V-raad eist einde van Golfoorlog os w Cavaco Silva gaat resten Anjerrevolutie opruimen Poindexter: geen spijt Ontbossing belangrijkste oorzaak ramp in Italië Iran meldt nieuwe aanval 'Nog erger dan Klaus Barbie' DINSDAG 21 JULI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren van Iran en Irak geëist een einde te maken aan de oorlog tussen de twee landen, die nu al ze ven jaar duurt. Een resolutie hierover werd door alle 15 lid-staten van de Raad gesteund. Eergisteren had Iran al laten weten „geen cent te geven" voor de reso lutie, en daaraan geen gehoor te zullen geven. Irak, dat al enige ke ren eerder een wapenstilstand in de Golf-oorlog heeft voorgesteld, steunt het voorstel. De resolutie vraagt om een staakt-het-vuren „ter land, ter zee, en in de lucht" als eerste stap tot een definitieve regeling die zou moeten worden gevonden door be middeling van de secretaris-gene raal van de VN, Perez de Cuellar. In de resolutie wordt van de bei de oorlogvoerende landen ook geëist dat zij hun troepen terug trekken tot de internationaal er kende grenzen. Wat evenwel ont breekt zijn concrete voorstellen voor sancties in het geval een van beide landen zich niet aan de reso lutie houdt. door Henk Dam Wel wordt de mogelijkheid om in de toekomst sancties af te kondi gen genoemd, en daarin is de reso lutie van gisteren, anders dan eer dere eisen tot een staakt-het-vuren van de Raad. Over eventuele sanc ties zou de Veiligheidsraad dan binnen enkele weken opnieuw moeten vergaderen. Het zal met name van China en de Sowjet-Unie, die als vaste leden van de Veiligheidsraad vetorecht hebben, afhangen of bijvoorbeeld Iran door een wapenembargo zal worden getroffen. Het is niet zeker of deze landen daarmee akkoord zullen gaan. Niettemin wordt in Amerikaanse politieke kringen de uitspraak van de Veiligheidsraad van gisteren een belangrijke diplomatieke over winning genoemd. Vooral de VS hebben zich de afgelopen weken voor actie van de Veiligheidsraad beijverd. Om aan te geven, hoeveel belang Amerika aan de resolutie hecht, was minister Shultz (buitenlandse zaken) persoonlijk naar de verga dering van de Veiligheidsraad ge komen. Ook andere lidstaten, waaronder Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, hadden hun ministers van buitenlandse za ken afgevaardigd. In zijn rede voor de Raad zei Shultz dat een eventuelelraanse bereidheid om de resolutie serieus te nemen, en dus een einde te ma ken aan de oorlog, ook tot betere betrekkingen met de Verenigde Staten zal kunnen leiden. Terwijl de Veiligheidsraad in vergadering bijeen was maakte Iran bekend dat het diep in Irak een nieuwe aanval heeft uitge- Buitenland kort Sneeuw In het zuiden van Namibië is voor het eerst sinds 24 jaar sneeuw gevallen. Als gevolg van deze om standigheid is een spoorlijn naar de kustplaats Luderitz stilgelegd. Het zuiden van Afrika wordt ge troffen door één van de strengste winters sinds tijden. Het is welis waar winter op het zuidelijk half rond maar die zijn doorgaans be trekkelijk mild. Voor de Kaappro vincie, Oranje Vrijstaat en TYans- vaal is zware sneeuwval voorspeld. Demjanjuk voerd, iets wat door Irak wordt ontkend. In scheepvaartkringen Het zoeken naar vermisten in de door noodweer getroffen gebieden in meent men dat Iran de controle op Noord-Italië gaat onverminderd door. Duizenden militairen en andere de scheepvaart in de straat van reddingswerkers waden door uitgestrekte modderpoelen om geisoleerde Hormoez, aan de monding van de dorpen te bereiken. Op de foto wordt een kleuter in veiligheid gebracht. Golf, heeft opgevoerd. (Foto anp> BERGAMO - In elk journaal zien de Italianen nog beelden van vol wassenen en kinderen die met heli kopters geëvacueerd worden uit het overstroomde gebied rond Sondrio in het noorden van Lom- bardije. Maar naast de actuele beel den van de ramp in het noorden van Italië is er een felle discussie aan de gang over de oorzaak van de overstromingen en de aardver schuivingen die zoveel slachtoffers vergden (tot dusver 19 doden, 8 vermisten en 50 gewonden) en die duizenden mensen uit hun huizen verdreven. Een 'hydro-geologische tijd bom', zo noemde een krant het rampgebied. Een bom is afgegaan nadat er vorige week in korte tijd meer dan 440 liter water per vier kante meter grond was gevallen. Dat kon het gebied niet verwerken. Niet meer althans. Er is de laatste jaren zoveel bos en vegetatie opgeruimd dat er niets meer is om het water vast te hou den. Het spoelde met de nog aan wezige grond bergafwaarts. De ve le kleine zijrivieren van de Adda werden woeste stromen en miljoe nen liters water en grond zochten een weg in de richting van het Co- Rondom dat meer steeg gisteren de spanning. Het water bereikte op sommige plaatsen verontrustende hoogten. In de loop van de dag ech ter werd het weer enigszins rustig. Het was droog gebleven in de ber gen in de omgeving van het meer. Het water steeg niet verder. De discussie over de oorzaak en de rampzalige afloop, komt nu in alle hevigheid los. De ontbossing en de falende autoriteiten die te laat maatregelen hebben genomen, dat zijn de belangrijkste boosdoe ners van de gebeurtenissen dit weekeinde. Speciale bureaus van het minis terie van landbouw die paraat moe ten zijn bij extreme weersomstan digheden, lieten het zaterdag afwe ten. De mensen waren niet op hun post. Deze ene keer, waarbij ze werkelijk onmisbaar waren om in elk geval de bevolking tijdig te waarschuwen, of de autoriteiten de hint te geven om paraat te zijn, LONDEN (AP) - Medewerkers van het Simon Wiesenthal Cen trum in Los Angeles hebben de Britse regering gisteren opgeroe pen een nieuw onderzoek in te stellen naar het oorlogsverleden van de Lithouwse pelotonscom mandant Antanas Gecas, die sinds 1947 in Groot-Brittannië woont. Men acht het niet uitge sloten dat Gecas nog meer joden vermoord heeft dan de onlangs in Frankrijk veroordeelde Klaus Barbie. Het Centrum heeft de regering vrijdag meer dan 1.000 pagina's aan bewijsmateriaal overhan digd, waaronder ondertekende verklaringen van drie voormali ge collega's van Gecas uit de Sowjet-Unie. Volgens deze ver klaringen heeft Gecas de execu tie van honderden joden gelast, en er velen zelf vermoord. Gecas (71), die oorspronkelijk Gecevicius heette, is nu gepen sioneerd mijnbouw-technicus. Hij heeft steeds ontkend dat hij deel heeft genomen aan de moord op de 220.000 Lithouwse joden die tijdens de Tweede We reldoorlog door de nazi's zijn om gebracht. Hij zegt dat hij niet in staat was de activiteiten van zijn eenheid te voorkomen, en dat hij het slachtoffer is van een Russi sche lastercampagne. Dominee Marvin Hier, die de dagelijkse leiding van het Simon Wiesenthal Centrum heeft, ver klaarde op een persconferentie dat de verklaringen, die zijn ver kregen door een Schotse televi sieploeg tijdens een bezoek aan de Sowjet-Unie, een duidelijk verband leggen tussen de activi teiten van Gecas en de moord op de joden. De documentaire die door de Schotten is vervaardigd wordt morgen in Groot-Brittan nië uitgezonden. In oktober heeft het Centrum de Britse minister van binnen landse zaken Douglas Hurd een lijst verschaft met de namen van 17 Letse, Lithouwse en Oekraïn- se vermeende oorlogsmisdadi gers, die na de oorlog naar Groot- Brittannië zouden zijn gevlucht. Het Britse ministerie heeft daar op verklaard dat negen van hen nog steeds in Groot-Brittannië wonen; drie zijn overleden en over de anderen heeft men geen gegevens. Minister van binnen landse zaken Douglas Hurd ver klaarde destijds dat het bewijs materiaal „zeer fragmentarisch" was, en hij verzocht het Centrum met aanvullende bewijzen te ko men. Het ministerie verklaarde gisteren dat het „zeer dankbaar" was voor de nieuwe gegevens, die ook belastend materiaal be vatten over twee andere verdach ten, wier namen niet zijn ont huld. Een woordvoerster van het mi nisterie verklaarde dat het mate riaal eerst zal worden onder zocht. „Als we kunnen bewijzen dat er misdaden zijn begaan, en we zijn in een positie om tegen de daders op te treden, zullen we dat zel&r doen," voegde ze daar aan toe. Behalve de verklaringen van de Russische collega's van Gecas werd op de persconferentie ook een Duits document getoond, waaruit blijkt dat Gecas een on derscheiding heeft gekregen we gens moedig gedrag, en een ver klaring van de Westduitse minis ter van justitie Engelhard, die zegt zeker te weten dat de docu menten niet door de Sovjet-Unie zijn vervalst. Volgens Hier werden dergelij ke onderscheidingen voor goed gedrag vooral uitgereikt aan offi cieren die uitblonken in „Endlö- sung-activiteiten." 