Bio-varken is over 10 jaar verdwenen' Groepszalvingvooraids-patiënten in Chicago Het scharrelvarken komt steeds meer in trek bij Nederlander PAGINA 2 DINSDAG 21 JULI 1981 CHICAGO (RNS) - Verscheidene rk parochies in Chicago zijn be zig met voorbereidingen voor een groepszalving van aids-pa- tiénten. Ze geven hiermee ge hoor aan de oproep die kardinaal Joseph Bernardin vorig jaar ok tober deed aan parochies „hun deuren en harten te openen voor degenen die op de een of andere manier in aanraking zijn geko men rpet aids". Het rk sacrament van zalving wordt toegediend aan mensen die chronisch ziek of oud zijn of op sterven liggen. Een woord voerster van het aartsbisdom Chicago zei dat sinds het Tweede Vaticaanse Concilie halverwege de jaren zestig het sacrament niet langer uitsluitend is voorbe houden aan stervenden en dat in veel parochies een paar keer per jaar alle zieken gezamenlijk dit sacrament ontvangen. De plannen van de parochies in Chicago komen in een tijd vol spanningen tussen de RK Kerk en homoseksuele kringen in Chi cago. De RK Kerk, die homosek sualiteit veroordeelt als een zon de, wordt verweten zich pas met homoseksuelen te willen verzoe nen als deze ernstig ziek zijn. ("Waarom wacht de kerk met zoiets .tot mensen doodgaan"). De homoseksuelen en lesbien nes staan wat wantrouwend te genover de inspanningen van de kerk op het terrein van aids van wege de van vorig najaar date rende brief van Johannes Paulus II, waarin het groeperingen die strijden voor de rechten van ho moseksuelen werd verboden bij eenkomsten of diensten te hou den op kerkgronden. Bernardins verzet tegen een wet voor rech ten van homoseksuelen die in de gemeenteraad van Chicago aan de orde kwam, heeft de verstand houding er ook niet beter op ge maakt. Pleidooi voor meer religie in schoolboeken. In schoolboe ken moet meer aandacht aan godsdienstige zaken worden be steed. Dat heeft de onderwijs raad van de staat Californië on langs geadviseerd aan belangrij ke uitgevers in de Verenigde Sta ten. De Californische onderwijs raad is nogal invloedrijk en ver wacht wordt dan ook dat het ad vies ook voor de rest van het land gevolgen zal hebben. Vooral in geschiedenis- en so ciaal-wetenschappelijke teksten zou de invloed van religie op de samenleving meer aan bod moe ten komen, zo verklaarde de on derwijsraad tijdens een gesprek met de uitgevers. „We hebben beklemtoond dat ze belangrijke en controversiële kwesties, zoals de rol van de godsdienst en zijn invloed op historische gebeurte nissen, niet moeten overslaan", aldus een woordvoerster van de onderwijsraad. Als voorbeeld noemde ze de religieuze bijdrage aan de ontwikkeling van de Amerikaanse grondwet. Volgens de woordvoersters was ruim de helft van de belangrijkste Ameri kaanse uitgevers aanwezig op de vergadering en uitte geen van hen bezwaren tegen het advies. Californië neemt jaarlijks twaalf procent van de totale verkoop van tekstboeken voor zijn reke ning. Omstreden aartsbisschop Lefèbvre verbreekt stilzwijgen. De uiterst conservatieve aartbis schop Lefèbvre, die in 1976 door het Vaticaan is geschorst, heeft enkele dagen na zijn ontmoeting met curiekardinaal Ratzinger het stilzwijgen rond het gesprek ver broken. Lefèbvre zei in het afge lopen weekeinde tijdens een dienst in het Franse Favemey dat hij het gesprek abrupt heeft afgebroken, nadat Ratzinger had verklaard dat er voor het Vati caan „geen katholieke staten" meer zijn. Lefèbvre antwoordde daarop dat er tussen hem en Rat zinger geen overeenstemming is te bereiken. Tijdens de dienst in Faverney hekelde Lefebvre nogmaals het Vaticaan. „Zij noemen zich christen, maar heulen met de vij and". Omdat Ratzinger zelf niet aanwezig was, wilde niemand in het Vaticaan gisteren reageren op Lefèbvres uitlatingen. Open en eerlijk De aartsbisschop had vorige week dinsdag een gesprek met kardinaal Joseph Ratzinger, de voorzitter van de Vaticaanse Congregatie voor de geloofsleer. Volgens het communiqué dat na afloop werd verspreid was het een „open en eerlijk" gesprek ge weest en hadden beide heren af gesproken zich te