Braks wil geen hormoonvlees meer uit de VS Topeconoom hekelt de kwaliteit van produkten uit Sowjet-Unie Belang Elsevier in Kluwer nu 30 procent Toerist uit ES ziet weer wat in Nederland Pensioenfonds PGGM belegt in Washington Toshiba biedt excuses aan DINSDAG 21 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Conflict EG-VS dreigt DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/GPD) - Amerikaans vlees dat naar Nederland wordt geëxporteerd moet na 1 januari autovervoer gesteld moeten wor- MOSKOU (AP) - Een vooraan staand Russisch econoom, die nau we banden heeft met partijleider Michail Gorbatsjov, vindt dat in de Sowjet-Unie geproduceerde con sumptiegoederen, variërend van schoenen tot auto's, veelal slecht, ouderwets of simpelweg gevaarlijk zijn. Abel Aganbegyan, hoofd van de afdeling economie van de Sowjet- academie van wetenschappen, zegt dat in een deze week gepubliceerd vraaggesprek in het weekblad Ogonjok. Zijn kritiek richtte zich vooral tegen de Volga, een auto van het type middenklasse naar westerse maatstaven en al jaren lang een standaardprodukt van de Sowjet-economie. „Hij voldoet niet aan de veilig heidseisen van een moderne wa gen. Tegelijkertijd voldoet hij ook niet aan de milieu-e' ÉHto 1988 vrij van hormonen zijn. Dat heeft minister Braks (landbouw) gisteren tegen zijn collega Lyng uit de Ver enigde Staten gezegd tijdens diens bliksembezoek aan Ne derland. den. Hij vervuilt het milieu in aan zienlijk hogere mate dan toelaat baar is voor een model van zijn klasse," aldus Aganbegyan. „Onze Volga's gebruiken absurd veel benzine en olie." Om die reden, zo vervolgde hij, zijn er maar weinig landen die de Volga willen importeren. Maar de makers van de auto zeggen daar over dat „ze het in het buitenland op onze auto's gemunt hebben," al dus Aganbegyan. Radio's, televisies, ijskasten en andere produkten uit de periode kort na de Tweede Wereldoorlog waren dan wel niet modieus, maar in ieder geval waren ze solide, zo stelde hij. Sindsdien is de kwaliteit echter drastisch afgenomen en sommige produkten. zoals televi sietoestellen, zijn ronduit gevaar lijk. „Dit is echt een kwalijke zaak. Alleen in Moskou al vliegt zeker 2.000 keer per jaar een kleurentele visie in brand. Daarmee gaat dan ook een woning in vlammen op," aldus Aganbegyan. „Is het eigen lijk niet misdadig om een televi sietoestel te maken en op de markt te brengen dat zo in elkaar zit dat het de kans op brand verhoogt?" zo vroeg Aganbegyan. Evenzo zijn woningen die voor de Tweede Wereldoorlog werden gebouwd sober en niet bepaald comfortabel, maar ze zijn wel v/arm. Tegenwoordig is de kwali teit van ambachtelijk werk derma te slecht dat „de eerste zorg van een bewoner die de sleutel van een nieuwe woning krijgt, is om de wo ning op te knappen." Het is daarom goed dat de rege ring 'zonder discussie of overleg' prijsverlagingen tot 30 procent op voor goederen die van slechte kwa liteit of van gedateerd ontwerp zijn, aldus de econoom. Zo verlie zen de fabrieken die ze maken in komsten en de arbeiders raken de premies kwijt die ze kregen voor het halen van produktiequota. „Dit soort economische druk moet re sultaten afwerpen," aldus Aganbe gyan. Per 1 januari hebben ongeveer 1.500 fabrieken de opdracht gekre gen om kwalitatief betere produk ten af te leveren. Goederen die daar niet aan voldoen worden niet meegeteld in de produktiecijfers van de fabriek. Volgens Aganbe gyan kwam deze maatregel als 'een schok' voor sommige bedrijven. De kwaliteit van produkten is er enigszins door verbeterd, maar het bUjft een bestuurlijke maatregel die het probleem niet structureel kan oplossen, stelde hij. Braks heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot erop gewezen dat in EG-verband per 1 januari een ver bod op de toediening van hormo nen aan slachtvee bestaat. Dat be sluit kwam tot stand op verzoek van consumentenorganisaties. Maar in de VS, aldus een woord ken van het verbod. Als tegen maatregel dreigde het onoverko