'Op langere termijn in belang VS gehandeld' Russen geblokkeerd WASHINGTON (GPD) - De voor malig nationaal veiligheidsadvi seur John Poindexter heeft giste ren gezegd geen spijt te hebben van ook maar iets dat hij in zijn tijd als top-adviseur van president Rea- John Poindexter - agressief - (Foto AP) gan heeft gedaan. Getuigend voor de Congrescom missie die de Iran-affaire onder zoekt, zei een uitermate strijdbare Poindexter dat zijn acties - inclu sief het besluit Iraanse betalingen naar de Contra's door te sluizen - „op de langere termijn in het be lang van het land" zijn geweest. De gewezen nationaal veilig heidsadviseur ging zelfs in de aan val toen hij de voormalige voorzit ter van het Huis van Afgevaardig den, Tip O'Neill, bittere verwijten maakte over de manier waarop de ze in 1986 hervatting van de hulp aan de Contra's opschortte. „Het kostte het Congres acht maanden om 100 miljoen dollar ter beschikking te stellen aan de Con tra's. De voorzitter van het Huis hield een stemming over de hulp alleen al vier maanden op, terwijl in Midden-Amerika mannen die voor hun vrijheid knokten, om het leven kwamen", aldus een bittere Poindexter. Poindexter ging de zittingsdag van gisteren duidelijk in met als uitgangspunt dat de aanval de bes te verdediging is. Senatoren en Af gevaardigden die hem verwijten maakten, konden op een stevige repliek rekenen. „Ik ben niet van plan van ge dachten te veranderen over de ac ties waarvoor ik toestemming gaf, en de geheimen die ik bewaarde. Ik zal daarvoor aan niemand ver ontschuldigingen aanbieden", zo zei Poindexter onder meer. Hij zei niet alleen te vinden dat hij het Congres niet heeft misleid door informatie over hulp aan de Contra's achter te houden, maar zelfs van mening te zijn „dat het Congres toch al veel te veel infor matie krijgt over de details van ge heime operaties". Dat regeringsfunctionarissen, onder wie hijzelf, november vorig jaar niet direct alles vertelden c de Iran-affaire toen die zaak i het eerst in de publiciteit kwam, lichtte Poindexter toe met de woorden: „We hoopten alsnog ge gijzelden uit Libanon vrij te krij gen". nmiMMtuimt '1 LONDEN (UPI/Rtr) - Een opletten de Britse luchtverkeersleider heeft vorige week een vliegramp voorko men toen hij ontdekte dat een jum bo-jet met 380 passagiers aan boord begonnen was aan de lan ding terwijl het landingsgestel niet was uitgeklapt. De Boeing 747 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij TWA was nog slechts 183 meter Jumbo ontsnapt op nippertje aan ongeluk van de landingsbaan van het Lon- dense vliegveld Heathrow verwij derd toen de piloot er op attent werd gemaakt dat hij vergeten had het landingsgestel uit te klappen. De geschrokken piloot onderbrak meteen de landing, trok op en zette het toestel even later alsnog veilig aan de grond. De gezagvoerder en de twee co-piloten zijn hangende een onderzoek geschorst, zo deelde een TWA-woordvoerder gisteren mee. Een Russische delegatie die op het ogenblik een bezoek brengt aan Israël wordt veelvuldig geconfronteerd met demonstranten die meer bewegings vrijheid voor joden in de Sowjet-Unie eisen. Gisteren werd de auto met de Russen in de buurt van hun hotel in Tel Aviv geblokkeerd. Betogers keten den zich vast aan de wagen en één van hen klom zelfs op het dak met een protestbord. De politie maakte na korte tijd een einde aan de demonstra tie. (Foto AP) hadden ze hun bureaustoelen ver