onthouden van publieke uitspraken over elkaar standpunten. De 81-jarige Lefèbvre werd destijds geschorst omdat hij zich openlijk verzette tegen de her vormingen van het Tweede Vati caanse Concilie. Hij behield zijn titel van aartsbisschop, maar mocht de daaraan verbonden be voegdheden niet meer uitoefe nen. Onlangs verklaarde Lefèb vre zonder toestemming van Ro me enkele bisschoppen te willen wijden, zodat ook na zijn dood binnen de door hem opgerichte broederschap Pius X priesters kunnen worden gewijd. Mocht Lefèbvre zijn plannen doorzet ten, dan wordt hij waarschijnlijk door het Vaticaan geëxcommu niceerd! Lutherse wereldbond wil meer contact met Oosteuropese kerken. De nieuwe president van de Luherse Wereldbond, bis schop Johannes Hanselmann, wil de contacten met de Oosteu ropese lidkerken van de bond versterken. Hanselmann, bis schop van de Evangelische Kerk in het Westduitse Beieren, ver klaarde maandag in oktober naar Polen te gaan voor een bezoek aan de Evangelisch-Augsburgse Kerk. Tevens zal Hanselmann dan een ontmoeting hebben met kardinaal Jozef Glemp, de pri maat van de RK Kerk in Polen. Voor volgend jaar staat er onder meer een reis naar Tsjecho-Slo- wakije op het programma. Hanselmann zei verder vol gend jaar ook een uitnodiging van paus Johannes Paulus II te verwachten, met wie hij het wil hebben over evangelisatie en de wederzijdse toelating tot het avondmaal of de eucharistie. Hanselmann verklaarde verder dat de schorsing van de twee Zuidafrikaanse blanke kerken binnen de bond wat hem betreft „nog vandaag kan worden opge heven", ook als nog niet aan alle eisen tot in het praktijk van het gemeenteleven is voldaan. „Als wij in Duitsland zou worden on derzocht op restanten van racis tisch denken, zouden we ook worden geschorst". Kerkconcert. De organist Jaap Kroonenburg uit Maassluis con certeert vanavond op het Batzor- gel van de Vredeskerk, gevestigd in de Voorstraat in Katwijk aan Zee. Aanvang van het concert is 20.15 uur. De toegang is gratis. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Nieuw-Stads- kanaal: G. P. den Hollander te Stavoren; beroepen te Maasdijk: J. K. Verbree, kandidaat te Den Haag, die dit beroep heeft aange- Bedankt voor Loon op Zand: A. Vlietstra jr. te Melissant; be dankt voor Haarlem: H. M. Boog- ert te Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Krimpen a.d. IJs- sel: L. Blok te Nunspeet. Baptistengemeenten. Beroe pen te Groningen-Zuid: G. Leu- venink te Almelo (Geranium straat). Nog maar anderhalf jaar geleden besloot een handjevol boeren en slagers scharrelvar kensvlees op de markt te brengen. Een gok? Bepaald niet. Inmiddels zijn er zo'n dertig boeren die scharrelvarkens fokken en eenzelfde aantal slagers dat het vlees verkoopt. Zelfs Albert Heijn doet verwoede pogingen om het vlees in zijn assortiment op te nemen. En zeshonderd keurslagers willen hetzelfde. Er is echter één probleem: de scharrelvar kens worden slechts mondjesmaat gefokt. Hans Roos is ervan overtuigd. Over tien jaar is er geen stukje vlees meer te koop van varkens die in de bio-industrie zijn 'vet' ge mest. Roos - directeur van de Inte rimcommissie die het vlees van big tot slager controleert - noemt de tijd rijp om Nederland van schar relvarkensvlees te voorzien. De consument heeft, volgens hem, zijn buik vol van de bio-industrie en alle affaires rond het toedienen van hormonen. door Jan Westerlaken De hamvraag is hoeveel boeren er uiteindelijk bereid zijn scharrel- varkens te gaan fokken. Want daar wringt de schoen. De boeren kij ken vooralsnog de kat uit de boom. Hoelang nog? Roos zegt er dit over: "Zodra Den Haag de scharrelvarkens se rieus neemt, komen de boeren wel. We willen dit jaar een keurmerk van de overheid. Dat wekt vertrou wen bfj de boer. Op het moment dat er een keurmerk is, is de boer best bereid zijn bedrijf aan de eisen aan te passen. Hiervoor hoeft hij zich heus niet zwaar in de schulden te steken. Trouwens, ik vind het zo langzamerhand wel eens tijd wor den dat die boer eindelijk durft te investeren. Nu is hij gericht op pro duceren. Hoe meer varkens, hoe