melijk hoge eisen te zullen stellen aan produkten uit de landen van de Europese Gemeenschap. Ook op het gebied van deegwa ren dreigt een conflict tussn de EG en de VS. De EG zal niet aarzelen voerder van de minister wordt onmiddellijk vergeldingsmaatre- 'hormoonvlees' niet als schadelijk f®1®11 te nemen> als de Verenigde volksgezondheid be- stafen overgaan tot eenzijdige be perking van de invoer van deegwa ren uit de EG. Dat dreigement lie ten de EG-ministers van buiten- ten^ vergezeld "gaan0 waamit blijkt |fndse «*«1 gisteren in Brussel voor de schouwd. Volgens Braks moet Amerikaans vlees in het vervolg van certifica- dat het vrij is van groeibevorderen- de stoffen. Verder heeft de Neder landse minister erop gewezen dat Amerikaanse slachthuizen niet voldoen aan de Europese eisen van hygiëne. horen. De EG en de VS liggen al meer dan een jaar in de clinch over de export van deegwaren (vooral Ita liaanse spaghetti en andere pasta soorten) naar Amerika. De Ameri- In februari heeft de VS al laten kanen beschuldigen de Gemeen schap ervan door hoge exportsub sidies de concurrentie te vervalsen. De Amerikanen zijn de grootste pasta-verbruikers van de wereld. Washington heeft geëist dat de Ge meenschap de exportsubsidies verminderd, maar die eis is door de EG van de hand gewezen. De pasta-oorlog brak een jaar ge leden uit, toen de VS hun invoer rechten op Europese deegwaren verhoogden. Zij deden dat uit ver gelding voor de weigering van de EG om de VS te compensererrvoor het verlies dat zij zouden hebben geleden doordat de EG lagere rech ten ging vragen voor citrusvruch ten uit niet-EG-landen rond de weten zich niets aan te zullen trek- Reorganisatie van postbedrjf PTT gaat door DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat door met de reorganisatie van het postbedrijf die eind vorig jaar was aangekondigd. De leiding van de PTT heeft hiertoe besloten nadat Ten ging vragen twee organisatiebureaus de plan- ten uit niet-EG hoofdlijnen positief hebben -Middellandse Zee Zo moet het Market-Squareproject van het PGGM in Washington eruit gaan zien. De PADC was een idee van pre sident Kennedy om Pennsylvania Avenue en omgeving weer tot bloei te brengen. In de loop der ja ren heeft de PADC gezorgd voor openbare voorzieningen, parken en pleinen. Ook werden gebouwen en grond gekocht en na herverka veling verkocht aan onroerend- goedontwikkelaars. Market Squa re was het laatste stuk grond aan Pennsylvania Avenue dat nog voor ontwikkeling beschikbaar was. HBG Edmund Nuttall, de Engelse werkmaatschappij van de Holland- sche Beton Groep (HBG), heeft van het openbaar-vervoersbedrijf London Regional Transport op dracht ontvangen voor het ont werp en de bouw van een nieuwe gen.'PGGM heeft al eerder met lijn voor de Londense ondergrond- Trammell Crow samengewerkt. In se. Met het contract is 59 miljoen verband met de omvang van het pond sterling (ongeveer 200 mil- project onderhandelt PGGM met joen gulden) gemoeid. Het werk zal de beleggingsmaatschappij Boga- in agustus beginnen en zal ruim mij over medefinanciering. drie jaar in beslag nemen. ZEIST/RIJSWIJK (ANP) - PGGM, het pensioenfonds voor de gezond heidszorg en de welzijnssector, fi nanciert een groot kantorenproject in het centrum van Washington. Met het project is een investering van ruim 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gulden) gemoeid. De Pennsylvania Avenue Deve lopment Corporation (PADC) heeft toestemming gegeven voor de ont wikkeling van zogeheten Market Square project. Het omvat twee ge bouwen aan Pennsylvania Avenue, halverwege het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse president, en het Capitol, het parle mentsgebouw, Een gezamenlijke onderneming van PGGM en Trammell Crow zal het project tot ontwikkeling bren- De Amerikaanse maatregel werd weer beantwoord door verhoging van de invoerheffingen op Ameri kaanse noten en citroenen. Om een escalatie van het geschil te voorko men werd eind vorig jaar tot een