Friezen op drempel historische zeilwinst Roche zuinig met zijn krachten Thurau verrast SpooRPTTV Sluitpost Hermans geeft strijd niet op Alleen huzarenstuk kan Holland nog redden Ideale positie Delgado Nieuwe drager gele trui laat Delgado meeste werk doen Canins opnieuw snelste SPORT VILLARD-DE-LANS (GPD) - Er is hem door een of andere fotograaf nog geen rode lantaarn in de han den gedrukt. Een oud, symbolisch ritueel in de Tour de France die de nummer laatst van het algemeen klassement in de laatste week ten deel pleegt te vallen. Tenminste, zo was het vroeger. Matthieu Her mans herinnert zich dat ook nog wel, maar zegt hij: „Die traditie be hoort blijkbaar tot het verleden. Ik heb ook wel eens gehoord dat je met die laatste plaats een extra pre mie kunt verdienen. Dat is zeker ook niet meer zo, want dat zou men mij toch wel hebben gezegd". De 24-jarige Brabander, rijdend voor de Spaanse formatie van Caja Rural, is derhalve niet van plan zijn laatste plaats (152ste op 2 uur, 56 minuten en 57 seconden van de ge le trui) ten koste van alles te 'verde digen'. Hermans: „Nee hoor, het is allemaal vanzelf gegaan en ik ga geen gekke dingen doen om dat zo te houden". Ondanks het ontbre ken van deze 'strijd', houdt zijn rol als sluitpost van het peloton Her mans toch onbewust bezig. Dat liet hij gisteren merken in Villard-de- Lans, waar hijmet enig genoegen in zijn stem constateerde dat de Tsjech Milan Jurco had opgege ven. „Weer een concurrent min der", reageerde hij spontaan op de mededeling van de speaker. Sleutelbeen In de voorgaande edtitie van het Franse wielerspektakel wierp de debuterende Hermans zich op als een aangename verrassing. Hij sprintte met de besten mee en in Bordeaux was hij heel dicht bij een ritzege. In zijn adembenemende jacht op de Belg Rudy Dhaenens schoot hij echter enkele decime ters tekort. Dit keer is Hermans nog niet op de voorgrond getreden. Mede als gevolg van een sleutel beenbreuk, die hij amper drie we ken voor de start van Tour opliep tijdens een massasprint in de Ron de van Italië. De renner, die deels in Drunen en deels in het Spaanse San Sebastian huist, is proviso risch opgelapt. Een chirurg zette het gebroken sleutelbeen met een plaatje aan elkaar, waarna Her mans groen licht kreeg. „Normaal gesproken vertrekje dan niet in de Tour, maar ik wilde zo graag en de conditietesten waren goed". „Dat ik zo ver achterop berf ge raakt, komt doordat ik het in het begin van de Tour moeilijk had. Mijn conditie was dan wel goed volgens de testen, het blijkt toch datje de weken daarvoor te weinig competitie hebt gehad. Nu ben ik er doorheen en merk ik dat ik ei genlijk helemaal niet zo slecht rij. In de bergen ben ik zelfs beter dan vorig jaar. Toen kon ik nog niet eens in de groep duiven mee, nu wel". Het enige doel dat Matthieu Her mans in deze Tour nog voor ogen heeft is Parijs halen. „Dat is me vo rig jaar niet gelukt doordat ik tij dens een afdaling in de Alpen zo danig ben gevallen dat hetzelfde sleutelbeen brak. Dus als ik nu het einde zou halen, beschouw ik dat als een succesje. Dan behoor je toch tot dè betere renners van het peloton, zekpr na zo'n zware Tour als deze". DE KAAG - Slechts een wonder kan de Hollandse Regenboogzei lers vandaag op de Kagerplassen nog aan de eindzege helpen in de traditionele zeilstrijd met de Frie zen. Tenzij de noorderlingen enor me blunders begaan en daardoor extra veel strafpunten oplopen, moet het team van captain Luut de Groot niet alleen de vierde race winnen, maar daarnaast minstens nog drie boten voorin plaatsen om de Friezen van een historische overwinning in de honderdste ont moeting af te houden. „Het kan nog steeds", hield De Groot zijn gehoor gisterochtend voor. De Groot herinnerde aan het huzarenstukje van enkele jaren ge leden, toen zijn ploeg uit kansloze positie terugsloeg door op de slot dag met vijf eerste plaatsen de Kaagweek alsnog te winnen en de