Let op 't label metde olifant! Democraten VS willen nieuwe sociale politiek Fransman wringt en wroet zich door het verkeer Laatste week Laatste week korting bij de kassa! Op honderd duizenden artikelen geeft C& A dikke vette olifanten korting. Zêlfsoii afgeprijsde artikelen. PAGINA 6 DINSDAG 21 JULI 1987 IBANTBi C&A tack \totfyd&Alye\! WASHINGTON - Nu de De mocraten, na zes jaar in de minderheid te zijn geweest, de meerderheid in de Ame rikaanse Senaat hebbén her wonnen, maken zij van hun comfortabele positie ge bruik om de sociale politiek van de Amerikaanse over heid nieuw leven in te bla zen. Senator Edward Ken nedy, die begin van dit jaar de Republikein Orrin Hatch opvolgde als voorzitter van de senaatscommissie voor sociale zaken en werkgele genheid, zegt dat hij veran dering wil aanbrengen in 'de politiek van zes jaar funda mentele verwaarlozing van de Amerikaanse gezinnen'. In zijn eerste zes maanden als voorzitter van de com missie heeft Kennedy een aantal wetsvoorstellen inge diend, die de positie van de sociaal zwakkeren in de Amerikaanse samenleving moet verbeteren. Zo diende hij een wet in voor de verho ging van het minimumloon met 39 procent - van 3,35 dollar naar 4,65 dollar per uur - in 1990 eil een wet die van de werkgevers verlangt dat zij hun personeel voor zien van een minimumpak ket aan medische bijstand. Daarnaast vroeg Kennedy om een forse verhoging van de bijdrage van de federale overheid aan de voorlich ting, de behandeling en het onderzoek naar aids. De Democraten wisten door hun grote winst bij de verkiezingen in november van het vorig jaar de contro le van de Senaat terug te krijgen en hebben nu in bei de kamers van het Congres een flinke meerderheid. By de verkiezingen van 1980 was de controle over de Senaat, ten gevolge van de conservatieve vloedgolf die het land overspoelde en die president Reagan in het za del hielp, overgegaan in handen van de Republikei- Hoewel oud-voorzitter Hatch volhoudt dat de com missie voor sociale zaken en werkgelegenheid ook onder zijn leiding veel heeft ge daan om de bestaande socia le wetgeving te verbeteren, laat de commissie onder Kennedy een nieuw elan .zien. De vele nieuwe wets voorstellen die tot nu toe zijn gedaan met betrekking tot de burgerrechten, de ge zondheidszorg en het maat schappelijk welzijn, dragen een duidelijk Democratisch stempel. "Zij (de Democra ten) hebben een opgekropt verlangen hun hele liberale programma naar de Senaat over te planten," aldus Hatch. Burgerrechten Kennedy heeft met zijn tien politieke medestanders in een commissie van 16 le den het roer stevig in han den. Maar, zo zegt hy, hy verkiest het vergelijk boven de confrontatie. "Het gaat mij om de resultaten", aldus Kennedy, "we zijn bereid met mensen samen te werken en hun opvattingen over te nemen. Maar soms liggen de meningen zo ver uiteen, dat je wel stelling moet nemen". De kans is groot dat de wetsvoorstellen van de com missie door zowel het Huis van Afgevaardigden als door de Senaat zullen wor den aangenomen. Hoe het Witte Huis op de voorstellen zal reageren, hangt af van de steun die deze van de beide partyen in het Congres kry- gen. Geen van de voorgeno men maatregelen is echter nog aan president Reagan voorgelegd. Maar mocht hij zyn veto uitspreken, dan nog kunnen de voorstellen de kracht van wet krijgen, wanneer het Congres met tweederde van de stemmen het presidentiële veto terug wijst. voorstellen de steun van wel de Dempcratische- als de Republikeinse leden van de commmissie voor sociale zaken. Vooral als het gaat om de wetgeving op het ge bied van de gezondheids zorg. Zo hielp senator Hatch mee aan het opstellen van het wetsontwerp dat de fe derale overheid om meer geld vraagt voor de bestrij ding van aids. Er doen zich op verschillende terreinen tegenstellingen voor tussen de Democraten en de Repu blikeinen, maar op het ge bied van de burgerrechten zijn deze toch wel het scherpst. Niet alleen het Republi keinse deel van het Congres, ook de Amerikaanse zaken wereld is in het defensief ge-1 drongen door het sociale be leid van de Democraten. Met folders, bijeenkomsten en dreigende voorspellingen hoopt het bedrijfsleven 'het arbeids-Kennedy' program ma, zoals Fred