bestand besloten. Voor 1 juli zou een nieuwe regeling moeten zijn afgesproken. Dat is echter niet ge lukt. beoordeeld. Dit heeft de PTT giste ren bekendgemaakt. De plannen voorzien in een in grijpende wijziging van de top structuur van het postbedrijf. Er komt een nieuwe bestuurlijke or ganisatie en de twaalf huidige post- districten worden vervangen door vijf regio's. De veranderingen gaan ten koste van circa 1.300 arbeidsplaatsen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij volgens de PTT niet aan de orde. A i i De plannen worden verder uitge- AtHll) clK ffCiJfdK werkt en in oktober zullen de defï- nitieve voorstellen met de vakorga- oom nprcnnppl nisaties worden besproken. De he- ®U11CC1 le operatie moet voor 1 januari 1989, de datum waarop de PTT een zelfstandige NV wordt, zijn vol tooid. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Else- van strategisch belang zijn. Im- heeft haar belang in de door mers, een buitenlander daardoor moeilijker krijgen een sterke positie in Nederland op te bouwen. Toch zou een fusie tussen Elsevier en Kluwer beter voor bei de partijen zijn, aldus Elsevier. De Kluwer-top is vooral tegen een overname door Elsevier, om dat de bedrijfscultuur van dat be drijf heel anders zou zijn. Vinken: „Dat er geen liefdeshuwelijk tus sen ons gesloten zal worden, is on dertussen wel duidelijk, maar dat over die bedrijfscultuur is onzin. in ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - De gewestelij ke arbeidsbureaus in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht EFFECTENBEURZEN - De Ame- gaan met scholingsprojecten rikaanse effectenbeurzen, die eens (werkloze) jongeren stimuleren om door internationale beleggers bijna in de gezondheidszorg te komen automatisch werden uitgekozen werken. Ziekenhuizen willen bo- voor hun activiteiten, verliezen vendien hun imago verbeteren, steeds meer terrein in de wereld. Volgens beleidsmedewerker J. Het aandeel van aan beurzen in de Kedzierski van de Nationale Zie- VS genoteerde fondsen in de totale kenhuisraad (NZR) is dat nodig waarde van aandelenkoersen in de omdat het nu al bestaande perso- wereld is gedaald van 61,2 procent neelstekort in deze sector dreigt te in 1975 tot 39,2 procent in 1986. groeien door onder meer de ver- grijzing. In 1985 verwachtte de NZR door de vergrijzing en het dalend aantal schoolverlaters een tekort van 2.000 verpleegkundigen. De ar beidsbureaus zitten sinds enkele maanden om de tafel met het mi- Kerncentrale nisterie van welzijn, volksgezond- De Braziliaanse elektriciteits- uituauaanoc cicnuiv-ncHs- en cu^uur en de Nationale maatschappij Furhais Centrais Ziekenhuisraad. Zowel Kedzierski Electricas heeft bij een rechtbank W. Schaap van het arbeidsbu- in New York een klacht ingediend reau Botterdam Zuid-West ver tegen het Amerikaanse elektro- wachten ook veel van dit plan. technische concern Westinghouse nchten ons vooral_op Electric Corporation. De elektrici- "'OT" ^"1 teitsmaatschappij wil een schade vergoeding die in de vele miljoe nen dollars loopt, omdat Westing house in Brazilië ke kerncentrale zou hebben ge bouwd. werklozen boven de 25 jaar. Die blijken ook best bereid om in de gezondheidszorg aan de slag te uai TTCJI gaan. Door inhaalcursussen zijn ze ondeugdelij. 51srï°«in staat,?m aan de opleiding deel te nemen' Het plan van de arbeidsbureaus zou tot 1989 zestig tot tachtig mil joen gulden gaan kosten. Dat moet betaald worden uit 'allerlei over- heidspotjes' ter bestrijding van de werkloosheid, aldus Kedzierski. Vissers De economisch politierechter in Zwolle heeft gisteren 52 Urker vis sers in totaal 342.950 gulden aan boetes opgelegd voor het over schrijden van de vangstquota in 1985. Vorige week legde de rechter vijftig Urker vissers een boete op wegens overschrijding van de vangstquota in 1985. Toen bedroeg het totaal aan opgelegde boetes 334.000 gulden. De waarde van de door deze vissers illegaal gevangen AMSTERDAM (GPD) - De Amen- schol ruim 2.700 ton was 7,25 