sinds 1973 ononderbroken zege- reeks te verlengen. Gisteren, op de derde Wedstrijddag, liep de achter stand van de thuisploeg verder op: 79,5 tegen 95,75 strafpunten. Hol lander Peter Kempeneers won wel iswaar de race, met De Groot als goede tweede, maar de overige zei lers werden in de achterhoede weggedrukt door het hechte pelo ton Friezen, aangevoerd door Ulbe de Vries en Jappie Hettinga. Terugvallen „De zege voor Holland, de winst voor Friesland", zo kon het résul- taat het best worden samengevat. Niet de snelste zeiler, maar de slim ste zeiler boekt winst in teamwed strijden. Voor Luut de Groot, die als aanvoerder nog niet van de Friezen heeft verloren, was zijn po sitie voorin dan ook alleszins be vredigend: „Ik kon geen kant meer op. Terugvallen om de anderen te helpen had geen zin, alleen tegen vijf Friezen begin je niets. Dan loop je de kans om zelf naar achte ren doorgegeven te worden. Ik heb me dus maar beperkt tot het be schermen van de positie van Kem peneers". Collega Harry Amsterdam was in zijn element. Ondanks een valse start, waarbij Hollander Peter Hoo- gendam niet oplette en met de fou te Fries meekeerde voor een her start, veroverde zijn Regenboog al snel een positie in het midden van het veld. De Groot: „Amsterdam is een pianist, die kan zijn ploeg van uit die positie het best bespelen. Aan wijzigingen geven en zelf te genstanders hinderen. De Friese ploeg is met Ulbe de Vries erbij duidelijk sterker, terwijl Douwe Zwart door zijn nieuwe equipage sneller is geworden". Verbroedering „En ons zit het gewoon tegen, al twee keer vanaf de start. In Sneek kan je dan nog wel wat terugdoen, maar hier met al die smalle door gangen kan je de tactiek niet uit- nutten". De Groot lijkt overigens niet erg onder de indruk van de na derende nederlaag. „Het is natuur lijk leuk voor de pérs als ik Am sterdam en de andere Friezen de huid vol scheld, maar de laatste ja ren is er een verbroedering opge treden. Het belangrijkste is toch dat we lekker kunnen zeilen. Jam mer ook dat er vandaag maar één baan werd gevaren, het had best meer mogen zijn". De beslissing van wedstrijdlei der De Vreeze om de race tot één ronde over de A-baan beperkt te houden („Dat is lang genoeg, ze moeten vanmiddag en vanavond weer het water op".) leidde voor de start tot verwarring en na afloop tot een protest van de Hollanders Martin Heineke en Peter Hoogen- dam, die samen met Peter Frech het parcours toch twee maal afleg den. „Ergens tussen het vijf minu- tensignaal en het startschot is op de starttoren het bord dat aangaf baan Al, klasse 1 veranderd in Al/ 2. Ik ben er toen vanuit gegaan dat er twee banen gezeild moesten worden", aldus Heineke tegenover de protestcommissie. De in de persboot mede gecon stateerde fout (de 2 duidde op de volgende klasse en had pas na de start getoond mogen worden) van de toren werd door De Vreeze ont kend en kon niet voldoende aange toond worden, zodat het protest na ampel beraad werd afgewezen. De extra ronde had er voor gezorgd dat het Hollandse drietal de tijdsli miet overschreed, hetgeen extra strafpunten zou opleveren. In dat geval hadden de Friezen de race vandaag alleen maar foutloos hoe ven uitvaren. De protestcommissie was echter mild en kende het trio de punten toe voor de laatste drie klasseringen. HANS JACOBS Terwijl de Mont Ventoux me nog eens vriendelijk toelachte, heb ik gisteren met weemoed de Tour de France de rug toegekeerd. In mijn bagage zitten na de enerve rende rit van gisteren een hoop nieuwe vragen. Ik moet eerlijk toegeven dat ik, nadat ik vorige week nog had voorspeld dat Ste phen Roche in de Alpen beter zou gaan rijden, een paar uur voor zijn geslaagde machtsgreep naar het geel nog even aan hem ben gaan twijfelen. Na alles wat ik zo de afgelopen dagen links en rechts over hem opving, kwam ik gistermorgen tot de conclusie dat hij eigenlijk toch niet de rust rond zich heeft die een Tour-win