel de. De lading bleef gewoon op zijn plaats. Met behulp van omstanders en een zware krik is de wagen weer 'bovendeks' gemanoeuvreerd. De onderkant van de wagen werd be schadigd, maar hij kon blijven rij den. Lezers schrijven Betuttelend (2) Naar aanleiding van het artikel 'Dienstencentrum betuttelend' in deze krant van zaterdag 27 juni wil ik even reageren. Als vrijwilligerster van de wij- kouderenraad Zuid-West (WOR) heb ik mij geërgerd aan het artikel. De WOR heeft altijd een goede sa menwerking met het Dienstencen trum Gecoördineerd Bejaarden- werk (DGB) en onder anderen me vrouw R. van 't Hof. Als penningmeester van de Ou deren Soos Zuid-West, gehuisvest in 'Rijn en Vliet', voel ik mij aange sproken. De indruk wordt gewekt in het artikel als zou DGB Zuid- West geld geven aan kaartclubjes! Elk jaar doen wij een opgave van onze activiteiten aan het bureau welzijn van de gemeente en dit jaar bestaan wij al 17 jaar zelfstandig. In het artikel wordt gesugge reerd dat vrouwen in de wijkoude- renraden een speciale cursus zou den moeten volgen om te leren nd- tuleren. Ik vind dat nogal discrimi nerend. Moeten wij eerst onze vroegere opleidingspapieren to nen? Los daarvan beschikken wij in Zuid-West over een prima notu- liste met hersens en capaciteiten. De ouderengroep van de PvdA gaat waarschijnlijk in op klachten van ouderen die, als men de namen eens op een rijtje zet, steeds op de zelfde adressen wonen. Want er zijn altijd ouderen die alles vanuit hun huis geregeld willen hebben en zelf geen voet willen verzetten. Terwijl in Zuid-west wel degelijk veel te doen is voor ouderen. Maar ja, zielig doen is ook een kunst en daar spelen sommigen goed op in. C.M. van Dijk-Vrouwenvelder, Brahmslaan 189, 2324 AH Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9