Krebs, een functionaris van de Ameri kaanse Kamer van Koop-I handel het noemt, tegen te houden. Bedrijfsbelasting Hatch en Krebs, de direc teur van de afdeling arbeids voorwaarden van de Kamer, beweren dat Kennedy en zijn medestanders proberen hun sociale doelstellingen te realiseren en zonder daarbij de overheidsuitgaven te ver hogen. En dus moeten de werkgevers opdraaien voor de kosten. Volgens Krebs komt dit neer op een verho ging van de bedrijfsbelas ting. Hoewel het Amerikaanse zakenleven een aantal doel stellingen van Kennedy deelt, is het zeer huiverig voor een te grote bemoeie nis van de kant van de over heid. "Het is moeilyk die grens te overschrijden. Zy willen niet aan onze kant gaan staan en wy niet aan hun kant," zo zegt Krebs. Kennedy laat zich hier door echter niet ontmoedi gen. "We weten dat we heel wat werk zullen moeten ver zetten om de vooroordelen van de ene en de afschrik- kingstaktiek van de andere groep te doorbreken'' aldus de senator. "Dat is hier de normale gang van zaken bij ongeveer elk sociaal vraag stuk". Eduard Kennedy, (foto ap> PARIJS - Elk jaar rijden elfdui zend Fransen elkaar in hun auto mobielen te pletter. Dat is al een hele vooruitgang op zo'n jaar of tien geleden, toen waren het er nog zestienduizend. In de grote vakan tie - dat wil zeggen eerst heen en dan weer terug naar huis - lijken de Fransen op lemmingen. Het ver haal van de lemmingen is dat ze, als ze het goed op hun heupen kry- gen, om voor buitenstaanders on doorgrondelijke redenen met hele volksstommen tegelyk de zee inlo pen, en verdrinken. door Ruud Bakker Een keer per jaar krijgen alle werkende burgers van de Repu bliek allemaal tegelyk vrij. Ze scheuren dan allemaal op dezelfde dag en op hetzelfde uur in hun Re- naults, Citroëns en Honda's de snelweg op om zo ver mogelijk van huis te gaan uitrusten. En als ze dan nog maar net de stad uit zijn, lopen ze al vast. Files tot lengtes van dertig kilometer vormen zich in de zinderende zon. Die files hebben een drietal oor zaken. De eerste oorzaak is het ver schrikkelijke verkeersongeluk. Dit ongeluk kan twee of meer, meestal vele automobielen tegelyk betref- fen, die elkaar bijvoorbeeld zowel links als rechts hebben proberen te passeren, of die te dicht achter el kaar - dat wil zeggen bumper aan bumper - de maximumsnelheid van 130 km/uur al verre hadden overschreden. In een dusdanige crisistoestand, die ook in circussen en dan kunstmatig ten bate van het publiek door acrobaten wordt op gewekt, hoeft er niets te gebeuren of de ramp is al geschied. Als deze ramp inderdaad heeft plaats gehad is de politie is er meestal even snel bij als de langs het net hurkende ballenjongens van Wimbledon. In die fase ont staat de tweede factor die aan de files op Franse wegen ten grond slag ligt. Want anders dan bijvoor beeld in de Bondsrepubliek, waar de Mercedessen op topsnelheid langs dergelijke opeenhopingen van het menselijk tekort voorbij schieten, voelt de Fransman zich echt in een circus, waarvoor hy nog niet hoefde te betalen boven dien. In iedere auto gaat het raampje neer en wordt er huive rend genoten van het menselijk drama, waaraan men zelf door een speling van het lot ontkomen was. De derde factor die niet alleen in dergelijke rampsituaties, maar ook tijdens de normale oorlogstoe stand op de Franse wegen kenmer kend is voor opstoppingen, is de Franse onwellevendheid, die be staat uit een mengsel van egoïsme, bezitsdrift en op niets gebaseerde haast. Wanneer by het wegvallen van een of meer rijbanen, hetzij door een ongeluk, hetzij door een verandering van tracé of door werkzaamheden aan de weg, in voegen noodzakelijk wordt, ge hoorzaamt de Fransman aan de al op de lagere school aangeleerde oerdrift de eerste, de beste en de sterkste te zijn. Hij wringt, wroet en werkt net zo lang tot hij zijn voorbumper in iedere zich voor doende opening tussen de andere wachtenden heeft gewrikt, met volledig negeren van de verkeers regels, voorzover die voorrang zou den verschaffen aan andere wegge bruikers. Ritueel Het is waar dat het in Frankrijk mogelijk is een rijbewijs te verwer ven binnen een periode van drie tot zes weken en dat er een vlotte mogelijkheid bestaat om na een eerste