naar behoort te hebben. Op de eerste plaats begon Ro che de laatste dagen in de Franse pers te mopperen over zijn te zware programma. Naar dat soort excuses gaan renners zoe ken als ze niet zeker meer zijn van zichzelf. Daar kwam dan nog eens het dopinggeval rond zijn ploeggenoot Guido Bontem- pi als nieuw probleem bij. Na zo'n affaire is een ploeg meestal even flink aangeslagen. Maar Roche heeft gisteren op een hele mooie manier die kater voor hem en zijn ploeg meteen weer wegge spoeld. Mijn favoriet staat nu op de plaats waar ik hem aan het begin van de Ronde had ver wacht. Maar ik durf niet te ga randeren dat het zo zal blijven. Want vooral Pedro Delgado verkeert nu in een ideale positie. Na gisteren zie ik in hem de ge vaarlijkste klant voor Stephen Roche. Meesnuffelen in de juiste groepjes was tot nu toe zijn wachtwoord. Ik ben er van over tuigd dat die strijdwijze hem bij gebracht is door Gerrie Knete- mann. Tot gisteren was Delgado één van de weinige renners die steeds de demarrages van Luis Herrera wist te beantwoorden. Ik reken er op dat Delgado de ko mende dagen naar de aankom sten op Alpe d'Huez, La Plagne en Morzine Herrera zal blijven volgen. Nu we onderhand toch wel kunnen vaststellen dat Herrera VILLARD-DE-LANS (GPD) - De ochtend voor de verra derlijke etappe naar Villard-de-Lans riep Stephen Roche zijn verscheurde equipe bijeen voor een bespreking. Hij keek zijn trouwe volgelingen Eddy Schepers en Erich Maechler diep in de ogen en rammelde voor de overigen met de geldbuidel om ze er van te overtuigen dat hij hun hulp juist in de op papier niet al te zware rit nodig had. Op de dag van de glorie van Jean Francois Bernard moest een strafexpeditie volgens, vond hij, want het feestvarken van de Franse wielersport was rijp voor de slacht. Stephen Roche sloeg, met een tweede plaats in de etappe achter Pedro Delgado, toe en veroverde de gele trui. „De gele trui is in deze ronde zeven keer van eigenaar ver wisseld en ik hoop dat dit de laat ste keer is. Maar in deze Tour kun je geen voorspellingen doen. Van daag ben ik in de hemel, morgen misschien in de hel", aldus Roche. Hij heeft als weinig anderen in de gaten dat de Ronde van Frankrijk vooral een kwestie is van zuinig heid. De dagelijkse onstuimigheid doet toch al een aanslag op de re serves, wie zelf te veel wil doen richt zich ten gronde. Angst „Dat is ook mijn grote angst", gaf de nieuwe klassementsaanvoerder in Villard-de-Lans toe, nadat hij de in Nederlandse dienst rijdende Spanjaard Pedro Delgado het meeste werk had laten opknappen in de beklimming van de Cote de Chalimont, een bergje van de eer ste categorie. Zelfs in de aanval smeet Roche niet met zijn krach ten, maar alleen al het volgen van DE-LANS (ANP/GPD) - Voor ploegleider Peter Post is het do- ping-geval van Didi Thurau geen reden het contract met de West duitser voor volgend seizoen te herzien of te verbreken. Post: ',Ik houd hem aan zijn contract. Ik heb geen moment overwogen de verbintenis te verbreken". Thu rau is inmiddels in actie geko men tegen de beschuldiging op het gebruik van verboden mid delen. „Ik heb geen anabole steroiden of amphetamine gebruikt. Ik heb een spier-versterkend middel ge nomen, dat niet op de officiële dopinglijst voorkomt", verklaar de de 32-jarige beroepsrenner voor de Westduitse televisie. Thurau werd dit seizoen al eer der aan dopingtests onderwor pen. Zowel in de Ronde van Ita lië als de Ronde van Zwitserland moest de renner uit de ploeg Swerts naar de controle. In beide gevallen was het resultaat nega tief. „Ook in de Tour ging ik met een gerust hart naar de doping controle. Ik werd compleet ver rast door uitkomst," aldus Thu- dag gehad en nu de bergen nog niet zo steil waren, kon ik het nog wel aan. Ik heb griep gehad en nu last van een opgezette le ver. Tijdens de etappe heb ik de dokter bij me laten komen, die een zalfje en een pilletje heeft ge geven. Maar