kaanse toerist lijkt het vertrouwen miljoen gulden. in Nederland als 'gateway for Eu- rope' te hebben hervonden. Dat is O Vertekening" de conclusie van directeur J. Cor- De inschrijving op de aandelen nelissen van het Nederlands Bu- van de British Airports Authorities reau voor Toerisme. Hij baseert (BAA), de maatschappij die zeven zich daarby op cijfers haar zo fel begeerde collega-uitge ver Kluwer vergroot van 24 tot bij na 30 procent. Het concern is ech ter nog steeds actief op de Amster damse beurs, zo liet het Elsevier- bestuur gisteren tijdens een aan deelhoudersvergadering weten. Het bestuur van Elsevier toonde veel vertrouwen in het slagen van haar poging, Kluwer tegen haar zin in te lijven. Prof. P. Vinken, voor zitter van de raad van bestuur, zei dat het bedrijf wil blijven groeien, om de concurrenten in het buiten land te kunnen bijbenen. In die zin kan de actie van Elsevier ook als We hebben meer dan één bedrijfs- defensief worden gezien, aldus cultuur en Kluwer net zo goed. Ie- Vinken. Wanneer Elsevier slechts dere afdeling heeft een andere. Bo- een minderheidsbelang zou ver- vendien streeft ook Kluwer na- werven in Kluwer, dat zou dat ook tuurlijk naar een zo hoog mogelij- NEW YORK (DPA) - Het Japanse elektronicaconcern Toshiba heeft gis teren in paginagrote advertenties in de Amerikaanse kranten excuses aangeboden voor de verkoop van defensietechnologie aan de Sowjet- Unie. De advertenties beginnen met verontschuldigingen aan het Ameri kaanse volk en verder legt Toshiba uit hoe het dergelijke misstappen in de toekomst zal voorkomen. Deze openbare knieval voor het Amerikaanse volk en de regering komt na beschuldigingen dat Toshiba vijfjaar geleden apparatuur aan de Sow jet-Unie verkocht die voor defensiedoeleinden kan worden gebruikt. Vol gens de Amerikaanse inlichtingendienst heeft de Sowjet-Unie dank zij deze apparatuur haar onderzeeboten met geruisloze schroeven kunnen uitrusten. De schending van het verbod op de uitvoer van dergelijke technologie naar de Sowjet-Unie heeft in de Verenigde Staten tot woedende reacties geleid. De Amerikaanse Senaat heeft voorgesteld Toshiba de toegang tot de Amerikaanse markt voorlopig te ontzeggen. De voorzitter van de raad van bestuur van Toshiba is inmiddels afgetreden en zowel het bedrijf als de Japanse regering heeft uitgebreid excuses aangeboden en beterschap beloofd. De afgelopen dagen is de Japanse minister van handel, Hajime Tamura, in Washington geweest om de Amerikaanse woede te sussen. Hij heeft opnieuw beloofd dat Japan het nodige zal doen om export van defensie technologie naar de Oostbloklanden in de toekomst te voorkomen. Hij waarschuwde er wel voor dat Amerikaanse sancties tegen Toshiba derge lijke maatregelen zouden bemoeilijken en sprak opnieuw de hoop uit dat de Amerikanen van sancties zullen afzien. De Amerikaanse handelsaf gevaardigde, Clayton Yeutter, liet echter weten dat het moeilijk zal zijn het Amerikaanse Congres van sancties af te houden. ke winst. Saneren is bij ieder be drijf op zijn tijd nodig en daarom stoot ook Kluwer minder winstge vende onderdelen af en koopt er winstbronnen bij. Wat dat betreft zijn er geen grote verschillen tus sen Elesvier en Kluwer". Als Wolters Samson en Kluwer samengaan voordat het tot een sa menwerking komt tussen Elsevier en Kluwer zal Elsevier waarschijn lijk proberen beide bedrijven over te nemen. „We willen het liefst eerst alleen met Kluwer samen gaan, maar als het niet anders kan, doen we het meteen met zijn drieeën", aldus Vinken. Het gevecht tussen Elsevier en Kluwer is nu in zijn zevende week. Op 3 juni kondigde Elsevier aan, dat zij een openbaar bod zou uit brengen op Kluwer. Kluwer liet di rect weten niet van de avances ge diend te zijn. Kluwer, die al een ze kere verdediging had doordat zij een structuurvennootschap is (dat beperkt de rechten van aandeel houders), plaatste beschermende preferente aandelen bij een be vriende stichting en later bij Wol ters Samsom. Met dit concern zijn onder druk van de Elsevier-drei-» ging besprekingen gaande over sa menwerking. 