falen het rituele examen snel over te doen. Dat neemt niet weg dat de opleiding tot het bestu ren van een automobiel in Frank rijk niet tot de fluitjes van een cent moet worden gerekend. Het theo retische gedeelte is gecompliceerd en het geeft voorschriften over zo goed als alle denkbare situaties die zich in dit land op autoroutes, rou tes nationales en ezelroutes kun nen voordoen. Hoe komt het dan dat de Franse rijbewijsbezitter, die volledig op de hoogte mag worden geacht van waar hy zich aan te houden heeft, deze regels zoveel mogelijk met voeten treedt? Het probleem van het met de voeten treden van de regels die de Franse samenleving zijn burgers heeft gesteld, is een van de meest in het oog lopende vraagstukken waar de vreemdeling in dit land zich voor gesteld ziet. Het heeft te maken met de tweeslachtige ver houding van de Fransman tot het gezag. Enerzijds roept hy dit gezag onmiddellijk te hulp wanneer hemzelf leed is aangedaan. Aan de andere kant doet hy alles om zich zelf te suggereren dat hy aan het gezag geen boodschap heeft, wan neer hem dat beter uitkomt. Er hoeven geen statistici aan te pas komen om op de Franse wegen vast te stellen dat - ruw geschat - minder dan vijf procent van de Franse automobilisten zich aan de maximum voorgeschreven snelhe den houdt. Deze houding is zelfs de voornaamste oorzaak van de 11.000 dodelijke ongelukken ieder jaar op de weg. (De alcohol komt pas op de derde plaats, mankemen ten aan de auto zelf op de tweede). Met een ware doodsverachting ris keren de Fransen hun eigen en an dermans leven, maar ook de radar- vallen van de gendarmerie, waar voor zij elkaar met het knipperen van de koplampen waarschuwen. Worden ze echter door de gendar merie gegrepen, die zich meestal op plaatsen posteert waar zich geen werkelijk gevaar voordoet en snelheidsovertreding eerder voor de hand ligt, dan is Leiden in last. Terwijl in landen als Nederland de automobilist er met het uit schrijven van een cheque meteen vanaf is, begint in Frankrijk een eindeloze gerechtelijke procedure met rechtbanken en commissies, aangetekende brieven en niet zel den een intrekking van het rij be-' wijs. Laks Aan de ene kant heersen in Frankrijk een opzienbarende laks heid en tolerantie ten opzichte van de weggebruiker die de regels met voeten treedt, aan de andere kant is er een onverwachte gestreng heid, die met veel vertoon van ge zag is omringd, wanneer de over treder tenslotte ooit eens tegen de lamp loopt. En dit verschijnsel doet zich niet alleen bij verkeers overtredingen voor. Een aantal staatsorganisaties doet al jarenlang pogingen de weg gebruikers er toe te bewegen zich civiel te gedragen en vooral ook om bij het aanbreken van de vakantie niet allemaal tegelijk op stop te gaan. Een van die staatsor ganisaties heet 'Veiligheid op de weg'. Ieder jaar roept bovendien de minister van transport de wegge bruikers ritueel op tot solidariteit. Solidariteit is echter een van die begrippen die in de overigens rui me woordenschat van de gemid delde Fransman ontbreken. By een onderzoek door de algemene rekenkamer van de uitgaven van de organisatie 'Veiligheid op de weg' bleken er bovendien hon derdduizenden francs te zijn opge gaan aan nutteloze projecten, uit gebreide maaltijden en vrienden diensten, waarmee het dodental niet naar beneden ging. De strijd tegen alcoholgebruik kan hier ook nooit serieus worden aangebon den, omdat de wijn-lobby in het parlement een regering kan maken of breken. En dan is er het onafhankelijke auto-tijdschift 'Auto-defense', waarvan de abonnees zich als een leger beschouwen, dat constant door de vijand wordt bedreigd. Ie der jaar publiceert 'Auto-defense' over vele pagina's de volledige kaart van alle autowegen met daar op nauwkeurig aangegeven de ver borgen plaatsen waar de politie zijn radarposten heeft opgesteld. Nederlanders op de Franse wegen, die Franse automobilisten op voor hen geheel willekeurige momen ten plotseling zien inhouden, we ten dan voortaan ook dat ze in zo'n geval wellicht te maken hebben met een van die soldaten van het heldhaftige leger van de 'Auto-de fense', dat de regels der solidariteit aan zyn laarzen lapt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6