meer geld. Maar de kwaliteit is thans veel belangrijker. De consu ment vraagt erom. Bovendien biedt dat keurmerk mogelijkhe den. Volgens de wet kan Neder land dan Europa van scharrelvlees voorzien. Wat wij hier doen is uniek. Nergens in Europa worden er op deze manier varkens gefokt. Diverse landen hebben al interesse getoond. Het ijzer is nu heet, dus moet het worden gesmeed". Iets duurder De Leid se slager Zwetsloot merkt het elke dag weer. Zijn zaak in het hartje van de stad loopt als een trein. Klanten komen uit de wijde omgeving om vlees van scharreldieren bij hem te kopen. De voorraad - altijd vers - is be perkt. Het komt dan nogal eens voor dat hij de klant 'nee' moet ver kopen. En als Zwetsloot met een restant blijft zitten, gooit hij dat weg. Middeltjes om het vlees op kleur of goed te houden, worden niet gebruikt. De Leidse slager vertelt dat hij misschien wel iets duurder is dan de doorsnee slager, maar dat de klanten zich daar niet zo veel van aantrekken. Zwetsloot: "De men sen kijken tegenwoordig meer naar de kwaliteit, dan de prijs is mijn ervaring. Je proeft het heel goed aan de vleeswaren dat ze van scharreldieren afkomstig zijn. Ze smaken niet alleen beter, ze zijn ook malser". Het gaat Zwetsloot naar den vle ze. Zeer binnenkort opent hij een tweede alternatieve slagerij. In Den Haag. Zwetsloot: "Dat kan, omdat ik zo'n succes met de zaak in Leiden heb. Ik doe er van alles aan om de mensen te .activeren scharrelvlees te eten. Het lukt me aardig. Klanten die één keer zijn geweest, zie ik herhaaldelijk terug. Ook van ver. Ze lijken het geen probleem te vinden om wat moeite te moeten doen voor een goed stukje vlees. Je zult het niet gelo ven, maar zo nu en dan komen er zelfs vegetariërs in de zaak die een stukje scharrelvlees kopen. Mond jesmaat, maar het gebeurt wel. Mij zegt dat genoeg". Trappelen Grootgrutter Albert Heijn staat al geruime tijd te trappelen van on geduld om vlees van scharrelvar kens te gaan verkopen. Om de vijf honderd filialen in het land van dit vlees te kunnen voorzien, moeten er wekelijks duizend varkens wor den geslacht. De scharrelboeren produceren gezamenlijk 'slechts' zevenduizend dieren voor de slacht per jaar. Van die hoeveel heid kunnen de 35 slagers over het hele land net worden voorzien. Albert Heijn zet zijn leveranciers wel onder druk. Woordvoerder P. Overdiep: "We vragen bij herha ling om vlees van scharrelvarkens. Helaas kun je zoiets niet van de ene op de andere dag regelen. Om de haverklap krijgen we brieven van klanten die om dit produkt vragen. Albert Heijn wil dolgraag, maar weet niet waar hij dit vlees van daan moet halen. In het voorjaar hopen we mét de verkoop te begin nen. Hopen we. We zetten daar wel een groot vraagteken bij. De boe ren zullen eerst hun huisvesting in orde moeten hebben. Eerder krij gen ze geen toestemming om scharrelvarkens te fokken. Die huisvesting pas je niet één, twee, drie aan. Vandaar dat AH een vraagteken bij het voorjaar zet". Albert Heijn 'luistert' wel naar de klant: hij vraagt, de grootgrutter draait. In de eerste helft van augus tus zal er in alle filialen naast het 'normale' kippevlees, ook vlees van scharrelkippen te koop zijn. Een maand later wordt er geen vlees meer verkocht van zoge naamde kistkalveren. Overdiep ge looft er overigens niet in dat schar relvlees het vlees uit de bio-indus trie in de toekomst zal verdringen. Hobby Of Overdiep het gelijk aan zijn zijde krijgt? De meningen zullen daarover uiteen lopen. Directeur Roos van de Interimcommissie ge looft er heilig in. Binnen tien jaar verovert scharrelvlees de Neder landse markt, denkt hij. Wellicht ook Europa. Scharrelvarkens: geen tralies en wel daglicht. Alleen zijn er veel te weinig i De Leidse scharrelslager Zwetsloot: "De mensen kijken tegenwoordig r is mijn ervaring". Denkt de Nieuwkoopse scharrel- boer Leen Plomp daar net zo over? "Ach", zegt hij, "ik heb maar vijftig scharrelvarkens lopen. Het is een soort hobby van me en zeker niet m'n belangrijkste bron van inko men. Ik ben melkveehouder. Daar leef ik van. Natuurlijk, ik fok