'Mosselsector op korte termijn in de problemen' ste half jaar van 1987. „Er is sprake van een duidelijk herstel. En dat was een bittere noodzaak", aldus Cornelisse, die Hill een jaar geleden de Amerikaanse de staatsonderneming, die 1,23 mar"kt als een plumpudding i grote luchthavens van Groot-Brit tannië exploiteert, is tienmaal overtekend, zo heeft de Britse mi nister van transport, Paul Chan- non, laten weten. De verkoop miljard pond sterling <4,1 miljard kaar ^8 znkken. De Amerikaanse gulden) oplevert, is een „klinkend ™t„an_g5' succes", aldus de minister. Wereldbank De Wereldbank heeft juni afgesloten boekjaar winst behaald lar, zo staat het jaarverslag van de bank. Het jaarverslag verschijnt later de ze week. In het boekjaar 1985/86 bedroeg de winst l',28 miljard dol lar. De bank verstrekte in het afge lopen boekjaar voor 14,2 miljard dollar aan leningen, bijna drie mil jard dollar meer dan in het boek jaar ervoor. aanslagen door terroristen, reeks bomaanslagen in Parijs. Dat was de druppel die de emmer deed overlopen, nadat de toerist uit de llvllu— Verenigde Staten toch al met de l^Tmüjaïddël- nodige vrees voor radio-actieve voorpublicatie straling uit de ontplofte kemcen trale in het Russische Tsjernobyl was geconfronteerd. Het gevolg was rampzalig voor vooral de vier- en vijf-sterrenhotels in de hoofdstad. „De ene annule ring volgde na de andere", zegt Hans Langereis, directeur van het Sonesta-hotel in Amsterdam. „En dat waren fikse stroppen. Want wij - en dan praat ik mede namens de andere luxe hotels in Amsterdam - moeten het vooral hebben van de groepsreizen. We zaten maanden met een onderbezetting aan hotel accommodatie en een overbezet ting aan personeel, dat was inge huurd als seizoenkracht". Rampzalig Was 1986 erg, het begin van 1987 was rampzalig. „Aan de ene kant werd de hotellerie in de hoofdstad geconfronteerd met het wegblijven van Amerikaanse toeristen en aan de andere kant nam het aantal ho telkamers in de luxe-klasse nog eens met 1000 toe. Daardoor werd de spoeling nog dunner", aldus Langereis, die samen met zijn col lega's naar middelen zocht, om de kamers maar te kunnen verhuren. „Maar echte alternatieven hebben we daarbij niet gevonden". Ook Langereis bespeurt nu weer iets van een toenemende interesse, al laat die zich nog niet vertalen in een toename van Amerikaanse toe risten in de vier- en vijfsterrenho tels in de hoofdstad. Volgens Hans Langereis, tevens voorzitter van de Amsterdamse Horecaf, slaat de Amerikaan Europa in 1987 gewoon nog over. „Ik verwacht niet dat er in het tweede halfjaar een fors her stel merkbaar zal zijn, we zijn eer der op de komende jaren aangewe zen". „Voor volgend jaar en 1989 en 1990 ziet het er wat beter uit, omdat de grote Amerikaanse toeropera- tors, die het vorig jaar niet aandurf den om hotelruimte te boeken, nu langzaam maar zeker terugkeren. Dat betekent dat de Amerikaanse markt weer wat in Nederland ziet", aldus Langereis. Lokken De Amsterdamse VW, Econo mische zaken van de gemeente Amsterdam en de gezamenlijke vier- en vijfsterrenhotels gaan dit najaar opnieuw een campagne op zetten om de Amerikaanse toerist naar Amsterdam te lokken. Daar voor is een bedrag van 1,2 miljoen gulden nodig, dat door de Amster damse meer-sterrenhotels zal moe ten worden opgehoest. „Die cam pagne zal zich richten op het verbe teren van het imago van de hoofd stad in het buitenland". Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme valt het herstel op de Amerikaanse markt toe te wij zen aan de activiteiten van de KLM en het eigen bureau in New York, die ondanks moeizame vooruit zichten geld zijn blijven pompen om Nederland als 'Gateway for Eu rope' in de Verenigde Staten aan te prijzen. Het zyn vooral de jonge Ameri kaanse toeristen die het Europa- avontuur weer aandurven. Dat blijkt niet alleen uit cijfers van het NBT, maar ook uit cijfers van de Amsterdamse VW. VW-woord- voerder Herman ter Balkt: „Wij hebben geconstateerd, dat het in het bijzonder de jonge Amerikaan se toerist is die weer naar Amster dam komt. Deze groep kiest echter duidelijk voor de drie en vier-ster- renhotels en niet zo zeer voor de luxe vijfsterrenhotels. Afgaande op de eerste vijf maanden (tot en met mei) hebben wij 6,6 procent meer toeristen mogen begroeten dan in het eerste halfjaar van 1986. Die tendens zet deze zomermaan den duidelijk door", aldus de VW- woordvoerder. Ambtenaren EG dreigen met staking BRUSSEL (GPD) - Een groot deel van de ongeveer 12.000 Eu ropese ambtenaren in Brussel dreigt morgen in staking te gaan. Zij vinden dat er een eind moet komen aan de 'solidari teit' die enkele jaren geleden van hen gevraagd werd. Met andere woorden: zij willen (nog) meer salaris. In het begin van de tachtiger jaren werden in diverse EG- landen belastingheffingen in gevoerd, met een beroep op de slechte economische toestand. Het extra geld zou gebruikt kunnen worden om de econo mie op te peppen en wellicht banen te scheppen voor het groeiende aantal werklozen. De Europese ambtenaren - werkzaam voor de Europese Commissie, het Europees Par lement en de EG-ministerraad - verkeren echter in een bijzon dere positie. Zij worden zeer goed betaald en betalen in ver houding tot de gewone inwo ners van België een habbekrats aan belasting. De EG-ministerraad besloot daarom in 1981 dat de EG-amb- tenaren net zo goed hun solida riteit met de zwakken moesten betonen en legde hen een 'com pensatie-heffing' op. Die zou tien jaar duren. De eerste vijf jaar zou de heffing oplopen van 2,5 tot uiteindelijk 12,7 procent, om vervolgens vanaf 1987 ge lijk te blijven. Daarmee zijn de Europese ambtenaren het echter niet meer eens. Het gaat in de mees te EG-landen een stuk beter en daarom willen zij dat de heffing (die de EG dit jaar 390 miljoen gulden oplevert) wordt afge broken met minstens de helft. De EG-ministers voelen daar echter niets voor. Vooral Nederland, West- Duitsland en grot-Brittannië verzetten zich gisteren in Brus sel hevig tegen verzachting van de heffing. Niemand sprak dat uiteraard openlijk uit, maar in nogal wat landen vindt men dat de uitzonderlijk goed betaalde Europese ambtenaren eigenlijk niets te klagen hebben. De ambtenaren hebben daar ech ter geen boodschap aan en de EG-gebouwen in Brussel han gen nu dan ook vol met pam fletten met oproepen tot actie. BRUINISSE (GPD) - Voorzitter J. van den Bos van Zevibel, de belan genvereniging van de Zeeuwse vis serij, heeft de noodklok geluid voor de mosselsector. De teruglo pende opbrengsten van bestaande mosselpercelen bedreigen op ter mijn de nu nog florerende mössel- bedrijven. Terwijl de vraag naar dit zeebanket groeit, is de produktie van het aantal mosselton per sei zoen met vijfentwintig procent af genomen. Om uit deze neerwaartse spiraal te komen, zijn nieuwe 'stabiele' 3erw1het. 00stel,jk deel van ROTTERDAM (ANP) - Er zit schot «itï?f lenZf vervanging van in de afwikkeling van het faillisse- slechte gronden een noodzaak. Dit ment van Verenigde Bedrijven Ne- e(h k V8el °PP°s,l,fderhorst (VBN), het bouwconcern zowel van milieubewegingen als dat in ,976 ter ziele jn Curator gornalenvissers^ De Zevi- mr. j A Nagtegaal heeft definitief 6 Z6S.l3" overeenstemming bereikt met £2^ 3 1 ge 'ed f° Ultge" OGEM-Nederhorst Bouw (ONB) zocht', da* de gemalen vissers er over een vordering van 34 mi(joen Kn van ,ZUllen ?nderT" guWcn die ONB had ingediend bij den. Bezwaren, als zou de aanleg VBN. Nederhorst nieuwe mosselpercelen ernstige economische aantasting van de garnalenvisserij betekenen, veegde Van den Bos van tafel. Vol gens hem kan alleen minister Braks van landbouw en visserij de knoop doorhakken. Dit betekent dat spoedig de eerste uitdelingslijst kan worden opgemaakt en dat de uitkering in het vierde kwartaal 1987 zal plaats vinden, zo blijkt uit een verslag van de curator.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7