laten. Het gebied met de ergste over stromingen geldt niet als een typi sche toeristenstreek. Er komen mensen die wat gezonde berglucht willen opsnuiven. Hoofdzakelijk Italianen. Een wijnkoper uit Vare- sotto, 59 jaar, vaste klant van de Adriatische stranden, zocht deze ene keer de berglucht vanwege zijn vrouw. Hij gaat als weduwnaar te rug naar zijn woonplaats. Zijn vrouw is een van de slachtoffers in het weggespoelde hotel in Tartano. De laatste 30 jaar zijn er in Italië ongeveer 10.000 mensen om het le ven gekomen door lawines en aardverschuivingen. Natuurbe schermers stellen dat een groot aantal van deze rampen is veroor zaakt door het ingrijpen van de mens in de natuur. Bruno Tabacci, de president van het gewest Lom- bardije, schat de schade die is aan gericht in Noord-Italië op ruim an derhalf miljard gulden. Of Nederlandse toeristen in het gebied in de problemen zijn geko men, is nog niet bekend. Vele tele foonlijnen in de streek zijn overi gens nog steeds verbroken. Advies Franse rederijen om Golf te mijden PARIJS (AFP/Rtr/UPI) - De Fran se regering heeft in een brief alle Franse rederijen opgeroepen hun schepen niet te laten varen in de Perzische Golf, in verband met het gevaar van aanvallen door Iran. De brief, waarvan het bestaan gisteren bekend is geworden, is gedateerd op afgelopen vrijdag, de dag waar op Frankrijk en Iran de diploma tieke betrekkingen met elkaar ver braken. Volgens Ambroise Guellec, de Franse minister voor scheepvaart, zullen Franse schepen in de Golf „volledig voor eigen risico" varen. In Franse scheepvaartkringen is gisteren vernomen dat de brief van Guellec wordt opgevat als een „waarschuwing" en niet als een „verbod". Gisteren heeft de ambassadeur voor Frankrijk in Koeweit ver klaard dat de regering in Parijs „in principe" niet bereid is schepen van Frankrijk of van andere landen in de Golf begeleiding te geven van Franse marineschepen. De ambas sadeur zei niet te kunnen voorzien hoe Frankrijk zou reageren op een aanval door Iran op een Frans schip in de Golf. Frankrijk is wel bereid wapens te leveren aan Koeweit, indien dit land hierom zou vragen, aldus am bassadeur Marcel Laugel in een in terview met het Koeweitse dag blad al-Anbaa. Volgens hem is er geen reden waarom Parijs niet se rieus zou ingaan op een dergelijk verzoek van Koeweit. Sjeik Saad al-Abdallah al-Sabah, de premier van Koeweit, heeft gisteren gezegd dat zijn land de Franse regering heeft gevraagd de mogelijkheid te overwegen Koeweitse tanksche pen onder Franse vlag te laten va ren. Iran beschouwt Koeweit als een medestander van Irak, de vij and van Teheran in het Golfcon- flict. De Franse uitlatingen vormen onderdeel van de activiteit die gis teren zowel in Teheran als in Pa rijs, maar ook in andere landen, is ontplooid naar aanleiding van de zogenoemde „ambassadeoorlog" tussen Frankrijk en Iran. Beide landen, die vrijdag de diplomatie ke betrekkingen hebben verbro ken, hielden gisteren nog steeds el- kaars ambassades omsingeld. De geheime onderhandelingen, die naar verluidt sinds enkele dagen over de vrijlating van het weder zijdse ambassadepersoneel wor den gevoerd, hebben gisteren geen concrete resultaten opgeleverd. De van oorlogsmisdaden ver dachte John Demjapjuk heeft zijn Amerikaanse advocaat Mark O'Connor ontslagen. De advocaat, die al had verwacht dat Demjanjuk hiertoe zou besluiten, had zelf een uitvoerige brief geschreven waarin hij verzocht van zijn functie te wor den ontheven. De twee andere ad vocaten, de Israëliër Scheftel en de Amerikaan Gill, zetten de verdedi ging van Demjanjuk voort. Contra's Talrijke Contra's, die vechten te gen de Sandinistische regering in Nicaragua, hebben volgens berich ten in Hondurese kranten de wa pens neergelegd en met hun gezin nen hun toevlucht gezocht in vluchtelingenkampen in Hondu ras. Volgens het kerkelijke persbu reau EPD zijn in de afgelopen da gen ongeveer 1000 mensen aange komen in de kampen van het de partement El Paraiso. Vertegen woordigers van de