of dat voldoende is voor de komende dagen betwij fel ik toch. Als het zo blijft stop ik". Eric Breukink was niet onte vreden. „Ik zat niet op de eerste rij toen ze begonnen te rijden. Dat kun je me verwijten, maar het is vooral een teken dat ik niet goed was. Want er waren om mij heen ook jongens, die nog wel de kracht hadden om mee te sprin gen", aldus Breukink. „Ik heb nog een tijdje tussen de eerste groep en Bernard gezeten en heel even zag het er naar uit dat wij bij de voorsten zouden aan sluiten. Toen dat bijna gebeurde, versnelden ze van voren weer. Later kwam Bernard bij onze groep en viel het tempo stil". Breukink passeerde in het alge meen klassement Wel Robert Millar, de ongeïnspireerde Schot, die op een kwartier van de winnaar arriveerde. een aanvaller boezemde hem onze kerheid in voor de naaste toe komst. De aankomsten bergop zijn in het nadeel van de Ierse leider. „Pas als ik in dezelfde tijd als klimmer de Alpen uit kom ben ik zeker van de eindoverwinning, want in de tijdrit naar Dijon zullen er maar weinig even snel zijn als ik". De enige bedreiging voor Roche op de dubbel (Ronde van Italië en Ronde van Frankrijk) vormt op dit moment eigenlijk Pedro Delgado, hoewel de wisselvallige en daar door onberekenbare Fransen Char- ly Mottet en Jean Francois Ber nard gevaarlijk dichtbij zijn. „Jojo Jeff' Bernard heeft zich in de Py- reneëen tijdens een rit hersteld van een inzinking, maar de klap die gis teren werd uitgedeeld kwam hard aan. Hij laat zijn oren te veel han gen naar Bernard Hinault, die van zijn eigen kwaliteiten uitgaat en vergeet dat zijn beschermeling dat waarschijnlijk niet kan. Charly Mottet bleef onverwacht goed bij, maar heeft de reputatie in elkaar opvolgende bergritten in te stor ten. Jachtgroep Zijn formatie rekende daar niet op. Dat mag althans worden afge leid uit het koersgedrag van giste ren. Toen Bernard na een lekke band, net onder de top van de col de Tourniol, aansloot bij het pelo ton, voerde de equipe van Mottet het tempo op. Daardoor ontstond er een jachtgroep op een al vroeg ontstane kopgroep en was dat met een een aanval op de gele trui. „Zij reden een ploegentijdrit", wist Ro che te vertellen. Zelf werkte hij ook mee, maar veel Italiaanse ploeggenoten waren niet van voren te vinden. „Als je tegen hen zegt dat ze moeten rijden, grijpen ze naar hun keel en zeggen ze dat ze ziek zijn en niet kunnen", klaagde hij hen aan. Zijn steun en toever laat Eddy Schepers was inmiddels al met die vroege ontsnapping meegesprongen en kon pas bij stand verlenen nadat hij zich op de valreep uit die eerste groep had la ten terugzakken. In het kamp van Bernard werd alarm geslagen. Zijn ploeggenoten Imboden en Garde werden ge dwongen zich uit de leiderspelo- tonnetje te laten terugvallen, nadat hun kopman ook nog eens ketting- breuk had en de achterstand op Roche, Mottet, Delgado en Herrera al opgelopen was tot twee minu ten. Terwijl de helpers van de gele truidrager één voor één in de ach tervolging sneuvelden, liet hij zich kennelijk ontmoedigd terugzak ken. „Ontmoetigd? Welnee, dit soort dingen hoort bij het wielren nen. Ik heb toch nooit beweerd dat ik de Tour win. Wel dat ik me niet gewonnen geef', reageerde hij. Wonder Delgado, de kopman van de PDM-ploeg van Jan Gisbers, be zorgde die formatie het tweede succes van deze ronde na de ri- toverwinning van Adrie van der Poel in Orleans. Belangrijker nog is dat hij de hoop op een wonder levend hield. Luis Ocana was in 1973 de laatste Spanjaard die de Tour de France won en Delgado staat met een aantal bergritten voor de deur, uitstekende geklas seerd. Zijn zwakte is altijd dat hij traditiegetrouw een Volledige off- VILLARD-DE-LANS (AFP) - Ma ria Canins heeft gisteren haar twee de opeenvolgende dagzege be haald in de Ronde van Frankrijk voor vrouwen. In de tiende etappe, een bergrit van Léoncel naar Vil- lard-de-Lans over 83 kilometer, zette de