die varkens om er wat aan te verdie nen. Rijk word ik er niet van. Je hebt je handen er vol aan hoor. Ze geven meer werk dan in de bio-in dustrie. Bij de scharrelboer moe ten de varkens zich vrij kunnen be wegen. Op de grond moet stro lig gen. En dat betekent, datje met de hand moet mesten. De dieren groeien minder snel. Een bio-var- ken is ongeveer drie weken eerder slachtrijp. Daar tegenover staat dat je vijf of zes dubbeltjes per kilo vlees meer ontvangt, dan voor var kensvlees uit de bio. Een heel var ken levert je een 45 gulden meer" op". Leen Plomp werd scharrelboer nadat hij er wat over had gelezen. De Nieuwkoper beschikte over een ouderwetse schuur die - zo bepaal de de Interimcommissie - aan de eisen voldeed. Zijn graanhandelaar was bereid speciaal samengesteld voedsel voor de scharrelvarkens te produceren. Koper en antibiotica mochten daar niet in voorkomen. Zo werd hij scharrelboer. Op de vraag of hij van plan is het fokken van scharrelvarkens uit te breiden, antwoordt hij resoluut: "Dat lukt me niet". Reglement Scharrelboer worden. Dat gaat niet zo maar. Er ligt een reglement op tafel van de Interimcommissie waaraan zowel de boer als de sla ger zich dient te houden. Een greep uit de regeltjes voor de fokker van scharrelvarkens: vers stro, ruw voer, uitloop naar buiten, volop daglicht, fripse lucht en voldoende lig- en loop- ruimte; het knippen van de hoektan den en staarten mag niet; de big getjes mogen niet te vroeg bij de moeder worden weggehaald; anti biotica, hormoonpreparaten (om de vruchtbaarheid te verbeteren) en kalmeringsmiddelen tijdens het transport naar het slachthuis zijn verboden. De Interimcommissie stelt dat door vermenging met stro en na tuurlijke ventilatie de mest bij draagt aan minder zure regen. De eisen waaraan de slager moet voldoen: als hij vlees van scharrelvar kens verkoopt mag hij geen ander (bio-industrie) varkensvlees ver handelen, omdat anders controle onmogelijk wordt; de slager moet een overzichte lijk te controleren administratie slagers die scharrelvlees verko pen en worden gecontroleerd, ma ken dit kenbaar door een speciale afbeelding op hun winkelruit. De verkoop van de vleeswaren wordt nog niet gecontroleerd. Dus, zegt de Interimcommissie, als de slager scharrelvleeswaren ver koopt, moet je enkel op vertrou wen af gaan. Een garantie geeft de i niet. in om alle liefhebbers te voorzien. co lopen dat er rond het scharrel- vlees een rare naam ontstaat. Als dat gebeurt ben je in een zucht je geloofwaardigheid en je klanten kring kwijt. Toch zijn er slagers die sjoemelen. Zij verkochten 'schoon' vlees terwijl daarvan geen sprake was. Een eenvoudig rekensom metje bracht vorig jaar aan het licht dat er twee keer zoveel 'schar relvlees' was verkocht dan er was geproduceerd. Die slagers verpes ten natuurlijk wel de markt". Welke ontwikkeling staat de Inte rimcommissie precies voor ogen? Directeur Roos: "We willen het fokken van scharrelvarkens in fa sen uitbreiden. Zet je dat goed op, dan kan het haast niet fout gaan. Voor mij staat het vast dat dan bin nen tien jaar iedere Nederlander (foto PR) vlees eet dat van scharrelvarkens afkomstig is. Wanneer je bio- scharrelvlees met elkaar vergelijkt, dan is de kwaliteit van het biovlees bedroevend slecht. Ik weet dat het buitenland - en vooral de landen binnen de Europese Gemeenschap - de ontwikkeling in Nederland heel nauwlettend in de gaten hou- I den. Voor mij is dit een enorm gat in de markt waarvan onze econo- I mie behoorlijk beter kan worden. I Heel belangrijk is wel dat de over heid er achter staat en er een opti maal controle-apparaat is. Een ding zal duidelijk zijn: steken mag je niet laten vallen. Je hebt ver plichtingen aan de consument. Die zul je koste wat het kost moeten handhaven. Wie daar de hand mee ligt of fraude pleegt, ligt eruit. Voor eens en voor altijd". Schoon Voor de Leidse slager Zwetsloot is dat geen enkel punt. Hij zegt: "Voor mij is de controle zoalss die nu gebeurt een voorwaarde om dit vlees te verkopen. Ik wil geen risi,-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2