Verenigde Na ties hebben de komst van de vluch telingen bevestigd. MADRID - Portugal staan ingrij pende veranderingen te wachten. De herkozen Portugese premier Anibal Cavaco Silva heeft na de monsteroverwinning bij de alge mene verkiezingen van zondag ein delijk de handen vrij om Portugal ingrijpend te hervormen. In de ko mende vier jaar zullen de laatste resten van de Anjerrevolutie van april 1974 door Cavaco Silva zon der enig pardon worden opge ruimd. door Gerrit Jan Hoek Het eerste doelwit van Cavaco Silva zal een belangrijke wijziging van de Portugese grondwet zijn. Volgens de tekst van de Constitu tie van 1976 mag de grondwet slechts om de vijf jaar gewijzigd worden. Deze clausule werd des tijds opgenomen om te voorko men, dat de inhoud van de grond wet om de haverklap zou verande ren al naar gelang de kleur van de regering, die aan het bewind zou zijn. De eerste grondwetswijziging werd in 1982 doorgevoerd, waarbij vooral de bevoegdheden van de president -onder meer om een pre mier te ontslaan- aanmerkelijk werden ingeperkt. Dit keer zullen volgens Cavaco Silva de meest ka rakteristieke elementen van de grondwet er aan moeten geloven. De Portugese grondwet erkent nog steeds het socialisme als maat schappijmodel. De grote industrie en de banken zijn dan ook formeel taboe voor de privésektor. Een gru wel voor Cavaco Silva, voor wie het liberalisme en de vrije markt economie net zo heilig zijn als de koran voor de moslims. Maar om de grondwetswijziging door te voe ren is een tweederde-meerderheid nodig. Met de steun van de chris tendemocraten en de sterk geslon ken PRD van ex-president Eanes komt Cavaco Silva altijd nog een vijftal stemmen tekort om die ge kwalificeerde meerderheid te be halen. Ook in de economie wil Cavaco Silva driftig het mes zetten. Tij dens zijn eerste regeringsperiode kon hij zijn plannen tot verdere li beralisatie maar ten dele doorvoe ren, vanwege de oppositie van de centrum-linkse PRD, die met zijn 47 zetels het kabinet gedoogde. Maar met de absolute meerderheid in het parlement bestaat er geen Cavaco Silva en zijn echtgenote na de klinkende verkiezingszege, (foto AP) enkel parlementair beletsel om het economische vijfjarenplan, dat be gin van dit jaar door de minister raad werd aangenomen, maar noodgedwongen door de rege ringscrisis in de ijskast moest wor den geplaatst, ten uitvoer te bren gen. Sleutel tot het vijfjarenplan is, dat de privéconsumptie sterk zal worden ingekrompen om alle fondsen te besteden aan investe ringen. Tot 1990 moet de nationale consumptie met meer dan de helft worden teruggebracht om een ex plosieve groei mogelijk te maken. Om de geldstroom naar het buiten land te beperken wil Cavaco Silva de import van buitenlandse pro- dukten tot een kwart van het huidi ge nivo terugbrengen. Andere pijlen op Cavaco's boog om de Portugese economie in ijl tempo in andere banen te leiden is een verdere reduktie van de infla tie van de 11% op dit moment naar 5% in 1990. Maar om die doelstel lingen te halen moet er niet alleen veel buitenlands kapitaal aange trokken worden om in Portugal te investeren. Dat is ook nodig om de werkloosheid terug te dringen van ruim 10% op dit moment naar 8%. De lonen zullen gematigd Moe ten worden. De groei van de privé sektor, ten koste van de publieke sektor, vormt de basis van Cava co's ambitieuze economische con tra-revolutie. Het superliberale concept, dat zo gekopieerd lijkt van de vele verplichte plannen van het Internationaal Monetair Fonds, heeft Cavaco Silva bij de linkse op positie al de bijnaam bezorgd van de Portugese TÏiatcher. In de afgelopen 18 maanden heeft Cavaco, die dezer dagen be weerde zelf nooit enige twijfels te kennen over zijn beleid, meerma len aangetoond net zo'n doordram mer te zijn als zijn Engelse collega. De vraag is alleen of de Portugese arbeiders en de vakbonden net zo enthousiast zullen blijven als Cava co's bezuinigingspakket binnen kort bekend zal worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5