Italiaanse huismoeder met de Francaise Jeannie Longo de rest van de deelneemsters op vele minuten achterstand. In de eind sprint was Canins te sterk voor HENNIE KUIPER is uitgeschakeld voor de eindze ge, al weet je het in deze gekke Tour natuurlijk nooit helemaal zeker, zou die Colombiaan tij dens de komende klimpartijen best wel eens de sleutelfiguur kunnen worden. Want ik kan me niet voorstellen dat hij zo maar met de stille trom de Tour gaat verlaten. Het thuisfront in Co lombia zullen het hem niet in dank afnemen als hij zonder rit zege terugkeert. Over de kansen van Charly Mottet ben ik na de rit van giste ren snel uitgesproken, hoewel hij de schade toch nog aardig heeft weten te beperken. Ik denk dat de komende dagen zal blijken dat hij te weinig inhoud heeft om die tweede plaats te consolideren. Ook Jean-Francois Bernard heeft een teleurstellende indruk op me gemaakt. Zondag verkeerde ik nog in de overtuiging dat hij wel eens de nieuwe leider van het pe loton zou kunnen worden. Ber nard kwam, net zoals in het verleden die andere Breton Ber nard Hinault, even op me over als een sterke persoonlijkheid. Ik dacht dat hij deze week met de gele trui om de schouders naar een bepaalde hoogte zou groeien, maar na gisteren kan ik dat woordje groeien beter vervangen door mentale klap. Robert Millar kunnen we ook al afschrijven. Peter Post had dat al gedaan. Tijdens de beklim ming van de Mont Ventoux reed hij zondag met zijn ploegleiders wagen niet achter Millar, maar volgde hij Eric Breukink. Het schijnt bovendien dat Millar vol gend jaar voor de nieuwe ploeg van Stephen Roche gaat rijden. Dat kan de komende dagen een bepaald koersverloop tot gevolg hebben wanneer Millar nu zijn diensten zou aanbieden aan Ro che. Maar gelet op de huidige krachtsverhoudingen tussen die twee zie ik ze vandaag niet zo maar, zoals Hinault en Lemond vorig jaar, hand in hand op Alpe d'Huez aankomen. HENNIE KUIPER In het kielzog van ritwinnaar Pedro Delgado veroverde Stephen Roche rechts) gisteren de gele trui in de Ronde van Frankrijk. <foto AP> Dat is dit jaar anders. Sinds hij zich door een Nederlandse arts laat ver zorgen is hij een stuk kalmer ge worden. Aan de andere kant kan hij ook niet stilletjes afwachten, want hij weet dat de Tour verloren is als hij gelijk met Roche de Alpen uitkomt. Dus hij kan niets anders d^n aanvallen". Longo. Door haar overwinning be houdt de Italiaanse de leiding in het algemeen klassement. Longo volgt op zeven seconden. De Nederlandse vrouwen bleven in het klimgeweld achter. Mieke Havik finishte als eerste van de na tionale ploeg. De kampioene ein digde op de dertigste plaats met ruim acht minuten achterstand. Heieen Hage ging vier seconden na haar over de eindstreep. DINSDAG 15.30-16.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe Villard-de- Lans-l'Alpe d'Huez in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 2: Wielrennen: Tour de France. 16.00-17.00 Did 2: Die Sport-Re portage. Wielrennen: Tour de France. 17.55-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting Tour de France. 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87. Sa menvatting van de vandaag verreden etappe. 22.15-23.15 SKY: US College Football '87. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met cricket (Yorkshire-Nor thampton). 23.45-00.15 Did 1: ARD-Sport extra. Met een reportage a het WK schermen (finale floret- schermen voor mannenteams) vanuit Lausanne. WOENSDAG 12.00-17.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: met vandaag extra aandacht voor de zware Alpen etappe van Bourge d'Oisans naar La Plagne. 12.30-13.30 BRT 1: Wielrennen: rechtstreekse reportage van de doortochten op de Lautaret en de Galibier in de Tour de Fran- 16.00-17.45 BRT 1: Wielrennen: rechtstreekse reportage van de etappe van Bourg d'Oisans naar La Plagne in de Tour de France.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13